pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

robertkk

robertkk

Ostatnie 10 wpisów
toa napisał(a):
Debit słaby tak jak pisałem wyżej i zgadzam się, że to kompromitacja zarządu. [...]
Moim zdaniem jesteśmy bliscy przesilenia na Huuuge i raczej kurs powinien się stabilizować albo nawet odwaracać - ale poczekamy i zobaczymy.

Dlaczego uważasz, że kompromitacja zarządu?

Widełki były 40-50, zainteresowanie duże, zostawili cenę 50, jakby podnieśli na więcej, to pewnie też wszystko by się sprzedało.
Teraz kurs zbliża się do tych 40.

Debiut nie był taki słaby, akcje dały zarobić w granicach 5-8%. To co się dzieje w parę godzin po debiucie (i teraz) to już inna historia.

Irek_2 napisał(a):
Na stronie 246 Prospektu emisyjnego ir.huuugegames.com/media/asset...
jest następujący fragment:

"Umowne ograniczenia zbywalności Akcji
Mając na względzie niżej opisane umowne ograniczenia zbywalności Akcji, na dzień Prospektu, umowne
ograniczenia zbywalności Akcji dotyczą łącznie 68.059.852 akcji Spółki, co stanowi 93,30% akcji w kapitale
zakładowym Spółki."

Oferta obejmowała 33,3 mln akcji, łącznie jest ich około 84,2 mln.
Więc nie bardzo rozumiem do czego odnosi się podana wielkość 68 mln, bo w rękach dotychczasowych akcjonariuszy jest co najwyżej 50,9 mln akcji.

Znalazłem info o lock-upach
https://stooq.pl/n/?f=1402986

Cytat:
Po przeprowadzeniu oferty spółkę, jej dyrektorów, akcjonariuszy sprzedających oraz niektórych innych akcjonariuszy obowiązywać będzie umowa ograniczająca możliwość zbywania papierów wartościowych po dniu pierwszego notowania. Będzie to 360 dni od pierwszego dnia notowania w przypadku Huuuge i oraz Big Bets OÜ, 180 dni w przypadku pozostałych akcjonariuszy sprzedających, i części akcjonariuszy niesprzedających oraz członków rady dyrektorów spółki (poza Antonem Gauffin, którego obowiązuje 360 dni lock-up).(PAP Biznes)

toa napisał(a):
Czytałem w dwóch miejscach - pierwszego nie pamiętam drugie jest tu :

www.stockwatch.pl/wiadomosci/h...

Warto przypomnieć, że Huuuge jeszcze przed debiutem zawarł z IPOPEMA Securities umowę o tzw. stabilizację. Zgodnie z nią firma może nabywać akcje producenta gier, jeśli jego kurs będzie mocniej spadał.

Info o stablizacji jest w dodatku do prospektu.
Nie mogę dać bezpośredniego linku.
https://ir.huuugegames.com/prospekt

"Strony w Umowie o Stabilizację ustaliły, że (i) Menedżer Stabilizujący będzie mógł nabywać na GPW Akcje wliczbie nie większej niż 3.331.668; (ii) Opcja Stabilizacyjna obejmować będzie nie więcej niż 3.331.668 Akcji; oraz (iii)ostateczna kwota przeznaczona na działania stabilizacyjne wyniesie 166.583.400PLN.Umowa o Stabilizację została zawarta na warunkach opisanych w Prospekcie w rozdziale „Gwarantowanie Oferty, stabilizacja i umowne ograniczenia zbywalności Akcji” w punkcie „Działania stabilizacyjne”."

Stabliziacja, to może być potrzebna jak kurs spada o 20%, a teraz +/- 10 to nie ma o czym mówić. Debiut udany, spółka może się cieszyć, że dobrze się wyceniła. Przecież debiut nie ma na celu dać zarobić 80% ulicy.

GPW Mistrzunio napisał(a):
Pracownicy? Shame on you Przecież już 8 549 830 szt. się przemieliło...

Patrzysz na skumlowany obrót, czyli sumę sprzedaży i kupna.
Przy dużej płynności, część akcji obróciła już kilka razy.

Z ciekawości zerknąłem na arkusz zleceń sprzed sesji.
Już wtedy było około 720k akcji wystawionych do sprzedaży, przy wielkości pakietu powyżej 1000 sztuk (a żeby dostać 1000 sztuk, trzeba było zapisać się za 1,5 mln).
Więc takich inwestorów indywidualnych, za wyjątkiem ULG było raczej niewielu. ;-)

Dodam też, że 340k z tej puli było PKC. A 100k akcji (już wszystkich) w cenie do 50.

Wygląda na pracowników, i ok nie ma im co żałować.

Z drugiej strony przy takiej redukcji, dla wielu osób trzymanie nie ma sensu.
Przy zapisie za 100k, było 60 akcji. Zamykasz ze stratą nawet kilku złotych i zapominasz o temacie.

Fenris napisał(a):
@robertkk

Ale przecież nikt nie pisał o redukcji 97% w instytucjonalnych. Natomiast zainteresowanie spore było, bo jeśli dobrze kojarzę to zwiększali nawet pulę dla instytucjonalnych, a i księga popytu została błyskawicznie pokryta.

www.pb.pl/fundusze-rzucily-sie...

Cytat:

Księga popytu na akcje producenta gier, której budowa rozpoczęła się w środę rano, bardzo szybko została pokryta.

Przedział cenowy na potrzeby budowy księgi popytu w ofercie publicznej akcji spółki Huuuge Games, producenta gier mobilnych, został ustalony na 40-50 zł. Niedługo po rozpoczęciu book buildingu prowadzący podał, że została ona pokryta w całości w podanym przedziale cenowym, co oznacza, że duzi inwestorzy zgłosili już chęć zakupu wszystkich oferowanych akcji.

