pixelg
GRAAL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

GRAAL [GRL]

AKTUALNY KURS: 31,70 zł (+0,00%) 16-11-2016 13:50
arnoldszwajceneger
0
Wpisów: 24
Wysłane: 13 października 2010 09:01:53 przy kursie: 13,79 zł
To może podasz komunikat o sprzedaży akcji w ostatnim okresie, bo ja nic nie słyszałem.

wkm3
0
Wpisów: 468
Wysłane: 16 października 2010 10:31:54 przy kursie: 13,90 zł
czekam spokojnie do ogłosznia rocznych wyników, ostatni kwartał powinien poprawić realną zyskowność.
Edytowany: 16 października 2010 10:35

marekomzinski
0
Wpisów: 2
Wysłane: 30 października 2010 13:44:10 przy kursie: 14,81 zł
Patrzac na aktulany wykres, przebicie EMA/SMA od dolu pod dluzszym okresie spadkow wyglada na to ze rozpoczniemy dlugii marsz na polnoc. MacD oraz Trix daly sygnaly kupna wiec chyba bedzie celowac na 17 zl ? Co sadzicie ?

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

marhabal
0
Wpisów: 116
Wysłane: 30 października 2010 18:25:34 przy kursie: 14,81 zł
Obrót troche mały zobaczymy jak sobie kurs poradzi z 15 zł a co do kierunku to obstawiam, że rozstrzygną wyniki. Czy poprzedni kwartał i te cuda wianki z dywidendą to był wypadek czy stała tendencja.

mankomaniak
0
Wpisów: 572
Wysłane: 15 listopada 2010 11:30:53 przy kursie: 13,39 zł
A ja jeszcze raz polecam swoje ostatnie wpisy na tym wątku, rozmowę z arnoldem, słowa arnolda. Warren Buffet terefere. To giełda dzieciaki, tu żadne hasełka nie pomogą, liczy sie głębokie zrozumienie rzeczy i trochę szczęścia. Rynek znowu pokazał efektywność, pokazywał ją od kilku miesięcy.

stooq.pl/n/?f=384708&searc...
Co cię nie zabije, to cię udziwni

[**usunięto zakazaną treść**]

arnoldszwajceneger
0
Wpisów: 24
Wysłane: 15 listopada 2010 15:05:32 przy kursie: 13,39 zł
Mankomaniak cała twoja ostatnia wypowiedź na wątku to wyśmianie fundamentalistów i informacje o rzekomym wywalaniu akcji przez insaiderów, może przedstawisz wiecej danych a nie tylko puste gadki. Odnośnie efektywności, być może Graal rzeczywiście jest kiepską firmą, która w dłuższym terminie nie potrafi wypracować zysku ze swojej wartości ale to jeszcze czas pokaże. Ja na razie czekam i nie wywalam.

Marcin Osiecki
0
Grupa: SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 855
Wysłane: 16 listopada 2010 17:26:47 przy kursie: 12,25 zł
Omówienie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Graal S.A. za III kwartał 2010 r.

Spółka kompletnie rozczarowała i zaprezentowała bardzo słabe rezultaty finansowe. Strata netto za III kwartał wyniosła 2,6 mln zł, wobec 3,4 mln zł zysku netto w analogicznym kwartale 2009 roku. Narastająco za trzy kwartały w bieżącym roku obserwujemy jeszcze dodatni wynik finansowy (1,7 mln zł), który jest nawet osiągnięciem minimalnie lepszym wobec porównywalnego okresu ub. roku o 0,5 mln zł. Szkopuł w tym, iż nic nie zmieniło się z problematyczną dywidendą od zależnej spółki Koral. Kwota 4,9 mln zł otrzymana przez jednostkę dominująca z tytułu tej dywidendy nadal figuruje w skonsolidowanym rachunku zysków i strat (powinna zostać wyłączona). Zresztą nie ma w tym nic dziwnego. Skoro raport półroczny, który był poddany przeglądowi przez biegłego rewidenta zawierał takie "innowacyjne zasady rachunkowości" to niby czemu Graal miałby ten błąd poprawić w sprawozdaniu kwartalnym, które nie wymaga przecież żadnego audytu. Jestem niesłychanie ciekawy jak będzie wyglądać w tym zakresie roczne sprawozdanie finansowe, ze względu na obowiązek przeprowadzenia jego badania. Całkowite dochody narastająco za 9 miesięcy wyglądają nieco lepiej (plus 3,4 mln zł), jednak tak czy inaczej kapitały własne tego przedsiębiorstwa spadły od początku roku o 1,5 mln zł, a akcjonariusze żadnej wypłaty zysków na oczy z pewnością nie zauważyli.

Odsyłam także do poprzedniej analizy Spółki Graal, gdzie znalazł się pełen opis moich wątpliwości związanych z ujęciem w rachunku wyników oraz sprawozdaniu ze zmian w kapitałach własnych otrzymanej dywidendy:
www.stockwatch.pl/forum/Defaul...

Rachunek wyników
Uwzględniając zarzuty co do braku zasadności ujęcia przychodów z dywidendy od spółki Koral, adekwatny wynik netto narastająco w bieżącym roku powinien tak naprawdę wynieść minus 3,2 mln zł, a całkowite dochody minus 1,5 mln zł. Natomiast w samym III kwartale bardzo negatywna jest strata z działalności operacyjnej (-0,7 mln zł). Spółka nie potrafi utrzymać się nad kreską nawet jeszcze przed odjęciem kosztów odsetkowych. Na szczęście chociaż na poziomie EBITDA rezultat finansowy jest dodatni (2,2 mln zł). Marża brutto ze sprzedaży jest niska i ma jeszcze tendencje do pogarszania się. W III kwartale spadła do 17,7 proc. Wydaje się, że dodatkowym problemem są rosnące koszty sprzedaży, zarówno narastająco za 3 kwartały (plus 1,5 mln zł), jak również w pojedynczym III kwartale (plus 3,3 mln zł) wobec analogicznych okresów 2009 roku. Przynajmniej koszty ogólnego zarządu pozostają stabilne, co tylko zmniejsza tempo wpadania Graala w coraz większe tarapaty. Jeśli chodzi o kanał dystrybucji to Spółka najlepszą marżę na sprzedaży swoich konserw rybnych osiąga na kanale "Vanseller" (53 proc.), natomiast najgorszą w eksporcie (tylko 11 proc.).

Bilans oraz przepływy pieniężne
Od początku roku aktywa ogółem spadły o 20 mln zł, osiągając wartość 440 mln zł. Aktywa trwałe stanowią 55 proc. sumy bilansowej. Należy jednak zauważyć, iż wartość firmy razem z innymi WNiP to aż 102 mln zł (23 proc. sumy bilansowej). W aktywach obrotowych przykuwają uwagę dość znaczne zapasy (76,5 mln zł) oraz bardzo duże należności ujęte razem z rozliczeniami międzyokresowymi (119 mln zł). Wskaźniki płynności są raczej niskie (bieżący ponad 1, szybki 0,67). Dość niekorzystny jest także cykl operacyjny (aż 149 dni) oraz cykl konwersji gotówki (73 dni). Na plus można zaliczyć fakt, że ten pierwszy się przynajmniej ostatnio poprawia. Struktura pasywów jest nieco bezpieczniejsza niż 9 miesięcy temu. Głównie dzięki zmniejszeniu się krótkoterminowego zadłużenia o 16 mln zł za sprawą spłaty części kredytów bankowych. Zobowiązania długoterminowe są na podobnym poziomie jak na początku roku, chociaż widać ich wzrost w ostatnim kwartale.

Ogólne zadłużenie Graala to 56 proc., co jest wartością akceptowalną. Rating utrzymał się na niezbyt zachwycającym poziomie B+, ale wskaźnik Altmana drugi kwartał z rzędu nieco spada. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej patrząc narastająco za 3 kwartały br. wyniosły plus 19 mln zł. Spółka niewiele wydała na inwestycje rzeczowe, za to spora kwota została przeznaczona na spłatę kredytów, co jest przyczyną ujemnych przepływów z działalności finansowej (minus 11 mln zł). Stan środków pieniężnych jest bardzo niski (niecałe 2 mln zł). Płynność podwyższona jest praktycznie zerowa, a co gorsza nie widać jakichś aktywów, które można by w razie czego sprzedać, aby pozyskać gotówkę.

Rentowność, wskaźniki i wycena
Przychody z ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 4,4 proc. kw/kw, do poziomu 468 mln zł. Niestety koszty sprzedanych produktów i towarów rosną w jeszcze szybszym tempie (ok. 8 proc.). Z tego powodu spadają marże. Rentowności wyglądają niedobrze. Dodatkowo poziom netto/brutto jest niepewny ze względu na rachunkowość tego przedsiębiorstwa. Ocena ROE nie ma zatem żadnego sensu.
Rentowność sprzedaży 20,63%
Rentowność działalności operacyjnej 4,16%
Rentowność brutto 2,67%
Rentowność netto 1,68%

Aktualne wskaźniki wraz z wycenami znajdują się już na stronie Spółki:
www.stockwatch.pl/gpw/graal,wy...

Reakcja inwestorów po ogłoszonych wynikach była bardzo zdecydowana. Przez ostatnie dwa dni kurs akcji spadł o blisko 16 proc. Osobiście się nie dziwię, ponieważ nie podoba mi się rachunkowość w tej firmie o czym już wielokrotnie pisałem, a szalę goryczy przelały teraz także marne wyniki operacyjne. Mnożnikowo Spółka jest tania tylko pytanie na ile można bez refleksji wierzyć tym wartościom. C/WK jest znacznie poniżej jedności (0,56), jednak należy mieć świadomość jak dużo w aktywach jest wartości niematerialnych. C/ZO to tylko nieco ponad 5, ale jak Graal dalej będzie tracić pieniądze na działalności operacyjnej to nie będzie potrzeba długiego czasu, aby albo wskaźnik znacząco poszedł w górę albo nawet zmienił znak na ujemny. Kroczące C/Z jest na poziomie 12,5, ale jakby odliczyć wspominaną wcześniej dywidendę to byłoby już dużo gorzej. Wiele powinien wyjaśnić następny roczny raport okresowy.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 16 listopada 2010 18:39

marrynika
0
Wpisów: 48
Wysłane: 16 listopada 2010 20:19:12 przy kursie: 12,25 zł
Graal chce w IV kw. odrobić stratę z III kw., odkłada IPO spółki zależnej Koral
16.11.2010 20:05

16.11. Warszawa (PAP) - Graal liczy na to, że w czwartym kwartale tego roku odrobi stratę netto z trzeciego kwartału, która wyniosła 2,6 mln zł. Spółka odkłada IPO firmy zależnej Koral, spółka ta sfinansuje z własnych środków i kredytów inwestycje o wartości około 30 mln zł, w zwiększenie mocy produkcyjnych - poinformował w rozmowie z PAP członek zarządu Graala Robert Wijata.

"Strata w trzecim kwartale wynikała z utrzymujących się wysokich cen surowca. Jednocześnie popyt na rynku był zbyt niski, byśmy mogli zdecydować się na podwyżki cen naszych produktów" - powiedział Wijata.

Infinum
0
Wpisów: 6
Wysłane: 16 listopada 2010 20:48:41 przy kursie: 12,25 zł
marrynika napisał(a):

"Strata w trzecim kwartale wynikała z utrzymujących się wysokich cen surowca. Jednocześnie popyt na rynku był zbyt niski, byśmy mogli zdecydować się na podwyżki cen naszych produktów" - powiedział Wijata.

Moim skromnym zdaniem jest to właśnie główny problem Graala, bo ryby od zawsze były w Polsce drogie.

Non-stop rośnie inflacja (podaż pieniądza, nie CPI), więc Graalowi rosną koszty surowca, a cen zwiększyć nie może, bo popyt już zupełnie siądzie.

Prawdopodobnie analogiczna, choć mniej dotkliwa sytuacja może zaistnieć na rynku mięsa czerwonego na czym mogą zyskać zakłady drobiarskie, bo jakieś mięso ludzie będą jednak kupować.

To tylko moje spekulacje, ale przyznam, że robiąc zakupy coraz częściej wybieram tańszego kurczaka niż drogą szynkę czy równie drogą rybę.

Marek Aureliusz
0
Wpisów: 143
Wysłane: 16 listopada 2010 20:53:52 przy kursie: 12,25 zł
Bardzo ciekawy raport, spółka drugi kwartał z rzędu notuje stratę, w II kwartale dodatkowo cyrki z dywidendą. Jedynymi(małymi) plusami raportu jest wzrost sprzedaży i spadek zadłużenia. Mimo to zadłużenie krótkoterminowe jest wciąż spore, co stwarza zagrożenie problemu z rolowaniem zadłużenia (zwłaszcza po słabych wynikach spółek z tej branży). Dziwi jednak "elektryczne" zachowanie akcjonariuszy, przecież do bankructwa Graala jeszcze daleka droga :p. Akcje Graala spadły od letnich szczytów o ponad 25%, a to sugeruje dwa możliwe scenariusze: 1)trwa akumulacja(czego życze posiadaczom akcji), 2)trend spadkowy trwa nadal, ceny akcji przebiją wsparcie z lutego 2010 i zacznie zmierzać do wsparcia z października 2009. Spółka ciekawa z ciekawej branży. Martwi słaby zarząd i lichej jakości raporty. Mimo wszystko dołącze Graala do swojej listy obserwacyjnej.

"Skromnie przyjmować, spokojnie tracić."
I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air
They fly so high, nearly reach the sky
Then like my dreams they fade and die
Fortune's always hiding, I've looked everywhere
I'm forever blowing bubbles, pretty bubbles in the air

Gliptodon
0
Wpisów: 40
Wysłane: 17 listopada 2010 00:51:37 przy kursie: 12,25 zł
To mój pierwszy wpis na SW więc na początek chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów i podziękować założycielom że jest takie miejsce w sieci.

O przyczynach tego dlaczego kurs jest na takim poziomie jak jest mamy powyżej sporo celnych postów.
W mojej ocenie najsłabsze punkty Graala to:

- raportowanie, o którym wielu już napisało, szczególnie słabo wypada sprawozdanie zarządu z działalności, opis historii budowy "imperium" Graala i przepisanie wpisów z KRSu niewiele wnosi dla czytelników szukających informacji dlaczego wyniki są takie a nie inne i jakich tendencji spodziewa się Zarząd,
- łączna wartość "wartości niematerialnych" w bilansie ze szczególnym naciskiem na wartość firmy. Zbliża się koniec roku i jeśli wierzyć zapisom z polityki rachunkowość należałoby się spodziewać testu na utratę wartości dla pozycji "wartość firmy". Wyniki za 3 kwartał pokazują, że główny problem nie leży w Graal S.A. który w sprawozdaniu jednostkowym wykazuje zysk operacyjny i netto ale w tych przejętych spółkach. Jeśli nie ma sensowych prognoz na przyszłość a jak piszę dalej raczej nie ma to ciężko będzie przekonać rzetelnego audytora, że ta wartość firmy nadal powinna być wykazywana w bilansie,
- ilość krótkoterminowego długu, który za chwile będzie rolowany

Cóż rating pokazuje że inwestycja w Graala jest dosyć ryzykownym przedsięwzięciem. Na drugiej szali jest pewnie potencjalnie spory zysk jeśli uda się przewidzieć moment w którym będzie już tylko lepiej. Odnośnie tego co możemy się spodziewać polecam fragment z raportu, w którym Zarząd, dzieli się z inwestorami swoją opinią o tym, jak "irracjonalne" mieliśmy warunki zewnętrzne w ostatnich 3 miesiącach:

"W ciągu III Q 2010 r. z uwagi na dynamicznie i irracjonalnie zmieniające się zewnętrzne warunki funkcjonowania Grupy Kapitałowej Emitenta, uniemożliwiające określenie przewidywanych trendów w zakresie, który wykraczał poza maksymalnie akceptowany poziom błędu, Emitent zdecydował o zaniechaniu publikacji prognoz wyników na rok 2010."

Co się zmieniało w tak irracjonalny sposób i czy już się przestało zmieniać się nie dowiadujemy. Na podstawie wypowiedzi Pana Wijaty może należy zakładać że irracjonalnie drogi jest surowiec a irracjonalnie słaby popyt konsumencki. Jeśli tak jest, to słabo to wróży wynikom na kolejne kwartały.

Myślę, że wielu miało podobne obawy i przemyślenia skoro zeszliśmy do poziomu 12 zł.

mankomaniak
0
Wysłane: 17 listopada 2010 14:31:38 przy kursie: 11,90 zł
Gliptodon napisał(a):
Na podstawie wypowiedzi Pana Wijaty może należy zakładać że irracjonalnie drogi jest surowiec a irracjonalnie słaby popyt konsumencki. Jeśli tak jest, to słabo to wróży wynikom na kolejne kwartały.

Twój pierwszy wpis i już błądzisz, a do tego irracjonalnie krzywdzisz spółkę (której sam nie bronię, a nawet ją atakowałem). Stwierdzenie: "irracjonalnie słaby popyt konsumencki" jest błędne, bowiem kwartalny przychód operacyjny spółki wzrósł r/r o 20% ze 100 mln do 120 mln. Narastający przychód z 3 kwartałów też wzrósł o 6,4%. Wynika z tego, że ludzie kupują coraz więcej ich produktu. Problem leży w gotówce, która silnie spada i to akcjonariuszom się bardzo nie podoba. Drugą kwestią jest kiepska sprawozdawczość - na ich stronie nawet nie można znaleźć sprawozdania na 3 kw 2010.

"słabo to wróży wynikom na kolejne kwartały." - dokładnie, ładnie sobie wywróżyłeś. Gdybyś nie był irracjonalny, to przyjrzałbyś się ich statystyce wyników z kilku lat, że ich wynik jest dużo poniżej ich średniej, więc raczej należy spodziewać powrotu do średniej.

marhabal
0
Wysłane: 17 listopada 2010 23:26:55 przy kursie: 11,90 zł
Co z tego że przychód wzrósł ze 100 mln do 120 mln ale przy jakiej rentowności jak zaczną sprzedawać poniżej kosztów to pewnie wzrośnie do 150 mln. Tylko że spółka ma zarabiać a nie tylko zwiększać przychody. Jeśli "ludzie tak chętnie kupują coraz wiecej produktów" to podniesienie marży nie powinno stanowić problemu najwyżej obroty znowu spadną do 100 mln ale przy wyższej marży co nie będzie takie złe. Gorzej jeśli ludzie przerzucą się i wybiorą konkurencje a to by znaczyło, że ani marka nie przyciąga ani jakość. Wtedy to pachnie masówką przy minimalnej marży i każde zawirowanie na rynku (wzrost cen surowca, kursu waluty itd.) i Gral ma stratę. Zamiast ładować 30 baniek w rozbudowe mocy może by trzeba było troche kredytów pospłacać przynajmniej koszty obsługi kredytu by spadły.
Edytowany: 17 listopada 2010 23:28

Gliptodon
0
Wpisów: 40
Wysłane: 18 listopada 2010 09:26:57 przy kursie: 10,87 zł
tak, pozwoliłem sobie na skrót myslowy, oczywiście że widze wzrost przychodów ale to nie ja uważam, że popyt konsumencki był słaby :-) Mnie chodziło własnie o to, że członek zarządu uważa popyt za słaby, zbyt słaby by móc podnieść ceny co z kolei może pomóc odbudować marże.
Za tym skrótem myslowym kryło sie to co napisał marhabal.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 18 listopada 2010 09:33:03 przy kursie: 10,87 zł
Graal nie słynie z wysokich standardów korporacyjnych. Nie wiem jak z produktami, bo jestem mięsożerny, ale:
- nigdy nie odpowiedzieli na maila, a pytaliśmy kilka razy o różne rzeczy
- parę razy zmieniali wynik w tył
- w sprawozdaniach sklejają należności z międzyokresówkami, totalnie zaciemniając obraz spółki
- już w przeszłości członkowie zarządu "dziwnie" się wypowiadali, wklejki są wcześniej na wątku
Finansisty tam brakuje. W spółce giełdowej jest potrzebny, tak jak rybakowi kuter.
Edytowany: 18 listopada 2010 09:33

aic71
0
Wpisów: 316
Wysłane: 18 listopada 2010 10:35:09 przy kursie: 10,87 zł
Produkty są spoko, ja jem tuńczyka w różnych postaciach i sledzia w śmietanie.

Co do ich polityki informacyjnej - nigdy nie byłem na WZ więc podpowiedzcie czy można te wszystkie pytania a mianowicie:

- dlaczego jeszcze 10.06.2010 Pan Wijata zapowiada dobry drugi kwartał a po ogłoszeniu wyników zwala na Smoleńsk, który był 2 miesiące wcześniej

- dlaczego nie odpowiadają na pytania (mam doświadczenie z ACE gdzie odpowiedz na mojego prywatnego maila przyszła w dniu następnym)

- dlaczego nie wyjaśnili sprawy dywidendy ze spółki zależnej

- itp

po porstu zadać na takim spotkaniu?

Inwestowanie w giełde obarczone jest dużym ryzykiem i to rozumiem ale gdyby ten człowiek już w czerwcu powiedział na czym stoimy to nie marnowałbym czasu tylko zajął bym się innymi spółkami

mankomaniak
0
Wysłane: 18 listopada 2010 11:21:58 przy kursie: 10,87 zł
marhabal napisał(a):
Gorzej jeśli ludzie przerzucą się i wybiorą konkurencje a to by znaczyło, że ani marka nie przyciąga ani jakość. Wtedy to pachnie masówką przy minimalnej marży i każde zawirowanie na rynku (wzrost cen surowca, kursu waluty itd.) i Gral ma stratę.

W tym momencie nie ma takiego ryzyka. Kiedy idę do Reala, to Graala mam przed oczami. Mają duzo tych puszek. Ja jestem skąpcem i kupuję trochę tańsze, ale tu chodzi o czystą statystykę. Specjalnie stanąłem na dwie minuty, żeby zobaczyć co zrobi małżeństwo przechodzące obok półek z rybami w puszkach. Bezmyślnie wzięła do ręki Graala i już miała wsadzić do koszyka, gdy mąż mruknął, że "kawałki w całości". Wzięła inną firmę. Nie widziałem, żeby Graal miał tuńczyka "kawałki w całości". Może powinni zwiększyć asortyment. Ale tu chodzi o czystą statystykę: na dzień dzisiejszy nie ma ryzyka spadku przychodów. A 120 mln zł przychodu to ok. 30 mln puszek sprzedanych puszek. Problem i ryzyko leży gdzie indziej.

Edytowany: 18 listopada 2010 11:35

marhabal
0
Wysłane: 18 listopada 2010 15:06:30 przy kursie: 10,87 zł
mankomaniak napisał(a):
marhabal napisał(a):
Gorzej jeśli ludzie przerzucą się i wybiorą konkurencje a to by znaczyło, że ani marka nie przyciąga ani jakość. Wtedy to pachnie masówką przy minimalnej marży i każde zawirowanie na rynku (wzrost cen surowca, kursu waluty itd.) i Gral ma stratę.

W tym momencie nie ma takiego ryzyka. Kiedy idę do Reala, to Graala mam przed oczami. Mają duzo tych puszek. Ja jestem skąpcem i kupuję trochę tańsze, ale tu chodzi o czystą statystykę. Specjalnie stanąłem na dwie minuty, żeby zobaczyć co zrobi małżeństwo przechodzące obok półek z rybami w puszkach. Bezmyślnie wzięła do ręki Graala i już miała wsadzić do koszyka, gdy mąż mruknął, że "kawałki w całości". Wzięła inną firmę. Nie widziałem, żeby Graal miał tuńczyka "kawałki w całości". Może powinni zwiększyć asortyment. Ale tu chodzi o czystą statystykę: na dzień dzisiejszy nie ma ryzyka spadku przychodów. A 120 mln zł przychodu to ok. 30 mln puszek sprzedanych puszek. Problem i ryzyko leży gdzie indziej.

Dla mnie właśnie problem leży w bezmyślnym podnoszeniu przychodów kosztem marży. Idea pewnie jest taka że sprzedadzą wiecej przy niższej cenie i ma wyjść na to samo jakby sprzedawali mniej przy wyższej marży. Tylko że ryzyko większe. Wzrośnie surowiec Gral ma stratę, osłabi się złoty Gral ma stratę, podniosę pensje marży nie ma, wzrośnie cena prądu, opakowań itd. Gdyby natomiast sprzedawali nie 30 mln puszek a 20 mln przy wyższej marży te ryzyka byłyby ograniczone bo było by z czego ciąć. A tak jest jak jest i akcjonariuszom nie pozostaje nic jak oprócz śledzenia wiadomości z Grala śledzić jeszcze ceny śledzia, tuńczyka czy innych ryb, cen prądu, walut bo to wszystko może wywrócić wynik do góry nogami. Nie wspominając o tym jak im zrolują kredyty. Te wyniki to nie jest wypadek przy pracy ale drugi kwartał z rzędu bo gdyby nie cyrk z dywidendą w 2 kw byłoby to samo.

aic71
0
Wpisów: 316
Wysłane: 18 listopada 2010 15:20:54 przy kursie: 10,87 zł
ale cyrk z tym graalem.

Dokładnie jak mówi przedmówca - po kiego podwyższać obroty i obniżać marżę, tłumacząc że inni nie dostarczają bo ich na to nie stać

marrynika
0
Wpisów: 48
Wysłane: 18 listopada 2010 18:45:42 przy kursie: 10,87 zł
czy potrafi ktoś odpowiedzieć, czy jest jakieś wsparcie lub jaki może być zakres pikowania kursu?. Myślę że do bankructwa daleka droga, ale nie jestem długo na giełdzie i nie mam takiego rozeznania.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34