pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

d2fan

d2fan

Ostatnie 10 wpisów
Gra chyba wciąż nie jest dostępna w części azjatyckich krajów na PS. Z większych rynków np. nie widzę gry w zestawieniu w Korei. Czy ktoś z Was to może potwierdzić lub ew. zanegować?

Dzisiejsza świetna sesja wzrostowa przy dużym wolumenie jak na spółkę potwierdza zmianę trendu na wzrostowy. Technicznie wskaźnik ADX dzisiaj "przekręcił" wajchę na hossę na papierze, MACD od dołka z 13 maja nieprzerwanie zwyżkuje, RSI również buduje coraz wyższe falki. Pomaga również dobry sentyment ogólny na GPW w ostatnich dniach. Gra muzyka Boo hoo!

Jak myślicie, wczorajsza zmienność na Bicoinie wywinduje zysk XTB jak w covidowym kwartale? Baza klientów większa niż przed rokiem a pęknięta bańka na BTC może pociągnąc za sobą inne krypto i obecnie już ma odbicie na giełdach.

@Zbys07 dokładnie, już teraz mamy piękną świeczkę doji a do piątku to będzie jak to opisywał Elder "formacja ogona kangura" jak nic.
Moderator:
...

Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Na wykresie parę dni temu testowana była EMA200 na dziennym i padła, teraz szorujemy po dolnym ograniczeniu kanału bocznego, który trwa od połowy zeszłego roku, dzisiaj już to wsparcie było testowane. Technicznie nie wygląda to zachęcająco...

Kto przed zapowiadającą się dobrze drugą połową roku wyzbywa się akcji? Czy to tylko zły sentyment do gamingu jaki obecnie zawitał na GPW wpływa negatywnie również na CRJ?

Czy Kernel działa tylko na wschodzie Ukrainy? Może ktoś bardziej zorientowany określić jaki region Ukrainy jest dla spółki kluczowy?

Dla krótkoterminowców najciekawszy z prezentacji jest slajd nr 13 czyli plany na 2021 - darmowy DLC CP, CP next gen, W3 next gen. Pozostałe pomijam bo nie mają większego wpływu na przychody. Ile z tego będzie zysku w 2021 i czy wystarczy na utrzymanie lub wzrost obecnej kapitalizacji?

Dla mnie najbardziej ciekawe było to dochodzenie do multi, bo wbrew temu co tu niektórzy wypisują oni nie porzucili projektu multi dla CP tylko będą do niego dochodzić krok po kroku. "online experience" - prezes był pytany o to kilkakrotnie podczas Q&A i strasznie kręcił. Moim zdaniem to będzie na początek tryb coop, który stosunkowo łatwo zaimplementować a znacznie podnosi sprzedaż (patrz np. Green Hell). Do tego celu przejmują studio, które jak pisze na swojej stronie specjalizuje się w implementacji multi. Tryb coop moim zdaniem spokojnie może być wydany w 2022.

Podwójny dołek wyrysowany, otwarcie luką, dzisiejsza zielona świeczka na dużych obrotach na dziennym przykryła chyba z 17 poprzednich, na tygodniowym wróciliśmy nad EMA200. Generalnie po takiej sesji wydźwięk może być tylko jeden - odwrócenie trendu spadkowego - przynajmniej krótkoterminowo. Dużo zależy od strategii, ale sądząc po dzisiejszej sesji są przecieki, że będzie dobra. Długa lista zmian w nadchodzącym patchu na pewno też pomogła.

A nie tak dawno widziałem tutaj wykresy z nierealną nawet wtedy ceną docelową 150...

Wróciliśmy do dolnego ograniczenia kanału bocznego czyli poziomu 2,42. Klasycznie powinno powoli odbijać w kierunku górnego ograniczenia - 2,75.

No właśnie, jest końcówka marca a strategii wciąż nie ma. Czyż to nie jest zastanawiające? Chyba, że spółka sama nie wie co może wypuścić w tym roku i w jakich terminach...

aircanada15 napisał(a):
Dlaczego nie czytam polskich serwisów tematycznych ? Właśnie dlatego.
Otworzyłem podanego linka, następnie znalazłem oryginał. Tłumacz jak zwykle nie zawiódł...
Ten starszy analityk nie stwierdził, że według niego w marcu sprzedano 500 tys. kopii cyfrowych .Cyberpunka. On powiedział, że szacuje sprzedaż w całym marcowym kwartale na 500 tys. sztuk digital.

@aircanada15 czy wg. Ciebie to możliwe?

Lubię tą spółkę bo w ostatnich latach dała mi zarobić najwięcej ale to czym się chwalą w tych filmach odnośnie patcha 1.2 to jest jakaś kpina. Przypisanie 4 klawiszy, przesunięcie spawnowania się policji o parę metrów, mniej kolizji z pojazdami i poprawa jazdy na 3 miechy pracy to jest tragicznie mało. Jeśli nie dodadzą czegoś ekstra w tym dodatku to zacznę przychylać się do zdania, że CP nie spełni założeń sprzedażowych na ten rok i kolejne i generalnie nie jest produktem AAA. Do tego dochodzą te tragiczne estymowane poziomy sprzedaży w 1Q2021. Śmiem twierdzić, że nawet ogłoszenie super optymistycznej strategii może nie pomóc kursowi i akcjonariuszom w tym momencie.

ByczekAmeryka napisał(a):
a czy dla techników na wykresie godzinowym nie wyrysowuje się formacja odwróconej głowy z ramionami?

Ja na godzinowym widzę RGR, pierwsze ramię - 12.03, głowa 16.03, drugie ramię - 17.03. Na dzisiejszym fixingu właśnie przebiliśmy linię szyi. Zasięg ruchu ok. 210.

www.pb.pl/biomed-lublin-zlozyl...

Cytat:
Biomed-Lublin złożył do Agencji Badań Medycznych wniosek o ustalenie warunków i zasad wykorzystania wyników niekomercyjnego badania klinicznego dla celów komercyjnych.

Ciekawe czy KNF zajmie się sprawą, bo tu ktoś wykorzystał okazje. Informacji nie było a rosło przy dużych obrotach.

no i w końcu nastąpiło wybicie z trendu bocznego, najwyższa pora zamykać tą lukę z początków lutego...

Ralfi napisał(a):
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co sie dzieje na tych fixingach na zamknięcie, że regularnie, często wiele dni z rzędu, zrzucają kurs po sesji?

Nie potrafię pojąć jaka jest logika, tylko jakieś teorie spiskowe mi przychodzą do głowy. Jeśli ktoś mógłby mi to wytłumaczyć jak laikowi to byłbym wdzięczny.

Grubasy sprawdzają swoje batony na S aby wystraszyć ulicę...

10-11.03 kurs spółki wyrysował prowzrostową świecową formację przenikania. Na razie jeszcze nie jest zanegowana więc jest szansa na odwrócenie trendu spadkowego. Niestety podczas wzrostów kurs dwukrotnie odbił się od oporu na 234. Jeśli nie uda się sforsować wkrótce tego poziomu to najprawdopodobniej kurs zanurkuje - pytanie jak głęboko. Pierwsze oznaki zanegowania formacji przenikana to zjazd w okolice 220, przy 216 zostanie skutecznie zanegowana.

art o debiucie GH VR alpha w Q1 2021
Cytat:

Incuvo planuje debiut gry "Green Hell VR" na PC w wersji alpha w I kw. 2021 r., podała spółka. Następnym etapem będzie faza testów i optymalizacji elementów graficznych gry oraz przygotowanie wersji beta projektu, która ma być gotowa w II kw. 2021 r.

W Q3 2021 pełna wersja. Tylko czy to jest wciąż aktualne?

historyczne wyniki, budowana olbrzymia baza nowych aktywnych klientów, perspektywa uruchomienia ZEA do końca półrocza, 11% dywidenda, biznes wciąż się rozwija i... C/Z poniżej 5 :)

Myślę, że nawet jak urośnie do 20 to będzie wciąż tanio.

Thx @Magiel za info.

Technicznie coraz lepiej to wygląda, długa konsolidacja w kanale 15,80 - 17,10 sygnalizuje zbliżające się znaczne wybicie. Dzisiaj coś w końcu drgnęło w górę, ze spółki w najbliższych dniach spodziewane dobre info - raport roczny i reko dywidendy. Oscylator Williamsa na tygodniowym ładnie zaczął "zawracać", na dziennym MACD wygląda zachęcająco z sygnałem kupna już parę sesji temu. RSI również podnosi się z kolan. Gra muzyka Boo hoo!

Tu sytuację może uratować jedynie dobra nowa strategia, która nakreśliłaby potencjał dużych zysków jeszcze w tym roku bo do patcha 1.2 cokolwiek w nim nie będzie jeszcze co najmniej 3 tygodnie.

Już 10-go marca skonsolidowany raport roczny za 2020r. A kiedy będzie informacja o wysokości dywidendy? Jak to bywało w poprzednich latach?

Niestety formacja gwiazdy porannej, o której pisałem wcześniej nie została potwierdzona. Zabrakło zamknięcia wczorajszej sesji w okolicach 250. Brak siły byków na dzisiejszej sesji potwierdza zanegowanie formacji. Teraz kluczowe czy utrzyma się wsparcie na 234, jeśli nie to otworzy się droga w kierunku 205-200.

Jakubniekuba napisał(a):

Nie w połowie, ale w drugiej połowie marca, czyli i 31 marca może być.

OK, umknęło mi to, ale news jest z 24-go lutego więc na pewno w cenie.

Do prowzrostowych newsów na pewno można jeszcze zaliczyć nową strategię, która ma być ogłoszona do końca marca.

aircanada15 napisał(a):
CDR mógł otrzymać zbliżoną lub nawet wyższą niż 20 mln dolarów kwotę za swój port Cyberpunka.

Spoko, ale to raczej nie ruszy ceny w górę, tutaj muszą być perspektywy 800-1000 mln zł zysku w tym roku a jeśli to prawda to raczej powinno być w zysku za 2020r.

aircanada15 napisał(a):
Rzuciłem okiem na sumaryczną sprzedaż styczeń-luty na Amazon. Cyberpunk , co nie powinno dziwić, wypada dość blado. Jako tako trzyma poziom USA, choć tam od początku 2021 lepiej sprzedają się pudełka Valhalli i Spidermana (plus oczywiście kilkanaście tytułów NS). Pomagają też promocje na Bestbuy. Pozycje w Amazon FR zbliżone do Ameryki. W UK, Niemczech, Kanadzie, C2077 nie pojawia się w rankingu 2021. Sprzedaż w Microsoft Store raczej mikra, PS Store wiadomo...

Myślę, że strategią spółki jest rozkręcenie sprzedaży po patchu 1.2. Po cichu liczę na jakiś dodatkowy, niewielki content w tym patchu. Pod dobry odbiór 1.2, wzrost sprzedaży i ewentualny powrót do sklepu Sony moim zdaniem już można zacząć grać przy obecnych poziomach kursu akcji. Warunkiem jest dotrzymanie terminu (najpóźniej weekend 13-14 marca) i zakończenie korekty w Stanach.

Dodatkowo technicznie bardzo podoba mi się dzisiejsza sesja. Zwałka na "dzień dobry" na poniedziałkowej sesji a później systematyczne odrabianie bez wyraźnych potknięć z wyjściem nad kreskę dobrze wróży na cały tydzień - na dziennym wyrysowała się bardzo pozytywna świeczka z długim dolnym cieniem i małym korpusem poprzedzona długą czerwoną świecą z piątku. Piątkowa czerwona świeca IMO była wynikiem zwałki w USA na rynku akcji i nie miała już fundamentalnych podstaw. Jeśli korekta w USA została zakończona (a dzisiejsze wzrosty na to wskazują) to mamy dobrą bazę do ruchu w okolice 266 pierwszego zniesienia Fibo liczonego od dołka z marca do historycznego szczytu.

Oczywiście jest też szansa na to, że nie mam racji. Zejście na zamknięciu poniżej dołka ze stycznia oznacza zanegowanie wszystkiego co wyżej napisałem :)

idzie wiosna, pora odkurzać rowery i na walorze również widzę pierwsze powiewy wiosny. Cena wróciła nad opór 19,35 - podejrzewam, że już na stałe.

Dzisiaj buduje się pierwsza pozytywna świeczka od długiego czasu. Minima ze stycznia już raczej obronione, ema200 na tygodniowym też wspiera, na dziennym - nie wiem jak się zakończy - ale rysuje się coś na kształt gwiazdy porannej. Jest szansa przynajmniej na krótkoterminowe odwrócenie trendu spadkowego.

Tutaj głównie grają zagraniczne fundusze i widać, że ich podejście do udanego IPO jest zgoła inne niż naszych funduszy i na otwarciu wyleszczyli ulicę ustawiając się po stronie sprzedaży. Dla pocieszenia tych którzy stracili dodam, że ta spółka to kolejny balon jak Allegro i w dłuższej perspektywie tu będzie kurs na południe.

Christof_martin napisał(a):
@d2fan - 1309 to cena 12M z DM BOŚ - zresztą wkrótce nastąpi aktualizacja zważywszy na 50% wyższa sprzedaż GH od początku roku versus założenia.

z serwisu mBanku - Średnia docelowa z rekomendacji wszystkich analityków pokrywających spółkę, które publikowane są w serwisie Bloomberg.

@xazer zgadzam się z Tobą w 100%, moje postrzeganie fundamentalne spółki również jest gorsze niż jeszcze w grudniowych dołkach kiedy pisałem o realnej wycenie w ok. 350 zł. Obecnie widzę szanse na krótkoterminowe odreagowanie w górę minimum do połowy świeczki z 9-go lutego a maks do 280-290.

Gdyby kłamali to sami pod sobą kopaliby dołki. Tak działa "biznes" największych grup hakerskich - na mówieniu prawdy i dotrzymywaniu słowa. Oczywiście w tym przypadku nie ma pewności jak będzie. Moim zdaniem dzisiaj jest szansa na zamknięcie na plusach.

Aukcja hakerów zakończyła się kupnem i obietnicą, że nie będą ponawiać sprzedaży. To dobra informacja ponieważ niezależnie kto to kupił (w najlepszym przypadku CDR) to nie będzie dystrybucji kodów i wrażliwych danych szeroko po sieci. To moim zdaniem pozytywna informacja i powód do odreagowania w górę.

Dzisiaj w e-maklerze mbanku Wykres Dnia Creepy Jar S.A. - cena docelowa 1309 zł.

MrBlue2 napisał(a):
Przy 70,50 miałem dużą ochotę shortować Allegro - nie zrobiłem tego - potem spadło poniżej 70 i wzrost na 73,50 a teraz poniżej 67.

Spokojnie, z tego balona jeszcze sporo uleci. Dzisiaj po takiej imponującej czerwonej świeczce kierunek 60 został już wyznaczony.

Rif napisał(a):
Rozłożyli nogi i całe know-how może teraz sobie każdy podejrzeć, skopiować..

Dokładnie, cały dorobek firmy, na który pracowali ludzie przez długie lata zostanie zaprzepaszczony - na podstawie kodów źródłowych pseudo-konkurencja może wypuścić podobne produkty w dużo krótszym czasie.

A kiedy ta premiera na konsole? przełom 1 i 2 kwartału 2021?

A technicznie dzisiaj wróciliśmy z impetem powyżej wsparcia rysując coś na kształt "ogona kangura" - do potwierdzenia na jutrzejszej sesji.

Od połowy stycznia korekta cen pszenicy:

https://cutt.ly/zkzTj3F

finansowy_laik napisał(a):

Przy okazji, czy ktos może coś więcej powiedzić co oni rozumieją pod pojeciem "kampania brandingowa" ? Czym się różni od kampania mającej na celu struikte pozyskanie klienta?

Brandingowa polega na budowaniu rozpoznawalności marki (dotarcie do jak najliczniejszej grupy odbiorców), nie skupia się na konwertowaniu na sprzedaż.

Promocją na 0% prowizji mogą ściągnąć z rynku jeszcze sporo inwestorów. Kampania reklamowa na razie kiepsko rozwinięta, ja dowiedziałem się o ofercie z tego forum i na pewno przetestuje bo wiem ile w zeszłym roku zarobił na mnie mój DM. Jak ruszą mocniej to przyrosty mogą być jeszcze większe niż w styczniu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby po przyzwyczajeniu stałych inwestorów akcyjnych w którymś momencie nie wprowadzić niskiej prowizji - większość i tak zostanie bo będzie taniej niż gdziekolwiek indziej a do platformy się przyzwyczaili. Nie znamy przyszłych planów spółki co do tej budowanej dynamicznie bazy nowych klientów, ale z punktu widzenia biznesowego to byłby dobry ruch generujący przychody.

W marcu roczny raport i zapewne rekordowa dywidenda - 2 zł - to jakieś DY ponad 10%.cyclops_ani

C/Z za 2020 - 5
C/Z na 2021 jeśli założyć "słaby" rok i zysk 4*Q4-2020 - 160mln - 12,5
przy dobrym roku C/Z pewnie będzie bujać się w okolicach 6-8

fundamentalnie bardzo tanio.

Nikaja napisał(a):
Z mojego punktu widzenia najgorszym badziewiem w grze jest "policja", to w sumie jedyna rzecz, która bardziej mi przeszkadza w zabawie.

Zgadzam się w 100 procentach, policja wypełzająca spod gleby za plecami to blamaż i kpina z graczy.

Co do poziomu cenowego to na moje oko papier ładnie się schładza, być może za tydzień będzie do czegoś się nadawał. Dzisiaj padło zniesienie fibo 23,6% mierzonego od grudniowego szczytu do styczniowego dna na poziomie 288 zł, poziomem wsparcia jest 280 - szczyty z końcówki grudnia, a później 265 - szczyty ze stycznia. Na tą chwilę jednak w AT nie widzę niczego co wskazywałoby, że wyprzedaż zostanie zatrzymana na tych poziomach.

Nie wiem co napisał Krewa bo nie mam dostępu do abonamentu ale mi to nie wygląda za dobrze:

charts.stockwatch.pl/chart/pIV...

RGR z zasięgiem w okolicach 207 zł.

Johnny Bravo napisał(a):
instytucje nie mają takich dylematów, a spółka zwiększa pulę sprzedawanych akcji
Cytat:
Oferta publiczna producenta gier FTP cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że spółka i oferujący postanowili zwiększyć pulę akcji oferowanych przez obecnych akcjonariuszy o 3,67 mln do 22 mln. W sumie Huuuge Inc. w IPO oferuje 37.016.586 akcji.

cały artykuł

Szkoda, że dla indywidualnych nie ma więcej.

Będą utrudnienia w handlu papierami, np. w mBanku będzie można tylko przez kompa a nie w apce na tel. a w niektórych platformach na razie nie będzie możliwości nimi handlować ze względu na rezydencję firmy w USA. Ciekawe jak to wpłynie na notowania na debiucie.

Kakarotto napisał(a):
Zasadniczo do godziny 10:00 każda podbitka na akcjach była wykorzystywana do dokupowania etefa na krótko. Generalnie, z moich obserwacji, takie większe zakupy zwykle "sprawdzają się". Piszę to ku przestrodze jakby ktoś chciał grać w poniedziałek pod podbitkę o poziom 300/308zł.

Wielokrotnie już to było wspominane, ale napiszę raz kolejny: jest niedorzeczne, żeby tak duża spółka miała tak silne wahania w tak krótkich odstępach czasu, w dodatku mając tak ogromny wpływ na główny indeks GPW.

Dokładnie, też to zauważyłem na dziennym, każda kolejna cierpliwie uklepywana górka była skutecznie i szybko niwelowana odpowiednim pakietem na S. Od godz. 10 na wykresie nie ma ani jednej górki wyższej niż poprzednia - klasyczne ubieranie ulicy w akcje. Nie sądziłem, że dzisiaj poziom 300 utrzyma się i nie wydaje mi się aby dał radę w poniedziałek. Poniżej wsparciem jest dopiero poziom 288 zniesienia Fibo. Nie ma popytu bo ostatni short-fund nie ma presji na odkupywanie i może spokojnie poczekać. Ludzie, którzy mają akcje kupione na górce będą powoli się wysypywać powodując kolejne obsuwy na kursie. Wymowna jest również dzisiejsza świeczka na dziennym, długi czerwony korpus i zamknięcie poniżej wczorajszego otwarcia. Kurs musi się jeszcze schłodzić, emocje opaść aby było jakieś odreagowanie w górę.

@xazer obawiam się, że to jednak nie tweet Muska wywindował kurs pod niebiosa ale popyt ze strony Melvina, który odkupywał szybko akcje aby zamknąć krótką. Taki wniosek mi się nasuwa patrząc na to co się dzieje dzisiaj. Nie doszukiwałby się większej głębi w tym tweecie, wcześniej Musk pisał, że kupił coś na Easty co nie znaczy, że ma związki biznesowe z tym serwisem. Moim zdaniem po prostu lubi produkty CDR.

Thx jeszcze raz. Dobrze, że chociaż Creepy trzyma się planów i nie nawala z premierami.

@Scarry thx za linka, skupiam się na kreskach, człowiek całe życie się uczy :)

1ketjoW napisał(a):
Krzywa graczy na Steam ładnie rośnie. Podchodzimy pod 5 tys.

Skąd masz te dane?

lesgs napisał(a):
Już wczoraj (ok. 6 Mln akcji) pisałem, że poza niewielkimi ruchami funduszy grających na krótko mamy do czynienia z poważnym przegrupowaniem portfela inwestycyjnego. Nie jest oczywiście wykluczone, że jakaś tam grupa postępuje z CDR podobnie jak z GameStop, ale zaprzecza temu poziom zaangażowanych środków. CDR nie jest spółką bezpośrednio notowaną w USA, 10 Mln akcji to nie ta klasa inwestycyjna, a 2 Mld zł obrotu raczej nie świadczy o poważnym zaangażowaniu inwestorów detalicznych. Istotne jest również to, że szał rozpoczął się po ok. 13, co by świadczyło o działaniu jakiś inwestorów z za oceanu?

Amerykanie już od paru dni pogrywają mocniej na CDR, widać to po zdecydowanym wzroście obrotów po godz. 14, czasami dzięki nim idzie w górę a czasami w dół. Dzisiaj to był zdecydowanie efekt Muska. Pod koniec sesji mieliśmy bardzo mocny zjazd z samego szczytu, być może day-traderzy pozbywali się akcji aby nie zostać z nimi do jutra (różnica czasu?).

lesgs napisał(a):

Dzisiaj mnie to trochę zaskoczyło, bo nie sądziłem, że mocno przekroczymy maksymalne wartości z wczorajszego dnia - ale cóż - to przecież nic straconego. Poziom zaskoczenia (ok. 10%) to nic w porównaniu do tego, co dzieje się na innych walorach z tego segmentu.

Też mnie to zaskoczyło, musiałem na godzinę oderwać się od biurka i po powrocie byłem w szoku gdzie się znalazł kurs.

lesgs napisał(a):

Dla mnie na CDR ważniejsze jest to, że przy 364 zł na FCDR było tylu chętnych do sprzedaży.

Też uważam, że jutro na otwarciu należy uważnie przyglądać się zachowaniu kursu w okolicach 362-365. To silny opór-wsparcie, jeśli pójdzie na dużych obrotach w którąś ze stron to powinno wyznaczyć kierunek dalszych ruchów.

Generalnie, niestety, na ten moment papier jest tak rozgrzany, że żadna analiza fundamentalna obecnie nie ma przełożenia na ruchy na wykresie. Kurs bardziej reaguje na twity Muska niż na patche, ew. powrót do sklepu Sony czy spadające pozycje na Steamie. Do długoterminowej inwestycji w tej chwili się nie nadaje, w takim wypadku najlepiej przeczekać aż się schłodzi. Teraz to tylko wentualnie inwestować krótkoterminowo małą częścią portfela - kapitałem spekulacyjnym.

Nie mogę edytować i doczytałem, że sprzedaż na steam rusza za 6h. Obecnie #4 w globalnych bestsellerach, tuż nad Cyberpunkiem.

Gra ma świetną grafikę ale w filmach zapowadających grę nie widzę żadnej innowacyjności. Wygląda jak liniowa horror-przygodówka z dawnych lat (z super grafą). Zagra się raz i do kosza, na longseller mi to nie wygląda.

Premiera dzisiaj ale na steam nie da się kupić a na GOG przedsprzedaż...

Zapowiada się kolejna nieudana premiera polskiego studia.

cichutki napisał(a):
i jednak mamy dzienną Gwiazdę polarną (spadającą).
Korpus od dołu to zaledwie 1/3 całej świecy. Jestem
ciekaw, co jutro się wydarzy, bo technika zapowiada
spadki.

kliknij, aby powiększyć

Wyjątkowo się z Tobą zgodzę, wymowa tej dzisiejszej świecy przy ogromnych obrotach nie jest dobra. Czy to spadająca gwiazda czy porzucone dziecko przekonamy się jutro lub za parę dni. Jak dla mnie nie ma tu już potencjału na wzrost większy niż 10% w perspektywie najbliższych miesięcy.

PS. Nie będę się już więcej udzielał na tym forum ponieważ większość moich postów jest usuwana przez moderatorów mimo, że zawsze odnoszę się do AT. Szkoda czasu - mojego i modów. Mówię Pa Pa i życzę sukcesów w inwestycjach.

Fibo 322 zł padło, chyba rzeczywiście na jakiś czas wyżej nie będzie.

Jeśli nie będzie dzisiaj zawrotki to dzienna świeczka nie będzie już taka pozytywna.

Fenris napisał(a):
Ile czasu mają fundy na zgłoszenie zmian w krótkich pozycjach do KNF?

Strona już działa i póki co nie widać, żeby coś się zmieniło na CDR. Ostatnia modyfikacja z 25.01 (data wpisu w KNF czyli pewnie faktyczna zmiana nastąpiła kilka dni wcześniej).

Jeśli to nie Melvin wychodził z krótkiej generując popyt to oznaczałoby, że potencjał wzrostów wciąż jest spory. Wystarczy, że pożyczkodawca zażąda zwrotu co jest wielce prawdopodobne bo fundusz jest już obecnie na skraju bankructwa.

Proponuje poczytać trochę o psychologii inwestowania, AT, formacje obrazują emocje jakie targają inwestorami, jak spadało była panika, teraz rośnie i jest euforia - to wcale nie znaczy, że zaraz będzie spadać bo fundamentalnie wciąż wszystko się zgadza.

@Christof_martin - gdzie ją można znaleźć?

Piękny, klasyczny odwrócony RGR z przebitą wczoraj linią szyi, zasięg ruchu 320 zł.

cichutki napisał(a):
@d2fan,
te wskaźniki sobie odpuść.

Dlaczego?

cichutki napisał(a):

Popatrz na Wolumen i zachowanie ceny. Jak dla mnie, brak oznak dla zmiany kierunku i powrotu do trendu wzrostowego. Dodatkowo w przekonaniu utwierdza mnie świeca z poprzedniego tygodnia (górny knot - to nawet >50% całości świeci tygodniowej, a swym korpusem nie pokryła min. 50% poprzedniej świecy tygodniowej). Zobaczymy jak zakończy się ten tydzień i rysująca się świeca. Póki co kształtuje się coś na kształt młota schodzącego z zamknięciem poniżej zamknięcia poprzedniej świecy (czekamy więc do piątku i zakończenia tygodnia).

Młotki to zwykle pozytywny sygnał. Wolumen był wysoki przy dynamicznych spadkach, teraz mamy trochę uspokojenia więc nie ma powodu do wzmożonego wolumenu na tych poziomach. On się zapewne pojawi przy przebijaniu oporów a nie wsparć.
cichutki napisał(a):

A nie widzę Wolumenu popytowego na niższych interwałach (łatwiej ocenić zachowanie ceny w powiązaniu z wolumenem, co ważne - na wsparciu).

A ja widzę, czerwone świeczki były napędzane przez pojedyncze piki, które wyraźnie widać na minutowym (fundy?), natomiast gdy pojawiał się popyt to był on ciągły (raczej nie pojedynczy gracze).

cichutki napisał(a):

A wszystko na bronionym poziomie 240 zł (min. knota). Wiem, że to może się nie podobać posiadających akcje CDR, ale taki jest mój Punkt widzenia AT. I jeśli - a pisałem wcześniej i zamieściłem wykresy) - poziom 240 (235 Low) nie wytrzyma, to na pewno spadamy poniżej 200,- zł.

Nie ma fundamentalnych przesłanek do tak drastycznego spadku kursu. Kurs generalnie zachowuje się obecnie dużo lepiej niż cały rynek.

vladinho napisał(a):

Niecały tydzień temu, jak na dłoni było widać gdzie jest rejon oporu...

Skomentuje to stopką @baksa: a każdy jest mądralą ....po fakcie...

Ja się skupiam na przewidywaniu przyszłych ruchów.

Czy nie orientujecie się kiedy możemy spodziewać się informacji o dywidendzie?

Czemu tu jest tak tanio? C/Z bardzo niska... nawet jeśli w tym roku będzie tylko ok. 400mln zysku to i tak jest tanio. Czy coś przegapiłem po drodze? Czy są tu jakieś dodatkowe ryzyka, które rynek dyskontuje w niskiej wycenie?

swiezaczek napisał(a):
co to za cyrki na kursie teraz? :D rosnie jak na drozdzach xD

Od dwóch dni Jankesi skupują papier i wyciągają walor w końcówkach. Technicznie RSI, MACD dały już wcześniej sygnały kupuj, dzisiaj nie dobiliśmy do dna z 8-go stycznia i wyrysowała się pozytywna świeczka, prawie młotek.

Bardzo ładna sesja, kandyduje u mnie na sesję odwrotu.Dancing

misi06 napisał(a):
Ralfi napisał(a):
Jak to jest z tą data na KNF. Oznacza ona date zmiany pozycji, czy tylko date przekalkulowanie pozycji?
Ciekawi mnie czy ten dobrany short Marshalla mógł być sypany w czwartek po 15 by zbic ten wzrost.

Za "sypanie" w czwartek odpowiada Eminence Capital, a Marshall zwiększył pozycję w piątek.

A za piękną czerwoną świeczkę z piątku odpowiedzialny był Marshall.

Generalnie można dojść do wniosku, że shortujące fundy robią wszystko co mogą aby sztucznie zaniżać kurs akcji. Niestety dla nich chyba powoli kończy im się paliwo bo ich broker w postaci Morgana ma niecale 5% akcji i w większości już pożyczonych. Ze 100 mln akcji 65 mln mają TFI i duzi gracze - oni raczej nie będą sprzedawać na tych poziomach, jeśli już to dokupią, shortujący mają ok. 3,5 mln - pewnie więcej bo nie wszyscy są ujęci w KNF. Gra więc toczy się o to co zrobią drobni którzy mają pozostałe 35 mln akcji. Shorciarze chcą po prostu przestraszyć drobnych i zbić kurs na tyle żeby zaczęli panicznie pozbywać się akcji. Ale tak jak napisałem - powoli ich wór z pożyczonymi akcjami robi się pusty - wystarczy spokojnie poczekać Whistle

Jak zarządzana była produkcja CP stało się jasne w dniu premiery więc rewelacje Bloomberga nie powinny mieć wpływu na kurs. Już rok temu było o tym w jaki sposób zarząd (wg. Bloomberga Badowski) traktował niepokornych developerów i nie miało to żadnego wpływu na kurs. Obecnie te "rewelacje" też nie powinny.

Ważne są wyniki sprzedaży i sklep Sony.

Kursowi nie pomaga korekta na rynkach więc możemy wyrysować na wykresie odwrócone RGR.

Co za różnica czy COD sprzedał się lepiej czy gorzej niż CP. Dla kursu Redów nie ma to znaczenia. Faktem jest, że CP jest topową grą a o obecnych wynikach sprzedaży dowiemy się dopiero po komunikatach ze spółki.

Do patcha mamy maksymalnie tydzień. Ciekaw jestem czy dodadzą w nim jakiś bonus dla graczy, żeby chociaż trochę osłodzić im gorycz związaną z ostatecznie nienajlepszą wizerunkowo premierą oraz być może trochę jeszcze pobudzić sprzedaż.

No i najważniejszy moim zdaniem obecnie temat to powrót do sklepu Sony. Nie bardzo rozumiem dlaczego jeszcze tej kwestii nie rozwiązali. Od patcha 1.05 da się grać na gołym PS4. Być może więc razem z patchem nastąpi w końcu powrót na tą platformę.

misi06 napisał(a):
Eminence zwiększył wczoraj shorta z 0,74% do 0,82%.

Reszta pozycji bez zmian.

Rejestr KNF

To co się teraz dzieje na papierze wg. mnie to przewalanie akcji z jednych short-fundów na drugie. Po styczniowym patchu powinno się uspokoić i obrać jakiś sensowny kierunek.

Tymczasem MACD poszedł w ślady RSI i na dziennym wczoraj dał sygnał kupna.

Sorka za lamerskie pytanie ale nie jestem w temacie - dlaczego to są PDA a nie akcje? Kiedy to się zmaterializuje?

Naistotniejszy dla kierunku kursu jest obecnie termin przywrócenia do sklepu Sony. Jeśli będzie to wraz z najbliższym patchem to powinno pozytywnie wpłynąć na notowania spółki.

We wzrostach nie pomaga też rynek, od początku tygodnia mamy korektę na głównym.

gordongekko napisał(a):

Morgan stał się z miejsca największym inwestorem instytucjonalnym w CD Projekt Angel

GRAF78 napisał(a):
krewa napisał(a):
Spójrz na czerwoną przerywaną linię na RSI - ona pokazuje, że pierwszy dołek jest niżej, niż kolejny. Natomiast na wykresie w tym samym czasie mamy nowe minimum w cenach zamknięcia. Jest rozbieżność.
Oznacza to, że za kolejnym dołkiem na wykresie cenowym nie stoi siła podaży, ten dołek powstał siłą rozpędu.

Jak to sie ma do wcześniejszych analiz (nie tak dawno), gdzie prognozowany zasięg spadków był ok 215-218? Czy sytuacja na walorze sie tak zmieniła że tamta analiza straciła ważność? Obserwując sesje widać że spadki wytraciły impet i spadły obroty, kurs probował odbijac ale jak narazie slabo mu to wychodzi.

Nie ma podstaw fundamentalnych do dalszych dużych zwałek, moim zdaniem nie ma co liczyć na 215, technicznie też wygląda coraz lepiej, dwie sesje temu obroniło się, nie bez problemów, podwójne dno, RSI jak pisał Krewa daje sygnał kupna, MCAD za chwilę również (być może już na dzisiejszej sesji).

Na kurs nie wpływają już negatywne infa o rzekomych kolejnych pozwach, nawet sprawa z UOKiK przeszła bez echa.

A w niedalekiej przyszłości można spodziewać się pozytywnych informacji ze spółki:
- patche na nowe konsole co powinno jeszcze nakręcić sprzedaż (pierwszy wybór przy zakupie nowej konsoli)
- co za tym idzie przywrócenie do sklepu Sony
- ogłoszenie strategii na następne lata (nowy Wiesiek albo coś innego AAA)

Do tego świetny wynik finansowy za 2020r i w tym również będzie dobrze. O niskim P/E już pisałem wcześniej więc nie będę się powtarzał.

Czyli Marshall Wace LLP ewidentnie zamyka krótką, ciekawe czy ktoś jeszcze bo teraz ostre ssanie w górę.

Czy ktoś się orientuje jak szybko po zmianie posiadania te fundy muszą raportować do KNF?

anty_teresa napisał(a):

Popełniasz merytoryczne błędy i z toku myślowego wychodzą bzdury. P/E w rekomendacji patrzy do przodu, także dla spółek porównawczych, uwzględnione są zyski z kolejnych projektów.

Zgoda, niedoczytałem. Oznacza to tyle, że P/E z reko to "estymowane" P/E z "estymowanych" przychodów z przyszłych projektów więc nie jest już twardą daną tylko estymacją/predykcją biura maklerskiego, która wzięła się bezpośrednio z estymacji przychodów. Estymowanie przychodów dla spółek gamedev na dwa lata do przodu jest dość karkołomne ponieważ zyski/przychody zależą od tego jak kolejne projekty zostaną przyjęte przez graczy - często nieprzewidywalna zmnienna. Dlatego cała analiza porównawcza oparta na estymowanym P/E w reko moim zdaniem nie ma sensu bo jest wróżeniem z fusów. Dla potwierdzenia absurdalności tej reko wystarczy się dogrzebać poprzedniej ich rekomendacji. Teraz przekręcili wajchę w drugą stronę.

anty_teresa napisał(a):

Ty natomiast pokazuje mnożniki historyczne, czyli gdzie wycena patrzy w przód, a wyniki są z tyłu (...) W tej branży, gdzie występuje duża zmienność zysku w kolejnych latach patrzenie na P/E z jednego roku jest zupełnie bez sensu, bo w tej chwili P/E CD projektu jest ponad 100 i takie było przez lata.

OK, historyczny P/E dla dużych spółek z dużym portfolio gier jest wskaźnikiem, który jak najbardziej da się analizować mimo, że jak mówisz - cena patrzy do przodu. Aktualne wskaźniki P/E oraz "estymowane" na rok do przodu dla Blizzarda:
www.nasdaq.com/market-activity...

A tutaj są P/E dla CapCom
www.gurufocus.com/term/pe/CCOE...

Szczególnie ciekawe jest zestawienie Competitive Comparison Data gdzie większość spółek ma "historyczne" P/E powyżej 30.

W przypadku CD Projektu ten historyczny wskaźnik (=100) jest zaburzony ze względu na oparcie wyników na dużych premierach AAA raz na parę lat dlatego nigdzie w moich postach go nie przytoczyłem. Wskaźnik P/E dla CD Projektu urealnia się po analizie zysków po premierach i o takim wskaźniku pisałem w poście. Zakładając 1,2 mld zł zysku za 2020 rok (zbieżny z rekomendacją) przy obecnym kursie P/E wynosi 20,8. W 2021 roku zysku będzie tyle samo albo i więcej bo spółka już uporała się z największymi problemami po premierze i ma jasno zakreślony plan działania (w styczniu wersja na nowe konsole a więc pewnie również przywrócenie do sklepu Sony, jakiś mini dodatek darmowy a w Q1 wyjawienie planu na przyszłe lata). Pisząc o P/E odnośnie CDR właśnie tak liczony wskaźnik miałem na myśli. Moim zdaniem on powinien być powyżej 30. A gdyby tak było to kurs powinien być w okolicach 350+.

Dla porównania dodam jeszcze jaką kapitalizację ma taki CapCom umieszczony w analizie porównawczej. Obecnie kapitalizacja na poziomie 6,5 mld dol a zysk z raportów za Q1-3 2020r. wraz z estymacją za ostatni kwartał to 18 mld jenów czyli jakieś 650 mln zł.

CDR na tą chwilę ma kapitalizację na poziomie 5,7 mld dol i zysk pewnie zbliżony do dwukrotności CapCom.

Do tego dochodzi dzisiejsza redukcja krótkiej przez jeden z funduszy, co może oznaczać, że obecny poziom jest dla nich bliski dna i przy tych poziomach będą zamykać pozycje realizując zysk.

Wsparciem jest obecnie poziom podwójnego dna czyli ok. 238,50, jak go nie przebijemy to będzie trzecie dno na wykresie i wyraźny sygnał odwrócenia krótkoterminowego trendu spadkowego.

Marshall Wace LLP zmniejszył krótką z 0,82 na 0,73.

@sssd wszystko ładnie, pięknie ale my tu mamy 760 mln kapitalizacji, przydałoby się 40mln zł zysku w 2021 żeby był potencjał do dalszych wzrostów...

swiezaczek napisał(a):
mBank obnizyl rekomendacje do 232 złotych !!!!!!!!!!!

Wieje pesymizmem z tej reko, generalnie uważają, że wszystko się poprzesuwa bo spółka będzie musiała skupić się na ciągłych poprawkach CP. Tylko, że wszystkie kluczowe błędy z gry zostały już wyeliminowane. Ciężko się w takim razie zgodzić, że na pewno wszystkie premiery zostaną przesunięte (np. multi do CP z 2022 na 2023).

Generalnie co do danych liczbowych z tej reko to mogę się zgodzić - 1,5 mld EBITDA 2020r, 1,6mld EBITDA 2021r, zysk netto niższy od EBITDA o ok. 200-400mln zł. Nie mogę się jednak nadziwić ceną docelową, która daje P/E na poziomie wg. rekomendacji 24-20 za lata 2020 i 2021. Przy wyliczeniu tego wskaźnika dodano 3mln akcji z programu motywacyjnego. Analiza porównawcza spółek również ma zaniżony wskaźnik P/E dla każdej ze spółek. Wynika to zapewne w wyliczaniu tego wskaźnika jako średniej z 24 miesięcy. Wszyscy wiemy jak dużo sztucznego pieniądza popłynęło na rynek w 2020 roku w związku z pandemią więc wyliczanie P/E w ten sposób mija się z celem. Dla spółek w analizie porównawczej P/E jest obecnie zdecydowanie wyżej, poniżej pierwsze lepsze linki jak to obecnie wygląda:

ycharts.com/companies/UBSFY/pe...
ycharts.com/companies/CCOEY/pe...

W branży gamedev P/E na poziomie 2x dla zdrowej spółki, która z roku na rok pomnaża zyski to zdecydowanie za mało, powinno być min. 30-35. A wtedy cena docelowa powinna być w okolicach 350 zł.

Technicznie na razie powoli wspinamy się ku górze, wsparcia trzymają więc jeśli ze spółki zaczną płynąć dobre infa (np. przywrócenie do sklepu Sony) to nie widzę podstaw do dalszych spadków.

decimus napisał(a):
Wykluczyli z działania na GPW MORGAN STANLEY & CO. INTERNATIONAL PLC MERRILL LYNCH INTERNATIONAL GOLDMAN SACHS INTERNATIONAL CREDIT SUISSE INTERNATIONAL www.gpw.pl/uchwaly-zarzadu-gpw...

Czyli na tą chwilę powinny być zdecydowanie mniejsze obroty na GPW:

www.bankier.pl/wiadomosc/JP-Mo...
Cytat:

Udział JP Morgan w obrotach na rynku akcji w listopadzie wyniósł 8,82 proc., a Merrill Lynch 7,58 proc.
Trzecie miejsce w zestawieniu najbardziej aktywnych brokerów na rynku transakcji sesyjnych akcjami zajęło w listopadzie BM PKO BP (7,45 proc.), a czwarte Morgan Stanley Europe (6,43 proc.).

Cytat:
Zarząd spółki Pyramid Games S.A. z siedzibą w Lublinie [dalej jako: Emitent, Spółka] informuje, iż w dniu 10 listopada 2020 r. powziął informację, że liczba graczy oczekujących na zakup gier Spółki w sklepie Steam na koncie Emitenta przekroczyła 350 tys. [dalej jako: Outstanding Wishlist].

Poniżej Zarząd Spółki podaje 4 gry z najwyższą liczbą życzeń na koncie Emitenta:
1. Occupy Mars: The Game – 153 000
2. Dinosaur Fossil Hunter – 70 000
3. Urban Explorer – 30 000
4. Rover Mechanic Simulator – 26 500

Zarząd Emitenta informuje również, że na dzień publikacji niniejszego raportu ilość pobrań gier Free2Play _Prologów_ opublikowanych przez Spółkę wynosi:
1. Occupy Mars: Prologue – 189 500
2. Dinosaur Fossil Hunter: Prologue – 149 000

Czy wiadomo w jakich cenach spółka planuje wypuścić ww. gry?

Frey napisał(a):
@d2fan - to będzie oceniane zupełnie nie tak jak piszesz. Nikt nie będzie wnikał dokładnie w to co powiedział prezes czy jakiś inny przedstawiciel spółki i rozbierał ich wypowiedzi na czynniki pierwsze (przynajmniej jeśli chodzi o odpowiedzialność samej spółki). Nikogo nie będzie też obchodziło czy według pana X gra na ps4 chodzi ładnie, a według pana Y - nie. Dowody na to, że gra nie działała prawidłowo na konsolach starszej generacji pozywający już mają mocne i mocno zobiektywizowane - wycofanie gry z ps store, ostrzeżenie na stronie sklepu microsoft i na stronach innych sklepów, do tego bardzo niskie - też znacznie niższe niż wersji pc oceny branżowych portali.
Nadto pisanie o 7-letnim szrocie, który ma kartę graficzną z ery dinozaurów, jest zupełnie bez sensu w kontekście tego, że gra była sprzedawana jako działająca właśnie na takich sprzętach.

Nie wiem jak się skończy ten spór - mimo, że nie mam akcji CDR i nigdy ich nie miałem (niestety), ani obecnie nie zamierzam mieć, to trzymam kciuki za tę spółkę i życzę jak najlepiej posiadaczom jej akcji. Niemniej jednak uważam, że deprecjonowanie ewentualnych zagrożeń z tego sporu wynikających, tego rodzaju argumentami jakie podałeś, wymaga komentarza, bo może kogoś wprowadzić w błąd.
Pozdrawiam

Zgadzam się, gra nie działała prawidłowo na PS4 w dniu premiery. Miała bugi jak wiele innych dużych gier AAA w dniu premiery. Trwało to raptem 9 dni, po których po kolejnym patchu 1.05 gra działa już prawidłowo na PS4.

Co do reakcji Sony i MS - należy wziąć pod uwagę fakt, że reakcja ta nastąpiła po komunikacje ze spółki o tym, że każdemu niezadowolonemu klientowi zwrócą kasę. Mogło uruchomić to lawinę zgłoszeń w sklepach MS i Sony czego konsekwencją były ww. opisane przez ciebie posunięcia tych firm. W żadnym razie nie nazwałbym tego mocnymi dowodami w sprawie.

Zwróćcie uwagę o co kruszy się kopie w tym pozwie, głównie o jedno zdanie prezesa:

www.gram.pl/news/2020/11/26/cy...
Cytat:

„Oczywiście wydajność standardowych konsol jest nieco niższa niż w przypadku ich mocniejszych odpowiedników, ale nadal radzą sobie one zaskakująco dobrze, jak na tak ogromny świat.

Kluczowy fragment wyboldowałem, a wielu zapomina właśnie o końcówce zdania. Nie było to zdanie bezwarunkowe. To było jego subiektywne odczucie i chyba nikt nie zabrania mu wydawania tego typu opinii. Dla jednego będzie to "zaskakująco dobrze", że gre można odpalić na 7-letnim szrocie, który ma kartę graficzną z ery dinozaurów, a dla innych "zaskakująco dobrze" to będzie minimum 30fps i płynna gra z super grafiką. Jak można skarżyć spółkę za subiektywną opinię jednej osoby? I do tego jeszcze wróżyć 7,5 mld zł odszkodowań.

Już koledzy wyliczyli jakie obroty są na tych ADRach, kto się więc ładuje w to powyżej 50k usd - a takich jeleni szukają te kancelarie? Druga kwestia, na pewno nie wszyscy stracili, po trzecie nie wszyscy którzy stracili się zgłoszą. Skala ew. odszkodowań na pewno jest dużo niższa. Wszystko to jest grubymi nićmi szyte.

Nie zapominajcie, że wciąż wisi 3,7% akcji w szortach. Dobrze dla spółki, że tych funduszy jest więcej niż jeden. Pierwszy, który zacznie skracać pozycje najprawdopodobniej pociągnie za sobą pozostałych. Na tą chwilę w krótkich jest potencjalny miliard obrotu.

krewa napisał(a):
d2fan napisał(a):
...wybiliśmy się z krótkoterminowego kanału spadkowego zarysowanego od 4-go grudnia...

Mógłbyś rozrysować ten kanał, bo mam z tym kłopot?

proszę:

kliknij, aby powiększyć

Wsparcie w okolicach 260 zł ładnie trzyma, to zniesienie Fibo 78,6% od dołka z marca, opór w okolicach 300 - 61,8% fibo, wybiliśmy się z krótkoterminowego kanału spadkowego zarysowanego od 4-go grudnia, powoli rysuje się linia wsparcia wzrostowego - wsparcie na 260 zł, do tego RSI dwie sesje temu dzióbnął strefę wyprzedania.

krewa napisał(a):
Termin zwrotu określa umowa zawarcia pożyczki papierów wartościowych. Nie znamy jej treści.
Motywacją do zamknięcia może być odwrócenie średnioterminowego trendu spadkowego lub zbliżający się termin zwrotu pożyczonych walorów.

A ja jestem ciekaw od kogo oni mogli pożyczyć w sumie ponad 3% akcji? Polskie OFE?

Info o pozwie na razie jednego inwestora ma wywołać podaż żeby można było zredukować shorty?

Czy ktoś w Was zna dokonania tych amerykańskich kancelarii w tego typu sprawach? Podobno mają największe doświadczenia w tego typu sprawach. Wygrali coś, jakieś ugody, oddalenia pozwów, przykłady...

szco napisał(a):
No ja jestem zdziwiony tym otwarciem bardzo i już nie wiem co napisać i jak tu uzasadnić. Kurs leci bo leci. Wyniki są dobre i wskazują, że całkiem możliwe, że ten ogon sprzedażowy się jakoś utrzyma. Są za 11 dni a nie za 3 tyg. Do końca roku mogą dobić do tych 15mln. Czyli konsensusu,. który był ustalony przy poziomach 300-320. Na pewno są powyżej moich oczekiwań - ja oczekiwałem 12mln za 14 dni. Nie wiem. Jak dla mnie kurs zachowuje się teraz nieracjonalnie. CDPR odkrył karty i sprzedaż jest dobra.

Moja wycena spółki po podanych wynikach to ok. 350 zł/akcja. Kapitalizacja na poziomie 35 mld zł, C/Z w okolicach 35 (nisko ze względu na słaby obecnie sentyment do spółki). Po wynikach widać, że nie ma tragedii, wręcz przeciwnie - najgorsze za spółką, temat zwrotów zamknięty, gra sprzedaje się, po łatkach wielu z graczy albo wróci albo zakupi grę (wnioskuję po komentarzach na streamingach i youtube) więc tutaj widzę wypłaszczenie krzywej sprzedaży z mniejszym pikiem w dniach premiery i wyższym długim ogonem sprzedażowym.

Do tego dochodzi w jakiejś perspektywie powrót do sklepu Sony, a w przyszłym roku ogłoszenie strategii na kolejne lata (multi być może do 2022, dodatek CP, być może zapowiedź produktu AAA).

To co się dzieje dzisiaj z kursem jest dla mnie powiem szczerze niezrozumiałe. W przypadku tego typu spółek przy panice i dużych spadkach należy przyjrzeć się fundamentom.

Dlaczego inwestują w trendzie spadkowym? Bo 460 zł to było za drogo aby wejść, jak spadło 40% to dla wielu okazja aby wskoczyć na wózek, który w ostatnich 9 latach powiózł z 4 zł za akcję do 260 zł na tą chwilę. Poza tym, @pivovarit zamieścił wykres tego trendu spadkowego :)

13 mln sztuk po odliczeniu zwrotów - ponad 2 mld zł przychodu, ponad 1 mld zł zysku, kapitalizacja na tą chwilę 28 mld zł - chyba ciut za mało, jutro górne widły?

Poszła dzida, chyba ktoś coś wie o wynikach sprzedaży albo skali zwrotów :)

Cytat:
Wstępne szacunki oceniają, że Cyberpunk 2077 rozszedł się już w co najmniej 20 milionach kopii.

centrum.fm/cyberpunk-2077-pod-...

vladinho napisał(a):

Cytat:
Zdaniem Pawła Sugalskiego, dobrym punktem odniesienia dla wyceny CD Projektu jest 7,5 mld USD, za które Microsoft przejął we wrześniu właściciela studia Bethesda, producenta serii gier "Fallout" i "The Elder Scrolls". Zarządzający szacuje, że według wyceny z tej transakcji, jeden walor CD Projektu powinien kosztować 270 zł, czyli 10 proc. mniej niż wynosił kurs akcji ze środy.

"Ten poziom może być sufitem dla notowań w kolejnym roku. Dodatkowo trzeba zadać sobie pytanie, czy CD Projekt faktycznie powinien być wart tyle co Bethesda, która wydała wielokrotnie więcej gier" - ocenił.

Podkreślenia moje.

Moim zdaniem CDR jest wart więcej niż Bethesda mimo, że mają mniej gier. Dlaczego? Ostatnia duża premiera Bethesda to 2018 rok Fallout 76, który okazał się kompletną klapą, wcześniej tylko Skyrim (debiut 2011) był hitem ale było to dużo wcześniej i sprzedał się bodajże w kilkunastu milionach sztuk. CDR sprzedał Wieśka w większych ilościach i teraz jest tuż po premierze dużego tytułu, który wciąż może okazać się top1-3 sprzedających się gier single-player w historii.

78,6% zniesienia Fibo od szczytu do pandemicznego minimum z marca jest przy poziomie 260 zł
62,8% - 304 zł

Wynika z tego, że trzy sesje jechaliśmy prz 62,8% a ostatnie dwie przy 78,6%, kolejne wsparcie to już minimum z marca ok. 200 zł, opór 304 zł.

baks napisał(a):
Teraz kolosalny błąd z premierą - co by się stało gdyby 1-2 tygodnie przed premierą przesunięto premierę na konsole na 1 przed Świętami lub wtorek po Świętach ?
Sprzedaż by zmalała ale nie byłoby takiego blamażu

Myślę, że zarząd uznał, że przedświąteczny czas zakupowy jest najlepszym momentem na wypuszczenie nawet niedopracowanej gry. Najwyraźniej uznali, że to lepsze wyjście niż dopracowywać ją w nieskończoność i wydać już po sezonie zakupowym. Czy to był błąd? Wizerunkowy na pewno ale sprzedażowy niekoniecznie. Tego dowiemy się po wynikach sprzedaży.

Wycena BoA to jakieś nieporozumienie, myślę, że maczają w tym palce fundusze z shortów. Może CDR nadepnął jakiemuś grubasowi z USA na piętę, gruby stracił i teraz chce się odegrać. Wg. BoA kapitalizacja spółki na poziomie 10 mld zł ??? Przy 1-2mld zł zysku na koniec roku??? Kpina.

zbb napisał(a):
d2fan napisał(a):
Małe podsumowanie odnośnie najbardziej cenotwórczych newsów z ostatnich 10 dni:

na minus
- gorsze od oczekiwań oceny branżowych portali (przed premierą 91 zamiast oczekiwanych 93)
- złe oceny graczy na Metacritic, Youtube itp szczególnie na konsolach w szczególności PS4
- olbrzymia ilość bugów łącznie z wykrzaczaniem się całej gry
- czasowe wstrzymanie dystrybucji gry w sklepie Sony
- obietnica zwrotu kosztów zakupu gry dla wszystkich osób niezadowolonych ze strony spółki

wszystko oprócz ostatniego punktu, którego skala na ten moment jest nieznana jest już w moim przekonaniu w cenie

Dodałbym jeszcze:
- MS będzie akceptował prośby o zwrot kopii cyfrowych. Pojawiło się również ostrzeżenie na stronie sklepu Xboxa [1]
- Info o wkurzonych pracownikach CDR [2]
- Best Buy będzie zwracał pieniądze za kopie fizyczne nawet jeśli były "grane" [3]
- Spadające oceny i ostrzeżenie na Opencritic [4]
- 3 fundusze z dużymi pozycjami short (to się oczywiście mogło zmienić w piątek)

[1] i [3] zawiera się w moim ostatnim punkcie,
[2] - od dawna wiadomo, że w CDR nie pracuje się lekko, łatwo i przyjemnie, ale z punktu widzenia pracowników kłaść papier w momencie kiedy jest się na urlopie po ciężkim ostatnim półroczu chyba mija się z celem
[4] Opencritic sam na siebie ukręcił bata wrzucając jedną ogólną ocenę na wszystkie platformy łącznie, CP2077 kulał głównie na PS4 stąd to ostrzeżenie

Co do funduszy- ustawili shorta w odpowiednim momencie, mają na tą chwilę ogromne zyski z pozycji i pewnie będą redukować dopiero jak kurs zacznie odbijać w myśl reguły "pozwól zyskom rosnąć, ucinaj straty".

Odnośnie pozwów, to może jakiś prawnik niech się wypowie. Mi się wydaje, że polską spółkę notowaną na warszawskiej giełdzie można pozwać jedynie w Polsce. To się nie trzyma kupy. Zresztą, CDR już miał spory sądowe np. z NAMCO Bandai przed francuskim sądem i nie miało to żadnego przełożenia na kurs (koszty sądowe są małe w porównaniu do przychodów ze sprzedaży gry).

Zgadzam się z @lemaitre, urealniona aktualna wycena przy założeniu 12-15 mln sztuk sprzedanych to jakieś 280-330 zł za akcje. Jak kurs uspokoi się (zakładam, że stanie się to po ogłoszeniu wyników sprzedażowych) będzie można powoli dorzucać do wyceny przyszłe projekty - multiplayer, dodatek CP, może W4 albo jakiś nowy duży projekt. Powrót do szczytu będzie na pewno powolny i długi, bo na szczycie CDR był wyceniany wyżej niż Ubisoft, który ma oddziały w 20 krajach i co chwilę wypuszcza nowe Assassiny.

Małe podsumowanie odnośnie najbardziej cenotwórczych newsów z ostatnich 10 dni:

na minus
- gorsze od oczekiwań oceny branżowych portali (przed premierą 91 zamiast oczekiwanych 93)
- złe oceny graczy na Metacritic, Youtube itp szczególnie na konsolach w szczególności PS4
- olbrzymia ilość bugów łącznie z wykrzaczaniem się całej gry
- czasowe wstrzymanie dystrybucji gry w sklepie Sony
- obietnica zwrotu kosztów zakupu gry dla wszystkich osób niezadowolonych ze strony spółki

wszystko oprócz ostatniego punktu, którego skala na ten moment jest nieznana jest już w moim przekonaniu w cenie

na plus:
- 8 mln preorderów - info nie uwzględnia ilości ew. zwrotów
- szybkie łaty usprawniające wydajność gry w szczególności na starszych konsolach oraz eliminujące największe dziury
- związany z powyższym powolny wzrost średniej ocen na konsole oraz grywalności
- świetna oprawa graficzna, fabuła, ilość pobocznych zadań, klimat mrocznego futurystycznego miasta niespotykany do tej pory w innych grach
- świetne recenzje na high-endowych PC
- olbrzymia akcja marketingowa z próbą dotarcia do milionów graczy
- zwrot kosztów produkcji i marketingu już w dniu premiery (to jakieś 350 mln zł) - info nie uwzględnia kosztów ew. zwrotów

to co się wydarzy/może wydarzyć jeszcze przed świętami i z dużym prawdopodobieństwem wpłynie na kurs:
- wyniki sprzedaży obiecane przez spółkę (w zależności od poziomu albo na plus albo na minus)
- być może jakieś wstępne informacje o skali zwrotów? (w zależności od poziomu albo na plus albo na minus)
- powrót do sklepu Sony? - jeśli się zdarzy to ofc na plus

bigbaddice.pl/swiat-gier-i-gra...
Cytat:

Jeśli chodzi o szacowaną liczbę graczy na świecie to aktualnie mówi się o liczbie 2,5 miliarda osób, co jest naszym zdaniem niewiarygodnym wynikiem. Dotychczas znaczna większość twórców gier na świecie (aż 53%) stawiała na gry na PC i Mac. Na drugim miejscu w rankingu popularności i popytu uplasowały się gry na smartfony i tablety (38%), a miejsce trzecie należy do PS4 / Pro (27%).

Biorąc pod uwagę powyższe i skalę akcji marketingowej oraz sezon przedświątecznych zakupów 15 mln sprzedanych kopii na tą chwilę wcale nie jest nierealnym poziomem nawet po ww. problemach. Jeśli się to potwierdzi to sprzedaż w przyszłym roku może przebić pierwotne oczekiwania ponieważ część graczy wstrzymuje się z zakupem do wypuszczenia kolejnych łat.

Pozwolę sobie na zdanie off-topicu. Podczas jazdy autem w grze jakież było moje zdziwienie gdy zauważyłem szyld z nazwą ulicy w warszawskim stylu, poczułem się trochę jak w CyberWarszawie 2077. Podoba mi się, że ten pomysł nie został odrzucony przez decydentów i finalnie pojawił się w grze, fajny ukłon do lokalsów a pozostali pewnie nigdy nie skojarzą.

Porównanie performance 1.04 do 1.05 na bazowym PS4:

Dopiero teraz mogę się zgodzić z prezesem, że gra chodzi zaskakująco dobrze (ale w odniesieniu do performance z premiery). Szybko łatają i widać wyraźny wzrost wydajności oraz mniejszą ilość bugów. Ciekawe co na to Sony, brak produktu w ich sklepie to również mniej zysku dla Sony.

@aircanada15 pełna zgoda, nikt nie zna skali zwrotów, we wtorek spółka będzie miała jakieś dane na podstawie maili od graczy z prośbą o zwrot. Ciekawe czy w komunikacie sprzedażowym podadzą jakieś info na ten temat.

Obecna sytuacja trochę przypomina mi tą z premiery W2, wtedy też przed premierą balon był mocno napompowany, po premierze były lamenty dlaczego spada skoro gra jest świetna, później hype zamienił się w hate i niemal wszyscy, którzy naganiali przed premierą zaczęli wieszczyć, że już po Redach, że spółka stanie się groszowa, że zjadą poniżej złotówki. Co się stało później wszyscy wiemy. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że nic dwa razy się nie zdarza i że sytuacja jest zupełnie inna ale pewne skojarzenia są mocne.

Pozytywną informacją jest to, że CDR tylko do 21-go grudnia przyjmuje zgłoszenia do refundacji zakupów. To kończy temat zwrotów z preorderów z pierwszych dni od premiery.

Nie bardzo rozumiem dlaczego MS zwraca koszty na Xbox bez tego terminu tylko "do odwołania". Trochę to niespójne. Może kolejne niedogadanie na linii CDR - właściciele konsol?

Spółka od szczytu spadła już o 40% ale widzę, że dla wielu z was to wciąż za mało. Dla tych którzy widzą spółkę po 130 zł - na prawdę uważacie, że kapitalizacja CDR może spaść do 13 mld zł? Przypomnę, że na górce było 46 mld zł. Spółka ma flagowego Wiedźmina i jest po premierze drugiego flagowego tytułu, który mimo falstartu będzie się sprzedawał latami. Do tego w perspektywie 2-3 lat multi. Chyba nie trzeba tłumaczyć co to oznacza dla sprzedaży produktu.

Niezależnie od poziomu sprzedaży na koniec roku to obecnie wciąż jest perła na GPW. Nie dajcie się wyleszczyć, nie będzie spadać w nieskończoność. To co się dzieje z CP2077 nie jest katastrofą, z którą nie da się nic zrobić. Temat jest już naprostowany (zwroty do 21.12), zapowiedziane kolejne pacze w styczniu i lutym. Już w piątek widać było, że nie doszliśmy do minimum z poniedziałku a kurs po otwarciu w ciągu godzin handlu piął się w górę. Dla wielu są to poziomy, na których po prostu trzeba zbierać.

Przed świętami będziemy mieli właściwie tylko jedną kluczową informację - poziom sprzedaży produktu w pierwszych dniach po premierze. Jeśli będzie słabo to będzie ostatnia okazja do odbioru akcji po taniości a jeśli będzie OK to widzę tu świecę w górę i powrót do trendu wzrostowego.

[mod: post kwalifikuje się do skasowania z powodu nakłaniania do zakupu akcji. każdy sam podejmuje decyzje inwestycyjne.]

ciro napisał(a):

Gra jakimś cudem przeszła zewn. kontrolę i trafiła do sprzedaży w Sony Playstore.
Grupa może max. kilkunastu tysięcy graczy, nawet nie niezadowolonych, ale rozpalonych z nienawiści nabywców, postanowiła zawalczyć o zwrot kasy z konsol PS na śmierć i życie. Hejt się rozlewa po necie koszmarny, aż niezrozumiałe dlaczego aż tak skrajny.
Sony pierwszy raz w historii posuwa się do wycofania produktu i de facto rozdania gry gratis jej dotychczasowym posiadaczom. CD Projekt wydaje z kolei komunikat, że był to wynik rozmów z partnerem, podczas gdy na cały świat rozpowszechnia się wersję, że wyłącznie autorytarna decyzja Sony.

Dokładnie, Sony samo dopuściło produkt. Mam jednak wrażenie, że wycofali CP2077 bo zostali obryzgani gównem żądań zwrotów po samowolnym nieuzgodnionym z Sony komunikacie CDR, że wszystkim niezadowolonym zwrócą kasę.

BTW. Jest piątek po piku na Steamie i CP2077 miał tylko 677k userów i spadł na 3. pozycję.

Sony oferuje pełny zwrot niezależnie od czasu gry co oznacza, że poszło na ostro z CDR skoro takie były "wspólne uzgodnienia" między firmami. Ciekawe ile z tych 8 mln preorderów jest ze sklepu Sony. Teraz wszystkie można zwrócić bez kosztów po stronie graczy. Fail na całej linii.

Ciekawe kiedy będą w stanie to odrobić, wydać łatę, którą przełknie Sony i wrócą do sklepu. Nawet gdy to się stanie sprzedaż nie będzie już tak duża jak byłaby, gdyby nie było tego fuck-upu. Przyznam, że takiego obrotu sprawy nie spodziewałem się.

Co do pozwu - moim zdaniem bezpodstawny, Kiciński w końcu wyraził swoje zdanie, że gra wygląda zadziwiająco dobrze jak na tak duży świat. To, że jego zdania nie podzielają użytkownicy PS4 nie ma tu znaczenia.

W spółkę na pewno warto inwestować tylko teraz ciężko wybadać na jakich poziomach wejść i ew. określić poziom stop loss.

Jeśli podadzą przed świętami słabe wyniki sprzedaży to kurs jeszcze może być na dolnych widłach...

Patrząc zdroworozsądkowo na obroty i kurs co jeszcze mogłoby go zwalić w dół? Chyba tylko tragiczne poziomy sprzedaży (CDR ma podać wyniki sprzedaży po 7 dniach od premiery).

Złe opinie graczy i słabsza ocena branży na metacritic były dyskontowane w piątek.
Dzisiaj - słaby performance na PS4.

Spółka nie bankrutuje, była dziisiaj po otwarciu przeceniona 50% od szczytu. Nie widzę dalszego potencjału spadku. Czy macie inne zdanie?

Komunikat Redów mnie uspokoił. To dobry gest w kierunku ludzi, którzy zapisali się na preordery kupę czasu temu a teraz nie mogą grać i są rozczarowani. To nie znaczy, że oni wszyscy ją zwrócą, nie sądzę, żeby połowa zwróciła. Wystarczy poczytać negatywne opnie na Steamie. Ludzie odkładają grę na półkę czekając na łaty. CDR nawalił z tą PS4 na całej linii ale ratuje się właśnie takimi obietnicami jak w komunikacje. To wyraźny sygnał, że nie zostawią ludzi z PS4 tylko będą starać się im wynagrodzić wtopę. A jak nie chce im się czekać to mogą zwrócić. CDR dobrze wie, że jak gra będzie załatana na PS4 to ludzie wrócą i sprzedaż wróci. A ci co zwrócą z dużym prawdopodobieństwem kupią ponownie po załataniu dziur, po wypuszczeniu dodatku czy po zmianie konsoli/PC. Gra na lepszym sprzęcie już teraz sprawuje się dobrze (wiem bo gram).

Piotrek_87 napisał(a):
Kto grał już i na jakim sprzęcie? Niech. napis
ze jak jest

Ryzen 5 2600X, 16GB, GeForce GTX 1660 Ti

gra na wysokich chodzi płynnie, graficznie wygląda świetnie, miasto architektonicznie perfekcyjne, dużo ludzi na ulicach, świetny klimat. Na minus - długie dialogi oraz liniowość na początku rozgrywki.

Jeśli chodzi o błędy to gra ani razu nie zaliczyła zwiechy, pojawiły się sporadycznie T-pose, jakieś menu z podglądu wylądowało "na stałe" na ekranie oraz raz straciłem uzbrojenie po tym jak wspiąłem się po schodach. Jednym słowem błędy jak dla mnie do przeżycia. Jestem pewien, że Redzi będą sukcesywnie i szybko je eliminować.

Wersja na PC jak już było wspominane na forum nie jest problemem. Gra się na tej platformie obroni i na pewno będzie ogromnym sukcesem. Trzeba śledzić to co się będzie dziać z PS4 i estymować jak duży wpływ to będzie miało na ogólną sprzedaż gry.

Obecnie kapitalizacja na poziomie 8,8 mld dolarów to wciąż dość dużo (zbliżała się do Ubisofu 9,52 mld - twórcy takich tytułów jak Assassins Creed, Far Cry, Watch Dogs). Z drugiej strony jeśli uda im się dowieźć estymowane poziomy sprzedaży na poziomie 20 mln sztuk co moim zdaniem wciąż jest do osiągnięcia mimo zamętu wśród opinii graczy po premierze to da pewnie ponad 1 mld zł zysku z jednego tytułu. Patrząc przez ten pryzmat 8,8 mld dolarów kapitalizacji nie wydaje się już takie strasznie napompowane.

Ciekawy jestem co dalej, załatają dziury, będą pewnie pracować nad dodatkiem. Moim zdaniem powinni wejść w rozgrywkę on-line - tylko to mogłoby znów rozbudzić emocje i hossę na spółce na co liczę.
Moderator:
cięcie

mateusz8888 napisał(a):
Zakładając wariant optymistyczny - wielki sukces Cyberpunka. Czy to już czasami nie jest wliczone w kurs? Skąd więc miały by tu pojawić się kolejne wzrosty? Co rynek by tu wyceniał, skoro wycenia przyszłość?

Dokładnie, zakładając 20 mln sprzedanych kopii i zysk z tego ~ 2 mld zł to i tak trochę marnie przy obecnej kapitalizacji ~ 40 mld zł.

3 i 4 dni temu nastąpiła "sprzedaż akcji przez osoby powiązane", czy ktoś wie kto sprzedawał i ile?

Wg. mnie sytuacja trochę przypomina okres sprzed premiery W2, wtedy z 10 zł kurs akcji zanurkował do bodajże 3zł, nałożył się na to też globalny kryzys, ale dla mnie to sygnał, żeby nie pchać się na razie w te akcje.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 24 czerwca 2021 08:56:40
Liczba wpisów: 128
[0,03% wszystkich postów / 0,48 postów dziennie]
Punkty respektu: 28

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,477 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,55% +33 710,63 zł 53 710,63 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło