pixelg
Rozwój catalyst.stockwatch - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Rozwój catalyst.stockwatch

robertokot25
0
Wpisów: 1 240
Wysłane: 16 listopada 2012 09:34:50
A nie ma takiej opcji żeby mieć dostęp tylko do skanera obligacji w niższej cenie, bo tylko to mnie interesuje??

pozdrawiam

mathewg
0
Wpisów: 46
Wysłane: 16 listopada 2012 09:54:12
jest jakas szansa na osobny abonament tylko na obligacje?

Marcin Osiecki
0
Grupa: SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 855
Wysłane: 16 listopada 2012 11:47:53
Stało się, kalkulator obligacji został zamknięty i nie mieliśmy praktycznie żadnego wyboru. Plan był taki, aby to wszystko było dostępne za darmo przy wsparciu GPW. Niestety GPW nie jest tym zainteresowana (przynajmniej na razie, w końcu ludzie czasami zmieniają zdanie). Nie krytykuję ich decyzji - mają do tego pełne prawo. Stworzyliśmy już pierwszą wersję serwisu obligacji SW, która za tydzień powinna być kompletna, jeżeli chodzi o dane. Nakład pracy był ogromny nie tylko z mojej strony, ale także naszych informatyków. Dla mnie to co stworzyliśmy to już jest rewolucja w porównaniu do inwestowania w obligacje przy użyciu strony GPW, a będzie jeszcze lepiej, bo serwis będzie się dalej rozwijać. I właśnie dlatego konieczna jest jego komercjalizacja. :) Nie mamy praktycznie żadnego interesu w tym, aby był on dostępny za darmo dla wszystkich. Mało tego, gdyby tak się stało to robimy za darmo robotę dla GPW, reklamując ten rynek, edukując uczestników (co i tak będziemy robić) i dostarczając najlepsze do tego celu narzędzia na rynku.

Osobny abonament na obligacje. Ja jestem na TAK. Jest to możliwe, ale niestety w tym momencie nie mamy jeszcze możliwości technicznych. Serwis od początku istnienia był nastawiony na to, że sprzedajemy dostęp do wszystkiego. Trzeba także być świadomym tego, iż oddzielny abonament na obligacje nie będzie wcale dużo niższy od pełnego dostępu. Wiadomo - w pełnym pakiecie zawsze można sprzedawać taniej. Warto zwrócić też uwagę, iż cena abonamentu się nie zmienia, a możliwości serwisu StockWatch rosną.

Nie ma też takiej możliwości, aby był dostęp tylko do skanera obligacji. Aż tak nie możemy dzielić usług. Poza tym należałoby zadać pytanie, co powoduje, że ten skaner jest taki cenny i pomocny. Nie wynika to z samego skanera, ale z podłączenia go pod całą bazę danych oraz kalkulator. I właśnie dlatego został on zamknięty. Gdyby był darmowy to byłoby tak, że wykonujemy całą pracę polegającą na sprawnym działaniu kalkulatora i wypełnieniu bazy, a potem esencja tego wszystkiego jest dostępna za darmo.

robertokot25
0
Wysłane: 16 listopada 2012 12:20:42
Chodziło mi oczywiście o dostęp do kalkulator obligacji i bazy danych a nie o skaner, no nic szkoda może GPW wesprze kiedyś Was lub dacie możliwość abonamentu na same obligacje.

pozdrawiam

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 16 listopada 2012 12:38:33
Marcin wyjaśnił jaki jest problem. Budowa działu o obligacjach kosztowała bardzo dużo czasu i pieniędzy. Czas aby ją skomercjalizować. W tej chwili praktycznie jedynie w interesie GPW jest to aby udostępnić taki kalkulator za darmo. Trudno znaleźć innego partnera.

Negocjacje z GPW utknęły w martwym punkcie, ponieważ organizator rynku zaproponował warunki, iż de facto kalkulator byłby znowu otwarty i tylko my byśmy ponosili koszty. Gorzej z przychodami...

Na razie mamy abonament do wszystkiego. Nie zanosi się aby abonament na obligacje miał być sporo tańszy gdy taki powstał. W związku z tym kupno abonamentu to jedyna droga.

Oczywiście inwestorzy mają kontakt z przedstawicielami GPW podczas różnych szkoleń, czy też kontakt mailowy. Można naciskać, żeby GPW znalazła budżet na wsparcie naszego kalkulatora. Być może to odniosłoby jakiś skutek.

robertokot25
0
Wysłane: 16 listopada 2012 12:43:30
Jak dla mnie małego gracza na tym rynku kwota prawie 60zł jest za wysoka - a korzystałbym pewnie z samego kalkulator może ze 2 lub 3 razy w miesiącu - może jakiś dostęp np. jednodniowy poprzez zasilenie sms-em lub po prostu dostęp do samego kalkulator obligacji na niższy abonament..

pozdrawiam

kopi tropi
0
Wpisów: 35
Wysłane: 16 listopada 2012 17:33:59
Kamil Gemra napisał(a):
Odezwę się po dane do KDPW i spróbujemy stworzyć taki raport.

Proponuję podsumowanie także obligacji nienontowanych na Catalyst.

Z góry dzięki za raport.

Kamil Gemra
0
Wysłane: 16 listopada 2012 17:42:14
KDPW będzie miał dane dotyczące tylko rynku giełdowego. Czekam na dane, KDPW już je przygotowuje.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 583
Wysłane: 16 listopada 2012 20:55:22
mrmrooz napisał(a):
Na to wygląda. A szkoda, zwłaszcza, że abonament obejmuje dostęp do wszystkiego, a kiedy mnie interesują głównie obligacje, to niestety jest zbyt drogi jak na mój gust.

Dziękuję za wszystkie uwagi i komentarze. Rozważymy rozszycie abonamentu na same obligacje i całą resztę, lub jeszcze więcej wariantów, jednak jest to kolejna praca do wykonania, czyli czas i koszty.

Na dzisiaj kalkulator jest już narzędziem płatnym. Moim zdaniem obecność na rynku kapitałowym i wystawianie się na ryzyko musi dawać inwestorowi zysk, inaczej nie ma sensu. A jeśli jest zysk, to pokrycie kosztów serwisu informacyjnego - niekoniecznie SW, bo na rynku jest duża oferta różnego rodzaju informacji - jest po prostu częścią budżetu, tak jak prowizje maklerskie czy choćby koszt dostępu do internetu.

Niestety, będzie coraz mniej treści za darmo, szczególnie w specjalistycznych dziedzinach takich jak analiza finansowa.

stefanek
0
Wpisów: 134
Wysłane: 19 listopada 2012 23:01:32
Szkoda, że tak się stało, chociaż rozumiem, że nikt za darmo nie chciał już innym pomagać.

Ja jestem od 1,5 roku ostro pod wodą, więc też nie chciałbym ponosić takich kosztów 60pln za miesiąc korzystania z usługi (logowanie kilka razy w miesiącu). Jeżeli opcja kalkulatora obligacji będzie dużo tańsza to rozważę taką ofertę.

Nie zamykajcie wszystkiego, bo w pewnym momencie możecie więcej stracić niż zyskać:)

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 19 listopada 2012 23:30:13
A ciekawi mnie, czy bardziej interesuje Was sam kalkulator z bazą danych o obligacjach, czy też kalkulator razem z analizami finansowymi spółek? Jaka cena byłaby do zaakceptowania? Możliwe, że dałoby się zaoferować niższą cenę jednostkową, ale przy opcjach kupowania abonamentu na dłuższy okres czasu, czyli np. na 6 miesięcy i więcej (przy braku możliwości kupowania np. tylko na miesiąc). Chociaż oczywiście ostateczna decyzja jest zupełnie niezależna od mojego zdania. :) Chętnie jednak dowiem się jak to widzicie.
Edytowany: 19 listopada 2012 23:35

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 583
Wysłane: 20 listopada 2012 01:03:12
Możemy dopasować politykę cenową do potrzeb. 60 zł jest dla najkrótszego okresu. Przy rocznym wychodzi tylko 25 zł + VAT za wszystkie usługi. Nadal dużo?
A gdybyśmy zrobili dla obligacji tylko abonament roczny, jaki koszt jest do zaakceptowania?

lukasz210
0
Wpisów: 83
Wysłane: 20 listopada 2012 19:06:17
Mnie osobiście interesują zarówno analizy jak i sam kalkulator. W profilu u siebie mam 27,00 zł + VAT czyli 399,00 zł za cały rok korzystania z serwisu. Czy to dużo, czy mało to każdy będzie miał pewnie inne zdanie. Dla osoby, która inwestuje tylko w papiery dłużne małe kwoty na rynku to koszt może wydawać się duży. Rentowność inwestycji po zakupie abonamentu spadnie do poziomu lokaty albo i niżej. Z drugiej strony przy większym portfelu koszt wydaję się niewielki a korzyści duże. Wszystko jest w jednym miejscu, nie trzeba się przekopywać przez dokumenty emitentów aby sprawdzić kiedy jest możliwy pierwszy przedterminowy wykup, dzień ustalenia praw do odsetek oraz dzień wypłaty ich, sprawdzenie rentowności itp.

firemann
0
Wpisów: 74
Wysłane: 20 listopada 2012 20:38:15
Ja mam takie pytanie: czy koszt abonamentu można odliczyć od podatku ? Bo jeżeli tak to powinno być to łatwiejsze do przełknięcia nawet dla małych inwestorów jak ja.
Mnie również interesują analizy jak i skaner, który nie ukrywajmy jest bezkonkurencyjny i jakbyśmy chcieli uzyskać informacje, które on podaje na własną rękę to stracilibyśmy na to strasznie dużo czasu. Z drugiej strony przetasowania w portfelu obligacji u mnie dzieją się bardzo rzadko także korzystałem ze skanera może dwa razy w miesiącu w celach informacyjnych, a inwestycyjnych dużo rzadziej.

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 20 listopada 2012 20:44:25
Dobijamy już do 400 obligacji w bazie. To już naprawdę kilka dni i będzie wszystko, co jest notowane. Trzeba też powiedzieć, że to co jest to naprawdę nie jest jeszcze ostateczna wersja serwisu, chociaż już jest przełomem. Serwis będzie się rozwijać, jednak tempo tego rozwoju będzie zależeć od tego, czy chociaż w części uda się pokrywać jego koszty.

W samym kalkulatorze będę dążyć do tego, aby dodać liczenie rentowności w terminie do sprzedaży oraz obsługę "Bez OTP" i "z OTP". Oprócz tego chcemy dodać obsługę wykresów i notowań, co powinno wpłynąć na komfort używania serwisu. Kolejnym pomysłem jest zrobienie automatycznych analiz wskaźników wypłacalności dla emitentów, których akcje są notowane na GPW/NC. Oprócz tego jest jeszcze wiele innych mniejszych idei, jak choćby zrobienie w oparciu o naszą bazę wyszukiwarki już wykupionych papierów, aby każdy mógł sobie zobaczyć jak wiele papierów zostało wykupionych (i kiedy), a ile było defaultów. Do tego oczywiście potrzebne jest całe archiwum, które też będzie powstawać. Mnie się np. marzy także prawdziwa aplikacja portfela dla obligacji - taka, która obsługuje narosłe odsetki i przepływy kuponów i pozwala naprawdę kontrolować i zarządzać swoim portfelem obligacji. Pomysłów jest jak widać mnóstwo.

kopi tropi
0
Wpisów: 35
Wysłane: 20 listopada 2012 23:17:17
Może dla tych, którzy inwestują mało zróbcie kalkulator płatny np. 2 zł za 24 h i bez dostępu do analiz. Sądzę, że zadowoli to zarówno Was, jak i małych inwestorów. To także szansa na włączenie nowych osób. Mało kto zapłaci 60 zł za dostęp do serwisu o rynku instrumentów, których nie rozumie. Jeśli za parę złotych sprawdzi sobie rentowności, to po jakimś czasie może wrócić po abonament.

aqua-man
0
Wpisów: 26
Wysłane: 21 listopada 2012 09:38:01
Zgodzę się z kolegą powyżej. A np. SMS lub przelew 4 zł netto za 24 h -> analizy + kalkulator. Jeśli chodzi o całoroczny abonament dla obligacji to tak naprawdę ciężko określić tu kwotę, gdyż na forum zapewne mamy inwestorów, którzy trzymają na rachunku kilka tysięcy a są i tacy, którzy mają po kilka milionów. Nikt nie wpisał propozycji ceny rocznego abonamentu obligacji, więc na początek może ja zacznę - 100 zł + VAT. Tyle osobiście mógłbym przeznaczyć na rok, bo trochę więcej zbliży mnie do rentowności z lokat. pozdrawiam i czekam na dalszy rozwój tematu.

Marcin Osiecki
0
Wysłane: 21 listopada 2012 19:42:07
Ja powiem tak, 100 zł + VAT na rok to bardzo mało i na pewno nie jest to możliwe jako stała oferta, ale na początek jako promocja dostępna przez określony krótki czas chyba jest możliwe zaoferowanie niewiele wyższej od tego ceny.

Jeżeli mówimy o krótkim dostępie za kilka złotych na 24h to absolutnie nie mogłoby to oznaczać dostępu do analiz, musiałby być sam kalkulator, bo wtedy przez te 24h każdy by sobie skopiował wszystkie analizy tylko dla abonentów za cenę tych kilku złotych. A to powoduję jeszcze większą pracę do wykonania ze strony informatyków, bo trzeba by sprzedawać oddzielnie bazę z kalkulatorem i oddzielnie kalkulator razem z analizami. Korzyści dla nas są żadne, a pracy ogrom. To ja już wolę poświęcać ten czas na udoskonalanie serwisu obligacji.

Kamil Gemra
0
Wysłane: 22 listopada 2012 15:32:25
kopi tropi napisał(a):
Czy możemy w najbliższym czasie liczyć na raport spłacalności obligacji? Rok temu przedstawiliście tego typu raport.

Zapraszamy do zapoznania się z kolejną edycją raportu:
wiadomosci.stockwatch.pl/rapor...

Reiden
0
Wpisów: 33
Wysłane: 23 listopada 2012 00:28:52
Witam,
Ja też szczerze mówiąc najbardziej jestem zainteresowany tylko częścią serwisu o obligacjach. Jestem nowy w inwestowaniu ale badam temat bardzo intensywnie od około dwóch miesięcy miesięcy. Nie wiem jak inni inwestorzy koncentrujący się tylko na obligacjach ale wydaje mi się, że osoba kupująca tylko obligacje nie planuje w jakimś wielkim stopniu spekulować (może odrobinę ale nie więcej).

Dalej będę pisał na swoim przykładzie. Załóżmy, że dysponuję kwotą około 30 tys zł i szukam lepszych metod ich lokowania niż lokaty bankowe. Załóżmy że zdywersyfikuję sobie portfel na pięć różnych papierów każdy około 6tys. Chcę znaleźć dobre oferty ale potem nie chcę już zbyt dużo czasu temu poświęcać a jedynie liczyć pieniądze, które spływają mi z kuponów :-). W takiej sytuacji szczegółowe informacje o rynku obligacji potrzebne mi są tylko w tych okresach kiedy zbliża się termin wykupu, aby poszukać nowych ofert - czyli raz czy dwa razy w roku plus kilka dni kiedy kontrolnie chcę sprawdzić, czy firmy których dług kupiłem nie szwankują zbyt mocno, albo żeby sprawdzić jakie są tendencje na rynku, czy nie warto wcześniej przed terminem wykupu przerzucić się na inne papiery. Maksymalnie byłoby to dzień do trzech dni w miesiącu.
Podejrzewam że nawet gdybym chciał inwestować w ten sposób kwotę rzędu 100tys, sama specyfika mojego zapotrzebowania na dobre informacje nie zmieniła by się za bardzo.

Szacuję że w ciągu roku łącznie potrzebowałbym takiego pełnego dostępu od dwóch tygodni do miesiąca ale byłyby to krótkie okresy, trzydniówki może tydzień, czasem kontrolnie jeden dzień. Jednak na pewno nie ciągły miesiąc, kwartał czy rok.

Informacje, które tu oferujecie są w większości dostępne gdzie indziej, czasem na stronach emitentów część na GPW, a część na innych portalach. Jednak to, że zebrane są wszystkie w jednym miejscu, że są podane w sposób wygodny i przemyślany na pewno jest warte zapłaty. Uważam jednak, że płacenie 400 zł rocznie za dostęp rzędu 20 dni, bo tyle mniej więcej będę potrzebował to zdecydowanie za dużo.

Nie wiem czy pisząc o moim osobistym spojrzeniu na inwestora w obligacje trafnie opisałem profil takiej osoby, ale w moim wypadku najoptymalniejszym rozwiązaniem byłoby gdybym mógł wpłacić pewną kwotę np.50zł a potem rozdzielać ją na dni, w które chcę korzystać z informacji szczegółowych. W takim wypadku w ustawieniach konta powinne być informacje o moim stanie kredytu oraz opcje do wybrania np: dostęp pełny 1 dzień 3pln, dwa dni 5pln, tydzień 15pln (przy tygodniu za 15pln macie mniej więcej odpowiednik kwoty 59 za miesiąc). To wydaje mi się załatwiłoby problem takich mniej aktywnych inwestorów jak ja a jednocześnie nie wystraszyłoby ich z waszego portalu. Dodatkowym zyskiem dla Was będzie fakt, że będziecie mieli pieniądze od klientów z góry, jeszcze przed sprzedażą usługi.
Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11