pixelg
TESGAS - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

TESGAS [TSG]

AKTUALNY KURS: 4,06 zł (+0,00%) 21-10-2020 17:00
martinezo
0
Wpisów: 498
Wysłane: 23 sierpnia 2009 13:00:48 przy kursie: 11,50 zł
http://tesgas.pl/

Działalność spółki:
Działalność na rynku usług eksploatacji stacji redukcyjno-pomiarowych i sieci gazowych oraz specjalistycznych usług budowlanych w zakresie wykonawstwa obiektów gazowych.
Usługi w zakresie projektowania wszelkich obiektów gazowych, całodobowego serwisu obiektów gazowych oraz dystrybucji środka nawaniającego gaz ziemny THT.
Świadczą usługi, zwłaszcza eksploatacyjne, na terenie województw: wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie, a poprzez spółkę zależną Segus sp. z o.o. również na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

Struktura odbiorców w 2008 roku:

- WSG 35%(Grupa PGNiG)
- PBG 19%
- OGP GAZ SYSTEM 18%
- BUDIMEX - DROMEX 7%
- Pozostali 20%

Spółka zarabia głównie w II półroczu. Zaznaczają, że nie moż na wykluczyć występowania trudniejszych od przeciętnych warunków atmosferycznych, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie przychodów np. utrzymujące się w dłuż szych okresach niskie temperatury mogą spowodować utrudnienia w realizacji robót budowlanych, a w konsekwencji przesuniecie w czasie osiąganych przychodów. W celu minimalizacji tego ryzyka Spółka planuje zwiększyć udział prac wykonawczych metodą prefabrykacji warsztatowej oraz technologii skidów, które – opierając się na wykonywaniu gotowych zespołów w hali – powinny wpłynąć na ograniczenie przestojów produkcyjnych w okresie zimowym.

Na rynku usług wykonawczych celują przede wszystkim w wykonawstwo usług budowlanych dla podmiotów zajmujących się wydobyciem i dystrybucją gazu oraz jako podwykonawca największych grup budowlanych, takich jak PBG. Do istotnych czynników wpływających na pozycje konkurencyjną zaliczają oferowaną cenę usług, doświadczenie w realizacji specjalistycznych przedsięwzieć oraz wysoką jakość świadczonych usług i ich terminowość.
Zamierzają ograniczać ryzyko konkurencji poprzez:
- rozbudowę parku maszynowego,
- systematyczny rozwój potencjału wykonawczego,
- systematyczne podnoszenie jakości świadczonych usług,
- poszerzanie i budowanie nowych kompetencji, a w konsekwencji moż liwość oferowania kompleksowych rozwiazań.

Powoli do celu

orzech
13
Wpisów: 517
Wysłane: 16 lipca 2010 13:38:50 przy kursie: 15,90 zł
w przyszłym tygodniu, w środę podobno spółka ma zadebiutować na rynku głównym może więc to pora na wymianę poglądów na forum, pewnie akcjonariuszy nie za wielu ale każda opinia może nam o niej coś powiedzieć...do tej pory zachowywała się dość stabilnie i czytając trochę o planach wygląda to rozwojowo....new connect to jednak nie za duża płynność i papier czasem w ogóle bez obrotu ale to się pewnie zmieni po debiucie...
JAK BYK FIKA TO SIĘ GO NIE TYKA;)

matrix_blue
0
Wpisów: 42
Wysłane: 27 lipca 2010 22:21:34 przy kursie: 15,29 zł
Polecam wszystkim zapoznanie się z raportem za I kwartał 2010:
tesgas.pl/relacje-inwestorskie...

Najbardziej w spółce TESGAS podoba mi się to że ... tak mało inwestorów się nią interesuje.
"Ludzie winią za wszystko okoliczności. Ci, którzy nie narzekają, wstają rano i szukają takich okoliczności, jakie są im na rękę. Jeśli ich nie znajdują, sami je tworzą. Reszta idzie do pracy”
Edytowany: 27 lipca 2010 22:22

orzech
13
Wpisów: 517
Wysłane: 12 sierpnia 2010 21:23:24 przy kursie: 15,50 zł
zgadzam się w pełni i mnie też się to podoba..od debiutu trochę minęło więc można się pokusić o pierwsze spostrzeżenia...płynność znikoma,nie zmieniła się od przejścia z NC a to znak ,że akcjonariat stabilny i raczej długoterminowy,raport pozytywny a i prognozy na najbliższy czas dobre..oglądałem też debiut w TVN i zwyczajnie,po ludzku widać było że to firma która jest czymś ważnym dla głównych akcjonariuszy...a z tym różnie to bywa,pozdrawiam nieliczny pewnie akcjonariat
JAK BYK FIKA TO SIĘ GO NIE TYKA;)
Edytowany: 18 listopada 2010 11:59

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 575
Wysłane: 17 sierpnia 2010 14:17:59 przy kursie: 15,60 zł
Zebrały się raporty tworzące ciąg czasowy i w serwisie jest już pełna analityka spółki
www.stockwatch.pl/gpw/tesgas,w...

-siwy-
0
Wpisów: 7
Wysłane: 15 listopada 2010 12:00:38 przy kursie: 15,50 zł
www.gpwinfostrefa.pl/palio/htm...

ktoś sie pokusi o komentarz tego raportu?

dybus87
0
Wpisów: 19
Wysłane: 15 listopada 2010 15:21:53 przy kursie: 15,50 zł
dziwne na bankierze napisali ze mieli 1 200 000 PLN zysku ale z tabelki wynika ze to EURO

w PLN mieli ponad 7 mln ......

czy nie tak ??

EDIT.
nie doczytałem binky
Cytat:

W ujęciu jednostkowym, w I-III kw. 2010 roku spółka miała 7,39 mln zł zysku netto wobec 5,60 mln zł zysku rok wcześniej.

czyli i tak ogolnie lepiej niz rok temu.
Edytowany: 15 listopada 2010 15:24

Masa
5
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 799
Wysłane: 6 grudnia 2010 19:16:11 przy kursie: 15,70 zł
Wątek nieduży więc przeczytałem go od deski do deski :) Czy jest jeszcze ktoś z forumowiczów SW kto posiada akcje tej spółki ? Widzę ze zbyt wielu Stockwatch-owców nie interesuje się tą spółką ale i ogólnie spółka nie ma zbyt dużego zainteresowania wśród drobnych inwestorów. Z jednej strony może to i dobrze.

kliknij, aby powiększyć

Na wykresie widać iż niedawny wystrzał na 17,41zł został już skorygowany. Według mojego zdania kurs powinien teraz przez jakiś czas wahać się w granicach 15,70zł po czym ponowić próbę wejścia na wyższe poziomy. Jakie jest Wasze zdanie ?
Cytat:
Business and business every day :)

Masa
5
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 799
Wysłane: 7 grudnia 2010 11:55:59 przy kursie: 15,70 zł
Owszem na stronie DMBZWBK pojawiła się takowa rekomendacja ale zauważ że jest ona wystawiona na okres 12 miesięcy więc jeszcze jest czas. Myślę że na wiosnę spółka będzie miała o wiele wyższy kurs niż obecnie.
Cytat:
Business and business every day :)

ucofb
0
Wpisów: 1 198
Wysłane: 11 sierpnia 2011 13:36:31 przy kursie: 9,05 zł
Prosiłbym o analizę wyników i raportu, jak nie tego którego nie zrobiliście to przynajmniej półrocznego który się pojawi pod koniec sierpnia, uważam bowiem, że to jedna z najciekawszych firm z sektora budowlanego.
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 283
Wysłane: 11 sierpnia 2011 14:16:43 przy kursie: 9,05 zł
Zrobimy półroczny.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 24 sierpnia 2011 01:48:46 przy kursie: 9,60 zł
Omówienie sprawozdania za 1-sze półrocze 2011 dla Tesgas.

Sprawozdanie trudno wprost porównać z danymi historycznymi. Z jednej strony działalność Spółki odznacza się sezonowością. Z drugiej porównanie do okresu analogicznego jest zanieczyszczone efektami akwizycji. W efekcie wynik jest trudny w analizie. Sprawozdanie dostarcza jednak narzędzi, które pozwalają na Spółkę spojrzeć nieco głębiej.

Mowa o wyniku segmentów operacyjnych oraz jednostkowym sprawozdaniu finansowym.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Jak widać w rachunku segmentowym spółka doznała mocnego osłabienia rentowności operacyjnej. Zarząd tłumaczy to zakończeniem w pierwszej połowie zeszłego roku wysoko-marżowego kontraktu. Warto zauważyć, iż na rentowności zaciążyły również osiągnięcia nowego segmentu inżynierii budowlanej, czyli przejętego PI Ćwiertnia. Sądząc po braku sprzedaży międzysegmentowej z tego przejęcia może być trudno osiągnąć szczególne synergie kosztowe. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dokonywane akwizycje stanowią w istocie dywersyfikację koncentryczną. Firma chce zbudować spektrum kompetencji związanych z sektorem gazownictwa, które pozwoli jej uczestniczyć w większej liczbie, większych kwotowo, trudniejszych (i w założeniu bardziej opłacalnych) przetargów. Wniosek - celem jest synergia przychodowa. Przy czym mówimy tu o synergii, a więc efekcie dodatkowym, a nie zwykłym dodaniu sprzedaży przejętych firm.
Na dziś widzimy wzrost przychodów o +58m zł (2,4x) z czego jednak niecałe 46m pochodzi właśnie wprost ze „zwykłej” konsolidacji.
Kolejnym, planowanym efektem przejęć ma być możliwość startowania w przetargach jako generalny wykonawca. To również konsekwencja strategii rozwoju wokół kompetencyjnego rdzenia. Sukces stałby się bardziej oczywisty, gdyby także znalazł odzwierciedlenie w sprzedaży międzysegmentowej. A, jak wspomniałem, na razie takowej brak.
W dalszej kolejności należy oczekiwać (a właściwie wymagać) również poprawy rentowności.

Przechodząc do bilansu trzeba zaznaczyć, że tu również mamy znaczne „zakłócenie” operacjami z zakresu corporate finance. W wyniku akwizycji suma bilansowa powinna była „spuchnąć” o około +45m zł. Ponadto przeprowadzono emisję akcji na +55m zł. Nie będziemy więc silić się na rozbudowaną analizę w stosunku do analogicznego półrocza. Może poza jednym spostrzeżeniem - aktywa trwałe wzrosły praktycznie jedynie o wartość goodwill. To pokazuje, jak bardzo „niematerialne” są atuty przejmowanych podmiotów. I jak ważne, zdaniem Zarządu, są one dla realizacji przyjętej strategii. Zwłaszcza PI Ćwiertnia, Stal Warsztat został bowiem przejęty z wykazaniem ujemnej wartości firmy.

Aktualny total gearing to niecałe 40%, ale udział zobowiązań krótkoterminowych we wszystkich to prawie 69%. Poziom zobowiązań odsetkowych pozostaje w okolicach 20+m zł. W obliczu dynamicznego wzrostu innych zobowiązań sprawia to, że ich udział w finansowaniu maleje. Firma skraca nieznacznie cykl rotacji zapasów i zobowiązań, wydłuża natomiast cykl należności. W efekcie delikatnie rośnie cykl konwersji gotówki. Wszedł w strefę dodatnią, co oznaczać będzie zasysanie gotówki przy wzroście sprzedaży. Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy jest już zresztą widoczne. Driverem są umowy budowlane. Co widać zarówno w bilansie, jak i w cash flow.

A propos cash flow. Proszę zauważyć, że pomijając zmiany w kapitale obrotowym, firma wygenerowała ok. +8,6m zł gotówki. Rok temu to było +8,3m. Rezultaty można by uznać za stabilne, gdyby nie potężny wzrost sprzedaży. Wydajność gotówkowa biznesu zatem spadła. I to mocno. Jest to bezpośrednim efektem spadku rentowności.

Rating firmy poprawia się . Podstawowe wymagania co do kondycji finansowej są zaspokojone, a firma została dokapitalizowana.

Summa summarum:
- Plusem jest przyjęta strategia polegająca na przemyślanej dywersyfikacji. Trochę przypomina to długofalowe działania PBG. Następny pozytyw to działalność w branży, która daje nadzieje na popyt w najbliższych latach.
- Minusem jest uzależnienie do kilku odbiorców.
- Paradoksalnie branża jest też zagrożeniem. Wszelkie projekty związane z infrastrukturą potrafią w Polsce długo pozostawać w sferze planów i dobrze zapowiadających się perspektyw (vide: drogi, kolej, gazo-port, energetyka itp.). Gazownictwo może nie być wyjątkiem, a Trakcja Polska, to smutny przykład.
- Nie liczyłbym w długim terminie na specjalny upside w związku z tym, że firma działa w specjalistycznej niszy. Jeśli marże będą rzeczywiście wysokie, szybko znajdzie się konkurencja z międzynarodowymi referencjami. Gross przychodów firmy pochodzi ze świadczenia usług, a to obszar, w którym w walce konkurencyjnej marże tnie się najchętniej.

Link do wycen w serwisie: www.stockwatch.pl/gpw/tesgas,w...
Proszę pamiętać, że automat bazuje na danych historycznych, co w prowadza dodatkową trudność. Z jednej strony kroczące, 12-miesięczne wyniki pogarszają się, więc wyceny są zawyżone w stosunku do bieżących wyników. Obecnie nie jest to rewelacja. W porównaniu do wyników zeszłorocznych wydają się one wręcz rozczarowujące. Z drugiej strony na dzień dzisiejszy trudno określić, jaka będzie przyszła rentowność tego biznesu. Firma stoi dopiero na początku drogi do zmiany status quo.

Wszystko zależy od sprawności, z jaką Zarząd zmaterializuje korzyści z przejęć oraz jak rozległy efekt zostanie osiągnięty. Innymi słowy - jaki wpływ będą one miały nie tylko na poziom przychodów, ale również na marże.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

kszan
0
Wpisów: 3
Wysłane: 24 sierpnia 2011 16:55:44 przy kursie: 9,32 zł
Mam prośbę do autora o używanie języka polskiego w treści omówienia raportu. Wrzutki typu cash flow, upside czy total gearing nie powodują, że analiza staje się lepsza niż jest ( a uważam że jest rzeczowa) i przypomina bełkot korporacyjny. Są polskie odpowiedniki.
Pozdrawiam

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
82
Wpisów: 10 304
Wysłane: 24 sierpnia 2011 17:43:19 przy kursie: 9,32 zł
@kszan

Wiesz co...

Ja też piszę analizy dla tego portalu i zostałem także zbesztany za anglojęzyczne wtrącenia. Unikam tego, ale czy zmiana wyszła na lepsze? Ja mam wątpliwości. Wiadomo co znczy gross profit, ale już jak w omawianiu sprawozdania używam zysk brutto na sprzedaży, zysk na sprzedaży i zysk brutto, to mniej biegłym może się robić z tego bełkot.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 575
Wysłane: 24 sierpnia 2011 18:07:22 przy kursie: 9,32 zł
kszan napisał(a):
Mam prośbę do autora o używanie języka polskiego w treści omówienia raportu. Wrzutki typu cash flow, upside czy total gearing nie powodują, że analiza staje się lepsza niż jest ( a uważam że jest rzeczowa) i przypomina bełkot korporacyjny. Są polskie odpowiedniki.
Pozdrawiam

Staję w obronie - w finansach nie używa się języka polskiego, tylko finansowego. Są w nim powszechnie stosowane terminy angielskie, bo są precyzyjne, jednoznaczne i odnoszą się do olbrzymiej literatury przedmiotu.
Polskie tłumaczenia to potworki, często o rozmytym znaczeniu.
Mamy ten komfort, że nie musimy maskować nowomową braku wiedzy czy kompetencji. W moim przekonaniu, koledzy (i koleżanka) piszą tak, żeby było jak najbardziej czytelne i przystępne. Tak. Bo to że jakiś termin będzie po polsku, nie znaczy że zostanie zrozumiany przez odbiorcę. Wolisz EBITDA czy "Zysk operacyjny bez kosztów odsetkowych i opodatkowania powiększony o amortyzację"?
Nie mówię już, że nie da się przetłumaczyć np. Volatility.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 24 sierpnia 2011 18:58:45 przy kursie: 9,32 zł
@kszan:
Owszem, ale sformułowania typu cash flow i gearing (jeszcze rating!) zakorzenione są w naszym języku finansowym równie mocno, jak ich polskie odpowiedniki. Zwłaszcza "cash flow" (z niego na pewno nie zrezygnuję).

Co do "upside"... miałem kłopot ze znalezieniem właściwego, polskiego słowa. "Korzyść"? Nie. "Przewaga"? Też raczej nie. Propozycje? Będę wdzięczny, bo z tym akurat mam zawsze kłopot

A tak na marginesie...

Tak się składa, że myślałem nad tym kiedyś, czy używać terminów polskich, czy angielskich.

"Nasz Klient nasz per Pan", ale zauważ, że niestety wiedza i słownictwo finansowe płynie do nas stamtąd właśnie, skąd te terminy pochodzą. Ja również większość tej wiedzy zdobyłem właśnie w języku kraju, z którego te terminy pochodzą. Szukanie odpowiedników polskich jest po prostu uciążliwe, a bywa niepraktyczne.

Zwróć uwagę, że jeśli chcesz cokolwiek zweryfikować, sprawdzić, dowiedzieć się więcej - musisz sięgać do zasobów pisanych po angielsku. A tam znajdziesz na przykład wzory z oznaczeniami, które "pasują" do angielskich terminów. Będzie sławetna EBITDA. Będzie też np. DSO, jak Day Sales Outstanding; GPP, jak Gross Profit Percentage. Nie będzie NHwD (albo ewentualnie CRNHwD), ani RZBnS. Tak jest w niektórych polskich książkach. I to jest straszne.

Jeszcze jedno - spółki giełdowe raportują wg MSR. A językiem, w którym te standardy są opracowywane jest angielski. Dopiero później są one tłumaczone. Niby to jest autoryzowane, ale nie wszystko w polskiej rachunkwości działa tak samo, jak w MSR (wręcz sporo działa inaczej). Używanie terminów angielskich daje czasem większą precyzję, jeśli chodzi o niuanse. Pewnie 99% osób jest to obojętne, ale są tacy, którym to robi różnicę. Nie chodzi o to, żeby analiza była lepsza, chodzi o to, żeby nie była gorsza.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 24 sierpnia 2011 19:02:20 przy kursie: 9,32 zł
Widzę, że powtórzyłem po Kolegach (którym dziękuję za wsparcie love4 ), ale zarzut był skierowany do mnie, więc wypadało się odezwać. Przy okazji wyszło, że nie jestem odosobniony w poglądach.
Uwierz mi Kszan, im bardziej się zagłębisz w temat, tym bardziej będą Cię te "polskie odpowiedniki" uwierać.

EDIT: skoro WD również wspomniał EBITDA, to rozwinę temat precyzji. Po angielsku jest depreciation, amortisation, depletion. Jakie są polskie odpwoiedniki zachowujące rytm i tempo tekstu?
Edytowany: 24 sierpnia 2011 19:07

kszan
0
Wpisów: 3
Wysłane: 25 sierpnia 2011 13:48:31 przy kursie: 9,32 zł
Doskonale rozumiem, że istnieją terminy nie do przetłumaczenia lub powszechnie stosowane (np.EUR/USD czy joystick).
Jednak omówienia raportów czytam dlatego, że jako laik nie widzę tego co omawiający w samych raportach. Rozumiem, że omówienia są po to, żeby takim jak ja, rozjaśnić a kalarepie a nie zaciemnić. Proszę - jeżeli to możliwe o wyjaśnianie co autor ma na myśli pisząc mieszanką polsko angielską. I nie chodzi mi o EBITDA tylko o te mniej zrozumiałe dla nas szaraczków nie posługujących się biegle fajnaszal ingliszem słowa.
Polecam artykuł: www.wprost.pl/ar/250536/Kod-ko...

Tyle na temat. Nie chcę zaśmiecać wątku mało istotną dyskusją o poprawności języka. W końcu chodzi o to czy kupić te akcje czy nie, a jeżeli tak to kiedy?
Edytowany: 25 sierpnia 2011 13:52

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 16 listopada 2011 01:00:56 przy kursie: 8,50 zł
Omówienie skonsolidowanych wyników za 3-ci kwartał dla GK Tesgas.

Z racji skonsolidowania segmentu inżynierii budowlanej wynik zawiera analityczną pułapkę.

Nomenklatura: q – oznacza pojedynczy kwartał; Q – oznacza okres 3 kwartałów.

W pierwszej chwili wydaje się, że najlepszym sposobem na analizę będzie porównanie analogicznych kwartałów (q3/q3). Niestety to działa tylko w odniesieniu do segmentów, które były zaprezentowane w sprawozdaniu półrocznym. Ponieważ segment inżynierii nie był konsolidowany w 2010 roku dane porównywalne są wyzerowane, a kwartał pokazuje w rzeczywistości 3 kwartały. Rzutuje to niestety na całe zestawienie. W efekcie mamy drastyczny spadek sprzedaży z 64m do 32m.
Niestety nie ma z tego wiele pożytku i trzeba wczytać się w rachunek segmentowy. A analiza i tak robi się mocno nieprzejrzysta.

Na bazie kwartalnej (q) można analizować dane segmentów gazownictwa oraz obróbki metali. W obu przypadkach widać spadek przychodów. O ile w przypadku gazownictwa jest to zjawisko jednocyfrowe (-8%) o tyle dla obróbki metali spadek wyniósł -43%. Segment inżynierii budowlane można analizować jedynie na bazie skumulowanej (Q). Tutaj mamy rozwój. Biorąc jednak pod uwagę, że w segmencie gazownictwa też mamy „skumulowany rozwój” trudno orzec, jak wyglądał ostatni kwartał.

Istotniejszy jest jednak spadek rentowności. W obecnej chwili cała kluczowa część biznesu (czyli pomijam segment „Pozostałe”) osiąga jednocyfrową rentowność operacyjną w okolicach 5%.

kliknij, aby powiększyć

I to jest właściwie kluczowa informacja, jaka płynie z raportu. Wynik netto bowiem jest poprawiany przez przychody finansowe.

Skoro o finansach mowa – cash flow operacyjny jest symetryczny w stosunku do analogicznego: minus 8m wobec plus 8m rok temu. Ale tu z kolei mamy do czynienia z dużymi zmianami w kapitale obrotowym. „Czysty” cash jest lepszy, niż rok temu +10,6m wobec, +8,5m. Z tym, że tutaj pomógł mniejszy podatek. W przeciwnym wypadku CF byłby niemal identyczny. Ciekawe; zważywszy na spadek rentowności.

Jak widać konsolidacja wprowadziła sporo zamieszania. Kwartał nie był ani tak zły sprzedażowo, ani tak dobry pod względem rentowności, jak wynikałoby to z rachunku zysków i strat. Do tego z różnych elementów sprawozdania płyną różne sygnały.

Link do wycen: www.stockwatch.pl/gpw/tesgas,w... . Z oceną Spółki trzeba się chyba jednak wstrzymać.

W każdym razie warto zdawać sobie sprawę z tego, jak naprawdę skonstruowane jest aktualne sprawozdanie. I jak go nie czytać. Przed nami q4 – sezonowo firma powinna pokazać najlepszy cash. Zobaczymy.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
1
Wysłane: 21 marca 2012 00:11:34 przy kursie: 7,40 zł
Omówienie skonsolidowanych wyników rocznych za 2011 dla GK Tesgas.

Wyniki roczne trudno porównywać rok do roku, a to ze względu na zmiany w strukturze Grupy.

Przypomnijmy, że od połowy 2010 roku w przychodach Tesgas pojawił się segment inżynierii budowlanej, który generuje ok. 40% obrotów Grupy. Dlatego proponuję ponownie skupić się na wynikach segmentowych.

Po ostatnim raporcie kwartalnym firma zaprezentowała nieco rozczarowujący i pesymistyczny obraz rentowności zredukowanej w okolice 5%. Jak jest tym razem?

kliknij, aby powiększyć

Jak widać sytuacja poprawiła się. Firma przy podobnych obrotach osiągnęła rentowność w granicach 10%, a więc również zbliżoną do ubiegłorocznej. Jeśli popatrzeć na dane kwartalne, obraz rentowności jest dość chaotyczny. Można próbować wiązać to z przyjęta polityką rachunkowości. Firma w trakcie trwania umów o usługę budowlaną nalicza przychody jedynie do wysokości poniesionych kosztów. Wyjaśniałoby to skoki rentowności. Z drugiej strony powiązanie jej z poziomem przychodów jest trudne:

kliknij, aby powiększyć

Pozostaje więc przyjąć, że dane roczne są jako tako reprezentatywne dla tego biznesu i obserwować trend. Jeśli tak, to zarówno w linii zysku brutto na sprzedaży, jak i operacyjnego widać długoterminowy, ale powolny spadek.

Dobrze wygląda operacyjna sekcja rachunku wyników. Koszty sprzedaży i zarządu stabilne. Choć w rachunku rodzajowym bardzo rzuca się w oczy ekspansja zużycia materiałów i energii (-32m vs. -22m zł). Linia „pozostałych” prezentuje się gorzej ze względu na zdarzenia jednorazowe. Z jednej strony nie ma już dodatkowych przychodów z tytułu przejęcia Segusa (0,9m zł mniej), z drugiej strony mamy obciążenie z tytułu odpisu na kontrakcie z Alpine Bau (-1,3m zł). Tesgas odstąpił od umowy, ponieważ nie otrzymał gwarancji zapłaty. Moim zdaniem to dobrze świadczy o zarządzaniu ryzykiem. A przede wszystkim egzekucji odpowiednich procedur. Nieezgekwowane procedury na nic się nie zdają.

Zarząd utyskuje na słaby cash flow operacyjny: (minus) -8,1m zł. Nie jest on taki zły zważywszy, że firma o -28,4m zredukowała zobowiązania handlowe. Poziom zadłużenia odsetkowego pozostał stabilny, a cała operacja została sfinansowana dostępną w Spółce gotówką. Poza tym bilans również wygląda bardzo stabilnie, a rating to AAA: www.stockwatch.pl/gpw/tesgas,w... .

Po wynikach rocznych właściwie trudno znaleźć negatywy. Branża nieco na uboczu ekscytacji energetyką, a jednak również z nią powiązana i również z szansami na popyt inwestycyjny w nadchodzących latach.

Kurs zaś trzyma się ostrożnych wariantów wycen majątkowych ( www.stockwatch.pl/gpw/tesgas,w... ). Być może jest to związane ze wspomnianą wyżej oscylacją rentowności. Spółka może być przez to postrzegana jako bardziej niepewna. Trudno bowiem ocenić, czy dane, kwartalne pogorszenie parametrów jest „szumem”, czy początkiem strukturalnego trendu. No i długoterminowo rentowności jednak spadają.

Mimo tych wad myślę, że Spółka godna dodania do listy obserwacyjnej.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5