Zmiany OFE - wpływ na nasze emerytury i wyniki inwestycyjne - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11 12 13 14 15 16 17

Zmiany OFE - wpływ na nasze emerytury i wyniki inwestycyjne

Kakarotto
Wpisów: 605
Wysłane: 29 czerwca 2014 13:16:47
Cały niedzielny ranek poświęciłem na obliczenia "mojego OFE". Teraz podzielę się tym co mi wyszło.

Interesują nas zasadniczo tylko 3 rzeczy:
- liczba zgromadzonych jednostek OFE
- ich wartość\wielkość
- oraz to co do tego worka zostało wsypane.

Zsumowałem wszystkie wpłaty do maja br., ponieważ przekazanie 51,5% do ZUS zaburzyło by obliczenia. Gdyż cała ta przekazywana kwota to nie tylko składki, ale również procentowe zyski z wpłaconych składek. Ot, takie ułatwienie zrobiłem.
Sładki zestawiłem z wartością rachunku [na stan maj br.] czyli iloczynem wartości jednostki z liczbą jednostek. Wyszło że średnio na przestrzeni ostatnich 5 lat wzrost kapitału wyniósł 5,85% [na rok]. Jest to kwota po potrąceniu wszystkich opłat [pytanie czy jest jeszcze jakaś opłata za wypłacanie pieniędzy\emerytury??]
W ciągu tych 5 lat miał miejsce "zjazd" na giełdzie. OFE miało sporą część w akcjach, mimo to nie odbiło się to jakoś specjalnie traumatyczne? Oceniać tego nie będę.

Moje przeliczenia z grubsza pokrywają się z tymi publikowanymi. Wśród tych publikowanych sporo jest takich lekko manipulowanych, gdyż te okresy rozliczeniowe są różne i ich zakres jest inaczej wybierany w zależności co i kto chce pokazać.

Mam jedną rzecz która z braku wiedzy mnie niepokoi:

wartość jednostki rozrachunkowej = całkowita kasa funduszu OFE - liczba jednostek rozrachunkowych.

Dlaczego wartość jednostki roz. nie spadła po przekazaniu 51,5% kasy do ZUSu? Pytanie pojawia się ponieważ ogólna kasa OFE po 31 lipca br dalej się zmniejszy. Logicznie rozumując takie przetasowania nie powinny mieć wpływu na poszczególnych ludzi zapisanych w OFE, ale gdzie leży i czym jest ten mechanizm? Ogólnie byt jednostek rozrachunkowych jest lekko zaciemniony. Z jednej strony można powiedzieć że jest to jak kupowanie certyfikatu na indeks. Co miesiąc wpływa składka za którą kupowane są te jednostki po aktualnej cenie. Tylko dlaczego ich wartość się nie zmieniła patrząc na powyższy wzór??
Edytowany: 29 czerwca 2014 13:17

Kakarotto
Wysłane: 17 lipca 2014 10:42:59
http://stooq.pl/mol/?id=7334

Z tej informacji wynika, że środki przekazywane do ZUSu będą w postaci gotówki a nie aktywów akcyjnych [jeśli można to tak nazwać].

trzaska
Wpisów: 10
Wysłane: 17 lipca 2014 16:12:33
www.obserwatorfinansowy.pl/for... a co myślicie o tym?

althanowy
Wpisów: 40
Wysłane: 17 lipca 2014 17:23:31
trzaska napisał(a):
a co myślicie o tym?

To co zawsze - lepsza rzeczywista kasa od urojonej... ;)

Frog
Frog PREMIUM
Wpisów: 5 599
Wysłane: 2 lipca 2016 19:59:17
Po dzisiejszej wypowiedzi prezesa PIS, wątek należy chyba reaktywować...

Cytat:
Nawiązując do tych nowych propozycji Kaczyński wymienił np. tę, która - jak mówił - "odnosi się do tego, co zrobić z tymi pieniędzmi, które zostały w OFE, które dzisiaj w gruncie rzeczy tracą na wartości, a które mogą być podstawą nowych ważnych przedsięwzięć, które będą budowały siłę naszej polityki gospodarczej, ale będą też wspierały milion polskich gospodarstw domowych".

www.money.pl/gospodarka/wiadom...
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

Kakarotto
Wysłane: 3 lipca 2016 16:25:16
Okradną nas do reszty i wszystko rozdadzą [sobie] - czego tu jeszcze nie rozumieć? blackeye

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 492
Wysłane: 4 lipca 2016 12:47:18
Integer polaczy sie z Poczta Polska :-)

Cytat:
Jarosław Kaczyński został w sobotę na kongresie partii ponownie wybrany na szefa PiS na trzyletnią kadencję. Podczas wystąpienia w czasie kongresu Kaczyński powiedział, że wie, co należy zrobić z pieniędzmi, które zostały w OFE

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 672
Wysłane: 31 lipca 2016 08:37:20
Przeczytałem wywiad z Prezesem PZU w Gazecie Bankowej (http://www.stockwatch.pl/przeglad-prasy/?u=http%3a%2f%2fgb.pl%2fbrexit-wedlug-prezesa-pzu-sa-pnews-857.html) i moją uwagę zwróciło kilka szczegółów.

Wypowiedź Prezesa 1:

„Największe korporacje amerykańskie i zachodnioeuropejskie siedzą na miliardach dolarów gotówki i nie realizują inwestycji. Problemem jest też to, że tam nawet zwykli ludzie zbyt dużo oszczędzają i zbyt mało inwestują.”

Dalej wypowiedź 2 dotycząca kwestii likwidacji OFE:

„Dlatego uważam, że Plan Budowy Kapitału i pomysł przeniesienia OFE do trzeciego filaru jest bardzo dobry. Pod warunkiem, że to będzie powiązane też z jakąś formą obligatoryjności wejścia w ten trzeci filar. Wtedy w perspektywie 10 lat będzie można pozyskać kilkaset miliardów dodatkowych oszczędności.”

Można kłócić się o znaczenie poszczególnych słów i o warunki odniesienia, ale wypowiedź jest zwyczajnie niedbała. Likwidacja OFE ma nie przynosić „oszczędności” ale budować kapitał inwestycyjny. Przynajmniej takie jest założenie.

Teraz dalej o OFE:

„OFE w aktualnym kształcie po prostu nie mają sensu. Przecież nikt dzisiaj nie ma komfortu, żeby mieć ekspozycję na akcje notowane na giełdzie. Dlaczego moje oszczędności mają być uzależnione od tego, czy ktoś przekonał Brytyjczyków do wyjścia z UE i związanej z tym reakcji rynkowej? Bez sensu.”

To już zwyczajnie robienie ludziom wody z mózgu. Przecież założeniem OFE było inwestowanie długofalowe a nie uzależnianie decyzji od zjawisk przejściowych. Giełdy w długim okresie rosną, a taki jest typowy horyzont inwestycyjny osoby oszczędzającej na emeryturę. To się skończy tak, jak to zwykle bywa. Czyli, wyjście OFE z nastąpi w najbardziej niekorzystnym dla giełdy czasie (typowy objaw anty-psychologii inwestowania) i po rozwiązaniu OFE giełda rozpocznie długo oczekiwane wzrosty. Tak właśnie niszczy się kapitał. „Plan Budowy Kapitału” będzie potrzebował kilku lat by odbudować pierwotną pozycję i to mogą być dla przyszłych emerytów lata stracone. Na Plan Morawieckiego czekamy już zbyt długo.

I jeszcze coś na koniec – tym razem dziennikarz:

„Wojciech Surmacz: Dwa miesiące temu w wywiadzie dla „Gazety Bankowej” stwierdził pan, że nie ma wątpliwości, iż Wielka Brytania zagłosuje za Brexitem. Wychodzi na to, że był pan jedynym polskim finansistą, który to przewidział.”

To ostatnie zdanie można równie dobrze zinterpretować jako stwierdzenie dziennikarza, że „finansiści generalnie nie potrafią niczego przewidywać i, i tak nie ma sensu o nic ich pytać”. Dodatkowo np. „jeśli z Brexitem byłoby odwrotnie to tego wywiadu w ogóle by nie było”. Zatem, jeśli mamy komuś kadzić, to dobrze byłoby lepiej dobierać słowa.

Informuję, że jestem zaangażowany w PZU i moje wypowiedzi, pomimo wszelkiej staranności, mogą nie być neutralne.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
11 12 13 14 15 16 17