ROPA i inne - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

ROPA i inne

opennetpr
opennetpr PREMIUM
Wpisów: 688
Wysłane: 17 października 2008 09:10:16
1. OPEC zamierza ciąć wydobycie
2. W Rosji spadło wydobycie ropy

Potrzebne dane o stanie zapasów ropy w USA
Jeśli wszystko dobrze pójdzie ropa utrzyma mniej więcej dotychczasowe znaczy koo 60-70 dolarów ceny, ustabilizuje to też rynek akcji.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 17 października 2008 09:20:18
Trudno znaleźć jednoznaczną i potwierdzoną liczbę. Są jakieś fragmentaryczne, nie wszystkie potwierdzone, i nie całkiem aktualne.

www.nextenergynews.com/news1/n...
www.usgs.gov/newsroom/article....

Mają w Dakocie i Montanie złoże na 151 milionów baryłek, które ma rzekomo podnieść rezerwę dziesięciokrotnie.

www.washingtontimes.com/news/2...

No i wiercą na potęgę.

Z kolei znajomy pracuje dla firmy poszukiwawczej, która szuka na Bliskim Wschodzie i na Północy, i mówi, że wszystko siadło, plany zawieszone na kołku, budżety do przeglądu, wydatki stop.
Edytowany: 17 października 2008 09:21

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 601
Wysłane: 14 grudnia 2008 20:19:51
Polecam świeżutki wywiad autorstwa naszego człowieka z ekspertem rynku paliwowego.
www.stockwatch.pl/aktualnosci/...

Może będzie o czym podyskutować. Gość kreśli jednoznacznie czarną wizję.

szooler
szooler PREMIUM
Wpisów: 2 112
Wysłane: 14 grudnia 2008 20:57:30
WatchDog napisał(a):
Polecam świeżutki wywiad autorstwa naszego człowieka z ekspertem rynku paliwowego.
www.stockwatch.pl/aktualnosci/...

Gość kreśli jednoznacznie czarną wizję.

Ja również,na wątku Petrolinvestu.Za co niektórym podpadłem.Ale,i tu uderzę w populistyczną strunę,opinia publiczna ma prawo wiedzieć.angel4
Na zdrowy rozum,siadają inwestycje w czyste technologie,to jak niby nie ma siąść ''brudny'' przemysł petro.Surowce to przekleństwo bessy.Czystym wyjątkiem jest złoto.
"Fortuna favet fortibus"

opennetpr
opennetpr PREMIUM
Wysłane: 2 marca 2009 15:03:09
Tu link do tytułu który dźwięcznie brzmi: "PGNiG rozmawia z RosUkrEnergo o zwiększeniu dostaw gazu".
Tu będzie przekleństwo więc małoletni mogą nie czytać: to k.... jakiś żart ? RosUkrEnergo jest firmą, że tak powiem w agonii, władze Ukrainy nielegalnie skonfiskowały im zakontraktowany gaz dla Polski i RUK nie może nic z tym zrobić. Może wygra w sądach, ale to się ciągnie, a firma ma przeciw sobie też władze kremla, za których to zgodą ten gaz został skonfiskowany przez panią premier Ukrainy. W obecnej sytuacji jest to firma nie stabilna, nie mogąca zagwarantować dostaw czegokolwiek nawet tego zakontraktowanego gazu już, a co dopiero większej dawki. Może PGNiG ma jakieś tajne informacje, ze prezydent Juszczenko obali w końcu rząd pani premier, ale aby móc więcej wysłać to trzeba go z wziąć wpierw od dostawcy, a jeśli idzie o dostawcy z kremla to nie wygląda to za wesoło. Więc chyba to w kategorii jakiegoś żartu pertraktują. RosUkrEnergo ma przeciw sobie premier Ukrainy, która nawet jak będzie musiał oddać spółce gaz, o ile już go nie sprzedała w Londynie, to może zwlekać z oddaniem. Jeśli mówimy więc o ryzyku biznesowym, to w przypadku kontraktu z tą firmą jest ono na stan na dziś co najmniej olbrzymie.

www.pb.pl/Default2.aspx?Articl...

tadekmazur
Wpisów: 1 151
Wysłane: 2 marca 2009 15:28:11
Ropa to powoli (nie wiem jak bardzo powoli) przestaje być poważny temat. Ponad 60% tego świństwa zużywają samochodziki.
A autka zbyt długo na tym paliwku nie pociągną. Przyszłość to samochodziki na prąd. Mnie to nie martwi. Ani ruskich ani arabów zbytnio nie lubię. Jest dobrze.

owner
owner PREMIUM
Wpisów: 2 859
Wysłane: 2 marca 2009 15:42:38
tadekmazur napisał(a):
Przyszłość to samochodziki na prąd. Mnie to nie martwi. Ani ruskich ani arabów zbytnio nie lubię. Jest dobrze.

a mnie martwi... bo dźwięku z V8 żaden elektryczny pierdolotek nie zastąpi Angel
EEX

tadekmazur
Wysłane: 2 marca 2009 15:46:00
Nie bój nic. Autka na prąd dopiero w powijakach. Z czasem będą fajne. A ruskie nie zarobią i islamistyczne chłopaki tez nie.

opennetpr
opennetpr PREMIUM
Wysłane: 2 marca 2009 16:07:54
Nie pisałem o ropie, a o monopoliście na polskim rynku gazu, od którego stabilności zależy los wielu przedsiębiorstw w Polsce. Dla mnie to zaproszenie kłopotów do własnego domu.

ferit
Wpisów: 262
Wysłane: 11 marca 2009 23:03:21
tadekmazur napisał(a):

Ani ruskich ani arabów zbytnio nie lubię. Jest dobrze.

jakieś osobiste doswiadczenia czy stereotyp?

po wakacjach w Turcji jestem zdziwiony, że to sa tak mili ludzie i o dziwo przyjaźnie nastawieni do Polaków chociaz w ich opinii turystami najlepszymi nie jesteśmy bo kasą nie szastamy jak Niemcy czy Rosjanie, mamy za to podstawową dla nich zaletę - staramy się poznać tamten kraj i obyczaj, i okazujemy im szacunek. Balowałem z Turkami na niejednej imprezie, pojeździłem po kraju i wszędzie to samo.. nawet w rejonach pn - bardzo religijnych. Zazdroszcze im niesamowitych zdolności językowych.

Co do Rosjan to stereotyp "ruska" przygłupa, chama, mafiozy i pijaka jest już przeżytkiem. Tam sporo "nuworyszy" prostaków z kasą ale i dużo fajnych ludzi - jak w wielu narodach. A i kulturę mają bogatą film, teatr, literaturę, balet.

Różni nas, Polaków i Rosjan historia i podejście do niej, a także interes polityczny. Ale jakoś współistnieć musimy.

Nie ma co wszystkich wrzucać do 1go wora.

andypaton
Wpisów: 267
Wysłane: 12 marca 2009 02:43:19
ferit napisał(a):
tadekmazur napisał(a):

po wakacjach w Turcji jestem zdziwiony, że to sa tak mili ludzie i o dziwo przyjaźnie nastawieni do Polaków chociaz w ich opinii turystami najlepszymi nie jesteśmy bo kasą nie szastamy jak Niemcy czy Rosjanie, mamy za to podstawową dla nich zaletę - staramy się poznać tamten kraj i obyczaj, i okazujemy im szacunek. Balowałem z Turkami na niejednej imprezie, pojeździłem po kraju i wszędzie to samo.. nawet w rejonach pn - bardzo religijnych. Zazdroszcze im niesamowitych zdolności językowych.

Co do Rosjan to stereotyp "ruska" przygłupa, chama, mafiozy i pijaka jest już przeżytkiem. Tam sporo "nuworyszy" prostaków z kasą ale i dużo fajnych ludzi - jak w wielu narodach. A i kulturę mają bogatą film, teatr, literaturę, balet.

Różni nas, Polaków i Rosjan historia i podejście do niej, a także interes polityczny. Ale jakoś współistnieć musimy.

Odkad to Turcy sa Arabami? Poza tym Turcja zawsze bardzo szanowala Polske. Nie wiem, czy wiesz, ale to jedyne panstwo, ktore nigdy nie uznalo rozbiorow Polski.

ferit
Wpisów: 262
Wysłane: 16 marca 2009 01:09:04
andypaton napisał(a):
ferit napisał(a):
tadekmazur napisał(a):

Odkad to Turcy sa Arabami? Poza tym Turcja zawsze bardzo szanowala Polske. Nie wiem, czy wiesz, ale to jedyne panstwo, ktore nigdy nie uznalo rozbiorow Polski.

a czy ja napisałem, że Turcy są arabami? Chociaż przyznaję wypowiedź moja nie była precyzyjna.

Co do rozbiorów - wiem że nie uznali choć nie mam pewności czy jako jedyni - spierać się nie będę

W kwestii zarobku Rosji na ropie i gazie - tadek - nie bój nic, strategię mają i politycznie są konsekwentni - jeszcze swoje zarobią, Niemcy im w tym pomogą :)
Edytowany: 16 marca 2009 01:13

andypaton
Wysłane: 17 marca 2009 02:09:29
Jest spoko Ferit, z kontekstu odnioslem takie wrazenie wave

andypaton
Wysłane: 7 kwietnia 2009 03:31:34
A premier Tusk gadal z prezydentem Obama o weglu. Nie o terroryzmie, bankowosci, kredytach, Korei, Greenpoincie w NY, tarczy tylko o gornictwie. O co to chodzi?

soft_breeze
Wpisów: 20
Wysłane: 7 kwietnia 2009 07:54:43
tadekmazur napisał(a):
Przyszłość to samochodziki na prąd.

Jak się z tym zgadzacie, to prosiłbym o wytłumaczenie mi jaki jest sens tachania ze sobą 200kg baterii tylko po to, żeby przejechać 20km i potem siedzieć przy gniazdku 4h? :)
Przyszłością są samochody zaberające na pokład wodór. Idealnie wpasowywują się w sosób kożystania przez nas z samochodów, więc nie będzie potrzebna rewolucja w motoryzacji. Tankujesz w 5 minut, masz zasięg porównywalny z obecnymi samochodami, wyjątkowo łatwo uzyskać samochód z napędem na 4 koła, które na dodatek są skętne itd. itp. Jedyny problem jaki pozostał do rozwiązania to otrzymywanie wodoru w sposób ekologiczny i w odpowiedmniej ilości, ale ten sam problem występuje w przypadku samochodów na baterie.
Pozdrawiam

tadekmazur
Wysłane: 7 kwietnia 2009 09:27:23
Z tymi bateriami elektrycznymi to co roku jest znaczący postęp.
Zasięg 200km i tankowanie 20min to już możliwe (nieseryjnie jeszcze).
Jeśli postęp nie zwolni to za parę lat problemy o których piszesz znikną.

W USA prawie każdy ma dom z garażem. Już dziś może kupić auto o 100km zasięgu tankowane z gniazdka przez noc.
Wystarczy żeby dojechać i wrócić z pracy lub zakupów.

owner
owner PREMIUM
Wpisów: 2 859
Wysłane: 7 kwietnia 2009 09:50:20
nic nie zastąpi bulgoczącej V8 Angel a napewno nie świszczące paskudztwo z zasięgiem 200km. ropa pod koniec tego roku po 100$
EEX
Edytowany: 7 kwietnia 2009 09:51

soft_breeze
Wysłane: 7 kwietnia 2009 10:00:49
Pomimo całego postępu w bateriach, i tak nie uważam, żeby magazynowanie energii elektrycznej było wydajniejsze od magazynowania substancji, z której można tą energię łatwo, szybko i wydajnie uzyskać. Magazynowanie uzyskanej energii elektrycznej nigdy nie będzie tak wydajne jak uzyskanie jej na miejscu (zawsze są jakieś straty, choćby w postaci uwalnianego ciepła). Po drugie baterie się zużywają. Zbiornik na wodór - znacznie, znacznie wolniej. Pomijając już fakt, jak bardzo ten zbiornik musi być zaawansowany technicznie :) w porównaniu z bateriami (które będą musiały dopiero powstać i znacznie stanieć), stawiam na wodór. Albo jakieś inne paliwo płynne dajace czystą energię.

Co do ropy, to przecież nie zniknie ona z rynku i na pewno będzie można ją kupić. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją potem wlać do swojej wypasionej V8 i się pościgać :D

tadekmazur
Wysłane: 7 kwietnia 2009 11:39:56
To może napisz coś więcej o tym wodorze.
O ile wiem to pomimo ekstremalnej prostoty tego paliwa sprawa wcale nie jest łatwa technicznie i tania.

soft_breeze
Wysłane: 7 kwietnia 2009 12:57:39
tadekmazur napisał(a):
To może napisz coś więcej o tym wodorze.
O ile wiem to pomimo ekstremalnej prostoty tego paliwa sprawa wcale nie jest łatwa technicznie i tania.

Jasne, że nie jest idealny. Tak samo jak ropa, elektryczność, para etc. Ale jest tak jak ropa (może trochę mniej) wygodna. A ludzie są z natury leniwi.

Silniki spalinowe też nie są proste jak budowa cepa, a jednak się przyjęły. Ogniwa paliwowe nie są banalnie proste i pozbawione wad, ale paliwo służące do ich napędzania idealnie wpasowywuje się w sposób w jaki obecnie kożystamy z samochodów.

Problemem jest otrzymywanie wodoru, ewentualnie jego transport, energia potrzebna jest do wszystkich powyższych procesów.
Baterie najpierw trzeba stworzyć, energię trzeba otrzymać, przesłać przez obecne sieci elektryczne (trzeba je będzie znacznie rozbudować bo obecne nie dadzą rady), baterie trzeba będzie często ładować (nie wierzę, że powstaną baterie, zdolne do magazynowania energii na wiecej niż 500km przy zachowaniu odpowidniej wagi, wydajności samochodu etc.), a jak się rozładują w 75% to będziesz musiał wozić ze sobą 75% baterii w... no właśnie, w jakim celu? Potem będziesz musiał te baterie naładować. Nawet jak wymyślą sposób aby to zrobić szybko, to i tak natury nie oszukasz (silniki elektryczne mają swoją wydajność; zasięg będzie można poprawić przez zwiększenie pojemności baterii, co wydłuży proces ich ładowania; przyjmując że obecnie baterie naładujesz w 4h, trzeba będzie skrócić ten czas o 95% aby nie spędzać większości czasu na "stacjach benzynowych", tzn przy gniazdku elektrycznym; nie wspominając juz o tym, że raczej ze zwykłego gniazdka elektryczneo takiej baterii szybko nie naładujemy - będzie tam za małe napięcie, ale inżynierem nie jestem, więc mogę się mylić).

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2