pixelg
Zmiany OFE - wpływ na nasze emerytury i wyniki inwestycyjne - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

10 11 12 13 14 15 16 17

Zmiany OFE - wpływ na nasze emerytury i wyniki inwestycyjne

larry_mcc
Dołączył: 2010-02-18
Wpisów: 135
Wysłane: 6 września 2013 22:46:21
Warto wziąć pod uwagę, że emerytura czy to z OFE czy ZUS nie zapewni godnego życia. Dlatego trzeba budować swój własny plan emerytalny - oszczędzając i inwestując. Politycy po raz kolejny pokazali, że ich droga do ulepszania Polski jest połączona z ciężko zarobionymi pieniędzy obywateli, które zostały odłożone na przyszłość.
Edytowany: 6 września 2013 22:48

majama
Dołączył: 2009-01-12
Wpisów: 1 072
Wysłane: 9 września 2013 17:27:49
Zastanawiałem sie dlaczego daliśmy sie jako naród wogole nabrać na ten model OFE. Doszedłem do wniosku, że odpowiedź jest w nas samych. Nasza świadomośc giełd i mechanizmów finansowych w czasach tworzenia OFE była bardzo niska. Nawet my, którzy interesowaliśmy sie giełdą bylismy przekonani że długofalowo zawsze sie na niej zarabia. A przecietny Polak te mity miał mocno utwardzone przez powtarzane wokoło opinie tych co wiedzą lepiej. Tak to zapłaciliśmy za niewiedzę i wiare w bajki.

Dzisiaj wiemy znacznie więcej, swiadomość ludzi wzrosła po kilku bessach i bankructwach. Jestem przekonany że dzisiaj by tworzenie takich OFE nie przeszło. Nie ma juz tylu naiwnych wierzących slepo w darmowe zyski z inwestowania na giełdach. Myslę że nie oddalibysmy drugi raz swoich pieniędzy firmom które moga nimi obracac tak aby równolegle zarabiać na swoich kontraktach i akcjach, pożerając składkami i tracąc na inwestycjach ludzkie składki emerytalne.

Taki fundusz to złoty interes, co by nie robil to zarabia. Zarabia na nas.
To jest gra. Zabawa na pieniądze.

buldi
Dołączył: 2009-02-21
Wpisów: 5 064
Wysłane: 9 września 2013 19:01:18
Majama - fundusze emerytalne nie zostały wymyślone przez nas. Funkcjonują na całym świecie wypracowując zyski przyszłym emerytom. Nie każdy przecież musi tak jak my ślęczeć nad wykresami.
Problemem OFE nie była idea jego powstania, tylko prowizje jakie pobierały. Owszem na początku reform emerytalnych były one zachętą, natomiast z każdym kolejnym rokiem powinny być one negocjowane tak by koszty zmalały do akceptowalnych poziomów na jakich działają inne światowe fundusze.

Pamiętam klimat w jakim ta reforma wchodziła. Fajnie było mieć świadomość, że przynajmniej 7,5% tej lichwy oddawanej co miesiąc ZUSowi zostaje na jakimś przypisanym do nas koncie.
W tym nie było nic złego
Jednak potrzeby bieżące ZUSu rosły, więc pomysłowy Tusk z Rostowskim 5% urwali z funduszy odkładanych na przyszłość. Zostało 2,5% które i tym razem zdecydowano się spożytkować na obecne potrzeby. Ponieważ obecny rząd nie jest kompletnie zainteresowany tym co będzie w przyszłości - niszcząc zamiast reformować - postanowił sięgnąć po nasze środki które odkładaliśmy w OFE na nasze emerytury.
Dla mnie to był kolejny rozbój w biały dzień.

Nie zgadzam się z opinią że OFE to było czyste zło, które powodowało wzrost zadłużenia Państwa. Owszem powodowało, ale w tym kontekście że MF nie miał możliwości sięgnąć po odkładane na przyszłe emerytury pieniądze.
Teraz już niestety ma, dlatego nie minie rok jak czarna dziura budżetowa wciągnie to co udało nam się przez te naście lat zgromadzić.


Ann
Dołączył: 2012-04-11
Wpisów: 703
Wysłane: 9 września 2013 23:10:35
Jarosław Gowin opuścił szeregi PO. Jest zdecydowanie przeciw obniżaniu progu ostrożnościowego oraz przeciw demontażowi OFE. To mi się podoba, pytanie jednak, czy to są jego prawdziwe poglądy czy tylko chce się różnić od Donalda.

Cytat:
Jarosław Gowin odszedł z PO z powodu polityki rządu m.in. ws. OFE oraz podatków. "Doszedłem do granicy, za którą lojalność wobec partii stoi w konflikcie z lojalnością wobec Polaków" - uzasadniał swą deyzję.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/polska/news-n...


A co ciekawe :

Cytat:
Jak wynika z sondażu Homo Homini przeprowadzonego na zlecenie "Do Rzeczy" 6-7 września na próbie 1100 Polaków, partia, którą Jarosław Gowin stworzyłby z Johnem Godsonem, Przemysławem Wiplerem i Pawłem Kowalem weszłaby do Sejmu z ponadsześcioprocentowym poparciem. "[...] nowa, konserwatywno- wolno rynkowa formacja mogłaby liczyć na poparcie 6,1 proc. wyborców" - czytamy w artykule opublikowanym w "Do Rzeczy". - "To oznacza, że znalazłoby się w Sejmie i miałoby realne szanse na udział w rządach. Partia Gowina mogłaby utworzyć koalicję zarówno z PiS, jak i z Platformą i PSL".

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/polska/news-n...

rottor
Dołączył: 2011-05-17
Wpisów: 141
Wysłane: 11 września 2013 18:06:32
wyciag z dzisiejszej research note CS porownujacej 'reformy' emerytalne Wegier i Polski

flesz
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 460
Wysłane: 11 września 2013 20:55:47
taka mnie dziś myśl naszła... skoro grabieżą OFE rząd zmniejszy dług znacznie poniżej 50%, to czy nie czeka nas obnizka stawek VAT ??

o ile dobrze pamiętam, jak podnosili padały zapewnienia że to przejściowe, gdy relaca dług do PKB spadnie, stawka VAT też...


Ann
Dołączył: 2012-04-11
Wpisów: 703
Wysłane: 12 września 2013 01:06:10
W obniżkę vat to nie wierzę. Obiecanki cacanki...
Ofe zdemontują, a owszem, ale vatu nie zmniejszą...nie licz na to.

topfacet
Dołączył: 2010-09-09
Wpisów: 2 482
Wysłane: 12 września 2013 14:20:22
Nie bedzie obnizki VAT do 2016r.- slowa Donalda angry3

Dziwie sie ze PO ma nadal tak dobre (jak na to co robi) wyniki w sondazach, ostatnio 25%.

A Gowin na pewno stworzy partie polityczna z kims, pytanie z kim Whistle

Lukasz Konopko
Grupa: Bus Driver, SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-06-22
Wpisów: 478
Wysłane: 12 września 2013 14:46:41
Polecam dwa teksty o emeryturach opublikowane w dziale newsów SW w tym tygodniu.
Emerytury Polaków są zagrożone, młodzi ludzie są zdani na siebie
Cytat:
Jeżeli obecne trendy się utrzymają (przede wszystkim niski wskaźnik urodzeń), to zakładać trzeba, że przyszłe emerytury będą po pierwsze niskie, a po drugie zagrożona będzie nawet ich wypłata, gdyż wiązać się ona będzie ze zwiększonym obowiązkiem podatkowym osób pracujących (których nota bene będzie przypadało coraz mniej na jednego emeryta). Oznacza to, że racjonalnym zachowaniem jest samodzielne zadbanie o swoją przyszłość i nie poleganie na mglistej obietnicy przyszłej państwowej emerytury, która z pewnością będzie niska. – ocenia Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

Ryzyko nacjonalizacji 12 mld zł odłożonych w III filarze jest niewielkie
Cytat:
Jeżeli rząd chciałby położyć rękę na III filarze to byłaby to sytuacja zbliżona do nacjonalizacji na Cyprze oszczędności w bankach, co skutkowałoby utratą zaufania do całego sektora finansowego. – ocenia Dariusz Gradzi, adwokat, AKGK Adwokaci Kostański Gradzi Kuczara; www.akgk.pl

Ann
Dołączył: 2012-04-11
Wpisów: 703
Wysłane: 1 października 2013 00:15:28
To ja dorzucę jeszcze jeden ciekawy artykulik :

Cytat:
Już od wielu lat przestrzegam, że skończy się to katastrofą finansów publicznych. Taką tezę wygłaszało bardzo wąskie grono ekonomistów, ale nasz głos ginął w szumie propagandy "zielonej wyspy". Więc teraz, kiedy okazało się, że deficyt w tym roku jest praktycznie dwukrotnie wyższy od zakładanego, większość Polaków zrozumiała, że coś niedobrego się dzieje, ale dotrze to jeszcze bardziej, kiedy zacznie się akcja skoku na ich oszczędności zgromadzone w II filarze.

Czytaj więcej na biznes.interia.pl/raport/kryzy...


Cytat:
To pokazuje, że przed nami jest kryzys finansów publicznych o biblijnych proporcjach, który uderzy wszystkich po kieszeni z wielką siłą. On już się rozpoczyna. Za parę lat ludziom z wyżu powojennego trzeba będzie wypłacać emerytury i zobaczymy jeszcze, jakie to będą emerytury. Państwo polskie nie ma na to pieniędzy, bo ZUS-owi już dzisiaj brakuje 70 mld zł, tj. różnica między zebranymi składkami, a wypłacanymi emeryturami. Ta dziura rośnie o 5 mld zł rocznie i zasypywana jest z budżetu państwa - czyli z naszych podatków oraz z kredytów, które ZUS zaciąga. Już wkrótce przekroczy 100 mld zł.

Czytaj więcej na biznes.interia.pl/raport/kryzy...
mikh
Dołączył: 2012-02-07
Wpisów: 50
Wysłane: 1 października 2013 15:11:21
Cytat:
To ja dorzucę jeszcze jeden ciekawy artykulik


To ja dorzucę wniosek do artykuliku:

Zbankrutujmy ZUS, zlikwidujmy przymus ubezpieczeń i przejdźmy na powszechny system zapomogowy:
jeżeli masz 65 lat, jesteś obywatelem polskim i mieszkasz w Polsce to dostajesz tysiaka
miesięcznie na przeżycie.

Dzięki temu manewrowi wyszlibyśmy na prostą pod względem finansowym jako państwo.

Jeżeli Rostowski tego jeszcze nie robi, to działa na szkodę wszystkich obywateli.


Salak
Salak PREMIUM
Dołączył: 2012-10-31
Wpisów: 546
Wysłane: 28 października 2013 11:16:54
Kazdy widzi to co chce.....

Cytat:
Unię Europejską minister przekonuje, że w dłuższym okresie polskie finanse publiczne są bezpieczne, ponieważ państwo będzie wypłacało emerytury coraz niższe nie tylko w stosunku do wynagrodzeń, ale także gdy policzyć ich realną wartość. Według opracowania Komisji Europejskiej z 2012 r. (Fiscal Sustainability Report) w roku 2060 średnia emerytura w Polsce wyniesie 19,1 proc. średniego wynagrodzenia, a tzw. stopa zastąpienia (jakie świadczenie otrzyma emeryt w stosunku do ostatniej płacy) to 18,7 proc. Nie są to dane wyliczone przez urzędników Komisji Europejskiej, lecz dostarczone przez stronę polską.

Dziś stopa zastąpienia wynosi blisko 50 proc. i jest nieco wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Za kilka dekad będziemy mieli najniższą stopę zastąpienia w całej UE, nie licząc Wielkiej Brytanii, gdzie większość świadczeń emerytalnych pochodzi z prywatnych funduszy emerytalnych. Brytyjskie państwo zachęca do oszczędzania na emeryturę w prywatnych funduszach (lub np. w funduszach zakładowych), dając w tym celu ulgi podatkowe. Polski emeryt będzie za kilka dekad skazany na świadczenie, przy którym dzisiejsze emerytury wydawać się będą bajecznie hojne.

Cały tekst: wyborcza.pl/1,75478,14853824,J...

Frog
Dołączył: 2009-08-06
Wpisów: 5 426
Wysłane: 28 października 2013 11:48:32
mikh napisał(a):
[quote] Zbankrutujmy ZUS, zlikwidujmy przymus ubezpieczeń i przejdźmy na powszechny system zapomogowy:
jeżeli masz 65 lat, jesteś obywatelem polskim i mieszkasz w Polsce to dostajesz tysiaka
miesięcznie na przeżycie.


Rok temu coś takiego proponowałem. Dodam od siebie tylko tyle, że kwota powinna być nieco wyższa i rosnąć wraz ze wzrostem wieku obywatela do pewnego poziomu. No i co ważniejsze, emerytura ta powinna przysługiwać tylko tym obywatelom, którzy są nimi od co najmniej 10 lat (aby uniemożliwić turystykę emerytalną).
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

serpico
Dołączył: 2009-10-06
Wpisów: 1 335
Wysłane: 28 października 2013 16:56:15
Prokuratoria Generalna w sprawie zmian w OFE: "to klasyczne wywłaszczenie obywateli". Narusza art. 21 Konstytucji. Cytat z dokumentów międzyresortowych. I skąd teraz wziąć 120 mld zł w zaprojektowanym już budżecie?

Link do dokumentu:
Cytat:
http://t.co/IPZb7vZ8EJ
Edytowany: 28 października 2013 17:05

Salak
Salak PREMIUM
Dołączył: 2012-10-31
Wpisów: 546
Wysłane: 6 grudnia 2013 20:48:59
to pan premier powiedzial w czerwcu
"nie mam mowy o tym, żeby państwo sięgnęło po pieniądze, które Polacy odkładali w OFE". - To są pieniądze, które mają być w przyszłości gwarancją dobrej emerytury. Nie mam mowy o tym, żeby te pieniądze zabrać komukolwiek - oświadczył premier."

a jednak hehe
Cytat:
1. Rząd zabierze połowę pieniędzy, które zgromadziliśmy w OFE

Read more: wyborcza.biz/biznes/1,100896,1...


thumbright

Ann
Dołączył: 2012-04-11
Wpisów: 703
Wysłane: 10 stycznia 2014 23:11:47
Ciekawostki w emeryturach :)

Cytat:
Katarzyna Skrzynecka pisze: "Właśnie otrzymałam korespondencję z ZUS, która olśniewa hipotezą wysokości mojej przyszłej EMERYTURY... To 34 złote i 87 groszy miesięcznie!!! Budujące, doprawdy... No, to sobie zaszalejemy na stare lata, kochani Przyjaciele Artyści". Wpis celebrytki zaczął dzisiaj krążyć po Facebooku i plotkarskich serwisach. A my sprawdziliśmy, jak wysokie emerytury dostają prawdziwe, zasłużone postaci polskiej kultury.


Cytat:
A ile wynoszą emerytury znanych Polaków, którzy już je otrzymują? Według informacji przewijających się przez różne portale plotkarskie aktor Jan Nowicki może liczyć na 1500 zł emerytury. Inni? Ryszard Rynkowski może liczyć na 1160 zł. Jerzy Połomski ma emeryturę w wysokości 1500 zł, a Andrzej Rosiewicz - 590 zł. Elżbiecie Zapendowskiej, jurorce programów muzycznych, ZUS wypłaca około 700 zł. Satyryczce Marii Czubaszek - 1100 zł. Wokalista Budki Suflera Krzysztof Cugowski państwowej emerytury ma 560 zł, a aktorka Beata Tyszkiewicz - 1350 zł. Jedna z największych gwiazd polskiej sceny Maryla Rodowicz dostaje z ZUS 1000 zł.


pieniadze.gazeta.pl/Gospodarka...

jck
jck PREMIUM
Dołączył: 2012-02-02
Wpisów: 17
Wysłane: 11 stycznia 2014 08:59:52
Moim zdaniem, informacja o wysokości hipotetycznej wysokości emerytury Pani Skrzyneckiej podana w wątku "Zmiany OFE - wpływ na nasze emerytury i wyniki inwestycyjne" powinna dla porównania zostać uzupełniona o przewidywaną wysokość emerytury z OFE. Inaczej to chyba manipulacja Think
Szkoda,że Pani Skrzynecka nie pochwaliła się wysokością odprowadzonych składek...
W sprawie emerytur najbliższe mi są poglądy kolegi Froga, jednie uważam że składki na ZUS to nie kradzież tylko wymuszenie ;)Wojetek
Wojetek PREMIUM
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 3 705
Wysłane: 11 stycznia 2014 10:42:26
@Ann

Podawanie emerytur z ZUS w przypadku artystów to manipulacja faktami. Większość ich dochodów to umowy nieozusowane - czysty zysk do kieszeni. Do tego co roku artyści dostają (często spore) pieniądze z zaiksu plus tantiemy. Z reguły też artyści nie przechodzą na emeryturę tylko występują tak długo jak mogą - vide Rodowicz z plastikowym brzuchem w sylwestra. Szkoda że portal nie zajął się wyliczeniem emerytur osób pracujących po 30-40 lat i odprowadzających przez ten cały okres składki do ZUS - to byłby dopiero szok.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-

Salak
Salak PREMIUM
Dołączył: 2012-10-31
Wpisów: 546
Wysłane: 2 maja 2014 13:12:02
zaczytane urywki....

Cytat:
nawet 1,2 mld zł NETTO mogli wycofać klienci TFI z FUNDUSZY AKCJI w marcu br.(skrót Rzeczpospolita) -gazeta PARKIET z dnia 15 marca - w TFI widać ODPŁYW KLIENTÓW. - Potwierdza to większość instytucji, w tym również TFI należące do największych pod względem oferty dla inwestorów detalicznych.
....
Nowa rzeczywistość po zmianach w systemie emerytalnym wymusza na OFE zmianę polityki inwestycyjnej. Już trzeci kolejny miesiąc Otwarte Fundusze Emerytalne większość kapitału, który do nich napływa, inwestują 
w akcje zagraniczne.

Według szacunków ESPIRITO SANTO INWESTMENT BANK w miesiącu marcu br. OFE POZBYŁY SIĘ AKCJI spółek z warszawskiej GPW za około =346 mln zł. Wyliczyli także kwotę netto zainwestowaną przez OFE w marcu na rynkach zagranicznych =755 mln zł.

Uważam, że większość osób zostanie przeniesiona do ZUS z OFE, co oznacza, że dotychczasowy dodatni napływ netto aktywów na rynek kapitałowy od OFE zmieni się w STAŁY COMIESIĘCZNY ODPŁYW tych aktywów. Uważam, że w 2015r. na naszej giełdzie pojawi się PODAŻ AKCJI od OFE na około =25 mld zł,co w oczywisty sposób wpłynie na koniunkturę giełdową. -(Marcin Mierzwa z-ca dyrektora BM ALIOR Banku)
...
Maciej Bombol prezes AXA TFI prognozuje, że stopniowe przenoszenie przez OFE aktywów z polskich akcji do akcji zagranicznych będzie kontynuowane

"....z każdym następnym rokiem OFE coraz większą procentowo część swoich aktywów (i wartościowo także) mogą inwestować, lokować poza Polską - rośnie limit na inwestycje zagraniczne. Do końca roku 2014 wynosi on =10 % proc. aktywów funduszy (w roku 2013 było to tylko =5 % proc.), --- w roku 2015 limit wzrośnie do =20 % proc., a od początku roku 2016 limit będzie już wynosił aż do 30 % proc.
....
Jesienią zacznie funkcjonować mechanizm "suwaka bezpieczeństwa", co wymusi na OFE upłynnienie części aktywów
Przepisy regulują jak ma działać „suwak" w przypadku osób, które już teraz do emerytury dzieli mniej niż 10 lat. Ich jednostki rozrachunkowe będą „wycofywane" w szybszym tempie. ZUS powiadomi fundusze emerytalne 31 października tego roku o wszystkich takich osobach.
OFE zaś do 12 listopada muszą przekazać odpowiednią (wynikającą z wieku ubezpieczonego) transzę aktywów z wygaszonych jednostek rozrachunkowych do ZUS. - Suwak zaczyna więc działać 31 października i wówczas automatycznie zostaną wykluczeni z możliwości oszczędzania na emeryturę w OFE wszystkie te osoby, członkowie OFE, którzy mają mniej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, – cała składka emerytalna będzie przekazywana do ZUS.--- (skrót Rzeczpospolita)


coraz mniejsze fundusze do inwestowania + odplyw kapitalu na gieldy zagraniczne = na gieldzie moze byc malo kolorowo od wakacji/jesieni...a moze wczesniej? a moze to juz jest w cenie?

alf
Dołączył: 2012-10-05
Wpisów: 25
Wysłane: 17 czerwca 2014 12:31:06
Prawda jest taka, że każdy jara się tym OFE lub ZUS - a tak naprawdę będzie to miało minimalny wpływ na wysokość naszej emerytury. Jeżeli będzie to jej wysokość nie zapewni nam godziwego życia. Dlatego póki jesteśmy młodzi musimy zrobić wszystko, aby odłożyć na przyszłość trochę kapitału. Kilka dobrych pomysłów na oszczędzanie i inwestowanie środków można znaleźć na tym forum kredytowym: http://www.forum-kredytowe.pl/

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
10 11 12 13 14 15 16 17

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,626 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d