Peasant Investment czyli fundamentalny portfel "na chłopski rozum" - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

Peasant Investment czyli fundamentalny portfel "na chłopski rozum"

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wpisów: 205
Wysłane: 30 października 2017 14:24:02
Teraz już trochę drogo dla mnie, mam pewne obawy co do możliwości zcashowania aktywów po WK. Ale dalej do obserwacji, pewnie będzie się stopniowo rozjaśniać.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 2 listopada 2017 09:48:38
Rynek w ostatnich miesiącach solidnie daje mi w czapę. Wynik od początku roku spadł do +9%, dramatu nie ma ale oczekiwania na pewno były wyższe. Do części niepowodzeń sam przyłożyłem rękę, co z pewnością zbiorę sobie w jakimś podsumowaniu rocznym, żeby lepiej utrwalić. Natomiast oprócz tego mam poczucie, że w tym roku dotyka mnie zwykły niefart. Myśląc o tym na chłodno przyjmuję to jako zwykłą wariancję - w poprzednich 2 latach często dopisywało mi szczęście, teraz jest odwrotnie, normalna sprawa. Psychologicznie to jednak nowa i niekomfortowa sytuacja, która myślę sobie, mogła mnie pchnąć do kilku ruchów, których normalnie bym nie zrobił. Nie zawsze łatwo to jednoznacznie klasyfikować, ale muszę wygospodarować sobie trochę czasu i uczciwie przejść transakcję po transakcji.

kliknij, aby powiększyć

Zgodnie z zapowiedzią aktualnie trochę więcej gotówki w portfelu i niezgodnie z zapowiedzią wróciłem do PXM_S po 5, nie mogłem sobie odmówić ;)

kliknij, aby powiększyć

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 1 grudnia 2017 21:38:35
Listopad skończył się symbolicznym zyskiem. Początek miesiąca zapowiadał kolejny kiepski okres, kiedy to LIVECHAT runął w dość niewytłumaczalny sposób, na szczęście miałem na tyle chłodną głowę, żeby zebrać na tej panice i zrzucić nadwyżkę dopiero powyżej 40 zł.

kliknij, aby powiększyć

W listopadzie wycofałem około 1/3 środków na inną inwestycję, prezentowany tutaj portfel jest więc wyraźnie odchudzony względem przeszłości.

kliknij, aby powiększyć

Sporo bawię się na kontraktach na CDPROJEKT, dzisiaj udało mi się ustrzelić ruch 102 -> 92, wróciłem po 96. Na moje wajcha na tej spółce już przełożona, szczególnie teraz po awansie w MSCI. Trzeba będzie tylko uważać na window dressing w końcówce miesiąca.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 5 stycznia 2018 13:51:57
Koniec roku to taki fajny moment do krytycznej oceny własnych dokonań. Tym bardziej jeśli cały rok pozostawił spory niedosyt mimo rocznej stopy zwrotu rzędu +10,2%.
Na początek standardowy wykres miesięczny, pokazujący że w grudniu zarządzający postanowili nieco poprawić wyceny swoich aktywów na co też się załapałem. Od siebie dołożyłem kilka udanych ruchów na CDR.

kliknij, aby powiększyć

Wspomniany window dressing wykorzystałem do solidnego sprzątania. Z bólem pozbyłem się tanich choć chyba nierokujących w najbliższym czasie walorów jak ERGIS czy HERKULES. Zcashowałem fajny zysk na PBKM, pozbyłem się również AUTOPARTNERA który po kolejnym ABB stracił dla mnie wiarygodność. W zamian za to przeważyłem portfel pozycjami, które z różnych względów uważam za b ciekawe. Reszta cashu czeka na okazje, póki co jakoś zbyt zielono w ostatnich dniach.

kliknij, aby powiększyć

2017 to dla mnie rok zwiększonej aktywności giełdowej. Mój kapitał zwiększył się średnio dwukrotnie względem 2016, szukałem więc alternatywy wobec NC i mniejszych spółek z głównego, które wcześniej dominowały w portfelu. Zacząłem również sporo spekulować i otwierać pozycje na kilka dni/godzin. W efekcie liczba walorów na których zrobiłem transakcje w 2017 zwiększyła się do 83 z 22 w 2016. Żeby to sensownie zilustrować trzeba obciąć walory do tych które miały wpływ >0,5% wartości portfela.

kliknij, aby powiększyć

Dla celów głębszej analizy starałem się kategoryzować walory po różnych kryteriach. Nie chcę tutaj robić elaboratu więc przedstawię jedynie najciekawsze dla mnie ujęcie - kategoria którą próbuję uchwycić jako obecność instytucji na walorze czyli taki mix akcjonariatu, kapitalizacji i płynności, tworzony na czuja. Od tego odfiltrowuję wejścia spekulacyjne, bo tu zazwyczaj ten czynnik nie ma znaczenia. Wyniki wyglądają fascynująco:

kliknij, aby powiększyć

Przypadek? Być może ale tak duża korelacja co najmniej daje do myślenia. Rozbijałem to także na walory starając się szukać swoich błędów, ale w większości przypadków nie mam do siebie pretensji od strony selekcji spółek. Być może wejście w IZOBLOK było nie najmądrzejsze, słabo oceniam także GETBACK, reszta miała jednak solidne podstawy. Za największą wtopę 2017 oceniam szybkie wyjście z ESOTIQa. Kupowałem z myślą o grubym niedowartościowaniu i wyszedłem, bo nie podobały mi się dziwne ruchy w karnecie. W tym roku takie "karnetowe granie" zwykle sprawdzało mi się bardzo dobrze, w tym konkretnym przypadku było zupełnie bez sensu.

Na 2018 planuję nieco zmodyfikować swoje podejście - mocniej skoncentrować portfel, grać odważniej spekulacyjnie i dużo ostrożniej podchodzić do spółek w których siedzą instytucje. W tym ostatnim przypadku interesującym modelem wydaje mi się poszukiwanie dużego niedowartościowania na skutek skrajnej zmiany postrzegania. Idealnym przykładem jest tu LIVECHAT który chodził po 32/33 po info o wejściu FB, podobnie odbieram w tym momencie MEDICALG.

No i oczywiście chciałbym częściej aktualizować tę kronikę :)

Życzę wszystkim udanego 2018 :)

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 25 stycznia 2018 17:29:59
Parę zmian, więc aktualizuję stan. Ostatnio dużo tematów 'powchodziło', zapowiada się więc mocny początek roku.

kliknij, aby powiększyć

elpremiero
Wpisów: 9
Wysłane: 25 stycznia 2018 17:53:40
Mógłbyś zmienić układ na tabelaryczny? Ja tu widzę 4 odcienie niebieskiego i nie wiem co jest co :)

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 25 stycznia 2018 18:05:37
Gotówka zawsze w prawym górnym, dalej idzie po kolei od największego, czyli CDRL - 17% itp.
Ale tabelka to nie jest zła myśl, pokombinuję coś przy następnej aktualizacji :)

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 3 lutego 2018 00:31:30
Styczeń dał bardzo solidny wynik +6,5%. Na wykresie nie widać, ale nominalnie był to najmocniejszy miesiąc ever.

kliknij, aby powiększyć

Kolejny raz mocno zmieniłem skład. W ślad za kursem USDPLN poleciał MEDICALG. Wypuściłem też BYTOM widząc silną dystrybucję przy kursie >3,0. W portfelu pojawił się za to BRAND24. Wprawdzie myślę, że kurs może jeszcze zjechać do okolic 35 zł, ale na tyle spółka mi się podoba, że nie chcę spekulować i zbieram już teraz. Tu plan jest długoterminowy, interesuje mnie tylko dynamika przyrostu klientów, kurs się dostosuje.

W tym punkcie mała dygresja - dość uważnie śledziłem w ostatnim czasie komentarze dot. B24. Mimo szerokiego spektrum czytanych źródeł nie znalazłem ŻADNEGO rzetelnego odniesienia wyceny spółki do przychodów/klientów i ich dynamiki i porównania tego np. do LIVECHAT. W zamian za to pojawiał się tylko jeden argument "nie ma zysku". A skoro nie ma zysku to akcje za darmo powinni rozdawać, bo przecież 0*10 = 0, no nie? ;)

Standardowy wykres stanu aktualnego:

kliknij, aby powiększyć

I za namową jednego z użytkowników tabelka, która swoją drogą jest też dla mnie fajnym narzędziem:

kliknij, aby powiększyć

Od następnego miesiąca spore dokapitalizowanie, więc udziały w następnym miesiącu się zmienią.
Edytowany: 3 lutego 2018 00:31

pandorinium
Wpisów: 223
Wysłane: 5 lutego 2018 16:04:49
Tak z ciekawości. Czemu dalej trzymasz Clouda? Zawsze grałeś na krótko i nie certoliłeś się jak spadało, a teraz dalej to trzymasz.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 5 lutego 2018 17:56:57
To jest bardzo dobre pytanie :) Też je sobie zadałem w weekend i dziś od rana wyrzuciłem do zera. Na dobrą sprawę powinienem sprzedać zaraz po tym skupie skrojonym pod TFIki, który śmierdzi na kilometr.
Tak serio pewnie zadziałał sentyment, parę lat temu załapałem się na duży ruch sporą jak na tamten czas pozycją. Ale teraz ewidentnie coś tu zaczęło być nie tak, nawet uważne prześledzenie social media daje pewne sygnały

pandorinium
Wysłane: 5 lutego 2018 19:46:49
A więc to Ty draniu zacząłeś tę dzisiejszą lawinę :P O jakich sygnałach piszesz? Dostrzegam spory ruch jeżeli chodzi o wpisy na ich fejsie, co dla mnie może też świadczyć, że muszą się mocno reklamować, bo produkt już nie jest tak rozchwytywany przez klientów, ale z drugiej strony, wcześniej też tak było, no może trochę mniej, a wyniki poprawiali. A ten skup to sam już nie wiem, czy to było zrobione pod TFI, bo tam sporo znajomych ludzi miało tanio akcje. Natomiast gdyby to było pod TFI to by oznaczało trupa w szafie, że fundusze zgodziły się sprzedać akcje ze stratą kilkudziesięciu procent. Dla mnie poniedziałek jest testem. To jest ostatni raport od którego zalezy dalsza inwestycja tutaj, oby nie było do tego czasu znów dzień w dzień pokaźnych spadków.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 5 lutego 2018 22:59:11
Zwróć uwagę na charakter komunikacji w latach 2014/15, kiedy im ten biznes mocno odpalał i teraz. Wtedy czuło się taka startupową energię (trochę jak w B24)- wspólne fotki z nowego biura, lajki, shary, komentarze. Ludzie żyli tą firmą. Teraz tylko smutne korponewsy, którymi nikt poza ścisłym managementem się nie interesuje. Co się stało w międzyczasie?

Znalazłem zapowiedzi przejścia na GPW już w 2015. Fajnie ktoś od nich napisał, że prace nad prospektem trwają. A post jest sprzed ponad 2 lat :) Co ich powstrzymuje przed przejściem?

Do tego niedoszłe przejęcie Imagine, dziwnie to wyglądało. Teraz skup. Też się zastanawiałem nad konstruktem, ostatecznie doszedłem, że pozytywny scenariusz jest mało prawdopodobny. Skoro prezes chciał skupić, czemu nie ogłosił zwykłej oferty? Nie byłoby wizerunkowych problemów, a wyszłoby pewnie znacznie taniej.

Same domysły i dywagacje. Niestety zbyt dużo puzzli pasuje do siebie, żeby zignorować. A całość układa się w na tyle smutną historię, że raczej ciężko mi będzie cyferki w raporcie przyjąć z bezkrytyczną wiarą.

pandorinium
Wysłane: 6 lutego 2018 10:47:11
Tutaj nie do końca się zgodzę. To normalne, że na początku działalności firmy człowiek się cieszy nawet z małych sukcesów. Dalej można znaleźc multum fajnych wpisów, na święta, Mikołaja, czy też wspólne komentarze z onaudience. Nawet uważam, że patrząc na samego FB to akurat teraz więcej się tam dzieje.

Z przejściem na GPW sam nie ogarniam. Ale jest jedno wytłumaczenie, o co chodziło z tym i innymi rzeczami. To jest banda cwaniaków, którzy każdą okazję chcą przekuć w sukces, ale wyłącznie dla siebie. Na giełdzie natomiast aby odnieść sukces należy się dzielić. Dodaj do tego problem z płynnością. I czasami nawet mimo ze spółka się rozwija to kurs spada, bo Kowalski z 50 K zł postanawia nagle wyjść. Wbrew pozorom najbliższy raport jest kluczowy. Podpisali swietne umowy w zeszłym roku, jeżeli nie będzie wyzszych przychodów oznacza problem ze sprzedażą. Ten i kolejny raport odpowie również na pytanie, co z należnościami.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 1 marca 2018 00:42:49
Kolejny mocny miesiąc z wynikiem +3,8%. Tym lepszym, że na istotnie powiększonym kapitale.

kliknij, aby powiększyć

Patrząc w historię transakcji spore zyski wygenerował 'minikrach' z 6 lutego, szczególnie walory takie jak BYTOM, ASBIS, COGNOR. Poza tym redukowałem CDRL na oporze, chociaż kurs wygląda nieźle, nie widać zbyt wielu chętnych do realizacji na poziomach <33. Zamknąłem też PKN_S po big newsie, poczekam jeszcze trochę i być może wrócę.
Nie mam specjalnych pomysłów na zagospodarowanie gotówki. W obecnym momencie rynkowym raczej wolę się 'nie rzucać' i spokojnie poczekać na przeceny.

kliknij, aby powiększyć

Udziały się nieco rozjechały, kapitał jest wyższy o +35% vs ostatni miesiąc

kliknij, aby powiększyć

Edytowany: 1 marca 2018 00:44

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 19 marca 2018 01:32:14
Przeglądając ostatnio giełdowe fora i blogi, jedna rzecz tak mnie uderzyła, że aż muszę się podzielić ;) W związku z ostrym zjazdem kursu na GETBACK przelewa się powszechna (i skądinąd słuszna) fala krytyki i rozczarowania. Dość często jednak przewija się w nich myśl na zasadzie "analiza fundamentalna nie zadziałała". Czytam i nie dowierzam. Ludzie kochani, cyferki ze sprawozdań finansowych to tylko pewien wycinek AF. Jest jeszcze mnóstwo innych elementów - akcjonariat, zarząd, sektor, regulacje, można mnożyć. Jeśli ktoś wierzy, że stosuje AF, a realnie kieruje się głównie C/Z, C/WK czy innymi zawsze działającymi wskaźnikami to być może właśnie odebrał bolesną, ale skuteczną lekcję ...
Trochę się wymądrzam, ale piszę to z perspektywy kogoś kto już trochę kasy utopił w kategorii inwestycji pt. "wierzymy w to co nam mówią"

A jak już piszę to przy okazji mały update ;) Marzec idzie b dobrze, mimo czkawki na STALPRODUKT. Trochę szarpnęło na rynku cynku, liczę jednak, że ten rok powinien być wynikowo znacznie lepszy.

Przez portfel przewinął się w międzyczasie ALIOR, ASBIS, FAMUR i FARM51 ;))

kliknij, aby powiększyć

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 30 marca 2018 15:17:41
W kontrze do rynku kolejny solidny miesiąc. Mocno pomogło dość aktywne zarządzanie pozycjami.

Niedawno pojawił się raport roczny CDRL, IVQ był świetny ale popytu po raporcie nie widać. Niesamowite. Nawet najlepszy bloger giełdowy OBS skomentował dość nijako. Ja zakładam, że przy stabilnym USDPLN i 'normalnej' sprzedaży czeka nas rok z zyskiem net 22-24 mln. Przy cap 185 mln i bardzo zdrowych fundamentach. No ale jak nie chcą to trudno, ten walor akurat dobrze się trzyma :)

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Mam średnie nastawienie rynkowe, więc większy STP trochę zredukowałem. Reszta to głównie maluchy, które chodzą znacznie mniej z szerokim, więc czuję się w miarę komfortowo.

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 6 maja 2018 23:30:52
Przez większość miesiąca szło bardzo dobrze, końcówka niestety zmyła zyski i został tylko symboliczny plus. Niemniej cieszy, że od pół roku zaliczam nieprzerwany progres, mimo mało sprzyjającego MiSiom rynku.

kliknij, aby powiększyć

Portfel mi się mocno przeważył Ten Squarem, ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana ;) To tak półserio, po prostu redukcja była mniejsza niż się spodziewałem. Tak czy siak patrząc na to co się dzieje ostatnio na gierkach + samą wycenę TSG jestem zupełnie spokojny.
Portfel po raz kolejny po dość sporym dokapitalizowaniu.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 1 czerwca 2018 23:55:30
Z tym Ten Squarem to jednak był szampan :) Gorzej z CDRL. Walor spowodował spore spustoszenie w wycenie portfela i mimo udanej akcji na TSG miesiąc pokazuje spadek wartości o 1,3%.

Zmieniłem nieco prezentację wyników - wyciąłem miesiące z kosmicznymi zwrotami (na sporo jednak niższym kapitale) i przyjąłem 2016.01 za punkt startowy. Dodałem też teoretyczną stopę zwrotu przy założeniu, że inwestuję bez dopłat. Trochę bzdura, bo kapitał tez mocno mi się zmienił, ale niech będzie takie ujęcie. Wynik +70% dobrze wygląda, może ktoś kupi u mnie abonament ;)

kliknij, aby powiększyć

CDRL zaliczył ostry zjazd, ale zupełnie nie mąci to mojego spokoju. Regularnie dokupuję, zwiększając nawet udział w portfelu. Liczę, że przyjdzie opamiętanie, bo wycena tego biznesu zrobiła się już nieco dziwna.
W ogóle ostatnio z lewej i prawej czytam o nadchodzącej bessie, bo Stany, bo nie ma kto kupować w PL, bo szczytowa faza cyklu. No i z wszystkim racja. Z drugiej strony wyceny niektórych spółek, głównie small capów zrobiły się tak niskie, że można mieć wrażenie że u nas bessa już w pełnym rozkwicie. Od pewnego czasu mamy do czynienia z falą wezwań, jeśli rynek działa racjonalnie to ta fala powinna w najbliższym czasie wzbierać. Chociaż z tą racjonalnością wiadomo - bywa różnie.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Ostatnio po głowie chodzi mi mocno dołożenie shorta na coś w US. Nie chcę robić tego na indeksie, wolałbym ustrzelić jakaś spółę, taki amerykański POLIMEX ;) Odwodzi mnie trochę ogrom pracy analitycznej. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii, co czytać, kogo i gdzie śledzić? Nie mam większego doświadczenia na rynkach w US

Edytowany: 2 czerwca 2018 00:15

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 3 lipca 2018 01:13:13
Czerwiec na giełdzie był wyjątkowo paskudny, na szczęście nie przełożyło się to na mój portfel. Wprawdzie duża część walorów spadała, ale te u mnie największe przyniosły pokaźne zyski. Przede wszystkim bardzo udane duże wejście w KRVITAMIN (dalej ciekawie wygląda), do tego podniesienie na COLIAN, no i lekkie odbicie na CDRL. Ze względu na istotną zmianę w kapitale, ten wynik miesiąca był nominalnie najwyższy w historii.

kliknij, aby powiększyć

Skład portfela wygląda tak:

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Niestety muszę ukrywać, bo marna płynność, a sporo ciekawych tematów ostatnio.
Edytowany: 3 lipca 2018 01:13

contrader_
contrader_ PREMIUM
Wysłane: 31 lipca 2018 23:36:53
Kolejny bardzo dobry miesiąc, powchodziło sporo tematów. Ujawniam zbierany od czerwca TORPOL. Oprócz tego co widać obróciłem też trochę TRAKCJI, teraz został już mniejszy kawałek. Wg mnie rynek grubo przesadził z reakcją na hasło 'kryzys w budownictwie' - poszedł paniczny sell po wszystkich spółach z sektora bez głębszego wchodzenia w temat. Czas pokaże kto miał rację, ja w każdym razie mam silne przekonanie że TORPOL przejdzie ten okres suchą stopą.

+2,9% w lipcu i teoretyczny zysk +80,6% od początku 2016.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8