pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

RighDruadh

RighDruadh

Ostatnie 10 wpisów
A ja myślałem, że:
"Bessa – długotrwały trend spadkowy cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na giełdzie papierów wartościowych. " a tu się okazuje, że wykres w ciągu tygodni skacze miedzy bessami a hossami.

cheron napisał(a):
Jeszcze nie dodałeś, że Top Glover od początku roku wzrósł o 300% a Mercator o 400% salute


Jeszcze nie dodałeś, że Mercator miał w 2019 STRATĘ 2,3 mln zł, a Top Glove Corp ZYSK 364,68 mln MYR czyli w przeliczeniu ok 334 mln zł. Ważny jest oczywiście zysk na akcję, ale abstrahując już od ilości akcji, nie trzeba być wybitnym geniuszem, aby rozumieć, że firma która przyniosła straty jest niżej wyceniona, niż firma która ma stabilne zyski. Bezrefleksyjne porównywanie kursu z początku roku obu spółek jako bazy do liczenia procentowego wzrostu jest najdelikatniej mówiąc nierzetelne.

Jeszcze dodam (info z jednego z konkurencyjnych portali):
TOP GLOVE bieżący c/z 113,86
MERCATOR bieżący c/z 24,51
(UWAGA - wynik TOP GLOVE nie uwzględnia marca, c/z obliczony na koniec lutego; Mercatora na koneic marca; ponieważ boom popytowy zaczął się w marcu, wycena jest krzywdząca dla TOP GLOVE i różnica nie jest aż tak duża, choć podejrzewam, że Mercator droższy nie jest)

Inny malezyjski konkurent Careplus miał stratę w 2018 i 2019 więc już prędzej można te spółki porównać pod kątem wzrostu ceny akcji.
Kurs na koniec roku Careplus 0,12 - obecnie 1,58 - wzrost x13
Mercator na koniec 2019 9,95zł - obecnie 53zł - wzrost x5,32

salute

Naprawdę? A ja mam znajomego, który już 3x stracił oszczędności na forexie (w przeciągu 10 lat). Na szczęście ma firmę i z niej się utrzymuje. To pokazuje, że po dużej wtopie część osób wraca.

Natomiast sprawa oneoff jest dyskusyjna. Wynik został powiększony przez zarobek na MM, ale to od zarządzania ryzykiem i analityków XTB zależą wyniki spółki. A jak mówił Omar Arnaout w wywiadzie, zarządzanie ryzykiem jest bardzo ważne.

Jeżeli firma zarabia bez zmienności 37 mln zł w jednym kwartale, a liczba ich aktywnych klientów wzrasta 2-3-4x, to mamy prawo spodziewać się skokowego wzrostu przychodów na core bussiness'ie. Wynik będzie powtarzalny, choć nie na poziomie 196 mln zł.

Niewielu tu gra pod pierdylion zł za rok 2020 i pierdyliard zł za rok 2021, ale pod wzrost organiczny liczby klientów, nowe licencje, które powinny zostać wkrótce przyznane, wzrost zysków i dywidendy 50-100%.

Zresztą jeśli spółka zarobi choćby te 400 mln zł, co da 3,41zł/akcję i 50-100% z tego będzie wypłacone w postaci dywidendy tj 1,7-3,4zł i w kolejnych latach spółka będzie wypłacała choćby 1 zł zysku w postaci dywidendy to jest tania a w dalszej perspektywie warta wyceny C/Z 10 czy nie?

orb1033 napisał(a):
Pytanie do bardziej doświadczonych: czemu w ogóle potrzebny jest spółce skup akcji? Czy nie lepiej byłoby spłacić zadłużenie lub chociaż jego część w takim korzystnym dla biznesu okresie? Albo nawet zainwestować w zwiększenie mocy produkcyjnych jeśli oczekuje się utrzymania większego popytu na przyszłość.


Budowa nowej fabryki/linii to kwestia kilku miesięcy.
Po ch...olerę im nowsza fabryka skoro ta stara (czyt. nowa, ale istniejąca i skończona) jeszce w zeszłym roku nie miała pełni popytu na produkty a firma ponosiła straty.
Nie sztuka przeinwestować i wybudować nowe linie na koniec pandemii a potem bujać się z kredytami, emisjami akcji, obligacji na przetrwanie itd.

Nawet jak umorzy te 567.000 akcji to Anabaza nieprzekroczy 70%

Zyżnowski z Anabazą ma: 6 731 554 (63,48%)

Jest 10.589.100 akcji. Po umorzeniu miałby 67,17% udziału.
Ale jeśli skupi cały milion akcji, wtedy udział mu wzrośnie do 70,20%.
Do tego jednak daleka droga. Wątpię w powodzenie skupu za 50.

Przy okazji odnoście tych 150zł:
Po umorzeniu 1 mln, przy zyskach kwartalnych 20,5+50+40+30 mln zł czyli 140 mln w rok (takie sobie zakładam od dłuższego czasu), C/Z 10 da 146 zł. Przypadek?

Za mało czasu zostało do szacunkowych wyników za q2 na takie cuda-akcje z wycofaniem firmy. Chyba, że by nie było wyników szacunkowych, wtedy przestraszona ulica sama zaczęłaby oddawać akcje wietrząc spisek i załamanie sprzedaży w maju. Na Bankierze byłoby mnóstwo tematów stylu "firma boi się pokazać stratę w q2"

Ad. 1. Fundy tak mają, że nie zawsze ich ruchy są korzystne dla ich wyników. Querqus tłumaczył powód sprzedaży, zakładam, że nie kłamał. Było to w oficjalnych wywiadach z Buczkiem, więc gdyby było coś innego na rzeczy można brać pod uwagę odpowiedzialność karną. Syntexan mógł potrzebować żywej gotówki na dofinansowanie innych spółek z portfela lub inne inwestycje, a XTB to spółka, z której wyjścia było najszybsze i najprostsze.
Oczywiście to wszystko może mieć drugie dno, ale to tylko domniemania względem twardych faktów - kolosalny zysk za q1, mnóstwo pieniędzy w kasie, duży przyrost klientów, planowane ekspansje na kolejne kontynenty.
Mając takie dane wybór jest jeden.

Ad. 3. Mnie trapiło czy XTB nie dostało po tyłku na ujemnych cenach ropy, ale to już było wielokrotnie rozkminiane na wielu forach. Spadek do ujemnej ceny miał miejsce 20 kwietnia (wieczorem?) na majowych kontraktach. 16 kwietnia XTB rolował kontrakt z majowego na czerwcowy, a 22 kwietnia z czerwcowego na lipcowy.
Czy XTB mogło po prostu popłynąć na zmienności? Raczej niewielka szansa. Owszem są market makerem, ale pokazali, że zarabiają na tym. Zresztą mają tam jakieś algorytmy, mądre głowy, spready... Do tej pory wszystkie kwartały mieli zyskowne, więc nie ma podstaw by sądzić, że im się potknęła noga.

Bardziej przemawia do mnie, że grubasy grają na zamęczenie i zasianie wątpliwości. (Ad. 2)

krewa napisał(a):
Zapewne patrzymy na różna wykresy.
Kurs nie powrócił do strefy konsolidacji, na wykresie tygodniowym mamy objęcie bessy, wymagające potwierdzenia, w układzie miesięcznym również nie mamy niczego pozytywnego, wbrew temu co piszesz


kliknij, aby powiększyć


Pytanie co jest ważniejsze?
Objęcie bessy na tygodniowych interwałach czy długi dolny knot świecy pokazujący, że spółka nie do końca ma chęć wędrować w tamte poziomy.

Spółka weszła w ten tydzień na maksach, a po raporcie (de facto bardzo dobrym raporcie) spadła w kilka dni na poziom 38,2% Fibo (korekta się należała jak psu buda, czekałem na nią od co najmniej 2 tygodni, a gdy przestałem wierzyć i uwierzyłem w wybicie - przyszła).
Ta świeca to wypadkowa zeszłotygodniowych maksów, realizacji zysków po raporcie (w myśl kupuj plotki, sprzedawaj fakty, choć te fakty już przecież były znane od czasu publikacji szacunków), korekty zgodnej ze zniesieniami Fibo i wzrostu popytu na akcje w dolnych rejonach świecy.

Objęcie bessy to z tego co czytam bardzo wiarygodne formacje, ale żadna formacja nie sprawdza się w 100%.

Drobne info:

Ministerstwo zdrowia opublikowało dziś listę ewidencyjną z firmami, z którymi dokonała interesu, z naszego rynku jest Biomaxima i Mercator
www.gov.pl/web/zdrowie/covid--...

Wyfiltrowałem Mercatora:
Przedmiot zakupu Ilość Dostawca Wartość zamówienia Podstawa zakupu Status zamówienia
Rękawiczki jednorazowe 3 900 000 sztuk Mercator Medical S.A. 625 600,80 zł Zlecenie zakupu Dostawa zakończona
Zakup rękawiczek 13 631 000 MERCATOR MEDICAL 1 711 946,66 zł Dyspozycja MZ zrealizowane

Łącznie 2 337 547,46 zł

Innych zakupów rękawiczek (poza partią od Agencji Rozwoju Przemysłu, a od kogo ona ma, nie wiadomo) nie było, więc Mercator ma na tę chwilę wyłączność w MZ

Redukcji nie było skoro sprzedali 18,5mln a deklarowali chęć sprzedaży 19,03 mln.

Informacje
Stopień: Ośmielony
Dołączył: 22 listopada 2010
Ostatnia wizyta: 16 sierpnia 2020 13:50:41
Liczba wpisów: 10
[0,00% wszystkich postów / 0,00 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,477 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +133,83% +26 766,77 zł 46 766,77 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d