pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

ImP

ImP

Ostatnie 10 wpisów
Hossa na kredyt trwa w najlepsze - omówienie wyników grupy kapitałowej ATAL za 3 kw. 2017 r.
[Treść ukryta]
>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

W oczekiwaniu na świętego Mikołaja - omówienie skonsolidowanego raportu GK Ailleron S.A za III kw. 2017r
[Treść ukryta]

Plan Marshalla potrzebny od zaraz - omówienie wyników GK IZOBLOK za pierwszy kwartał roku obrotowego 2017-2018 (01.05-31.07.2017)

[Treść ukryta]

Przyspieszenie na zaciągniętym ręcznym - Omówienie raportu Grupy Auto Partner za drugi kwartał 2017r
[Treść ukryta]

Za 2 tygodnie będzie nowy raport. Zobaczymy w jakim tempie konsumują gotówkę.
Na 30.06 mieli 6,5 mln zł na koncie i znikome zadłużenie odsetkowe. Plus dochodzi ta niemała dotacja z NCiBR na działalność R&D.

@mackopl

to się chyba nazywa czeski błąd i jego konsekwencje

Oczywiście chodziło o free float 21,8%

Przekładając to na ilość akcji wychodzi ~42 mln szt, czyli około 120 mln zł w wolnym obrocie (nie uwzględniając oczywiście większych akcjonariuszy poniżej progu 5%).

dzięki za czujność.

Wysoki poziom cukru usypia – omówienie wyników Grupy Kapitałowej Colian Holding S.A. za drugi kwartał 2017r.

[Treść ukryta]

Gotowi na podbój rynków zagranicznych - omówienie skonsolidowanego raportu kwartalnego Grupy Ailleron S.A. za drugi kwartał 2017r

[Treść ukryta]

Słońce z Biedronki – omówienie raportu spółki Helio S.A. za III kwartał roku obrotowego 2016/2017 (01.01.2017 – 31.03.2017)
[Treść ukryta]

To wszystko prawda, jednak inwestorom należy się też jakaś informacja, szczególnie w tak ważnym momencie. Czy wyobrażasz sobie żeby CD Projekt nie poinformował rynku o tym, że przesuwa premierę gry? Angel

Być może jest to trochę przedwczesne narzekanie, ale w sumie to początek września zdecydowanie już minął. Nie chodzi o liczby, chodzi o informację zgodną z zapowiedzią: jest wrzesień. zaczęliśmy.

wyraźnie brakuje im jeszcze wprawy w IR, ale na maile odpisują.

Kopalnia cynku „Stalprodukt” – omówienie wyników skonsolidowanego raportu za II kw. 2017r

[Treść ukryta]

Bardzo ciekawe omówienie raportu i spółki ogólnie. Zabrakło mi tu jednak jednej rzeczy. Piszesz, że biznes spółki się kurczy, co potwierdzają historyczne wyniki. Pomijasz jednak zupełnie polski oddział spółki - IRL Polska, który funkcjonuje od niedawna na naszym rynku. Póki co przynosił jakieś tam przychody z handlu energią na giełdzie, ale właśnie zabiera się za jej sprzedaż polskim odbiorcom końcowym. Nasz rynek ma już dość silną konkurencję, ale jest nieporównywalnie większy od rynków krajów bałtyckich i myślę, że to w Polsce właśnie należy upatrywać dużej szansy na rozwój dla INTER RAO.

Gwint tak jak i Hearthstone to nie MOBA, chociaż wersja na urządzenia mobilne by się przydała. Zobaczymy za dwa tygodnie.

Panowie, wy naprawdę obstawiacie coś innego niż Gwint online? Aż nie chce mi się wierzyć, żeby po tym wysiłku, który włożyli choćby w edycje kolekcjonerskie z kartami do Gwinta, nie wykorzystali tego w multiplayerze. Były różne dementi a propos debiutu gry AAA na GOGu, ale o Gwincie cały czas tajemnicza cisza.

na to pytanie odpowiedziała Pani Karolina Gnaś na oficjalnym forum CDR:

Cytat:
7.Czy gra, która nie jest produktem CDR, a ma pojawić się w GOG-pochodzi od polskiego studia? Czy ma to być może Sniper 3 lub Dying Light?

