pixelg
kilka pytan DYWIDENDY na 2010 + kilka watpliwosci, prosze o pomoc - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

kilka pytan DYWIDENDY na 2010 + kilka watpliwosci, prosze o pomoc

yogo
0
Wpisów: 120
Wysłane: 10 czerwca 2010 22:45:20

Witam serdecznie, dosc dlugo sie nie odzywalem poniewaz praca, czarnapraca i praca....ale regularnie was czytam i jestem mysle na biezaco :)
a teraz do sedna pytanie o dywidendy, rozpisane kilka spolek na dywidende w lipcu 2010r, bardzo bym prosil aby ktos to skontrolował z kalendarzem i czy jest to dobrze rozpisane wg swojego planu (planu wyplacania dywidendy)

wybralem kilka dosc wysokich dywidend a wiec

7lip bedzin kupno 5.81%
8lip sprzedaz
9lip kety kupno 3.72%
12lip sprz
13lip qmasek kupno 6.52%
14lip sprz
14lip forte 6.49% kupno
15 lip sprz
16 pgsofr 8.70% kupno
19 sprz
21 debica 6.57 %
22 sprz

to tylko czesc mojego kalendarza
wiem doskonale ze od dywidendy odlicza sie 19% + trzeba dolicczyc koszta kupna + sprzedazy + mozna stracic na samym kursie

ale jednak intryguje mnie czy czasem nie mozna w koncu na tym niezle zarobic :)

wszystkie daty sa juz zaaktualizowane o dzien prawa do dywidendy - 3 dni i dzien sprzedazy

jak na takim systemie mozna wyjsc????

2.pytanie czy dzien ustalenia prawa do dywidendy moze byc uusalony na sobote??? jezeli tak to jak to pozniej liczyc?? sobota -(minus) pt, czw, sroda kupno, tak?

prosze o pomoc dziekuje i pozdrawiam binky

owner
1
Wpisów: 2 859
Wysłane: 10 czerwca 2010 23:10:05
yogo napisał(a):
jak na takim systemie mozna wyjsc????

na zero? chyba gra nie warta świeczki. sprzedając na następny dzień tracisz po odcięciu na kursie a dywidenda odda Ci stratę. jak to liczyłem na tepsie to szkoda zachodu. dobre dla długoterminowców którym obojętna wycena rynkowa. tak mi się wydaje
EEX

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 11 czerwca 2010 09:12:02
PB podgląda tematy :)
Ale za darmo nie daje:

Cytat:
Na parkiecie nie brakuje drobnych inwestorów, którzy w grze pod obiecaną lub już uchwaloną przez WZA dywidendę upatrują szans na szybki i łatwy zysk. Sprawdziliśmy, czy taka strategia jest warta świeczki. Okazuje się, że wysoka dywidenda często działa kojąco na giełdowy kurs spółki, zniechęcając inwestorów do pozbywania się akcji. Ponadto kurs szczodrej spółki zachowuje się z reguły lepiej niż indeksy. I to nawet w czasach dużej zmienności.

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu"

www.pb.pl/2/a/2010/06/11/Dywid...

Tomq
0
Wpisów: 45
Wysłane: 13 czerwca 2010 11:23:37
na zero? chyba gra nie warta świeczki. sprzedając na następny dzień tracisz po odcięciu na kursie a dywidenda odda Ci stratę.

Nie wiem czy dobrze mysle - ale akcji mozna sie pzreciez pozbyc zaraz po dniu przyznania prawa poboru, a kurs spada dopiero po odcieciu dywidendy. Albo mam niesprawdzone info,rmacje albo cos jest nie tak, bo wychodziloby na to ze wystarczy zapsiac sie pzred dniem /w dniu ustalania rpawa podboru i zaraz je spzrtedac zanim kurs zdazy spac (oczywiscie moze spasc ze wzgledu an inne czeyniki,a le zalozmy ze kurs jest stabilny).
Gdy pokonasz samego siebie nikt nie stanie na drodze do zwycięstwa.

Pink_Floyd
0
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 134
Wysłane: 11 lipca 2010 00:31:16
Czy ktoś znający się na dywidendach mógłby skomentować post porzednika? Czy myk ze sprzedażą w pierwszym dniu bez dywidendy, przed dniem ustalenia prawa do dywidendy (odcięciu kwoty dywidendy od kursu)ma rację bytu? Czy może dywidende odcinają pierwszego dnia notowań bez dywidendy?

Dapi
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 1 002
Wysłane: 11 lipca 2010 06:53:46
Tutaj znajdziesz odpowiedź na swoje pytania

http://bossa.pl/edukacja/dywidenda/
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: http://www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: http://www.attrader.pl

wasilewski
0
Wpisów: 324
Wysłane: 3 marca 2011 09:15:00
Tomq napisał(a):
na zero? chyba gra nie warta świeczki. sprzedając na następny dzień tracisz po odcięciu na kursie a dywidenda odda Ci stratę.

Nie wiem czy dobrze mysle - ale akcji mozna sie pzreciez pozbyc zaraz po dniu przyznania prawa poboru, a kurs spada dopiero po odcieciu dywidendy. Albo mam niesprawdzone info,rmacje albo cos jest nie tak, bo wychodziloby na to ze wystarczy zapsiac sie pzred dniem /w dniu ustalania rpawa podboru i zaraz je spzrtedac zanim kurs zdazy spac (oczywiscie moze spasc ze wzgledu an inne czeyniki,a le zalozmy ze kurs jest stabilny).

Ale kurs jest ścinany zaraz po dniu przyznania prawa...
Zapraszam do mojego blogbook'a który jest tutaj
"Unfortunately the English weather is harder to manipulate than Libor." (Anonim)
"Gdy sprzedaje się marzenia, cena/zysk jest bez znaczenia" (R. Beleson)
"Nikt nie zarabia co miesiąc 1 procent. To niemożliwe." (M. Covel)

brutalp
brutalp PREMIUM
3
Wpisów: 79
Wysłane: 5 marca 2011 20:41:09
Z tego co wiem to kurs nie jest automatycznie ściany na następny dzień. Nie ma czegoś takiego że jeśli kurs wynosił 60 zł i była dywidenda 10 zł to następnego dnia kurs wynosi 50 zł. To rynek weryfikuję kurs i zdażają się sytuacje gdzie kurs nawet rośnie po ustaleniu prawa do dywidendy !!!

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 5 marca 2011 21:30:16
Z tego co ja wiem to automatycznie jest ścinany... :)

Poczytaj też tutaj: www.stockwatch.pl/artykuly/pos... Nie tylko o automatach, ale o wpływie dywidendy na wycenę.

Tutaj też masz info:

Na następnej sesji giełdowej kurs akcji podawany jest z oznaczeniem "bd" (bez dywidendy).
Kursem odniesienia na pierwszą sesję po dniu D jest:

1. w systemie notowań ciągłych - ostatni kurs zamknięcia pomniejszony o wartość dywidendy na jedną akcję,
2. w systemie notowań jednolitych - ostatni kurs jednolity pomniejszony o wartość dywidendy na jedną akcję.

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 5 marca 2011 22:42:37
brutalp napisał(a):
Z tego co wiem to kurs nie jest automatycznie ściany na następny dzień. Nie ma czegoś takiego że jeśli kurs wynosił 60 zł i była dywidenda 10 zł to następnego dnia kurs wynosi 50 zł. To rynek weryfikuję kurs i zdażają się sytuacje gdzie kurs nawet rośnie po ustaleniu prawa do dywidendy !!!

Bo kurs rzeczywisty nie jest "ścinany" automatycznie (w tym sensie, że determinuje go popyt/podaż). Natomiast zmienia się kurs odniesienia (odjęcie dywidendy) - czyli poziom, od którego liczone są zmiany procentowe. Tylko że kurs odniesienia nie musi być kursem transakcyjnym (po którym akcje "chodzą" następnego dnia) i pewnie o to chodzi w powyższym fragmencie.

Kamil Gemra
0
Wysłane: 6 marca 2011 08:02:42
Hmmm byc może Karol autor to miał na myśli.
Moje doświadczenia z dywidendami to Kagieh, gdzie na drugi dzień notowania bez dywidendy miałeś 10 zł kurs niższy. Rzeczywiście chodzi o kurs odniesienia, jednak na Kagiehu bywało, że kurs transakcyjny zaraz na początku sesji niewiele różnił się od kursu odniesienia. Ponadto problem jet w WIG20, który jest indeksem cenowym i odcinanie dywidend powoduje spadek jego poziomu. W tamtym roku o ile pamiętam Kagieh i TPSA miały dzień ustalenia w tym samym czasie, co z kolei na drugi dzień spowodowało niemałe zamieszanie na WIG20, który rano otworzył się kilkadziesiąt punktów niżej. Na WIGu nie było widać tych spadków (indeks dochodowy).

karoldvl
0
Wpisów: 167
Wysłane: 6 marca 2011 18:05:51
Cytat:
Rzeczywiście chodzi o kurs odniesienia, jednak na Kagiehu bywało, że kurs transakcyjny zaraz na początku sesji niewiele różnił się od kursu odniesienia.

No bo logika jest jak najbardziej taka, że jak się nic nie zmieniło fundamentalnie przez noc, no to przecież akcje są warte tyle samo, więc kurs odniesienia jest najlepszym punktem wyjścia. Sytuacja odwrotna powinna być raczej wyjątkiem. Tylko że pewnie nie wszyscy zwracają na oznaczenia uwagę i zwłaszcza przy mniejszych dywidendach się to rozmywa, czy zmiana wynika z wahań kursu, czy odcięcia dywidendy.

Kamil Gemra
0
Wysłane: 6 marca 2011 20:13:08
Właśnie kluczem jest stopa dywidendy. Jak jest ona minimalna to bardzo prawdopodobne jest tak jak Ty piszesz, że część osób nawet nie poczuła dywidendy. Jednak jak masz Kagieh po 100 a na drugi dzień otwarcie jest 91 zł to przeanalizujesz co się stało ;)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość