Literatura - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

Literatura

jacenty
Wpisów: 27
Wysłane: 31 sierpnia 2008 01:08:38
I jeszcze jeden wątek - jak widać odwalam masówke d'oh!
Literatura - otóż co warto przeczytać - głównie z analizy fundamentalnej, z psychologii rynku itd.

Watchdog jedziesz evil4 :glasses2: :headbang:

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 31 sierpnia 2008 12:16:33
Odpowiem przewrotnie: to nie sztuczka ani generowanie sygnałów, tylko bardzo przekrojowa dziedzina. To styl życia i myślenia.
Zaczynij od Wikipedii:
pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_...

Co tam widać? Wszystko. Przestraszyć się można. Od czego więc zacząć? Właśnie od lektury, wiedząc że jeśli raz zaczniesz zajmować się fundamentami, to ta przygoda nigdy się nie skończy.
Może zabraknąć Ci wytrwałości, dlatego - chociaż do tego nie namawiam - pomaga poinwestować pieniądze w akcje, stracić i dostać wścieklizny na swoją głupotę, a potem zacząć drążyć.
Główne pytanie AF brzmi: Ile powinna być dzisiaj warta ta spółka, gdyby rynek był uczciwy, efektywny i pozbawiony emocji?

Głupie pytanie, nie? To po co je sobie zadajemy? Ano bo zakładamy i prawie wiemy to z historii, że kurs szuka wartości spółki. I niezależnie od wszystkiego, sygnałów oscylatorów, pewnych info o przejęciach i super wyników na papierze, ja osobiście nie chciałbym kupować akcji spółki, której wartość spada, a cena na rynku jest dużo powyżej średniej dla sektora.

Sorry, zdryfowałem. Literatura: jest z nią straszny kłopot, a mianowicie język. Sekciarski żargon księgowych i analityków, gdzie trzeba czasem godzinami przebijać się przez jeden akapit. Jeśli czytasz po angielsku, poleciłbym parę książek napisanych po ludzku, które ćwiczą umysł i spulchniają go na przyjęcie nowej wiedzy. Bo dużo jej potrzebujesz: podstawy rachunkowości, finanse, makroekonomia.
Dwie takie kanoniczne pozycje, od których nie wypływają oczy, to:
www.amazon.com/Neatest-Little-...
www.amazon.com/Fire-Your-Stock...

Ale stąd jeszcze daleko do inwestowania. Tutaj wskazałbym:
www.amazon.com/Intelligent-Inv...
www.amazon.com/Security-Analys...

(może coś z tego jest przetłumaczone, nie wiem)

Tylko uwaga: to wszystko są stare albo bardzo stare książki. Dobre gdy chcesz poznać podstawowe zasady i koncepcje, ale nic więcej. Nie oczekuj recept, przepisów czy schematów postępowania; nawet gdy są to już dawno nie działają. Rynki finansowe się rozwijają i mutują, stare sztuczki przestają działać, pojawiają się nowe - i tylko fundamenty są zawsze bez zmian.

Kurczę, nie mam Ci co polecić. Gdyby było inaczej, pewnie by nie powstał StockWatch.

mrk
Wpisów: 1 863
Wysłane: 31 sierpnia 2008 13:59:27
www.abc-inwestora.pl/?p=produc...
a co mógłbyś powiedzieć o tej pozycji? Bo zanim będ mógł czytać anglojęzyczne książki jeszcze trochę czasu musi minąć

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 31 sierpnia 2008 14:29:13
Nie znam, więc trochę we mgle:
- stara, wydana jakieś 13 lat temu
- jedyna książka tego autora (chociaż dopisał się jako drugi do jeszcze kilku)
- spis treści wskazuje, że jest to poziom middle, czyli trzeba już sporo wiedzieć o tym jak firmy raportują wyniki
- wąska i skupiona tylko na fragmencie zagadnienia. Brakuje mi metodyki analizy sektorowej
- z tego co wyniuchałem w amazonie, za mało się zajmuje przepływami

Popatrzyłem w księgarniach netowych, ale lepszej nie widzę...
Jedyne co mogę dla Ciebie zrobić to link do ciut tańszej oferty z Allegro:
www.allegro.pl/item424484954_a...

mrk
Wpisów: 1 863
Wysłane: 31 sierpnia 2008 15:44:46
ok dzięki chyba się na nią skuszę bo nic ciekawszego nie widzę

jacenty
Wpisów: 27
Wysłane: 1 września 2008 12:11:20
A "Inteligentny Inwestor" Grahama?
Jaka jest Wasza opinia na temat tej pozycji ? WatchDog ?:happy11:
Edytowany: 1 września 2008 12:11

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 1 września 2008 12:46:44
10 na 10. Pozycja obowiązkowa. Tylko warsztatowo jest bardzo powierzchowna, więc nie przyda Ci się w sensie praktycznym - za to otwiera głowę, ustawia myślenie i poszerza horyzonty. Obowiązkowa lektura.
Jej przedłużeniem warsztatowym jest Security Analysis, do której linka podawałem.

robertus
Wpisów: 389
Wysłane: 10 września 2008 07:56:41
Ja bym koledze właśnie proponował rozpocząć od "Inteligentnego Inwestora".
Zanim zaczniesz wybierać spółki musisz opanować parę rzeczy w tym właśnie emocje, o których Graham tak dużo pisze.

Robertus

szooler
szooler PREMIUM
Wpisów: 2 112
Wysłane: 14 września 2008 14:06:49
Literatura,i owszem,choć na to trzeba czasu.Co jeszcze kształci?Podróże.A najlepiej te w głąb GPW,kiedy rzucamy sie w wir giełdowych zmagań,co i kiedy kupić,sprzedać...
Ile chcesz zarobić?w jakim horyzoncie czasowym?Jeśli potrafię sobie odpowiedzieć,wiem co wybrać.Myśli samouka,tak,na przełaj.
"Fortuna favet fortibus"

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 14 września 2008 22:20:31
Zaawansowanym mogę polecić pewną książkę, która jest biblią fundamentalisty. Uwaga, niestrawna bez kilkuletniego przygotowania w finansach. Niestety, nie znam jakości polskiego przekładu:

kliknij, aby powiększyć

www.4books.pl/product_info.php...

slevin
Wpisów: 10
Wysłane: 17 września 2008 19:26:59
Ja bym dodał jeszcze jedną dobrą pozycję wśród obowiązkowych - Philip A. Fisher "Common Stocks and Uncommon Profits". Troszeczkę inne spojrzenie na fundamenty niż Graham, ale równie interesujące. lektura takiej książki może tylko pomóc. Poza tym świetne pozycje Petera Lyncha - "Beating the street" i "One up on Wall Street". No i oczywiście obok "inteligentnego Inwestora" najlepsza pozycja na rynku - "The Essays of Warren Buffet"glasses1 .

niedzwiedz
Wpisów: 119
Wysłane: 18 września 2008 08:35:45
Tu jest Pan, ktorego lubie sobie poczytac i pocytowac. Niby proste, a jednak odkrywcze.
alejahandlowa.pl/tr/produkt/ks...

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Wysłane: 18 września 2008 09:04:01
Wklejałem tego linka w innym wątku - warto przeczytać.
I samemu też szukać różnych szczątków informacji, cegiełek, z których da się budować.
www.barter.org.pl/Pulapki_anal...

Książki sa OK, ale z założenia są ograniczone, nie aktualizowane zbyt często, podciągnięte pod linijkę. Trzeba ich dużo przeczytać żeby zacząć kumać i znajdować swoją własną drogę przez AF.
A tak naprawdę - żeby było jasne - najwięcej daje się nauczyć na rozwiązywaniu case'ów. Otworzyć raport i czytać, płakać, pomstować, szukać wyjaśnień, drążyć. Notować, zaznaczać. Po kilku takich rzeźniach dalej idzie jak z płatka.
Edytowany: 18 września 2008 09:04

greg12
Wpisów: 94
Wysłane: 5 października 2008 10:51:01
www.bnet.com/2422-13724_23-170... to może byc ciekawa książka dla fundamentalistów.

raul07
Wpisów: 198
Wysłane: 13 stycznia 2009 14:04:32
pewnie kazdy czytal analize techniczna rynkow finansowych murphego , ja rowniez polecam inna pozycje tego autora "miedzyrynkowa rynkowa analize techniczna", pomaga zrozumiec zaleznosci pomiedzy akcjami , walutami, obligacjami, towarami

LukaszMilewski
Wpisów: 1
Wysłane: 22 stycznia 2009 01:42:08
Zdecydowanie Polecam wszystkie pozycje Alexandra Eldera facet jest rzeczowy, konkretny i pisze fajny językiem. Z pewnością lektura obowiązkowa to Zawód Inwestor Giełdowy.

Pozdrawiam

greg12
Wpisów: 94
Wysłane: 22 stycznia 2009 22:57:05
JA polecam Trader VIC,najlepsza na rynku,w końcu Sperandeo zarobił te kilkadziesiąt mln $.

PADOVANI-inwestorgieldowy
Wpisów: 8
Wysłane: 29 stycznia 2009 19:47:36
Jeśli chodzi o analizę fundamentalną to książka „Inteligentny Inwestor” jest satysfakcjonująca
Oraz Wolność, Giełda i Pieniądze Van Tarpa czy jakoś tak, się to pisało :)

TheBlackHorse
Wpisów: 1 410
Wysłane: 29 stycznia 2009 21:53:49
raul07 napisał(a):
pewnie kazdy czytal analize techniczna rynkow finansowych murphego ,

Właśnie zacząłem. Muszę przyznać, że naprawdę jest to Biblia technika.
You can't judge a fish by lookin' in the pond
You can't judge right from looking at the wrong
You can't judge one by looking at the other
You can't judge a book by looking at the cover
Oh can't you see, oh you misjudge me
I look like a farmer, but I'm a lover!

Redwatch
Wpisów: 47
Wysłane: 3 lutego 2009 21:10:08
A ja polecam na zimowe popołudnia, Ocena Efektywności fiansowej spólek kapitałowych, Witolda Bienia. Dobre i poglądowe.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7