pixelg
Portfel średnioterminowy mrk - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Portfel średnioterminowy mrk

Pink Floyd
0
Wpisów: 177
Wysłane: 19 lutego 2013 09:14:59
Scarry, jesli jestes od groma lat, to jaka stope zwrotu wypracowales przez ten okres (chociaz w przyblizeniu)?

Czy kupno kontraktu na indeks lub ETF na wig20 nie jest prostsze? Tzn. z moich doswiadczen przez lata ludzie zyja w zludzeniu, ze moga dobrac do portfela spolki tak, ze ten portfel pobije rynek. I niestety dlugookresowo nie udaje sie to nikomu. Chetnie poznalabym na prawde taka osobe. Ale nie, ze ktos kupil cos w hossie i ma fajnie, tylko, ze inwestuje juz tak dlugo, ze przezyl chociazby dwa cykle hossa/bessa i ma na rachunku CAGR > od indeksu za ten sam okres.

W ETF tez mozna miec obecnie juz wyplacona dywidende (chociaz tutaj ostatnio tez sa zmiany i chyba bedzie korygowana wartosc a nie wyplata) -- mowie o lyxorze.

Na prawde uwazam, ze nie mozna ot tak sobie wejsc na rynek i regularnie zbijac zyski. Spekulacja jest o wiele trudniejsza...

mrk
17
Wpisów: 1 935
Wysłane: 19 lutego 2013 23:09:24
Ja od siebie powiem, że takie podejście długoterminowe, kontrariańskie może mieć sens jak spada wszystko po kolei, czyli tak jak zrobił to Buffet. Wtedy wiadomo, że leci wszystko w dużej mierze przez sentyment, a nie indywidualną sytuację spółki. Natomiast jak coś spada mocniej niż rynek i wydaje się tanie i że zaraz odbije to już trzeba się mieć na baczności, bo można się nadziać np. tak jak na budowlankę.

Co do portfela do sprzedałem dziś 1/3 Polic. W dużej mierze dlatego żeby zbilansować wielkości pozycji, a częściowo dlatego, że kurs zbliża się do poprzedniego istotnego szczytu na ~15 zł. Zysk na tej części jakieś 22%, ale podsumowania będę robił po tym kiedy sprzedam całość.
Wziąłem też kontrolnie Ursusa za 3,99. Jak z przekonaniem przebije 4 zł to planuję dobierać.

mrk
17
Wysłane: 25 lutego 2013 21:16:33
Sprzedałem dziś 80% pakietu PBG po 7,19. Zazwyczaj spółki rosną na fali plotek pod zawarcie układu ewentualnie tuż po zawarciu, później przychodzi otrzeźwienie. Tutaj ten wzrost pod zawarcie był stosunkowo mały i wymęczony. Niewykluczone, że dziś to tylko korekta, ale trochę mi się to zachowanie kursu nie podoba, to nie to co Monnari. Na sprzedanej części około 15% zysku, pozostałe 20% pakietu jeszcze trochę potrzymam.

mrk
17
Wysłane: 26 lutego 2013 18:15:47
Reszta Polic (2/3) dziś sprzedana. Średnia cena sprzedaży 14,62 co przy cenie zakupu 12,1 daje 20,83%.
Ursus słaba sesja prawdopodobnie pożegnam się z tym pakiecikiem który mam.
Absolutny hit dzisiejszej sesji to jednak Monnari. Mogę tylko żałować, że w tym portfelu je sprzedałem, choć już trochę od tego czasu minęło. Dziś w biegu wziąłem do innego portfela z pocałowaniem ręki za 1,56.
Nie dość, że 8 baniek zysku netto to jeszcze solidne operacyjne przepływy pieniężne. Nie sądziłem, że tak szybko uda się wyprowadzić spółkę na prostą i to przy mocnym spowolnieniu w gospodarce. No bo na czym oszczędzać jak nie na droższych ciuchach, a tu spółka wykręciła taki ładny wynik.

mrk
17
Wysłane: 1 marca 2013 11:49:19
Podsumowanie lutego:

kliknij, aby powiększyć

Niestety w stosunku do tego podsumowania dziś sytuacja uległa sporej zmianie, przynajmniej w jednym wypadkuAngel .
Wracając jeszcze do lutego: w środę zrezygnowałem z Ursusa, w swoim scenariuszu zakładałem sprzedaż po zamknięciu kursu poniżej 3,8. Pojawił się pakiecik Getinu. Spółka wygląda atrakcyjnie technicznie, w dodatku mwig40 jest ostatnio silniejszy niż swig czy w20. Na razie mały pakiet - będę obserwował rozwój wypadków. Podobnie posiadam cały czas mały pakiet Leny i w tym wypadku zaczekam do raportu rocznego, żeby zobaczyć czy kłopoty Luga to kłopoty tylko Luga czy całej branży. Tyle w lutym. Ogólnie uważam luty za udany - zwrot na poziomie 3,7% przy przy mocno przeciętnym zachowaniu szerokiego rynku.

Marzec nie zaczął się najlepiej głównie za sprawą wyników Relka. Dziś sprzedałem resztkę PBG po 7 zł, co łącznie ze sprzedażą poprzedniej części dało średnią na poziomie 7,15 i zwrot około 14,5%.
Rozczarował mnie raport Relpolu. Widać kryzys nie ominął spółki. Słaby IV kwartał chociaż wyniki za cały 2012 rok są dobre. Sprzedałem na otwarciu 40% posiadanego pakietu za 8,70. Resztę zamierzam na razie zostawić, jakby nie patrzeć spółka wciąż nie jest droga, ale rynek oczekiwał lepszego wyniku. Ogólnie ten dzisiejszy spadek Relka to wpływ na portfel rzędu -1,4% - nie najgorzej jednak dywersyfikacja to dobra rzeczAngel .
Edytowany: 1 marca 2013 11:54

mrk
17
Wysłane: 5 marca 2013 18:40:32
Sezon raportów zdecydowanie nie był łaskawy dla spółek z portfela. Relpol, Astarta, Paged u wszystkich wyniki gorsze niż przed rokiem, chociaż na Pagedzie rynek dzielnie przyjął na klatę pogorszenie r/r. Chociaż wyniki to już historia to mam wrażenie, że I kwartał dla Relpolu może być również słaby.
To co zostało mi z Relpolu sprzedałem po 8,3. Średnia cena sprzedaży wyszła mi około 8,46 co daje 4,9% straty na tej transakcji. Zabrakło mi zdecydowania żeby sprzedać wszystko na otwarciu, tuż po publikacji raportu po cenie 8,7. Już wtedy wiedziałem, że z Relpolem się pożegnam, ale liczyłem na próbę częściowego domknięcia luki.
Wczoraj i dziś dobrałem Getin - średnia bez zmian 2,83. Dziś też pojawił się nowy papier - GTC po 8,35.
Ze starych spółek, które mam w portfelu raportów nie pokazały jeszcze Mieszko i Lena. Zastanawiają mnie szczególnie wyniki Leny i od nich uzależniam, czy będę dobierać papier do zakładanego poziomu czy sprzedam to co mam.

mrk
17
Wysłane: 9 marca 2013 09:51:28
Końcówka tygodnia to kosmetyczne zmiany. Przede wszystkim zredukowałem GTC po 8,13 z małą stratą. Poniedziałkowy raport pewnie będzie słaby i pod to pewnie te spadki z 10 zł. Po wynikach w zależności od reakcji rynku albo odbuduję pozycję albo sprzedam resztkę, która została.
Zredukowałem też o połowę Astartę po 62,80 - słaby raport a ostatnio kurs przebił linię kiełkującego trendu wzrostowego. Tu prawdopodobnie sprzedam do końca.
Marzec jak wspominałem zaczął się kiepsko, ale Mieszko i Getin zrekompensowały spadki z Relpolu i Astarty. Raport Getinu już we wtorek, a na pozostałe będzie trzeba czekać aż do 21 marca, najbardziej interesują mnie wyniki Leny.

