pixelg
MED - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

MED [MED]

AKTUALNY KURS: 5,38 zł (+0,00%) 23-03-2016 09:00
diR
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 937
Wysłane: 27 lutego 2014 21:50:00 przy kursie: 2,79 zł
Witam i otwieram wątek spółki salute

Czy ktoś ma informacje na temat rentowności ?
Z jakiego powodu trend spadkowy ?

wave
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody
Edytowany: 1 marca 2014 13:38

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 800
Wysłane: 22 grudnia 2014 14:14:40 przy kursie: 2,85 zł
Co prawda post był we własnej kronice, ale chyba wątek spółki będzie lepszy do tego co chciałem przekazać.
flesz napisał(a):
fragment z ich raportu miesięcznego:
Cytat:
"Tak znaczący wzrost jest spowodowany przypadającym na listopad okresem fakturowania usług za wizyty odbyte w rekordowym trzecim kwartale 2014 r."


a w polityce rachunkowości piszą:

Cytat:
Zmiana stanu produktów stanowi różnicę między oczekiwanym przychodem z tytułu odbytych, a niezafakturowanych wizyt pacjentów, prezentowanym w czynnych rozliczeniach międzyokresowych, a spodziewanymi kosztami realizacji tych wizyt, prezentowanymi w biernych rozliczeniach międzyokresowych.


Rozumiem to tak, że szacowany zysk z tych licznych wizyt z 3Q już pokazali w raporcie w pozycji "zmiana stanu produktów", a teraz gdy zafakturowali te wizyty, to pokażą z nich przychód ale mniej więcej równy kosztom. Ilośc wizyt ostatnio zmalała w stosunku do 3Q (widać to na wykresie w raporcie miesięcznym) więc wynik za 4Q może być nieco słabszy niż za 3Q.

w wolnej chwili przyjrzę się AQA.

Jest zupełnie odwrotnie Flesz...
MED raportu w układzie rachunku wyników porównawczym, czyli pokazuje wszystkie poniesione koszty w okresie jako koszty operacyjne, nawet jeśli nie dotyczyły one przychodów uzyskanych w tym okresie. Aby zachować współmierność przychodów i kosztów zwiększa się sztucznie przychody o wartość poniesionych kosztów, z których nie pokazuje się sprzedaży. Inaczej mówiąc przez wynik ta część produkcji idzie z zerowym zyskiem. W momencie kiedy raportujemy przychody ze sprzedaży pomniejszamy wartość zmiany stanu produktów. A więc w momencie fakturowania pokazujemy w zasadzie już czysty zysk ze sprzedaży, bo przychody równe poniesionym kosztom poszły już przez wynik w momencie ponoszenia kosztów.

flesz
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 451
Wysłane: 22 grudnia 2014 14:35:17 przy kursie: 2,85 zł
hmm... skoro w pozycji "Zmiana stanu produktów" jest "różnica między oczekiwanym przychodem z tytułu odbytych, a niezafakturowanych wizyt pacjentów, prezentowanym w czynnych rozliczeniach międzyokresowych, a spodziewanymi kosztami realizacji tych wizyt" to wydaje mi się, że właśnie w tym miejscu wykazują już marżę na tych wizytach.
Edytowany: 22 grudnia 2014 14:36


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 800
Wysłane: 22 grudnia 2014 15:45:09 przy kursie: 2,85 zł
Z tego co jest napisane tak na pozór by wynikało, ale trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy:
1. Takiego wyjaśnienia brakuje w sprawozdaniu rocznym badanym przez biegłego.
2. Taka prezentacja prowadziłaby do dwukrotnego pokazywania kosztów, bo raz przechodzą przez koszty normalnie a dwa jako obniżenie zmiany stanu produktów. Skoro wizyta już była, to w przyszłości nie powinna przecież rodzić kosztów...

flesz
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 451
Wysłane: 22 grudnia 2014 15:54:37 przy kursie: 2,85 zł
chyba pozostaje wyjaśnić to u źródła, ale pewnie jest tak jak w Twojej wersji a w raporcie kwartalnym mają nieścisłość w opisie polityki.

ucofb
Dołączył: 2010-11-12
Wpisów: 1 132
Wysłane: 9 marca 2015 20:57:26 przy kursie: 4,48 zł
Proszę o analizę raportu za IV kwartał 2014 r. Jest na to jakaś szansa?
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett

kurtwallander
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-01-28
Wpisów: 87
Wysłane: 14 kwietnia 2015 22:33:48 przy kursie: 3,35 zł
przyłączam się do prośby o omówienie,
pewnie gdzieś utknęło w natłoku :)

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 276
Wysłane: 14 kwietnia 2015 22:49:59 przy kursie: 3,35 zł
Robi się book . Postaram się coś wymodzić do piątku.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 276
Wysłane: 18 kwietnia 2015 06:33:35 przy kursie: 3,78 zł
Omówienie skonsolidowanych wyników za 4-ty kw. 2014r dla Medica Pro Familia.

Sprawozdanie jest kwartalne, a więc nie zostało jeszcze audytowane. Jest to istotne ze względu na sposób, w jaki firma wykazuje niezafakturowane wizyty (o czym poniżej).

Firma świadczy usługi w zakresie przeprowadzania badań klinicznych. Badania kliniczne to proces niezbędny do wprowadzenia nowego leku na rynek. Proces ten składa się z czterech faz.


1. Wstępne badania na zdrowych ochotnikach. Celem jest upewnienie się co do bezpieczeństwa substancji. Faza trwa około 1,5 roku.
2. Badanie działania leku na chorych. Celem jest ustalenie dawkowania oraz skuteczności działania w porównaniu do grup kontrolnych, którym podaje się inne specyfiki, bądź placebo. Faza trwa około 2 lat.
3. Szerokie badanie efektów stosowania leku na dużej próbie pacjentów. Celem jest ostateczne potwierdzenie skuteczności leku. Faza trwa około 3 lat. Pozytywny wynik tej fazy pozwala na rejestrację leku i wprowadzenie go na rynek.
4. Długotrwała „obserwacja” działania leku na „naturalnej” próbie pacjentów, czyli takich, którzy po prostu zostali poddani leczeniu daną substancją według zaleceń lekarza. Bada się działanie leku na różne grupy chorych, skuteczność różnych dawek itp. Poszukuje się skutków ubocznych. Określa przeciwwskazania, ale również nowe wskazania.

Medica działa w zakresie faz od 2-giej do 4-tej. Działalność ta jest regulowana i wymaga stosowania standardów Good Clinical Practice zawartych w dyrektywie 2001/20/WE.

Wśród obszarów badań prowadzonych przez Grupę dominują: reumatologia, interna oraz pulmonologia. Same badania zaś zlecane są albo przez koncerny farmaceutyczne, albo przez firmy zajmujące się outsourcingiem takich badań, tzw. CRO (Clinical Research Organization). Zleceniodawca zwany jest w tej branży Sponsorem.

Jako że pierwotni sponsorzy, to globalni producenci leków, w przychodach Grupy dominują waluty obce (euro i dolar). Z racji prowadzenia działalności w Polsce, w kosztach dominuje złoty. Firma jest więc eksporterem netto, co oznacza długą pozycję w walutach.

Warto zwrócić uwagę, że choć firma ociera się o biotechnologię i przemysł farmaceutyczny, jej działalność koncentruje się na czymś innym. To nie jest przyszły Roche, Novartis czy Pfizer. To poddostawca takich firm, którego oferta koncentruje się na organizacji procesu badań klinicznych. Czyli na etapie, gdy dana substancja – już wymyślona i wyprodukowana – ma wejść w kontakt z pierwszymi pacjentami. Usługi oferowane przez Medikę, to: organizacja badań, kompletacja dokumentacji, udostępnienie zaplecza laboratoryjnego oraz ambulatoryjna opieka nad pacjentami. Źródłem wartości dodanej jest tu specjalizacja.

Wprawdzie sam proces dla koncernów farmaceutycznych jest krytyczny dla ich przewagi konkurencyjnej i powinien być zatrzymywany wewnątrz; jednak wprowadzenie umów o poufności tej krytyczności go pozbawia. To z kolei pozwala na outsourcing. Tu pojawia się Medica. Szukając jakiejś analogii firmę można porównać do headhuntera, który na zlecenie redaguje ogłoszenie, zajmuje się jego publikacją, służy własną bazą kandydatów, przeprowadza z nimi rozmowy i ich ocenia, dba o kontakt itp. Jednocześnie zachowuje dla siebie udostępnione krytyczne informacje o zleceniodawcy.

Business model jest dość interesujący. Kapitałochłonność i koszty stałe są zredukowane do minimum. Sprzęt do badań jest wypożyczany przez Sponsora. Procesy non-core takie jak księgowość, obsługa prawna, ale również badania diagnostyczne i laboratoryjne są outsourcowane. Lekarze pracują na zlecenie. Grupa jest elementem koordynującym w dłuższym łańcuchu wartości.

Nietrudno oczywiście zidentyfikować zagrożenia związane z taka organizacją. Jak choćby utratę współpracujących lekarzy. Wygląda jednak na to, że istnieją tu pewne bariery wejścia. Jako przewagę Grupa definiuje dobre relacje ze Sponsorami. Brzmi dość trywialnie, ale chodzi o track record i reputację w branży. Wyrobienie ich wymaga czasu i daje premię za pierwszeństwo. Tymczasem do konkurencji Zarząd zalicza szpitale oraz Synexus. Tych pierwszych Spółka nie uważa zresztą za realne zagrożenie. Przewagą mają tu być niższe koszty stałe oraz motywacyjny system wynagradzania personelu medycznego.

Co ważne, Sponsor nie tylko pokrywa koszty badań klinicznych, ale również bierze na siebie całkowite ryzyko związane z ich przeprowadzeniem, czyli m.in. ewentualnymi odszkodowaniami. Niemniej zastosowano dodatkowy bufor. Działalność operacyjna prowadzona jest w spółce komandytowo-akcyjnej, w której komplementariuszem jest z kolei spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Mamy tu strukturę holdingową.

Grupa dość dziarsko się rozwija, choć nie obyło się bez zgrzytów. W 2013 roku zderzono się z niewystarczającą powierzchnią ośrodka w Warszawie i opóźnieniami w jej rozbudowie. Ale co gorsza nastąpił poślizg w rekrutacji pacjentów w innym ośrodku (w Katowicach), a więc w obszarze, na którym Spółka miała prezentować swoje kompetencje.

Nie wykonano też prognoz finansowych. Zrealizowało się tu kilka ryzyk. W tym przedłużające się procedury rejestracyjne. Uważam jednak, że mieliśmy też do czynienia z pewną niefrasobliwością zarządzania. Poczynione na początku 2014r. roku zmiany w kierownictwie zdają się tę tezę wspierać. Natomiast raport za 4-ty kwartał nie pozostawia wątpliwości:

Cytat:
Zmiana Zarządu znacząco wpłynęła na sposób zarządzania w spółkach i na poprawę jej wyników finansowych.


Rok 2014 to wzrost i poprawa wyników. Grupa każdy kwartał zakończyła na bezpiecznym plusie. Relatywna rentowność operacyjna to ponad 15%, solidnie. Nominalnie to 1,3m złotych. Również nieźle, jednak gdy się patrzy na wyniki kwartalne, kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych nie dają jeszcze komfortu. Grupa jednak cały czas się rozwija. Rok do roku zanotowała ponaddwukrotny wzrost przychodów.

Ważne jest też, że widzimy tu już pewną regularność biznesu. Poniżej zysk operacyjny w funkcji przychodów:


kliknij, aby powiększyć


Również skorygowany o kapitał pracujący cash flow operacyjny wychodzi na plus.

Jeśli tendencje wzrostowe w przychodach się utrzymają, firma będzie wypracowywać bezpieczne zyski i gotówkę.

Problem w tym, że nie jestem przekonany do prawidłowości wykazywanej zmiany stanu produktów. Po pierwsze:

Cytat:
Zmiana stanu produktów stanowi różnicę między oczekiwanym przychodem z tytułu odbytych, a niezafakturowanych wizyt pacjentów, prezentowanym w czynnych rozliczeniach międzyokresowych, a spodziewanymi kosztami realizacji tych wizyt, prezentowanymi w biernych rozliczeniach międzyokresowych.


Jeśli już, to powinno być raczej odwrotnie: „zawieszone” koszty wizyt powinny być w rozliczeniach międzyokresowych czynnych (RMC), a „zawieszone” przychody w rozliczeniach międzyokresowych biernych (RMB). I tak pewnie jest, tylko jest to odwrotnie opisane.

Po drugie: rozliczenia bierne w takim kontekście wykazuje się, gdy rosną nam składniki aktywów, a nie możemy wykazać przychodu. Czyli np. gdy dostaliśmy pieniądze z umowy, a nie możemy wykazać przychodu (analogicznie do dotacji) . Taka prezentacja tutaj miałaby uzasadnienie, gdyby Sponsor płacił z góry za umowę. Wtedy wzrosłyby środki pieniężne, a dla zbilansowania pasywów wykazalibyśmy wyższe RMB. Nie wpływałoby to jednak na RMC, a zwłaszcza na zapasy.

Tutaj jest inaczej: Grupa ponosi koszty wizyt, których nie może wykazać w kosztach rachunkowych, bo tych wizyt nie fakturuje. Nie ma więc stosownych przychodów. Takie koszty powinny być zawieszone w bilansie, aby nie wchodziły do wyniku. Zawiesić je można albo w rozliczeniach międzyokresowych czynnych, albo w zapasach. Ponieważ przyjmowanie wizyt pacjentów wpisuje się w działalność podstawową Spółki, wariant z zapadami miałby sens. W ten sposób przemieszczenie następuje tylko po stronie aktywów. Nie trzeba więc nic zmieniać w pasywach.

Może też być tak, że firma dostaję gotówkę i wykazuje RMB. Następnie gotówkę tę wydaje na obsługę wizyt i wykazuje RMC. Wtedy w pasywach mamy RMB, a w aktywach RMC i niewydaną resztę gotówki. Ale nie wpływa to na zapasy. Ewentualnie firma wykazuje zapasy, a nie RMC. Wtedy w aktywach mamy zapasy i niewydaną resztę gotówki.

To, co jest tutaj robione, to wykazywanie niezafakturowanych przychodów z wizyt jako RMB oraz odpowiednich kosztów w RMC. Ponieważ przychody są większe, niż koszty, Spółka „wrzuca” różnicę do zapasów. Inaczej nie zgodziłby się bilans. Słusznie zauważono na forum, że jest to marża na wizytach. Nie wiem, czy Spółka właśnie to chciała pokazać.

Problem w tym, że w ten sposób w rachunku rodzajowym mamy większe „przychody i zrównane z nimi”. Normalnie są one pomniejszane przez sekcję kosztów, ale tutaj tych kwot w kosztach nie ma. Są w RMC, poza rachunkiem zysków i strat. Wniosek z tego, że wynik różni się od właściwego o tę zmianę stanu produktów.
W rachunku kalkulacyjnym nie mielibyśmy, ani tych kosztów, ani tych przychodów i najprawdopodobniej wynik nie zgodziłby się z rodzajowym. A musi być taki sam.

Zobaczymy, co na to powie audytor. O dziwo w zeszłym roku nie powiedział nic. Ale w tym roku kwoty są większe.

Nie zmienia to faktu, że tendencje w firmie są pozytywne. Mogą być tylko opóźnione w stosunku do tego, co prezentuje w sprawozdaniach. Biznes coraz bardziej rokuje, że będzie trwale zyskowny. Choć to dopiero początek drogi i nie wiadomo jeszcze, jaki pułap Spółka osiągnie.


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 18 kwietnia 2015 15:34

ucofb
Dołączył: 2010-11-12
Wpisów: 1 132
Wysłane: 18 kwietnia 2015 15:21:55 przy kursie: 3,78 zł
Dzięki za analizę ;) Mniej więcej podobnie to widziałem tylko te zawiłości księgowe były jednak dla mnie nie do przeskoczenia... Ogólny jednak obraz firmy na plus wg mnie.
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett


rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 276
Wysłane: 18 kwietnia 2015 15:48:55 przy kursie: 3,78 zł
Moim zdaniem na plus. Obecny zarząd wygląda na skuteczny.
Ta rachunkowość jest 'jakaś dziwna', ale jako produkt uboczny mamy dodatkową informację. Mimo braku rachunku kalkulacyjnego.

Można więc ten fakt wykorzystać i potraktować całość jak sprawozdanie non-GAAP w Stanach.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,390 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d