pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

lukasz210

lukasz210

Ostatnie 10 wpisów
Wartość emisji banków spółdzielczych to przeważnie kilka/kilkanaście milionów złotych. Jedynie BPS wypuścił trzy duże emisje a one są w miarę stabilne.PBS musiałby chyba wszystkie emisje obejmować aby było -20%.

Na obligacje jest komentarz dotyczący banku:
obligacje.pl/pl/a/rentownosc-o...
Z dodatkowych powodów spadku notowań można wymienić chyba te dwa:
Cytat:
- Informację o wypowiedzeniu kredytu wartego 3,3 mln zł przez sanocki bank w połowie stycznia przekazał natomiast Topmedical (d. PTI), co mogło skłonić inwestorów do rozmyślań na temat jakości innych kredytów banku.
- PBS oferował papiery – co rzadkie na rynku długu spółdzielczego – także przy współpracy z innym domem maklerskim niż tylko BPS. Bank współpracował także z Invista DM (po przejściu do Invisty byłego prezesa DM BPS - Jana Kuźmy).

Cytat:
PKOBP? narodowy, Polski :-). Moze taki jest plan? docisnac i przejac za zlotowke?

Serwis stooq.pl podładpał chyba temat blackeye
http://stooq.pl/mol/?id=765
Cytat:
U nas liderem spadków pozostaje PKO BP, gdzie docisk podaży sprowadza kurs już ponad 5% niżej. W ramach rynkowych plotek jeden z Czytelników podesłał koncepcję możliwego przejęcia Getin Noble Banku przez PKO BP z całym portfelem kredytów hipotecznych.

Ja bym oprócz PKO BP widział jeszcze PZU jako chętnego na kupno Getin Noble Banku. Po zakupie Aliora pięknie by pasowało to do planów Grupy PZU:
media.pzu.pl/pr/302267/knf-zgo...
Cytat:
Zakup pakietu kontrolnego Alior Banku to dopiero początek naszej docelowej obecności w krajowym sektorze bankowym. Na tej bazie zamierzamy stworzyć instytucję, która już na starcie będzie należeć do rodzimej ekstraklasy. Do osiągnięcia tego celu potrzebujemy zaangażowania w jeszcze kilka banków, aby móc je skutecznie skonsolidować. Nie interesuje nas stanie w drugim szeregu i gonienie rynku.

Copernicus Płynnościowy Plus nie ma tej serii obligacji (PBS0720). Miał na koniec czerwca 2015 roku 55 563 szt. obligacji PBS0523
obligacje.pl/pl/a/fundusz-cope...

Przyczyn na spadek kusrów obligacji PBS może być wiele. Moje typy to:
- spadek zaufania inwestorów do banków spółdzielczych po upadku SK Banku z Wołomina,
- możliwość obniżenia przez RPP stóp procentowych co przełoży się na jeszcze niższy wynik odsetkowy,
- niska płynność 
- możliwość sprzedaży papierów przez Allianz TFI, fundusz ten ma spory udział w bankach spółdzielczych. Jednak tutaj poczekałbym z werdyktem na to aż fundusz pokaże sprawozdanie na koniec 2015 roku.
obligacje.pl/pl/a/sk-bank-z-wo...

Nie uzupełnione tabele w dużej części obligacji. Na przykładzie obligacji GNB1020
www.stockwatch.pl/obligacje/em...
Oprócz tego różne bieżące oprocentowanie obligacji w serwisie Stockwatch 4,77% oraz na stronie gpwcatalyst.pl 4,81%.

Ostatnio nie było zbyt dużej zmiany WIBOR na rynku, jednak gdy to nastąpi nie wiem na ile będą poprawne obliczenia rentowności YTM.

Czy w przypadku gdy sprzedającym jest podmiot prawny np. TFI, bank albo OFE to jest jakaś różnica dla tych podmiotów gdy sprzedają papiery przed albo po nabyciu prawa do kuponu?

Tak się ostatnio nad tym zastanawiałem i w sumie to chyba jest jedynie ważne dla osób fizycznych, które kupują obligacje poza IKE/IKZE. Jeśli się mylę to ktoś mógłby podrzucić linka do jakiegoś artykułu albo aktu prawnego.

Na stronie spółki Police pojawiają się wiadomości nie związane ze spółką:
Cytat:
menstream.pl 2014-10-07 11:58 Policyjny pościg za 81-latką. Bo spieszyła się do fryzjera
feedsportal.com 2014-09-29 13:30 Napad na jubilera w Policach. Sprawcy zranili właściciela salonu

Akurat to ja pozbyłem się tych papierów. Powodem sprzedaży była właśnie informacja o rezygnacji z dużego zlecenia. Spółka poniosła koszty związane z tą inwestycją i nie otrzymała za to środków ( miasto nie zapłaciło 8 mln zł za dotychczasowe roboty), dlatego pod wielką niewiadomą stoi dla mnie CFO po pierwszym półroczu. Zacząłem szukać jakiś informacji na ten temat i znalazłem, że nad spółką krąży widmo 7 mln złotowej kary:
Cytat:
Tak się czasem zdarza, że najpierw firmy biją się o zlecenie i w czasie przetargu obniżają ceny, a potem gdy już podpiszą umowę, szukają sposobów na zarobek - mówi prezydent. Przypomina, że pierwotny kosztorys opiewał aż na 52 mln zł i to konsorcjum pod przewodnictwem VIG-u zaproponował znacznie niższą cenę.
Dodaje, że w tej sytuacji miasto naliczy firmie kary umowne. Wyniosą ok. 7 mln zł. Będzie też ogłoszony nowy przetarg na prace.

katowice.gazeta.pl/katowice/1,...

Dodatkowo informacja, że spółka nie płaci jakiejś lokalnej firmie:
Cytat:
21:21 Odpowiedzią prezydenta jest to, że firma VIG nie płaci podwykonawcy - świętochłowickiej firmie od wielu miesięcy.

swietochlowicki.pl/aktualnosci...

No i jeszcze na dodatek znalazłem taką informację:
Cytat:
W trakcie sesji radni Świętochłowic przyjęli uchwałę zobowiązującą przewodniczącego Rady Miejskiej do poinformowania o zaistniałej sytuacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, Ministra Środowiska, Ministra Zdrowia i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

silesia.fm/region/abw-i-cba-ma...

Dlatego ze zwykłej ostrożności wolałem wycofać się z inwestycji. Spółka ma bilans już dość mocno napięty i raczej ciężko będzie jej o kolejne finansowanie. Zważywszy, że w związku z tą inwestycją zadłużyła się na kolejne 5 mln zł w lutym tego roku:
gpwcatalyst.pl/raporty_ebi?ph_...

Może kogoś to zainteresuje, ale rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na następny rok i ustalił przyszłoroczne przeciętne prognozowane wynagrodzenie miesięczne w wysokości 3966 złotych. Jest to o 220 złotych więcej niż w roku obecnym. Oznacza to, że limit wpłat na IKE w 2015 roku będzie wynosił prawdopodobnie 11890,00 złotych więcej, czyli 660 złotych więcej niż w roku obecnym. Napisałem prawdopodobnie, ponieważ nie wiem czy będą jeszcze jakieś zmiany w tym projekcie.
gospodarka.dziennik.pl/news/ar...

Tutaj jakby kolejne potwierdzenie, że warto się dwa razy zastanowić zanim ktoś zainwestuje tam środki:
W sprawozdaniu na koniec 2013 roku można zobaczyć, że mają w swoim portfelu takie asy jak: Gant Development oraz GC Investment z czego ten ostatni stanowi aż 29,42% aktywów ogółem.
www.analizy.pl/fundusze/dokume...

Ależ ten wpis zalatuje reklamą ...
Natomiast co do funduszu Copernicus Capital to zastanawiałbym się czy zainwestować tam środki po przeczytaniu tych dwóch artykułów:
obligacje.pl/news/2208/coperni...
obligacje.pl/news/2934/grupa-c...
Cytat:
Z raportu rocznego wynika, że wchodzący w skład grupy fundusz Copernicus Capital potrzebuje dokapitalizowania, ponieważ nie spełnia on ustawowych norm, co może grozić cofnięciem przez KNF zezwolenia na wykonywanie działalności. Sytuacja może mieć związek z ubiegłorocznymi trudnościami Copernicusa, który musiał wstrzymać wypłaty z subfunduszu obligacji korporacyjnych. Na koniec maja kapitał własny funduszu wynosił 7,93 mln zł przy wymaganych 13,1 mln zł. W celu dokapitalizowania Copernicus Capital TFI przeprowadzi emisję akcji, którą obejmie podmiot dominujący Copernicus Securities.

Jeżeli oferującym jest DM PKO BP to osoby posiadające tam rachunek maklerski w formie IKE, także będą mogły objąć obligacje. Dzięki czemu będzie można ulokować "końcówkę" wolnych środków które leżą nieoprocentowane na rachunku.

Mnie też to zastanawia. Bo o ile gdy spojrzy się na raport roczny to rewelacji nie ma. Jednak gdy rozbijemy cały rok na II półrocza to sytuacja spółki dla mnie wygląda już całkiem inaczej. W pierwszym półroczu firma nie prowadziła generalnie swojej działalności i poniosła duże straty. Natomiast w drugim półroczu gdy zakład zaczął funkcjonować to firma wygenerowała zysk oraz co najważniejsze 3,5 mln zł gotówki z działalności operacyjnej. Czyli tyle samo co w całym roku 2012.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

To co mi się może nie podobać to struktura bilansu po pierwszym półroczu 2014 roku, ponieważ wtedy w bilansie obligacje wylądują w zobowiązaniach krótkoterminowych i wskaźniki płynności się pogorszą. Pytanie teraz czy firma zdoła utrzymać takie tempo generowania gotówki w następnych okresach. Następny raport będzie kluczowy i pokaże jak firma radzi sobie w całym roku po wybudowaniu nowego zakładu.

Marvipol opublikował wyniki za I kwartał 2014 roku. W tabeli umieściłem wskaźniki dotyczące płynności i zadłużenia w porównaniu do poprzedniego okresu.

kliknij, aby powiększyć

Odsetki za kolejny okres zostały wypłacone zgodnie z harmonogramem.

Raczej ogórek z poprzedniego sezonu się nie sprzedał ....
Zgodnie z dokumentem informacyjnym serii B wartość zapasów na koniec 31.12.2012 r. wyniosła 4 511 453,50 zł.

P.S. Plik wysłałem na swój serwer Dropboxa, ponieważ ja mam problemy ze ściąganiem raportów z Catalyst. Ciągle transfer oscyluje w granicach 10-12 kb/s. Też tak macie ściągając raporty ze strony gpwcatalyst.pl ?
http://goo.gl/eDYMRt

Pełna zgoda co do tego LazyShare. Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach art. 10 ust. 4
Cytat:
Emitent zobowiązany jest do udostępniania obligatariuszom rocznych sprawozdań finansowych wraz z opinią biegłego rewidenta w okresie od dokonania emisji do czasu całkowitego wykupu obligacji.

Ale raport roczny musi przejść przez ESPI i dostęp do niego ma każda osoba. Tak samo jak każdy raport bieżący spółki. Natomiast jakie informacje powinny być zawarte w raportach bieżących można znaleźć na stronie: http://gpwcatalyst.pl/1292
Cytat:
Emitent jest zobowiązany do przekazywania w formie raportu bieżącego informacji o wszelkich okolicznościach lub zdarzeniach, które mogą mieć istotny wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową lub finansową, w szczególności mających wpływ na jego zdolność wywiązywania się ze zobowiązań wynikających z dłużnych instrumentów finansowych.

N3mo wyraźnie napisał, że obligatariusze mają zagwarantowany przepisami dostęp do informacji, do których nie ma dostępu każdy anonim z forum. Nie jestem obligatariuszem tej spółki i chcę wiedzieć do jakiego typu informacji nie mam dostępu. Bo mam wrażenie, że takiego przepisu w ogóle nie ma i kolejna osoba chce robić dobry PR dla spółki.

@N3mo możesz podać linka do przepisów o których piszesz?

Redukcja dotknie tylko zapisów między 29 a 31 maja, czyli kto złożył zapis 28 maja ten dostanie całą pulę obligacji. Ale jeśli w dwa dni zostały złożone zapisy na ponad 200 mln złotych, to może następne firmy będą decydować się na taki sposób pozyskania kapitału.

Jest komunikat w tej sprawie:
Cytat:
Zarząd Milmex Systemy Komputerowe Sp. z o.o. informuje, iż w związku z problemami technicznymi, wypłata odsetek za 3 okres odsetkowy obligacji serii KOM 12D z doliczonymi odsetkami w wysokości ustawowej nastąpi 3 czerwca 2013r. Zarząd oświadcza, iż przedmiotowe zdarzenie ma charakter incydentalny a za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszamy.

Wcześniej można było nabyć 3 letnie obligacje skarbowe, które później były notowane na GPW. Były to obligacje rynkowe o symbolu TZ. Teraz wszystkie serie (2, 3, 4, 10 latki) są obligacjami oszczędnościowymi, czyli takimi które nie natrafiają później do obrotu na giełdzie.

@pietro84 Czy mógłbyś uzasadnić swoją wypowiedź? Biegły w swojej opinii zwraca uwagę, że spółka nie posiada wystarczających środków pieniężnych na spłatę obligacji i bez rolowania firma może stracić płynność. Co prawda dzisiaj już wiadomo, że Włodarzewska uplasowała emisję na 17,5 mln zł. Ale ja nie widzę w raporcie nic wyróżniającego na tle sektora.

Dla mnie papiery o nominale 100 zł oprócz minusów, które zostały wspomniane mają też duży plus. W przypadku gdy nie mogę już dopłacić środków na IKE, a leży na koncie 900 zł to można przynajmniej coś dokupić do portfela.

I mamy informacje o przedłużeniu ważności promesy:

Cytat:
Raport bieżący 49/2013
W nawiązaniu do Raportu bieżącego nr 045/2013 opublikowanego w dn. 24 kwietnia 2013 r. Marvipol S.A. [Emitent] informuje o otrzymaniu przez Marvipol Development Sp. z o.o. - jednostkę zależną od Emitenta, w dniu 10 maja 2013 r. od BPS Leasing S.A., pisma w sprawie wystawionej na okres do dnia 10 maja 2013 r. Promesy Zawarcia Transakcji, którym BPS Leasing S.A. zawiadomił, iż podtrzymuje gotowość zawarcia transakcji z Marvipol Development Sp. z o.o. przy zachowaniu dotychczasowych parametrów Promesy i przedłuża ważność Promesy do dnia 22 maja 2013 r.

Źródło: www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl...

Po wprowadzeniu systemu transakcyjnego UTP w domach maklerskich błędnie pokazywana jest wartość obrotów na Catalyst. Po rozmowie z pracownikiem jednego z biur maklerskich otrzymałem odpowiedź, że takie dane dostarcza GPW i albo GPW poprawi to, albo domy maklerskie będą musiały na własną rękę wprowadzać zmiany w swoich systemach informatycznych. Czy błąd ten będzie w najbliższym czasie naprawiony przez giełdę?

Jest to błąd ze strony GPW. Domy maklerskie dostają takie dane odnośnie obrotów z giełdy. Jak rozmawiałem z pracownikiem DM PKOBP to albo GPW poprawi to, albo domy maklerskie będą musiały same na własną rękę zmodyfikować swoje systemy informatyczne, tak aby poprawnie wyświetlać wartość obrotów.

Do wad domu maklerskiego ING dodam jeszcze wysokie prowizje w przypadku obligacji. Akurat też mam tam konto i doliczają do każdego zlecenia 1 zł opłaty z tytułu rozliczenia transakcji. Czyli minimalna prowizja wynosi 6, a nie 5 zł. A także 1,5 zł opłaty za każdy przelew poza ING.

Mam też zwykły rachunek maklerski oraz IKE w DM PKOBP i w przeciwieństwie do ING mają tam bardzo fajną aplikację na Androida. Odsetki z tego co widzę są dość szybko księgowane np. ostatnio z ROB0415 były już po 14:30.

Raport roczny za 2012 rok ma być dopiero 28 czerwca i "najświeższa" analiza jest zrobiona przez ekipę SW post wyżej. Niestety, ale ta firma nie przekazuje raportów kwartalnych.

Z tymi sprzedanymi mieszkaniami to i mi się coś nie zgadza. W raporcie za 2012 rok jest napisane:
Cytat:
w pierwszych dwóch miesiącach 2013 roku nabywców znalazło 80 mieszkań

A tu już podane jest 81 mieszkań
analizy.bgz.pl/information/new...

Tak przy okazji Ganta rzuciło mi się w oczy, że Polsport przelał kolejną kwotę należności. Z komunikatów KDPW wyszło mi z obliczeń, że do tej pory wykupili nominał o wartości 900 zł. Niedługo minie rok odkąd wierzytelność stała się wymagalna i ciekawe kiedy wykupią resztę nominału z odsetkami ustawowymi.

To nie czarny PR tylko przedstawianie swojego punktu widzenia. Ale ja też jakoś po lekturze raportu już nie tryskam optymizmem. Na ostateczny wynik finansowy miały wpływ zdarzenia jednorazowe, sporo budynków C i D z Zielonej Italii musiało przejść już przez wynik, w IV kwartale wyniki segmentu z najmu i sprzedaży samochodów przyniosły straty.

Z racji tego, że ekipa SW ma zrobić analizę spółki, ale nie wiem czy będzie ona dostępna dla wszystkich, czy też tylko dla użytkowników posiadających abonament. Zrobiłem podobną tabelkę jaką robi SW przy swoich analizach. Mam nadzieję, że nie będę osądzony o plagiat. Jakby ktoś nie wiedział co dane wartości przedstawiają, odsyłam do analizy Marvipolu za III kwartał 2011 roku.
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

kliknij, aby powiększyć

Mnie zastanawiało skąd nagle pojawił się zysk w wysokości 17 mln złotych, skoro kwartał wcześniej była strata w wysokości 2,644 mln złotych. Oodpowiedź znalazłem w pozostałych przychodach operacyjnych

kliknij, aby powiększyć

W głównej mierze jest to zysk na sprzedaży nieruchomości położonej w Warszawie, przy ul. Stawki 3 oraz znaku towarowego Robo Wash Center.

Ja uaktualniłem swoją tabelkę ze spłatą kredytów i obligacji.

kliknij, aby powiększyć

A także policzyłem wskaźniki płynności w 3 wariantach

kliknij, aby powiększyć

I wariant obejmuje wszystkie zobowiązania krótkoterminowe
II wariant to zobowiązania krótkoterminowe - przychody przyszłych okresów
III wariant to zobowiązania krótkoterminowe - przychody przyszłych okresów - zobowiązania obligacji i kredytów zapadających po 29 czerwca. Czyli są to wskaźniki płynności dla serii MVP0613

Upss chyba już nie będę nic wrzucał na forum. Bo i mi się oberwie za to, że naginam na obligi Marvipolu, bo mam w tym jakiś interes. Bo to między innymi pewnie o mnie chodziło. Ale tak ostatni raz informuję, że 19 marca parę minut po godzinie 9:00 było zlecenie kupna na 1000 sztuk obligacji MVP0813 po 73%, które zniknęło po kilkunastu minutach. Jak coś więcej zauważę, znajdę ciekawego albo uaktualnię tabelkę ze spłatą obligacji i kredytów to obiecuję, że się tym więcej nie podzielę.

A ja dalej przeczesuje zasoby dostępne w internecie i znalazłem dwa dokumenty na stronie Marvipolu. Dokładnie umowy przedwstępne jakie były zawierane w przeszłości z klientami. Jedne z inwestycji Apartamenty Mokotów Park (tylko data na umowie 13 lipiec 2009, a planowany termin odbioru lokalu to 31 grudnia 2011 roku), a drugą z zakończonej inwestycji na Pradze Południe Villa Avanti. Umowy pewnie te były zawierane na różnych etapach budowy.
Ciekawy jest oczywiście harmonogram płatności, w przypadku Mokotowa według umowy wyglądał on tak:
Cytat:
• 5% w ciągu 7 dni od daty zawarcia niniejszej umowy
• 15% w ciągu 7 dni od daty wykonania fundamentów
• 15% w ciągu 7 dni od daty wykonania stanu „O”
• 10% w ciągu 7 dni od daty wykonania konstrukcji II p.
• 10% w ciągu 7 dni od daty wykonania konstrukcji IV p.
• 10% w ciągu 7 dni od daty wykonania stanu surowego otwartego
• 15% w ciągu 7 dni od daty wykonania stanu surowego zamkniętego
• 10% na 7 dni przed pierwszą określoną przez Sprzedającego datą wyznaczoną do Odbioru
Lokalu
• pozostała kwota nie później niż 7 dni przed wyznaczoną datą zawarcia aktu notarialnego, o
którym mowa w pkt. 10

www.marvipol.pl/images/stories...

A w przypadku Villa Avanti tak:
Cytat:
• 5% w ciągu 7 dni od daty zawarcia niniejszej umowy
• 80% w terminie 30 dni od daty zawarcia umowy
• 10% na 7 dni przed pierwszą określoną przez Sprzedającego datą wyznaczoną do Odbioru
Lokalu
• pozostała kwota nie później niż 7 dni przed wyznaczoną datą zawarcia aktu notarialnego, o
którym mowa w pkt. 10

www.marvipol.pl/images/stories...

Mnie najbardziej zastanawia ten zapis:
Cytat:
10% na 7 dni przed pierwszą określoną przez Sprzedającego datą wyznaczoną do Odbioru
Lokalu

W OZI C i D pierwsze planowane odbiory były na przełomie listopada/grudnia. Jeśli klienci mają ten sam zapis w umowie, to musieli po wpłacać zaliczki. Co wcale nie byłoby takim głupim zagraniem ze strony Marvipolu, mimo że w rzeczywistości część lokali posiadała wady i nie nadawały się jeszcze do odbioru. O czym MVP na pewno wiedział.

To i ja dorzucę parę pytań:
1. Czy planowana jest kolejna emisja akcji? Jeśli tak to kiedy?
2. Na jakim etapie jest sprzedaż/leasing zwrotny Prosta Tower?
3. Skąd Marvipol zamierza pozyskać finansowanie na uruchomienie I etapu inwestycji na Kłobuckiej?
4. W jakim systemie płatności sprzedawane są mieszkania w Zielonej Italii C i D. Czy są to miesięczne transze wraz z postępami prac, czy np 20/80? Jeżeli są obydwie to jaka ich jest struktura? Oraz jak wygląda to na innych inwestycjach.
5. Czy spółka zamierza korzystać w przyszłości z kredytów bankowych, czy też będzie planować kolejne emisje obligacji?
6. Czy w umowach kredytowych są zapisane jakieś kowenanty bankowe uniemożliwiające dalsze zadłużanie się w otwartych liniach kredytowych?
Może wieczorem jeszcze przyjdzie mi coś do głowy. Chociaż liczę się z tym, że pewnie na wszystkie pytania nie uzyskamy odpowiedzi.

KinguS napisał(a):
Jak myślicie, czy to może mieć coś wspólnego z wyprzedażą obligacji Marvipolu?

www.parkiet.com/artykul/7,1311...

Można gdzieś sprawdzić portfel Idea TFI?

Tutaj możesz znaleźć skład portfela subfunduszu Idea Obligacje:
www.ideatfi.pl/sprawozdania-fi...
Dokładnie w sprawozdaniach finansowych. Tylko, że dane są na 30 czerwca 2012 roku. Na szybko przejrzałem dokumenty i Marvipolu tam raczej nie ma, jest za to Gant 0313 w ilości 6500 sztuk.

A mnie coraz bardziej zastanawia jak skonstruowane są umowy z nabywcami mieszkań. Bo do tej pory myślałem, że kwoty wpłacane są w miesięcznych transzach. I na Facebooku w komentarzach jest wypowiedź jednego z klientów, która jakby to potwierdzała:
Cytat:
Znowu gdybym nie poszła do placówki, to bym nie odebrała od Was listu i nawet nie dowiedziała się, że mi minął termin spłaty kolejnej raty zgodnie z umową.

Ale po dzisiejszych spadkach zacząłem szukać możliwych przyczyn takiego zachowania. Niestety nic na ten temat nie znalazłem. Natomiast znalazłem ogłoszenie mieszkania od Marvipolu na gumtree w którym najciekawsze jest to:
Cytat:
Koszt odsprzedania cesji to 20% wartości lokalu. Zgodnie z umową kolejne 80% należy wpłacić dopiero na tydzień przed odbiorem mieszkania.

www.gumtree.pl/cp-dom-mieszkan...
Z czego wynikałoby, że część umów może być zawarta w systemie płatności 20/80. Pytanie jak są skonstruowane są umowy z klientami z Zielonej Italii C i D, które mają być niedługo oddawane.

Ja jedynie znalazłem wiadomość z Facebooka:
Cytat:
Szanowni Państwo,

Z przyjemnością śpieszę poinformować, że od czwartku będziemy oddawać Państwu klucze do wyłącznej dyspozycji. Przypominam także, że aby otrzymać klucze konieczna jest wpłata 100% należności wynikających z umowy.

Prowadzimy intensywne prace w celu podania harmonogramu oddania pozostałych mieszkań w budynkach C i D

Z poważaniem
Andrzej Słomka
Dyrektor Zarządzający
MARVIPOL SA

Ale to pozytywna wiadomość, a nie negatywna.

Tylko to co się teraz dzieje w firmie będzie widać w raporcie za I kwartał, który ma być opublikowany 15 maja. Ale też jestem dobrej myśli, zwłaszcza po ostatniej decyzji RPP. Jakby nie patrzeć w tym roku powinny być oszczędności na kosztach finansowych w porównaniu do poprzedniego roku. Zakładając, że kredyty mają konstrukcję WIBOR + marża oraz wyłączając obligacje o stałym oprocentowaniu i zerokuponowe to w dużym uproszczeniu spadek WIBORu o 1 pkt procentowy powinien dać oszczędności około 3.5 mln złotych rocznie. Obecnie stawka WIBOR to około 3,46%, gdzie mniej więcej do końca III kwartału 2012 oscylowaliśmy w granicach 5%. Spadek WIBORu to także większa zdolność kredytowa, więc nie powinno być aż tak źle.

kliknij, aby powiększyć

Tak, ale rozliczenie OZI wcale nie musi oznaczać przepływów gotówkowych. Spójrz w ostatni raport i tam są wymienione przychody z przyszłych okresów. Z OZI klienci wpłacili już zaliczki na kwotę 97566 tys. złotych. Dlatego po rozliczenie tego projektu powinien poprawić się bilans, rachunek zysków i strat, ale już nie koniecznie stan gotówki na koncie. A sprzedaż nowych mieszkań, może oznaczać wpłacenie zaliczek przez nowych klientów.
Jak się mylę to z chęcią chciałbym aby mnie ktoś poprawił.

topfacet napisał(a):

Obecna sprzedaz dla obligacji zapadajacych w czerwcu ma male znaczenie, bo to sa glownie projekty poza OZI- co przyznaja w MVP w wywiadach.

Mógłbyś podać linka do tego wywiadu, bo chyba mi coś umknęło a staram się śledzić na bieżąco sytuacje w tej firmie.

Jeśli chcesz otrzymać środki na rachunek maklerski to nie musisz składać żadnego pisma, tylko poczekać do dnia wykupu. Ten pisemny wniosek trzeba złożyć jedynie jakbyś chciał otrzymać akcje.

Zrobiłem sam tą tabelkę. Mam nadzieję tylko, że nie pomyliłem się nigdzie w datach przy przepisywaniu. Odnośnie tabelki to obligacje MVP0713 są to obligacje zerokuponowe, które nie są notowane na giełdzie. I sam im nadałem tą nazwę. A kolejna uwaga dotyczy kwoty narastającej. Nie ma w niej uwzględnionej kwoty odsetek i premii jaka może być wypłacona. I tak naprawdę kwoty te będą większe do zapłaty i o tym należy pamiętać.

Dlatego napisałem wcześniej aby poczekać do raportu rocznego, by mieć lepszy wgląd w sytuację co się dzieje w firmie. Swoją drogą seria MVP0613 i tak jest w najlepszej sytuacji, ponieważ jest to pierwsza seria do wykupu. Zapada ona też przed pierwszymi kredytami do spłacenia. Na plus można zaliczyć sprzedaż 44 mieszkań w styczniu oraz spadek WIBORu w porównaniu do poprzedniego roku. Przez co koszty odsetkowe powinny być mniejsze w tym roku. Ale decyzję o zakupie obligacji każdy powinien podejmować sam.

kliknij, aby powiększyć

Tak, od premii zostanie pobrany zryczałtowany podatek od dochodów kapitałowych. A także zostanie pobrany podatek od różnicy pomiędzy ceną zakupu obligacji a ceną nominalną. Czyli zakładając, że papiery zostaną zakupione po cenie 970,00 zł to podatek będzie pobrany od premii, od odsetek a także od różnicy jaka powstała 30 zł.

Dokładnie tak, dostaniesz należne odsetki + cenę nominalną obligacji 1000 zł + premię 60 zł.

Seria czerwcowa ma wbudowaną dodatkową premię podczas wykupu, dokładnie +60 zł do każdej zakupionej obligacji. Dodatkowo jak spojrzy się w ostatni raport kwartalny to oprócz tego, że jest to pierwsza seria do wykupu obligacji, to także zapada ona przed pierwszym kredytem do spłacenia jaki ma nastąpić w lipcu. Co prawda kwota nie jest duża bo wynosi trochę ponad 2 mln zł. Dodatkowo Marvipol wypuścił jeszcze obligacje o wartości 16 mln zł, których termin zapadalności wypada na 31 lipca (nie są one notowane na Catalyst) i nie ma też ich w ostatnim raporcie za III kw. (Raport bieżący nr 155/2012). A skoro seria MVP0613 oprócz premii ma być pierwsza spłacana, to moim zdaniem rynek wycenia je troszkę wyżej niż serię MVP0813. Lepiej poczekać na raport roczny, aby mieć lepszy ogląd sytuacji co się w firmie dzieje.

Ja nie wiem jak oni chcą rozwijać dynamiczną ekspansje mając tylko 780,46 zł w kasie.

Tylko mając IKE w formie rachunku maklerskiego nie ma nawet możliwości zakupu obligacji dziesięcioletnich EDO. I wybór papierów skarbowych ograniczony jest tylko do tych co są notowane. A tam natomiast tak jak i w przypadku papierów komunalnych rentowność dla mnie jest za niska aby to było opłacalne. Zostają więc obligacje banków spółdzielczych i korporacyjne. Tylko, że ryzyko inwestowania w podmioty niefinansowe jest już dużo większe.

Tutaj jest artykuł objaśniający w jakiej sytuacji jest teraz spółka:
obligacje.pl/news/1002/marka-o...

Dokładnie tak. Póki będziesz te środki trzymał na rachunku IKE to nie zapłacisz żadnego podatku. Możesz w tym czasie kupować, sprzedawać papiery wartościowe. Dopiero jak będziesz chciał je wycofać przed czasem to zapłacisz podatek.

Ja mam rachunek IKE założony w DM PKOBP, ale to tylko dlatego bo mam tam u nich też rachunek maklerski i chciałem mieć wszystko w jednym miejscu. Na twoim miejscu rozważyłbym ofertę DM BOŚ. Nie ma tam opłaty rocznej za prowadzenie rachunku tak jak w PKOBP, która wynosi: 0,25% aktywów minimum 20 zł, max 55 zł.
W sumie każde IKE w formie rachunku maklerskiego niezależnie od domu maklerskiego będzie Ci umożliwiało zakup akcji, obligacji i ETFów. Ograniczeniem są jedynie instrumenty pochodne, których nie można nabywać w ramach IKE.

Dokładnie tak, po 30 latach nie zapłacisz podatku od dochodów kapitałowych przy sprzedaży akcji. I nie trzeba czekać do 65 roku, można je sprzedać troszkę wcześniej. Za stroną rządową:
Cytat:
Z ulgi podatkowej będą mogły skorzystać jedynie osoby, które dokonają wypłaty zgromadzonych oszczędności dopiero po 60 roku życia, a w przypadku nabycia uprawnień emerytalnych po 55 roku życia. Obok spełnienia warunku wieku, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego oszczędzający muszą również:
a. dokonywać wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo
b. dokonać wpłaty ponad połowy wartości wszystkich wpłat na IKE nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

www.mpips.gov.pl/ubezpieczenia...

Dodatkowo podczas gdy spółka wypłaca dywidendę to nie jest pobierany 19% podatek i dostaje się pełną jej kwotę. To samo tyczy się obligacji, dostajesz pełną kwotę odsetek na rachunek w IKE.

To i ja pokaże swoje portfel IKE. Składa się on w tej chwili wyłącznie z obligacji. W przyszłości mam zamiar dokupić parę spółek, które regularnie wypłacają dywidendę. Kwestia otwarta co do wyboru konkretnych papierów. Z racji tego, że do 60 roku życia pozostało troszkę ponad 35 lat to i stopa zwrotu nie musi być oszałamiająca. Ważne dla mnie aby była większa niż z 10-letnich obligacji skarbowych.

A ja napisałem w tej sprawie do spółki i jest to jednak błąd w sprawozdaniu.
Cytat:
Ma Pan rację. W kolejnym raporcie zostaną ujęte te zobowiązania w kategorii krótkoterminowych i zostanie to opisane.

Przepraszam za zaistniałą pomyłkę i dziękuję za zwrócenie uwagi.

W sumie na stronie którą podałeś jest nawet odpowiedź na twoje pytanie:

Cytat:
24 stycznia 2013 roku jest dniem ustalenia praw dla obligacji TZ0215 odpowiednio w drugim półrocznym okresie odsetkowym. Odsetki od jednej obligacji, w wysokości 2,58 zł wypłacane w dniu ich wymagalności, tj. 1 lutego 2013 roku otrzymują inwestorzy, którzy posiadali ww. obligacje w dniu ustalenia praw do tych odsetek, tj. 24.01.2013 roku.

W którym momencie obligacje staną się zobowiązaniami krótkoterminowymi? W raporcie za III kwartał są one ujęte w zobowiązaniach długoterminowych, mimo że termin zapadalności jest krótszy niż 12 miesięcy. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dlaczego właśnie tak to jest ujęte w raporcie.

Nie mam tych obligacji. Ale sprawdziłbym w historii czy przypadkiem dom maklerski nie pobrał opłaty za prowadzenie rachunku. Bo miałem podobną sytuację z odsetkami z obligacji MVP0613, nie było ich na koncie a okazało się, że DM pobrał opłatę.

Chyba chodzi o tą wypowiedź:
www.portalspozywczy.pl/owoce-w...

Na stronie z wiadomościami spółki Marka SA pojawił się wpis nie związany ze spółką z dnia 15 listopada: Jelenia Góra: Marka Karkonosze magnesem.

Informacyjnie, odsetki dzisiaj zostały wypłacone zgodnie z planem.

Mnie osobiście interesują zarówno analizy jak i sam kalkulator. W profilu u siebie mam 27,00 zł + VAT czyli 399,00 zł za cały rok korzystania z serwisu. Czy to dużo, czy mało to każdy będzie miał pewnie inne zdanie. Dla osoby, która inwestuje tylko w papiery dłużne małe kwoty na rynku to koszt może wydawać się duży. Rentowność inwestycji po zakupie abonamentu spadnie do poziomu lokaty albo i niżej. Z drugiej strony przy większym portfelu koszt wydaję się niewielki a korzyści duże. Wszystko jest w jednym miejscu, nie trzeba się przekopywać przez dokumenty emitentów aby sprawdzić kiedy jest możliwy pierwszy przedterminowy wykup, dzień ustalenia praw do odsetek oraz dzień wypłaty ich, sprawdzenie rentowności itp.

Czy na stronie głównej w "najnowsze analizy" nie powinny wyświetlać się ostatnio dodane analizy takie jak Jedynka, Gant, Miraculum?

Zbliżającego kuponu oraz pewnie możliwego przedterminowego wykupu. Ja trzymam póki co obligacje ale liczę się z tym, że spółka je wykupi w listopadzie.

Dobra robota. Pomału kalkulator zaczyna spełniać swoją rolę. Moje następne propozycje to: Robyg, Marka i Best.

Obligacje BBI Zeneris SA oraz Banku Gospodarstwa Krajowego SA nie mają w skanerze przypisanej żadnej serii obligacji tylko #.
Druga sprawa to obligacje MVP0613. Zaczął się już 10 okres natomiast nie zostały wpisane do tabelki stopa referencyjna, procentowa oraz wartość odsetek.
W zakładce "Oprocentowanie" jest podana stopa referencyjna w bieżącym okresie: 4,92%. Natomiast wchodząc na stronę notowań obligacji na Catalystie oprocentowanie wynosi 7,94% czyli stopa referencyjna wynosi 4,94%. Czyli gdzieś jest błąd ;)

Dla obligacji Włodarzewska (WLO1214) został przypisany sektor listy zastawne zamiast korporacyjnego.

Dzisiaj rzuciło mi się w oczy, że kalendarz nie został jeszcze przetłumaczony:

kliknij, aby powiększyć

Jedyne co udało mi się znaleźć na tą chwilę to, że obligacje Warszawy (WAW0922) w skanerze mają przypisany sektor korporacyjny zamiast komunalnego.

Tak pobieżnie rzuciłem okiem na raport ale dla mnie coś nie zgadza się suma aktywów w 2011 roku w dokumencie emisyjnym.
Aktywa trwałe - 68 802
Aktywa obrotowe - 9 579
Suma aktywów w dokumencie - 75 381
A gdzie 3 mln zł ??
Pasywa też wynoszą 75 381 tys. zł
Biegły w swoim raporcie podaje też te same wartości. Czy ktoś bieglejszy mógłby mi wytłumaczyć dlaczego tak się stało?? Z tego co mnie uczono suma aktywów trwałych i obrotowych daje nam sumę wszystkich aktywów.

Cytat:
Dlaczego ten mój post ma w wątku wpisaną godzinę 19:28:02? Wysłałem go przed chwilą, około 21:28, do tego po drugim wpisie Arcio, nad którym mój post się pojawił...

Stockwatch miał sprzętową awarię serwera bazy danych (wymieniono płytę główną i zasilacz) i pewnie dlatego coś z godziną się poprzestawiało.

Co do drugiego pytania to podatek od dochodów kapitałowych zaokrąglany jest w górę.
Na twoim przykładzie 0.12 zł * 19% = 0,0228
Czyli podatek wyniesie 0,03 zł.

A czy nie lepiej mieć jednak odpowiedni wpis do PKD 64.99.Z „Pozostała finansowa działalność usługowa gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych”

Dzięki temu będziemy mogli bez przeszkód w koszty uzyskania przychodów zaliczyć m.in abonament z serwisu Stockwatch.pl

sip.mf.gov.pl/sip/sip/index.ph...
Sygnatura: IBPBI/1/415-1142/10/KB

Cytat:

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W ramach tej działalności zamierza wykonywać działalność określoną w PKD 64.99.Z „Pozostała finansowa działalność usługowa gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych”. Zgodnie z posiadanym przez Wnioskodawcę orzeczeniem GUS w grupowaniu tym mieści się m.in. działalność polegająca na zakupie i sprzedaży akcji i obligacji. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza dokonywać obrotu instrumentami finansowymi (kupno i sprzedaż akcji i obligacji, kontrakty terminowe, transakcje na rynku forex). W związku z prowadzoną w ww. zakresie działalnością będzie ponosił wydatki tytułem zakupu literatury i prasy tematycznej, opłat za systemy inwestycyjne oraz korzystanie z serwisów o tematyce inwestycyjnej, opłat za szkolenia i kursy tematyczne, kosztów wyjazdów na szkolenia, opłat za prowadzenie rachunku inwestycyjnego oraz prowizji za zakup i sprzedaż papierów wartościowych.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż ww. wydatki będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile zostaną właściwie udokumentowane.

Temat wydał mi się na tyle ciekawy, że zacząłem szukać więcej informacji na ten temat. Dla zainteresowany podsyłam jeszcze dwie sygnatury:
IPPB1/415-458/09-4/KS
IBPBI/1/415-1140/10/KB

Współczynnik wypłacalności dla Getin Noble wynosi za rok 2011 - 9,88%, czyli o 1,88 pkt procentowego więcej niż wymaga tego KNF.
inwestorzy.noblebank.pl/podsta...
Dla porównania współczynnik innych banków:
PEKAO SA - 18,87% (dane za I kwartała 2012)
Handlowy - 18% (dane za I kwartała 2012)
BZWBK - 15,10%
KREDYT Bank - 12,5%
PKO BP - 12,37%
BOŚ - 12,2%
BGŻ - 9,7%
"Dane zaczerpnięte ze stron spółek"

Rating Altmana nie został stworzony do oceny banków, na potwierdzenie wypowiedź Marcina Osieckiego:
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...
Marcin Osiecki napisał(a):
Gim napisał(a):
Dzięki wielkie Marcin za analizę. Hmm... wyniki nawet lepsze od oczekiwanych, tylko dlaczego ranking spadł z B+ do B?

Ja bym nie patrzył specjalnie na rating w przypadku banków. Nie został on stworzony do oceny instytucji finansowych. Polecam dla nich współczynnik wypłacalności, który banki podają. Rating wg tego co ja widzę wczesniej też był B. Czyli nie spadł. Trochę spadł za to wskaźnik Altmana (Z"-score). To jest efekt większego zadłużenia (większych depozytów) oraz także wpłynęła na to wypłata dywidendy w IV kwartale. Spadły zyski zatrzymane, które mają wpływ na wskaźnik Altmana. Oczywiście wypłata dywidendy także wpłynęła na spadek kapitałów własnych w stosunku do końca III kw. 2010 r. Nawiasem mówiąc współczynnik wypłacalności dla PKO BP także spadł. Bank bierze na siebie coraz większe ryzyko, udziela wielu nowych kredytów. Często tak jest, że gdy rentowność banku rośnie to spada jego współczynnik wypłacalności. Na mój gust, taki jak jest teraz jest bardzo dobry (ok. 12,5 proc.). KNF wymaga, aby nie był niższy od 8 proc.

Moim zdaniem twoje wymagania co do stopy zwrotu powyżej 10% jest zbyt duża. Oprocentowanie obligacji składa się z WIBORu + marża. Oszczędzanie na emeryturę wiąże się z długim horyzontem czasowym i nie jesteś w stanie przewidzieć ile on będzie wynosił w przyszłości. W chwili obecnej Rada Polityki Pieniężnej co prawda podnosi stopy, jednak gdy osiągnie swój cel inflacyjny 2,5% +/- 1 pkt procentowy to stopy spadną a co za tym oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym (WIBOR). Chcąc wtedy uzyskiwać stopę zwrotu powyżej 10% będziesz musiał ponosić coraz większe ryzyko, kupując obligacje firm które mogą mieć problemy finansowe. A spółki które są w dobrej kondycji, nawet jeśli oferują niezły kupon to ich cena na rynku wtórnym jest wysoka.

Co do wypłacanych kuponów i potem ich "leżeniu" nieoprocentowanych to przecież nie trzeba wpłacać całej kwoty na początku roku na konto IKE. Można tak rozplanować płatności aby przy wypłacie kuponów dopłacić ewentualną różnicę potrzebną do zakupu następnych obligacji. Warto wtedy szukać obligacji, które wypłacają kupony co pół roku. Do tego ten efekt będzie niekorzystny tylko na początku naszej przygody z IKE. Po kilku/kilkunastu latach wpłacania swoich środków, wypłaty odsetek powinny być na tyle duże aby z samych kuponów kupować następne papiery dłużne.

Dlaczego gdy zmieniam wartość w kalkulatorze prowizję maklerską na np. 0,25 to w ANALIZA RENTOWNOŚCI YTM -> Prowizja DM (%) dalej jest wartość 0,19%. To jakiś błąd?

Jak statek popłynie to na pewno zostaniemy poinformowani o tym i pojawi się jakaś informacja na forum.

W nocie informacyjnej dla pierwszego okresu odsetkowego podana jest 3-miesięczna stopa procentowa zamiast 6-miesięcznej więc jak to jest ?

Pierwsza wypłata kuponu odsetkowego pojawiła się dzisiaj na koncie w DM ING.

Jakieś zmiany zachodzą na gpwcatalyst.pl, tabele odsetkowe teraz są już podawane nie w PDFie tylko w arkuszu kalkulacyjnym

Trafiłem tu przez przypadek 33 dni temu szukając właśnie informacji o rynku Catalyst. I pewnie gdyby nie zawarte wszystkie informacje w tym dziale forum nigdy bym nie zaczął inwestować środków w obligacje korporacyjne. A w szczególności rozwiązanie moich wątpliwości dotyczących zagadnień podatkowych. Na żadnej stronie nie ma tylu przydatnych informacji co właśnie na stockwatch.

Informacje
Stopień: Obeznany
Ostatnia wizyta: 10 listopada 2017 17:59:50
Liczba wpisów: 83
[0,02% wszystkich postów / 0,02 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,472 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +160,00% +31 999,59 zł 51 999,59 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło