pixelg
BOGDANKA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

BOGDANKA [LWB]

AKTUALNY KURS: 26,00 zł (+0,39%) 16-06-2021 14:47
ChiefMike
0
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 575
Wysłane: 16 września 2015 19:02:25 przy kursie: 64,35 zł
@krewa Dzięki za info a swoją wypowiedzią potwierdzasz tylko to co napisałem powyżej.

Nigdzie nie pisałem o szwagrze, garażu nie pamiętam - chociaż tam zaczynali najwięksi i akurat dla samochodu garaż jest miejscem idealnym - jesteś typowym zawistnym Polakiem który torpeduje innych ludzi jeśli Ci chcą coś stworzyć. W czym Ci to przeszkadza ? Nie udało się trudno to mój czas moja kasa Też masz z Tym problem ? Tak z ciekawości próbowałeś sam coś stworzyć ?

Jak byś regulamin forum w jednym palcu i jeśli byś się do niego stosował to nie obrażał byś innych użytkowników forum "superchabetami".

Szkoda bo zawsze uważałem, że użytkownicy forum są na wyższym poziomie.

A jeśli chodzi o łamanie regulaminu i offtop to będę się bardziej pilnował - ukrócę swoje "wywody", nie będę również odpisywał użytkownikom forum na tematy nie związane ze Spółką bo widzę, że nie warto - na swoją obronę dodam, że ja tej dyskusji nie zapoczątkowałem.

Ukłony.

piotrszwed
0
Dołączył: 2013-11-22
Wpisów: 90
Wysłane: 16 września 2015 19:13:57 przy kursie: 64,35 zł
Nic na to nie poradzimy. Przychodzi nam tylko próbować wczuć się w rynek i "fuksem" trafić na rodzynek!

Coś nas spółki węglowe rozpieszczają.

Deogracias
Deogracias PREMIUM
6
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 471
Wysłane: 21 września 2015 00:29:10 przy kursie: 64,44 zł
Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej Grupy Kapitałowej Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. (dalej BOGDANKA) za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2015 roku (sprawozdanie półroczne)

Wokół Bogdanki w ostatnim czasie dzieje się tyle, że sama analiza sprawozdania finansowego może wydawać się mało ekscytująca. Mimo, że dla inwestora kwestia bieżących decyzji odnośnie ma raczej charakter krótkoterminowy, to jednak zawsze warto pamiętać jak wygląda sytuacja fundamentalna.


Analiza sprawozdania finansowego


kliknij, aby powiększyć

Przychody BOGDANKI w ostatnich kwartałach spadają, co nie jest niczym zaskakującym. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są malejące ceny węgla. Samo wydobycie jest względnie stałe, ale zmieniają się mocno ceny sprzedaży realizowane przez spółkę. Widać wyraźnie, że rentowność i zysk na sprzedaży podąża bezpośrednio za poziomem przychodów. Poziom kosztów związanych z wydobyciem wykazuje mniejszą zmienność. Bogdanka jest spółką rentowną, co w branży w jakiej działa trzeba potraktować jako duże osiągnięcie. Natomiast problemem są ekstremalnie trudne warunki zewnętrzne w jakich przyszło jej działać w ostatnich kwartałach.


kliknij, aby powiększyć

Powyższy wykres (zaczerpnięty z materiałów spółki) przedstawia najpopularniejsze wskaźniki - czyli ceny węgla "CIF ARA" oraz "FOB BP". Te skróty mają następujące znaczenie:
CIF - Cargo,Insurance, Freight - cena z uwzględnieniem kosztu dostawy, ubezpieczenia, frachtu do portu przeznaczania
FOB - Free On Board - sprzedawca jest odpowiada za koszt transportu do wskazanego miejsca
ARA - Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia
BP - Baltic Ports

Ceny takich produktów są najpowszechniejszym benchmarkiem dla koncernów wydobywczych w Europie Wschodniej. Oczywiście nie oznacza to, że kopalnie dostarczają węgiel do wskazanych portów, ale np. ceny w kontraktach długoterminowych z elektrowniami mogą być waloryzowane do takiego benchmarku.

Warto zerknąć na strukturę odbiorców BOGDANKI:
- ENEA - 45% w pierwszym półroczu 2015
- GDF Suez - 18%
- ENERGA - 11%
- PGNiG - 10%

Jak widać - kluczowa dla bieżącej sytuacji spółki Enea odbiera 45% całości produkcji spółki. 4 największych klientów odpowiada za 84% sprzedaży BOGDANKI. Jest to sytuacja, w której siła przetargowa odbiorców jest co najmniej znacząca. Z drugiej strony - nie jest banalną zmiana dostawcy węgla do dużej elektrowni, zarówno z uwagi na koszty transportu (renta geograficzna) jak i specyfikę dostarczanego surowca, do której wytwórca energii zoptymalizował swoje procesy technologiczne.


kliknij, aby powiększyć

Porównanie wyników pierwszego półrocza 2015 oraz 2014 pozwala na zbiorcze podsumowanie widocznych tendencji. Sprzedaż spadła o 10,8%. Zyski spadły w większym stopniu (EBIT i zysk brutto o 20%, zysk netto 17%), ale trzeba podkreślić, że spółka cały czas utrzymuje rentowność działania na wysokim poziomie. Spadek zysków jest relatywnie niewielki, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia ze spółką o relatywnie wysokich kosztach stałych.

Koszty finansowe związane ze sporym zadłużeniem odsetkowym (777 mln zł na 30 czerwca 2015) są trzymane w ryzach.


kliknij, aby powiększyć

Bogdanka notuje ujemny cykl konwersji gotówki. Oznacza to, że płaci swoim dostawcom później niż sama utrzymuje zapłatę za wytworzone (wykazywane w zapasach) i sprzedane produkty, za które również otrzymuje zapłatę z opóźnieniem (okres spływu należności. Nie jest to sytuacja częsta i z uwagi na ten fakt warto zerknąć w zobowiązania spółki. Widać duży udział rezerw, zarówno związanych ze świadczeniami dla pracowników, jak i z innych tytułów (szkody górnicze, likwidacja zakładku). To nieco zaburza obraz, ale nawet ograniczając się do samych zobowiązań handlowych widać, że często bywają one wyższe niż wartość aktywów obrotowych z pominięciem środków finansowych. BOGDANKA najprawdopodobniej potrafi wykorzystać swoją mocną sytuację w stosunku do podwykonawców, w stosunku do których ma pozycję quasi-monopolistyczną (w rejonie działania spółki są skazani na współpracę ze spółką). Taka sytuacja ma oczywiście pozytywny wpływ na finanse spółki.


kliknij, aby powiększyć

Przepływy operacyjne wyglądają bardzo korzystnie - każdego kwartału BOGDANKA generuje gotówkę w kwotach mocno przewyższających raportowane zyski (od 120 do 240 mln zł kwartalnie w ciągu ostatnich 3 lat). Jest to zasługą zarówno samej rentowności działalności spółki, jak też dużych kwot amortyzacji (około 90-100 mln zł kwartalnie). Warto spojrzeć na tą kwestię szerzej. Aby utrzymywać sprzedaż, BOGDANKA musi cały czas inwestować w przygotowywanie nowych pokładów węgla do eksploatacji oraz w utrzymanie sprawności parku maszynowego.
Jeśli popatrzymy na łączny wynik gotówkowy operacyjny i inwestycyjny, to sytuacja nie jest już tak optymistyczna na jak na pierwszy rzut oka. W 2014 saldo gotówkowe wyniosło -4 mln zł, przy raportowanych zyskach na poziomie 272 mln zł, inwestycjach w wysokości 717 mln zł i gotówce z operacji w kwocie 713 mln zł. W tym roku wygląda to nieco lepiej - zyski to 75 mln zł, inwestycje 288 mln zł a gotówka z operacji to 357 mln zł. Jest to skutek przyjętej przez zarząd spółki strategii "obrony gotówki" wymuszonej spadającymi cenami węgla, głównie poprzez cięcie kosztów i ograniczenie Capexu (wydatków inwestycyjnych).
Bogdanka dysponowała zapasami gotówki na poziomie 222 mln zł, z czego 119 to środki zgromadzone na wypłatę dywidendy. Niewątpliwie trzeba pochwalić zarząd BOGDANKI za to, że potrafił podjąć w trudnej sytuacji działania, których pozytywne efekty są wyraźnie i stosunkowo szybko widoczne.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć

Większość aktywów spółki to majątek trwały. Użyty na wykresie kolor czarny pasuje bardzo dobrze do charakteru aktywów rzeczowych, ponieważ są to w zdecydowanej większości wyrobiska węgla oraz maszyny służące do jego wydobycia. BOGDANKA nie przeprowadzała aktualizacji wartości majątku trwałego w związku ze spadkiem cen węgla, ale .
Należy mieć na uwadze, że przy utracie rentowności taka aktualizacja jest wskazana przez przepisy księgowe, Ma ona wprawdzie charakter niegotówkowy, ale odbija się negatywnie na zyskach i może się odbić negatywnie na postrzeganiu spółki przez inwestorów.

Po stronie pasywów widać rosnące zadłużenie oraz wysoki udział zobowiązań pozaodsetkowych w finansowaniu działalności. Spółka nie spełnia zarówno złotej jak i srebrnej reguły bilansowej (majątek trwały jest wyższy niż kapitał własny oraz kapitał stały). BOGDANKA funkcjonuje w taki sposób już wiele lat, więc nie powinno to być jednak powodem do niepokoju.


kliknij, aby powiększyć


Ranking Altmana systematycznie maleje, co oznacza rosnące prawdopodobieństwo problemów finansowych. Jest to oczywiście związane z malejącymi przychodami i rosnącym zadłużeniem. Wskaźnik jest obliczany ex post i nie uwzględnia oczywiście potencjalnych trudności związanych z utratą kluczowego klienta, czyli ENEI.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że BOGDANKA jest bardzo solidną spółką. Jeśli chodzi o efektywność działania, to swoich bezpośrednich konkurentów z branży górniczej bije o kilka długości. Świadczy o tym chociażby fakt, że BOGDANKA przez cały czas notuje zyski, podczas gdy inni konkurenci (Kompania Węglowa czy notowane na giełdzie JSW albo NWR) stoją na skraju bankructwa.

Aktualne problemy inwestorów dotyczą zupełnie innych problemów, niż sama działalność spółki.

BOGDANKA jest przedmiotem twardej gry (można by nawet powiedzieć, że brutalnej) ze strony Enei, która próbuje dokonać wrogiego przejęcia. ENEA wybrała oczywiście do tego dobry moment, kiedy kurs węgla osiąga minima, a spółki wydobywcze są notowane po mocno niekorzystnych kursach.
Warto jednak spojrzeć na tą kwestię z szerszej persepktywy. Kapitalizacja Enei to około 6 mld zł, a BOGDANKI to aktualnie 2,2 mld zł. W sierpniowym dołku kapitalizacja sięgała zaledwie 1,4 mld zł. Jeszcze 2 lata temu kapitalizacja obu spółek była zbliżona i sięgała około 4 mld zł.
Z punktu widzenia Enei projekt przejęcia BOGDANKI ma racjonalne uzasadnienie i pozwala skorzystać z bardzo niskiej bieżącej wyceny przejmowanego podmiotu. Jeśli ceny węgla przestaną spadać i wrócą do wcześniejszych poziomów, to zapewne będzie to dotyczyć również kursu akcji BOGDANKI.

Nie podejmuję się oceniać na ile decyzja o zerwaniu kontraktu długoterminowego, która zaniżyła bardzo mocno poziom cen akcji, była powiązana z decyzją o wezwaniu. Prawdopodobnie się tego nigdy nie dowiemy, zważywszy na sprawność dochodzeniową KNF.
Dodatkowo w kierunku Enei oraz OFE będących jej akcjonariuszami jest kierowany zarzut wykorzystania informacji poufnej przez OFE lub osoby powiązane ze spółką. Teoretycznie z analizy transakcji i powiązań osobowych można by ustalić ewentualne poszlaki, a potem zbadać czy są dowody na wypływ informacji poufnych. No cóż - zobaczymy co uda się ustalić "detektywom" z KNF.

Akcjonariusze muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy cena zawarta w wezwaniu jest adekwatna do wartości akcji spółki i dodatkowo ocenić jaka jest szansa na to, żeby wezwanie doszło do skutku.

Cena oferowana w wezwaniu jest oczywiście znacząco niższa niż średnia przez ostatnie parę lat, chociaż z drugiej strony dwukrotnie wyższa niż cena z sierpniowego dołka.

Kilka metod może pozwolić na oszacowanie atrakcyjności ceny akcji spółki. Wskaźniki serwisu Stockwatch wskazują raczej na niedowartościowanie, zwłaszcza w odniesieniu do całego rynku.

Cena w wezwaniu jest zbliżona do wartości księgowej, co jest atrakcyjną ofertą na tle sektora wydobywczego. Biorąc pod uwagę utrzymującą się mimo trudnych warunków rentowność BOGDANKI nie jest to jednak na pewno zbyt wysoka cena za posiadane aktywa.
Wskaźnik cena/zysk dla ceny z wezwania to około 9 dla historycznych zysków za poprzednie 4 kwartały. Jednak zysk w ostatnich 2 kwartałach był wyraźnie słabszy i gdyby utrzymał się na takim poziomie, to wskaźnik cena/zysk osiągnąłby poziom 15,2. Dla zysków uśrednionych dla ostatnich 5 lat wskaźnik cena/zysk kształtuje się na poziomie 8,6.


kliknij, aby powiększyć

Warto zerknąć również na przepływy generowane do spółki. Jak widać, w dłuższym terminie są one raczej ujemne, co jest związane z realizacją programu inwestycyjnego mającego na celu zwiększenie mocy produkcyjnych. Ostatnie 2 kwartały pokazują już dodatnie przepływy do firmy, co wynika głównie z redukcji Capexu.
Na wykresie są przedstawione przepływy do wszystkich dawców kapitału, zarówno akcjonariuszy, jak kredytobiorców. Warto pamiętać, że w ostatnim czasie spółka wyraźnie zwiększyła zadłużenie.
Patrząc pod kątem generowanych przepływów BOGDANKA nie prezentuje się korzystnie - wprawdzie program inwestycyjny został zakończony, ale przy aktualnych warunkach rynkowych raczej nie przyniesie on spodziewanych efektów w postaci wzrostu sprzedaży i dodatkowych zysków. Ujęcie przepływowe daje nam podobne wnioski co wcześniejsza analiza przepływów gotówkowych.

>> Porównanie na tle sektora surowcowego

Brak dominującego, branżowego akcjonariusza powodował, że BOGDANKA zawsze była wystawiona na ryzyko przejęcia. Jedynym sposobem, aby go uniknąć może być tylko wysoka cena akcji. Trzeba przyznać ENEI, że pod tym względem moment na wrogie przejęcie BOGDANKI jest bardzo korzystny, w czym sama ENEA wydatnie pomogła.
Kluczowa dla akcjonariuszy będzie postawa inwestorów finansowych, którzy kontrolują większość akcjonariatu BOGDANKI. Jeśli uznają oni proponowaną cenę za nieatrakcyjną - powinno to korzystnie wpłynąć na notowania akcji. Zaplanowane na 15 października (dzień przed zakończeniem zapisów na wezwanie) walne zgromadzenie powinno sporo wyjaśnić, jeśli chodzi o faktyczne intencje akcjonariuszy finansowych. Do tego momentu kursem będzie rządzić cena z wezwania, lub ewentualne plotki.

>> Wyceny, wskaźniki oraz inne informacje dotyczące spółki - tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych - tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki


kikan123
0
Dołączył: 2009-06-16
Wpisów: 66
Wysłane: 23 września 2015 09:00:25 przy kursie: 62,25 zł
Z cyklu hipokryzja KNF/rządu :)

Cytat:
KNF analizuje, czy gwałtowny wystrzał notowań akcji notowanego na NewConnect Geotransu, do którego doszło przed publikacją przez spółkę informacji o wejściu w nowy segment działalności, to czysty przypadek


www.parkiet.com/artykul/144188...

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 584
Wysłane: 23 września 2015 11:15:36 przy kursie: 62,25 zł
Z ostatnich dni to Presco jeszcze jest do analizy.

piotrszwed
0
Dołączył: 2013-11-22
Wpisów: 90
Wysłane: 23 września 2015 12:41:32 przy kursie: 62,25 zł
A wczoraj KNF nałożył karę dla MNI po ponad 4 latach od sprawy.

Widać są równi i równiejsi.

www.money.pl/gospodarka/wiadom...

addison
27
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 2 229
Wysłane: 30 września 2015 09:48:42 przy kursie: 56,80 zł
do tej pory sądziłem, że z wezwania nie można się wycofać. Wydawało mi się, że na poczet wezwania DM obsługujący wezwanie blokuje środki.

Część inwestorów grająca na małe procenty ale pewne często ustawia się poniżej ceny w wezwaniu aby potem oddać hurtem w wezwaniu kasując mały ale pewny procent.

Tutaj też sporo papiera ktoś nabył aby zrealizować taki scenariusz, tylko, że ryzyko wzrosło bo kto wie czy wezwanie nie zostanie anulowane. Co wtedy papier wraca <50 a ci co szli na pewny biznes dostaną sporo po kieszeni? Niektórzy posiłkują się kredytem, krótki termin, pewny zysk, dlaczego nie? Sam kiedyś brałem kredyty na wezwania NFI, skoro nie było ryzyka? 66% to nie 100%, ale inwestorzy o tym wiedzieli i tak szacowali cenę nabycia.

teraz enea włączyła pauzę, ale kurs spadnie bo spaść musi.

Chyba wybiorę się na NWZA :)

Deogracias
Deogracias PREMIUM
6
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 471
Wysłane: 30 września 2015 10:54:27 przy kursie: 56,80 zł
Cytat:
Z ostatnich dni to Presco jeszcze jest do analizy.


Wydaje mi się, że Inovide-Matrix też. Komunikat o wezwaniu poszedł o 17:22, kurs poszedł w górę jeszcze na sesji na wolumenie 20 razy większym niż przez kilka wcześniejszych dni. Wyraźny ruch widać już na kilka dni wcześniej.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

Wloczykij
0
Dołączył: 2008-12-23
Wpisów: 581
Wysłane: 6 października 2015 20:05:35 przy kursie: 59,06 zł
Jeśli wezwanie na Bogdankę jest do 16.10 a NWZA w/s ograniczenia prawa glosu do 10% jest 15 paździenrika, to nie można będąc na NWZA kupić akcji i wziąć udział w wezwaniu. Trzeba akcje posiadać już wcześniej i ewentualnie je szybko tego dnia sprzedać jak się okaże że wezwanie padnie.

Zakładając że wezwanie się powiedzie a taka informacja obecnie przeważa w mediach, jeśli Enea skupi te 66% akcji to po wezwaniu kurs może spaść, ciekawe tylko do ilu. Z jednej strony mamy ponowne wejście SP do spółki tylnymi drzwiami, z drugiej prawdopodobnie przedłużenie kontraktu na dostarczanie węgla do Enei. Pytanie na jakich warunkach.
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze. — Margaret Thatcher

addison
27
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 2 229
Wysłane: 19 października 2015 10:47:53 przy kursie: 58,32 zł
Mamy kolejny przykład jak wygląda nasza bananowa giełda.

Najpierw przedłużenie zapisów a po sesji w piątek podanie, że akcje zgłoszone po 16 października mogą, ale nie muszą być brane pod uwagę w wezwaniu.

podwójne standardy. oczywiście fundusze mające działy prawne szczegółowo analizują to wszystko, ale drobni inwestorzy niekoniecznie. Enea a i KNF czy serwisy typu PAP, nie czuły się w obowiązku poinformowania o podwójnych standardach.

Dlaczego nie było tej informacji w komunikatach o przedłużeniu wezwania? można się samemu domyślić.

Enea ma minus za takie traktowanie inwestorów, która to już spółka?

Enea na równym traktowaniu inwestorów nic by nie straciła, kupiłaby tyle samo akcji w bardziej przejrzysty sposób, po co więc to zrobiła? Na moje to ukłon w kierunku funduszy.


co na to KNF? głowa w piasek po raz kolejny...
Edytowany: 19 października 2015 11:00


enthusiast
5
Dołączył: 2009-12-08
Wpisów: 167
Wysłane: 19 października 2015 14:19:53 przy kursie: 58,32 zł
Co prawda w warunkach wezwania była informacja, że gwarancja równej redukcji będzie dla wszystkich którzy odpowiedzą do 15 pażdziernika, natomiast odpowiadając po tym terminie już niekoniecznie:

Cytat:
29. Wskazanie jednego z trybów określonych w § 8 ust. 1 Rozporządzenia, zgodnie z którym nastąpi nabycie Akcji

Nabycie Akcji nastąpi w trybie określonym § 8 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia, tj. Wzywający zobowiązuje się do nabycia Akcji objętych zapisami złożonymi w ciągu pierwszych 14 dni przyjmowania zapisów, na zasadzie proporcjonalnej redukcji - w przypadku gdy liczba akcji objętych tymi zapisami jest większa od wskazanej w Wezwaniu, albo nabycia wszystkich Akcji objętych zapisami złożonymi do końca dnia roboczego poprzedzającego dzień, na koniec którego liczba Akcji objętych zapisami przekroczyła liczbę Akcji określoną w Wezwaniu - w przypadku gdy liczba akcji objętych zapisami złożonymi w ciągu pierwszych 14 dni przyjmowania zapisów jest równa lub mniejsza od wskazanej w Wezwaniu; w stosunku do Akcji objętych zapisami złożonymi w dniu, w którym liczba Akcji objętych zapisami przekroczyła liczbę Akcji określoną w Wezwaniu, stosuje się zasadę proporcjonalnej redukcji.

Wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki BOGDANKA SA

Inna sprawa to puszczenie informacji, że zapisy złożone po 16 października mogą nie być uwzględniane - mógł to być tylko straszak, żeby skupić akcje taniej i oddać je w wezwaniu drożej. Zobaczym ile faktycznie kupią akcji, ale fakt że rodzi to podejrzanie o kolejną niemiłą zagrywkę w tym wezwaniu.

addison
27
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 2 229
Wysłane: 19 października 2015 14:34:22 przy kursie: 58,32 zł
jedno wezwania a dwa podejścia.

każdy może doczytać, ale nie oszukujmy się tylko mali zostali na tym skołowani.

maremiks
0
Dołączył: 2012-10-12
Wpisów: 42
Wysłane: 7 marca 2016 11:02:42 przy kursie: 39,49 zł
Może warto by było aby np. redakcja SW zaczęła piętnować rekomendacje biur maklerskich? Mają one wpływ głównie na drobnych inwestorów, a są wydawane w zasadzie bez żadnej odpowiedzialności. I potem mamy sytuację jak z LWB (choć nie tylko...), gdzie rekomendacja jest na 16,30 a kurs idzie dokładnie w odwrotną stronę. Ja rozumiem, że są to tylko rekomendację, ale to wygląda bardziej jak próba sterowania rynkiem w dodatku nawet bez żadnego napiętnowania "fachowców"

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 584
Wysłane: 7 marca 2016 11:12:57 przy kursie: 39,49 zł
Same się piętnują, zajrzyj o tutaj:
www.stockwatch.pl/gpw/bogdanka...

Tylko uwaga, rekomendacje nie są sygnałami kupna/sprzedaży, mimo że mówią kup/sprzedaj. Ich rola jest inna i w sumie szkoda gdyby ich zabrakło.

DeTomaso-IS
0
Dołączył: 2010-09-21
Wpisów: 139
Wysłane: 20 lipca 2016 01:00:41 przy kursie: 46,00 zł
Cytat:
Dzięki uzyskaniu dostępu do zasobów złoża Ostrów, zasoby operatywne spółki mogą wzrosnąć o ok. 200-350 mln ton (w zależności od warunków koncesji wydobywczej), wobec ok. 230 mln ton obecnie. Oznaczałoby to możliwość przedłużenia żywotności kopalni z ok. 2042 roku (przy obecnym poziomie wydobycia) do 2080 roku.


www.bankier.pl/wiadomosc/Bogda...

Komentarz raczej zbędny;)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 651
Wysłane: 21 lipca 2016 08:35:57 przy kursie: 49,31 zł
Pytanie tylko Tomek, czy to jest informacja tak mocno cenotwórcza? Do uruchomienia tego projektu jeszcze bardzo daleka droga, a kurs raczej powinien być bardziej wrażliwy na zmiany cen węgla niż potencjalny wzrost wolumenu produkcji.

DeTomaso-IS
0
Dołączył: 2010-09-21
Wpisów: 139
Wysłane: 21 lipca 2016 12:48:31 przy kursie: 51,49 zł
Nie wiem, nie mi to oceniać.
A pamiętasz co spowodowało mocną przecenę w zeszłym roku?
Myślę, że najbardziej cenotwórczą informacją były zapewnienia, że Bogdanka nie będzie kroplówką dla Śląska.
A do kursu sprzed roku jeszcze daleka droga.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 651
Wysłane: 21 lipca 2016 16:27:16 przy kursie: 51,49 zł
Zapewnienia, zapewnieniami, ale sam wiesz jak to na ryneczeku jest i jak można ufać politykom. W końcu wystarczy, że ENEA będzie pożyczać środki kopalniom na śląsku, lub zaangażuje się kapitałowo, a kasę na to weźmie nieformalnie w formie pożyczek czy obniżenia kontraktu dla Bogdanki. Efekt wypowiedzenia kontraktu przed przejęciem też znamy :) Nie zmienia to jednak faktu, że przy potencjalnym odbiciu cen węgla Bogdanka będzie korzystać.

DeTomaso-IS
0
Dołączył: 2010-09-21
Wpisów: 139
Wysłane: 22 lipca 2016 01:11:53 przy kursie: 51,49 zł
Tak, to wszystko prawda, ale czy nie uważasz, że obecna wycena uwzględnia te obawy?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 651
Wysłane: 22 lipca 2016 08:48:17 przy kursie: 51,49 zł
Obecny powtarzalny zysk netto grupy to ca 250 mln zł, co daje w tej chwili C/Z na poziomie 6,8. To nie jest wartość wysoka, ale trzeba pamiętać, że roczny wynik ma w sobie kwartały kiedy ceny wynosiły ca 55 USD/t, a w ostatnim kwartale mieliśmy przecież tylko 46 USD/t.

Można zatem powiedzieć, że wycena rynkowa spółki uwzględnia dalsze pogorszenie wyników i dostosowanie się do cen węgla z pierwszego kwartału, oczywiście przy założeniu braku odbicia cen i zwiększenia produkcji.

Jeśli jednak zerkniemy na ceny ,to owo odbicie miało miejsce i w lipcu doprowadziło ceny (ARA) w okolice 58 USD/t. A zatem można powiedzieć, że ryzyko o którym pisałem jest do pewnego stopnia w cenie.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,321 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,35% +33 869,63 zł 53 869,63 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło