pixelg
Portfel średnioterminowy mrk - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Portfel średnioterminowy mrk

mrk
17
Wpisów: 1 935
Wysłane: 16 lipca 2013 19:15:18
Redukcja Asbisu o 1/3 w przedziale 5,6-5,7 oraz Elementala również 1/3 stanu w przedziale ~2,05-2,1.
Bardzo rozczarował mnie Elemental, który swoją komunikacją wpasowuje się w ogólne standardy Newconnect. Miała być prognoza na 2013 do końca czerwca, miały być przenosiny na główny w połowie roku, a jak to zwykle na NC wyszedł klops. Jakieś tam obsuwy w debiucie jestem w stanie zrozumieć, KNF nie ma zdefiniowanego terminu na zatwierdzanie prospektów i ma tu pełną dowolność, chociaż oczekiwałbym podania chociaż jakiegoś przybliżonego terminu przenosin, ale w szczególności nie podoba mi się przesunięcie publikacji prognoz finansowych na bliżej nieokreśloną przyszłość, do których KNF nie jest potrzebny. Ile można opracowywać prognozy? Skoro nie podają dokładnego terminu to rozumiem, że nie pojawią się one szybko. To ma być prognoza na 2013 rok czy na IV kwartał, bo jak Zarząd będzie tak zwlekał to będzie znał już wyniki po 3 kwartałach. Publikowanie wtedy prognoz jest dla mnie nieco niepoważne. Poza tym chociaż nie jestem zwolennikiem teorii "grubasów" itp. to tutaj kurs jest dla mnie ewidentnie trzymany w wąskim przedziale w okolicach 2-2,2 zł. Ktoś sprzedaje ok kilku miesięcy z ukrytego temperując skutecznie wszelkie próby popytu. Mam wrażenie, że to nie jest przypadkowa sprzedaż i jest ona związana ze zbliżającą się emisją akcji, co też nie świadczyłoby dobrze o otoczeniu spółki, ale to tylko domysły.
W każdym razie Elemental zredukowałem do 6% portfela i tak na razie zostanie. Wcześniej miałem podejście byle do czerwca, wtedy się wszystko wyjaśni, ale teraz nie uśmiecha mi się czekać nie do końca wiadomo na co. Odkupić w razie czego zawsze zdążę, a widzę że Zarząd nie jest zbyt rychliwy.

A co do Asbisu, to po prostu cały czas spodziewam się większego ruchu w dół w USA i dlatego też utrzymuję zaangażowanie w akcje na niezbyt wysokim poziomie. Obecnie ~65%

mrk
17
Wysłane: 21 lipca 2013 10:15:55
W ostatnich dniach mijającego tygodnia zredukowałem znacząco Benefit Systems, średnia sprzedaży wyszła 289 zł i wynik prawie +12% uwzględniając już dywidendę. Została jeszcze niecała 1/4 stanu. Będę ją próbował po >280 sprzedać, ale bez ciśnienia. Ostateczne podsumowanie po zamknięciu transakcji. Do sprzedaży skłoniło mnie przeczucie i niemoc przy poprzednich maksach, ale przede wszystkim duża podaż powyżej 290 zł, która wydawał się z marszu nie do przejścia, na takiej niezbyt płynnej spółce. Trend wzrostowy dalej trwa, więc pewnie szczyty prędzej czy później zostaną pokonane.

Powoli dobierałem też Kredyt Inkaso, średnia skoczyła do 14,5.

mrk
17
Wysłane: 24 lipca 2013 23:13:36
Nawiązując do poprzedniego posta to Benefit znikł w całości z portfela średnio po 287,9 co daje +11,7% uwzględniając dywidendę.
Kupiłem kilka akcji Ciechu w średniej 25,4 z dosyć bliskim poziomem stop lossa, dlatego więc jeśli spółka nie zacznie wkrótce rosnąć to wyleci z portfela.

W ostatnich dniach spółki portfelowe zachowują się całkiem dobrze. Zaangażowanie wciąż na niskim poziome nieco ponad 60%. Wciąż jestem nastawiony dosyć niedźwiedzio do rynku, chociaż pieniędzy bym na to nie postawił. Niskie zaangażowanie wynika częściowo z mojego nastawienia, ale też w tej chwili nie widzę wiele ciekawych okazji. Nie wątpię że się zdarzają, ale nie wśród moich obserwowanych.
Edytowany: 24 lipca 2013 23:14

mrk
17
Wysłane: 27 lipca 2013 11:44:39
harbul napisał(a):
Witam. Perofmance portfela przedstawia się znakomicie. Przebiłeś wszystkie indeksy, czego serdecznie gratuluję. Czy posiadasz może statystykę i czy mógłbyś udostępnic, biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe zamknięte pozycje, jaki jest średni czas posiadania akcji danej spółki w Twoim portfelu?
Śledzę dalsze poczynania i życzę dalszych udanych inwestycji.

Przepraszam wyleciało mi z głowy to podsumowanie. Okazało się, że nie było to takie trudne, bo na rachunku można znaleźć historię papierów. Oczywiście cyfry są w przybliżeniu, ale myślę że w miarę dokładnym.

Średni czas posiadania akcji danej spółki obliczyłem dzieląc liczbę sesji (od założenia było ich około 155) przez liczbę transkacji/posiadanych papierów (około 50 - zarówno zakmnięte jak i trzymane obecnie) i mnożąc razy średnią liczbę spółek w portfelu (7,5 - tak mi mniej więcej wyszło patrząc po podsumowaniach miesięcznych), czyli:
155/50*7,5=23,25

Wychodzi 23,25 dni sesyjnych, czyli prawie 5 tygodni.
Może na średnioterminowy portfel trochę mało, ale myślę że ten czas będzie się stopniowo wydłużał, portfel (przy okazji ja też) cały czas dojrzewa :).
pzdr
Edytowany: 27 lipca 2013 11:47

mrk
17
Wysłane: 1 sierpnia 2013 09:19:48
Wczoraj dokonałem małych sprzedaży. Po pierwsze wyleciał Ciech po około 25 zł (szczegóły w podsumowaniu) oraz zredukowałem prawie 30% Ekoexport po 29 zł.
Ciech jak wspominałem miał dosyć bliski poziom stop. Swoją drogą to nie była potrzebna transakcja, strata jednak dosyć mała. W przypadku Eko sprawdziło się powiedzenie kupuj plotki sprzedawaj fakty, bo po dobrym raporcie zabrakło pary na dalsze wzrosty i powstała średnio ładna świeca. Sprzedaną część Eko mam zamiar odkupić, ale liczę że uda się to trochę niżej.

Podsumowanie lipca:

kliknij, aby powiększyć

Wykres rentowności:

kliknij, aby powiększyć

Lipiec był bardzo dobry. Głównie na wynik zapracował Ekoexport, który wzrósł około 40%, w dodatku najwięcej ważył w portfelu. Dobry wynik osiągnęły też Ropczyce, Kredyt Inkaso, Benefit.
Zdecydowałem się pokazywać udziały spółek w portfelu. Już jakiś czas temu odszedłem od początkowego założenia o równości udziałów, bo jest najzwyczajniej w świecie niepraktyczne.
W zależności od szacowanego ryzyka oraz potencjalnego zwrotu będę różnicował udziały i pokazywał je w podsumowaniu.
W tej chwili w portfelu jest dużo gotówki. Mam na oku 2-3 tematy, więc może jeszcze dziś coś wpadnie.
Edytowany: 1 sierpnia 2013 09:21

Gerda
12
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 525
Wysłane: 1 sierpnia 2013 15:37:27
Wsiadłeś w EKO ponownie?

mrk
17
Wysłane: 1 sierpnia 2013 20:59:18
Nie odkupiłem jeszcze, ale tak jak mówiłem zredukowałem niespełna 30%. Na razie kurs jest cały czas blisko mojej ceny sprzedaży i liczę, że jeszcze będę miał okazje taniej dokupić. Może 27?
Trzeba przyznać, że spóła się bardzo mocno trzyma ale nie chce mi się wierzyć, żeby akcje miały jeszcze dużo wzrosnąć tak bez żadnego przystanku, ale jak się pomylę też nie będę rozpaczał.
Eko i tak ma największy udział w portfelu mimo redukcji.

mrk
17
Wysłane: 3 sierpnia 2013 15:22:40
Gerda napisał(a):
Wsiadłeś w EKO ponownie?

no i po piątkowej sesji wygląda, że mnie z części pakietu "wyleszczyli" Angel
ale nie zrażam się cały czas liczę na cenę niższą niż 29

Nawiązując do posta z 1 sierpnia, pojawiły się dwa nowe papiery.
Vindexus śr. 4,23
Ceramika Nowa Gala śr. 1,34
Vindexusa zamierzam jeszcze powoli dobierać. Jest trochę mało płynny, ale zachęcił mnie niską wyceną i rozwijającym się trendem wzrostowym. Jest tani, poprawia wyniki, a dzięki spadającym stopom procentowym jest dalszy potencjał na poprawę rok do roku.
Kupując ceramikę chciałem wykorzystać dobrą koniunkturę w segmencie najmniejszych spółek (wig plus). Dodatkowo widać odbicie spółek okołobudowlanych (Decora, Rovese, Barlinek, Selena). Być może czas na Ceramikę, taka większa wymiana papiera jak 1 sierpnia często jest zachętą to powalczenia o wybicie.

Zbyłem natomiast prawie 1/2 akcji Ropczyc ~22,50
Edytowany: 3 sierpnia 2013 15:23

Kakarotto
15
Wpisów: 1 013
Wysłane: 3 sierpnia 2013 21:54:15
Nie niepokoi Cię fakt że Ceramika Nowa Gala na wykresie w perspektywie 10 lat spada cały czas?

mrk
17
Wysłane: 5 sierpnia 2013 11:43:13
Długoterminowy trend jest spadkowy to fakt, ale biorę pod uwagę to ryzyko, chociażby dostosowując odpowiednio wielkość pozycji (~7% portfela).
Ostatnio trend spadkowy wyhamował i uznałem, że jest szansa na odbicie. Sprzyja sytuacja w sektorze zarówno szeroko pojętych małych spółek jak i branży okołobudowlanej, o której pisałem w poprzednim poście. Selena, Rovese, Decora można dodać jeszcze Armaturę Kraków - wszystkie ładnie odbiły, a sprzedają podobny typ produktu do Ceramiki, czyli dosyć mocno powiązany z budownictwem, głównie mieszkaniowym. Spółki tego typu jak np CNG bardzo szybko mogą poprawić wyniki w przypadku jakiejś poprawy w budowlance. Produkt jest dobry tylko ostatnio kulał popyt.

mrk
17
Wysłane: 8 sierpnia 2013 23:35:29
Nabyłem dziś JWConstruction, średnia 4,96 zł. Cena w kontekście dzisiejszej sesji może wydawać się średnio atrakcyjna, ale poranny wzrost był bez obrotów, średni ważony kurs wyniósł około 4,95 zł.
Moim zdaniem wygląda ciekawie z perspektywą kontynuacji ruchu z maja br.

Przez ostatnie dni wyprzedawałem drugą połowę Ropczyc, łączna średnia sprzedaży około 22,1 zł, czyli +32%. Całkiem rozsądny wynik. Chociaż spółka nie wydaje się jakoś przesadnie droga, to im wyżej tym bardziej wzrasta ryzyko związane z połączeniem Ropczyc i ZM Invest i potencjalną wyceną ZM Invest.

Niedługo wyjeżdżam na ładnych kilka dni, przyjrzę się spółkom w portfelu i nie wykluczam jeszcze jakichś czystek na tę okoliczność.

mrk
17
Wysłane: 10 sierpnia 2013 10:16:54
Sprzedałem w piątek Asbis >6,90 zł. Dałoby to całkiem dobry wynik, ale biorąc pod uwagę, że trochę zredukowałem poniżej 6, o czym pisałem na wątku, to ogólna średnia sprzedaży wynosi około 6,54 a wynik na całej inwestycji +47%.

mrk
17
Wysłane: 10 sierpnia 2013 10:20:35
Kakarotto napisał(a):
Nie niepokoi Cię fakt że Ceramika Nowa Gala na wykresie w perspektywie 10 lat spada cały czas?

Jeszcze w nawiązaniu do Twojego pytania ten cytat:
Cytat:
IRG SGH: Od około pół roku koniunktura w budownictwie wyraźnie się poprawia
ISBnews - Biznes
8 Sie 2013, 13:44

Warszawa, 08.08.2013 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury w budownictwie prawie nie zmienił się od czasu poprzedniego badania, a skoro - z powodu sezonowości - III kwartał jest z reguły gorszy od II kwartału, brak spadku w bieżącym kwartale oznacza korzystną ocenę obecnej sytuacji, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w komunikacie. Instytut podkreśla, że "od około pół roku koniunktura w budownictwie wyraźnie się poprawia".

całość

Pod to jest teraz gra na wielu spółkach podobnych do Ceramiki, które wymieniłem wcześniej, czyli np Rovese, Barlinek, Armatura, Selena, Decora. Liczę na taką samą grę na Ceramice, chociaż zachowuje się dużo słabiej ostatnio w porównaniu do tej grupy. Być może raport na II kwartał ma być kiepski, przekonamy się.

Kakarotto
15
Wpisów: 1 013
Wysłane: 10 sierpnia 2013 14:40:12
mrk napisał(a):
Sprzedałem w piątek Asbis >6,90 zł. Dałoby to całkiem dobry wynik, ale biorąc pod uwagę, że trochę zredukowałem poniżej 6, o czym pisałem na wątku, to ogólna średnia sprzedaży wynosi około 6,54 a wynik na całej inwestycji +47%.

Czemu postanowiłeś sprzedać Asbis? Nie przewidujesz dalszych wzrostów?

mrk
17
Wysłane: 11 sierpnia 2013 20:48:33
To zależy w jakim terminie. W dłuższym obstawiam dalsze wzrosty i docelowo atak na historyczne szczyty powyżej 8 złotych.
W krótszym raczej korekta jest bliska:
1. Mocno przegrzane wskaźniki
2. 7 zł może stanowić opór nazwijmy go "psychologiczny"
3. Na 7 zł przebiega też zniesienie 161,8% korekty z 2011 roku
Poza tym drugą połowę sierpnia mnie nie będzie, nie wiem czy będę miał dostęp do neta, więc wolę spać spokojnie.
Po powrocie, nie wykluczałbym powrotu do Asbisu, idealnie jakby właśnie było to po jakiejś korekcie, bo długoterminowo spółka wciąż ma potencjał.

mrk
17
Wysłane: 2 września 2013 09:26:28
Minął dla mnie okres wczasowy. Pora wrócić na rynek i zobaczyć co się przez ten czas działo, a działo się dużo bo końcówka sierpnia to raporty półroczne większości spółek na GPW.
Jeżeli chodzi o zmiany w portfelu to sprzedała się Nowa Gala. Miałem tu kilka zleceń. Średnia cena sprzedaży 1,57 czyli +17,2% i całkiem sympatyczny wynik.
Sporo działo się na JWC i Tfone. W obu przypadkach reakcja na wyniki wydała mi się przesadzona. O ile na JWC rynek w drugiej części powynikowej sesji doszedł do podobnego zdania, niwelując spadki, to na Tfone podaż była zdeterminowana do końca. Ogółem kurs od wyników obsunął się ponad 25%. Widzę w pobliżu kilka wsparć dlatego w tym momencie nie zamierzam sprzedawać, choć solidny zysk zamienił się w stratę, póki co jeszcze niedużą.
Na pewno w tym tygodniu dokonam kilku zmian, muszę tylko nadrobić zaległości w kursach i raportach półrocznych. Postaram się też później zamieścić podsumowanie sierpnia.

mrk
17
Wysłane: 2 września 2013 14:47:31
Podsumowanie sierpnia:

kliknij, aby powiększyć

Wykres rentowności:

kliknij, aby powiększyć

Sierpień to kolejny udany miesiąc. Ze względu na wakacje niewiele się działo. Tylko trzy zamknięte transakcje. Wysoki był też udział gotówki.
Ten udział gotówki zaczął mnie nieco niepokoić jak patrzę na niego w szerszym okresie. Przez sierpień i lipiec utrzymywał się cały czas na poziomie 30%-40% nie przynosząc praktycznie żadnego zwrotu, co jest trochę bezsensowne kiedy rynek mocno rośnie. Gdybym efektywniej gospodarował zasobami finansowymi wynik prawdopodobnie mógłby być lepszy. Muszę popracować nad tym aspektem.

obs
0
Wpisów: 490
Wysłane: 2 września 2013 19:20:37
Gratuluję rewelacyjnych wyników.
Zawsze z ciekawością czytam Twoją kronikę, bo Twój sposób inwestowania jest mi bliski.
Powodzenia!

mrk
17
Wysłane: 4 września 2013 18:53:33
Dzięki obs! Na pewno się przyda, bo jak widać po dzisiejszym wystąpieniu rządu i reakcji rynku najbliższe sesje mogą być niespokojne. Grunt to samemu zachować spokój.

Tak jak wspominałem wcześniej poszukiwałem nico świeżej krwi do portfela. Wybór padł na MWTrade. Nabyłem trochę akcji w okolicach ~16 zł. Może uda się dokupić coś w niższej cenie. Docelowo chcę żeby ta pozycja stanowiła ponad 10% portfela.
Dlaczego MWTrade? Po pierwsze kurs jest w mocnym trendzie wzrostowym, który aktualnie jest korygowany. Na razie korekta przebiega płasko mimo nie najlepszych nastrojów na szerokim rynku i nie ma wielu chętnych do pozbywania się akcji mimo 100% wzrostu. Może się to oczywiści zmienić jeśli szeroki rynek dalej będzie spadał w takim tempie.
Po drugie uważam, że spółka jest tania fundamentalnie. Zysk netto można zakładać na poziomie 15-16 mln za 2013 a to by dawało PE=8,5. Jest to niska wartość zarówno uwzględniając średnie PE rynkowe jak i biorąc pod uwagę potencjał do dalszych dwucyfrowych zwyżek zysku w kolejnych latach. Do tego można mieć nadzieję na podtrzymanie polityki wypłaty 50% zysku w formie dywidendy, a to dawałoby około 0,9 zł na akcję. W tym kontekście 15-16 zł wydaje mi się całkiem atrakcyjną ceną.
Edytowany: 4 września 2013 18:53

srebrnyptak
0
Wpisów: 361
Wysłane: 4 września 2013 19:53:51
wydaje sie ze magellan jest lepszy od mw trade - stalem przed tym wyborem i padlo na magellana ktory wzgledem trade jest tanszy i ma czytelniejsza strukture wlascicielska a tu masz w skladzie tw ernesta

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12