mrk
17
Wysłane: 12 marca 2013 18:58:20
Dziś raport Getinu i kolejna sieczka blackeye sprzedałem 1/2 za 3,01 biorąc na tej części 6,4%. Oczywiście pisząc sieczka mam na myśli kurs a nie wyniki. Sprzedając tak właśnie myślałem, że przyjdzie testować 2,9 - 2,88 jutro, a tu już dziś niemalże do tego doszło. Zobaczymy jak jutro ten test wypadnie. Moim zdaniem wyniki nie są złe. Co prawda w wycenie jest premia w stosunku do średniej wśród banków, ale naprawdę niewielka. W tej chwili kapitalizacja 2,15 mln przy 150 mln zysku bez jednorazówek co daje c/z=14,5. Bardzo podobne (12-15) mają BRE, ING, Handlowy, a taki Alior czy WKB sporo wyższe. Warto jednak popatrzeć na dynamiki wzrostu zysku spółek zależnych Getinu Holdingu - w 2012 średnio to jakieś 50% kwartał do kwartału, a 2012 vs 2011 to ponad 100%. Jeżeli dwucyfrowy wzrost utrzyma się też w tym roku, to ta niewielka premia szybko zniknie.

GTC po raporcie zachowało się tak jak podejrzewałem, czyli mini panika. Niestety nie miałem czasu żeby to wówczas wykorzystać i odkupić to co wcześniej sprzedałem i posiadam cały czas dosyć niewielką ilość.

Kupiłem też 2 nowe spółki: Action wczoraj po 31,70 - nie wiem czy się trochę nie pospieszyłem oraz kontrolnie Zastal po 1,92. Wykres Zastala wygląda dosyć zachęcająco, poczekam jutro na potwierdzenie z ewentualną decyzją o dopakowaniu.
Edytowany: 12 marca 2013 19:13

mrk
17
Wysłane: 15 marca 2013 10:44:14
Wczoraj i dziś zdarzyła się mała spekulacja na Agrotonie. Kupno wczoraj po 11,01 i sprzedaż dziś po 12,03. Zysk +9,2%. Powód kupna prosty - było straszne ssanie na papier. Właściwie liczyłem, że dziś dojdzie do wideł, ale co tam darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Powód sprzedaży to jest tu kilka niewiadomych, które sprawiają, że dłużej nie chciałbym tego trzymać. Przede wszystkim spółka strasznie nieprzejrzysta nie opublikowała nawet harmonogramu przekazywania raportów okresowych. Zresztą to przypadłość wszystkich spółek z Ukrainy, co ma też swoje odbicie w wycenie z dyskontem do rynku. Poza tym ktoś mocno opychał te akcje, co jak na razie okazało się na poziomie 12,10 zaporą nie do przejścia. Swoją drogą wczoraj też ktoś ostro wywalał akcje (wskazuje na to wolumen w stosunku do free floatu) i jakby nie to to pewnie na 20% by się nie skończyło, a i 30% mogłoby być mało.
Poza tym w ostatnich 2 dniach dobrałem troszkę Zastalu oraz Getinu po 2,86 i 2,87 który wcześniej sprzedałem. Tak nawiasem to mam pewien problem natury technicznej z tym jak podawać średnią zakupu, kiedy sprzedałem część akcji a później odkupiłem taniej tak jak na Getinie, chyba powinno to obniżać cenę zakupu aby później wyszedł rzeczywisty wynik na transakcji w podsumowaniu. Ma ktoś jakiś pomysł jak to najlepiej "księgować"?
Było kilka zmian od początku marca więc skrótowe podsumowanie spółek w portfelu, dla wszystkich nie podaje śr. ceny bo nie zmieniła się w stosunku do końca lutego:
nazwa [śr. cena zakupu]
ACTION [31,70]
ASTARTA
GETIN
GTC [8,35]
LENA
MERCOR
MIESZKO
PAGED
ZASTAL [1,94]

