pixelg
GETINOBLE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

GETINOBLE [GNB]

AKTUALNY KURS: 0,175 zł (-2,13%) 26-10-2020 13:35
lechsie
0
Wpisów: 117
Wysłane: 8 lipca 2011 07:50:02 przy kursie: 6,73 zł
Coś brak zainteresowania oceną sytuacji. Czy ktoś robił analizę jak będzie wyglądał parytet wymiany.Dla mnie 10 do 6 albo 10 do 6,5 wydaje sie ok. To znaczy za 10 akcji GNB 6 akcji Holdingu

flesz
1
Wpisów: 1 530
Wysłane: 8 lipca 2011 08:34:44 przy kursie: 6,73 zł
o czym Ty piszesz?

z jakiego powodu mieliby dawac akcje GTN w zamian za akcje GNB ?? przecież GNB bedzie wyciagany z holdingu, a nie włączany do niego.

ktos z nas chyba źle zrozumiał komunikat.

może ktos bardziej biegły w tego typu transakcjach rozjaśni sprawę?

lechsie
0
Wysłane: 8 lipca 2011 13:34:14 przy kursie: 6,86 zł
Kolego nie zarzucaj mi niekompetencji bo znam GNB bardzo szczegółowo i przeanalizowałem go na wskroś. Piszę o wycenie. Zgadza się ma być wyciągniety z holdingu i o tym wiedzą wszyscy. Problem jest tylko taki jaki będzie potem parytet dwóch nowych spółek. Czyli ile z Holdingu będą mieli akcjonariusze GNB a ile reszta holdingu. W/g mnie aktualnie GNB stanowi 80% wartości całego holdingu. Jesli tak by było to biorąc pod uwagę aktualną ilość akcji GNB i GH wskaźnik wyceny powinien być taki jak napisałem czyli cena akcji GNB powinna być na poziomie 60% ceny GH. Czy teraz zrozumiałeś moją wypowiedź? Jesli masz swoje zdanie na temat wyceny to proszę wyraź je a nie zarzucaj niekompetencji.A jesli chcesz dodatkowych wyjaśnień dlaczego to pytaj a udowodnię swoje wyliczenia.
Pozdrawiam

flesz
1
Wysłane: 8 lipca 2011 14:11:08 przy kursie: 6,86 zł
jak najbardziej rozumiem Twoje wyliczenia, nie rozumiem tylko jednego:

mam akcje GNB, i z jakiego powodu mieliby mi za nie dawać akcje GTN skoro GNB dalej bedzie istniał po połączeniu z allianz i dalej bedzie notowany na giełdzie?

nie miałem zamiaru podważac Twoich kompetencji, jeżeli tak to odebrałes to przepraszam :)
Edytowany: 8 lipca 2011 14:11

lechsie
0
Wysłane: 8 lipca 2011 15:21:40 przy kursie: 6,86 zł
Twoim i moim problemem jest to ile akcji Alianza dostaną akcjonariusze Holdingu. Czyli najwazniejsza jest kwestia wyceny GNB w majatku GH. To jest punkt wyjścia do kwestii ostatecznej czyli jaka bedzie proporcja Banku/głównego aktywa/ do drugiej gałęzi powstałej po podziale GH. Dotychczas zastanawiałem się nad wyceną GNB versus GH, gdyż w/g mnie był znacznie zaniżony/powodem zaniżenia była premia za płynność/teraz sprawa premii za płynnośc znika. Dlatego powinno dość do właściwej wyceny. Moja ocena jest taka , że GNB stanowi 80% majątku GH jednak ze względu na wiekszą ilość akcji proporcja wyceny powinna być 1:1,65. O to pytałem Marcina, który przygotowuje analizy GNB. Jednak jesli ktoś chce podyskutować zapraszam też innych...

flesz
1
Wysłane: 16 sierpnia 2011 20:23:59 przy kursie: 5,20 zł
"WARSZAWA, 16 sierpnia (Reuters) - Getin Holding SA, który wydziela ze swojej grupy część działalności bankowej proponuje walnemu zgromadzeniu parytet wymiany: 1 akcja Getin Holdingu za 2,926888 akcji Get Banku - firmy powstałej na bazie wydzielanego z holdingu Getin Noble Banku SA oraz przejętego niedawno przez Getin Holding Alianz Banku.
Plan podziału Getin Holdingu, ogłoszony w czerwcu, przewiduje przeniesienie części majątku firmy na Get Bank, która w zamian za to wyda akcjonariuszom Getinu Holding akcje.
"Za jedną akcję Getin Holding SA przyznane zostanie 2,926888 akcji spółki przejmującej (Get Banku)" - poinformował we wtorek Getin Holding w projektach uchwał na walne zgromadzenie spółki zaplanowane na 13 października.
"Akcje Emisji Podziałowej zostają pokryte poprzez przeniesienie na Get Bank SA części majątku Getin Holding SA, stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa funkcjonującą jako Oddział w Warszawie, o wartości 5.800.000.000 złotych, co daje cenę emisyjną jednej akcji - 2,7071612800 złotych" - głosi raport.
Oddział Getin Holdingu w Warszawie ma 93,71 procent akcji Getin Noble Bank SA i zostanie przejęty przez Allianz Bank Polska (AZB), którego nazwa zostanie zmieniona na Get Bank.
Druga część grupy kapitałowej będzie pod skrzydłami Getin Holdingu, gdzie znajdą się Idea Bank SA, firmy ubezpieczeniowe TU Europa SA i TUnŻ Europa SA oraz prowadzące działalność międzynarodową Getin International SA, Carcade i Plusbank."

moze ktos to zinterpretować pod kątem wyceny GNB ?? Getin Noble Bank stanie się Get Bankiem - czy ten zabieg to tylko zmiana nazwy czy majątek Get Banku będzie większy niż Getin Noble Banku ? troche mnie parytet zaskoczył, wyglada to tak jakby Getin Noble i Alianz byly wyceniane na 1/3 wartosci calego holdingu?!

Edytowany: 16 sierpnia 2011 20:31

i3odzio
0
Wpisów: 30
Wysłane: 17 sierpnia 2011 01:36:20 przy kursie: 5,20 zł
Myśle że jakoś o tym poinformują.... Ciekawe czemu działają w ten sposób...
Na moją rozkmine to Pan Czarnecki buduje bank inwestycyjny :) pozostałe profile działalności ma w swoim holdingu... może być ciekawie..
No hope, no fear, no greed, no despair...

Marcin Osiecki
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 854
Wysłane: 29 sierpnia 2011 15:22:22 przy kursie: 5,25 zł
Omówienie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Getin Noble Banku SA za II kwartał 2011 r.

Wyniki finansowe banku za II kwartał mogą się spodobać zwłaszcza osobom, które nie zaglądają do sprawozdań finansowych i przywiązują zbyt wysoką wagę do końcowych wartości zamieszczanych w rachunku zysków i strat. Otrzymaliśmy gigantyczny zysk netto na poziomie 691 mln zł, wobec zaledwie 102 mln zł w odpowiednim kwartale ub. roku (plus 577 proc.). Niestety to wyłącznie efekt bardzo korzystnej sprzedaży i udanej dla Spółki oferty publicznej Open Finance. Podbiło to osiągnięty rezultat o 690 mln zł. Gdyby nie to wybitnie lukratywne zdarzenie jednorazowe, bank mógłby się prawdopodobnie pochwalić wynikiem netto wynoszącym ok. 65 mln zł. Zapewne wtedy nikt by nie ocenił takich osiągnięć pozytywnie. Kto wie, czy Spółka nie zdecydowała się na większe czyszczenie brudów w swoim bilansie właśnie teraz, gdy profity z OF przykrywają i zniekształcają powyższy obraz. Poziom odpisów na złe kredyty wskazuje na to, że sytuacja wygląda dużo gorzej niż można się było spodziewać. Większość analityków od dawna mówiła o tym, że jakość portfela w GNB jest bardzo słaba. Tylko, że sytuacja miała się już poprawiać, a nic takiego na horyzoncie nie widać.

kliknij, aby powiększyć

Rachunek wyników
Należy powiedzieć jednak, że nie wszystko wygląda aż tak fatalnie. Przede wszystkim ciągle rosną dynamicznie przychody odsetkowe, a to dla każdej instytucji finansowej jest najważniejszy obszar działalności. Kwartalne odsetki osiągnęły już 863 mln zł, wobec 711 mln zł w analogicznym okresie 2010 roku (plus 21 proc.). Przy tym, koszty odsetkowe rosną zauważalnie wolniej (plus 17 proc.), co dało lepszy kwartalny rezultat z tytułu odsetek o 75 mln zł. Marżę odsetkową można szacować na ok. 3,5 proc., natomiast relację odsetkowego C/I (cost to income) na 61 proc., co nie jest osiągnięciem wspaniałym, ale lepszym niż w przeszłości. Spadły za to dochody netto z prowizji i opłat o 34 mln zł. Nie jest to wina tego rodzaju przychodów, lecz wyższych kosztów z tytułu pośrednictwa sprzedaży różnych produktów (nota 9.2). Z informacji optymistycznych można jeszcze dodać wyższe całkowite dochody od wartości zaprezentowanych w RZiS. To głównie zasługa zabezpieczeń przepływów pieniężnych (plus 34 mln zł).

Ogólne koszty administracyjne wzrosły w porównaniu do ekwiwalentnego kwartału poprzedniego roku o 18 mln zł. W szczegółowych notach dostępne są jedynie półroczne dane. Łatwo zauważyć, iż jest to efekt wyższych kosztów pracowniczych (nota 9.3) i zapewne nie dało się tego uniknąć. Zresztą akurat w kategorii operacyjnego C/I Grupa GNB mogłaby być wzorem dla innych banków. Wspomniany wskaźnik (po wyłączeniu z zysku operacyjnego sprzedaży Open Finance) wyniósłby 33 proc., co jest bardzo dobrą wartością. Niestety na tym koniec sukcesów. Patrząc na poniższy wykres i kolejną eksplozję odpisów na złe kredyty (aż 319 mln zł w II kw. br.) można dojść do wniosku, że Getin Noble podejmuje chyba zbyt duże ryzyko. Nawet dla należności hipotecznych wskaźnik kredytów z utratą wartości w stosunku do ich wartości brutto wynosi ponad 6 proc. Dla kredytów korporacyjnych jest to ponad 9 proc., dla samochodowych ok. 20 proc., a dla konsumpcyjnych ok. 45 proc. W każdej z tych kategorii mierniki te są przynajmniej trzykrotnie gorsze od wartości uznawanych za przyzwoite.

kliknij, aby powiększyć

Bilans oraz przepływy pieniężne
Spółka nie zwalnia tempa rozwoju, co świetnie widać w bilansie. Aktywa ogółem powiększyły się od początku roku o 6,2 mld zł, osiągając poziom 49 mld zł. Nie ma tutaj żadnych zaskoczeń, jeśli chodzi o powód tego wzrostu. Po lewej stronie bilansu większa jest o 4,1 mld zł pozycja "Kredyty i pożyczki udzielone klientom". Z kolei w pasywach największa dynamika jest w kategorii zobowiązań wobec klientów, czyli depozytów (plus 4,3 mld zł). Taka skala działalności zaczyna być już za duża w stosunku do bazy kapitałowej tej instytucji finansowej. Bank podał, że współczynnik wypłacalności na koniec II kwartału wyniósł już tylko 8,8 proc. (nie może spaść poniżej 8 proc.). Jednak w raporcie znajduje się informacja o tym, że jest on zaniżony i po przeszacowaniu wartości udziałów w OF do wartości godziwej wyniósłby 10 proc. Zobaczymy zatem, co Spółka pokaże w następnym sprawozdaniu. Bowiem albo trzeba będzie nacisnąć na hamulec, albo zrobić nową emisję akcji.

Rentowność, wskaźniki i wycena
Rentowności bardzo się poprawiły. Nie zmieniła się tylko na plus dochodowość sprzedaży uwzględniająca wyniki z odsetek i prowizji. ROE wzrosło do ponad 30 proc. Niestety to tylko efekt zdarzenia jednorazowego (Open Finance). Przychody z ostatnich czterech kwartałów wzrosły o 3,2 proc., do poziomu 4,4 mld zł.
Rentowność sprzedaży 48,14%
Rentowność działalności operacyjnej 27,41%
Rentowność brutto 27,39%
Rentowność netto 23,60%

Aktualne wskaźniki wraz z wycenami znajdują się na stronie Spółki:
www.stockwatch.pl/gpw/getinobl...

Po mocnych spadkach kursu akcji oraz po osiągnięciu bardzo wysokiego zysku na poziomie netto, wskaźniki prezentują się doskonale. Kroczący C/Z wynosi tylko 4,6, a C/ZO jedynie 3,9. Księgowo także jest tanio (C/WK = 1,17). Lecz to wszystko tylko pozory - takie wyniki na pewno nie powtórzą się z powodów wielokrotnie omawianych w niniejszej analizie. Warto zatrzymać się na chwilę nad zmianami w grupie kapitałowej całego Getin Holdingu. Cel tych zmian oceniam pozytywnie, ponieważ doprowadzą do tego, że Getin Holding nie będzie praktycznie posiadać Getin Noble Banku (tylko ok. 5 proc. w Get Banku). Zatem, jeżeli ktoś będzie chciał zainwestować w działalność typowo bankową to będzie musiał kupić akcje GNB (tak naprawdę będą to wtedy akcje Get Banku, który zmieni nazwę ponownie na GNB). Powinna zatem poprawić się płynność tych papierów, a także problem z niedoszacowaniem akcji GNB względem całego holdingu. Minusem jest fakt, że cała transakcja jest bardzo skomplikowana. Nie wiadomo na razie jakie będą parytety i jak wyjdą na tym zarówno akcjonariusze GH, jak i GNB. Cała operacja nie rozwiązuje jednak głównych problemów banku: słabej jakości portfela, kiepskiej rentowności operacyjnej (po uwzględnieniu odpisów) oraz niskiego współczynnika wypłacalności.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

X72
0
Wpisów: 19
Wysłane: 2 października 2011 22:16:27 przy kursie: 4,85 zł
Technicznie mamy szeroki trend boczny 4,3 - 5,2 i dopóki nie nastąpi wydzielenie Getin Noble z Getin Holdingu ciężko będzie z niego wyjść , myślę że poprawa płynności powinna pozytywnie wpłynąć na wycenę naszej spółeczki

dudkins
0
Wpisów: 67
Wysłane: 10 listopada 2011 12:23:14 przy kursie: 4,74 zł
Niestety nie najlepsze dane za III kwartał.

Getin Noble popłynął głównie na swoich kredytach walutowych we Frankach (ok 40% kredytów jest denominowanych w tej walucie). Zawiązał w związku z tym wysokie rezerwy 365 mln złotych.

Zysk netto 90 mln słabszy niż rok temu (134,3 mln)

Pozytywne zaskoczenie to wynik z tytułu odsetek 353mln zł oraz działalność Noble Securities
Zapraszam do odwiedzenia mojego Blogbooka pod adresem

www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

franekka
0
Wpisów: 12
Wysłane: 18 czerwca 2012 18:55:16 przy kursie: 4,02 zł
Witam...wszystkich akcjonariuszt GNB, co sądzicie o parytecie wymiany akcji, bo ja osobiście uważam, że zrobiono nas drobnych w bambuko.Eh?

michasiu1986
0
Wpisów: 17
Wysłane: 24 czerwca 2012 17:46:51 przy kursie: 4,44 zł
A jakie argumenty za taką tezą przemawiają?
Ja sądzę że obecnie Getin ( Holding oraz Noble Bank ) są obecnie bardzo przecenione w kontekście całego rynku finansowego w Polsce. Wystarczy spojrzeć na wyniki Getinu, rozwój nowych segmentów rynku finansowego a choćby podstawowe wskaźniki opisujące sytuację finansową.
No ale cóż... Rynek jest rozchwianym emocjonalnie wariatem... Od skrajnego pesymisty trzymającego pistolet przy skroni do rozanielonego hurra optymisty na nic zważającego salute

mirekb215
0
Wpisów: 23
Wysłane: 19 grudnia 2012 19:01:12 przy kursie: 5,52 zł

Czy moglby ktos zrobic jakas analize fundamentalna lub cokolwiek?? Mam wrazenie ze sytuacja polepsza sie moze w niedlugim czasie bedzie mozna zagrac na tym walorze dlugoterminowo. Pozdrawiam

sikormac
0
Wpisów: 26
Wysłane: 3 marca 2014 14:09:17 przy kursie: 9,45 zł
Zawsze można zobaczyć transmisję na żywo z omówienia wyników Getin Noble Bank:
transmisja wyników finansowych Getin Noble Bank za 2013 rok

Powinno wystartować o 14:00 ale może być lekkie opóźnienie

Cashmere
0
Wpisów: 49
Wysłane: 24 maja 2014 11:36:19 przy kursie: 10,20 zł
2 dni temu narysował się młot. Formacja się potwierdza dwoma białymi świecami. Zobaczymy jak wysoko zajdzie tym razem.

bmdomino
0
Wpisów: 59
Wysłane: 8 października 2014 19:02:32 przy kursie: 7,59 zł
Co się dzieje z tym bankiem? Niby zysk jest, a tu taka jazda w dół?

flesz
1
Wysłane: 8 października 2014 19:49:14 przy kursie: 7,59 zł
Wydaje mi się, że to efekt dzisiejszej decyzji RPP. Zwłaszcza obniżka stopy lombardowej aż o 1pp najmocniej uderzy w Getin Bank, który ma chyba najmocniej wyeksponowany portfel na drogie kredyty konsumpcyjne.

Edytowany: 8 października 2014 19:51

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 308
Wysłane: 8 października 2014 20:54:05 przy kursie: 7,59 zł
Zgadza się Flesz. Obniżka stóp procentowych żle wpływa na banki. Cały sektor dziś poleciał w dół.

olotyracz
0
Wpisów: 72
Wysłane: 12 listopada 2014 22:54:26 przy kursie: 7,05 zł
Czy mi się wydaje, czy wyniki dosyć kozackie? I pytanie na ile trzeba szacować ich spadek w związku z obniżeniem stóp? Think

olotyracz
0
Wpisów: 72
Wysłane: 13 listopada 2014 23:00:13 przy kursie: 6,60 zł
^ Nevermind. Pora nauczyć się dobrze czytać zanim zacznie się wypisywać głupotyWhistle

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13