Wiesz, możemy gdybać, nie wiemy na jakie kwoty zapisali się "duzi".
Zwracam tylko uwagę, że "ulica" zapisała się za 2,7mld - więcej niż cała emisja, za więcej niż na Allegro.
I nie wiadomo, czy informacja, że instytucje "już objęły" całą pulę, nie wpłynęła na chęć zapisu się.
Natomiast fakty są też takie, że do drobnych trafiło 1,66mln akcji z 88 mln (37 oferowanych), więc teorie, że fundy chcą wykupić drobnych, że nie wszystkie biura obslugują i że to wpływa na kurs, raczej można włożyć między bajki.
Po prostu wycena spółki jest adekwatna.
Jak ogłoszą, że kupują (a mają takie plany) spółkę z zaawansowanym projektem (oby inny profil gier) to kurs pójdzie w górę.

Christof_martin napisał(a):
P/e =15
Dla obecnej rentowności obligacji risk free

Pod koniec stycznia przedstawiłem na forum szacowane obliczenia EPS.
Wyglądało to jakby na potrzeby emisji podciągnięte zostały wyniki.
W 2019 (a kluczowe gry są z 2016 i 2017) wynik to było $0.06 EPS.
Zakładając super wzrost organiczny, w 2021 wychodzi mi, że EPS, z uwzględnieniem nowej emisji, to $0.43, co dawałoby forward PE na poziomie 30.

Odnośnie debiutu:
Wspominałem, że jak będzie +20% to będzie super debiut, a tak to wygląda, że spółka dość dobrze się wyceniła - przypominam, że zakładali cenę z przedziału 40-50.
Przypominam też, że ULG zapisało się za 9 mln, wieszcząc kilkudziesięcioprocentowy zysk (nie mówili w jakiej perspektywie). Mam nadzieję, że to będzie kubełek chłodnej wody dla niektórych, zwłaszcza tych, którzy chcieli brać kredyt pod hipotekę.

Odnośnie perspektyw:
Pisałem, że wyglądają na mgliste, że przypomina to cash-out (dla funduszy na pewno, ale ok). Natomiast z ciekawości zainstalowałem 2 gry. Generalnie można pograć poł godziny, potem kończą się "środki" gry bardzo mocno napastują ofertami kupna "żetonów". Może jakiś fan kupi, może ktoś przypadkiem się skusi. Ot maszynka do zarabiania pieniędzy, ze średnim produktem - jak to się mówi good enough.

PS. Dla jasności - zapisałem się na akcje, natomiast świadomie traktuję ten zapis jako grę giełdową / zabawę - nie myląc z inwestowaniem - ze świadomością mocnych i słabych stron oferty/spółki.

Dla indywidualnych zgoda, jasne - jest to poparte ilością osób (ok. 20.000) i wielkością zapisów (ok. 2,7mld).
Ale dla instytucjonalnych to już nie jest takie oczywiste. Nie wierzę, że tam była redukcja 97%, mogę być oczywiście w błędzie...

Irek_2 napisał(a):

Edit: to fundusze mogą zbierać - vide niezaspokojony popyt w puli dla instytucjonalnych.

Skąd ta informacja?

Przy aktualnym (09:27) arkuszu zleceń to się otworzy za chwilę poniżej ceny emisyjnej ;-)

baks napisał(a):
robertkk napisał(a):
Ta wiadomość w Notepad wygląda na sfabrykowaną.
Zaszyfrowaliśmy dyski, ale wiemy że macie back-up ;-)
"Publikowanie" wiadomości od "hakera" też nie jest praktyką w takim przypadku.

Nie wiem jaki system ERP używają, ale zrzucenie danych, o których mowa (finanse, kadry, IR, itd), to nie jest trywialna sprawa i nie trwa to 60 sekund jak na filmach.
Zazwyczaj są to różne systemy i dostanie się do nich wszystkich wymagałoby znajomości środowiska i uzyskania dostępu do poszczególnych serwerów. Mało prawdopodbny jest taki dostęp z zewnątrz, chyba że ktoś miałby uprawnienia administratora na poziomie OS/DB i znała architekturę całości systemów IT.

Czemuś zapewne służy taki komunikat, pytanie czemu...
Być może coś się opóźni, albo czegoś nie da się zaraportować / zrobić / odtworzyć z winy "hakera". Ciekawe...

Widać, że masz niewielkie pojęcie o systemach i sieciach.

Dziękuję za wnikliwą ocenę.
Wskaż proszę jedno stwierdzenie z wpisu, które wg Ciebie nie jest poprawne i mnie demaskuje ;-).
baks napisał(a):

Zależy jak sieć jest zrobiona i czy mieli wszystko tak jak być powinno. Firmy często na czymś oszczędzają lub nie mają aktualne zabezpieczenia czy systemy.

To prawda, ale chyba nie zakładasz, że wszystkie to dokumenty trzymali w jednym miejscu - np. w folderach na dysku sieciowym.
Ich różnorodność - dane kadrowe, investor relations (to akurat mógł być jakiś FS), księgowość, kody programów, wskazuje na kilka systemów serwerów. Sądzę, że było wrożone chociażby w jakimś stopniu SoD, co ograniczyłoby dostęp z niższego poziomu.
baks napisał(a):

A jeśli nawet wszystko jest ok to i tak najsłabszym ogniwem jest człowiek i to on jest największym zagrożeniem.

Prawda, i dlatego wspomniałem, że potrzebny jest dostęp z uprawnieniami administracyjnymi, aby móc zaszyfrować pliki na poziomie OS. Oczywiście można gdybać, co mogą robić, a czego nie zwykli użytkownicy, ale sądzę, że konto przeciętnego pracownika/użytkownika nie byłoby w stanie tak namieszać.

baks napisał(a):

Wiele firm pracuje zdalnie i tak samo jest w CDP.
Przez to firma musiała setkom ludzie dać dostęp do sieci z zewnątrz przepuszczając ich prze firewale, bramki etc. Nie będę tu tłumaczył całej zawiłości .... bo można to sobie znaleźć jak to jest złożone.
Wystarczy, że gdzieś w linijce kodu jest błąd w składni lub ścieżce i już można pokonać zabezpieczenia> Sam firewall może być nieaktualny i niezałatany tak samo ssh itp.
W końcu haker mógł wykraść jednemu a może więcej pracowników hasła dostępu z prywatnego lub służbowego kompa. Ludzie robią na komputerze różne rzeczy i wchodzą w wiele miejsc. To prosta recepta na włamanie.

Praca zdalna, to żadna nowość, włamanie poprzez kogoś z wewnątrz, bardzo prawdopodobne, możliwe, że nieświadomie, poprzez mail z prośbą o weryfikację kodu poprawki ;-). Ale dalej twierdzę, że to musiałby być ktoś ze sporymi uprawnieniami.
baks napisał(a):

Może to dla Ciebie nie ważne ale do Pentagonu też się włamują - więc nie jest to takie niemożliwe. Amerykanie włamali się kiedyś do systemów jądrowych Iranu poczytaj sobie. Chyba to ważny system. Włamać można się wszędzie i CDP nie jest ani pierwszy ani ostatni. Możliwość można tylko ograniczyć ale praca zdalna znacznie ułatwia proceder.

Złamanie większości systemów jest zapewne możliwe, tutaj największym znakiem zapytania jest zakres danych i ich różnorodność. Zazwyczaj systemy są od siebie odseparowane, i uzyskanie dostępu do jednego, nie oznacza, że jest dostęp do wszystkich, zwłaszcza, że często systemy mają różne OS, ale nie znam zastosowanej architektury i poziomu zabezpieczeń.
baks napisał(a):

Na podstawie kodów gier ktoś może stworzyć własną grę szczególnie ten nieznany Wiedźmin może być ciekawy.

Mało prawdopdopodobne, olbrzymi nakład pracy, nie wiem dla kogo byłby to łakomy kąsek i na ile innowacyjny uznawany jest engine. Ale z pewnością to największe IP firmy, więc jeśli trafi do sieci, to nie będzie dobrze.

PAVEJACK napisał(a):
do robertkk

Nie zrozumiałeś mnie. Nie czepiam się obliczeń. Tyle, że ale porównujesz prowizję za przyznany kredyt na jeden miesiąc 0,2 % z prowizją dla kredytu na 1 rok 0,6 %. Oczywiście jeśli powiesz interesuje mnie tylko ta oferta i nic innego to masz rację. Jak już użyjesz go jeszcze 3 razy to już się trochę Twoje obliczenia zmienią. Tego samego kredytu w Bossa możesz użyć dowolną liczbę razy w ciągu roku także na rynku wtórnym i wtedy kalkulacja kosztów wygląda zupełnie inaczej. Sprawdziłeś co jest pod linkami ? W mBanku po paru kliknięciach znajduję tabele, która nic nie mówi poza tym, że prowizja może być od 0 do 3 %. Gleba3 w swoim wcześniejszym wpisie potwierdził, że jest 0,20 % miesięcznie, na tym się opieram.
A tak realnie to przy hot ofertach jestem przeciwnikiem lewarowania się.

To może tak:
oferta mBank (info od Gleba3):
Prowizja 0,2% za udzielenie (linia kredytowa na miesiąc)
Odsetki (WIBOR + 2,5%)

oferta BOSSA (webpage)
Prowizja 0,6% za udzielenie (linia kredytowa na 6 miesięcy, na rok jest 1%)
Odsetki (WIBOR + 4,5%)

Rozumiem, że zakładasz scenariusz, w którym w ciągu 6 miesięcy, będą emisje, które będziesz lewarował - wtedy faktycznie można liczyć, że średni koszt się zmniejszy, o ile weźmiesz udział w więcej niż trzech, natomiast nie wiem na ile realny jest taki scenariusz/emisje, więc to trochę wróżenie z fusów.
"Bezpieczniejsze" wydaje się wzięcie 3x kredytu z mBank - będzie i tak taniej.

No i oczywiście wyobraź sobie sytuację, w której dostajesz wszystkie akcje, albo redukcja wynosi 60%, a kurs jest minimalnie ponad ceną emisyjną, albo wręcz poniżej.

buadib napisał(a):
Ja poszedlem inaczej...wzialem pozyczkę gotowkową , [...] Od momentu udzielenia pozyczki mam 14 dni na odstapienie od tego kredytu i to jutro zrobię. Sam jestem ciekawy czy tak jak 3 panie w banku mnie zapewniały wielokrotnie wszystkie prowizje zostana zwrócone. Pozyczke wziłaem 2.02 dzisiaj miałem kase z DM na koncie. Wiec w tych 14 dniach spkojnie sie wyrobiłem.[...] Tak naprawdę to chce przetestować taka opcje, jak o wyjdzie , to moze w przyszlosci skorzystam ponownie.

Teoretycznie powinieneś zapłacić tylko za dni, w których skorzystałeś z kapitału.
Teraz rozumiem dlaczego mBank mówi o minimalnej kwocie pożyczki 260k PLN - wtedy taka pożyczka nie podlega pod kredyt konsumencki. ;-)

PAVEJACK napisał(a):
porównujesz chyba jabłka z gruszkami
mBank kredyt na miesiąc 0,20 % ( według Gleba3) , Bossa kredyt na rok 0,6 %.

chyba jednak nie...
zachęcam do zapoznania się z ofertą tych biur - zamieściłem nawet linki - to może coś więcej się wyjaśni, skoro obliczenia nie pomogły
PS. zwróć uwagę na dwa elementy kosztów kredytu -> 1 - prowizja, 2 - odsetki

0,2% to dość niska prowizja, w BOŚ jest 0,6%
Minimalna kwota to 260k -> max. 200% środków własnych
Info:
mBank - kredyt maklerski
BOSSA - kredyt maklerski

Czyli np. 100k cash, 200k w (dobrych) papierach, kredyt 600k.
Zapis za 700k, zostaje 420 akcji.
Koszt 1200 (prowizja) + ok. 500 odsetki (za 10d), czyli 4 zł na akcję (8%) sporo, a w BOŚ byłoby ok. 4300, czyli ponad 20% wartości akcji, co praktycznie wyklucza sensowność kredytu na IPO przy takiej redukcji.

bożyczko napisał(a):
Różnica kilku miejsc po przecinku mogła by być istotna dla kogoś kto zrobił zapis za kilkaset tysięcy, a raczej nie posądzał bym o to kogoś kogo nie stać na porządne konto maklerskie..

A z ciekawości (pytanie poważne), porządne konto maklerskie to..?

Czyli zapisy indywidualnych na ponad 2,76 mld - nieźle - więcej niż na Allegro.
Złote czasy na IPO, i zdaje się niewiele osób pamięta debiuty PGE, Energii, czy nawet Playway (tutaj akurat długofalowo się opłaciło, ale o energetyce szkoda mówić).

Scarry napisał(a):

a jeśli haker faktycznie wyciągnie dane wskazujące na systemowo złą wolę wielu osób w firmie przy wydawaniu gry i wprowadzeniu konsumentów w bład, to serio z kursem będzie masakra. I CD-Projektu, i WIG-Games i game-devu.

To czego się obawiasz może być co najwyżej w mailach, nie w danych finansowych, czy HR. A o mailach nie mówi ani "haker", ani firma.

Ta wiadomość w Notepad wygląda na sfabrykowaną.
Zaszyfrowaliśmy dyski, ale wiemy że macie back-up ;-)
"Publikowanie" wiadomości od "hakera" też nie jest praktyką w takim przypadku.

Nie wiem jaki system ERP używają, ale zrzucenie danych, o których mowa (finanse, kadry, IR, itd), to nie jest trywialna sprawa i nie trwa to 60 sekund jak na filmach.
Zazwyczaj są to różne systemy i dostanie się do nich wszystkich wymagałoby znajomości środowiska i uzyskania dostępu do poszczególnych serwerów. Mało prawdopodbny jest taki dostęp z zewnątrz, chyba że ktoś miałby uprawnienia administratora na poziomie OS/DB i znała architekturę całości systemów IT.

Czemuś zapewne służy taki komunikat, pytanie czemu...
Być może coś się opóźni, albo czegoś nie da się zaraportować / zrobić / odtworzyć z winy "hakera". Ciekawe...

A nie masz na myśli Playtika?

W prospekcie Huuuge porównywał się także do nich.

Przy okazji, to wykres PLTK wygląda praktycznie tak samo jak w Answear.
+20% na początku, potem szukanie dna około +5/10 %

Cytat:
Negatywne jest wycofanie się z opcji dodatkowego przydziału - te 4 mln istniejących akcji. Chociaż tu też nie wiadomo do końca - może sprzedający uznali, że zainteresowanie jest na tyle duże, że uda im się sprzedać te papiery sporo drożej w ABB jak im lock-up wygaśnie (case przeciwstawny do Allegro, gdzie fundusze podjęły odwrotną decyzję i z dzisiejszej perspektywy może by tego nie zrobiły).

Przecież liczba Akcji Sprzedawanych jest taka sama jak po ostatnim zwiększeniu.
Zmniejszyła się tylko nowa emisja.

Sytuację wyjaśniałoby przejęcie jakiejś dużej spółki za około $130mln w krótkim czasie.
Czyli konkretny cel i cześć.
A dodatkowa kasa z emisji może nie być potrzebna ze wzgledu na bieżące przychody?

To wszystko zdaje się wpisywać we wcześniejsze rozważania:
1. Podbcie wyników pod emisję
2. Cash-out dotychczasowych właścicieli
3. Mgliste (brak) plany rozwoju
4. Założeniem było uzyskanie $150 mln z nowej emisji i cel zostanie osiągnięty (przypominam, że widełki było 40-50)
5. "nie chcą" dodatkowych $50mln, bo:
a) nie mają pomysłu co z nimi zrobić
b) po cash-out priorytety kadry/CEO i focus mogą się zmienić (jest już samograj)
c) rzeczywiście chcą utrzymać mniejsze rozwodnienie i lepsze wskaźniki

Ciekawe jest to, że indywidualni mogli pokryć całą emisję we własnym zakresie, a jak zwykle skończyło się na minimum. Natomiast wygląda, że ulica ma jednak spory potencjał.

byq_gpw napisał(a):
robertkk napisał(a):

a zarabiają głównie biura maklerskie ;-)

Wybaczcie jeśli pytanie jest zbyt oczywiste ale przy redukcji rozumiem, że prowizja dla biura maklerskiego zmniejsza się proporcjonalnie?

Na przykładzie wygląda to tak:
Zapisujesz sie za 100k
Czyli wykładasz 100190 PLN z prowizją (0,19%)
Po redukcji 95% dostajesz 100 akcji (płacisz za nie 5009,5 PLN, a biuro zwraca resztę)
Zakładając, że debiut jest b. dobry i cena rośnie 20% sprzedajesz po 60.
Czyli dostajesz 5977,2 (po prowizji 0,38)
Zysk to 967,7 PLN.
Z zainwestowanej początkowo całej kwoty to niecałe 0,97% ( a BM dostało 0,65% z Twoich 5.000 ).
Przy wyższej redukcji i kredycie z prowizją rzędu 0,5% można łatwo skończyć na minusie i to mimo super udanego debiutu itd.

To się okaże do jutra, do 9 rano.
Teoretycznie od 5-10% z 37 mln akcji.
A jak będzie ostatecznie nie wiadomo na razie.

Tak to wygląda w zależności od ostatecznej liczby dla ind.

kliknij, aby powiększyć

cichutki napisał(a):
Redukcja min. 98%

Redukcji 98% prawie na pewno nie będzie.

Wg prospektu to powinno być pomiędzy 1,8 do 3,7 mln akcji dla indywidualnych, bo mówimy od 5-10% całej liczby oferowanych akcji, zgodnie z prospektem.

Ale przypuśćmy na chwilę, że do drobnych trafi max 1,5 mln.
Stopa redukcji 98% oznaczałaby, że zapisy musiałyby być na kwotę 3,7 mld PLN.
To jest mało realne (2,6mld było na Allegro, 1,9 na PCF).
Przy maksymalnej puli do indywidualnych - 3,7mln i zapisach za 2 mld PLN, redukcja na poziomie 90%.

Jest jeszcze jeden scenariusz - zrobią erratę i poprawią, że do drobnych trafi 5% akcji nowej emisji (bo powiedzmy, że zapisy prospektu nie są w 100% jednoznaczne od pierwszego czytania), a subskrybcja będzie na ok. 2 mld - wtedy rzeczywiście redukcja wyniesie ok. 98%.

Spektakularny to dla mnie 50%, 100% i więcej. :D
Zadowolę się 20% ;-) Jak będzie więcej to lepiej.
A jak będzie redukcja rzędu 80% i nadal te 20%+, to będę troszkę załował, że nie skorzystałem z lewara ;-)
Ot i tyle.

Wiadomo, nikt nikogo nie namawia, każdy ma inny profil inwestowania i oczekiwania.
W samym gamedev, są też różne modele biznesowe.

Są spółki, które maja 1 produkt - TEN, LVC (nie gamedev) i żyją dobrze,
są emisje pod potencjalny produkt (Starward), itp.
no i spółki z pewną bazą, i perspektywą (CDR, CRB), które też przyciągają kapitał.
Huuuge, opiera się 2 produktach, z mglistą perspektywą rozwoju.
Gdzieś wcześniej przedstawiłem szacowane EPS, z wyliczeń konserwatywnych wynikało, że wskaźnikowo za 2021 powinno być podobnie do TEN, bo nie sądzę, że powtórzą wynik z trzech kwartałów 2020.
Prawie na pewno nie będzie spektakularnego wzrostu na debiucie, być może nie będzie pod kreską, perspektywy też średnie, chyba że ogłoszą, że przejmują coś na zaawansowanym etapie produkcji, w podobnym modelu (FTP+mikropłatności), ale inny rodzaj gry. Trochę w to niestety wątpię ($150 mln z emisji to nie jest aż tak dużo na akwizycję znaczącej firmy), raczej będzie to wybór jachtu właśnie ;-), a nie szukanie sposobu dalszego rozwoju firmy, ale mogę się mylić.
I większość drobnych zapewne będzie chciała wyjść dość szybko, pytanie czy spółka szybko uplasuje się w jakimś indeksie, co powinno utrzymać cenę w zakresie zbliżonym do emisyjnej/debiutu.

Space Cowboy napisał(a):

Disclaimer: Zapisałem się. Zakładam minimum 95% redukcji, wyjdę w pierwszych dniach po debiucie bez względu na aktualny kurs. Biorąc pod uwagę całość zamrożonych środków to nie jest jakiś super deal, ale akurat mam trochę nadpłynności więc dla mnie spoko.

Teraz jest run na wszelkie IPO, przypomina to lata 90-te, z tą różnicą, że łatwiej się zapisać, a kolejek nie obstawiają "karki", jak miało to miejsce przy niektórych IPO, kto pierwszy ten lepszy.
Mieli też sporo szczęścia Ci, którzy zapisali się na Answear, i cena została obniżona, bo chyba nie każdy pamięta, że są też debiuty pod kreską.
W każdym razie zrobiłem zestawienie kilku ostatnich ofert, bo chciałem wyliczyć potencjalną opłacalność lewara z kredytem no i wygląda, że "ulica" ma całkiem spory potencjał i zasoby.

kliknij, aby powiększyć

Answear przyciągnęło 700 mln kapitału, a PCF prawie 1,9 mld. Allegro było naprawdę duże, ale też i rozpoznawalność zupełnie inna.
Przy Huuuge i maksymalnej puli akcji i zapisach na 1 mld, redukcja bylaby na poziomie 80%, i analogicznie większa przy mniejszej puli/wyższych zapisach.
Z dalszych obliczeń wynika, że zwroty z kapitału inwestowanego przy zapisie (za wyjątkiem ALE) są na poziomie poniżej 1% (przy redukcjach powyżej 90%) więc robi się z tego trochę sztuka dla sztuki, a zarabiają głównie biura maklerskie ;-)

ok, dzięki za sprostowanie, zasugerowałem się limitem zapisu wynoszącym 1 500 000 akcji

indyan napisał(a):

Nie do końca jest to takie jasne. Według prospektu dla małych ma iść 5-10% całości oferty Anxious , więc wczorajsze zwiększenie sprzedawanych akcji, powinno się przełożyć na proporcjonalny wzrost wielkości transzy dla indywidualnych. Czy tak będzie? Przekonamy się za tydzień.

Informacja nie jest poprawna.
Polecam prospekt, strona 9 (wg numeracji 5).
Dla indywidualnych trafiają tylko akcje nowej emisji (5-10%), czyli od 750 000 do 1 500 000 akcji.

Tak jak napisałem:
- jeśli zapisałeś się przed ogłoszeniem zmiany/suplementu, teoretycznie możesz wycofać
- w przypadku 'redukcji' zapisów, nie, bo już jest pozamiatane (no i redukcja nie jest zmianą prospektu)

theAdrian napisał(a):
Pytanie żółtodzioba, czy jak się już zapisze na akcje i będzie ogłoszona redukcja to jest możliwość rezygnacji?

Nie.
Potencjalna redukcja jest ogłaszana razem z przydziałem, co oznacza, że już dostałeś akcje.

Można odwołać zapis w przypadku znaczącej zmiany do prospektu.

Cytat:
Zapisy na Akcje Oferowane są bezwarunkowe oraz nieodwołalne (z zastrzeżeniem prawa do wycofania zgody na nabycie lub subskrypcję Akcji Oferowanych w Ofercie zgodnie z przepisami art. 17 ust. 1 lit a) oraz art. 23 ust. 2 Rozporządzenia
Prospektowego), nie mogą zawierać żadnych zastrzeżeń lub dodatkowych warunków realizacji oraz wiążą inwestorów składających takie zapisy (z zastrzeżeniem okoliczności wskazanych w odpowiednich przepisach dotyczących odstąpienia od Oferty). W przypadku udostępnienia do publicznej wiadomości suplementu do Prospektu Inwestorzy, którzy kupili lub złożyli zapis na Akcje Oferowane przed udostępnieniem suplementu do wiadomości publicznej, mogą wycofać swoją zgodę na nabycie lub subskrypcję akcji w Ofercie zgodnie z przepisami art. 23 ust. 2 Rozporządzenia Prospektowego, składając pisemne oświadczenie (lub w jakiejkolwiek innej formie akceptowanej przez firmę inwestycyjną, w które złożony został zapis) o wycofaniu zgody w ciągu dwóch dni roboczych od dnia publicznego ujawnienia tej informacji w siedzibie firmy inwestycyjnej. Prawo do wycofania zgody na nabycie lub subskrypcję Akcji Oferowanych w Ofercie wynikające ze złożonych zapisów nie dotyczy przypadków, gdy suplement jest udostępniany w związku z błędami w treści Prospektu [...]

Zerknąłem do prospektu, bo szukałem informacji skąd nagle tak wysoki dochód w 2020.
Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, poza przeksięgowaniem wartości akcji, przy znacznym wzroście kosztów.
Ktoś zna powód?

Wygląda to na 'podrasowanie' wyników pod debiut.

Realna 'baza' przychodów wydaje się być faktycznie stabilna, z około 20% wzrostem rocznie.
Co dawałoby potencjalnie około $0.43 EPS w 2021 (0.36 w 2019 + 20% w 2020 => 0,43 + 20% 'na przyszłość' w 2021 oraz 20% rozmycie).
Oczywiście to 'kolanowe' rozważania, przy założeniu przychodu jak wyżej i analogicznym kształtowaniu się kosztów.
Na niekorzyść przemawia brak konkretnych planów rozwoju w danym segmencie (nowych gier na etapie produkcji za wyjątkiem przejętego studia w Niemczech ?) i równie mgliste plany akwizycji na przestrzeni 1-1.5 roku. Czyli cash-out tu i teraz?
Trochę szkoda, bo z taką bazą i zapleczem byłby spory potencjał do nowych produkcji.

Nie wiem szczerze mówiąc na ile wciągające są gry typu casino i czy klienci pozostają 'wierni', główne dwie gry są już zdaje się dość 'stare' ale być może tutaj rządzą się inne prawa.

jak słusznie zauważył igen...
Cytat:
Bardzo możliwe, że cała konstrukcja gry jest wadliwa (założenia techniczne, szkielet platformy graficznej) no i wg mnie - największy problem - REDengine 4.

To jest silnik napisany przez REDów - który intensywnie wspiera Nvidię.
Konsole SONY są oparte na AMD (Radeon) - i stąd wynika większość problemów wynikających z konwersji, która wymaga (oprócz poprawnego kodu) dużo większej wydajności CPU i GPU.

W związku z powyższym nasuwa się pytanie - czy usunięcie takiej masy błędów technicznych (bugi) i merytorycznych (np. AI NPC czy fizyka) - bez napisania dużej części kodu gry od początku - jest w ogóle możliwe.,,,,

Głównym problemem gry nie są błędy techniczne, ale merytoryczne.
Na techniczne niemal zawsze znajdzie się rozwiązanie - kwestia czasu - i faktem jest, że są one czasem trudne do wychwycenia w fazie testów.
To nie odstrasza graczy - latające drzewa? - ok najnowsze sterowniki NVIDIA i po problemie (co potwierdza info powyżej).
Problem z wydajnością? - no cóż nie pierwszy raz nowe gry wymagają nowego sprzętu, to też nie jest gwóźdź do trumny.

Dużym problemem natomiast jest kwestia mechaniki gry.
Wydźwięk był taki, że będzie to super produkt, nad którym prace trwały 8 lat, że będzie wyznaczał nowe trendy.
Tymczasem zabrakło czasem wręcz podstawowych mechanik obecnych w starszych produkcjach (GTA, WatchDogs), nie mówiąc o innowacyjności.
I to nie jest kwestia poprawy błędu, tylko zmiany silnika i to dość głęboko. Mechanika postaci, pojazdów, wybuchów, NPC AI, itd.
Wydaje się, że osoby odpowiedzialne za product development, nie stanęły na wysokości zadania - chcemy mieć realny świat, a fizyka nie jest zachowana. Jest scenariusz, jest mapa, ale wykłada się mechanika.
Być może jest to kwestia niedoszacowania tego obszaru - może zostało stwierdzone, ok jest W3, bierzemy silnik, zrobimy nową mapę, inne obiekty i jakoś to będzie. Podobno połowa budżetu poszła na promocję, a może trzeba było przejść inne tytuły i wpaść na pomysł co nowego wprowadzić i jednak usprawnić core.

Dodatkowo, co jest dla mnie koronnym argumentem, ze gra średnio odnosi sukces, jest aktywność znajomych na GOGu. Widać, że osoby, które czekały z wytęsknieniem na grę, zamawiając pre-order, nie grają za często, lub z dużymi przerwami, a grają w stare/inne tytuły. Zapytałem się dlaczego i okazuje się, że powodem jest niska grywalność. Gra nie jest wciągająca. Być może to kwestia indywidualnego odbioru, ale to nie wróży dobrze. Na 7 osób, tylko jedna uważa, że gra jest super, a reszta ma mieszane uczucia - na zasadzie - jest ok, ale nie tego się spodziewali. Ja też liczyłem na więcej (uwzględniając 4 lata prac i przekładanie premier), a jest ... poprawnie.

Ponadto jeśli firma nie była w stanie wprowadzić unikalności do pewnych podstawowych mechanik gry, nie mówiąc o brakach, to nie rokuje to dobrze co do trybu multiplayer, gdzie założenia są bardziej wymagające. Bez akwizycji, albo kupna know-how od dużego gracza raczej się nie obejdzie.
Skoro pre-sales (8mln egz.) zapewniło zwrot kosztów (500 mln pln), to powinien zostać kapitał na taki ruch, jeśli sprzedaż sięgnie tych 20 mln egz.

Ciekawe jak to będzie wyglądało (spółka) za dwa lata.

Cytat:
Napisane jest, że 1 ADR ma wartość 1/4 akcji. Zgodnie z Twoim przykładem jeżeli bank ma 100 akcji to może wystawić 25 ADR-ów, skoro 1 ADR ma wartość 1/4 jednej akcji

drobna korekta - jeśli ma 100 akcji (ADS) to może wystawić 400 ADRs

Swoją drogą to ciekawy ten mechanizm.
Zerknąłem na stronę SEC - faktyczna ilość posiadanych akcji depozytowych (ADS) nie jest ujawniona, za to ilość ADRów, wskazuje, że mogą obracać 27,5 mln akcji CDR, których oczywiście nie mają.
https://sec.report/CIK/0001788235
Być może jest to gdzieś uregulowane, ale wygląda że można nieźle kombinować i to całkowicie bez jakiejkolwiek zgody spółki. A rejestracja to jakieś kosmetyczne koszty rzędu kilkuset USD.

W tej chwili wartość jednego ADRa to około 19USD, czyli mniej więcej 1/4 wartości rzeczywistej akcji. Dzienny obrót, to około 140.000 ADRów, czyli jakby 35.000 akcji.

Co do samej gry zastanawiam się, ile osób komentujących widziało ją / grało / naocznie.
Mówię o wersji na PC, moim zdaniem to nie wygląda na 4 lata pracy, i jakoś nie wróży na przyszłość. Bardziej przypomina to doklejony na szybko kod do Wiedźmina.

Dialogi w polskiej wersji językowej są poniżej poziomu, po angielsku ok, ale po polsku, to jakby ktoś niebyt udolnie przetłumaczył i przeczytał beznamiętnie z kartki, używając wulgaryzmów zamiast przecinków.

Apetyt i nadzieje były olbrzymie, a wydaje się, że wyszło jak to często bywa...

Pozwy pewnie nie zagrożą w niczym, na PS4 da się zagrać w marcu, z 1/5 NPCów, gorzej zdaje się jednak z fundamentami i przyszłością, jak już się rozejdzie te 20 mln kopii.
Życzę jak najlepiej, bo to w końcu polska firma wyrosła z "polówki", czas jednak pokaże co będzie dalej.

anty_teresa napisał(a):

Giełda to handel ryzykiem. Ono będzie najmniejsze po debiucie gry, ale w trakcie też będzie spadać i inwestorzy, którzy objęli akcje w późniejszych rundach po finansowaniu założycielskim i rundzie family powinni mieć możliwość wyjścia nawet po debiucie i tak jest. Najwcześniej akcje będą mogli ożenić Ci co wezmą teraz, potem Ci co brali w poprzedniej rundzie itd. To jest fair i nie widzę tutaj nic zawoalowanego. I pamiętajmy, że to ludzie tworzą wartość, a nie lockupy. Lockupy mają chronić przed sprzedawaniem pomysłów i oszustwem. To nie w tej spółce raczej,

Mechanika lock-ups jest zrozumiała. I jest to zresztą szczegółowo opisane.
Chodzi o to, że dla indywidualnych ma to średnie znaczenie, bo w momencie debiutu gry, praktycznie wszystkie akcje (z drobnymi wyjątkami) będą "dopuszczone" do obrotu.
Jeśli zgadzamy się, że projekt wydaje się być wiarygodny, to i lock-up'y wydaja się być zbędne.
Oczywiście wyglądałoby to inaczej gdyby premiera miała odbyć się za np. 3 miesiące.

A tutaj dotyczą w zasadzie okresu pomiędzy debiutem giełdowym a premierą gry.
Wiadomo, że ryzyko z czasem spada, a i więcej wiadomo nt. czy to budżetu, czy przedsprzedaży.
Aż jestem ciekaw na jakim poziomie ustali się kurs za rok+. :) Zwłaszcza przy obecnym "boomie" na gamedev.

GRAF78 napisał(a):

Inwestorzy którzy maja kupione akcje CD projektu po 4-5 PLN i tez maja mieć zakaz sprzedaży?? Bo "przebicie" 50-krotne??? to się 15 miesięczny lock-up należy od premiery CP2077??

Porównujesz spółkę o kapitalizacji 25 mld PLN i ugruntowanej światowej pozycji, notowanej na giełdzie od ponad 25 lat, z dopiero co powstałą spółką, oferującą raptem 3,65% akcji w IPO, za obietnicę wydania gry w terminie do 2 lat.
Dla mnie jest oczywiste, że IPO na 2 lata przed wydaniem gry i iluzoryczne lock-up'y, to nic innego jak umożliwienie wyjścia z inwestycji.
I to jest jak najbardziej ok, nie rozumiem po co jest to tak zawoalowane.
I te komentarze o jedynej możliwości nabycia akcji przez indywidualnych - kto nie kupi przegrał życie...

Zauważ też, że tutaj ma miejsce podobna sytuacja, którą przywołujesz. Akurat zespół deweloperów ma najdłuższy lock-up, a nie zarząd. Ciekawe.
Zobaczymy za rok czy cena przekroczy 100 :)
Przy takich emocjach już dzisiaj...

W każdym razie życzę samych sukcesów. Zarówno spółce jak i inwestorom.
Pozdrawiam

Moderator:
usunięto treści niezgodne z regulaminem

Kolczasty napisał(a):

Ale gdzie? Eh? Napisane jest o odbiorze poszczególnych etapów a potem planie finansowanie (fota niżej) o wpływach z poszczególnych emisji po zakończeniu etapów.

Chodziło mi, że zakładane było pozyskanie 2,8 mln, a ostatecznie zebrali 3,3 mln - pytanie czy takie mieli dobre oferty, czy jednak rozszerzali budżet.

MaciekEm napisał(a):

Wybacz, ale też zwrócę Ci uwagę, w dokumentach które czytałem:
- Jest o lock-upach dla inwestorów, które trwają między 6 a 18 miesięcy od debiutu spółki na parkiecie.
- Jest też o lock-upach na akcje zespołu, jak dobrze pamiętam seria B i F mają między 6 a 12 miesięcy od premiery gry.

Tak, widziałem - akcji F jednak jeszcze nie ma, a akcje B należą do zespołu - im akurat mogłoby się należeć sprzedać wcześniej.

Sądzę, że fair byłby lock-up dla wszystkich 3 miesiące po premierze gry. A tak to będą na długo przed premierą możliwe do sprzedaży akcje (ponad 350k) kupione po 4 i 9 PLN.
10-cio krotne przebicie, to spora pokusa :)
Może ktoś chce wyjść szybciej z inwestycji, bo IPO 18-24 miesiące przez premierą to interesujące podejście.

lelo-pakero napisał(a):

Bardzo źle liczysz. Wydali do 30.09 ok. 2,1 mln zł. W kasie zostało ok. 4 mln zł.

Racja, mea culpa.
Nie zerknąłem do pełnego sprawozdania i potraktowałem 4 mln jako nakłady inwestycyjne, a nie środki pieniężne.
Dzięki za sprostowanie.

Pomijając kwestię potencjalnego sukcesu gry i obecnej wyceny, wydaje się, że co najmniej 2 istotne punkty uciekają uwadze:

1. Lock-up
Zwróćcie uwagę, iż lock-up jest od momentu pierwszego notowania (Q2 2020), a wydanie gry planowane jest do końca 2021.
Co oznacza, że w momencie debiutu gry w zasadzie żadne lock-upy nie będą obowiązywały.
Przy takim podejściu, lock-up w zasadzie jest mydleniem oczu (nie zakładam oczywiście, że akcjonariusze większościowi rzucą się do sprzedaży, ale po co takie kombinacje, zwłaszcza że IPO to 3,65% akcji).

2. Budżet projektu
Oszacowany został na 9,1 mln (7,1 + 2 mln marketing)

Już na tym etapie budżet został przekroczony o co najmniej 500k PLN (Dokument Ofertowy str. 88).
Jeśli dobrze liczę, to środki uzyskane do tej pory wyniosły 6,1 mln PLN, a poniesione nakłady to jakieś 4,9 mln.

Z IPO spółka chce pozyskać 2,9 mln, a grę dokończyć za 1,2 mln, resztę przeznaczając na marketing.
Pula środków własnych plus IPO, dawałoby te około 4 mln, natomiast analiza wydatków poniesionych do tej pory sugeruje iż dalsza produkcja przez kolejne co najmniej 18 miesięcy nagle będzie kosztować raptem połowę tego co dotychczas (2 mln na 18-24 miesiący vs 4,9 mln do tej pory przez rok).

Wygląda to niezbyt realistycznie, tudzież nazbyt optymistycznie.
Może skończyć się albo dodatkowymi emisjami akcji albo obligacji.

Oczywiście życzę sukcesów, jednak na tym etapie pozostanę obserwatorem.

Przez jakiś czas były zawieszone, informacji żadnych nie widziałem.
Może widełki się rozjechały, bo były handlowane już nisko.

addison napisał(a):

Swoją drogą ciekawe jak sobie poradzi PKO BP z portfelem frankowym przejętym od Nordea. Może tam jakościowo jest lepszy, ale sporo tego naprodukowali.

Nie znam jakości portfela, ale wynika, że Nordea miała kredyty na około 4 mld CHF i 500 mln w EUR. Przy sprzedaży, PKO BP dostał kredyt w tej wysokości od Nordea AB na 7 lat.
Zabezpieczyli się też od ryzyka, więc można powiedzieć, że wpływ (negatywny) znikomy.

www.raportroczny2013.pkobp.pl/...

Coś wiadomo dlaczego obligacje zawieszone, a cena akcji LZM, BCI i IDG skoczyła o 20-40% przy sporych obrotach?

PS. Prezes objął większość akcji nowej emisji IDG, z której zapewne będą finansowane emisje LZM i BCI.
A myślałem, że podpisali jakiś kontrakt przyzwoity, a wygląda, że to ruchy wewnętrzne i kolejna dotacja.

Co do Niemiec, to była informacja w raportach.

www.lzmo.pl/pl/relacje-inwesto...

Cytat:
W podpisanej ugodzie LZMO zobowiązała się, że nie będzie oferowała i promowała na terenie Niemiec izostatycznych rur i kształtów do systemów kominowych z oznaczeniem „WA” i/lub „B2N1/D3P1”, o ile rury te nie będą spełniać wymagań dotyczących przepuszczalności pary wodnej. Za każde naruszenie tego zobowiązania LZMO zobowiązana będzie do zapłaty kary w wysokości 5.100,00 EUR.

Odbyło się "bezkosztowo", ale myślałem, że ekspansja będzie bardziej na wschód i południe. A tak, to jest niepokój...

Witam
Śledzę forum od jakiegoś czasu, ale jako obserwator.

Natomiast posiadam parę obligacji LZMO i może się mylę, ale wydaje się, że spółka wpisuje się w schemat popularnych ostatnio defaultów na NC.

Notowania akcji, to równia pochyła (podobnie spółka czapka i siostrzane BCI) - podobnie jak było z innymi spółkami, które zniknęły z NC. To zazwyczaj był pierwszy sygnał problemów.

Zyski z produkcji (sprzedaży) cały czas ujemne, a dochody istnieją jedynie poprzez jakieś bliżej nieokreślone dotacje. W kasie na chwilę raportu środki na połowę odsetek z obligacji.
www.lzmo.pl/pl/relacje-inwesto...

Głównym celem emisji obligacji była ekspansja za granicę, celem zwiększenia sprzedaży, na przestrzeni roku jednak nic z tego nie zostało zrealizowane. Główna działalność przynosi straty.
Wykupione zdaje się zostały prywatne emisje obligacji, odsetki są płacone, ale odczuwam jakiś niepokój.

Czy słusznie ?

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 4 marca 2021 16:14:03
Liczba wpisów: 46
[0,01% wszystkich postów / 0,02 postów dziennie]
Punkty respektu: 6

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,017 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +156,55% +31 309,31 zł 51 309,31 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło