pixelg
IFSA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

IFSA [IFR]

AKTUALNY KURS: 0,31 zł (+0,00%) 19-11-2019 11:00
Winterfresh
Wpisów: 45
Wysłane: 18 lutego 2009 10:52:07 przy kursie: 1,44 zł
Witam wszystkich. (właśnie dołączyłem do zarejestrowanych użytkowników tego forum)

Chciałbym podyskutować z Wami o spółce BUDVAR, gdyż wydaje mi się interesująca i daje nadzieję na spore zyski. To właśnie dzięki StockWatch zainteresowałem się tą spółką i wydaje mi się godna uwagi. Dlaczego?

1. Ponieważ ma przyzwoite wskaźniki finansowe.

2. Główny właściciel rozwinął ta spółkę i pracuje w niej (dla mnie to gwarancja zaangażowania)

3. Wartość akcji spadła nieproporcjonalnie mocno w stosunku do śmieci giełdowych o dużo gorszych fundamentach.

4. Mikroskopijny free float (20%=3,6mln zł). Przydatne przy spekulacji.

5. Fatalny "wskaźnik popularności giełdowej". Zaliczam to do plusów, ponieważ pod względem zainteresowania i popularności na GPW gorzej już nie będzie, może być tylko lepiej...

Będę bardzo wdzięczny za każdą odpowiedź a szczególnie za negatywne spostrzeżenia dotyczące tej spółki.
To, że ja piszę głównie pozytywnie to zupełnie normalne, gdybym miał negatywne nastawienie do BUDVAR nie zainteresowałbym się nią.
Edytowany: 8 lipca 2014 22:26

dariusz72
Wpisów: 94
Wysłane: 18 lutego 2009 11:03:35 przy kursie: 1,44 zł
Kurcze,mam tą wątpliwą przyjemność znać Marka Trzcińskiego osobiście,trzeba przyznać,że smykałke do biznesu to facet ma,opylił akcje swojej firmy w szczycie giełdowej koniunktury i zachował nad nią kontrole.Majstersztyk jakich mało,zastanawia mnie tylko czemu od debiutu nie odkupił części akcji z IPO po "śmiesznie niskiej wycenie"?Co do samej firmy to zwrócę tylko uwagę na jedną kwestie,mianowicie rynek i cała branża jest niesamowicie rozdrobniona,tysiące drobnych producentów profili w całym kraju i kurczący się rynek budowlany nie pozwalają patrzeć zbyt optymistycznie na branże,kolejna kwestia to niski/stosunkowo/koszt wejścia do branży,za kilkaset tysięcy złotych można mieć dobrze wyposażoną montownie okien/składa się je z gotowych elementów/ i można ciąć i giąć profile robiąc całkiem sympatyczne okna czy drzwi.

Winterfresh
Wysłane: 18 lutego 2009 23:46:48 przy kursie: 1,44 zł
dariusz72 napisał(a):
Kurcze,mam tą wątpliwą przyjemność znać Marka Trzcińskiego osobiście,trzeba przyznać,że smykałke do biznesu to facet ma,opylił akcje swojej firmy w szczycie giełdowej koniunktury i zachował nad nią kontrole.Majstersztyk jakich mało,zastanawia mnie tylko czemu od debiutu nie odkupił części akcji z IPO po "śmiesznie niskiej wycenie"?Co do samej firmy to zwrócę tylko uwagę na jedną kwestie,mianowicie rynek i cała branża jest niesamowicie rozdrobniona,tysiące drobnych producentów profili w całym kraju i kurczący się rynek budowlany nie pozwalają patrzeć zbyt optymistycznie na branże,kolejna kwestia to niski/stosunkowo/koszt wejścia do branży,za kilkaset tysięcy złotych można mieć dobrze wyposażoną montownie okien/składa się je z gotowych elementów/ i można ciąć i giąć profile robiąc całkiem sympatyczne okna czy drzwi.

Rzeczywiście, wyczucie chwili z emisją akcji to majstersztyk "inżynierii finansowej", albo niesamowite szczęście. Jedno i drugie w biznesie to prawdziwy skarb.

Trzciński nie sprzedaje i nie kupuje akcji, ponieważ te 80% jakimi dysponuje w zupełności mu wystarczą aby być "Bogiem" w tej firmie. Dodatkowe 10% akcji niczego nie zmieniłoby w jego sytuacji a zaangażowałoby trochę kapitału, który może wydać bardziej produktywnie, bądź przegrać w kasynie. Brak zainteresowania własnymi akcjami (i w pewnym stopniu akcjonariuszami) ma swoje dobre i złe strony. Źle, oczywiście jest wtedy, gdy nie reaguje na irracjonalnie wielki spadek ich wartości, wtedy jest źle z perspektywy kogoś kto zamierza niebawem spieniężyć papiery tej spółki. Jeżeli ktoś inwestuje w dłuższej perspektywie to dla niego ważniejsze jest aby prezes skupił się na zarządzaniu, strategi i planach a nie na interwencjach spekulacyjnych na giełdzie, gdy robi się gorąco. Brak zainteresowanie własnymi papierami przez głównego udziałowca jest błogosławieństwem, również dla drobnych spekulantów giełdowych, gdyż angażując "drobne" 3,6mln zł można wykupić wszystkie dostępne akcje na rynku i w przeciągu roku osiągnąć 1000% (lub większą) zwyżkę ich ceny...

Moim zdaniem rozdrobnienie rynku ma swoje dobre i złe strony (oczywiście patrząc z perspektywy BUDVAR), Z jednej strony niemal codziennie rodzi się nowa, potencjalna konkurencja na rynku, ale z drugiej strony łatwo jest konkurować z drobnicą gdy można jednorazowo zamówić setki ton profili i szkła. Łatwiej jest również DUŻEMU w negocjacji cen reklam i innych usług. BUDVAR potrafił się znaleźć w morzu drobnej konkurencji, rozpoczęli sprzedaż na zasadzie franczyzy...

Podsumowując, uważam, że jeżeli ktoś ma trochę czasu lub wolne 3,6mln złotych może zrobić na tej spółce "kokosowy interes". ;)

dariusz72
Wysłane: 19 lutego 2009 07:34:34 przy kursie: 1,44 zł
Proszę nie zapominać,że Trzciński pełni obecnie mandat Senatora RP,więc jego zaangażowanie w kierowanie firmą jest z tego powodu ograniczone,no faktem jest,że firma jest dobrze zorganizowana i zarządzana,facet ma twardą ręke,ktoś podskoczy zaraz wylatuje.Ostatnio wymyslił taki marketingowy chwyt-certyfikaty na brak Pb w stosowanych szybach,oczywiście tych z Budvaru,no nie spotkałem tego u innych producentów.Wracając do fundamentów to patrząc pobieżnie na raporty widać spadek przychodów r/r no i z zyskiem netto też nie jest za wesoło,na moje oko kurs zwyczajnie nie ma powodów aby rosnąć,bo i pod co?Rynek budowlany się kurczy,gospodarka hamuje,sama firma nie posiada żadnej unikatowej technologii,ani produktu na którym uzyskuje wysokie marże a bariera wejścia w biznes dla konkurencji jest do przeskoczenia nawet dla gościa,który wraca z Irlandii z pełnym portfelem i ma trochę pojęcia o profilach,gotowy system można dostać od ręki,Schico,Wikona czy kilkanaście innych.

Winterfresh
Wysłane: 19 lutego 2009 08:40:02 przy kursie: 1,44 zł
dariusz72 napisał(a):
Proszę nie zapominać,że Trzciński pełni obecnie mandat Senatora RP,więc jego zaangażowanie w kierowanie firmą jest z tego powodu ograniczone,no faktem jest,że firma jest dobrze zorganizowana i zarządzana,facet ma twardą ręke,ktoś podskoczy zaraz wylatuje.Ostatnio wymyslił taki marketingowy chwyt-certyfikaty na brak Pb w stosowanych szybach,oczywiście tych z Budvaru,no nie spotkałem tego u innych producentów.Wracając do fundamentów to patrząc pobieżnie na raporty widać spadek przychodów r/r no i z zyskiem netto też nie jest za wesoło,na moje oko kurs zwyczajnie nie ma powodów aby rosnąć,bo i pod co?Rynek budowlany się kurczy,gospodarka hamuje,sama firma nie posiada żadnej unikatowej technologii,ani produktu na którym uzyskuje wysokie marże a bariera wejścia w biznes dla konkurencji jest do przeskoczenia nawet dla gościa,który wraca z Irlandii z pełnym portfelem i ma trochę pojęcia o profilach,gotowy system można dostać od ręki,Schico,Wikona czy kilkanaście innych.

...mandat senatora PO. Dla manie to dodatkowy atut, szczególnie w czasie gdy PO rządzi. Oczywiście nawet nie sugeruję żadnej korupcji, ale... bądźmy szczerzy, w sytuacji gdy oferty są podobne to wystarczy kropla która przeważy. Masz racje, że zaangażowanie w firmie morze trochę ucierpieć podczas pełnienia "służby publicznej" ale takie zaangażowanie w polityce zawsze wiąże się z ogromnym poszerzeniem kontaktów biznesowych.

Szkło bezołowiowe to bardzo modny slogan marketingowy odwołujący się do ekologi i dbałości o zdrowie. Bodajże w 2007 jego okna otrzymały prestiżowy tytuł TERAZ POLSKA. Wprawdzie ja sam nie sądzę aby ze szkła przenikało do powietrza w mieszkaniu więcej ołowiu niż ze spalin, ale słyszałem jak sąsiedzi kiedyś o tym wspominali planując wymianę okien.

Wstrzymanie wielu inwestycji przez deweloperów jest faktem, recesja w gospodarce również, jednak gdy mniej się buduje to zazwyczaj więcej się remontuje a wymiana okien jest elementem prawie każdego remontu. Prawdą jest, że w porównaniu z 2007 rok 2008 był zdecydowanie gorszy jednak ostatnia wypowiedź Marka Trzcińskiego: "Wyniki są dalekie od naszych oczekiwań. Niemniej, grudniowa sprzedaż była wyższa niż w listopadzie. Wiele wskazuje, że to trwalszy trend; uważa Marek Trzciński, prezes Budvaru Centrum. Jego zdaniem, w tym roku spółka poprawi zeszłoroczne osiągnięcia. Zarząd zamierza wykorzystać osłabienie kursu złotego względem euro i zwiększyć sprzedaż okien na rynki zagraniczne." Jego wypowiedź potwierdzona jest wzrostem zysku operacyjnego w 4Q (w stosunku do 3Q). Zwracam uwagę na to, że 1Q i 4Q to zazwyczaj martwe sezony w budownictwie tutaj mamy większy zysk operacyjny niż latem... 426tys za 4Q 2008 wobec straty w 3Q 2008 roku -163tys złotych.

Jedyna "wadą" tej spółki jest minimalna podaż akcji, inwestowanie w papiery BUDVAR, przypomina bardziej zbieranie rzadkich znaczków pocztowych niż zakupy na GPW. Zakup akcji za 50tys wiąże się z wywindowaniem ceny o 100%. :)

Edytowany: 19 lutego 2009 10:10

Winterfresh
Wysłane: 19 lutego 2009 09:35:49 przy kursie: 1,40 zł
Tyle piszę o tej spółce ponieważ bardzo poważnie rozważam zapoczątkowanie kolekcji ich papierów. Użyłem świadomie słowa kolekcjonowanie, gdyż trudno będzie kupić je w dobrej cenie. Do teraz przez pierwsze 30 minut sesji sprzedano 32sztuki... :D

Od kilku sesji obserwuję tabelę zleceń BUDVARCEN. Podaż jest minimalna, ale popyt też jest równie słaby, być może przyczyna leży w tym, że spółka jest zbyt mała dla funduszy, za mały FF aby próbować przejąć zarządzanie i jest mało znana, aby drobnica giełdowa zaczęła kupować akcje. Z drugiej strony ci którzy mają już akcje (niekiedy kupione powyżej 20zł) twardo trzymają, nie śpiesząc się ze sprzedażą. Obroty przez cały okres spadków były minimalne i świadczą o determinacji akcjonariatu.

Winterfresh
Wysłane: 19 lutego 2009 17:53:36 przy kursie: 1,40 zł
Dzisiaj ktoś nieudolnie próbował sprzedawać papiery BUDVAR. Ciekaw jestem z jaką strata sprzedawał i ile jeszcze jemu pozostało? Półtora roku temu weszły na rynek po 27zł (w samym szczycie hossy) i od tego czasu osuwały się regularnie na mikroskopijnych obrotach, świadczy to o tym, że jeszcze może być wielu akcjonariuszy z papierami kupionymi powyżej 20zł. To, że nie było w giełdowej historii Budwaru panicznej wyprzedaży akcji, może świadczyć o tym, że akcje kupowali jako lokatę długoterminową i nie śpieszą się z szybka realizacją straty. To dobrze i źle. Dobrze, gdyż nie zaczną wywalać papierów ze stratą na niskim poziomie, źle, ponieważ jest być może mało papierów na rynku. Tak czy inaczej myślę, że warto już kopić trochę papierów, szczególnie, że w IVQ pojawił się wreszcie zysk:
IQ -15000zł, IIQ -107000zł, IIIQ -163000zł IVQ +426000
Wierzę w rzetelność raportu, ponieważ Marek Trzciński nie ma najmniejszego powodu ubarwiać rzeczywistości, nie zmierza kupować i sprzedawać akcji i od samego początku początku pokazał, że olewa kurs akcji i akcjonariuszy. Przynajmniej jest pewność rzetelności. :)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 19 lutego 2009 19:23:45 przy kursie: 1,40 zł
Raport był już wczoraj i od razu go wrzuciliśmy, ale nie czytałem bliżej, bo dotąd nikt się spółką tutaj nie interesował.
Sprawa jest prosta: jak się robi okna, a budowy stoją, to nie ma komu tych okien kupować. Eksport też nie jest ratunkiem, pozostają inwestycje z pieniędzy publicznych i z dotacji, remonty i chyba niewiele więcej.

Spowolnienie widać na przychodach: ten rok kończy się na 55 mln, w 2007 było to 68 mln zł.
Przez to spółka straciła rentowność i zamyka rok niecałym milionem zysku netto. Ale jednocześnie widzę, że schodzi z kapitału obrotowego czyli starannie gospodaruje. Ma trochę sporo kredytów, ponad 5 mln, ale może go z marszu spłacić gdyby była taka potrzeba. Tak więc utrzymuje najwyższy rating. Co z nią będzie? To co z budowlanką, czekamy.

Wycena metodą szwajcarską: 2,17 zł na akcję.

dariusz72
Wysłane: 19 lutego 2009 20:12:47 przy kursie: 1,40 zł
Winterfresh,jeżeli główny akcjonariusz "olewa" kurs i reszte akcjonariatu to.....dupnie to świadczy o nim,no ale nic Twoja kasa,Twoje znaczki,naiwnie wierzysz,że ktoś trzyma te papiery od debiutu po chyba coś ok.30zł to wierz sobie dalej,ja nie powiem na IPO przytyrałem pare groszy mimo tego,że alokacja była mikroskopijna,takiej redukcji w IPO jak u Trzcińskiego nie widziałem nigdy a były to czasy,że na debiutach czesało się ładną kase.Jak to mówią każdy ma jakiegoś bzika,ja zbieram banki,energetyke i to co wokół,pasjonuje mnie OZE,Ty masz Budvar i fajnie,że wierzysz w zyski z inwestycji w tą spółke,czego Ci zycze,jak już okna to do kolekcji warto dobrać Pozbud,szybciej tu będą zyski.

dariusz72
Wysłane: 19 lutego 2009 20:24:10 przy kursie: 1,40 zł
PARKIET.COMUżytkownik Hasło
Zapomniałem hasła
Załóż nowe konto
Inne serwisyBlogi Forum NotowaniaCiągłe - GPWWIG20Kontrakty - GPWIndeksy światoweWaluty
SerwisyPiguła informacyjnaArchiwum ParkietuKalendarium MakroDane do programów
FirmyHandel i konsumpcjaNowe technologiePrzemysł i budownictwoSurowce i energiaTransgraniczne
Finanse
GospodarkaKrajRegionŚwiat
Opinie i komentarzeAnaliza i rynekKomentarze z biur maklerskichGiełdy zagraniczneGiełda - komentarzeKontrakty - komentarzeWeekendowa analiza futuresWaluty - komentarzeSurowce - komentarzeRynek pieniężny - komentarze
FelietonyBlogi
SzkoleniaEdukacja
Jesteś na: parkiet.com » nowy parkiet.com » Firmy » Przemysł i budownictwo

Pozbud, Budvar Centrum Selektywny popyt na okna
Piotr Gośliński 14-02-2009, ostatnia aktualizacja 14-02-2009 00:33
W różnej formie kończą czwarty kwartał i cały 2008 rok giełdowi producenci okien. Powody do zadowolenia ma Pozbud, w gorszych nastrojach mogą być natomiast akcjonariusze Budvaru Centrum.

źródło: GG Parkiet
+zobacz więcejPierwsza firma, producent okien drewnianych, zrealizowała podwyższoną prognozę finansową pod względem zysku netto. Pozbud zarobił 4,6 mln zł, przy 43 mln zł przychodów ze sprzedaży (plan zakładał odpowiednio 4,5 mln zł i 48 mln zł). – Mimo ciężkiej sytuacji na rynku wywiązaliśmy się z obietnic złożonych akcjonariuszom.

Mamy mocną pozycję w branży i zamierzamy w najbliższych kwartałach jeszcze ją wzmocnić – mówi Bogdan Kasprzyk, wiceprezes Pozbudu. W samym IV kwartale zysk netto wyniósł 1,4 mln zł, a sprzedaż przekroczyła 17 mln zł. W analogicznym okresie 2007 r. poznańska firma miała 0,76 mln zł zarobku i 10,4 mln zł przychodów. Na 2009 r. zarząd prognozuje, że zysk netto wyniesie 6,8 mln zł, obroty wzrosną do 70 mln zł.

– Podtrzymujemy tę ambitną prognozę. Najbliższe pół roku pokaże, czy uda nam się aż tak poprawić wyniki – podkreśla Kasprzyk. Wartość tegorocznego portfela zleceń Pozbudu przekracza 40 mln zł. Firma na przełomie marca i kwietnia zamierza zakończyć rozbudowę linii produkcyjnej w nowym zakładzie w Słonawach. Dzięki inwestycji moce produkcyjne zwiększą się trzykrotnie. – Aby sprzedać okna z nowej linii, zwiększyliśmy dwukrotnie – do 50 – liczbę dilerów. Poważnie myślimy też o rozwinięciu sprzedaży eksportowej – informuje Kasprzyk.

Pod koniec stycznia Pozbud zawarł z firmą Baumal umowę o współpracy. Dzięki niej giełdowa spółka zagwarantowała sobie sprzedaż okien za blisko 4 mln zł (trafią głównie do krajów Beneluksu). Jednocześnie Pozbud kupi od partnera wyroby stolarki aluminiowej za 4,5 mln zł.

Gorzej ma się Budvar Centrum, producent okien z PCW. Spółka zmaga się ze spadkiem głównych parametrów finansowych. W ostatnim kwartale ub. r. wypracowała 0,8 mln zł zysku netto, przy 14,6 mln zł sprzedaży (w analogicznym okresie przed rokiem było to 2,7 mln zł i 23,3 mln zł). Budvar był nierentowny na poziomie zysku ze sprzedaży (zanotował w IV kwartale 66 tys. zł straty).

– Wyniki są dalekie od naszych oczekiwań. Niemniej, grudniowa sprzedaż była wyższa niż w listopadzie. Wiele wskazuje, że to trwalszy trend – uważa Marek Trzciński, prezes Budvaru Centrum. Jego zdaniem, w tym roku spółka poprawi zeszłoroczne osiągnięcia. Zarząd zamierza wykorzystać osłabienie kursu złotego względem euro i zwiększyć sprzedaż okien na rynki zagraniczne.

Winterfresh
Wysłane: 20 lutego 2009 08:39:18 przy kursie: 1,40 zł
Do WatchDog'a
Kryzys w budownictwie jest faktem, zdecydowanie mniej się buduje, ale więcej remontuje. (wiem coś o tym, szukałem ekipy budowlańców do remontu latem 2007roku i nie mogąc znaleźć ludzi odłożyłem remont na wakacje 2008, nie było problemu i znacznie taniej) Remonty prawie zawsze kończą się wymianą okien. Myślę, że z zamówieniami publicznymi nie będzie problemów, kontakty biznesowe polityków są zazwyczaj bardzo szerokie i wbrew powszechnej opinii wcale nie muszą być natury korupcyjnej. Dziękuje za opinię.

Do dariusza72
Bardzo dziękuję za studzenie mojego zapału w stosunku do tej spółki, jednak im dłużej "wgryzam się" w temat tej spółki tym większy mam apetyt. Być może to bzik na ich punkcie, ale wierzę, że mają niesamowity potencjał wzrostowy, nieporównywalnie większy od Pozbud, która jest raczej dla emerytów giełdowych. :) Dziękuję za artykuł wprawdzie już go czytałem, ale na pewno inni chętnie przeczytają. Uważam, że BUDVAR ma ogromny potencjał wzrostowy i niesamowite możliwości spekulacyjne. Jeżeli będzie wzrastała przez tydzień po 20% (przy takiej podaży to skromny plan) to wzbudzi zainteresowanie inwestorów i ustawią się kolejki po akcje, tak myślę, zobaczymy. Na razie skromy plan małego zakupu.

Do pozostałych forumowiczów
Zachęcam Was do zainteresowania się ta perełką giełdową, nawet jak nie zostaniecie ich akcjonariuszami to przynajmniej podyskutujemy na forum. ;)
Edytowany: 20 lutego 2009 08:45

dariusz72
Wysłane: 20 lutego 2009 08:59:15 przy kursie: 1,40 zł
Mała płynność nie jest atutem,faktycznie można zrobić z kursem wiele,ale wzrosty 20% na tydzień to zwykła spekuła oderwana od fundamentów,a obecny kurs odzwierciedla fundamenty Budvaru,być może zawiera już wszystkie złe infa.Wracając do aspekty spekulacyjnego,to przy niskiej płynności i pompce kursu o ileś tam dziesiąt procent,odbiorca końcowy ma"pozamiatane",ja na tym kończe dyskusje bo tu zwyczajnie nie ma o czym,a tak swoją drogą to lansujesz teze o niesamowitym potencjale wzrostowym kursu akcji tej spółki,może jakieś uzasadnienie dla pt. zainteresowanych?

Winterfresh
Wysłane: 20 lutego 2009 09:38:53 przy kursie: 1,48 zł
dariusz72 napisał(a):
Mała płynność nie jest atutem,faktycznie można zrobić z kursem wiele,ale wzrosty 20% na tydzień to zwykła spekuła oderwana od fundamentów,a obecny kurs odzwierciedla fundamenty Budvaru,być może zawiera już wszystkie złe infa.Wracając do aspekty spekulacyjnego,to przy niskiej płynności i pompce kursu o ileś tam dziesiąt procent,odbiorca końcowy ma"pozamiatane",ja na tym kończe dyskusje bo tu zwyczajnie nie ma o czym,a tak swoją drogą to lansujesz teze o niesamowitym potencjale wzrostowym kursu akcji tej spółki,może jakieś uzasadnienie dla pt. zainteresowanych?

Rzeczywiści, dyskusja o spekulacji na tym forum fundamentalistów jest trochę nie na miejscu. :)

Dlaczego uważam, że jest tutaj duży potencjał wzrostowy?
1. Akcje nigdy w historii tej spółki nie były tak tanie.
2. Półtora roku temu weszły na rynek po 27 zloty (pewnie były przewartościowane, ale i tak nastąpił ogromny spadek ich wartości)
3. W przeciągu półtora roku (odkąd akcje warte były 27zł) większość wskaźników ekonomicznych spadła nieznacznie a zysk spadł nieproporcjonalnie mało w stosunku do ogromnego spadku wartości rynkowej akcji.
4. Rzeczywiście, sądzę, że cena akcji zawiera w sobie wszystkie złe zdarzenia, które już nastąpiły, nastąpią w wkrótce i te, które mogłyby nastąpić a jednak uda się ich uniknąć.
5. Nie znam osobiście Marka Trzcińskiego, ale na podstawie jego dotychczasowych działań wnioskuję, że to człowiek, który nie rozprasza się na realizację wielu celów, ma jeden i na pewno doprowadzi go do końca.
6. Właściciel firmy jest jednocześnie zarządzającym i robi to dobrze, ma doświadczenie w prowadzeniu tego biznesu (sam go rozwinął)
7. Ma więcej do stracenia (i do zyskania) niż reszta akcjonariuszy razem wzięta. (dysponuje łącznie 80% akcji)
8. O ile wiem ta firma jest jego głównym źródłem dochodu, więc można liczyć na determinację w prowadzeniu jej. (często właściciel giełdowej spółki jest współwłaścicielem kilkunastu innych)
9. Marek Trzciński jest politykiem a to bardzo ułatwia kontakty biznesowe i poszerza krąg znajomych (po raz kolejny zaznaczam, że nie mam na myśli jakiejkolwiek korupcji, po doświadczeniach IV RP czuję, że za każdym razem muszę to mówić...)
10. Podpowiada mi to intuicja.

dariusz72
Wysłane: 24 lutego 2009 10:36:30
Raport bieżący nr 5/2009
Podstawa prawna:

Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe

Zarząd BUDVAR Centrum SA informuje, że przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów za styczeń 2009 roku wyniosły 1.974 tys. zł, podczas gdy w porównywalnym okresie roku ubiegłego wynosiły 2.138 tys. zł.
Marek Trzciński - Prezes Zarządu

Winterfresh
Wysłane: 24 lutego 2009 10:57:54
dariusz72 napisał(a):
Raport bieżący nr 5/2009
Podstawa prawna:

Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe

Zarząd BUDVAR Centrum SA informuje, że przychody ze sprzedaży produktów, usług, towarów i materiałów za styczeń 2009 roku wyniosły 1.974 tys. zł, podczas gdy w porównywalnym okresie roku ubiegłego wynosiły 2.138 tys. zł.
Marek Trzciński - Prezes Zarządu

Właśnie miałem to wkleić:)
Moim zdaniem rewelacja, dochody niewiele niższe niż przed rokiem tylko, że przed rokiem akcje kosztowały 12zł...

Teraz tą spółką interesuję się głównie ja i animator. Niestety nie kupiłem zbyt wiele akcji a na domiar złego, kasę mam zablokowaną w innych papierach, które są dzisiaj w dołku a od 5zł dzieli nas niecałe 10tys akcji... Jednak biorąc pod uwagę popularność tej spółki, na pewno zdarzę... :)

Edytowany: 24 lutego 2009 12:30

Winterfresh
Wysłane: 13 marca 2009 09:09:22 przy kursie: 1,24 zł
dariusz72 napisał(a):
Dzisiaj możesz kupić,jest wystawiony pakiet coś ok.5000szt po 1,78zł,a w komunikacie jest mowa o przychodach a nie dochodach,dochód wg. definicji to czysty zysk.

Dawno nie pisałem, ale w międzyczasie kupiłem trochę Budvaru, mam ładną średnią:)

Firma BUDVAR Centrum SA znalazła się na liście "Diamenty Forbesa 2009" w kategorii "Firmy od 50 do 200 mln PLN".
Jest to już trzeci z kolei ranking firm najbardziej dynamicznie zwiększających swoją wartość w latach 2005-2007.
Ten prestiżowy ranking powstaje przy współpracy Forbesa z Dun&Bradstreet i przygotowywany jest na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm.
Metoda ta uwzględnia m.in. wartość majątku trwałego, poziom sprzedaży, zysk netto, należności oraz nakłady na inwestycje za dany okres.
Analiza firm uwzględniała tylko te, które w terminie złożyły do KRS swoje sprawozdania finansowe za 2007 rok lub opublikowały je w Monitorze Polskim B. Nie brano pod uwagę firm będących w upadłości lub likwiadacji.
Sposród wybranych wyselekcjonowano te o dodatnim wyniku finansowym i o współczynniku ryzyka niższym niż 4 ocenianym wg ratingu Dun&Bradstreet.
Firmy podzielone są na trzy kategorie wg przychodów ze sprzedaży w roku 2007.

* firmy małe 5-50 mln zł
* firmy średnie 50-200 mln zł
* firmy duże powyżej 200 mln zł

www.diamentyforbesa.pl/index.p...
Edytowany: 14 marca 2009 18:13

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 238
Wysłane: 3 listopada 2009 10:22:56
Witam serdecznie! wave Poniżej zamieszczam omówienie sprawozdania za trzeci kwartał Budvar Centrum.

Przychody ze sprzedaży wzrosły w porównaniu do 2q2009 o 45%. Nie pomogło to jednak w wypracowaniu zysku operacyjnego za kwartał. Strata jest niewielka ale jest. W porównaniu do 3q2008 przychody także wzrosły ale zdecydowanie mniej, bo o 17%. Wtedy spółka też wykazywała stratę ale trochę niższą.
Prawie od 2 lat spółka co kwartał wykazuje stratę na działalności operacyjnej (wyjątkiem było 4q2008). Rozmiar generowanej straty netto jest oczywiście za niski, aby mówić o jakimkolwiek zagrożeniu kontynuacji działalności. Jeśli założymy, że kryzys uderzył jakoś w połowie 2008 roku, to ta spółka generowała straty operacyjne jeszcze przed jego rozpoczęciem. Z pewnością jest to przyczyna do rozpoczęcia restrukturyzacji albo przynajmniej podjęcia w firmie poważnych decyzji. Taka sytuacja jest niedopuszczalna na dłuższą metę.
Spółka tłumaczy taką sytuację „deprecjacją sprzedaży”. Powiem tak: WTF? I co to niby ma znaczyć? Zwraca uwagę za sezonowość biznesu ale trzeci kwartał to powinien być właśnie jeden z lepszych w tej branży? Kolejnym wyjaśnieniem straty ma być wzrost kosztów surowców i amortyzacji. Co do surowców to jestem w stanie zrozumieć, bo w związku z kryzysem mogą faktycznie kupować materiały drożej. Jeśli jednak chodzi o amortyzację, to zakupy środków trwałych nie były istotnie wyższe w porównaniu do zeszłego roku. Osobiście uważam, że takiego wyjaśnienia nie można uznać za wystarczające i wyczerpujące temat sytuacji spółki.

W aktywach nie dzieje się nic ciekawego. Ani zapasy ani należności nie wydają się mieć za dużego salda. To co zwróciło moją uwagę to znaczne uszczuplenie gotówki. W kapitałach też nie ma żadnych nieoczekiwanych ruchów. Nie podobają mi się natomiast rezerwy, bo jest w nich tylko jedna pozycja – na podatek odroczony (nie zaktualizowana od końca zeszłego roku). Nie ma nawet rezerwy na świadczenia emerytalne i podobne. Pozytywnie odbieram brak zobowiązań długoterminowych.

Cash flow za trzeci kwartał jest istotnie ujemny. Każda działalność generowała ujemne przepływy, podczas gdy za 2q2009 dodatnie były z operacyjnej i finansowej. W 3q2008 działalność operacyjna wygenerowała istotnie dodatnie przepływy, które były zniwelowane przez ujemny Cash flow z inwestycyjnej. Sytuacja z cash flow bardzo się zmieniała na przestrzeni ostatnich kwartałów. Nie widać tu tak negatywnej tendencji jak w przypadku straty. Jednak w 3q2009 mamy nie dość, że stratę to jeszcze ujemny cash flow. Włączamy czerwoną lampkę i ostrożnie obserwujemy!

Na tle innych spółek z sektora i na podstawie analizy wskaźnikowej stokłoczowewj wychodzi, że spółka jest niedowartościowana. I tak szczerze mówiąc, to się trochę nie dziwię. Liczby nie napawają optymizmem i nie widać przesłania, że zarząd chce z tym coś zrobić.

ALLURE70
Wpisów: 36
Wysłane: 18 lipca 2014 12:55:28 przy kursie: 9,48 zł
Witam witam co sie dzieje z kursem spadł z 15zł na prawie 2zł moze mi ktos to wytłumaczyć
Ponek

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 798
Wysłane: 18 lipca 2014 13:32:00 przy kursie: 9,48 zł
Bo całą działalność Budvara sprzedano po 2, 09 na akcję, a poza tym nie ma żadnego majątku. Spółka była także trwale nierentowna

ALLURE70
Wpisów: 36
Wysłane: 18 lipca 2014 15:43:58 przy kursie: 9,48 zł
Skąd takie info było wezwanie po 2,09 ale nie było żadnych zapisów więc teraz może podniosą cenę na jakieś 15 Shhh skoro kurs był po 15 juz kilka dni temu albo średnia jakaś da nam może 6zeta
Ponek

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3