W ofercie mamy produkty ponad 300 partnerów i w tej kwestii jesteśmy w trakcie rozmów z różnymi developerami/wydawcami. Pisząc o premierze na GOG-u nie mieliśmy na myśli żadnego z wymienionych przez Pana tytułów.

Dzisiaj po południu ogłoszenie zwycięzców Golden Joystick Awards. Moim zdaniem jest spora szansa, że Wiesiek zgarnie pierwsze GOTY, no ale nie uprzedzajmy faktów i trzymajmy kciuki:)

www.gamesradar.com/golden-joys...

Czy to będzie coś co ruszy wreszcie w górę, lub w dół ten zabetonowany kurs? Czy może przyjdzie poczekać, aż do wyników kwartalnych?

no tak ale dochodzą jeszcze pewnie materiały do druku, oprogramowanie, szkolenia...

i kolejny dobry news...

pulsinnowacji.pb.pl/4315136,80...

zamówienie za ponad 2mln zł od władz województwa mazowieckiego

Nie wiem czy zwróciliście uwagę, że do pudełka z nowym dodatkiem dorzucają gratis talie kart do Gwinta. To pokazuje kolejny kierunek rozwoju. Nowy Hearthstone?

Cytat:
Zortrax, polski producent drukarek 3D z Olsztyna, chciałby zrewolucjonizować medycynę – zaprojektował i stworzył pierwsze urządzenie do operowania żył, które powstało w drukarce 3D. Sprzęt już jest wykorzystywany i sprawuje się doskonale. Firma już złożyła patenty na rynku polskim i zagranicznym.

tech.wp.pl/kat,130036,title,Zo...

a tak na marginesie...

Czy ktoś wie czy Zortrax w ogóle opublikuje raport za pierwsze półrocze 2015?

Kontynuuję swoje zainteresowanie GOG.COM.

Na podstawie raportu dowiadujemy się, że 63899 tysPLN osiągnięte w pierwszym półroczu 2015r to aż w 79% efekt sprzedaży gier innych niż W3, co przekłada się na 50480tysPLN w pierwszym półroczu i 31391tysPLN w drugim kwartale 2015.

Porównując to do drugiego kwartału 2014r mamy 48% wzrost sprzedaży. Patrząc na wchodzące do sprzedaży kolejne tytuły i ich ceny, myślę, że ta tendencja może zostać utrzymana na dłużej. Tym bardziej, że jest cały czas wspierana przez kampanię marketingową pod W3 i jego dodatki.

Potwierdzam opinię powyżej. Gram ostatnio w Hearthstone'a i Gwinta w W3 i myślę, że ten drugi wcale nie jest gorszy i ma duże szanse zaistnieć jako samodzielna gra. Podstawowa baza kilku milionów graczy powinna się na początek znaleźć.

Cytat:
Nie dziwi jednak fakt, że spółka ukrywała poziom kosztów

Skąd ten pomysł?

Już dwa lata temu prezes planował oficjalnie koszty produkcji na 45mlnPLN oraz koszty marketingu na 25mlnUSD. Potem te kwoty rosły, również oficjalnie. W międzyczasie rósł również kurs dolara, więc koszt w złotówkach również jest większy.

Ostatecznie redukcja wyniosła 66%.

jeżeli chodzi o wycenę to bardzo przypomina mi się sytuacja z Medicalgorithmics z początku 2014r, kiedy akcje chodziły po 300zł/szt (ponad miliard złotych kapitalizacji), a zysk za 2013r wynosił 11mln.

zakładając, że tu też mamy do czynienia z branżą silnie innowacyjną, kapitalizacja 226mln przy porównywalnym zysku (a czemu nie?) jest realna, nawet już uwzględniając kolejne emisje.

Tak, ta emisja serii D ma być skierowana do inwestorów instytucjonalnych i ma być kilkukrotnie większa niż emisja serii C, czyli można się spodziewać przynajmniej kolejnego miliona akcji, czyli jakieś dodatkowe 15%. W memorandum można też wyczytać, że akcjonariusze serii C będą w pewien sposób uprzywilejowani podczas IPO w przyszłym roku - cokolwiek to znaczy.

Zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat rynku drukarek 3D zachęcam do lektury artykułu z Forbesa:

www.forbes.com/sites/louiscolu...

Wartość rynku w 2013r wynosiła 3,07mld$, w 2018r szacuje się go na 12,8mld$, a w 2020r na 21mld$.
Gigantyczna dynamika. Zortrax musi tylko (albo aż) wytrzymać ogromną konkurencję na tym globalnym rynku.

Potencjał jest. Sam pracuję w firmie motoryzacyjnej i wiem jak potrzebnym wynalazkiem jest drukarka 3D.

Aktualna srednia pierwszej dziesiatki na GOGu: 31.2eur. Caly czas wysoko. W porownaniu do Steama brakuje tytulow AAA. Tylko ktory z wielkich zdecyduje sie na DRMfree?

w całej tej GOGowej prezentacji, którą był uprzejmy udostępnić Greenthumb, liczy się dla mnie tylko jedno zdanie. to które pojawia się w 1:52.

więcej nic nie powiem bo jestem marzycielem, fanbojem, hipokrytą i kimkolwiek mnie tam nazwiecie. :)

porażka prezydenta Komorowskiego wyraźnie zmotywowała rząd PO do działania;)

dostawy do gazoportu w Świnoujściu nawet już w październiku - ogłasza minister Piechociński

http://gazownictwo.wnp.pl/piechocinski-dostawy-do-gazoportu-prawdopodobnie-jesienia,251870_1_0_0.html

to dobra wiadomość dla Duonu, bo dostawy z Kaliningradu są politycznie i technicznie niepewne, a z Kłajpedy możliwe dopiero za dwa lata

alternatywa z Zeebrugge jest z kolei droga

@Scarry

co konkretnie masz na myśli pisząc:
Cytat:
firma może: kłamać, manipulować, przekręcać, niedotrzymywać

co ja takiego sugeruję? proszę czytaj ze zrozumieniem moje wpisy.

poproszę o cytaty i fakty udowadniające twoją tezę. postaraj się bardziej proszę.

jeżeli chodzi o inwestorów vs. spekulantów to nie ma to nic wspólnego z moją osobą i moim zaangażowaniem w akcje CDR.

spekulacja na giełdzie, czyli kupowanie i sprzedawanie akcji w krótkim terminie to jak najbardziej dopuszczalne zachowanie na giełdzie i nie ma w nim nic złego, pod warunkiem że się wie co się robi.

ludzie, którzy grali albo inaczej mówiąc spekulowali pod premierę i wyniki sprzedaży powinni siedzieć cicho ponieważ podjęli (świadome?) ryzyko i powinni przyjąć jego konsekwencje.

nie chodzi mi o to, że ludzie sprzedawali pod wpływem wątpliwości. mieli do tego prawo.
chodzi mi o to, że sprzedawali najwyraźniej pochopnie, emocjonalnie, bezpodstawnie i nie potrafią zaakceptować konsekwencji swoich działań wylewając swoje niesłuszne żale w kierunku spółki i prezesa.

dlaczego ci ludzie tak bardzo przestraszyli się sierpniowego terminu publikacji danych?
dlaczego ci ludzie próbują zrzucić odpowiedzialność za swoje decyzje na innych?

no to dwa cytaty:

Cytat:
Informacje na temat sprzedaży pojawią się najprawdopodobniej dopiero w raporcie półrocznym. Pełne raporty o sprzedaży fizycznej i tak dostajemy po około miesiącu od zamknięcia kwartału, więc teraz dane musiałyby być oparte na szacunkach
- powiedział PAP Kiciński.

przede wszystkim zwracam uwagę na słowo "najprawdopodobniej" oraz na to, że była to wypowiedź prezesa dla PAP, a nie oficjalny komunikat spółki

Karolina Gnaś (IR Manager CDProjekt):
Cytat:
Gra jest popularna, a my tłoczymy nowe płyty. Pełne wyniki sprzedaży W3 za drugi kwartał 2015 r. opublikujemy wraz z wynikami za pierwsze półrocze czyli w sierpniu bieżącego roku.

czy podane 4mln szt to wspomniane pełne wyniki sprzedaży W3 za 2kw?

sytuacja z CDProjektem pokazuje niewygodną prawdę o sporej części tzw. inwestorów indywidualnych na GPW. pokazuje mianowicie, że to zwykli spekulanci dla których horyzont kwartalny to wieczność.

Jak można było sprzedać akcje CDR po informacji, że pełne wyniki pojawią się w raporcie kwartalnym?
Co to za negatywna informacja, niech ktoś mi wytłumaczy.?

Recenzje krytyków i graczy są na poziomie 9/10; gra zajmuje czołowe miejsca we wszystkich sklepach internetowych zarówno w wersji pudełkowej jak i cyforwej; pojawiają się pierwsze dobre dane o sprzedaży z UK i Japonii; błędy w grze są błyskawicznie poprawiane za pomocą kolejnych patchy; wychodzą kolejne DLC; bez przerwy pojawiają się kolejne artykuły o grze - trwa kampania marketingowa; za chwilę targi E3 w Los Angeles

ale nie... ja wiem swoje... nie podadzą informacji o wynikach dwa tygodnie po premierze więc sprzedaję (a potem może po cichu odkupię)

a teraz gdy rzeczywiście padła pierwsza orientacyjna liczba jest wielki skandal, że nie było tak jak niektórzy obstawiali

jest takie wyświechtane giełdowe powiedzenie "kupuj plotki, sprzedawaj fakty".
to co miało miejsce w ostatnim tygodniu to była sprzedaż pod wpływem plotek, wbrew faktom.

ja też mam formalne zastrzeżenia co do sposobu komunikacji tak istotnych danych, tym nie mniej zupełnie nie rozumiem wyrażanego na forach żalu czy rozczarowania ludzi, którzy chcieli sobie SPEKULACYJNIE zarobić na wahaniach kursu i patrzyli w wykresy zamiast skupić się na tym co dzieje się w "realu".

a tym czasem na GOGu...

mimo trwającej "summer-sale", gdzie królują gry poniżej 10 euro, pierwsza dziesiątka POPULAR kosztuje już średnio 30,5 euro. Dwa wydania W3, zajmujące dwa pierwsze miejsca, wcale tej średniej bardzo nie zawyżają - kosztują średnio tylko 32,5euro

dla porównania pierwsza dziesiątka Steam kosztuje średnio....... 32,5euro, czyli tylko 2 euro więcej!

oczywiście skala interesu jest wielokrotnie większa, ale mimo wszystko obserwujcie ten trend

Wszyscy dyskutują o Wiedźminie, a tu powoli faktem stają się zapowiedzi odnośnie GOGa. Zwróćcie uwagę, że pierwsza 25-tka publikowana na stronie głównej to już nie tylko "good old games". Pomijając trzy pozycje związane z W3, aż 9 innych tytułów to gry z 2014-15 roku. Nie wszystkie ceny powalają na kolana, ale są pozycje po 20-30 i więcej euro. Na razie to głównie RPG, zobaczymy co będzie dalej.

Ja tak to rozumiem:

Jeżeli koszty będą rozpoznawane proporcjonalnie do planowanej sprzedaży w ciągu pierwszych kilku lat, to możemy spekulować, że w pierwszym roku (w sumie II, III, IV.kw 2015) pokażą w raportach około 50% kosztów wytworzenia gry (50% wolumenu W3 z pierwszych 3-4 lat sprzeda się w pierwszym roku ??) oraz niedużą część kosztów marketingu.

Większość kosztów marketingu poniosą dystrybutorzy, ale odbije się to w efekcie na mniejszych przychodach CDR. Można się domyślać, że też będzie to robione proporcjonalnie, a nie jednorazowo.

Czyli przykładowo: jeżeli taki dystrybutor ma marżę 20% to doliczy do tego jeszcze 10% kosztów marketingu i w efekcie tylko 70% kwoty z jednej sztuki trafi w postaci przychodu do CDR.

Od tego przychodu będą odliczane różne koszty, min. proporcjonalnie rozpoznawany koszt produkcji.

co o tym myślicie?

