pixelg
BSCDRUK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

BSCDRUK [BSC]

AKTUALNY KURS: 40,20 zł (-0,25%) 24-04-2020 15:29
WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 584
Wysłane: 12 grudnia 2010 00:53:26
Swoją ofertę zamknęła firma BSC Drukarnia Opakowań SA. Akcje będą notowane zapewne jeszcze w grudniu, tak więc przyjrzałem się finansom i planom spółki opisanym w prospekcie emisyjnym. Przystawiłem do nich cenę 17,50 zł, po jakiej zostały sprzedane akcje (widełki wynosiły 17-23 zł). Będzie to pierwsza drukarnia na GPW, ale nie ostatnia - na New Connect wybiera się Druk-Pak, działający również w segmencie opakowań, który już pozyskał z oferty prywatnej 15 mln zł. Brakuje natomiast punktów odniesienia, rynek dopiero za jakiś czas nauczy się wyceniać firmy poligraficzne, dlatego wskaźniki odniosłem do WIGu. Wyliczenia oparłem o oficjalne prognozy spółki dotyczące wyniku za 2010 r.

BSC jest dojrzałą spółką, działającą w bodaj jedynym zdrowym segmencie usług poligraficznych, tj. produkcji opakowań. O rynku można poczytać na sensownych witrynach branżowych:
http://www.packaging-polska.pl/
http://opakowania.com.pl/
Łącznie rynek opakowań w Polsce ma wartość około 4,2 mld euro, w tym opakowania z tektury to 1/4, a więc około 4 mld złotych. W tym sama tektura, którą zajmuje się spółka, to też tylko część. Więcej o rynku można łatwo znaleźć w internecie:
www.plastech.pl/wiadomosci/art...
www.plastech.pl/wiadomosci/art...
opakowania.com.pl/Wiadomości/P...

Jest to rzeczywiście rynek rosnący, co potwierdza dynamika wyników spółki BSC. Po niedużym wzroście z 2007 na 2008 r. i następnie płaskim roku 2009, w 2010 będzie miał miejsce wzrost przychodów o około 17%, do poziomu 100 mln zł. Jednocześnie spółka wykazuje bardzo ładną rentowność: blisko 50% marży handlowej i małe kilkanaście procent zysku netto. W tych trudnych czasach to rzadki luksus. Natomiast nie jest prawdą, że "rynek poligraficzny dynamicznie się rozwija", jak kilka razy jest napisane w prospekcie. W innym miejscu powołane są źródła, które mówią o tym, iż w ciągu najbliższych lat może zniknąć 30% polskich drukarni. Ich liczbę ocenia się na aż 4 tysiące. Rynek jest bardzo rozdrobniony, ale przeżywa głębokie problemy. Już w 2009 r. zaczęły bankrutować nawet średnie drukarnie (na przykład dwa znaczące poznańskie zakłady), a w 2010 r. kolejne istotne drukarnie mówią o głębokich kłopotach. Jest to wynikiem dwóch zjawisk: w ostatnich latach wiele zakładów kupiło za pieniądze unijne nowoczesne maszyny, które pozwalają znacznie obniżyć koszty usług, skracając narząd (termin fachowy, proszę się nie śmiać) i zwiększając wydajność, a przy tym redukując potrzebną liczbę załogi. Po prostu Wzrost konkurencyjności, do którego dołożył się spadający ogólny wolumen zamówień ze strony wydawców prasy i książek. Sprawia to, że drukarnie mają nadmiar mocy przerobowych i zaczyna się ostra walka. Na szczęście na razie występuje to głównie w technologii offsetowej w drukarniach dziełowych i prasowych. Opakowania mają się dobrze i ten rynek rośnie, mimo szalejącego pod bokiem kryzysu. Ale problem w tym, że wszyscy już to wiedzą i co drugi drukarz prasowy chce się przestawić na opakowania. Wzrost popytu zniszczy ceny i spowoduje obniżenie rentowności takich zakładów jak BSC. Oczywiście nie od razu, to są procesy powolne, ale nieuniknione. Aktualna pozycja będzie trudna do obronienia - spółka to wie i chce uciekać do przodu: we fleksografię, która jest niewielką technologią, ale rosnącą i bardzo zyskowną, oraz chce pozyskać firmy farmaceutyczne jako Klientów mniej wrażliwych na ceny usług, gotowych płacić dużą premię cenową za jakość wyrobów.

Biznes oczywiście będzie rozwijany swoją drogą, choć bardzo trudno spodziewać się spektakularnych wzrostów. Spółka mówi o przejęciu za trzydzieści kilka milionów złotych, a sama wyceniła się w transakcji na około 170 mln zł - przejmie więc podmiot co najwyżej 5x mniejszy od siebie, rosnąc w ten sposób o 20%. Dodatkowy zysk ma się wziąć z synergii, czyli oszczędności w działaniach na częściowo uwspólnionych zasobach. Z powodzeniem można by to przeprowadzić i bez giełdy, na kredycie inwestycyjnym i częściowo środkach własnych, których nawet po kilkurazowej wypłacie dywidendy, spółka ma ponad 11 mln zł. Wysoki rating AA+ (przed emisją) i ogólne zadłużenie tylko 38% pozwoliłoby jej z powodzeniem zadłużyć się na takie przejęcie. Zrealizowanie tego planu za pieniądze inwestorów jest jednak częścią większego planu, który postrzegam jako bardzo wyraźną chęć wykeszowania się, czyli częściowego wyjścia z akcjonariatu przez obecnych akcjonariuszy. Wskazują na to właśnie owe wypłaty dywidend, czynione przy świadomości potrzeb i trwających procesów inwestycyjnych. Kapitał osobisty w spółce będzie zastąpiony przez kapitał nowych inwestorów. Druga rzecz to plany rozwoju organicznego, tj. zamiar nabycia od samych siebie nieruchomości w Poznaniu, która jest teraz wynajmowana i użytkowana. Na odkup i rozbudowę ma pójść około 20 mln zł z emisji - część w postaci ceny zakupu, trafi do kieszeni akcjonariuszy. W prospekcie jest napisane, że transakcja ma być przeprowadzona po emisji, żeby była transparentna. Dla mnie to pozory - żeby chronić akcjonariuszy mniejszościowych, transakcja odkupu nieruchomości od znaczących akcjonariuszy powinna być rozliczona w akcjach, a nie w gotówce. Jest to bardziej istotne niż cena nabycia, której w prospekcie nie znalazłem.

Emisja jest już zamknięta i przyniosła tylk 52 mln zł brutto zamiast spodziewanych 69 mln. Nie uda się więc zrealizować wszystkich celów emisyjnych; ciekawe jak zarząd ustawi priorytety. Korzystne dla rynku byłoby nie odkupowanie wspomnianej nieruchomości, tylko jej dalsze wynajmowanie. Pieniądze mogą się jednak znaleźć z długu, który dzięki znacznemu zwiększeniu kapitałów własnych, łatwiej będzie zaciągnąć.

Cena emisyjna 17,50 zł oznacza, że mamy wręcz do czynienia z dyskontem wobec wskaźników szerokiego rynku.


kliknij, aby powiększyć


Zestaw wycen pokazuje podobny obraz: spółka została sprzedana z niewielką premią ponad wartość dochodową, za to ze znacznym dyskontem wobec wycen porównawczych. Oczywiście pozostaje pytanie, czy WIG jest właściwą bazą do porównań, ale innej nie ma. Każdy może sam przystawić sobie wskaźniki, jakie uważa za rozsądne dla poligrafii. Trzeba też pamiętać, że zamieszczone tutaj symulacje bazują na bardzo dobrych wynikach roku 2010. W średnim terminie nie widać jednak zagrożeń dla dalszego rozwoju spółki, choć będzie on raczej kilkuprocentowy.


kliknij, aby powiększyć


W wykeszowaniu i sprzedaży spółki na giełdę nie ma nic złego. Pozostaje kwestia odpowiedniego motywowania zarządu do dbania o wzrost wartości wewenętrznej i poszanowanie praw akcjonariuszy mniejszościowych. Timing na debiut wybrano niezły, ale nie udało się uzyskać znacząco większej ceny niż minimalna. Myślę że właśnie z powodu wyżej opisanej struktury: niemała część środków z emisji trafiła lub trafi pośrednio do aktualnych akcjonariuszy. Biznes jako taki się podoba, fakt że spółka pracuje dla kilku globalnych firm na polskim rynku niesie za sobą jakieś zagrożenia, ale więcej jest korzyści, takich jak choćby dobra wypłacalność i możliwość rzetelnego prognozowania zamówień.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 4 stycznia 2011 12:47

avocadon
0
Dołączył: 2008-08-09
Wpisów: 93
Wysłane: 12 grudnia 2010 21:44:00
Dzień Dobry WatchDog. Dlaczego napisałeś, że większość środków z emisji wpłynie pośrednio lub bezpośrednio do obecnych akcjonariuszy BSC. Poza sprzedażą działki dla spółki zależnej to nie widzę takiego związku ???

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 584
Wysłane: 12 grudnia 2010 23:07:55
Nie większość - niemała część. Oprócz działki: w ostatnich trzech latach na dywidendę poszło około 15 mln zł, to wszystko w trakcie procesu inwestycyjnego.


bcebula
0
Dołączył: 2010-05-19
Wpisów: 312
Wysłane: 13 grudnia 2010 07:06:52
Cytat:
Po prostu Wzrost konkurencyjności, do którego dołożył się spadający ogólny wolumen zamówień ze strony wydawców prasy i książek.

jeszcze jedna sprawa a propos tej branży - dramatyczny spadek zamówień w segmencie marketingowym; reklamy, ulotki, broszury, katalogi itp., raz że w 2009 z racji kryzysu zapotrzebowanie sie zawaliło i do tej pory nie odbudowało się, a dwa zwrot w kierunku znacznie tańszej formy elektronicznej. Oczywiście nie dotyczy to teoretycznie opakowań, ale nadwyżka en masse środków produkcji w całej branży poligraficznej powoduje swoisty "nawis" konkurencyjności wiekszy niż w wielu innych sektorach

avocadon
0
Dołączył: 2008-08-09
Wpisów: 93
Wysłane: 14 grudnia 2010 21:07:12
Wyglada na to, ze moze nie bylo redukcji w zapisach w transzy otwartej ale jeszcze sie nie podliczyli.

Zindo
0
Dołączył: 2009-02-17
Wpisów: 135
Wysłane: 14 grudnia 2010 21:48:58
To, że sprzedali wszystko to jedno ale pamiętajmy, że sprzedawali blisko dolnych widełek. Już coś takiego chyba mieliśmy niedawno. ED Invest chyba też firma medyczna w tamtym czasie debiutowała i przy takich akcjach dalsze losy ie wyglądały różowo.

avocadon
0
Dołączył: 2008-08-09
Wpisów: 93
Wysłane: 15 grudnia 2010 16:30:03
Dla mnie najbardziej interesujaco wyglada 3 letni lock up starych akcjonariuszy. Czyli teoretycznie zero podazy tanszych akcji przez okres 3 lat.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 584
Wysłane: 15 grudnia 2010 17:57:49
Sprawdź tylko, kiedy zawarty został ten lock-up i kiedy się kończy.

avocadon
0
Dołączył: 2008-08-09
Wpisów: 93
Wysłane: 15 grudnia 2010 21:11:25
pkt 14.2.3 prospektu
lock up obowiazuje w okresie 3 lat liczonych od dnia pierwszego notowania akcji Emitenta na GPW. Chyba, ze czegos nie doczytalem.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 584
Wysłane: 15 grudnia 2010 21:30:06
Jasne - a więc trzy lata spokoju.
Miałem w oczach, że zawarli je w 2008 roku, i rzeczywiście, ale liczą od upublicznienia.


avocadon
0
Dołączył: 2008-08-09
Wpisów: 93
Wysłane: 17 grudnia 2010 10:11:45
O ewentualnej redukcji w transzy otwartej powinnismy dowiedzieć sie dzisiaj lub w poniedzialek. Sam jestem ciekawy ale oferta nie byla naglasniana i moze rowniez w traszy otwartej zlozyly zapisy instytucje.

bart0108
0
Dołączył: 2010-11-12
Wpisów: 25
Wysłane: 20 grudnia 2010 20:19:40
BSC Drukarnia Opakowań spodziewa się zadebiutować na GPW w Warszawie 4 stycznia 2011 r.

Pierwsza publiczna oferta akcji spółki zakończyła się sukcesem - wszystkie oferowane akcje zostały objęte.

bsc-packaging.com

avocadon
0
Dołączył: 2008-08-09
Wpisów: 93
Wysłane: 21 grudnia 2010 12:27:58
I chyba tak sie stało bo komunikatu o redukcji nie było. Nie znamy również liczby zapisów w poszczególnych transzach. Wszystkie akcje zostały objęte. Dalej sądzę,że instytucje i zarządzający objęli część akcji w transzy otwartej.

avocadon
0
Dołączył: 2008-08-09
Wpisów: 93
Wysłane: 8 stycznia 2011 22:34:26 przy kursie: 17,00 zł
Po dokonaniu przejecia mysle, ze mozemy liczyc w roku 2011 spokojnie na 20 mln PLN zysku skonsolidowanego i ponad 2 PLN zysku na akcje.

Chyba jestem jedynym posiadaczem tych akcji na stockwatch angry3

damciu
0
Dołączył: 2010-08-17
Wpisów: 128
Wysłane: 9 stycznia 2011 09:06:35 przy kursie: 17,00 zł
Avocadon,

Nie jestes jedynym posiadaczem akcji. Ja tez bralem udzial w IPO i czekam na rozwoj wypadkow. Ogladalem wywiad z prezesem w TVN CNBC i zrobil na mnie pozytywne wrazenie. Bylo konkretnie i z datami. Rozmowy ze spolka do przejecie trwaja, na dniach powinno byc info. Pracuja rowniez nad rozwojem "sekcji" etykiet oraz opakowan premium dla farmaceutykow.

Mysle, ze polowa roku 2011 to bedzie dobry moment by powiedziec "sprawdzam" i zobaczyc jak deklaracje maja sie vs. rzeczywistosc.

Na razie wiec trzymam i jestem dobrej mysli. Pozdrawiam
Edytowany: 9 stycznia 2011 09:08

tomf
0
Dołączył: 2011-01-07
Wpisów: 1
Wysłane: 10 stycznia 2011 11:28:57 przy kursie: 16,94 zł
Ja również trzymam, chociaż nie powiem, że liczyłem na dużo lepszy debiut. Uważam, że jest to stabilna spółka, ułożona, z perspektywami. Tak jak koledzy liczę na wzrost po zrealizowaniu przejęcia. [*** cenzura usunęła zakazaną treść wskazującą kierunek bez argumentacji ***]
Edytowany: 10 stycznia 2011 11:50

damciu
0
Dołączył: 2010-08-17
Wpisów: 128
Wysłane: 21 stycznia 2011 12:54:58 przy kursie: 16,80 zł
Cos wiecej wiadomo w temacie przejecia? Pamietam, ze prezes w TVN CNBC wspominal o "dealu na dniach" i ze wiekszosc spraw jest dogadanych.

Byl szczegolowy w opisie i cyferkach, wydaje sie wiec, ze cos jest na rzeczy

damciu
0
Dołączył: 2010-08-17
Wpisów: 128
Wysłane: 4 lutego 2011 12:07:53 przy kursie: 17,50 zł
Cytat:
Zarząd BSC Drukarni Opakowań na początku stycznia informował, że w ciągu kilku dni podpisze list intencyjny dotyczący przejęcia drukarni etykiet samoprzylepnych

Do tej pory taka informacja się jednak nie pojawiła. Dlaczego? – Zakładaliśmy, że przed zawarciem umowy podpiszemy list intencyjny. Zaczęliśmy negocjować jednak ostateczne warunki transakcji, więc zrezygnowaliśmy z listu – wyjaśnia Janusz Schwark, prezes giełdowej spółki. – Termin finalizacji przejęcia przed końcem czerwca jest niezagrożony – dodaje.


www.parkiet.com/artykul/101281...

Wyglada wiec, ze dalej bedziemy sobie spokojnie dryfowac....

avocadon
0
Dołączył: 2008-08-09
Wpisów: 93
Wysłane: 2 marca 2011 13:08:30 przy kursie: 17,43 zł
Raport bardzo dobry, który stanowi podsumowanie roku 2010. WK= 13,61 PLN, EPS= 1,49 PLN. Podane w IPO prognozy roczne zostały przekroczone.

Warszawa, 02.03.2011 (ISB) - Spółka BSC Drukarnia Opakowań miała 2,82 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2010 roku wobec 3,50 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.
Zysk operacyjny na poziomie grupy wyniósł 3,42 mln zł wobec 3,68 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody wyniosły 24,64 mln zł wobec 21,32 mln zł rok wcześniej.

Narastająco w I-IV kw. 2010 roku spółka miała 14,65 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 10,56 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 100,12 mln zł wobec 83,42 mln zł.

W ujęciu jednostkowym, w I-IV kw. 2010 roku spółka miała 13,04 mln zł zysku netto wobec 8,05 mln zł zysku rok wcześniej.

Z raportu można wyczytać co miało spory wpływ na wyniki - ceny kartonu i różnice kursowe.


19r20
0
Dołączył: 2010-12-15
Wpisów: 497
Wysłane: 29 marca 2011 22:34:57 przy kursie: 17,80 zł
Mimo dobrych wyników spółka nadal nie daje wielu powodów do radości.
Od opublikowania raportu poszła w górę zaledwie 2,5 % powyżej ceny z oferty publicznej. Kilka dni wzmożone zakupy no i dzisiaj znowu cisza...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,725 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,37% +33 874,13 zł 53 874,13 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło