pixelg
POLNORD - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

POLNORD [PND]

AKTUALNY KURS: 3,53 zł (+0,00%) 17-02-2021 12:27
pop
0
Wpisów: 3 427
Wysłane: 2 września 2011 12:01:57 przy kursie: 14,23 zł
Cytat:
Eee, nie popadajmy w skrajność. Do bankructwa PND jeszcze daleka droga :)

Ależ ja napisałem "bankructwa w branży",a nie Polnordu...Speak to the hand

pop
0
Wysłane: 2 września 2011 12:05:27 przy kursie: 14,23 zł
Cytat:
Spółka na drugie półrocze stawia sobie ambitny cel wydania ponad 600 lokali tj. 3x więcej niż w pierwszym półroczu.

Może sobie stawiać i 10000 lokali,tyle...że w czasach kryzysu na to nie ma najmniejszych szans.Takie obietnice poldka można od razu wstawić między bajki (niezbyt udane...).

mdtrader
0
Wpisów: 749
Wysłane: 2 września 2011 13:00:23 przy kursie: 14,23 zł
POP a powiedz mi w ktorej branzy nie ma bankructw?co?Bo takie zaklinanie rzeczywistosci to wydaje mi sie nie na miejscu.

Mowisz,ze nadchodzi kolejny kryzys? a czy poprzedni sie zakonczyl? bo wedlug mnie to jeszcze jestesmy w poprzednim

Kryzys? recesja?spowolnienie?

Jak mowisz ze kryzys,to zdajesz sobie sprawy ze oprocz branzy utilities to malo jest sektorow,ktore podczas kryzysu nie sa zagrozone bankructwem.

Jesli uwazasz,ze idzie kryzys-to wchodz na shorty i zarabiaj kase,bo zaklinac to kazdy potrafi. Na pewno sporo zarobisz grajac na spadkach jesli twoje prognozy sie spelnia.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

pop
0
Wysłane: 2 września 2011 13:12:59 przy kursie: 14,23 zł
A powiem Ci,że znam taką(takie) branżę,która nawet podczas kryzysu będzie mieć potężny wzrost przychodów. Nie będę mówić na tym wątku,bo nie wypada i słusznie byłoby to źle odebrane,ale na wykazie wątków warsztat możesz sobie poczytać pewien wątek o kilku firmach i branżach,którym kryzys zupełnie niestraszny...
P.S. I nie denerwuj się aż tak,nerwy Ci się przydadzą...wave
Edytowany: 2 września 2011 13:13

mdtrader
0
Wpisów: 749
Wysłane: 2 września 2011 15:53:21 przy kursie: 14,23 zł
Ja się nie denerwuje, bo naprawdę nie mam czym. Od marca spodziewałem się mocnych zawirowań- bo wiem jaka jest ilość obligacji w Europie do zrolowania+zakonczenie QE2+ wybory= wiec rynek jest bardzo rozchwiany. Dzisiaj pierwszy raz od II wojny swiatowej ani nie przybylo ani nie ubylo nowych miejsc pracy- zle? tak bardzo zle? czy bedzie lepiej?

Ale patrzac na odczyty historyczne,to we wrzesniu zwykle bylo ponizej oczekiwan i rzadko bylo w ostatnich latach na plusie.

Zobaczymy,w niedziele wybory lokalne w Berlnie,pozniej glosowanie 7 nad pomoca dla panstw euro czy jest to konstytucyjne,wystapienie Baracka,Fed etc...wiec duzo sie bedzie dziac.

Co do Polnordu- potencjal wzrostu jest duzy, spadkow? wydaje mi sie ze mniejszy niz wzrostow.
Edytowany: 2 września 2011 16:03

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 654
Wysłane: 4 września 2011 16:48:29 przy kursie: 14,23 zł
Omówienie wyników finansowych Polnord S.A za II kwartał 2011 r.

Zacznę od tego co będzie najbardziej rzutować na przyszłe wyniki, czyli podpisywanych umów wstępnych, które spółka nazywa sprzedażą. Ten kwartał z pewnością nie był pod tym względem zły. Netto sprzedano 300 lokali, czyli dwukrotnie więcej niżeli w odpowiadającym kwartale ubiegłego roku i 16 więcej niż w pierwszym kwartale. Niby wszystko wygląda ładnie, a biznes wydaje się odżywać, ale jak się spojrzy na sprzedaż w układzie miesięcznym:

kliknij, aby powiększyć

To sytuacja wygląda już mniej ciekawie. Widać wyraźnie od czterech miesięcy malejącą sprzedaż. W lipcu była niemalże równa ubiegłorocznej. W zeszłym roku w drugiej połowie roku sprzedano 506 lokali, wobec czego plan sprzedażowy 860 mieszkań w drugim półroczu wydaje się mało realny jeśli wziąć pod uwagę obecną tendencję. W ofercie na dzień 30 czerwca było 1039 lokali, z czego w realizacji 766.

Przychody ze sprzedaży wyniosły 53,7M dzięki rozpoznaniu sprzedaży ze 150 lokali. W zeszłym roku liczba ta była podobna –153 lokale. Średnia cena mieszkania wzrosła o 7,2%, w porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku, ale to prawdopodobnie efekt nabywanych mniejszych mieszkań. Zaskoczeniem jest raportowana marża zysku brutto na sprzedaży, która wyniosła jedynie 12,95%, wobec 14,91% przed rokiem i 26,7% w pierwszym kwartale. Tym bardziej jeśli zerkniemy w podział na projekty rozpoznanych mieszkań:

kliknij, aby powiększyć

Pierwszy kwartał miał wysoką rentowność. Porównując przekazane mieszkania można powiedzieć, że przede wszystkim dzięki projektom na Wilanowie, których udział przekroczył 50%. Rentowność w poprzednim roku była niższa ->15,7%. Udział projektów na Wilanowie wyniósł 45%. W tym kwartale rentowność wyniosła 12,95%, a udział projektów z Wilanowa spadł do 30%. Te czynniki można chyba połączyć. Polnord kupił na Wilanowie olbrzymi teren i dawno temu. Dzięki taniej działce można osiągać wyższe marże. Druga rzecz jaka się rzuca w oczy to dominujący w raportowanym kwartale udział City Parku w drugim etapie. Przekazane mieszkania pochodzą z tego projektu aż w 31%. Sporo też było mieszkań z Krakowskiego Przedmieścia. Jeśli jakoś można tłumaczyć rentowność tego kwartału, to dużym kosztem własnym gruntów. Ten koszt może być wysoki jeśli działki nabywano w latach 2007-2008 do tego na kredyt. Raz, że cena mogła być wysoka, dwa że na koszach tych działek można kapitalizować odsetki.

Wynik na sprzedaży wyniósł niecałe 7 milionów złotych. Koszty sprzedaży były w tym kwartale mniejsze niż przed rokiem i wyniosły 6,3M. Przed rokiem wyniosły 6,7 miliona złotych. Liczba sprzedanych lokali była dwukrotnie większa, więc to niby pozytyw w świetle reklamy, ale rozpoznano za to podobną ilość oddanych mieszkań, co ma też oczywiście związek z kosztami, jak choćby odbiór kluczy. Oszczędności widać za to w kosztach zarządu, które były mniejsze o 3 miliony i wyniosły 11MPLN. Wniosek z tego taki, że wynik już bez uwzględniania kosztów zarządu ląduje na progu rentowności. Przy tej samej marży handlowej, aby uzyskać zero operacyjne trzeba oddać do około 375 mieszkań kwartalnie, czyli rocznie 1500. Kluczem jest marża handlowa. Ta w tym kwartale niemal zniknęła.

W przypadku spółki zawsze dużo dzieje się w pozostałych zyskach operacyjnych lub finansowych. Jak z kapelusza wyskakują przeszacowania wartości nieruchomości, zyski ze sprzedaży jednostek zależnych itp. Nie zawsze należy kwestionować zasadność, ale bardzo często termin. Tak było z przechowaniami gruntów przy sprzedaży dla ACP, czy w pierwszym kwartale pokazanie zobowiązania MST. Warszawy, co nie miało podstawy rachunkowej, bo ta znalazła się dopiero w tym kwartale, a jest nią sprzedaż wierzytelności. W sprawozdaniu półrocznym wszystko się zgadza, bo te pobieżnie ogląda biegły, natomiast w pierwszym kwartale powinna być strata.

Na działalności finansowej mamy stratę w wysokości 3,7 miliona złotych, za co odpowiadają głównie odsetki od kredytów. Których za pierwsze półrocze mamy 10 milionów złotych. To jednak kwota stanowczo za niska. Jeśli zsumujemy pozycje odsetkowe w bilansie to mamy w tym półroczu średnio około 780 milionów zobowiązań odsetkowych. Przy odsetkach w kwocie 20 milionów złotych rocznie da to stopę na poziomie 2,56% rocznie. To niemożliwe, biorąc pod uwagę, że zobowiązań w innych walutach, a więc z innymi kosztami jest tylko 50 milionów. To oddaje jaka część z kredytów wchodzi na koszt zapasów i produkcji w toku, co tłumaczy otrzymywane marże.

Półroczne, ale także kwartalne i roczne przepływy z działalności operacyjnej są ujemne. Polnord cały czas chłonie gotówkę. Nie widać w CF środków ze sprzedaży wierzytelności, bo spółka sprzedała je jeden dzień po dniu bilansowym. Raportowane zyski są niegotówkowe i to jest największym problemem spółki. Tutaj musi się pojawić gotówka w drugim kwartale i nie mam na myśli środków z wierzytelności, a uwalniany kapitał z zobowiązań, czyli zaliczek oraz zapasów.

Automatyczne wyceny spółki wskazują na duży potencjał wzrostu spółki, ale to niestety nie jest prawdą. Potencjał spółki wynika w wartości księgowej, a ta niestety przy spółkach deweloperskich nie jest znana, jeśli nie wie się co kryje się w zapasach spółki. MSSF mówią, że zapasy powinny być wyceniane w mniejszej z kwoty nabycia, albo możliwej do uzyskania. Problem w tym, że kwotę możliwą do uzyskania ciężko oszacować na nieaktywnym rynku. Wtedy zostawia się takie aktywa w kwocie nabycia i nie dokonuje odpisów aktualizacyjnych. To jest największa pułapka wśród deweloperów. Aby wycenić majątek trzeba znać dokładnie grunty jakie drzemią w zapasie, lub nieruchomościach inwestycyjnych. W bilansie spółki łączna wartość tych dwóch pozycji to 1,65 MLD PLN przy wartości księgowej 1,2 miliarda. Kapitalizacja spółki to 330 milionów. Jest więc tanio, bo niepojętym wydaje się być, żeby zapasy spółki warte były mniej niż połowę. Ceny gruntów aż tak nie pospadały, a koszt odsetek nie może być aż tak wielki. Jest więc raczej tanio.
Wycena dochodowa też jest dużo wyższa od kursu, ale automat nie wie, że część zysków jest niegotówkowa, a część gotówkowa niepowtarzalna.

Kluczem jest drugie półrocze. Powinniśmy poznać wtedy rentowności na oddawanych projektach. Moje nadzieje jednak na znaczącą poprawę mocno się po tym kwartale ostudziły. Powinien pojawić się także spory przepływ z działalności operacyjnej. Jeśli go nie będzie to drugie półrocze będzie rozczarowaniem.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

dreamer
0
Wpisów: 89
Wysłane: 6 września 2011 16:45:14 przy kursie: 12,88 zł
Czy wiadomo kto stoi za spadkami ?

Funkytown
0
Wpisów: 400
Wysłane: 6 września 2011 17:08:59 przy kursie: 12,88 zł
Tak, wiadomo.
Za spadkami stoją ludzie, którzy sprzedają akcje oraz reszta ludzi, która nie chce ich kupować.

romanek
0
Wpisów: 21
Wysłane: 6 września 2011 17:11:34 przy kursie: 12,88 zł
Zsa spadkami stoi bessa.

GregGoldi
0
Wpisów: 375
Wysłane: 6 września 2011 19:41:27 przy kursie: 12,88 zł
dreamer napisał(a):
Czy wiadomo kto stoi za spadkami ?

Tak wiadomo...Ktoś naprawdę gruby... Miał tego za 2000 i nie wytrzymał ciśnienia... (Taki żarcik, mam nadzieję że nie masz Mi go za złe)

A tak poważnie to zastanawiam się nad tym papierem; uważam że teraz jest nieprawdopodobnie tanio. Jedyna obawa to że za parę dni będzie jeszcze taniej.

jacobz
1
Wpisów: 211
Wysłane: 6 września 2011 21:15:25 przy kursie: 12,88 zł
Polecam do lektury omówienie ostatnich wyników finansowych spółki - post anty_teresy z 4. września. Porusza wiele ciekawych aspektów, które co nieco wyjaśniają i o których warto wiedzieć.
Edytowany: 6 września 2011 21:15

krishic
20
Wpisów: 557
Wysłane: 6 września 2011 21:43:14 przy kursie: 12,88 zł
Wyceny deweloperow schodza na takie poziomy, ze nierozsadnie w tej branzy jest budowac biznes sredniej wielkosci od zera. W niektorych przypadkach jak np w Gancie do przejecia wystarczy duzy FF. W przypadku Polnordu mamy spory FF i glownego akcjonariusza, ktory pod "presja" kapitalochlonnosci swoich innych spolek zmniejszal juz zaangazowanie.
Jesli Polnord bedzie w stanie zabudowac swoje grunty z zerowym zyskiem to bedzie to swietny deal dla ludzi, ktorzy kupuja teraz po ok 0,25 c/wk. Bedzie to dla nich oznaczac, ze w spolce pojawi sie 400% wiecej gotowki niz dzisiejsza wycena. Jesli nie nastapi bankructwo Polnordu to trudno bedzie w dlugim terminie na tych akcjach stracic (mimo obecnego trendu spadkowego).
Negatywny sentyment do rynku akcji w polaczeniu z negatywnym sentymentem do branzy i trwalym trendem spadkowym powoduja, ze spadajace akcje deweloperow "przestrzelily" w strone skrajnego niedowartosciowania.

akp
0
Wpisów: 5
Wysłane: 19 września 2011 20:04:18 przy kursie: 11,99 zł
Kurs spada mimo skrajnego niedowartościowania nie pomagają rekomendacje(IDM)wygląda,że ktoś rozpaczliwie potrzebuje kasy.Think Mam tylko nadzieję, że R nie wymyśli "darmowej" emisji
dla przyjaciela.

INWESTORQ
0
Wpisów: 130
Wysłane: 6 października 2011 12:12:33 przy kursie: 11,33 zł
Witam
z strony Spolki informacja

Wilanów Office Park powiększa się
2011-09-20

Zielone biura dla Pol-Aqua SA
100 procent powierzchni wynajęła giełdowa Pol-Aqua w otwartym w połowie września budynku biurowym, który jest częścią kompleksu Wilanów Office Park.

a kurs powoli odbija od dna -III kwartal zakonczyl sie -niedlugo Spolka poda informacje o sprzedazy
mieszkan w miesiacu sierpniu i wrzesniu

Niewiadoma pozostaje fakt wyprzedazy akcji przez fundusz Templeton ,natomaist brak jest dla mnie uzasadnienia do radykalnie niskiej wyceny Raiffeisen'a ktorz obniżył cenę docelową akcji Polnordu do 20 zł

ma ktos jakies informacje nt tej wyceny-jej b. szczegolowy opis ?

bB86
0
Wpisów: 744
Wysłane: 7 października 2011 09:56:59 przy kursie: 11,16 zł
ja powiem krótko... przemawia do mnie to, że obecna wycena to gdzieś 1/3 wyceny likwidacyjnej...
templeton mnie zastanawia, ale ich sypanie ma mało wspólnego z ideałami sir Templetona, nie mam pojęcia kto tam zarządza tym portfelem, w skład którego wchodzi PND, ani dlaczego sypie - może nawet spróbuję sprawdzić jak będę miał chwilę wolnego..
• Diehard modern value investor (with a Mungerish twist) ;) •
Edytowany: 7 października 2011 09:58

mila
0
Wpisów: 716
Wysłane: 12 października 2011 09:24:20 przy kursie: 14,17 zł
Wczoraj PND poszedł ładnie w górę. Czyżby szykowała się zmiana trendu?

Swoją drogą przy C/WK w okolicach 0,3 to można spółkę kupić, zlikwidować i sprzedać jej majątek z zyskiem Angel

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 12 października 2011 17:40:14 przy kursie: 14,17 zł
Według obliczeń, wartość likwidacyjna 18 zł
www.stockwatch.pl/gpw/polnord,...

Ale (!) zakłada, że aktywa są rzetelnie wyceniane, i że nie odpalą się jakieś zobowiązania pozabilansowe.

bankrucik
54
Wpisów: 4 316
Wysłane: 12 października 2011 19:28:54 przy kursie: 14,17 zł
czyli dając dyskonto do sprzedazy nieruchomosci to jestesmy w ok. realnej wartości likwidacyjnej... w kryzysie to nie jest jakis super miód
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

krishic
20
Wpisów: 557
Wysłane: 12 października 2011 22:28:11 przy kursie: 14,17 zł
@bankrucik
Jesli to nie jest "jakis super miód" to czy wg wyceny likwidacyjnej jest na gpw tanszy deweloper ? bo ja nie widze...

INWESTORQ
0
Wpisów: 130
Wysłane: 13 października 2011 09:18:29 przy kursie: 13,99 zł
mamy prawd uzasadnienie ostatnich wzrostow na walorze :

www.parkiet.com/artykul/7,1104...

fuzja Ganta i Polnordu ?

Nie za bardzo wierze ....
Za to b wierze ze ta plotka jest po to rozsiewana zeby podniesc wycene
Edytowany: 13 października 2011 09:19

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21