W stocks 2016 - portfel pasywnego inwestora vol. 2 - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

34 35 36 37 38 39 40 41

W stocks 2016 - portfel pasywnego inwestora vol. 2

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 3 189
Wysłane: 16 lutego 2018 21:24:45
Korekta i po korekcie ? Niekoniecznie

WIG
wykres tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Na rynku po nerwowych spadkach z zeszłego tygodnia mieliśmy lekkie odreagowanie i uspokojenie nastrojów. Wykres tygodniowy wskazuje jednak, że sytuacja zaczyna przybierać dość niebezpieczny obrót.

Po nieudanym wyjściu z konsolidacji na indeksie (było historyczne max i natychmiastowe odpadnięcie) 3 świeczki tygodniowe ułożyły się niemal w formację gwiazdy wieczornej. Nie jest to "książkowa" formacja gdyż brakuje luki cenowej między świecą pierwszą a drugą. Mimo wszystko takie ruchy cenowe na wykresie tygodniowym są poważnym ostrzeżeniem, bo nie udało się sforsować oporu jakim było 67 000 pkt. Na RSI mamy nowe minima i szczyt które wpisują się w trend spadkowy, to również nie napawa optymizmem. Na koniec pozostaje zagrożenie formowaniem się formacji RGR. Średnia 30 tygodniowa jeszcze rośnie, ale kurs znalazł się pod nią (i wręcz od niej odpadł).

WIG
wykres dzienny

kliknij, aby powiększyć

Na wykresie dziennym widać wyraźnie, że luka spadkowa z 6 lutego powstrzymała zapędy kupujących w tym tygodniu. Okolica 64 000 pkt jest wzmocniona starym oporem jak i jeszcze wcześniejszym wsparciem - stanowi więc istotną przeszkodę na drodze do powrotu do wzrostów na całym indeksie. Kluczowym wsparciem jest okolica 61600 pkt. Wybicie nowego minimum i wyjście z konsolidacji dołem będzie silnym sygnałem sprzedaży. Podsumowując sytuacja na indeksie jest niejednoznaczna i bardzo możliwe że minima z 9 lutego zostaną jeszcze raz przetestowane.

WIG20
wykres dzienny

kliknij, aby powiększyć

Sytuacja na WIGu20 jest praktycznie analogiczna z WIGiem, kluczowe jest utrzymanie strefy wsparcia jaką są poziomy 2371-2340. Udane sforsowanie luki i poziomu 2484 pozwala myśleć o wzrostach w dłuższym terminie.

mWIG40
wykres tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Podobnie jak na WIGu utworzyła się "prawie" gwiazda wieczorna (brakuje luki dla świecy drugiej) a odreagowanie z tego tygodnia raczej jest słabe i na mniejszym obrocie niż wcześniejsze spadki. RSI pozostaje w trendzie spadkowym a sam indeks średniaków wrócił do konsolidacji. Podobnie jak na WIGu kluczowym jest utrzymanie dolnego jej ograniczenia - okolice 4690-4660.

sWIG80
wykres tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

W przeciwieństwie do wielu analityków na początku roku nie byłem byczo nastawiony do indeksu "maluchów" i faktycznie wzrosty wyhamowały w granicach 15100 pkt. Obecnie można wyznaczyć linię bessy z którą być może niedługo znów kurs się zmierzy. Na niebiesko zaznaczyłem prawdopodobny zakres konsolidacji do jakiej index zmierza. O wyhamowaniu potencjału spadkowego świadczy nowy wyższy szczyt na RSI jak i wypłaszczanie się średniej 30 tygodniowej. Klarownym sygnałem powrotu do wzrostów będzie jednak dopiero sforsowanie 15157 pkt (udany atak daje możliwość powrotu do walki o poziomy w granicach 16600 pkt.

Reasumując sytuacja na rynku robi się bardzo ciekawa i najbliższe tygodnie mogą wskazać kierunek ruchu nawet na cały nadchodzący rok. Jeśli wsparcia z dolnych ograniczeń konsol na WIGu, WIG20 i mWIG40 zostaną sforsowane, będzie to niestety kierunek południowy.

Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 16 lutego 2018 21:27

allemange
allemange PREMIUM
Wpisów: 72
Wysłane: 16 lutego 2018 22:57:09
Ja zaobserwowałem, na spółkach które posiadam bardzo duży wolumen obrotów jak na te spółki, z tego wynika, że duża część osób chce się pozbyć akcji przy mniej więcej równym popycie przy danej cenie, bo ceny praktycznie nic się nie zmieniły. Dla mnie czyli czystego jak łza laika jest to w sumie zła informacja bo podejrzewam że górę weźmie podaż i będą spadki, tak jak już na niektórych spółkach. Moim zdaniem giełda już bardzo urosła od ostatnich spadków, pamiętam jak kupowałem JSW, KGHM, FORTE, Ambrę, Wadex, ING, Wittchen, PZU, a było to ze 2 lata temu, to średnia stopa zwrotu to podejrzewam bo nie liczyłem jej to kilkadziesiąt ładnych procent, a może i pod 100% by mogła podejść. Teraz jedynie czekać na korektę i spadki. Bo moim zdaniem rynek gpw jest troszku rozgrzany, Bo jeśli Żywiec wzrósł o te kilka procent mimo co raz to słabszych wyników, to dla mnie sygnał że nadejdzie za niedługo poważna korekta na giełdzie.... Nie wiem czy mam dobre przypuszczenia ale tak podejrzewam....

Kakarotto
Wpisów: 607
Wysłane: 24 lutego 2018 09:54:19
Coraz więcej osób widzi spadki, jak na ironię nie widzą tego osoby które niedawno zaczęło interesować się giełdą.
Skoro wielu się mimo wszystko spodziewa spadków to pewnie one nastąpią ale później - tak jakoś się to wszystko lubi układać.
Wojtku, mógłbyś oszacować skalę spadków? Shortów nie lubię i niestety one odwzajemniają to samo uczucie względem mnie, nie mniej będę w tym roku próbował jeśli pojawi się okazja Whistle

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 25 lutego 2018 21:52:43
Cytat:
Coraz więcej osób widzi spadki, jak na ironię nie widzą tego osoby które niedawno zaczęło interesować się giełdą.

Ja kreślę jedynie scenariusze. Jeśli będzie wybicie dołem z konsolidacji to będzie jasny sygnał sprzedaży. Równie dobrze jednak to może być dołek korekty przed udanym atakiem na nowe maxy (i wybicie trwałe hist. na WIGu). W zależności od sytuacji trzeba będzie się zaadaptować do rozwoju wypadków. Odnośnie doświadczenia - wiadomo, że jeśli ktoś zaliczył jeden i więcej krachów to wie jak to wygląda. Również tak jest z hossami. Z drugiej strony zawsze też są minimalne róznice w zachowaniu rynku - podobnie jak z militariami, nie można popełniać błędu generałów by szykować się do tej wojny która już była ;).

WIG tyg.

kliknij, aby powiększyć

Patrząc na historyczne wsparcia jak i zasięg konsolidacji, która obecnie ma miejsce to najprawdopodobniejszy zasięg spadków to opory z 2016 roku czyli okolice 50 000 pkt (z2). To dawałoby ok. 20% potencjał do spadków. z1 czyli okolice 57 000 pkt to raczej tylko silniejsza korekta w trendzie wzrostowym a nie większa bessa. Twarde wsparcie dla większych spadków to minima z 2015-2016 czyli okolice 42-44 tys. (z3) punktów na WIGu.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 30 marca 2018 12:48:39
Ponad miesiąc nie było wpisu w kronice, czas to nadrobić ;) Zwłaszcza, że w większości sprawdziły się moje niedźwiedzie prognozy z końca lutego.

WIG tyg.

kliknij, aby powiększyć

Na wykresie tygodniowym szerokiego rynku padły kolejne sygnały sprzedaży. Wyłamane zostało wsparcie na 61700 pkt i niżej istotne psychologicznie 60 000 pkt. Spodziewam się w najbliższych tygodniach próby wzrostowego odreagowania właśnie w te okolice (raczej tylko 60k niż 61k) zwłaszcza że obecne poziomy znajdują się blisko minimum z marca 2017 jak i dawnego oporu jakim był max z maja 2015. Ciągle jednak na indeksie obowiązuje trend spadkowy, co potwierdza zarówno już opadająca średnia 30 tygodniowa, przebita linia trendu jak i RSI w trendzie spadkowym. Dopiero wybicie 64 000 pkt zmieniałoby obraz na bardziej pozytywny.

WIG20 tyg.

kliknij, aby powiększyć

Podobnie niedźwiedzio prezentuje się sytuacja na WIGu20. Pozycje krótkie zajęte na wybiciu 2400 pkt dołem obecnie są już na naprawdę niezłym plusie, co więcej wsparcie na 2258 praktycznie kompletnie nie zadziałało. To istotny symptom słabości rynku (mocny rynek korzysta z pierwszego lepszego wsparcia, słaby nawet te oczywiste ignoruje). Wydaje się praktycznie pewny test wsparcia na 2170 pkt. Może to być zwrotny punkt to wyprowadzenia kontry wzrostowej w kierunku właśnie 2250-2260 pkt które teraz działają jako opór.

mWIG40 tyg.

kliknij, aby powiększyć

Indeks "średniaków" dość dzielnie bronił się przed wejściem w bessę, nawet po wybiciu wsparcia na 4462 pkt nastąpiła szybko korekta wzrostowa. 22 marca byki jednak skapitulowały i ten poziom z impetem upadł. Ew. podbitka wzrostowa w te okolice będzie idealnym miejscem na dokupowanie pozycji krótkich, pytanie jednak czy podaż na dojście do tego poziomu pozwoli. Wyżej istotnym oporem staje się okolica 4800 pkt, dopiero jej sforsowanie dawałoby szanse na odwrócenie trendu spadkowego (i scenariusz false breaka). Biorąc jednak pod uwagę zakręcanie się średniej, trend spadkowy na RSI i długość konsoli po wzrostach z 2016 roku ruch w kierunku ok. 4000 pkt jest bardzo prawdopodobny.

sWIG80 tyg.

kliknij, aby powiększyć

Sytuacja na indeksie "maluchów" jest bardzo interesująca. Z jednej strony mamy od dawna trend spadkowy (i odreagowanie z końca 2017 roku mimo zapowiedzi wielu "specjalistów" nie miało większych szans na stworzenie nowego trendu wzrostowego), można wykreślić linię bessy, średnia opada podobnie jak RSI. Z drugiej jednak okolica 14 000 pkt bykom może posłużyć za dobry punkt do obrony i dać szansę na wejście indeksu w konsolidację. Od dołu można nawet kreślić linię hossy, która jeśli ma działać to powinna właśnie na tych poziomach zadziałać i dać odbicie w kierunku 15 000 pkt. Dopiero jednak wybicie szczytu z stycznia pozwoli indeksowi na powrót do wzrostów - co przy kondycji szerokiego rynku wydaje się dość mało prawdopodobne. Ogólnie jednak potencjał spadkowy na tym indeksie wygląda na najmniejszy (wsparcie na 14 000 pkt i niżej na 13 600), głównie dlatego że małe spółki traciły już w 2017.

