pixelg
ASSECOPOL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

ASSECOPOL [ACP]

AKTUALNY KURS: 58,00 zł (-2,11%) 27-03-2020 17:00
bcebula
Dołączył: 2010-05-19
Wpisów: 312
Wysłane: 8 kwietnia 2011 21:50:47 przy kursie: 52,50 zł
Dapi napisał(a):
Chyba nie czytacie artykułów na portalu SW

www.stockwatch.pl/artykuly/pos...

A uważam że warto. Powyżej Asseco przewija się w temacie.


Czytamy, ale nie znaczy że one dają wystarczającą jasność nam, ociemniałym i zdezorientowanym czasami akcjonariuszom...:) Domniemywam że pijesz tu do przedstawionej tezy odnośnie wzrostu przez przejęcia - że ma swoje granice oraz że 1+1 = sie w tym przypadku 2 a nie 3, a może nawet 1,8 (bo drogo przejmowane) póki co. Pytanie wobec tego - czemu wymieniona we wspomnianym artykule spółka Cormay która rośnie póki co również li tylko i wyłącznie dzieki przejęciom i gdzie jak na razie (vide analiza ostatniego raportu na SW) 1+1 równa się nędzne 2 bije rekordy za rekordami, przebija kolejne linie wsparcia z impetem wzbijającego się w resztki atmosfery Saturna V ?. Pytanie w zasadzie powinno brzmieć inaczej - czy to oznacza że akcjonariat (szczególnie ten grubszy) ACP jest bardziej świadomy niż ten wspomnianego CRM? Może i tak jest, choc raczej stawiałbym tu śmiałą tezę że papiery ACP są uzywane przez fundusze (a są znaczacymi akcjonariuszami) jako taka "zapchajdziura" - trzeba mieć bo wiadomo - solidna firma, dobre wskaźniki itp., ale jak tylko trzeba sie czegoś pozbyć wywalanie bo i tak nie rośnie, więc jest pierwszym kandydatem do wywałki, i tak w kółko; widać to szczególnie w strategicznych momentach typu ostatnie dni kwartałów, rewizje indeksów itp.

wj
Dołączył: 2009-10-09
Wpisów: 2
Wysłane: 9 kwietnia 2011 00:36:44 przy kursie: 52,50 zł
bcebula napisał(a):
Czytałem gdzieś info w tej sprawie dzisiaj rano (chyba parkiet) - nikt tu nic nie zarobi bo wszystko sie odbedzie w ramach zeszłorocznego i aktualnie panującego kontraktu ZUS/ACP na 650mlnPLN, w nim są juz zawarte ewentualne modyfikacje. Tak więc jesli jakikolwiek efekt finansowy będzie to raczej negatywny w postaci dodatkowej roboty za friko...


Według mnie, to nie będzie modyfikacja tylko napisanie nowego modułu (z kasę) i ew. modyfikacje w istniejącym systemie (za friko) plus testy (też za kasę). Należałoby zerknąć do umowy, a pewnie jest niejawna. Mam nadzieję, że prezes Góral nie przegapił w umowie takiego rozwoju wypadków.

Zobaczymy.
Edytowany: 9 kwietnia 2011 00:54

wisteria
Dołączył: 2010-09-10
Wpisów: 11
Wysłane: 13 maja 2011 21:04:44 przy kursie: 49,50 zł
Prosiłabym o omówienie raportu kwartalnego jeśli to możliwe.
lovestory


bcebula
Dołączył: 2010-05-19
Wpisów: 312
Wysłane: 13 maja 2011 21:19:07 przy kursie: 49,50 zł
Oraz o ewentualne wytłumaczenie czemu na SW pojawia się dzisiaj spadek o 4,16% podczas gdy dzisiaj było -0,7% ;czy engine się zaciął czy z moją głową coś nie halo?

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 558
Wysłane: 13 maja 2011 21:36:38 przy kursie: 49,50 zł
Zależy do jakiego kursu odniesienia.
Zamknięcie się zgadza, natomiast bossa (z której mamy dane) podaje do kursu, z którego odjęto wartość dywidendy, bo ustalenie prawa jest we wtorek (wg stanu w KDPW), więc od dzisiaj akcje są już notowane 'bez'.

dadek
Dołączył: 2010-11-04
Wpisów: 190
Wysłane: 14 maja 2011 10:02:25 przy kursie: 49,50 zł
Trochę się zamotałem z tym odjęciem praw dywidendy. Czy nie jest tak, że sprzedać można było już w czwartek i wówczas nastąpiło odjęcie ?
A tak z innej beczki zastanawiam się nad raportem kwartalnym i nasuwa mi się pytanie apropos przejęć przez Asseco - jak to jest, że przychody ze sprzedaży znacznie się zwiększają (dzięki Izraelowi) jednak zysk pozostaje na tym samym poziomie. Marże na rynku Polskim się nie zmieniły więc Izrael powinien wygenerować oprócz przychodu dodatkowy zysk.
Proszę o wyjaśnienie.

Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 238
Wysłane: 16 maja 2011 18:10:22 przy kursie: 50,65 zł
Omówienie skonsolidowanych wyników ASSECOPOL za 1 kwartał 2011 roku

Pytania stawiane ostatnio na forum a odnoszące się do zysku grupy w kontekście ciągłych przejęć są praktycznie najważniejszym problemem spółki, które zadajemy sobie od pewnego czasu. Asseco Polska stało się bowiem gigantycznym konglomeratem, który ciężko jest kontrolować pod względem rentowności poszczególnych projektów. Bez sensu jest tutaj analiza kolejnych podpisanych umów lub nawet długoterminowej płynności, bo nie wnosi nic do obrazu spółki i naszych oczekiwań co do jej rozwoju. Spółka przyzwyczaiła nas do kolejnych przejęć i to w nich upatrujemy źródła jej wzrostu i sukcesu.

www.stockwatch.pl/gpw/assecopo... – zapraszam do zapoznania się z najnowszymi wskaźnikami.

Faktycznie w porównaniu do pierwszego kwartału 2010 roku Assecopol odnotowało znaczący wzrost przychodów o 73%. Masa zysku z działalności operacyjnej poprawiła się w tym czasie o 50%. Nie można więc powiedzieć, żeby zysk grupie nie wzrósł, bo jego masa jest większa niż w poprzednich kwartałach. Rentowność na poziomie zysku brutto ze sprzedaży utrzymuje się na poziomie przekraczającym 30%. Faktem jest spadek tych marż z poziomu 36-37% jeszcze 2 lata temu do 30-31% obecnie. Zgodzić się mogę ze stwierdzeniem o spadających marżach.

Wskaźniki rentowności spadły właśnie ze względu na Formułę, która wg spółki zasadniczo generuje niższe marże niż pozostała działalność ACP. Podobno dzieje się tak, ponieważ tradycyjnie marże w jej sektorze są niższe niż w dotychczasowej działalności grupy. To nie jest dobra informacja, ponieważ oznacza ona systemowe i trwałe obniżenie realizowanych marż.

Najłatwiej te sytuację zobaczyć w analizie segmentów działalności, gdzie Formula została przedstawiona jako rynek izraelski ogólnie. Zestawienie prezentuje się następująco:


kliknij, aby powiększyć


Z dnia na dzień przychody generowane przez nowo przejętą spółkę stały się najważniejszym segmentem działalności. Wartość tych przychodów przekracza podstawowy rynek polski ale wykazuje zdecydowanie niższą rentowność. Niestety widać też spadek przychodów i rentowności na rodzimym rynku.

Można z całą pewnością powiedzieć, że nie widać na pierwszy rzut oka synergii, które przecież kolejne przejęcia powinny generować. To chyba z nimi od dłuższego czasu związane są największe oczekiwania dotyczące możliwego cięcia kosztów w całej grupie. Ale jest to też problem, który zauważam od pewnego czasu w naszych raportach. Niby fajnie, że spółka się rozwija poprzez przejęcia. Jej przychody i zysk rosną dzięki temu skokowo i zauważalnie. I raz na jakiś czas ACP zachowuje się jak lokalna gwiazda naszego parkietu. Możemy mówić, że mamy spółkę o globalnym zasięgu i z pewnością być z niej dumni.

Tylko właśnie w tym jest problem: straciliśmy z oczu absolutnie kwestię rozwoju organicznego, wzrostu efektywności w dotychczas konsolidowanych spółkach i kwestie wewnętrznych restrukturyzacji. Odbija się to na problemie, który sami zauważacie, czyli spadającej rentowności. Mamy taki łańcuch ciągnących się zmian, w którym nie jesteśmy w stanie z zewnątrz zauważyć interesujących nas zmian. Trochę takimi działaniami mydli nam się oczy co do faktycznego stanu rzeczy w spółce. A to nie jest dobry punkt odniesienia do przeprowadzenia własnej wyceny tej spółki.

Jest w mojej ocenie jeszcze jedna poważna konsekwencja takiego stanu rzeczy. Pamiętacie case PolAqua, która po przejęciu nagle dużo straciła na wartości księgowej? Spółka rozpoznawała przychody na podobnej zasadzie, jak Asseco – procentowego zaawansowania kosztowego realizacji kontraktu. Okazało się, że rządzące spółką zasady nie do końca zgadzały się z oczekiwaniami nowego inwestora, a być może nawet ze standardami i dobrymi praktykami. Skąd przy tak dużej spółce jak ACP możemy wiedzieć, że nie jest podobnie? Że tak naprawdę wyceny wszelkich kontraktów są lekko naciągane? Takie ryzyko bierzemy na siebie jako inwestorzy indywidualni.

W moich omówieniach cały czas zwracam uwagę na istotną wartość firmy wykazywaną w aktywach. Tak naprawdę stanowi ona 60% całej sumy bilansowej grupy kapitałowej. Pamiętajmy, że w przypadku likwidacji to jest wartość absolutnie nieodzyskiwana. Dotychczas czepiałam się, ponieważ uważałam, że masa realizowanych przychodów i zysków jest niewspółmiernie niska w stosunku do wartości firmy właśnie.

Na koniec 1q2011 sytuacja jednak uległa znaczącej poprawie: kwartalne przychody stanowią 26% wartości firmy a zysk brutto 4%. Oznacza to, że ACP potrzebuje 25 miesięcy, żeby wartość firmy zwróciła się w postaci zysku. W 2 lata grupa jest w stanie wartość firmy odzwierciedlić w zakumulowanym zysku i powiększyć o to wartość księgową. Po raz pierwszy mogę napisać: przestaję się czepiać wartości firmy na tej spółce! A przynajmniej na razie.

Jeżeli chodzi o konglomeraty na warszawskim parkiecie: pozytywnie odbieram to, że tak znaczące przejęcia nie są finansowane kolejnymi emisjami.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 19 maja 2011 06:55

koszyk
Dołączył: 2009-05-15
Wpisów: 1 099
Wysłane: 17 maja 2011 11:24:52 przy kursie: 49,10 zł
@ Kasia

Dzięki za analizę, jak zawsze na temat.
Kasiu, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że nie ufasz spółce. (tak jak i rynek).
Dla mnie cena na poziomie 50 zł, jest absurdalna, zwłaszcza na tle spółek z W-20.
Co jeszcze mógłby zrobić P Góral, żeby przekonać rynek? Teoretycznie liczby i wskaźniki powinny bronić się same, a tutaj na razie się nie bronią. ( w odniesieniu do kursu oczywiście). Czasem tak po prostu jest, że dobre spółki kiszą się ...i już. Przykłady można by mnożyć.

Asseco to mój absolutny faworyt wśród dużych spółek i podtrzymuję scenariusz sprzed kwartału - megawybicie na gigaobrotach, jednego dnia , z nienacka. :)

PS. Paralela z Polaqua - chyba nie, to już szowinizm! Angel

Pozdrawiam.

tepes
Dołączył: 2011-02-22
Wpisów: 33
Wysłane: 18 maja 2011 20:44:47 przy kursie: 49,20 zł
www.parkiet.com/artykul/7,1052...

Planowany kolejny skok przychodów! Wyniki rewelacyjne! A tu dół, dół, dół... booty

er-be
Dołączył: 2011-02-17
Wpisów: 49
Wysłane: 21 maja 2011 07:53:08 przy kursie: 48,08 zł

kliknij, aby powiększyć


No i kurs wybił się dołem z formacji trójkąta ....
Najbliższy obszar wsparcia 47,8 - 47,7

Patrząc na dane historyczne widzę, że ostatni zjazd kursu poniżej 49 zatrzymał się na 37,82...

A jeszcze wczoraj wyglądało na podwójne dno... ale poczekajmy na poniedziałek niech wybicie się potwierdzi.


pop
Dołączył: 2008-12-30
Wpisów: 3 427
Wysłane: 21 maja 2011 10:57:10 przy kursie: 48,08 zł
Trochę podobnie wykres wygląda do Polnordu,a tam wybicie dna okazało się wiarygodne. Tu jeszcze może być ruch powrotny będący jeszcze okazją do ucieczki z papieru,ale jeśli nie dojdzie szybko do zanegowania sygnału sprzedaży,to sprawa robi się groźna,bo zasięg spadku spory,faktycznie aż do 37...Think

Scarry
Dołączył: 2011-02-28
Wpisów: 4 400
Wysłane: 21 maja 2011 11:02:11 przy kursie: 48,08 zł
obserwuje Asseco od dawna, nawet trzymałem chwile już ich akcje... czy ktoś potrafi sensownie wytłumaczyć kurs firmy? Dołączam do grona totalnie zdziwionych tym co się tu od tylu miesięcy dzieje.... ani aktywa ani dochody ani plany firmy nie dają żadnych rozsądnych przesłanek do tego ciągłego obsuwania się kursu Think
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to jest luksus w życiu." J. Walkiewicz

beithor
Dołączył: 2010-11-15
Wpisów: 54
Wysłane: 21 maja 2011 11:25:00 przy kursie: 48,08 zł
tez chciałbym się dowiedzieć co sie tutaj dzieje bo juz od dawna przymierzam sie do zakupu tej spolki ale odstrasza mnie skutecznie brak wyraznych zmian w kursie mimo pozytywnych wiadomosci i perspektyw

er-be
Dołączył: 2011-02-17
Wpisów: 49
Wysłane: 23 maja 2011 12:59:40 przy kursie: 46,99 zł
Póki co zjazd nam się potwierdza... co gorsze wsparcie na poziomie ~ 47,7 pokonane.

pop
Dołączył: 2008-12-30
Wpisów: 3 427
Wysłane: 23 maja 2011 17:03:01 przy kursie: 46,99 zł
jest to trochę przerażające,bo sam zamierzałem niedawno nabyć po 49,ale AT z tego co widzę jest bezwzględna i spada,choć diabli wiedzą dlaczego...d'oh!

del-20160301
Dołączył: 2010-09-29
Wpisów: 1 491
Wysłane: 23 maja 2011 17:49:59 przy kursie: 46,99 zł
Hmm z tego co widać w ciągu ostatnich 2 lat nie było takiej zwały. Może Asseco zbankrutowało? To co tu się dzieje fundamentalnie i technicznie nie trzyma się kupy. Czy ktoś jest w stanie coś sensownego o tym zjawisku powiedzieć?

Scarry
Dołączył: 2011-02-28
Wpisów: 4 400
Wysłane: 23 maja 2011 18:47:37 przy kursie: 46,99 zł
podobno Asseco kończą się długoterminowe wysoko-marżowe kontrakty i jak rozumiem to brak jasnych perspektyw do nowych źródeł zarabiania jest powodem do niepokojów akcjonariuszy. Parkiet miał dzisiaj o tym info www.parkiet.com/artykul/105485...

Cytat:
Paweł Puchalski z DM BZ WBK jest większym sceptykiem w odniesieniu do Asseco Poland. Jego zdaniem spółka pokaże słabsze wyniki, gdyż wygasają jej najbardziej marżowe kontrakty
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to jest luksus w życiu." J. Walkiewicz
Edytowany: 23 maja 2011 18:48

pop
Dołączył: 2008-12-30
Wpisów: 3 427
Wysłane: 23 maja 2011 18:54:53 przy kursie: 46,99 zł
onochi napisał(a):
To co tu się dzieje fundamentalnie i technicznie nie trzyma się kupy. Czy ktoś jest w stanie coś sensownego o tym zjawisku powiedzieć?

Bez przesady,AT akurat b.czytelnie dała sygnał S.Jedynie fundamentalnie nie mam pojęcia czemu może spadać...d'oh!

owner
Dołączył: 2008-09-16
Wpisów: 2 859
Wysłane: 23 maja 2011 18:59:42 przy kursie: 46,99 zł
generalnie od jakiegoś czasu widać niechęć rynku do budowlanki i informatyki, nie piszcie że doszukujecie się logiki na gpw Angel przyjdzie czas i na acp
EEX

er-be
Dołączył: 2011-02-17
Wpisów: 49
Wysłane: 23 maja 2011 21:58:49 przy kursie: 46,99 zł
Zastanowiłbym się tutaj nad słabością rynku jako takiego. Jeszcze nie tak dawno wszyscy wieścili WIG20 > 3000, teraz broni 2800. Ostatnie IPO totalna klapa, euro w dół, surowce w dół, OFE zakręcili kurek. Zlecenia na Euro2012 się kończą a większość podwykonawców ze stadionów i autostrad do energetyki na pewno nie przejdzie...

Ruszy mieszkaniówka - ruszy wszystko... ale kiedy to będzie - nikt nie wie.
Edytowany: 23 maja 2011 21:59

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,457 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d