pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kroolik

Kroolik

Ostatnie 10 wpisów
SebastianSK napisał(a):
Szanowni koledzy i Kolezanki,
Czy ktos juz jest w stanie przejrzec przez ten dym informacyjny i stwierdzic, czy dywidenda w tym roku bedzie?

Dziekuje!

Tego się nie da przewidzieć. Znam trochę branżę CFM i w sprawozdaniu PCM największym problemem jak dla mnie, są wyceny wartości rezydualnych samochodów. Nie chodzi tu tylko o diesle, ale o trwającą latami wojnę cenową na dużych kontraktach, która sprowadzała stawki do absurdalnych poziomów. Legendarne były kontrakty full service leasing (incl, utrata wartości, finansowanie, ubezpieczenie, serwis, opony, assistance) po 250 zł netto/ miesiąc. To nie pokrywa nawet połowy kosztów i żeby to przepchnąć wewnętrznie, zawyżało się wartości końcowe z różnymi dziwnymi uzasadnieniami. No i teraz wychodzi prawda. Oczywiście sprawa z dieslami nie pomaga. PCM ma około 65% floty z tym silnikiem, co powoduje problemy z czasem sprzedaży oraz z cenami. Dla mnie alarmujący jest stan zapasu aut poleasingowych, odpowiadający mniej więcej 5,5 miesięcznej sprzedaży. Ten wskaźnik rośnie z kwartału na kwartał i moim zdaniem powodem jest trzymanie cen powyżej rynkowych. Gdyby skorygowali ceny, to strata na sprzedaży w tym obszarze wyniosłaby nie 0,5M w kwartał, tylko np. 3 mln, sprowadzając wynik całej firmy do zera. Co jeszcze ważniejsze, wywołałaby pytania o przeszacowanie wartości aktywów w bilansie, bo gołym okiem widać, że one są źle wycenione. Przy flocie 34 k sztuk, taka rezerwa mogłaby wynieść kilkanaście, a nawet więcej milionów. No i tutaj jest naprawdę pies pogrzebany jeśli chodzi o dywidendę. Jeśli zarząd zdecyduje się na utworzenie rezerwy na urealnienie wyceny aktywów, to można zapomnieć o dywidendzie. W trakcie roku jest to jednak suwerenna decyzja zarządu, stąd pytanie jak na wstępie powinno być zadane prezesowi PCM. Co innego będzie przy sprawozdaniu rocznym, bo tam dojdzie jeszcze głos audytora.

Tak na marginesie, to zakup 600 aut do Master24 powinien raczej budzić obawy, a nie nadzieje. Biznes najmu krótkoterminowego jest bardzo trudny, sezonowy i niesie ryzyka zupełnie nie znane zarządowi PCM. To tak, jakby developer chciał zarządzać siecią hoteli. Przychód z najmu samochodów w Master24 pokazany w raporcie za IIQ18 jest niższy niż koszty samego zarządzania tym obszarem firmy. PCM nie podaje średniej ilości aut, ale jeśli by uznać że mieli przez cały okres półrocza połowę stanu floty wykazanej na koniec, to przychód wyniesie ok. 1000 zł/ mc/ sam. Jest to około 40% wskaźnika branżowego, co biorąc pod uwagę koszty operacyjne jest wynikiem nie dającym nadziei na zyski. Od początku uważam pomysł z najmem krótkoterminowym za chybiony i stanowiący raczej podstawę do obniżenia wyceny PCM.

Scenariusze? W obrocie jest 100k akcji o wartości ok. 0,25M PLN, więc kwestia dalszych losów tej spółki mało kogo już obchodzi. APN wyraźnie się nie śpieszy. Moim zdaniem będą powoli to skupować w przedziale 2,5-3 PLN, od drobnych akcjonariuszy, zmęczonych marazmem na tym papierze. Wobec nikłych obowiązków informacyjnych na NC, nie sądzę aby status spółki publicznej im bardzo doskwierał. Zresztą gdyby zamierzali zdjąć spółkę z giełdy, to by nie uchwalali programu motywacyjnego w akcjach

Tak czytam to forum i zastanawiam się, czy posiadacze obligacji EKA mają świadomość z czego biorą się wykazywane zyski tej spółki? Otóż biorą się głównie z przeszacowywania kupionych portfeli wierzytelności do tzw. wartości godziwej. Mówiąc inaczej, kupuję starego Poloneza za 1000 zł, a następnie przeszacowuję go w bilansie do wartości 2000 zł, bo uważam, że ze względu na moje wyjątkowe umiejętności handlowe i czar osobisty, za tyle go sprzedam. Na całej operacji wykazuję 1000 zł zysku i to są właśnie te zyski EKA. W dwóch ostatnich raportach rocznych, biegły rewident zamieścił na ten temat zastrzeżenia, co oznacza, że biegły uważa tę praktykę za błędną, a co najmniej nieuzasadnioną wynikami ściągalności poprzednich portfeli. Bez zysków z tej operacji, EKA wykazuje straty, a ponieważ jak łatwo się domyślić, cashu z operacji księgowych nie ma, to EKA wykazuje ujemny CF operacyjny oraz ujemny CF inwestycyjny (bo kupuje kolejne stare Polonezy do przeszacowania). Poczytajcie raporty roczne tej spółki, to sami się zorientujecie.
Teraz siądźcie i zastanówcie się na chłodno: skąd w takim modelu miałaby się wziąć gotówka na wykup obligacji? Na wykup wcześniejszych serii wzięła się z serii późniejszych, ale teraz już nie ma kogo ubrać. To jest zwykła piramida i niestety pora spojrzeć prawdzie w oczy. Obecni posiadacze obligacji są już tą warstwą piramidy, która nie odzyska wiele. Upadłość spółki w warunkach polskich ciągnie się 3-5 lat. Przed posiadaczami obligacji jest stado wierzycieli uprzywilejowanych. Zastawy są na pakietach raczej mało wartych rynkowo wierzytelności i tyle ew. można będzie odzyskać minus koszty sprzedaży pakietów. Realnie 5-10% kapitału i 0 odsetek. Po dzisiejszym komunikacie, jestem pewien, że wniosek o upadłość jest kwestią dni, może tygodni.
Tutaj macie parę linków na temat EKA
obligacje.pl/news/3165/nizsze-...
obligacje.pl/news/3260/od-pozi...

Oczywiście mogę się mylić, czego tak naprawdę sobie i Wam życzę, bo plaga defaultów na Catalyst nie leży w niczyim interesie.

grum napisał(a):
Czyli boom w rolnictwie mam wiązać z folią do sianokiszonek. Think Już widzę oczyma wyobraźni jak nasi rolnicy rzucają się do produkcji pasz. Dzięki za wyjaśnienie tego booooomu w rolnictwie.
3some

Rolnictwo dla Dektry nie ma większego znaczenia, bo ten sektor odpowiada za mniej więcej 7% ich przychodów. W tym kontekście wzrosty, czy spadki, nawet po kilkadziesiąt % rdr, są raczej ciekawostkami. Dektra zależy praktycznie wyłącznie od koniunktury w branży budowlanej, bo jej dominującym towarem są folie izolacyjne.

@anty_teresa

Oczywiście prawda, ale pamiętajmy, że za nami 5 lat kryzysu w branży budowlanej. Dektra zniosła go moim zdaniem bardzo dobrze. Ma zdrowy bilans, uchroniła się od wyhodowania sobie złych należności, generuje dużo gotówki, dokonała restrukturyzacji kosztowej. Za zaostrzenie polityki kredytu kupieckiego zapłacili niewielkim tylko spadkiem przychodu.
Co do zysku, to tyle ile piszesz jest na poziomie skonsolidowanym, a spółka płaci dywidendę z zysku jednostkowego. Dzisiejszy komunikat o walnym wraz z propozycją dywidendy na poziomie 0,85 PLN jest jasnym dowodem.

Dla mnie najmniej rozpoznaną sprawą jest ten Indiver. Prezes prezentuje w sprawozdaniach spory optymizm, ale pytanie czy faktycznie wszystkie złe wieści są już w wynikach i spółka ma szanse kontrybuować pozytywnie do wyniku. Myślę, że 1-2 najbliższe kwartały pokażą, co dalej i czy spółka wykorzystuje poprawę koniunktury.

Moim zdaniem APN ma 3 miesiące od 19.02.2014 (przekroczenie progu 33% akcji) na ogłoszenie wezwania na sprzedaż w liczbie zapewniającej osiągnięcie co najmniej 66% akcji. Cena nie może być niższa od najwyższej, którą płacili za akcje w ciągu ostatnich 12 miesięcy (chyba tylko 2,59 za walor była ujawniona). Spółka jest od tygodni bez żadnych obrotów, poza 10 sztukami jakiejś lipnej transakcji. Najwyraźniej wszyscy czekają co zrobi APN, ale mnie się wydaje że wezwanie jest przesądzone, bo po co by dalej kumulowali akcje, skoro nie mogą wykonywać z nich prawa głosu? Spójrzcie poza tym do sprawozdania rocznego APN - mają ponad 19M PLN w gotówce. Spokojnie wystarczy na obsłużenie wezwania. Z tej perspektywy odwołanie dywidendy głosami APN jest jak najbardziej racjonalne

Jeszcze jedno: sprzedaż przez dom maklerski jest zwolniona z pcc na podstawie art. 9 pkt 9. ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.).
Dopytywałem bliżej o tę emisję i moim zdaniem wygląda dobrze.

Też dostałem i też nad tym siedzę. Sam zakup na umowę cesji nie jest problemem, biuro maklerskie to przeprowadzi. Co do PCC sprawdzam, bo sam nie wiem.
Moim zdaniem podstawowym pytaniem jest, czemu po 4 miesiącach od wyemitowania obligacji, nie są one notowane na CTLST, ani nawet zarejestrowane w KDPW. Hipoteka na nieruchomości została ustanowiona, zgodnie z zapisami w propozycji. To trzeba koniecznie sprawdzić. Powinien też być dostępny raport za IQ2013, warto w nim zweryfikować realność prognoz, bo z projekcji w dokumencie wyłania się świetlana przyszłość przed spółką. Tak, czy inaczej osobiście wydaje mi się, że spółka będzie wypłacalna nawet w przypadku niższej od zakładanej rentowności, a kwestia dowiezienia prognoz jest bardziej sprawą akcjonariuszy, niż obligatariuszy.

Czy wie ktoś kiedy będą notowane pp? Od kilku dni są na rachunku, a nigdzie nie znalazłem info o datach notowań. Kurs raczej też nie został skorygowany po ich zarejestrowaniu.

Okrutniku, od jakiegoś czasu noszę się z zadaniem następujących pytań:
1. Zakładam, że znany jest Wam (ludziom z lasu i innym osobom uczestniczącym w ostatnim walnym) art. 375.1 KSH, wprost zakazujący Radzie Nadzorczej spółki akcyjnej, wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Jak zamierzacie pogodzić jego treść z powtarzającymi się stwierdzeniami o tym, że Majka nie będzie w stanie nic namieszać? Zamierzacie tak rozszerzyć kompetencje RN, że na każdą decyzję, zarząd będzie musiał uzyskiwać zgodę RN? Jeśli tak, to pytanie 2:
2. Jaki jest sens trzymania w spółce prezesa, któremu kompletnie nikt nie ufa i który szereg razy skompromitował się w każdy możliwy sposób? Jeśli uważacie go za osobę potrzebną w spółce z przyczyn merytorycznych, to nie lepiej zmienić zarząd, a Majkę zatrudnić jako menadżera?

@kobieta z lasu

Cytat:
Tym bardziej, że sami wiecie , iż sprzedaż gir to około 80-90% x-box w całej sprzedaży. Skoro przypuśćmy , że sprzedano PC około 60.000 czyli (około 10%-20%) to na X-box poleci tylko teoretycznie -480k-540k. Co oznacza więcej niż 250k i tu właśnie widzę zysk.

A skąd jeśli można wiedzieć wzięłaś te dane? Końcem 2011 udział konsol w rynku gier w Polsce wynosił ok. 30%, z czego X-Box ma około połowy. Jeśli nawet sprzedali 60 tys. AI (w co nie bardzo wierzę), to licząc po twojemu na X-Boxa wypada 6300 sztuk i ta liczba wydaje mi się bardziej prawdopodobna jako cel sprzedażowy.

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 11 lutego 2019 15:49:59
Liczba wpisów: 40
[0,01% wszystkich postów / 0,01 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,087 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +81,62% +16 324,86 zł 36 324,86 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d