Rzut oka jeszcze na zagranicę:

SP500 tyg.

kliknij, aby powiększyć

Wyraźnie widać, że nawet na liderze hossy jakim był amerykański indeks coś się zaczyna psuć. W ostatnim tygodniu kurs dobił do średniej 30 tygodniowej (która ciągle jeszcze rośnie) i się od niej odbił podażowym cieniem. Jesli jednak uda się utrzymać wzrosty w kolejnych tygodniach, bazowym scenariuszem będzie korekta ABC, więc obecnie widzimy formowanie C. Zgodnie z literaturą sygnał kupna padnie po wybiciu B czyli 2801 pkt. Przebicie dołem wsparcia na 2590 pkt i dalej 2539 pkt będzie zaproszeniem do bessy. Zwracam też uwagę na malejące obroty od dłuższego czasu (piki to dni rozliczania futures), czyżby wyczerpywało się paliwo do wzrostów ? Warto obserwować...

DAX tyg.

kliknij, aby powiększyć

W przypadku naszych zachodnich sąsiadów indeks jest już od dawna pod średnią i praktycznie tylko czeka na klarowny sygnał wejścia w bessę. Będzie nim wybicie dołem wsparcia w okolicy 11800 pkt. Jednocześnie ew. odbicie z obecnych poziomów w kierunku 12600 pkt może być formowaniem się prawego ramienia formacji RGR. Pierwszy docelowy poziom dla spadków to 10800 pkt. Ew trwałe wybicie 12600 pkt górą pozwoli na utrzymanie indeksu w konsolidacji i późniejszą próbę testu hist. maxów.

Podsumowując - tak w przypadku naszego rynku jak i zachodnich po Świętach możliwe jest odbicie, jednak rynkom bliżej do trendów spadkowych niż do hossy, która wydaje się być na wykończeniu. Dlatego od kilku miesięcy korzystam również w portfelu abonamentowym z kontraktów terminowych na spadki (shorty) aby uzyskać przewagę nad indeksem.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 30 marca 2018 12:49

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 13 maja 2018 18:16:08
Na koniec marca byłem bardzo mocno sceptyczny wobec naszego rynku, bo wygenerowały się poważne sygnały sprzedaży. Kwiecień jednak nie przyniósł kontynuacji przeceny a odbicie i stabilizację. Jak polskie indeksy wyglądają teraz ? O tym poniżej:

WIG tyg.

kliknij, aby powiększyć

Spadki na poziomie 58 000 napotkały dość poważną barierę w postaci wsparcia z marca 2017, które utrzymało indeks na dłużej. Ponowny test tego wsparcia na początku minionego tygodnia nie przyniósł jego przełamania i wyrysowała się solidna wzrostowa marubozu z podwyższonym wolumenem. Na RSI widoczna jest dywergencja z kursem, tak więc prawdopodobna jest kontynuacja wzrostów w krótkim terminie w kierunku 62 000 pkt. W dłuższym horyzoncie czasowym niestety średnia 30 tygodniowa opada, a TSI jest wśród wartości ujemnych dlatego ciągle obowiązuje trend spadkowy. Dopiero trwałe wyłamanie 64 000 pkt przyniesie zmianę tendencji na wzrostową.

WIG20 tyg.

kliknij, aby powiększyć

Sytuacja W20 jest praktycznie bliźniacza do tej z WIGu, co oznacza że w odbiciu głównie brały udział największe spółki (dokładniej to banki). Zakładając przejście poziomu 2340 pkt wzrosty powinny być kontynuowane w kierunku 2400-2430 pkt lub nawet dalej w granice oporów na 2566 pkt. Na uwagę również zasługują podwyższone obroty na ostatniej świecy wzrostowej. Trwałe pokonanie 2430 pkt otwiera przed indeksem perspektywy powrotu do trendu wzrostowego/konsolidacji.

mWIG40 tyg.

kliknij, aby powiększyć

O ile WIG i W20 wsparcie znalazły w marcowych minimach z 2017, to indeks "drugiej ligi" zatrzymał spadki praktycznie "w locie" w granicach 4500 pkt. Przed indeksem teraz kluczowa próba, jeśli uda się wybić opór w granicach 4680 pkt trwale, to kurs może wrócić do konsolidacji. Ponowne odpadnięcie od tego poziomu będzie skutkowało spadkami w okolice 4500 pkt lub niżej. W przeciwieństwie do większych indeksów na ostatnich wzrostach obroty nie były podwyższone co słabo świadczy o kondycji "byków". Pozostałe wskaźniki (średnia, TSI) ciągle wskazują na trwający trend spadkowy.

sWIG80 tyg.

kliknij, aby powiększyć

Pod koniec marca zastanawiałem się czy sWIG80 wyjdzie dołem z rysującego się trójkąta. Tak się też stało, jednak nie spowodowało to silniejszych spadków, kurs obecnie znalazł wsparcie w granicach 14 000 pkt co widać po obecności popytowych dolnych cieni. Jeśli to wsparcie nie zostanie przełamane w długim terminie będzie to oznaczało wyrysowanie nowego wyższego dołka, a więc zachowanie trendu wzrostowego od 2014 roku. Niestety średnia ciągle mocno opada, TSI jest wśród wartości ujemnych a obroty na spadkowych świecach były wyższe niż na wzrostowych w ostatnim czasie, dlatego spodziewam się zwiększonej presji na wsparcie na 14 000 pkt i jego przełamania i testu 13 670 pkt.

WIG-Banki tyg.

kliknij, aby powiększyć

Niespodziewanie w tym tygodniu siłą emanowały banki. Indeks odbił od wsparcia na 7660 pkt i obecnie testuje opór w granicach 8065 punktów. Jeśli uda się go trwale wybić to wzrosty powinny być kontynuowane w kierunku luki spadkowej z 05.02.2018, która obecnie stanowi strefę oporu. Oczywiście rosnący sektor bankowy nie jest obojętny dla WIGu20, bo w nim banki stanowią kluczowy element. Dlatego w takim scenariuszu pozycje krótkie na W20 nie będą preferowane.

Podsumowując:
- Spodziewam się kontynuacji wzrostów w krótkim terminie na WIG, W20
- Sytuacja na mWIG40 jest niejednoznaczna, w przypadku kontynuacji wzrostów indeks ma szanse na powrót do konsolidacji
- sWIG80 mimo rysowania popytowych cieni w ostatnich tygodniach ciągle wygląda najsłabiej z głównych indeksów. Utrata 14 000 pkt będzie potwierdzeniem jego słabości
- W długim terminie wszystkie 3 główne indeksy są w trendzie spadkowym
- WIG-Banki dość niespodziewanie emanuje siłą, kontynuacja tej tendencji będzie miała pozytywne przełożenie na WIG20.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 16 czerwca 2018 12:05:11
Od ostatniej analizy głównych indeksów minął ponad miesiąc i zdążyło się sporo zmienić. Potrzebna jest więc aktualizacja...

WIG
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

Po odbiciu na początku maja indeks bardzo szybko wrócił do spadków i praktycznie korekta wzrostowa nawet nie dotarła do 61 tys. pkt. Po teście 58 tys. pkt nastąpiło odbicie (bear trap), jednak razem z rozliczeniem kontraktów niedźwiedzie przejęły znów inicjatywę i obecnie znów index jest poniżej 58 tys. pkt które pełniło rolę kluczowego wsparcia. Dlatego moim zdaniem prawdopodobna jest kontynuacja spadków w kierunku 55 tys. pkt które może pełnić rolę wsparcia (dawne opory). W dłuższym terminie spadki mogą sięgnąć głębiej - np. poziomu 49 tys. pkt. Po pierwszym sygnale sprzedaży na koniec lutego i potwierdzeniu na początku kwietnia na TSI index pozostaje w bessie o czym świadczą opadająca średnia, trend spadkowy na RSI jak i ujemne TSI. Bez powrotu ponad 61 tys. pkt nie ma możliwości zmiany trendu na wzrostowy obecnie.

WIG20
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

Sytuacja na WIGu20 wygląda bardzo podobnie do szerokiego rynku. 2200 pkt jeszcze się broni, jednak jego ponowne przełamanie będzie jasnym sygnałem zmierzania indeksu w kierunku poziomu 2000 pkt. Bez wybicia 2330 pkt nie ma możliwości powrotu do trendu wzrostowego.

mWIG40
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

O ile W20 się jeszcze próbuje bronić, to na W40 byki wywiesiły białą flagę. Sygnalizowałem spadki tego indeksu już kilka miesięcy temu i fakt, że obowiązują na nim tylko pozycje krótkie w długim terminie. Scenariusz spadków się materializuje a po zdecydowanym wyłamaniu 4500 pkt odreagowanie może nastapić dopiero po spadkach do 3900-4100 pkt. Docelowo nie zdziwi mnie ruch nawet do 3700 pkt.

sWIG80
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

Na początku roku (można sprawdzić też w tej kronice) pisałem o tym, że większość rynkowych analityków mocno się myli twierdząc że sWIG80 będzie lokomotywą 2018 roku. Wtedy to po odbiciu z grudnia 2017, panowała atmosfera niemal euforii a TSI na tym indeksie było ujemne, średnia opadała i było jasnym że taki ruch wzrostowy ma małe szanse na kontynuację. Gdzie indeks jest dziś widać doskonale ;). Obecnie po ew. korekcie wzrostowej w okolice 13700-14000 pkt kurs powinien penetrowac konsolę z lat 2015-2016. Docelowym targetem spadków wydaje się strefa wsparcia 12600-12300 pkt (dołki tej konsolidacji).

WIG-Budownictwo
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

Liderem słabości na rynku pozostaje przez kolejny tydzień budowlanka. Seria 6 czerwonych świec (spadkowych) robi wrażenie, a co gorsza kurs kompletnie nie zareagował na wsparcie na 2450 pkt. Obecnie ten poziom będzie stanowił opór dla korekty wzrostowej która może wystartować z okolic 2185 pkt. Spadki na budowlance w długim terminie powinny być kontynuowane, stawiam że przetestujemy ponownie historyczne minimum tego indeksu na 1350 pkt. Przy analizie tego indeksu oczywiście trzeba pamiętać, że najistotniejszym jego elementem (i mającym główny wpływ) jest Budimex...

WIG-Górnictwo
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

Odbicie na spółkach surowcowych z zeszłego tygodnia było tylko korektą wzrostową w kierunku wybitej wcześniej linii szyi spadkowego RGRa na 4000 pkt. Biorąc pod uwagę zasięg formacji spółki wydobywcze (więc główne KGH i JSW) powinny czekać spadki. Na indeksie jest miejsce na ruch do 3000 pkt choć może i będzie testowany zakres 2400-1600 w pesymistycznym scenariuszu.

WIG-Media

kliknij, aby powiększyć

w. tyg.

Na tle rynkowej mizerii i trendów spadkowych oprócz gamedevu (który indeksu nie ma :P), pozytywnie od dłuższego czasu wyróżniają się media. Indeks uparcie daży do ponownego testu historycznego szczytu w granicach 5400 pkt. Należy pamiętać że tam też indeks dotarł pod koniec 2007 roku (i był tym który najpóźniej ustalił swój szczyt w hossie 2003-2007). Oznacza to bardzo dobre miejsce na złapanie byków w pułapkę, podobnie jak to się stało z indeksem WIG na początku tego roku (wybicie historycznego szczytu kiepską świecą i odpadnięcie). Dlatego potencjał do wzrostów wydaje się na tym indeksie ograniczony, jednak jeszcze istnieje. Przeglądając zawartość tego indeksu parę hitów na spadkowym rynku można było namierzyć (np. 4FM czy ATG). Klarownym sygnałem zmiany trendu na indeksie mediów będzie dopiero wybicie 4538 pkt, jednak wcześniej już utrata pułapu 5000 pkt będzie sygnałem ostrzegawczym.

WIG-Nieruchomości
w. tyg

kliknij, aby powiększyć

KNF nie tak dawno straszył kryptowalutami, pytanie czy nie byłaby potrzebna akcja "Uwaga na deweloperów" ;). Ich indeks daje pierwsze niepokojące symptomy przesilenia. Można wykreślić lewe ramię i głowę RGR a możliwe, że obecnie tworzy się prawe ramię tej prospadkowej formacji. Sygnałem sprzedaży będzie utrata 2100 pkt, zwłaszcza że już kurs znajduje pod średnią (ta jeszcze rośnie, ale w przypadku pogłębienia spadków to się zmieni). Na RSI również można już wykreślić trend spadkowy. Potwierdzeniem wejścia w trend spadkowy będzie utrata wsparcia na 2000 pkt. Biorąc pod uwagę charakter wcześniejszych wzrostów (długi trend bez konsolidacji) spadki mogą być gwałtowne w kierunku 1600 pkt.

WIG-Banki
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

Banki po silnych spadkach z pierwszego kwartału 2018 roku, znalazły wsparcia w granicach konsolidacji 7000-8000 pkt. Biorąc pod uwagę że obecnie poziomy w granicach 7780 pkt. stanowią opór od którego indeks się odbił spodziewam się ruchu w kierunku dolnego ograniczenia tej konsoli czyli 7000 pkt. Po drodze jest sporo wsparć, dlatego charakter ruchu nie powinien być gwałtowny. Ew. utrata 7000 pkt będzie miała znacznie poważniejsze konsekwencje, bo oznacza pełnoskalową bessę na bankach i ew. test minimów z 2015-2016.

Podsumowując wyszło bardzo mało optymistycznie. Spada większość rynku, żaden z głównych indeksów nie potrafi pozostać choćby w konsolidacji. Indeksy branżowe poza chlubnymi wyjątkami (media,nieruchomości, gry) też wyglądają słabo. Ciągle jednak dzięki dobrej selekcji na tym rynku można zarabiać. Czy to dzięki wyborowi spółek które pozostają silne, czy też trzymaniu się założeń zysku do ryzyka i obronie pozycji.

Spadki można też oczywiście na niektórych spółkach wykorzystać do gry kontraktami terminowymi na spadki (szczególnie spółki z W20). Sam mogę być z pierwszej połowy roku 2018 bardzo zadowolony, bo moje wyniki są więcej niż zadowalające (o tym jak mój portfel sobie radził można poczytać TUTAJ. 65% w 1,5 roku, 35% YTD w 2018 na takim rynku to już coś :). Zakładając, że nasz rynek będzie pogłębiał spadki zapewne będzie trzeba dalej shortować słabeuszy i trzymać tylko najlepsze spółki które opierają się spadkom na szerokim rynku.

Niebawem w otwartej kronice pojawią się kolejne analizy, tym razem tematów spoza naszej giełdy - czyli surowce i indeksy zagraniczne :)

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 16 czerwca 2018 12:06

mysiauek
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 161
Wysłane: 16 czerwca 2018 22:12:41
Aż szkoda, że nie ma kontraktów na wszystkie z wymienionych przez Ciebie indeksów...

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 17 czerwca 2018 10:02:12
@mysiauek

Gdyby już były ETFy na indeksy sektorowe to już byłoby to coś. O kontraktach trudno nawet na nie marzyć, bo nasza GPW nie potrafi zrobić sensownego kontraktu nawet na sWIG80 czy też powrócić do serii z mniejszym mnożnikiem na W20 (komu szkodził futy x10 ? Argument iż x20 są lepsze bo mają niższe koszty transakcyjne jest inwalidą, bo mogły x10 i x20 współistnieć).

Zmian w materii indeksów sektorowych raczej się nie spodziewam, bo to ciągle nie jest zbyt popularny temat. Gdy w 2013-2014 na forum kroniki pisałem o tych indeksach (jak i prezentowałem też strategię opartą tylko na nich) to chyba byłem jednym z pierwszych, który na nie zwrócił uwagę ;)
Niestety do rynku amerykańskiego gdzie sektorami jest podzielony znakomicie cały rynek ciągle mamy baardzo daleko...

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 17 czerwca 2018 10:03

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 21 czerwca 2018 22:35:26
Dawno nie było w kronice indeksów zagranicznych. A warto się przyjrzeć...

SP500
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

Amerykański indeks ciągle pozostaje mocny, choć wyraźnie widać rysy na obrazie wieloletniej hossy. Średnia ciągle rośnie, nie było też wyznaczenia nowego niższego dołka i wsparcie w granicach 2550 pkt obroniło przed spadkami. Jeśli obecny ruch korekcyjny zakończy się ok 2700 pkt i kurs odbije możliwe jest ponowne testowanie hist. maxów. Głębsze spadki do okolic 2600 to test linii trendu - długoterminowy sygnał sprzedaży padnie jednak dopiero po wybiciu dołem 2550 pkt.

DAX
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

W przypadku indeksu giełdy niemieckiej sytuacja nie jest tak dobra jak "za wodą". Jeśli spadki z tego tygodnia będą pogłębiane, możliwe jest utworzenie dużej formacji spadkowej RGR z linią szyi na 11710 pkt - jej wybicie dołem oznacza przejście indeksu w bessę. Co więcej w przeciwieństwie do SP500, ostatnie wzrosty odbywały się już przy opadającej średniej, więc obecny powrót do spadków można uznać za obowiązujący trend spadkowy. Dopiero trwałe wybicie 13000 pkt pozwala oddalić widmo większych spadków.

BUX
w. tyg

kliknij, aby powiększyć

Jako ciekawostka, indeks węgierski, dość mocno skorelowany (podobnie jak DAX) z naszym WIGiem. Po silnym trendzie wzrostowym początek 2018 roku przyniósł wybicie linii trendu a końcówka kwietnia zejście poniżej średniej. Obecnie średnia już mocno opada i trend spadkowy jest oczywisty. Broni się wsparcie na 35 000 pkt jednak w długim terminie spodziewam się dynamicznych spadków na BUXie z racji braku wielu wsparć i charakteru wcześniejszego ruchu wzrostowego (długi swing bez konsolidacji, które teraz mogły by być wsparciami). Spadki do 30 000 pkt uznaję jako minimum, choć możliwe jest zejście znacznie niżej (25 000 pkt czy zakres 15 000 - 20 000 pkt.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Kakarotto
Wysłane: 22 czerwca 2018 22:25:56
Może jakiś wykres z Goldem w tle na przestrzeni wielu lat? wave

Edit: mi wygląda na zbliżanie się do końca trendu bocznego i powrót do wzrostów
Edytowany: 22 czerwca 2018 22:27

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 28 czerwca 2018 13:44:54
XAUUSD
w. tyg.

kliknij, aby powiększyć

Generalnie słabo wygląda złoto w ostatnich tygodniach, kurs jest mocno pod średnią, która zaczyna już opadać. Do tego można doszukać się wyłamania linii trendu wzrostowego prowadzonego od dołków w 2016 roku. Przełamanie okolic 1250-1230 USD będzie stanowiło poważny sygnał sprzedażny i możliwość powrotu w długim terminie do właśnie minimów na 1000 USD. Polityka FED sprzyja umacnianiu dolara, a więc złoto powinno się względem niego osłabiać.

XAUUSD
w. mies.

kliknij, aby powiększyć

W przypadku wieloletniego wykresu miesięcznego nadzieje na utworzenie dużego oRGR z linią szyi na 1370 pkt można odłożyć ad acta. Bardziej prawdopodobny obecnie jest scenariusz formacji podwójnego szczytu (2TOP) i ruchu w kierunku dolnego ograniczenia konsolidacji. Minimalny zasięg spadków to ok. 1135 USD, twarde wsparcie jednak znajduje się własnie w granicach 1050 USD. Jego utrata mogłaby sprowadzić złoto w kierunku minimów z 2008 roku (750 USD). Póki co więc zarówno w średnim jak i długim terminie moim zdaniem nie ma powodów do pośpiechu zakupów Au...

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 24 lipca 2018 20:27:58
Przeszło miesiąc nie było analizy głównych indeksów, a ostatnio sporo się dzieje ;)

WIG20
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Spodziewałem się że po utracie 2200 pkt indeks ruszy ku wsparciu na 2000, tymczasem już 2100 zadziałało i od niego kurs się odbił (trochę "w powietrzu"). Obroty w ostatnich tygodniach niestety na kolana nie powalają, dlatego ciągle uważam iż jest to korekta wzrostowa w trwającym trendzie spadkowym. Zakładam że okolice 2262-2300 pkt mogą zatrzymać wzrosty, układ sił zmienia dopiero trwałe pokonanie 2330 pkt. Od góry kurs goni średnia (opadająca), TSI również nie zachęca do zakupów, jedynie na RSI są jakieś objawy optymizmu. W bazowym scenariuszu wzrosty powinny sięgnąć 2300 pkt, maksymalnie 2330 i indeks powinien wrócić do głównego trendu.

mWIG40
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Podobnie jak na W20, po spadkach czas na odbicie. W tym przypadku liczyłem na ruch w kierunku 3900-4100 pkt i to się stało prawie (minima na 4150). Z racji technicznego wyprzedania odbicie może być całkiem mocne, bo kurs ma miejsce aż do 4424-4500 pkt na wzrosty. Tam też z kursem powinna spotkać się średnia, która pewnie ostudzi zapędy byków. Długoterminowo to ciągle jednak trend spadkowy co potwierdzają RSI i TSI jak i kształt średniej 30 tyg. Krótkoterminowo jednak można parę punktów "urwać" na longu...

sWIG80
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Test ekstremalnie niskiego poziomu RSI (16) po raz drugi po październiku 2017 pozwolił na wyprowadzenie wzrostowej kontry. Okoliczności są o tyle lepsze dla byków, że 12300-12500 pkt to strefa wsparcia z minimów z 2015-2016 r. Bazowo zakładam konsolidację na tych poziomach/lekkie odbicie w kierunku 13600 pkt. Dla długoterminowych graczy to może być moment na akumulację małych spółek, jednak to jeszcze nie jest powrót do trwałych wzrostów. Zanim oddalona średnia dogoni kurs i zacznie się wypłaszczać minie minimum kilka miesięcy.

WIG-Nieruchomości
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Wygląda na to że deweloperzy mieszkaniowi najlepsze mają już za sobą. Formacja RGR jest praktycznie ukończona i do jej wypełnienia brakuje tylko solidnego wybicia na obrotach linii szyi (okolice 2060 pkt). Zwracam uwagę na spore wolumeny w ostatnim czasie na spadkowych świecach, które wyglądają na dystrybucję. Do tego TSI wchodzi w ujemne obszary (sygnał sprzedaży), RSI od dłuższego czasu jest w trendzie spadkowym a średnia już zakręca w dół. Jeśli kurs szybko nie wyjdzie ponad 2200 pkt to optymalnym moim zdaniem jest domykanie zysków na akcjach z tego indeksu, bo biorąc pod uwagę charakter ruchu wzrostowego (ciągły, bez konsol) spadki moga sięgnąć 1500-1300 pkt.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 24 lipca 2018 20:28

j4c0bf
Wpisów: 2
Wysłane: 6 września 2018 20:58:11
hmmm,

jestem tu nowy

co sądzi Pan o analizie sektorowej?
mam na myśli to podejście
www.fidelity.com/viewpoints/in...
ritholtz.com/2011/12/economic-...
stocks-for-beginners.com/stock...
www.aaii.com/journal/article/s...

bo początkowo miałem wrażenie, że się Pan na tym opiera, ale.. po bliższym zapoznaniu widzę, że metoda Weinsteina to raczej analiza techniczna...

jeżeli ktoś zna fundusze/inwestorów w specjalizujących się w analizie sektorowej (z mojej pierwszej części wypowiedzi), proszę o kontakt

pozdrawiam

edycja:

w sumie szukam czegoś takiego dla gpw
www.marketoracle.co.uk/images/...
"sector rotation" jak ktoś ma pomysł jak to nazwali w literaturze pl, to dzięki za pomoc

i tak samo jakieś proste narzędzie do grania metodą dogs of the dow
Edytowany: 6 września 2018 21:17

Kakarotto
Wysłane: 29 października 2018 18:16:44
Ale tu cicho ostatnio :)
Wojtku, mógłbyś zrobić analizę dla WIG-Energia (tyg. lub mies.)?
W kontrze do certyfikatów CO2 ;) Dostrzegam pewne dywergencje. Oczywiście pomijam komentarz problematycznego głównego akcjonariusza.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 12 listopada 2018 11:17:16
Cytat:
hmmm,

jestem tu nowy

co sądzi Pan o analizie sektorowej?

Widzę że "trochę" ten post tu wisiał, więc nie wiem czy autor jeszcze zobaczy moją odpowiedź ;) ale się ustosunkuję.

Ta analiza sektorowa z linków to podejście fundamentalne, bardziej bazujące na ogólnej strategii jakie aktywa powinno się kupować w konkretnej fazie rynku. O ile takiego podejścia z pewnością nie można negować, bo w przeszłości udowodniło że działa (co ciekawe jest to założenie podobne do tego na którym bazuje AT - czyli coś co w przeszłości zadziałało, powinno działać i w przyszłości), to widzę w nim dwa zasadnicze problemy:

- Określenie fazy. Takie analizy kiedy było "early recovery" a kiedy krach świetnie wychodzą ex-post. Niestety na realnym rynku najczęściej nie ma konsensusu nt tego jaką mamy fazę. Choćby obecny etap - dane fundamentalne wskazują na dobrą koniunkturę, od kilku lat analitycy prognozowali inflacyjną fazę wzrostu gospodarczego. Cóż... inflacja lekko urosła, ale surowce które powinny z tego korzystać już niezbyt (poza ropą, praktycznie same inwestycyjne fiaska: złoto, srebro, platyna, surowce rolne). Do tego należy pamiętać o tym że rynek zawsze dyskontuje przyszłość - bardzo możliwe że obecne spadki na rynkach zachodnich są dopiero zapowiedzią realnego ochłodzenia gospodarki światowej.

- Zakładając jednak że korzystamy z podejścia sektorowo-fundamentalnego z rozsądkiem i zakładamy że rynek dyskontuje przyszłość a healthcare niekoniecznie jest remedium na bessę ;), wybór spółki niekoniecznie musi być tożsamy z trafieniem w hossę. Zdarza się tak że mimo iż cały sektor rośnie, to są spółki na które to "nie działa". Znów świeży przykład - hossa w polskim gamedevie. Rosły 11B, CDR czy PLW - ale jeśli ktoś wybrał T-Bull albo Jujubee to nie tylko z tej hossy nie skorzystał, ale i mocno stracił. Dlatego stricte sektorowe podejście pod kątem fundamentów może zwiększyć szanse na udaną inwestycję - ale gwarancji nie ma ;)

Podejście Weinsteina to spojrzenie na siłę sektorów od strony techniki. Łatwiej jest znaleźć spółkę która będzie rosła w indeksie który też jest w trendzie wzrostowym niż takim pogrążonym w bessie. Obrazowy przykład - 2018 rok nie należy do spółek budowlanych (mimo świetnej koniunktury w budownictwie !), widoczne są silne spadki indeksu WIG-Budownictwo (i nie są one tylko dziełem Budimexu...). Dlatego taki sektor lepiej omijać póki nie zmieni trendu, a skupić się na innym wzrostowym.

Cytat:
bo początkowo miałem wrażenie, że się Pan na tym opiera, ale.. po bliższym zapoznaniu widzę, że metoda Weinsteina to raczej analiza techniczna...

Sam preferuję podejście techniczne, zwłaszcza w selekcji spółek/indeksów, jednak dokonując już konkretnego zakupu staram się znać sytuację fundamentalną podmiotu, na tyle na ile jest to możliwe. Osobna sprawa, że mniejszościowy inwestor z weryfikacją wielu danych ze sprawozdań może mieć spore trudności... Ale to temat na inną dyskusję ;).

Cytat:
Ale tu cicho ostatnio :)
Wojtku, mógłbyś zrobić analizę dla WIG-Energia (tyg. lub mies.)?
W kontrze do certyfikatów CO2 ;) Dostrzegam pewne dywergencje. Oczywiście pomijam komentarz problematycznego głównego akcjonariusza.

Faktycznie cisza się zrobiła, co trzeba nieco zmienić ;)

WIG-Energia
w. tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Rzeczywiście na wykresie tygodniowym "coś" dobrego na spółkach energetycznych zaczyna się dziać. Wybita została linia bessy, na RSI mamy nowy wyższy szczyt. Prawdopodobnie wcześniejsze wybicie dołem wsparcia na 2260 pkt było fałszywe co często bywa finalnym akordem bessy. Moje wątpliwości budzi jednak spora ilość świeżej podaży z 2017 i 2018 roku (przy raczej krótkiej konsolidacji) oraz świeca z zeszłego tygodnia (długi podażowy cień). Sam bacznie obserwuję temat i nawet posiadam jedną spółkę z tego sektora w portfelu, jednak dopiero trwałe wyjście ponad poziom 2450-2500 będzie jasnym sygnałem zmiany trendu na wzrostowy na WIG-Energia.

kliknij, aby powiększyć

Jeśli idzie o ceny certyfikatów CO2 to ostatnie spadki dobrze korelują z wzrostami spółek z sektora energetyki. Jasnym jest, że oba wykresy są ujemnie skorelowane, dlatego jeśli ceny tych certów będą nadal spadać powinno to wspomóc notowania WIG-Energia.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Kakarotto
Wysłane: 13 listopada 2018 19:37:04
To może następna do smaku Ropa WTI? Whistle
Cena przeleciała przez 60 bez mrugnięcia okiem. Żadnego newsa nie było.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 17 listopada 2018 17:01:30
Cytat:
To może następna do smaku Ropa WTI? Whistle
Cena przeleciała przez 60 bez mrugnięcia okiem. Żadnego newsa nie było.

Crude WTI tyg.

kliknij, aby powiększyć

Po przebiciu 63 USD padł klarowny sygnał sprzedaży w długim terminie. Kurs w szybkim tempie dotarł do wsparcia w okolicach 56 USD dlatego spodziewam się korekty wzrostowej - może nawet w okolice 63 USD (ew niżej psychologia na 60 USD) i powrotu do spadków. Powagi sytuacji nadaje wybita linia szyi formacji RGR na spadki. Długoterminowo można wyznaczyć kilka TP dla spadków ceny ropy, włącznie nawet z minimami z 2016 poniżej 30 USD (re-test wsparcia).

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Kakarotto
Wysłane: 20 listopada 2018 22:51:02
Ropa ostro się leje.
WiG-Eneriga też dał dziś popalić, oczywiście główny udziałowiec maczał w tym palce. 2500 jeszcze nie przebite.

Wojtku co myślisz o złocie, czy dostrzegasz tam szansę na formację filiżanki z uchem? Ucho tworzy się teraz. Przestrzeń czasowa 2013-dziś.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 27 listopada 2018 20:57:26
Cytat:
Ropa ostro się leje.

Takiego lania się chyba nikt nie spodziewał. Z drugiej strony tak wyprzedany rynek to okazja do wzrostowej kontry:

Ropa Crude WTI
w. tyg

kliknij, aby powiększyć

Po dotarciu do psychologicznego wsparcia na 50 USD, które jest też technicznym poziomem bo to dawne szczyty kursu z 2016 i 2017 spodziewam się mocniejszego odbicia w górę i korekty. Minimalny poziom wzrostów wg mnie to dawne wsparcie na poziomie 58 USD, które teraz może działać jako opór. Ew wyższa korekta aż do 64 USD również wchodzi w rachubę, jednak daję jej mniejsze szanse na realizcję. Oczywiście utrata 50 USD oznacza załamanie odbicia i powrót do spadków.

Ponieważ sygnał sprzedaży po wybiciu właśnie 64 USD był bardzo silny i został potwierdzony obrotami w długim terminie to nie koniec trendu spadkowego. Możliwy jest test nawet okolic 40 USD w nieco dalszej przyszłości.

Na polskim rynku poza platformami foreksowymi można ropę "grać" w obie strony (zarówno long jak i short) na certyfikatach na wzrosty: RCFL5OIL (dźwignia x5) jak i RCFL3OIL (dźwignia x3) jak i na spadki RCFS5OIL i RCFS3OIL (analogiczne dźwignie). Nawet są dość płynne jak na certy (obroty rzędu 20-40k dziennie).

Cytat:
WiG-Eneriga też dał dziś popalić, oczywiście główny udziałowiec maczał w tym palce. 2500 jeszcze nie przebite.

Po takich wzrostach jak w poprzednich tygodniach jakaś forma korekty jest nawet mile widziana ;)

WIG-Energia
w. dzienny

kliknij, aby powiększyć

Obecnie okolice 2550 pkt. uważam za techniczne silne wsparcie i tam może zakończyć się trwająca korekta spadkowa. Sygnały kupna które padły na początku listopada mz są nadal aktualne i energetyka jeszcze nie "powiedziała" ostatniego słowa. Po przebiciu strefy oporu w okolicach 2700 kolejny poważniejszy przystanek to rejony 3000-3200 pkt. na indeksie.

Cytat:

Wojtku co myślisz o złocie, czy dostrzegasz tam szansę na formację filiżanki z uchem? Ucho tworzy się teraz. Przestrzeń czasowa 2013-dziś.

Złoto
w. miesięczny, EMA 10m (czerwona)

kliknij, aby powiększyć

To o czym piszesz miałoby rację bytu na początku 2018 roku. Wtedy jednak opór w okolicy 1380 USD zatrzymał wzrosty na dobre. Po blisko ponad połowie roku spadków złoto co zrozumiałe odrabia i uważam że pozostaje w konsolidacji między 1160 a 1360. Dlatego jeśli wzrosty będą kontynuowane bazowym scenariuszem jest ponowny test 1380 USD. Gdyby ten opór udało się w przyszłości wybić to może być początek mocniejszego trendu wzrostowego. Pewnym problemem obecnie dla byków może być opadająca średnia - gdyby zadziałała jako opór i kurs testował ponownie 1160-1170 USD wzrosłoby ryzyko ruchu w kierunku minimów z 2015 roku.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
34 35 36 37 38 39 40 41