pixelg
PHOENIX - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

PHOENIX [PHO]

AKTUALNY KURS: 0,14 zł (-6,67%) 13-01-2014 16:49
Domel
0
Dołączył: 2009-10-23
Wpisów: 27
Wysłane: 17 lutego 2011 18:44:46 przy kursie: 4,90 zł
Gorbashow napisał(a):
Ano...gotowke z nich odzyskiwac beda co roku, z gwarancjami rzadowymi, stad moj post, w odpowiedzi na te: z ktorych nie mozna lub trudno bedzie odzyskac gotowke ponizej.

Cytat:
Jeśli są to wartości (aktywa) przeszacowane, z których nie można lub trudno będzie odzyskać gotówkę, to są one "troszkę mniej" warte niż te dające twardy cash. Ja wierzę w cash.


Fakt to wciaz nie jest cash, tym nie mniej o ile blizej jestesmy wlaczenia ich w C/Z.

PozdrawiamTakie gwarancje jak widać na przykładzie państwa czeskiego, które to nałożyło podatek od przychodów, można sobie o kant dupy potłuc. Skoro raz zrobili coś takiego to kto wie czy nie zrobią tego w przyszłości lub nie przedłużą po 3 latach na kolejne lata. Rząd Hiszpanii idzie w ślady rządu czeskiego i też chce nałożyć (nałożył ?) podobny podatek.

A co będzie jak podniosą stopy procentowe?? Wtedy przeszacują sobie wartość elektrowni w drugą stronę?

Gorbashow
Gorbashow PREMIUM
6
Dołączył: 2009-04-15
Wpisów: 271
Wysłane: 17 lutego 2011 19:14:51 przy kursie: 4,90 zł
Ehh w ogole obserwujesz sytuacje i wiesz co sie stalo? Nie rozumiesz istoty Czeskiego podatku, czemu zostal nalozony, czemu w takiej formie i na taki okres czasu.

Zadaj sobie pytanie:
CZemu jest tylko 3 lata ten podatek...i jak bedziesz chcial to dojdziesz do odpowiedzi. Ja, po tygododniu edukowania na forach mam juz dosc tlumaczen.

Pozdrawiam
Edytowany: 17 lutego 2011 19:15

markuz12
markuz12 PREMIUM
0
Dołączył: 2008-12-01
Wpisów: 354
Wysłane: 17 lutego 2011 20:46:22 przy kursie: 4,90 zł
Rafsty, kiedy będziesz mógł wgryźć się w raport?
pozdrawiam


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 651
Wysłane: 17 lutego 2011 22:27:07 przy kursie: 4,90 zł
Tym razem ja przedstawię omówienie raportu. Jak pewnie zauważyliście rozgryzam powoli temat od paru dni. Jeszcze dziś będzie omówienie. Jak Raf znajdzie chwilę to pewnie uzupełni moją wypowiedź.

markuz12
markuz12 PREMIUM
0
Dołączył: 2008-12-01
Wpisów: 354
Wysłane: 17 lutego 2011 23:22:58 przy kursie: 4,90 zł
dzieki Anty_ za odpowiedz ..i czekamy na Twoje spostrzeżenia
pozdrawiam

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 651
Wysłane: 18 lutego 2011 01:09:35 przy kursie: 4,90 zł
Omówienie sprawozdania finansowego za IVQ spółki Photon Energy

Ostatni kwartał,a właściwie pół roku było dość szalone. Podłączone do końca roku elektrownie mogły korzystać z FIT(wsparcie dla OZE) na starych zasadach, jeśli zostałyby podłączone do sieci energetycznej do końca roku. Wobec tego nie dziwi przyśpieszenie projektów na rynku i mocno zwiększona sprzedaż. Inwestorzy chcieli podpinać projekty prawie za wszelką cenę. Nowe zasady FIT redukują dopłaty o kilkadziesiąt procent. Wedle szacunków zarządu Photona nadal są to atrakcyjne warunki, ale już ze znacznie dłuższym okresem zwrotu z inwestycji. Taka sytuacja rynkowa wymusiła na spółce dopinanie projektów z własnego portfela, ale także zwiększyła sprzedaż spółki, przez zwiększoną liczbę zamówień.

