pixelg
XTB - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

XTB [XTB]

AKTUALNY KURS: 18,88 zł (+0,75%) 14-06-2021 17:02
d2fan
28
Wpisów: 127
Wysłane: 4 lutego 2021 22:58:37 przy kursie: 16,95 zł
Promocją na 0% prowizji mogą ściągnąć z rynku jeszcze sporo inwestorów. Kampania reklamowa na razie kiepsko rozwinięta, ja dowiedziałem się o ofercie z tego forum i na pewno przetestuje bo wiem ile w zeszłym roku zarobił na mnie mój DM. Jak ruszą mocniej to przyrosty mogą być jeszcze większe niż w styczniu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po przyzwyczajeniu stałych inwestorów akcyjnych w którymś momencie nie wprowadzić niskiej prowizji - większość i tak zostanie bo będzie taniej niż gdziekolwiek indziej a do platformy się przyzwyczaili. Nie znamy przyszłych planów spółki co do tej budowanej dynamicznie bazy nowych klientów, ale z punktu widzenia biznesowego to byłby dobry ruch generujący przychody.

W marcu roczny raport i zapewne rekordowa dywidenda - 2 zł - to jakieś DY ponad 10%.cyclops_ani

C/Z za 2020 - 5
C/Z na 2021 jeśli założyć "słaby" rok i zysk 4*Q4-2020 - 160mln - 12,5
przy dobrym roku C/Z pewnie będzie bujać się w okolicach 6-8

fundamentalnie bardzo tanio.

finansowy_laik
3
Wpisów: 12
Wysłane: 4 lutego 2021 23:35:55 przy kursie: 16,95 zł
Po obejrzeniu omówienia mam wrażenie, że 0% na akacje i ETF'y bedzie na XTB jeszcze długo utrzymane. Nie traktują tego jako promocji tylko stałą ofertę.

Musza mieć na to jakiś plan [czyli jakąś satysfakcjonująca konwesje "akcyjnych" na CFD] skoro w Q3 mieli +3mln, teraz w Q4 -4 mln, a trzeba chyba zakładać, że akcyjnych bedzie duuużo więcej wkrótce.

Przy okazji, czy ktos może coś więcej powiedzić co oni rozumieją pod pojeciem "kampania brandingowa" ? Czym się różni od kampania mającej na celu struikte pozyskanie klienta?
Pytam bo rozróżniali te koszty, a skoro wydali tyle w totalu na marketing w Q4 z czego całe 0 PLN na Ambasadora Jose [te koszty były w Q1 i Q3 2020], czyli duża część własnie na ten typ kampanii.

Padre Ricco
Padre Ricco PREMIUM
9
Wpisów: 53
Wysłane: 4 lutego 2021 23:41:54 przy kursie: 16,95 zł
anty_teresa napisał(a):

Z mojej perspektywy rynek nie ma znaczenia. To czy zarabiają w Polsce, Hiszpanii, ZEA, czy Bangladeszu jest informacją nie mającą wpływu.

Informacji o poziomie pozyskanych klientów w styczniu nie ma celowo. Znając ludzką naturę od razu pojawiłyby się szacunki przyrostu kwartalnego jako styczeń X3, a to nie jest uprawnione. Dodatkowo nie mamy bazy porównawczej r/r

Anty_teresa, zazwyczaj bardzo cenię Twoje analizy i komentarze, ale powyższym jestem szczerze zawiedziony. Zupełnie nie rozumiem jak może wg Ciebie nie mieć wpływu otworzenie kolejnego biura XTB, czyli wejście na nowy rynek. To trochę tak, jak byś mówił, że z punktu widzenia biznesu Dino nieistotne jest czy otworzą kolejne 100 sklepów w nowych loalizacjach, czy też nie. Czy na pewno to nie ma znaczenia dla rozwoju biznesu??

Natomiast komentarzem dotyczącym ilości nowych klientów w styczniu jestem nie tylko zawiedziony, ale wręcz zdegustowany. Mówisz nam, że celowo pominąłeś tę informację, ponieważ uważasz swoich odbiorców za niezbyt rozgarniętych ludzi, którzy potrafią jedynie pomnożyć miesiąc x3, a umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków jest im obca w Twoim mniemaniu...
Jako Twój odbiorca czuję się zażenowany i urażony.
Edytowany: 4 lutego 2021 23:42

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 579
Wysłane: 4 lutego 2021 23:44:22 przy kursie: 16,95 zł
longterm napisał(a):
no to mozesz posypac glowe popiolem, z raportu za Q3, cytuje:

Spółka liczy na skuteczność nowej oferty na akcje i ETF-y oraz kampanii z José Mourinho i planuje zbliżyć się w kolejnych okresach do możliwości powtarzalnego pozyskiwania 30 tys. klientów kwartalnie. W szczególności ambicją Zarządu jest pozyskanie w IV kwartale 2020 r. około 25-30 tys. nowych klientów, a w 2021 r. średnio 30 tys. nowych klientów kwartalnie.
W następstwie realizowanych działań, w okresie od 1 do 23 października br. Grupa pozyskała łącznie 8,4 tys. nowych klientów.

idac twoim tokiem rozumowania jako, ze za Q4 (jak za kazdy kwartal) tez nie znamy "natury" nowych klientow to w sumie tez jest to informacja niestotna, po co znalazla sie w omowieniu?

Kto inny mi posypie głowę popiołem i to już niedługo. Dzięki za przypomnienie.

Ten wpis świadczy tylko o tym, że podali takie dane dwa razy. Raz w październiku 2020 r. i drugi raz teraz. Października nie pamiętałem. Wynik za 3q były przeciętne w relacji do oczekiwań rynkowych. Wyniki za 4q były słabe w stosunku do oczekiwań rynkowych..

Świetnie, że podałeś ten komunikat. Wyjaśnij więc proszę dlaczego liczba nowych klientów w styczniu 2021 r. w wysokości 21,8 tys. ma takie znaczenie. To typowy one off w takim razie - i jest bez znaczenia.

Następnie mam prośbę, zastanów się czy rozumiesz biznes tej spółki. To na czym ona zarabia. Jak na to pytanie sobie odpowiesz w kontekście informacji np. czytając deklarację ryzyka:

xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fi...

Poczytaj również ilu klientów średnio traci inwestując w instrumenty finansowe. 77% rachunków detalicznych ponosi straty dla inwestycji w CFD

www.xtb.com/pl/oferta/informac...

Odpowiedź mi na pytanie bo nie rozumiem. Jeżeli 77% klientów detalicznych ponosi straty w przypadku instrumentów CFD, to jakie ten biznes ma perspektywy?

Ja rozmawiałem z brokerem walutowy z banku który grał i gra na rynku forex. Stracił wszystko trzy razy a zajmował się tym zawodowo.

Czytając te dane wiem że to nie mój świat i potrzeba lat aby osiągnąć sukces, Po drodze można stracić wszystko klika razy.

Ja jak chcę się zażyć hazardu to labo idę do kasyna. To mi wystarcza. W Polsce nie ma niestety wyścigów konnych z prawdziwego zdarzenia. To też super sprawa.

Gerda
24
Wpisów: 532
Wysłane: 4 lutego 2021 23:49:58 przy kursie: 16,95 zł
Wojtek, mam poczucie, że masz jakaś prywatna vendetta do tej spółki do wykonania. Od 8 złotych piszesz o niej w dość negatywny sposób a ona urosła na początku o 100 % a potem dobiła do 28 dając niewyobrażalna stopę zwrotu. Teraz, pomimo spadku o 15% nadal jest 100% powyżej Twojego pierwszego wpisu.
Może zamiast mieć racje, po prostu graj tak jak rynek pozwala i korzystaj z okazji.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 4 lutego 2021 23:53:38 przy kursie: 16,95 zł
DJ1910 napisał(a):
Ostatnio widzę taka ciekawą powtarzalną prawidłowość.

Walory są pompowane przed wynikami, wyniki są dobre lub neutralne (nie uważam aby wyniki XTB były rozczarowujace o czym świadczą artykuły w zagranicznej prasie publikowane dziś w okolicach końca sesji) i następuje mega zwała...

I na tym forum ktoś "mądry" tłumaczy to tym, że tak "ocenił rynek".

Spółka którą leci prawie -20% kojarzy mi się z podmiotem który jest na drodze do bankructwa albo prognozowano 100baniek a było 15.

Ta giełda to coraz bardziej obrzydliwa spekuła na której fundamenty chyba nie mają specjalnie znaczenia.

Co do oponii że Ci nowi klienci skuszeni na akcje bez prowizji są useless.

Błędne rozumowanie. Narkoman zaczyna od miękkich (akcje) a później idzie w surowce, CFD i inne mocniejsze używki ;) of kors tylko część przejdzie taka droge ale to będą kolejne przychody i dochody spółki.

Każde wyniki mają odzwierciedlenie w kapitalizacji spółki. To czysta matematyka. Kapitalizacja odzwierciedla oczekiwania co do powtarzalnych wyników. Dlatego jeżeli spółka raportuje dobre wyniki i rynek uzna je za powtarzalne jej wycena rośnie. To właśnie jest ocena rynku a nie ocena 40 mln zł to dużo. Jeżeli spółka jest wyceniana na 2,5 mld zł, to 110 mln zysku za 6 miesięcy to mało.

Jeżeli swoje inwestycje opierasz na tym co publikują w prasie, to lepiej zajmij się czymś innym. Szkoda Twojego czasu i straconych pieniędzy. W długim terminie tak właśnie będzie.

d2fan
28
Wpisów: 127
Wysłane: 4 lutego 2021 23:54:38 przy kursie: 16,95 zł
finansowy_laik napisał(a):

Przy okazji, czy ktos może coś więcej powiedzić co oni rozumieją pod pojeciem "kampania brandingowa" ? Czym się różni od kampania mającej na celu struikte pozyskanie klienta?

Brandingowa polega na budowaniu rozpoznawalności marki (dotarcie do jak najliczniejszej grupy odbiorców), nie skupia się na konwertowaniu na sprzedaż.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 5 lutego 2021 00:17:28 przy kursie: 16,95 zł
Gerda napisał(a):
Wojtek, mam poczucie, że masz jakaś prywatna vendetta do tej spółki do wykonania. Od 8 złotych piszesz o niej w dość negatywny sposób a ona urosła na początku o 100 % a potem dobiła do 28 dając niewyobrażalna stopę zwrotu. Teraz, pomimo spadku o 15% nadal jest 100% powyżej Twojego pierwszego wpisu.
Może zamiast mieć racje, po prostu graj tak jak rynek pozwala i korzystaj z okazji.

Tak się składa, że się mylisz. Sam na niej zarobiłem w 2020 r. Problem leży gdzie indziej. Nie mam do niej przekonania. Nie wierzę w ten model biznesowy. Nie można zarabiać głównie na stratach klientów i oczekiwać, że zyski będą rosły. To się nie spina. W mojej ocenie powinni mieć klika różnych biznesów. Usługi maklerskie to może być ciekawe, ale nie wiem jaki mają break even point. Ktoś napisał że dołożyli w 4q2020 r. 3,8 mln zł. Rocznie to już może być istotna kwota.

Kursy akcji podlegają wahaniom (sorry za truizm). Wahadło wychyliło się w jedną stronę. W moim przekonaniu zawraca.

Oczywiście mogę się mylić, ale póki co wyniki są coraz słabsze. Dlatego na dziś pozostaje przy swoim zdaniu. W 1q2020 spółka miała rewelacyjne wyniki w 2Q2020 bardzo dobre. Mając więc wysoką bazę, Moim zdaniem nie powtórzą tych wyników w 1H2021. Tylko krach mógłby im pomóc i tego nie można wykluczyć.

Widzę, że śledzisz moje wpisy - dziękuję. Nie liczyłem ale może mógłbyś podać o ile wzrosła baza aktywnych klientów od mojego wpisu a o ile spadły zyski. To byłaby ciekawa informacja analityczna.

Szanuje Cię, za umiejętność widzenia. Wiem, że rozumiesz o czym piszę. To jedna z najważniejszych zasad inwestycyjnych - widzieć to czego inni nie widzą.

Edytowany: 5 lutego 2021 00:17

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 650
Wysłane: 5 lutego 2021 00:26:13 przy kursie: 16,95 zł
Padre Ricco napisał(a):
anty_teresa napisał(a):

Z mojej perspektywy rynek nie ma znaczenia. To czy zarabiają w Polsce, Hiszpanii, ZEA, czy Bangladeszu jest informacją nie mającą wpływu.

Informacji o poziomie pozyskanych klientów w styczniu nie ma celowo. Znając ludzką naturę od razu pojawiłyby się szacunki przyrostu kwartalnego jako styczeń X3, a to nie jest uprawnione. Dodatkowo nie mamy bazy porównawczej r/r

Anty_teresa, zazwyczaj bardzo cenię Twoje analizy i komentarze, ale powyższym jestem szczerze zawiedziony. Zupełnie nie rozumiem jak może wg Ciebie nie mieć wpływu otworzenie kolejnego biura XTB, czyli wejście na nowy rynek. To trochę tak, jak byś mówił, że z punktu widzenia biznesu Dino nieistotne jest czy otworzą kolejne 100 sklepów w nowych loalizacjach, czy też nie. Czy na pewno to nie ma znaczenia dla rozwoju biznesu??

Natomiast komentarzem dotyczącym ilości nowych klientów w styczniu jestem nie tylko zawiedziony, ale wręcz zdegustowany. Mówisz nam, że celowo pominąłeś tę informację, ponieważ uważasz swoich odbiorców za niezbyt rozgarniętych ludzi, którzy potrafią jedynie pomnożyć miesiąc x3, a umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków jest im obca w Twoim mniemaniu...

Spółka zapowiada że konserwatywnie chce pozyskać 120 tys. klientów. Zakładam więc że celują w 150. Jaka różnica czy dostanę ich z Polski czy ZEA? Taki jest mój tok zainteresowania. Rozwój geograficzny to żadna nowość. OK, być może są inne regulacje i nowi klienci będą mogli mieć na przykład większą dźwignię, ale z drugiej strony to rynek o innej kulturze, dla mnie obcej. Na tę chwilę naprawdę nie widzę wartości dodanej.

Na forum i wśród abonentów mam użytkowników z długim stażem, ale też giełdowy narybek, który może wyciągać nieprawidłowe wnioski lub nadinterpretować dane. OK. W styczniu mieli więcej klientów niż średnio w IV kw. Co nam ta informacja mówi? W moim mniemaniu niewiele, choć oczywiście jest pozytywna. Być może powinienem podać ją i napisać napisać w omówieniu dlaczego niewiele, OK.
Zrobię to teraz. Przez dużą niepewność.
Nie znamy miesięcznego rozkładu i nie wiemy jakie są różnice w trakcie kwartału. Może zawsze mają w pierwszym miesiącu połowę, a w kolejnych dwóch drugą? Powyższe jest mało prawdopodobne, ale może zdarzały się kwartały gdzie jeden miesiąc robił połowę kwartału i takim miesiącem jest styczeń? Możliwości jest wiele, spółka wzrostowa i pojedyńcze odczyt niewiele tutaj zmienia.
Jasne, że lepiej jak jest więcej niż średnio niż mniej, ale nie ma co wyciągać z tego wniosków przez niepewność i... niewiadomy wpływ na wynik, bo przecież nie dostaliśmy kompletnej informacji, tzn kosztu ich pozyskania.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 5 lutego 2021 00:29:13 przy kursie: 16,95 zł
Ping-Pong napisał(a):
Skąd przeświadczenie, że wyniki za 3Q20 były zawyżone przez niedoszacowanie rezerw na premie ?
Niby w jaki sposób skoro pewne standardy rachunkowości funkcjonują?

W 4Q20 pojawiło się ok. 38,4k nowych klientów, a wpłat netto było +620 mln (najwięcej w ciągu roku).
W tym samym czasie koszt wynagrodzeń to 28 mln
W 3Q20 kolejno 21,2k nowych klientow, wpłat netto 296 mln i 25,4 mln wynagrodzenia.

Ping-Pong zapytaj Rif-a

Cytat:
Przychody na tym samym poziomie co w Q4, ale wynik zaniżony przez rezerwy na wynagrodzenia, to słaby wynik? Fakt, trzeba pudrować ile wlezie.

Nie sprawdzam z braku czasu wpisów innych ludzi z forum ale zmieniam podejście.

rrafal
rrafal PREMIUM
5
Wpisów: 44
Wysłane: 5 lutego 2021 07:57:12 przy kursie: 16,95 zł
Wg. mnie koszty nie zostały zawyżone, polecam sprawdzić dokładnie raport.
W Q4 w porównaniu do Q3 mamy (w przybliżeniu):
- 2.5 mln wzrostu na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze.
- 13 mln wzrostu na marketing
- 2mln wzrostu na usługi obce
- 1 mln na koszty prowizji
- 4 mln na pozostałe koszty

w sumie ok 22.5 mln + reszta pozycji o mniejszym udziale, których nie wymieniłem. To pokrywa się z różnicą na kosztach działalności operacyjnej. Nie szukałbym tutaj drugiego dna. Osoby które piszą o 30 mln rezerw mają chyba na myśli zdanie:
Cytat:
kosztach wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych, wzrost o 33,0 mln zł głównie za sprawą utworzonych rezerw na zmienne składniki wynagrodzeń (bonusy) oraz wzrostem zatrudnienia;

Sęk w tym, że to się odnosi do całego roku 2020 a nie Q4, więc nie wiem skąd przeświadczenie, że wynik zaniżony przez wynagrodzenia. Dalej jest jak wół napisane:
Cytat:
W ujęciu k/k koszty działalności operacyjnej wzrosły o 23,1 mln zł głównie za sprawą wyższych o 12,9 mln zł nakładów marketingowych oraz wyższych o 3,9 mln zł pozostałych kosztów, oraz wyższych o 2,6 mln zł kosztów wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych.

Także, tutaj jedynie pytanie jakie się nasuwa, to czy koszty poniesione na marketing i prowizje z handlu akcjami i ETFami, zaczną owocować w kolejnych kwartałach w postaci zwiększonych przychodów i zysku. Słuchałem wczoraj tej konferencji i było mówione, że spółka jest zadowolona z konwersji. Dodatkowo, można liczyć na bardziej sprzyjające otoczenie rynkowe, to jest "długie trendy".

I takich ludzi w xtb bym sobie życzył Pray
Cytat:
Ja rozmawiałem z brokerem walutowy z banku który grał i gra na rynku forex. Stracił wszystko trzy razy a zajmował się tym zawodowo.

Edytowany: 5 lutego 2021 08:00

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 650
Wysłane: 5 lutego 2021 08:19:31 przy kursie: 16,95 zł
Nie ma tematu zawyżonych kosztów wynagrodzeń. Jak są premie związane z wynikiem sprzedażowym to ustala się je na bazie danych operacyjnych, które w naturalny sposób są dostępne dopiero po zakończeniu okresu, więc premie naliczyć można dopiero po zakończeniu tegoż okresu. Żeby jednak zachować zasadę memoriałową tworzy się rezerwy/rozliczenia międzyokresowe i obciąża nimi wynik okresu.
Dajmy na to, że mamy grudzień - 38 tys. pozyskanych rachunków. Wynagrodzenie zmienne 100 zł od klienta. W październiku pozyskane 20 tys. klientów w listopadzie 15 tys.
Co się dzieje w październiku?
Naliczane są premie za wrzesień i obciążają wynik, ale jednocześnie rozwiązuje się rezerwy zawiązane miesiąc wcześniej - brak wpływu września na wynik października. Zawiązuje się jednocześnie 2 mln zł rezerw za październik, co obciąża koszty tego miesiąca.
W listopadzie mamy wypłatę premii za październik 2 mln zł i rozwiązanie rezerw na 2 mln zł. - brak wpływu na wynik. Zawiązuje się jednocześnie rezerwę na premie w listopadzie 1,5 mln zł., co jest kosztem okresu
W grudniu wypłaca się 1,5 mln zł i rozwiązuje rezerwę na 1,5 mln zł, a jednocześnie zawiązuje rezerwę 3,8 mln zł za grudzień. Wypłata premii grudniowych następuje w styczniu, ale też bez wpływu na wynik tego miesiąca.

Jeśli premie są roczne to zawiązuje się je w ciągu roku. W naszym przykładzie:
w październiku 2 mln zł
w listopadzie 1,5 mln zł
w grudniu 3,8 mln zł.
Razem 7,2 mln zł.

Wypłata tych premii następuje w styczniu, ale przecież nie dotyczą tego miesiąca tylko poprzedniego roku. To rezerwy związane w poprzednim roku działają na wynik, a nie sama wypłata. Ten koszt jest przenoszony wstecz za pomocą rozliczeń międzyokresowych.

longterm
longterm PREMIUM
16
Wpisów: 122
Wysłane: 5 lutego 2021 09:29:29 przy kursie: 16,80 zł
1ketjoW napisał(a):
longterm napisał(a):

Spółka liczy na skuteczność nowej oferty na akcje i ETF-y oraz kampanii z José Mourinho i planuje zbliżyć się w kolejnych okresach do możliwości powtarzalnego pozyskiwania 30 tys. klientów kwartalnie. W szczególności ambicją Zarządu jest pozyskanie w IV kwartale 2020 r. około 25-30 tys. nowych klientów, a w 2021 r. średnio 30 tys. nowych klientów kwartalnie.
W następstwie realizowanych działań, w okresie od 1 do 23 października br. Grupa pozyskała łącznie 8,4 tys. nowych klientów.

idac twoim tokiem rozumowania jako, ze za Q4 (jak za kazdy kwartal) tez nie znamy "natury" nowych klientow to w sumie tez jest to informacja niestotna, po co znalazla sie w omowieniu?

Ten wpis świadczy tylko o tym, że podali takie dane dwa razy. Raz w październiku 2020 r. i drugi raz teraz. Października nie pamiętałem. Wynik za 3q były przeciętne w relacji do oczekiwań rynkowych. Wyniki za 4q były słabe w stosunku do oczekiwań rynkowych..

Świetnie, że podałeś ten komunikat. Wyjaśnij więc proszę dlaczego liczba nowych klientów w styczniu 2021 r. w wysokości 21,8 tys. ma takie znaczenie. To typowy one off w takim razie - i jest bez znaczenia.

Następnie mam prośbę, zastanów się czy rozumiesz biznes tej spółki. To na czym ona zarabia. Jak na to pytanie sobie odpowiesz w kontekście informacji np. czytając deklarację ryzyka:

Poczytaj również ilu klientów średnio traci inwestując w instrumenty finansowe. 77% rachunków detalicznych ponosi straty dla inwestycji w CFD

Odpowiedź mi na pytanie bo nie rozumiem. Jeżeli 77% klientów detalicznych ponosi straty w przypadku instrumentów CFD, to jakie ten biznes ma perspektywy?

Czytając te dane wiem że to nie mój świat i potrzeba lat aby osiągnąć sukces, Po drodze można stracić wszystko klika razy.

Ja jak chcę się zażyć hazardu to labo idę do kasyna. To mi wystarcza. W Polsce nie ma niestety wyścigów konnych z prawdziwego zdarzenia. To też super sprawa.

kolego to, ze nie czujesz sympatii do spolki (jak i reszta ekipy stockwatch) to juz dawno mozna zauwazyc; sugeruje zawsze na poczatku wypowiedzi disclaimer w tej sprawie, pozwoli to lepiej ocenic czytelnikowi twoja wypowiedz (a wrecz ja zignorowac)

akurat styczen moze byc o tyle ciekawy, ze tak gwaltowny wzrost nowych klientow moze byc spowodowany problemami brokerow brytyjskich w kontekscie brexitu i zwiazana z tym potencjalna migracja klientow. jesli tak, to sa szanse na pozyskanie lepszego jakosciowo klienta niz akcyjny (ktorego tak tutaj wszyscy deprecjonuja). to sa oczywiscie spekulacje, ale warto sie pochylic na tym problemem a nie tylko go z premedytacja "zignorowac". i czy jest to one- off to bedziemy mogli dopiero powiedziec za jakis czas, teraz na pewno nie mozna tego stwierdzic.

a propos biznesu spolki - znam go dobrze, ale mam wrazenie, ze ty go nie znasz, a wniosek ten wysnuwam z faktu przytoczeniu przez ciebie tej historyjki o forexie, otoz fyi, z CFD na waluty XTB historycznie odnotowuje 20% rocznego przychodu, gros wplywow to CFD na indeksy - okolo 60%, w tym tez kontekscie nie pastwilbym sie tak nad tym nowym "klientem akcyjnym" i nie demonizowal modelu biznesowego spolki, ktora ma sie dobrze od wielu lat, a teraz ogromnie sie rozwija.

longterm
longterm PREMIUM
16
Wysłane: 5 lutego 2021 09:47:33 przy kursie: 16,80 zł
anty_teresa napisał(a):
Padre Ricco napisał(a):
anty_teresa napisał(a):

Spółka zapowiada że konserwatywnie chce pozyskać 120 tys. klientów. Zakładam więc że celują w 150. Jaka różnica czy dostanę ich z Polski czy ZEA? Taki jest mój tok zainteresowania. Rozwój geograficzny to żadna nowość. OK, być może są inne regulacje i nowi klienci będą mogli mieć na przykład większą dźwignię, ale z drugiej strony to rynek o innej kulturze, dla mnie obcej. Na tę chwilę naprawdę nie widzę wartości dodanej.

Na forum i wśród abonentów mam użytkowników z długim stażem, ale też giełdowy narybek, który może wyciągać nieprawidłowe wnioski lub nadinterpretować dane. OK. W styczniu mieli więcej klientów niż średnio w IV kw. Co nam ta informacja mówi? W moim mniemaniu niewiele, choć oczywiście jest pozytywna. Być może powinienem podać ją i napisać napisać w omówieniu dlaczego niewiele, OK.
Zrobię to teraz. Przez dużą niepewność.
Nie znamy miesięcznego rozkładu i nie wiemy jakie są różnice w trakcie kwartału. Może zawsze mają w pierwszym miesiącu połowę, a w kolejnych dwóch drugą? Powyższe jest mało prawdopodobne, ale może zdarzały się kwartały gdzie jeden miesiąc robił połowę kwartału i takim miesiącem jest styczeń? Możliwości jest wiele, spółka wzrostowa i pojedyńcze odczyt niewiele tutaj zmienia.
Jasne, że lepiej jak jest więcej niż średnio niż mniej, ale nie ma co wyciągać z tego wniosków przez niepewność i... niewiadomy wpływ na wynik, bo przecież nie dostaliśmy kompletnej informacji, tzn kosztu ich pozyskania.

popraw rowniez sredni koszt pozyskania nowego klienta w Q4 bo nie wspolgra z danymi ktore CEO podal podczas konferencji wynikowej

a druga generalna uwaga - jak rozumiec obsluge klienta przez ekipe stockwatch? chyba nie jako "klient nasz pan", jesli jest prosba od "zlecenidawcow" do "zleceniobiorcy" o poprawe wykonanej uslugi a "zleceniobiorca" dosc lekcewazacym tonem odmawia tego powolujac sie na subiektywne argumenty z czego wywiozuje sie zupelnie niepotrzeba polemika, to chyba jest cos nie tak?

w mojej ocenie omowienie sprawozdania powinno zawierac wszystkie, potencjalnie istotne informacje a nie tylko takie, ktore mozna porownac k/k albo r/r. jesli uwazasz, ze sa takie ktore maja walor wybitnie spekulacyjny, zawsze to mozna opatrzyc stosownym komentarzem i pozostawic czytelnikowi do samodzielnej oceny.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 5 lutego 2021 09:51:20 przy kursie: 16,80 zł
Cytat:
1ketjoW napisał(a):
longterm napisał(a):

kolego to, ze nie czujesz sympatii do spolki (jak i reszta ekipy stockwatch) to juz dawno mozna zauwazyc; sugeruje zawsze na poczatku wypowiedzi disclaimer w tej sprawie, pozwoli to lepiej ocenic czytelnikowi twoja wypowiedz (a wrecz ja zignorowac)

akurat styczen moze byc o tyle ciekawy, ze tak gwaltowny wzrost nowych klientow moze byc spowodowany problemami brokerow brytyjskich w kontekscie brexitu i zwiazana z tym potencjalna migracja klientow. jesli tak, to sa szanse na pozyskanie lepszego jakosciowo klienta niz akcyjny (ktorego tak tutaj wszyscy deprecjonuja). to sa oczywiscie spekulacje, ale warto sie pochylic na tym problemem a nie tylko go z premedytacja "zignorowac". i czy jest to one- off to bedziemy mogli dopiero powiedziec za jakis czas, teraz na pewno nie mozna tego stwierdzic.

a propos biznesu spolki - znam go dobrze, ale mam wrazenie, ze ty go nie znasz, a wniosek ten wysnuwam z faktu przytoczeniu przez ciebie tej historyjki o forexie, otoz fyi, z CFD na waluty XTB historycznie odnotowuje 20% rocznego przychodu, gros wplywow to CFD na indeksy - okolo 60%, w tym tez kontekscie nie pastwilbym sie tak nad tym nowym "klientem akcyjnym" i nie demonizowal modelu biznesowego spolki, ktora ma sie dobrze od wielu lat, a teraz ogromnie sie rozwija.

Spółka rozwija się poprzez nowe rynki. Z tym się zgodzę. Wejście na nowe rynki zawsze jednak kosztuje. Nie spodziewam się więc tutaj rewelacji w ciągu najbliższych miesięcy.

Nie jestem moderatorem tego wątku i nie będę robił disclaimer-ów, bo Ty idąc tym tokiem rozumowania powinieneś robić disclaimer na to, że jesteś zapatrzony w spółkę. To droga do donikąd.

Co zwiększenie liczby klientów może oznaczać. Spekulujesz aby uzasadnić swoje zdanie. Dlatego właśnie napisałem wczoraj, że dopiero wyniki 1Q2021 dadzą jakiś obraz sytuacji. Chcesz spekulować - masz prawo.

A propos biznesu spółki. Podałem tylko przykład nie tylko dla forexu ale i dla instrumentów CFD nie tylko na waluty, ale ogólnie. Moim zdaniem pokazują one jednoznacznie na czym zarabia głównie spółka - na stratach klientów.

Model biznesowy ma się dobrze od wielu lat? To subiektywna ocena więc trudno z nią dyskutować. Proponuję popatrzeć na wykres notowań akcji. Inwestując na początku notowań tj. od 05.2016 do 06.2020 byłbyś stratny (pomijam inflację). Akcje praktycznie przez 3 lata w stagnacji od 04.2017 do 04.2020.

Ta spółka dla mnie to kasyno. Kasyna też zarabiają i mają się świetnie.

Edytowany: 5 lutego 2021 09:53

longterm
longterm PREMIUM
16
Wysłane: 5 lutego 2021 10:04:58 przy kursie: 16,80 zł
a ty znowu swoje, myli ci sie rozwoj, skala biznes spolki z jej wycena gieldowa, po reformie OFE i generalnie ustawicznej podazy akcji na gpw przy braku nowych wplywow, w stosunku do wielu spolek mozna stwierdzic, ze wyceny pozostawiaja wiele do zyczenia

i jeszcze jedno - naprawde zapoznaj sie z tym modelem biznesowym - twierdzenie, ze spolka zarabia na stratach klientow to polprawda. spolka raczej nie utrzymuje duzej pozycji z market makingu, wiekszosc pozycji jest hedgowana, tzn spolka wystepuje jedynie jako posdrednik miedzy dwiema stronami transakcji, takze jest to obojetne czy klient zarabia czy traci, liczy sie zaksiegowany spread. w intencji spolki jest wrecz utrzymanie zyskownosci klientow! pozostawianie otwartych, duzych pozycji z MM byloby bardzo ryzykowne, chyba ze sa sytuacje w miare klarowane, tak jak w Q1 - gdzie XTB mial otwarta pozycje krotka na ropie a detal dluga, stad byl tak ogromny skok zysku.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 5 lutego 2021 10:24:21 przy kursie: 16,80 zł
Cytat:
a ty znowu swoje, myli ci sie rozwoj, skala biznes spolki z jej wycena gieldowa, po reformie OFE i generalnie ustawicznej podazy akcji na gpw przy braku nowych wplywow, w stosunku do wielu spolek mozna stwierdzic, ze wyceny pozostawiaja wiele do zyczenia

i jeszcze jedno - naprawde zapoznaj sie z tym modelem biznesowym - twierdzenie, ze spolka zarabia na stratach klientow to polprawda. spolka raczej nie utrzymuje duzej pozycji z market makingu, wiekszosc pozycji jest hedgowana, tzn spolka wystepuje jedynie jako posdrednik miedzy dwiema stronami transakcji, takze jest to obojetne czy klient zarabia czy traci, liczy sie zaksiegowany spread. w intencji spolki jest wrecz utrzymanie zyskownosci klientow! pozostawianie otwartych, duzych pozycji z MM byloby bardzo ryzykowne, chyba ze sa sytuacje w miare klarowane, tak jak w Q1 - gdzie XTB mial otwarta pozycje krotka na ropie a detal dluga, stad byl tak ogromny skok zysku.

To samo mogę napisać o Tobie. Ty znowu swoje.

Twoja ocena, odnosząca się do generalnej sytuacji na rynku jest niepoważna. To ma być uzasadnienie. NA GWP było słabo więc biznes XTB nie mógł rosnąć, a nawet malał w przekroju lat 2015-2019. Wiele spółek też rosło mimo to - to żaden argument.

Po pierwsze. Napisałem wczoraj, że "głównie" na tym zarabiają.
Po drugie. Gdyby tak było jak piszesz, to większa zmienność na rynku nie miałaby wpływu na wyniki spółki, a tak nie było w 1H2020 r. Wiesz na pewno o tzw. luce. Fajna sprawa dla XTB ale nie dla klientów. Rośnie zmienność na rynku a klienci nic nie mogą zrobić, a straty mogą rosnąć geometrycznie.
Po trzecie: Skoro 77% klientów traci na inwestycjach, to muszą "ciągle" dosypywać kasę. Słaby model inwestycyjny jak dla mnie dla klientów XTB. Dlatego jestem na dziś na NIE.

Edytowany: 5 lutego 2021 10:27

magellan
9
Wpisów: 141
Wysłane: 5 lutego 2021 10:34:34 przy kursie: 16,80 zł
1ketjoW napisał(a):
[quote=Gerda]Wojtek, Nie można zarabiać głównie na stratach klientów i oczekiwać, że zyski będą rosły. To się nie spina.

To co mają powiedzieć akcjonariusze firm z branży windykacyjnej, zarabiający na problemach i tragediach ludzi i firm?
W sumie to banki, szczególnie detaliczne, zarabiają na osobach mających problem z bilansowaniem wydatków i dochodów - nie dość, że i tak nie mają na lodówkę to muszą dołożyć w postaci prowizji i odsetek bogatym bankom. Lodówka na raty albo zdrowie, wybór należy do Ciebie.
Oczywiście, piszę trochę z ironią, ale tylko trochę - dużo biznesów opiera zysk na nierównowadze stron, nierównowadze jak nie w finansach, to w dostępie do wiedzy - ale od tego są eksperci, aby to odpowiednio polukrować, że to dla dobra nas wszystkich.

longterm
longterm PREMIUM
16
Wysłane: 5 lutego 2021 10:34:40 przy kursie: 16,80 zł
ok, whatever, nie dogadamy sie

ale podaj jeszcze dane na poparcie twierdzenia, ze spolka zarabia glownie na stratach klientow

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 5 lutego 2021 10:58:04 przy kursie: 16,80 zł
magellan napisał(a):
1ketjoW napisał(a):
[quote=Gerda]Wojtek, Nie można zarabiać głównie na stratach klientów i oczekiwać, że zyski będą rosły. To się nie spina.

To co mają powiedzieć akcjonariusze firm z branży windykacyjnej, zarabiający na problemach i tragediach ludzi i firm?
W sumie to banki, szczególnie detaliczne, zarabiają na osobach mających problem z bilansowaniem wydatków i dochodów - nie dość, że i tak nie mają na lodówkę to muszą dołożyć w postaci prowizji i odsetek bogatym bankom. Lodówka na raty albo zdrowie, wybór należy do Ciebie.
Oczywiście, piszę trochę z ironią, ale tylko trochę - dużo biznesów opiera zysk na nierównowadze stron, nierównowadze jak nie w finansach, to w dostępie do wiedzy - ale od tego są eksperci, aby to odpowiednio polukrować, że to dla dobra nas wszystkich.

To nie jest taka sama nierównowaga w mojej ocenie.

Przykład:

Co do firm windykacyjnych nie masz zupełnie racji. Firma windykacyjna może kupić portfel wierzytelności za określony % wartości nominalnej długu dla przykładu 30%. Potem oferuje dłużnikowi np. jednorazową spłatę za umorzenie jego długu np. 30% wartości nominalnej długu. Za długo o wartości 100 zł firma windykacyjna zapłaciła 30 zł. Klient za spłatę swojego długu zapłacił 70 zł. Firma windykacyjna zarobiła 40 zł a dłużnik zaoszczędził 30 zł. Win win.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45