Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

phobos

phobos

Ostatnie 10 wpisów
Hej,

Kilka lat temu udzielałem się na tym forum, i mocno doceniałem pomoc i ogrom wiedzy jaki można pozyskać dzięki ludziom o podobnych zainteresowaniach. Moja droga jednak trochę się rozeszła od gry na giełdzie natomiast zastanawiam się czy znacie jakieś inne fora internetowe (może zagraniczne?) które tyczą się zarabiania w internecie? Nie chcę żeby była to jakaś pseudo reklama ale jestem bardzo ciekawy czy są inne fora równie wartościowe co StockWatch?

Pozdrawiam
"Niepowodzenie jest częścią procesu na który składa się sukces"

Analiza subindeksu WIG-BANKI i spółek do niego należących część 2

W tej części przedstawię analizę spółek z WIG-BANKI należących do indeksu WIG20. Jak zapowiadałem we wcześniejszej analizie WIG20 nastąpiło przebicie istotnego poziomu 2490p. Jest to według mnie idealny moment do kupna spółek z WIG20 w szczególności spółek z branży bankowej, które czeka niewielka korekta.

PKO BP

kliknij, aby powiększyć

PKO BP miesięczny

Spółka od dnia debiutu przeszła swoją pierwszą hossę i bessę. Teraz znajdujemy się w trendzie wzrostowym zapoczątkowanym w 2009r. Oraz trendzie spadkowym z 2007r. Linie obu tych trendów wkrótce się przetną, co da nam jasny sygnał gdzie kurs będzie podążał w okresie długoterminowym.

kliknij, aby powiększyć

PKO BP tygodniowy

Na wykresie tygodniowym widzimy podobną sytuację, tutaj również zbiegają się 2 linie trendów. Na ostatnich sesjach nastąpiło naruszenie lini trendu spadkowego i jeżeli na kolejnych sesjach pozostaniemy ponad tą linią to będzie to sygnał do kupna, co potwierdza wskaźnik MACD.

kliknij, aby powiększyć

PKO BP dzienny

Na wykresie dziennym narysowałem kolejną linię trendu spadkowego, którą mamy przebić – tym razem jest to trend krótkoterminowy. Wskaźnik RSI jest na dość wysokim poziomie oraz linia MACD od dłuższego czasu znajduje się ponad linią sygnału co może oznaczać nadchodzącą krótkoterminową korektę. Po tej korekcie spółka będzie dobrą inwestycją krótko, średnio oraz długo-terminową.

PEKAO

kliknij, aby powiększyć

PEKAO miesięczny

PEKAO również znajduje się w trendzie wzrostowym zapoczątkowanym w 2009r. Narysowane widły Andrews’a zdają się sprawdzać na tym wykresie, spółka dwukrotnie próbowała dotknąć środkowej lini mediany jednak za każdym razem zabrakło do tego kilku procent.

kliknij, aby powiększyć

PEKAO tygodniowy

Na wykresie tygodniowym widzimy naruszenie, bądź prezbicie trendu spadkowego, co wraz ze wskaźnikiem MACD daje sygnał do kupna.
W okresie krótkoterminowym podobnie jak w PKO BP powinniśmy spodziewać się niedużej korekty, po której powinny nastąpić wzrosty we wszystkich okresach.

BRE

kliknij, aby powiększyć

BRE miesięczny

BRE zdaje się nie respektować w 100% wideł Andrewsa, mimo że podąża w kanale wyznaczonym przez średnie mediany to jak na razie nie nastąpił atak na linię środkową. Ważnym wydarzeniem było prezbicie oporu z 2011r. Które teraz stało się wsparciem i uważam, że teraz powinno nastąpić przetestowanie tego wsparcia co potwierdzają wskaźniki RSI oraz MACD.

kliknij, aby powiększyć

BRE tygodniowy

Na wykresie tygodniowym znajdujemy się w mocnym trendzie wzrostowym, RSI jak i MACD wydają się być wykupione, i tak jak wyżej spodziewam się przetestowania poziomu wsparcia.

HANDLOWY

kliknij, aby powiększyć

HANDLOWY miesięczny

Jak na wcześniejszych wykresach, mam tutaj najście na siebie dwóch liń trendów. Nastąpiło przebicie lini trendu spadkowego, co jest pierwszym sygnałem do kupna.

kliknij, aby powiększyć

HANDLOWY tygodniowy

Na wykresie tygodniowym widzimy kolejny sygnał kupna, którym jest linia MACD przecinająca linię sygnału. Warto zwrócić uwagę respektowanie poziomów Fibo, a konkretniej dokładnie 61.8% zniesienie ze szczytu 2011r. Zbliżamy się do przetestowania właśnie tego szczytu na poziomie 107zł.

kliknij, aby powiększyć

HANDLOWY dzienny

Jest to pierwsza spółka z branży bankowej z WIG20 która już rozpoczęła krótkoterminową korektę. Pozostaje jedynie oczekiwać na sygnał do kupna ze wskaźnika MACD, ponieważ RSI znajduje się już na odpowiednim poziomie.

Podsumowanie

PKO BP - Na wykresach miesięcznych i tygodniowych spółka wygląda bardzo dobrze i daje sygnały do kupna. Na wykresie dziennym wskaźniki są na poziomach wykupienia, dlatego poczekam na lekką korektę krótkoterminową i wtedy kupię akcje tej spółki.

PEKAO - Sytuacja niemal identyczna do tej na PKO BP. Miesięcznie i tygodniowo wszystko wygląda elegancko, będę jedynie oczekiwał na krótkoterminową korektę.

BRE - Jest to spółka, która najmniej mi się podoba z dzisiaj przeanalizowanych. Na większości interwałów jesteśmy już w strefie wykupienia i nadchodząca korekta może mieć zakres średnio-terminowy. Bardzo ciekawie wygląda ostatnio przebity opór, dlatego spółka wciąż pozostaje w obserwacji.

HANDLOWY - Spółka która najbardziej mi się podoba z dzisiaj przedstawionych. Najwcześniej rozpoczęła krótkoterminową korektę i przypuszczam, że to ją pierwszą kupię w najbliższym czasie. Czekam tylko na pozytywny sygnał ze wskaźnika MACD i rozpoczynam inwestycje.

Analiza subindeksu WIG-BANKI i spółek do niego należących część 1

kliknij, aby powiększyć

WIG vs WIG-BANKI

Zacznijmy od przeanalizowania sytuacji w całej branży bankowej. Jak widać na powyższym wykresie subindeks WIG-BANKI od dnia debiutu zdołał zyskać 2 razy więcej od ineksu szerokiego rynku WIG.

kliknij, aby powiększyć

WIG-BANKI miesięczny

Następny wykres przedstawia notowania WIG-BANKI od dnia debiutu i znów korzystam z wideł Andrewsa. Narzędzie Pitchfork’a zdaje się pasować do tego wykresu tak samo jak dla subindeksu WIG-CHEMIA. W 2011r. Odbiliśmy się od środkowej lini mediany lekko ją naruszając i myślę, że w najbliższych latach może nastąpić ponowny atak na środkową linię. Wskaźnik MACD daje sygnały kupna ma wykresie tygodniowym, natomiast RSI przyjmuje neutralną wartość.

kliknij, aby powiększyć

WIG-BANKI dzienny

Na wykresie dziennym natomiast wskaźniki MACD oraz RSI wskazują na wykupienie rynku w okresie krótkoterminowym. Myślę, że powinniśmy teraz oczekiwać na niedużą korektę do okolic 6730 punktów.

Podsumowanie

Uważam, że WIG-BANKI jest dobrą inwestycją w okresie długo/średnio-terminowym. Będę teraz oczekiwał na wspomnianą korektę krótkoterminową i przy sprzyjających wskaźnikach MACD oraz RSI na wykresie dziennym rozpocznę inwestycje w ten sektor. Jestem teraz na etapie analizowanie poszczególnych spółek tego sektora, które postaram się niedługo zamieścić w moim blogu.

Możecie mi wytłumaczyć jak jest liczony ten rating?

Chyba rzeczywiście masz rację co do tych ratingów. Przeglądam teraz sektor bankowy i nie ma tu spółki z ratingiem wyższym niż BB+
Dlatego ten wskaźnik sobie odpuszczę, przyjrzę się jeszcze raz Ciechowi i postaram się najpóźniej jutro zamieścić analizę sektora bankowego.

Co w fundamentach jest według Ciebie ciekawe w Ciechu? Jak pisałem, staram się teraz inwestować w spółki generujące zyski oraz o najmniejszym ratingu BBB, Ciech nie spełnia obu kryteriów dlatego nie brałem go pod uwagę.

Analiza subindeksu WIG-CHEMIA i spółek do niego należących.

kliknij, aby powiększyć

WIG vs WIG-CHEMIA

Zacznijmy od porównania indeksu szerokiego rynu WIG do naszego subindeksu WIG-CHEMIA. Sektor chemiczny zdecydowanie wyróżnia się na tle WIG-u, od debiutu tego sektora na GPW pobił on indeks szerokiego rynku pona 9-krotnie!

kliknij, aby powiększyć

WIG-CHEMIA tygodniowy

Kolejny wykres przedstawia zachowanie WIG-CHEMIA od dnia debiutu do dnia dzisiejszego. Indeks jest w wyraźnym trendzie wzrostowym, zapoczątkowanym na początku 2009r. Pierwsza korekta na tym indeksie zapoczątkowana w maju 2011r. zniosła nieco ponad 38,2% wzrostów licząc od dołka w marcu 2009r. Wspomogłem się nanosząc na wykres narzędzie Andrews' Pitchfork, które zdaje się idealnie pasować do tego wykresu. Przez ponad rok ceny podążały za środkową linią mediany i ostatnio nastąpiło wybicie do lini górnej. Według mnie rynek jest na tą chwile wykupiony i czeka nas korekta, poziomem do którego zmierzamy może być ponownie zniesienie Fibo 38,2% albo bardziej prawdopodobne, że poziomem wsparcia będzie środkowa linia mediany.

Na WIG-CHEMIA składa się 5 spółek, Azoty Tarnów, Synthos, Ciech, Police, Puławy. Zerknąłem na fundamenty spółek i od razu wyrzuciłem spółkę Ciech, ze względu na niebezpieczny rating B ,oraz ze względu na 149mln straty wygenerowane w okresie 12 miesięcy. Pozostałe spółki mają bezpieczne ratingi oraz każda z nich w okresie 12 miesięcy przyniosła zysk.

Azoty Tarnów

kliknij, aby powiększyć

ATT tygodniowy

Azoty mają największy udział w indeksie chemicznym, dlatego wykres ten jest niemal identyczny do wykresu WIG-CHEMIA. Główną różnicą jednak jest mocne wybicie z górnej lini mediany wideł Pitchfork-a, które nastąpiło jednak przy małych obrotach i według mnie powinniśmy teraz oczekiwać korekty w okolicach 38,2% zniesienia Fibo lub środkowej lini mediany. Jest jeszcze możliwość, że poziomem wsparcia będzie górna linia mediany, z taką sytuacją jeszcze się nigdy nie spotkałem i szczerze mówiąć nie za bardzo wiem jak miałbym się zachować przy takim scenariuszu.

Synthos

kliknij, aby powiększyć

SNS miesięczny

Druga pod względem udziału w indeksie spółka zachowuje się zupełnie inaczej od ATT przedstawionego powyżej. Spółka jest w długoterminowym trendzie wzrostowym, co widać na wykresie miesięcznym

kliknij, aby powiększyć

SNS tygodniowy

Problematyczny staję się okres od 2011r. Kiedy to według mnie rozpoczęliśmy trend boczny. Na wykresie tygodniowym wskaźnik MACD jest bliski dania sygnału do kupna, co może nastąpić w dniach najbliższych. RSI na poziomie 48 punktów również wskazuje na tendencję wzrostową w najbliższych miesiącach.

Police

kliknij, aby powiększyć

Police miesięczny

Jest to spółka która w ostatnim czasie przeszła największe wzrosty i jedyne co mogę o niej powiedzieć to, że jest zdecydowanie wyprzedana i powinniśmy czekać na korektę co najmniej do poziomu oporu z 2008r. Które zamieniło się w wsparcie.

Puławy

kliknij, aby powiększyć

Puławy tygodniowy

Kolejna spółka w trendzie wzrostowym zapoczątkowanym w 2009r. Podobnie jak Synthos na wykresie tygodniowym wskaźnik MACD jest bliski danie sygnału do kupna. Ciekawie wygląda opór z 2011r który teraz zamieniło się w wsparcie i mimo delikatnego naruszenia wygląda na to, że ceny respektują ten poziom.

Podsumowanie

Podsumowując, na tą chwilę nie kupuję żadnej z wymienionych powyżej spółek. Uważam, że sektor chemiczny będzie bardzo dobrą inwestycją na najbliższe lata, jednak na dzień dzisiejszy jesty wykupiony. Będę się uważnie przyglądał tej branży oczekując na korektę i po korekcie mam zamiar rozpocząć inwestycje w chemię.

Dzięki wielkie za wytłumaczenie :)
Jutro, a właściwie dzisiaj rano przestudiuję tą stronę i założę konto demo.

Jak sam widzisz z kwotą moich inwestycji nie mam co się pchać na razie do kontraktów, jednak chętnie się ich pouczę na przyszłość?

Jeśli mogę spytać to grasz na akcjach czy kontraktach?

Cytat:
wstawianie stop lossów w arkusz by pilnowały nam pozycji zamiast stopów mentalnych (które potem mogą się skończyć zamknięciem pozycji w innym miejscu niż chcieliśmy).

Stop-loss zawsze będzie wpisywany w arkusz, o mentalnych nawet nie mam mowy.

Cytat:
Odnośnie porady by inwestować w najlepsze branże - zdecydowanie się sprawdza. Lepiej jest obstawiać nawet słabego konia na dobrych zawodach niż na odwrót. Z rachunku prawdopodobieństwa wynika ze w rozwijającej się branży i na rynku który rośnie łatwiej będzie trafić spółkę której wartość rynkowa będzie rosnąć. Polecam przeglądanie branżowych WIGów - pokroju WIGBanki, WIGSurowce, WIGPaliwa itd.

Dokładnie o tym mówie! Z moich analiz na tą chwile zdecydowanie wyróżniają się WIG-BANKI oraz WIG-CHEMIA. Chemia, czyli spółki które ostatnio osiągają rekordowe ceny.

Jeszcze mam pytanie, jaki jest przelicznik na kontrakty WIG20? Od jakiej kwoty można zacząć grę na taki kontrakt?

O jakim W5 mówisz?

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 11 marca 2019 21:43:46
Liczba wpisów: 173
[0,05% wszystkich postów / 0,06 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,498 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d