Widać to w rosnących bardzo dynamicznie przychodach w drugiej połowie roku. O ile jednak w II i III kwartale marża zysku brutto na sprzedaży wynosiła 12% to już w samym IV kwartale tylko 2%. Nie widać tego w rachunku wyników czy jak kto woli sprawozdaniu z całkowitego dochodu, ale jest w rachunku segmentowym. Same segmenty robiące sprzedaż i wynik nie utraciły zbytnio na rentowności, a wręcz zyskały. Sprawa rozbija się o wyłączenia konsolidacyjne. Wyraźnie widać, że połowa przychodów jest eliminowana, natomiast kosztów znacznie mniejsza część i widać to w skonsolidowanym zysku brutto. Spółka poniosła duże koszty własne sprzedaży. Wydaje się, że to kwestia budowy własnego portfolio elektrowni. Z pewnością nie jest to amortyzacja, od odpalenia nowych obiektów. Możliwe, że zaksięgowano wpływy z refinansowania podłączonych obiektów, ale z dużymi kosztami własnymi, bo wartość sprzedanych w leasingu obiektów, była wyceniona w wartości godziwej. Jest przychód, ale nie ma zysku. Druga możliwość wynika ze specyfiki działania spółki. Photon handluje tym samym asortymentem, co był mu potrzebny do budowy własnych obiektów. Normalne działanie czyli budowa środka trwałego nie daje kosztów w rachunku wyników. Po wprowadzeniu go do ewidencji podlega amortyzacji. Tutaj miałoby miejsce przełożenie z magazynu do środka trwałego.

W jednym z docelowo ważniejszych segmentów czyli segmencie produkcji energii na pierwszy rzut oka widać duże niepokojące zjawiska. Strasznie siadła rentowność brutto na sprzedaży, czyli gross profit margin. Tyle tylko, że już poprzednio były zastrzeżenia, co do wielkości podanych w raporcie. Teraz amortyzacja nie jest większa od kosztów własnych sprzedaży, ale za to te są naprawdę duże. Dla odmiany koszty zarządu, czy administracji stały się dochodem w IV kwartale i zanotowano inne wpływy operacyjne w tym segmencie. Można odnieść wrażenie, że alokacja kosztów, czyli przypisywanie ich do poszczególnych segmentów jest problematyczna i dodatkowo dokonano cichej korekty w tył. Dane wyglądają na niewiarygodne. Kolejna sprawa, to malejące przychody w tym segmencie w porównaniu do średniej z pozostałych kwartałów. Przychody w Q3 były trzykrotnie większe. Prawdopodobnie występuje bardzo silna sezonowość, większa niż można by się spodziewać z natężenia promieniowania słonecznego, co w zasadzie ma wytłumaczenie w fizyce – temperatura.

Dość mocno poszły do góry koszty operacyjne. Widać znaczący wzrost płac, co prawdopodobnie ma związek z nowymi obiektami. Podobnie jest z innymi kosztami. Jak powiedział prezes spółki na czacie z inwestorami to efekt wypłacenia rocznych premii celowych, ubezpieczeń, a także zwiększenia się kosztu usług obcych. Tu powstaje pytanie, czy to tylko wynika ze skali działalności, czy także podwyżki cen jednostkowych. Ostateczny wynik za ostatni kwartał jest ujemny i zjadł 1/3 do tej pory zaraportowanych zysków netto. Wartość księgowa spółki znacząco się zwiększyła na skutek przeszacowania do wartości godziwej posiadanych elektrowni fotowoltaicznych.

Przepływy z działalności operacyjnej są dodatnie i to dość mocno powyżej wyniku, ale stało się to w efekcie zwiększenia należności. Tak wynika z rachunku CF, choć w bilansie spółki tego nie widać. Środki wygenerowane na działalności operacyjnej, a także te pozyskane z długu poszły na działalności inwestycyjną, a konkretniej na rzeczowe aktywa trwałe.

Niestety dane w sprawozdaniach są mocno niestabilne. To cecha charakterystyczna dla młodych podmiotów, ale w przypadku Photona i wielokrotnych korekt w poprzednich sprawozdaniach można oczekiwać, że spółka miała problem w odpowiedniej alokacji kosztów. Okres dla spółki był burzliwy i tak naprawdę wszystkie prognozy na przyszłość będą mocno rozchwiane, w zależności od przyjętych założeń. Jak się biznes nieco ustabilizuje, co powinno nastąpić już w następnym kwartale, kiedy rynek wróci do równowagi, dużo prościej będzie prorokować, co się może wydarzyć i jakie wyniki są do osiągnięcia.
Zaczną pracować własne obiekty, ale także można będzie ocenić głębokość rynku w nowych realiach biznesowych, a konkretniej w nowym otoczeniu regulacyjnym. Na razie wszelkie prognozy będą obarczone sporą niepewnością, a bez nich nie da się znaleźć wartości wewnętrznej i wycenić spółki.

Nie podoba mi się za to styl wypowiedzi Prezesa spółki. Uwagi na czacie o edukowaniu akcjonariuszy jeśli chodzi o TCI, to przesada. Raczej powinno się lepiej wytłumaczyć akcjonariuszom model działania i jego prezentację w wyniku. Druga kwestia dotyczy jak powiedział Prezes ostrożnej wyceny poszczególnych pozycji ze względu na KPMG. Otóż IFRS, który spółka przyjęła od półrocza wyraźnie nakazuje stosowanie takiej zasady. W związku z tym rodzi się pytanie, czy poprzednie szacunkowe dane nie były zbyt optymistyczne.

Szanse te spółka ma przede wszystkim w wydaje się sprawnym zarządzie i dynamicznym rozwoju foto-energetyki. Na nowych rynkach nie będzie jak w Czechach, bo wsparcie dla energii słonecznej jest mniejsze, ale zdecydowanie można poszukać tutaj nowych źródeł dochodów. Pozostaje kwestia finansowania, ale wobec nowej emisji na parkiecie głównym nie powinno być z tym problemów. Ponadto nadal korzystne pozostają rozwiązania dla obiektów małej mocy skierowane do indywidualnych odbiorców. Tu spółka już istnieje i ma gdzie rosnąć. Niekorzystnie na wartość księgową będą wpływać podwyżki stóp procentowych. Poza tradycyjnym negatywnym wpływem na rynku w przypadku spółki mają wpływ na stopę dyskontową przy przeszacowaniach i to może implikować przeszacowanie w dół OCI, a tym samym spadek wartości księgowej.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 18 lutego 2011 06:10

Dapi
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-07
Wpisów: 1 002
Wysłane: 19 lutego 2011 20:48:17 przy kursie: 4,72 zł
Kreski nie rysują się automatycznie.
Jeżeli nie wskażesz dwóch świeczek na wykresie to linia jest od jednego skraju wykresu do drugiego.
Trzeba kliknąć najpierw jedna a potem druga swieczke która chcesz wskazać.kliknij, aby powiększyć
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: http://www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: http://www.attrader.pl
Edytowany: 19 lutego 2011 20:54

noise
0
Dołączył: 2008-12-03
Wpisów: 280
Wysłane: 19 lutego 2011 21:07:10 przy kursie: 4,72 zł
Tak coś czułem, że to nie może być takie prosteAngel No to cięcie.

Arkuos
1
Dołączył: 2010-05-12
Wpisów: 211
Wysłane: 19 lutego 2011 23:10:14 przy kursie: 4,72 zł
The Management Board of Photon Energy on 18 February 2011 announces the sale of its 100% equity stake in Energy Profit s.r.o. for a total consideration of EUR 375,000 (CZK 10.443 million, PLN 1.675 million) on 17 February 2011. Photon Energy had acquired Energy Profit s.r.o. on 29 July 2010 (see EBI report 43/2010) but did not initiate its construction.

Photon Energy decided to sell the project in order to redeploy the capital into other photovoltaic projects in Slovakia which are under negotiation and represent a better fit into the company's proprietary project portfolio.

Photon Energy and its board members are unrelated to the private buyer of the project.

Zacząłem dopiero wgryzać się w Photona, może mi ktoś wyjasnić co oznacza takie info ?

markuz12
markuz12 PREMIUM
0
Dołączył: 2008-12-01
Wpisów: 354
Wysłane: 19 lutego 2011 23:25:28 przy kursie: 4,72 zł
Photon sprzedał prawa do postawienia elektrowni o mocy 1 mw z w celu przesunięcia kapitału na inne inwestycje na Słowacji.. Komunikat 43/2010 mówił ze prawa do 2 mw nabyli za kwote 3mln zł teraz sprzedaja 1 mw za 1675 tys wiec na tym prawdopodobnie nic nie stracili..to już drugi tego typu kumunikat ..łącznie sprzedali już prawa do 2 MW elektrowni pozdrawiam
Edytowany: 19 lutego 2011 23:25


bernie
0
Dołączył: 2009-04-14
Wpisów: 414
Wysłane: 19 lutego 2011 23:41:02 przy kursie: 4,72 zł
na czacie Dż mówił, ze negocjują jakis większy projekt Dancing

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 651
Wysłane: 20 lutego 2011 00:11:38 przy kursie: 4,72 zł
Dokładnie rzecz biorąc Photon sprzedał swoją spółkę zależną, która posiadała prawa do realizacji projektu o mocy 1MW. Kupili to 30 lipca zeszłego roku za 375CZK i dokładnie teraz za tę kwotę sprzedali. Walutą funkcjonowania jest CZK i to na niej się należy oprzeć. To co podał kolega pochodzi z przeliczenia na PLN, ale księgowo zysku z tego nie będzie. Tak samo nie mogę się zgodzić, że nic nie stracili. Skoro spółka bierze leasing oprocentowany na 6-7% to znaczy, że straciła 3% z 375CZK. Do tego trzeba dodać, że samo się to nie kupiło, samo nie sprzedało, i samo ekonomicznie nie przeanalizowało...

Sprzedaż tych dwóch projektów, oznacza przenosiny z nowymi inwestycjami na Słowację, gdzie prawdopodobnie jest korzystniejszy FIT, a być może lepsze warunki świetlne. Takich decyzji należało się spodziewać. Dodam tylko, że w sprawozdaniu pojawią się prawdopodobnie większe różnice kursowe. Raz z przeliczenia cash flow, dwa kurs powinien wpływać na TCI własnych elektrowni zlokalizowanych poza Czechami.
Edytowany: 20 lutego 2011 00:20

provi
0
Dołączył: 2009-07-23
Wpisów: 43
Wysłane: 21 lutego 2011 17:32:11 przy kursie: 4,65 zł
trochę pontonik popłynął... nie wiem skąd aż takie spadki. Pytanie do techników - widzicie tutaj formację młotka?
Edytowany: 21 lutego 2011 17:32

SirHoe
0
Dołączył: 2009-10-20
Wpisów: 708
Wysłane: 21 lutego 2011 18:09:58 przy kursie: 4,65 zł
moim zdaniem at na NC nic nie wnosi. rynek nie jest płynny, sterowanie ceną jest znacznie łatwiejsze niż na głównym. wiem że zakrawa to na teorię spiskową, ale komu może zależeć na niskiej wycenie? może tym co zamierzają tanio objąć akcje z nowej emisji. dużo zależy pewnie od wyników w następnych kwartałach. będą dobre to chętnych będzie więcej i cena będzie szła w górę czy się komuś (nawet dużemu) podoba czy nie. wyniki będą słabe to kapitalizacja nie urośnie.

reasumując bawienie się w technika na NC wydaje mi się ryzykowne. inwestycja na dłużej bez nerwowego codziennego spoglądania na kurs może być bardzo opłacalna jak spółka się będzie dobrze rozwijać (czyli będą dobre wyniki).

Gorbashow
Gorbashow PREMIUM
6
Dołączył: 2009-04-15
Wpisów: 271
Wysłane: 21 lutego 2011 18:36:04 przy kursie: 4,65 zł
Anty oba sprzedane projekty sa na Slowacji, wiec to nie oznacza przeniesienia na Slowacje, a tylko prawdopodobnie przeniesienie kapitalu w inny projekt na Slowacji lub w ITA.

Na komentarz do analizy nie mam czasu, ale moze w weekend sie zbiore.

Pozdrawiam
Edytowany: 21 lutego 2011 18:36

diR
1
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 983
Wysłane: 22 lutego 2011 20:24:42 przy kursie: 4,60 zł
Dapi napisał(a):
Kreski nie rysują się automatycznie.


czy możesz narysować kreski na tygodniowym ? wave
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

ICU
0
Dołączył: 2011-02-02
Wpisów: 14
Wysłane: 22 lutego 2011 21:09:40 przy kursie: 4,60 zł
Obecnie testowane poziomy 4,65 (przybliżony) oraz 4,50 (psychologiczny) to poziom walki byków "łapaczy okazji" oraz rozczarowanych niedźwiedzi, wierzących w szybką kasę z zielonej energii. 4 PLN b. silne wsparcie.

Dapi
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-07
Wpisów: 1 002
Wysłane: 22 lutego 2011 21:17:47 przy kursie: 4,60 zł
diR napisał(a):
Dapi napisał(a):
Kreski nie rysują się automatycznie.


czy możesz narysować kreski na tygodniowym ? wave
kliknij, aby powiększyć


Nie wiem czy w takim okresie ci chodziło. Spółka ma okresy bardzo kiepskich obrotów stąd dwie alternatywne linie trendu.
Wsparcia/opory po Close, Trend po Low.
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: http://www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: http://www.attrader.pl
Edytowany: 22 lutego 2011 21:18

wak
0
Dołączył: 2009-03-31
Wpisów: 41
Wysłane: 23 lutego 2011 12:28:28 przy kursie: 5,02 zł
ktos zna przyczyne dzisiejszych wzrostow?

loook
0
Dołączył: 2010-08-06
Wpisów: 42
Wysłane: 23 lutego 2011 13:12:02 przy kursie: 5,02 zł
Dzisiejsze wzrosty to odbicie po dosc silnej korekcie, stymulowane tym oto info:

Cytat:
Raport EBI
typ raportu Raport bieżący
numer 13/2011
data dodania 2011-02-23 05:48:50
spółka PHOTON ENERGY A.S.
Photon Energy announces the acquisition of two project companies for 2 x 999 KWp photovoltaic plants in Slovakia
The Management Board of Photon Energy a.s. on 23 February 2011 announces that on 22 February 2011 the company signed agreements with ML Energy a.s. to acquire 100% equity interests in the Slovak project companies Eco Plan 2 s. r. o. and Eco Plan 3 s.r.o., which are holding all project rights for two adjacent 999 KWp photovoltaic power plants located in the municipality of Mokrá Lúka near Revúca in eastern Slovakia. The total acquisition price for both companies was CZK 17.54 million (EUR 716,000 or PLN 2.84 million).

Photon Energy a.s. will immediately initiate the construction process. The planned completion date is the end of April 2011 with grid connection and final building approval in time before the end of June 2011 when the feed-in-tariff for greenfield photovoltaic power plants in Slovakia will be discontinued.

Photon Energy a.s. and its board members are unrelated to the principals of ML Energy a.s.

Legal basis: § 3 ust.2 point no.2 of the Appendix 3 to Resolution No. 733/2009 of the Warsaw Stock Exchange Management Board dated 18 December 2009 “Current and Periodical Information in the Alternative Trading System"


Osoby reprezentujące spółkę:

* Michal Gärtner - Chairman of the Board of Directors
* Georg Hotar - Vice-chairman of the Board of Directors


zrodlo

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,199 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,35% +33 869,63 zł 53 869,63 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło