pixelg
Zabezpieczenie cen paliwa - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Zabezpieczenie cen paliwa

cyzo
1
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 746
Wysłane: 17 lutego 2012 22:49:38
Cześć

Zawodowo zajmuję się zakupami. Na potrzeby firmy kupuję paliwo (olej napędowy) o wartości ok. 12 mln. pln rocznie. Nasza konsumpcja paliwa r/r wzrasta o ok 20%. Ceny wg. PKN Orlen w 2010 r. wzrosły o ok. 15%, w 2011 r. o kolejne 19%.
Macie pomysł w jaki sposób mógłbym zabezpieczyć się przed wzrostem cen paliw?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
13
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 572
Wysłane: 17 lutego 2012 23:06:39
Musisz robić forecasty zakupów, czy jest dostępność od ręki u dostawcy?
Składujesz u siebie, czy od razu zużywasz?
Jaki masz termin płatności?
W jakiej walucie jest cena bazowa, a w jakiej zapłata? Jeśli płacisz w innej walucie niż cennik, to jaki kurs jest używany do przeliczeń?
Masz roczny bonus/kickback od wolumenu zakupów?

Ta przepytanka ma pomóc wykombinować strategię pod konkretną sytuację, bo pewnie nie sama cena wpływa na Twoją marżę i zyski.
Aha, najważniejsze: czy masz jakąś możliwość, albo możesz ją stworzyć, aby przerzucać podwyżkę na odbiorców? Czy może robisz tylko na odcinku zakupów i nie masz wpływu na warunki odsprzedaży.
Edytowany: 17 lutego 2012 23:07

cyzo
1
Wysłane: 19 lutego 2012 12:54:31
OK - jestem z powrotem.

Profil działalności to usługi przeładunkowe, w związku z czym jestem finalnym odbiorcą i konsumentem paliwa.

Może wypunktuję odpowiedzi:
1. Prognozy zużycia paliwa są robione na bieżąco (w oparciu o plany przeładunkowe tworzone przez współpracujące działy firmy). Są w miarę dokładne (margines błędu to ok 10% - dużo zależy również od warunków atmosferycznych). Paliwo jest dostępne u dostawcy od ręki.

2.Dostawy podzielone są na 2 rodzaje.
Część paliwa jest składowana (ok 60%) a część tankowana na bieżąco z autocystern dostawcy. Cena ustalana jest w oparciu o roczny wolumen także nie ma znaczenia czy za jednym razem wleję mniej czy więcej.

3. Termin płatności to 21 dni. Dłuższy obecnie nie jest możliwy - nie pozwala na to poziom kredytu kupieckiego.
4. Cena bazowa i zapłata w PLN, ale jutro będę rozmawiał na temat możliwości płatności w EUR.
5. Bonusów jako takich nie ma. Nie handlujemy paliwem także odbieramy mniej więcej roczną - z góry założoną ilość i na tej podstawie negocjuję poziom rabatu od ceny bazowej PKN ORLEN publikowanej każdego dnia na stronie www Orlenu.
6. Nie zastanawiałem się nad możliwościami przerzucania zwyżek na klientów. Poddam to poniedziałkowym rozważaniom :)

cyzo
1
Wysłane: 27 lutego 2012 22:19:41
I jak? Nie przychodzi nikomu do głowy żaden instrument ?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
70
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 276
Wysłane: 27 lutego 2012 23:04:24
cyzo napisał(a):
Cześć

Zawodowo zajmuję się zakupami. Na potrzeby firmy kupuję paliwo (olej napędowy) o wartości ok. 12 mln. pln rocznie. Nasza konsumpcja paliwa r/r wzrasta o ok 20%. Ceny wg. PKN Orlen w 2010 r. wzrosły o ok. 15%, w 2011 r. o kolejne 19%.
Macie pomysł w jaki sposób mógłbym zabezpieczyć się przed wzrostem cen paliw?

Dopiero teraz znalazłem temat.

Pytanie brzmi na jak długo chcesz to zabezpieczać i co dokładnie rozumiesz pod tym pojęciem.

Jeśli paliwo jest kosztem i kalkulujesz na podstawie dzisiejszej ceny marżę na usłudze, która ma się odbyć za 6 czy 9 miesięcy, to da się to zrobić. Najprościej byłoby zawrzeć transakcję na FX przez serię krótkich pozycji na kontraktach na ropę naftową, lub kupić serię opcji kupna - > Drogo, ale nie ponosisz straty na zabezpieczeniu w przypadku spadku cen ropy. Problemem jest oczywiście możliwość blokowania gotówki w przypadku gdy ceny ropy naftowej zaczną spadać... No, ale cena jest wyrażona w USD, więc trzeba dokładnie to samo zrobić na parze walutowej USD/PLN. Trzeba też zrobić model inaczej mówiąc zbadać z jakim opóźnieniem dostawca reaguje na ceny ropy na świecie.

Częściowo problem z depozytem da się rozwiązać w Banku. Tam nie musisz wykładać całej gotówki na depozyt jeśli bank będzie miał się jak zabezpieczyć np na rachunkach bieżących, czy depozytach spółki w której działasz. No i terminy na forwardach są elastyczne. W grę wchodzi też kupno konstrukcji opcyjnej z opcji azjatyckich.

To wszystko oczywiście ma sens, jeśli problemem jest to, że cena się zmienia już po podpisaniu umowy z odbiorcą Twojej usługi. Jeśli chcesz zabezpieczać samą cenę, to się nie da. Zabezpieczenia odwlekają tylko w czasie problem, który możesz wykorzystać na rekonstrukcję oferty. Możesz sobie zabezpieczyć stałą cenę ropy na rok, czy nawet dwa od dnia dzisiejszego, ale jeśli ceny bedą szły w górę, to potem zabezpieczenie będziesz brał coraz wyżej i przy zjeździe, który pewnie będzie zgodny z koniunkturą dostaniesz po dupie dwa razy. Raz za spadek wolumenu tego co oferujesz, dwa za ekspozycję. Tego trzeba być świadomym.

Musisz napisać co Cię dokładnie boli.

buldi
0
Wpisów: 5 064
Wysłane: 27 lutego 2012 23:33:17
Ja pierdziele - Anty - Ty jednak jesteś mocny gość.
Zastanawiałem się już jak pomóc, ale przy naszych opcjach i mojej wiedzy to karkołomne zadanie.
Ja się ledwo w europejskich łapię, a Ty już dopasowałeś azjatyckie pod potrzeby chwili.

Dla klientów biznesowych takie "korytarze opcyjne" są w stanie zaoferować banki, tylko nie wiem czy przy tej skali i na jakiej prowizji.

buldi
0
Wysłane: 28 lutego 2012 00:05:10
Dla uzupełnienia za Wiki:
Cytat:
Obrót opcjami egzotycznymi stanowi tylko 15 % wolumenu obrotu opcjami, podczas gdy zysk z tych transakcji stanowi około 50 % zysku ogółem[1]. Są wiec bardziej dochodowe, wiąże się to z tym, że premie uzyskiwane przy ich sprzedaży są większe od opcji tradycyjnych.

Opcja azjatycka to odmiana opcji egzotycznej.
Edytowany: 28 lutego 2012 00:10

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
70
Wysłane: 28 lutego 2012 09:40:45
Mam wrażenie, że jeśli chodzi o nasze opcje to już zostałem dawno za Tobą. Akurat w temacie zaprzestałem praktyki już jakiś czas temu. Została wiedza teoretyczna, ale to nie oznacza od razu, że nie przydatna :)
W jednym przedsiębiorstwie już wdrożyłem zarządzanie pozycją walutową z modelu teoretycznego I w praktyce działa ;)

Jeśli zaś chodzi o cytaty, to link z którego pochodzi twierdzenie, że opcje egzotyczne dają więcej zarobić nie działa. Nie wiem jak jest z całością opcji egzotycznych, ale z pewnością azjatyckie dają mniejszy zysk, bo są tańsze, tzn premie są około połowy mniejsze niż za wanilię. Wszystko dzięki "całce", która wypłaszcza profil wypłaty. Cena wykonania jest mniej wrażliwa na zmienność, która jak wiesz mocno wpływa na wycenę premii w opcjach waniliowych.

Jeśli mówimy już o bankach to powinny być zainteresowane, bo pozycja za bańkę miesięcznie to już niezły kąsek. Zabezpieczenia są/były od kilkudziesięciu tyś waluty, więc spokojnie dla takiego nominału będą chciały coś tam opchnąć. Problemem jest oczywiście czy wezmą ropę, ale wydaje mi się, że tak powinno się stać. Z drugiej strony zabezpieczenie samego ryzyka walutowego też powinno pomóc.

cyzo
1
Wysłane: 8 marca 2012 22:18:05
anty_teresa napisał(a):

Jeśli paliwo jest kosztem i kalkulujesz na podstawie dzisiejszej ceny marżę na usłudze, która ma się odbyć za 6 czy 9 miesięcy, to da się to zrobić.

To wszystko oczywiście ma sens, jeśli problemem jest to, że cena się zmienia już po podpisaniu umowy z odbiorcą Twojej usługi.

(...)Musisz napisać co Cię dokładnie boli.

Jestem z powrotem.

Anty - dokładnie tak jak mówisz - paliwo jest jednym z kosztów. Stawki za usługę fixowane są na rok czasu. W ciągu roku ceny za paliwo rosną średnio o 15 - 20% a, że udział paliwa w kosztach operacyjnych jest spory-zaczyna być to problematyczne. W związku z powyższym pojawiło się pytanie - jak zabezpieczyć się przed wzrostem cen paliwa - bez możliwości zmiany ceny za wykonywana usługę.

Więc mówisz, że opcje... o opcjach wiem tyle, że są... i, że mogę ją wykonać ale nie muszę.
W jakim temacie się na szybko dokształcić (pod kątem rozwiązania mojego problemu), żeby móc dalej prowadzić z Wami tą rozmowę ?
Edytowany: 8 marca 2012 22:22

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
70
Wysłane: 10 marca 2012 10:54:40
No dobra,
Cena ropy w PLN to cena ropy na rynku światowym*kurs dolara*marża rafinacyjna
Zabezpieczać się w 100% nie da, no chyba że są opcje na cracki z notowań ropy. Tego nie wiem, ale marża jest najmniej decydującym czynnikiem dla odbiorcy, więc samo to nie powinno być problemem.

Pozostaje zabezpieczyć cenę ropy i kurs złotówki. Dostawy mają jak sądzę charakter ciągły i są o stosunkowo niskich wolumenach. Z tego powodu nie da się zabezpieczyć stricte w sensie rachunkowości zabezpieczeń każdej dostawy z osobna. Tutaj zabezpieczenie będzie polegać na zabezpieczeniu np średniej miesięcznej(tygodniowej) ceny. Trzeba liczyć, że krótkoterminowe wahnięcia się skompensują, co jest oczywiście tylko pół prawdą.

No to teraz sprawa wygląda tak.
Dziś kalkuluję mój cennik i będzie on stały przez rok.

Możliwość 1 Najdroższa, najlepsza

Kupuję od banku serię opcji call na ropę na 90% średniego wolumenu miesięcznego ropy z terminami wygasania na każdy koniec miesiąca oraz podobną serię opcji call na USD. Jak ceny rosną to z każdą wygasającą opcją będzie dodani CF z zabezpieczenia. Jeśli spadną to korzystam z tego spadku w swoim biznesie. Takie rozwiązanie daje stały poziom ryzyka. Strata jest ograniczona do zapłaconych premii. Księgowy śpi spokojnie.

Możliwość 2 Tańsza - też dobra dla spółki, tańsza, ale księgowy może dostać zawału jak ceny ropy spadną.

Kupuję od banku serię korytarzy opcyjnych(long call + short put) zamiast samych opcji call. Rozwiązania dużo tańsze, ale jak ceny spadają to masz co miesiąc(zgodnie z zapadaniem kolejnych opcji)ujemny CF z zabezpieczenia. To co zaoszczędzisz na operacyjnej działalności musisz oddać bankowi w zabezpieczeniu.(Ciutek mniej bo zabezpieczasz tylko 90% dostaw) Ponadto wycena niezrealizowanych opcji wpływa na poziom zabezpieczenia banku i wynik finansowy firmy. Przy mocnych spadkach ropy może to wyglądać źle, ale masz skuteczne zabezpieczenie.

Możliwość 3 - Cena wyższa od 2, ale prawie połowę 1.

Kupujesz od banku opcję azjatycką call na walutę i ropę z terminem zapadania za rok na 90% wolumenu rocznego. Tutaj poziom rozliczenia nie zależy od kursu na dzień wygasania, ale od kursu średniego próbkowanego co np miesiąc. CF z zabezpieczenia w przypadku wzrostu cen masz tylko raz w roku, ale rekompensuje on to co musiałeś wziąć na klatę w kolejnych miesiącach operacyjnie. Jeśli płynność nie jest problemem w firmie to jest ro bardzo dobre rozwiązanie

Możliwość 4 - najtańsza, ale masz ryzyko zmiany ceny.

Kupujesz azjatyckie opcje call i sprzedajesz put z podobnymi cenami wykonania na 90% rocznego wolumentu
Rozliczenie takiego zabezpieczenia jest za rok. Przy spadkach cen zabezpieczenie za rok może da ujemny CF. Ma wszystkie wady rozwiązania 2, tyle, że rozliczenie jest raz w roku a nie co miesiąc
To rozwiązanie najtańsze, ale wcale nie najgorsze. Spełnia swoją funkcję. Wada to oczywiście równoważenie przepływów raz w roku i wpływ negatywnej wyceny na wynik finansowy oraz poziom zabezpieczenia.

Takie są 4 warianty rozwiązania problemu. Każdy ma wady i zalety. Wybór konkretnego zależy od paru czynników:

1.Płynność spółki - czy CF z zabezpieczenia jest potrzebny co miesiąc, czy wystarczy co rok i nie będzie problemu.
2. Poziom gotówki na rachunkach. Bank prawdopodobnie, a właściwie z pewnością będzie chciał zabezpieczenie na rachunku walutowym, albo innych dobrach. Pytanie czy będzie miał na czym
3.Marża na działalności - ile można zapłacić za zabezpieczenie, aby biznes się nadal opłacał
4.Szef i księgowy. Jak nie kumają o co caman w tym biznesie(zabezpieczeniach), to mogą się przewrócić jak dostaną po trzech miesiącach negatywną wycenę derywatów na roczny zysk np.

buldi
0
Wysłane: 10 marca 2012 19:58:38
Antyteresa świetnie wyłuszczył podstawy zabezpieczenia.
Dla zobrazowania jak to działa i co by księgowy nie dostał zawału dorobiłem makietki. blackeye

Pierwsza dotyczy strategi zabezpieczającej wg punktów 1 i 3 poniewaź różnica polega tu jedynie na rodzaju rozliczeń opcji.
Na wykresie opcja long call to odpowiednio dobrany zestaw opcji na USD i ropę uwzględniający odpowiednie proporcje tak by jak najlepiej korelowały z rynkowymi cenami paliw. Z uwagi na koszty takiego zabezpieczenia trzeba również odpowiednio dobrac cenę wykonania i termin wygasania opcji.

kliknij, aby powiększyć

Zielona krecha to wykres zwrotu Twoich niezabezpieczonych kosztów paliwa. Zauważ że zachowuje się on jak krótka pozycja na kontrakcie tzn kiedy ceny paliw rosną Ty tracisz a kiedy spadają zyskujesz. Po dobraniu zestawu opcji call to "zjawisko" można zmienić. Czarna linia pokazuje jak może wyglądać wykres zwrotu z tak zabezpieczonej strategi. Wynika z tego że przy wzrosście cen paliw powyżej pewnego przedziału Twoje straty z tego tytułu są ograniczone. Jednocześnie na wypadek spadku cen paliw korzystasz w pełni z dobrodziejstw takiego stanu rzeczy. Mankamentem jest wyższy koszt tej strategi.

Kolejna makietka to korytarz opcyjny wg przepisów 2 i 4 Antyteresy. Rysunek wyjaśnia jego nazwę.

kliknij, aby powiększyć

Ten zestaw opcji powoduje, że Twoje straty i zyski są ograniczone z dwóch stron. Innymi słowy dopuszasz mozliwość poniesienia strat i zysków w pewnym przedziale w ramach korytarza (czerwone krechy) cen. Takie zabezpieczenie jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem

Tyle celem uzupełnienia, natomiast warto do tego dodać że na koszt zabezpieczenia opcjami mają wpływ różna czynnki wynikające z nietypowego zachowywania się tych instrumentów w trakcje ich żywota. Na ceny opcji głównie wpływ ma poziom zmienności cen paliw i walut na rynku oraz czas do wygaśnięcia - który im dłuższy, tym opcje droższe.
Dlatego, mając na uwadzę koszt zabezpieczenia ja bym rozważył stopniowe otwieranie tych pozycji. To oczywiście wymaga dokładnej analizy opartej na konkretnych potrzebach np sezonowości - by dopasować wielkości zabezpieczeń, ale podzielił bym to na przedziały miesięczne lub kwartalne. W takiej sytuacji pełną ochronę zyskał byś dopiero po roku funkcjonowania strategi kiedy zaczęły by Ci wygasać pierwsze pozycje.
Mankamentem rozwiązań 1 i 3 są ceny odległych czasowo opcji, natomiast w korytarzu ten efekt byłby zniwelowany, bo co prawda kupił byś drogie calle ale w tym samym momencie sprzedał byś również drogie puty.
To jest główny powód dla którego ja zabezpieczając pozycję wybrał bym stopniowo budowany korytarz.
Edytowany: 10 marca 2012 20:13

wapkil
0
Wpisów: 1 472
Wysłane: 10 marca 2012 21:48:35
Bardzo ładne makietki (swoją drogą, dlaczego określasz tak wykresy?). Wydaje mi się tylko, że trochę nie doceniasz na nich kosztów opcji. Korytarz może być bliski ,,zerokosztowemu'' - put i call co prawda odsuną się od linii zera, ale w przeciwnych kierunkach, więc cena put nadal pokryje call. Jednak w przypadku pierwszego wykresu, czarna linia po zabezpieczeniu opadnie o koszt zabezpieczenia. Co może być dodatkowym argumentem na rzecz korytarza, łagodzącym zagrożenie zawałem u księgowego ;)
Edytowany: 10 marca 2012 21:49

buldi
0
Wysłane: 10 marca 2012 22:15:40
Ja to tak narysowałem jedynie dla czytelności makietki (takie nazywanie wykresów to od dzisiaj mój znak rozpoznawczyblackeye ) i zasady działania, nawet wartości wygumowałem ale Twoje wprawione oko juz to musiało wychwycić. Not talking
Oczywiście masz rację, im bliczej ATM czyli obecnej ceny instrumentu bazowego tym korytarz węższy.
Edytowany: 10 marca 2012 22:16

cyzo
1
Wysłane: 10 marca 2012 22:26:57
Wow...to solidna porcja informacji. Zabieram się za dokształcanie. Serdecznie dziękuję za wprowadzenie :)

wapkil
0
Wpisów: 1 472
Wysłane: 10 marca 2012 22:38:26
buldi napisał(a):
Ja to tak narysowałem jedynie dla czytelności makietki (takie nazywanie wykresów to od dzisiaj mój znak rozpoznawczyblackeye )

Nie tylko od dzisiaj, jakiś czas temu już to zauważyłem. Chyba nie spotkałem się wcześniej z takim użyciem, więc byłem ciekaw, czy to jakaś nomenklatura branżowa :)

del-201505154
0
Wpisów: 65
Wysłane: 13 marca 2012 09:04:05
Wapkil, bodajże w książce Hulla (np. tutaj) jest zarówno teoria, jak i przykłady praktyczne. Jeśli chcesz się dokształcić to polecam.

Pozdrawiam

pytalska
0
Wpisów: 15
Wysłane: 30 czerwca 2012 16:27:22
Z tego, co ja czytałam, ceny paliw w ilości hurtowej nie rosną aż tak szybko, jak detalicznej. Więc nie zawsze te wzrosty będą tak bardzo odczuwalne, jak w przypadku klienta indywidualnego. Poza tym cena również zależy od kursu dolara: to może być również czynnik powodujący wzorst/spadek.

Vox
34
Wpisów: 6 129
Wysłane: 7 września 2012 21:22:21
Alior bank oferuje dedykowany produkt

www.aliorbank.pl/pl/o_banku/ce...

cyzo
1
Wysłane: 20 września 2012 14:43:47
właśnie znalazłem taki sam produkt w BRE:
media.brebank.pl/pr/205444/bre...

Miał ktoś z tym do czynienia? W poniedziałek przyjedzie handlowiec z Aliora nawijać mi makaron na uszy... są jakieś haczyki?

KwadraturaKola
0
Wpisów: 3
Wysłane: 31 sierpnia 2015 11:51:26
Witam Wszystkich,

Z dużym zaciekawieniem przeczytałem informacje w tym wątku. Chciałbym się Ciebie cyzo spytać czy zdecydowałeś się na któreś z proponowanych rozwiązań i jak na tym wyszedłeś z perspektywy czasu?

Obecnie pracuję nad tego typu rozwiązaniem i wszelkie spostrzeżenia i doświadczenia praktyczne będą mile widziane.
Pozdrawiam
KK

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2