mrk
17
Wysłane: 18 marca 2013 21:34:47
Kosmetyczne zmiany.
Wywaliłem resztkę Astarty. Średnia cena sprzedaży: 61,13 średnia cena kupna: 61,27 czyli strata 0,2%. Szkoda, że nie sprzedałem od razu całości.
Sprzedałem 2/5 Mieszka po 5 zł. Teoretycznie zysk na tej części 24,4%. Zamierzam jednak to co sprzedałem odkupić. W czwartek są wyniki, wydaje mi się, że większe prawdopodobieństwo jest takie, że albo wyniki będą mniej więcej zgodne z oczekiwaniami i będzie sprzedaż faktów i korekta ostatnich wzrostów albo wyniki rozczarują negatywnie i też będzie korekta. Jest też 3 opcja, że będzie pozytywne zaskoczenie i wzrost, ale wydaje mi się to mniej prawdopodobne. Dlatego liczę, że uda się ten pakiet odkupić taniej. Jeśli nie to cóż, spółka mi się podoba więc najwyżej przyjdzie odkupić w podobnej cenie lub drożej.
Kupiłem mały pakiet Ekoexport po 18 zł. Zamierzam niespiesznie dobierać do zakładanego poziomu.

edit. piękna okazja była dziś z rana na getinie jak ktoś sypnął do samych wideł. Niestety nie miałem okazji skorzystać. Swoją drogą nie wiem jaka może być motywacja takiego bezsensownego wywalenia.
Edytowany: 18 marca 2013 21:48

mrk
17
Wysłane: 22 marca 2013 12:21:21
Z okazji korekty czystki w portfelu.
Nie mam już GTC. Sprzedałem resztkę, którą miałem po przebiciu linii krótkoterminowego trendu.
Cena K: 8,35 cena S: 8,09 zysk/strata z transakcji: -3,1%.
Tak jak podejrzewałem po raporcie jest korekta na Mieszku. Sprzedałem dziś kolejną część po 4,9 na otwarciu. Zostało mi 25% pierwotnej ilości. Co do wyników to raczej zgodne z oczekiwaniami.
W ciągu ostatnich dni sprzedałem większą cześć Zastalu.

Z drugiej strony poczyniłem też małe zakupy. Dobrałem dziś Getinu po 2,5x i 2,4x. Biorąc pod uwagę, że odkupiłem trochę taniej to co wcześniej drożej sprzedałem, to obliczyłem sobie skorygowaną cenę zakupu tak żeby wszystko spinało się w ramach jeden transakcji. Ta średnia wynosi teraz 2,63.
Dobrałem małą ilość EEX teraz średnia to 17,80.
Dobrałem Lenę. Wyniki całkiem dobre. Spółka poradziła sobie znacznie lepiej niż LUG. Mam obecnie średnią 2,99.

Ogólnie jakieś 35% portfela to teraz gotówka. Małe spółki nabrały sporego przyspieszenia w spadkach. Mój portfel oberwał najbardziej przez Getin, który od szczytu do dzisiejszego minimum zrobił -25%. Zysk przerodził się w stratę, ale mam wrażenie że potencjał spadków na tej spółce na najbliższe dni raczej się wyczerpuje.

taipan
0
Wpisów: 189
Wysłane: 22 marca 2013 21:12:58
@mrk - z ciekawości - co cię skłania do uśredniania w dół Getinu? Mnie dzisiaj stop wyrzucił i mocno się zastanawiam, czy nie zostawić przybytku Leszka w spokoju :).

mrk
17
Wysłane: 24 marca 2013 20:46:46
Też w piątek poważnie zastanawiałem się nad przyszłością tej inwestycji i ostatecznie zdecydowałem się dobrać (do zakładanego już wcześniej poziomu, więc nie jest to tak bardzo destruktywne uśrednianie w dół). Powody były dwa. Pierwszy to taki, że Getin wykazał bardzo dobre tempo wzrostu zysków kwartał do kwartału w 2012. W I kw 2012 zysk netto wyniósł 16 mln a w IV kw już 60 mln po wyłączeniu jednorazowych zysków ze sprzedaży TU Europa. Wydaje mi się, że branża bankowo/leasingowa nie jest sezonowa i chciałbym poczekać tutaj do wyników za I kwartał, żeby się o tym przekonać. Jeśli tak będzie to tegoroczny zysk powinien być kilkadziesiąt procent większy niż z 2012.
Drugi powód był taki, że kurs wydał mi się już mocno wyprzedany dlatego spodziewam się wyhamowania spadków. Seria 9 czarnych świeczek oraz spadek 25% licząc od maksimum do piątkowego minimum to sporo jak na tak dużą spółkę.

Co do reszty portfela to w piątek ostatecznie sprzedałem wszystkie posiadane akcje Mieszka.
Końcówka była bardzo dobra i weszło mi wcześniej postawione zlecenie sprzedaży na ostatnie 25% pierwotnego pakietu. Średnia cena sprzedaży 4,95 co daje 23,1% zysku. Mocna końcówka mnie zaskoczyła, gdyż wyniki były zgodne z oczekiwaniami, a nawet ciut gorsze: 14 mln netto vs. 15-16 mln jakie widziałem w raportach analitycznych. Spółka bardzo dobra, ale przy 5 zł dla mnie trochę droga. Zysk na akcję za 2012 rok wynosi 0,34 zł ale zysk rozwodniony 0,29. Zysk rozwodniony zakłada zamianę obligacji zamiennych na akcje. Wydaj mi się, że zamiana obligacji jest dosyć prawdopodobna, gdyż są one w posiadaniu głównego akcjonariusza Mieszka, a poza tym ciężko będzie zdobyć spółce 120 mln złotych na ich spłatę, która wypada za rok.
Edytowany: 24 marca 2013 20:47

mrk
17
Wysłane: 28 marca 2013 10:59:23
Udało mi się sprzedać do końca Zastal. Piszę udało gdyż jak chciałem wczoraj czy przedwczoraj sprzedać resztkę to przez pomyłkę zamiast wklepać zlecenie S wklepałem K z czego ktoś skorzystał. No cóż za głupotę się płaci, co uwzględnia też wynik z inwestycji -4%. Jeszcze się nie przyzwyczaiłem do końca do platformy cdm pekao, bo na co dzień używam dibre.
Wczoraj i trochę też dziś kupiłem Vistulę po 1,21. Liczę na odreagowanie spadków, ale generalnie obawiam się, że korekta na małych spółkach jeszcze się nie zakończyła dlatego cały czas utrzymuję gotówkę na poziomie około 1/3 portfela.

orestes84
0
Wpisów: 360
Wysłane: 28 marca 2013 17:13:00
@mrk

Przed wynikami byłbym raczej ostrożny z odzieżówką, przedłużająca się zima może zrobić swoje. Generalnie sam jestem ciekaw jakie wyniki za 1 kwartał zaprezentuje monnari, ale jak to z odzieżówką może być różnie.

mrk
17
Wysłane: 29 marca 2013 21:18:52
Fakt przedłużająca się zima nie zachęca do zakupów kolekcji wiosennej. I kwartal jest generalnie słaby być może będzie jeszcze słabszy dla branży. Nie jestem pewien, ale być może sprzedaż garniturów i koszul czyli głównych produktów Vistuli nie jest tak bardzo uzależniona od pogody. Poza tym zakup Vistuli był raczej spekulacyjny, wątpię żebym ją tak długo przetrzymał. Spółka jest ogólnie moim zdaniem z potencjałem, ale dusi ją zadłużenie i niestety nie ma tu szybkiej drogi rozwiązania tej kwestii. Pozostaje mozolna spłata co przy tych wynikach trochę potrwa.
Co do Monnari, to raczej plus będzie na pewno, bo mają zaksięgować jakąś jednorazówkę na 3 mln o ile dobrze pamiętam? Ogólnie tą zimą jakoś bym się bardzo nie przejmował, może zaciążyć przez kilka tygodni na kursach, ale później powinno wszystko wrócić do normy.

mrk
17
Wysłane: 3 kwietnia 2013 10:51:10
Nieco spóźnione podsumowanie marca. Stan na 31.03.2013

kliknij, aby powiększyć

Ostatecznie marzec nie był taki zły. 1,5% na słabym rynku jest okej. Pojawiło się trochę więcej transakcji niż w poprzednich miesiącach, co można właśnie wytłumaczyć słabym zachowaniem indeksów i większą nerwowością. Kursy w marcu szły pod dyktando publikowanych wyników za 2012 rok. Z uwagi na słabe raporty całkiem ładne zyski z Astarty i Relpola zamieniły się w straty, które szybko uciąłem. Z kolei pozytywny wpływ na wynik portfela miały Mieszko oraz Paged. Mieszka sprzedałem, jak widać dałoby się z niego wycisnąć jeszcze jakieś 5%, ale spółka chociaż dobra to wydaje mi się na ten moment dosyć droga.
Cały czas mam wrażanie, że małe spółki nie znalazły jeszcze dna, dlatego na razie wykluczam pełne zaangażowanie w akcje. Co więcej mam w planach zredukować Getin. To odbicie z 2,43 wygląda bardzo krucho i wydaje się, że jeden impuls i kurs może z powrotem znaleźć się na 2,4x. Fundamentalnie mam jednak dalej pozytywne nastawienie i jeżeli sprzedam to wrócę najdalej przed wynikami na I kw.
Podobnie zamierzam sprzedać Vistulę, miała być gra pod odbicie, ale obecnie nie widzę jednak większej chęci na wzrosty na VST.

mrk
17
Wysłane: 3 kwietnia 2013 19:00:15
Tak jak wspominałem w poprzednim poście sprzedałem Getin i Vistulę. Do Getinu zamierzam wrócić niżej. Getin ochoczo dołączył się do spadków, czego się właśnie wcześniej obawiałem. Udało się jednak sprzedać przed zwałką po 2,655 natomiast Vistulę po 1,195. Wyniki to odpowiednio -0,8% oraz -1,2%.
Mimo sporego udziału gotówki portfel trochę dziś oberwał i niewielki zysk wypracowany w marcu już jest nieaktualnyblackeye

mrk
17
Wysłane: 8 kwietnia 2013 22:28:52
Kupiłem dziś Elemental Holding. Średnia niestety wyższa niż zamknięcie i wynosi 2,21 zł.
Co mnie skłoniło do zakupu:
1) Transakcja z Enterprise Investors na objęcie około 10% akcji za 28 mln zł - można powiedzieć, że podczepiam się pod due diligence Enterprisów. Mam nadzieję, że dobrze wykonali to zadanie :). Inwestorzy PE mają drogi kapitał, więc po byle 10% rocznie się nie schylają :). Potencjał wzrostu w ich ocenie musi być trzycyfrowy, a akcje obejmowali za 2,10 zł.
2) Ciekawa, wzrostowa branża - trochę się dokształciłem przeglądając dziś memorandum Elka. Polska na obecną chwilę nie spełnia wymogów w ilości recyklingowanego złomu elektronicznego, a wymagania mają być jeszcze bardziej zaostrzone. Potencjał wzrostu jest bardzo duży.
3) Pozytywna historia finansowa - dynamicznie rosną przychody oraz zyski (w dodatku te drugie szybciej).

Minusy:
1) Spółka ma spore ssanie na kapitał. Emisja dla Enterprisów na 28 mln, niewiele jeszcze wcześniej emisja również kierowana na 25 mln oraz ma być emisja obligacji chyba na kilkanaście mln, a cały program emisji jest na 30 mln zł. Szczerze mówiąc sam jeszcze do końca tych emisji akcji nie ogarnąłem, bo dziś czasu nie starczyło. W każdym razie takie rozwodnienia to pewien minus i muszę się jeszcze temu dokładnie przyjrzeć.
Edytowany: 8 kwietnia 2013 22:30

obs
0
Wpisów: 490
Wysłane: 9 kwietnia 2013 08:36:42
Rozmowa w CNBC na temat Elemental
www.tvncnbc.pl/biznes-na-recyk...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9