To, że gra sprzeda się w dużej ilości jest wysoce prawdopodobne. Dużo ważniejsza liczba w tej chwili to zysk z jednej sztuki. Po cichu liczę na to, że nasi rodzimi analitycy pomylili się w swoich rachunkach nie doceniając warunków umów dystrybucyjnych kopii konsolowych oraz popularności GOGa jeżeli chodzi o wersję PC-tową.

Cytat:
"Celujemy w wyższą marżę brutto na Wiedźminie III, niż na Wiedźminie II. W przypadku Wiedźmina II około 1/3 przychodów to były koszty, a 2/3 zysk" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Piotr Nielubowicz, członek zarządu CD Projekt.

ile to będzie netto?

Gazprom nie dogadał się z PGNiG odnośnie obniżki cen gazu. Oznacza to sprawę przed trybunałem arbitrażowym w Sztokholmie.

Duon będzie więc mógł nadal konkurować z PGNiG kupując tańszy gaz na Zachodzie i oferować go swoim klientom.

wyborcza.biz/biznes/1,100896,1...

Kolejny dowód na to, że CDR to nie tylko deweloper gier:

świeżo otwarty "witcher store":

https://www.witcherstore.com/shop/

niby to tylko jakieś t-shirty i medaliony, ale ceny są konkretne. no i marża na tym będzie pewnie duża.

taka kolejna cegiełka do całości biznesu.

@anty_teresa

Jeżeli mówimy o potencjale Cyberpunka to jest on nieporównywalnie większy niż Wiedźmina. Z całym szacunkiem dla pana Sapkowskiego, system Mike'a Pondsmitha jest dużo bardziej popularny na świecie niż saga o Wiedźminie, a właśnie autor CP2020 jest współtwórcą nowej gry.

Dodajmy do tego jeszcze gotowy i sprawdzony silnik 3D, który nie powinien już sprawić niemiłej niespodzianki jak ta stojąca za obsuwą z 2014r.

Patrząc na rozmiar teamu w Warszawie i team w Krakowie, myślę, że będą w stanie pracować równolegle nad jeszcze jednym tytułem oprócz CP2077.

Perspektywy są pozytywne, ale kilkukrotnych wzrostów to tu szybko nie zobaczymy. No chyba, że dodatkowo nastąpi jakiś przełom i GOG Galaxy wyrwie Steamowi kilkanaście procent rynku:)

Ruszyła oficjalna kampania marketingowa W3.

Pod tym linkiem można zobaczyć spot TV:

poza tym:

w poniedziałek mija okres embargo na publikacje światowej czołówki youtuberów zajmujących się grami, którzy mieli okazję poznać polską gościnność przez dwa dni w zeszłym tygodniu w Warszawie;

będzie się działo

Dziś pojawiła się istotna z biznesowego punktu widzenia informacja. CDR planuje wypuścić 2 duże płatne dodatki do W3. Pierwszy w październiku br, drugi w Ikw 2016. Razem 30 godzin dodatkowej rozgrywki za bagatela 25 euro. To będzie spory zastrzyk gotówki oprócz tych x milionów spodziewanych ze sprzedaży wersji podstawowej.

www.gog.com/game/the_witcher_3...

@tekla
GOG.com miał w 2014r 73,6mln przychodów ze sprzedaży i 7,1mln zysku, mimo dużych nakładów na inwestycje (nowe wersje językowe serwisu, GOG Galaxy). Patrz strona 33 raportu rocznego.

@win1248
Jeżeli GOG Galaxy wypali (premiera podobno w maju), będzie wreszcie sprzedawał hitowe gry po 40-60$, a nie tak jak do tej pory po kilka-kilkanaście. Ten cały hałas wokół Wiedźmina służy przecież również reklamie GOGa. Jedno nakręca drugie. Przy odrobinie szczęścia za 2-3 lata będzie konkurencją dla Steam-a. Ciekawe ile Steam ma rocznych przychodów?

Patrząc na piątkowy wykres kursu CDR trudno jest mi powiązać spadek rozpoczęty po 16:00 z jakimkolwiek wydarzeniem. A budżet marketingowy znany był chyba od roku i jest to dobra informacja.

Jako przyszły grający w W3 miałem natomiast wczoraj bogaty w informacje wieczór. O 16:30 odbył się live-stream z naczelnym niemieckiego Gamestara, który jako pierwszy dziennikarz na świecie miał okazję grać w Wieśka przez 2 dni bez żadnych ograniczeń. Krótko mówiąc gość był zachwycony.

Pod tym linkiem znajdziecie garść informacji przetłumaczonych na angielski:

forums.cdprojektred.com/thread...

Ludzie, którzy dzisiaj sprzedawali nie doczytali chyba, że tak horrendalna dynamika zysku netto w 2014r to efekt zdarzeń potencjalnie jednorazowych (hurtowy handel gazem). Informował o tym wcześniej zarząd. Jeżeli porównać konserwatywną (takie mam odczucie czytając) prognozę na 2015: 16,9mln z pierwszą prognozą na 2014: 12,9mln, to mamy ładny przyrost. Do tego jeszcze dywidenda i informacje o pierwszych sukcesach AMB Energia.

Rozumiem. Nie do końca o to mi chodziło. CDR jest analizowane i wyceniane pod kątem wyników Wiedźmina 3 od ponad roku albo dłużej. Padają różne wersje milionów sprzedanych egzemplarzy gry czy warianty rozwoju GOG.com mające dać zysk na koniec 2015 czy w 2016 roku. Nie widziałem, żeby ktoś zwrócił uwagę na zupełnie darmowy potencjalny przychód wynikający z relacji USD/PLN. Nie jestem oczywiście wróżką i nigdy nie będę też "inwestował" na forexie, ale gdybym miał zgadywać wpływ przyszłej podwyżki stóp w Stanach to obstawiłbym dalszy wzrost kursu dolara. ?

Dużo się pisze o negatywnym wpływie silnego dolara na wyniki spółek odzieżowych albo słabego rubla na wyniki eksporterów na wschód. Jakoś nie widziałem jeszcze analizy wpływu bagatela 25% wzrostu USD/PLN na potencjalne przychody CDR. Sprzedaż w Stanach to będzie (strzelam) jakaś połowa przychodu, więc niemało.

Na stronie fanklubu Wiedźmina oraz na oficjalnym forum CDProjekt-u pojawiły się informacje o testach grywalnego dema dla polskich i zagranicznych dziennikarzy branżowych. Testy miały miejsce w zeszłym tygodniu, była możliwość sprawdzenia gry przez kilka godzin na różnych platformach sprzętowych.

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to już w przyszłym tygodniu albo w tzw. niedalekiej przyszłości będziemy mieli wysyp artykułów i informacji opisujących konkretne wady i zalety nowego Wieśka. Takie fakty mogą krótkoterminowo ruszyć kursem w tą lub inną stronę.

www.witchersite.pl/component/c...

www.cdprojekt.com/Forum,t,680,...

Odpowiedź jest prosta - długoterminowo nie wpłynie to na kurs. Nadal sprzedając w tym tempie państwo Drzymałowie pozbędą się wszystkich akcji w pierwszej połowie roku. Jeżeli to rzeczywiście nastąpi to będzie to krótkoterminowy czynnik powodujący nadpodaż akcji na rynku i krótkoterminowy spadek kursu.

Jedyne co liczy się długoterminowo to wyniki finansowe. Następny raport może jeszcze pokazać stratę, ale musi poinformować o zakończeniu restrukturyzacji i innych działań negatywnie obciążających wyniki. Jeszcze kolejny powinien być już na plusie. W przeciwnym wypadku, patrząc na zadłużenie, spółka będzie zmierzała w stronę bankructwa. Aż nie chce się w to wierzyć, ale z drugiej strony nie byłby to jakiś nadzwyczajny przypadek w przemyśle motoryzacyjnym.

Miejmy nadzieję, że niemieccy managerowie mają trochę oleju w głowie i wybrną z tej ciężkiej sytuacji. Dobrze, że są nowe kontrakty, ale to oczywiście nie musi przełożyć się na zyski. Na źle skwotowanych i przeprowadzonych projektach można również stracić.

Action (Games Lab) wypuścił wreszcie zapowiadaną grę na urządzenia przenośne - Nelly's Puzzle Jam. Mimo, że nie jestem fanem gier na tablety, pograłem z zainteresowaniem ze 30min. Gra się przyjemnie, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że firma zarobi na tym jakieś pieniądze. O ile pamiętam włożyli w produkcję 180kPLN. No ale może jestem już z innego pokolenia i się nie znam.

Wolałbym, żeby Action skupiło się na poprawianiu sprzedaży w Niemczech - tam leżą prawdziwe pieniądze do zgarnięcia.

@irfy
@scarry

Przyjemnie czyta się Wasze merytoryczne wpisy na temat samej gry, choćby nawet były zabarwione odrobiną ironii czy złośliwości. Widać, że znacie się na rzeczy.

Ze swojej strony dorzucę jeszcze kilka przemyśleń i faktów, które do tej pory nie pojawiły się na forum.

1. W3 dostał kilka dni temu prestiżową nagrodę VGA 2014 w kategorii Most Anticipated Game, na którą głosują fani z całego świata, a to oni właśnie kupują gry. Żeby nie było za różowo, trailer Elder Blood, pokazany podczas gali wręczenia nagród był chaotyczny i przynajmniej słaby graficznie, co spotkało się z falą krytyki na youtubie i forach gamingowych. Przedstawiciele CDR tłumaczyli się pośpiechem i problemami z kompresją filmu, ale mnie to do końca nie przekonało - do tej pory nie pokazali poprawionej wersji. Drugi fakt, to dość konserwatywna reakcja publiczności na prezentację Wiedźmina 3 - nie było jakiegoś szalonego entuzjazmu, tak jakby wciąż nie był to tytuł powszechnie rozpoznawalny, a tu leży klucz do wysokiej sprzedaży, sama jakość gry nie wystarczy.

2.Jeżeli chodzi o zakończenie trylogii o Wiedźminie i wyczerpanie tematu, to pozwolę się nie zgodzić. Świat Sapkowskiego jest bardzo bogaty w ciekawe postaci, które można eksploatować w kolejnych grach. Ostatnio pojawiła się informacja, że w W3 będzie można przez dłuższy czas zagrać kimś innym niż tylko Geraltem. Stawia się na Ciri, bądź Yennefer. Są to bardzo mocne i wyraziste bohaterki, świetnie nadające się na kolejne gry. Silnik gry i świat jest stworzony, wystarczy napisać scenariusz.

3. Zespół pracuje nad sandboxem dużo bardziej skomplikowanym niż seria Elder Scrolls. Oprócz skomplikowanego wątku głównego ma jeszcze do ogarnięcia te wszystkie niebanalne sidequesty mające również wpływ na fabułę. Na jednej z prezentacji REDzi pokazywali taki skomplikowany graf zależności przyczynowo-skutkowych będących wynikiem takich a nie innych decyzji - to jest źródło wielkiej ilości potencjalnych bugów i wymaga ogromnej ilości godzin testów, żeby sprawdzić wszystkie ścieżki. Trudno się dziwić, że mają problemy. Można się dziwić, że przyznają to dopiero teraz. Można mieć też pretensje, że brak było do dziś informacji o faktycznym zaawansowaniu prac.
Nie do końca rozumiem PR firmy. Moim zdaniem gdzieś się zamieszali.

Wszystko wskazuje na to, że CDR chce zrobić najambitniejszą grę RPG w dotychczasowej historii i jest szansa, że im się to uda. Niestety najambitniejsza nie znaczy najbardziej popularna, a to drugie właśnie przynosi zyski. Trzymajmy kciuki, żeby udało im się dotrzeć do jak największej grupy odbiorców, jeżeli nie w pierwszym, to w drugim, trzecim a nawet piątym roku sprzedaży.

zastanawia mnie fakt dlaczego poinformowali o tym akurat dzisiaj

być może mieli jednak w planie dotrzymać terminu lutowego, ale po naprawdę ostrej krytyce ostatniego trailera, który ukazał się w sobotę rano, stwierdzili, że gracze im nie wybaczą jeżeli wszystko nie będzie zrobione na 200% i wybrali mniejsze zło jakim jest powtórne przesunięcie premiery.

jak widać panowie trochę rzucili się z motyką na słońce; nikt wcześniej nie zrobił tak rozbudowanej i tak złożonej gry rpg. wszyscy uwierzyli w cudowną moc zespołu CDPRED, a ten po prostu nie wytrzymał prawdopodobnie zabójczego tempa prac i potrzebuje chwilę oddechu żeby to wszystko pokończyć.

mimo, że jako gracz i fan Wiedźmina, czuję się dziś głęboko rozczarowany, pozostaję optymistą i wierzę, że to co zobaczymy w maju będzie najwyższych lotów. dwukrotne przesunięcie terminu premiery nie jest niczym nadzwyczajnym w tym biznesie, a sam fakt, że nie chcą nam wcisnąć shitu byleby tylko dotrzymać daty albo więcej zarobić, jest godny pochwały.

ale będzie fajna korekta kursu;)

Z tego co się orientuję jedynym RPG porównywalnym z Wiedźminem 3 wydanym w ostatnim okresie jest Dragon Age: Inquisition, który miał premierę 2 tygodnie temu. Według statystyk vgchartz.com, w pierwszym tygodniu sprzedano 870tys kopii tej gry na wszystkie 3 platformy (PS4,X1,PC) razem. Patrząc na gameplay, recenzje, nagrody dla obu gier, myślę, że jest to wynik do przebicia dla W3. W preorderach, tylko w USA, na 14 tygodni przed premierą, W3 ma 197tys sztuk i jest to nieco lepiej niż DA:I w porównywalnym okresie.

Patrząc na te statystyki dla różnych gier, jedno rzuca się w oczy: PS4. Konsola Sony stanowi 50% sprzedaży. W związku z tym naprawdę trudno odnosić wyniki W2, który wyszedł oryginalnie tylko na PC, po roku na XBOXa, a na Playstation wcale, do spodziewanych wyników W3.

Scarry

a może ustawodawca w USA zakaże dystrybucji Wiedźmina z przyczyn obiektywnych i kurs CDR kompletnie się załamie...?

używając twojego stylu argumentacji można zaprzeczyć każdej tezie

ja rozumiem, że na tym forum wypada być ostrożnym realistą, ale miejmy umiar

giełda i biznes zawsze zawierają pewien element rachunku prawdopodobieństwa, który jednak powinien być oparty o fakty z teraźniejszości i przeszłości

GOG wywalczył sobie dobre imię i pozycję na rynku, stosując takie nowości jak DRM-free, czy możliwość zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni, jeżeli gra nie działa. Ludzie ich za to szanują. Nie rozwija się tak szybko jak by sobie tego niektórzy życzyli, ale jednak cały czas ich sprzedaż rośnie. Właśnie kończą pracę nad GOG Galaxy, która może stać się konkurencją dla innych platform do grania online. Podpisują umowy z nowymi dystrybutorami, jak Lucasfilm i zwiększają ilość dostępnych tytułów. Próbują rozwijać sprzedaż filmów DRM-free.

To są niektóre argumenty wspierające wzrost sprzedaży GOG.

Jakie są, poparte faktami, argumenty za spadkiem sprzedaży w przyszłym roku?

@baks:

Wydawanie czegokolwiek nowego dużego (Cyberpunk) w 2015 byłoby strzałem w stopę. CDR musi się skupić na eksploatacji tematu Wiedźmina, tak żeby podtrzymać wysokie zainteresowanie grą przez wiele miesięcy przyszłego roku. Przykładem jest te 16 darmowych DLC, które mają systematycznie wypuszczać po premierze. Inny gorący tytuł nie powinien konkurować o uwagę graczy w tym samym okresie.

Jeżeli chodzi o Cyberpunka to ucieszyłbym się z jakiegoś trailera-zajawki na targach E3 w Los Angeles w czerwcu. Premiera, moim zdaniem, na koniec 2016r.

Jeżeli chodzi o finansowanie, to nie zapominaj o GOG.com, który wygeneruje jakieś kilkanaście mln zysku w przyszłym roku oraz o kilkudziesięciu milionach gotówki które firma ma na koncie przy zerowym stanie kredytów.

Raport za trzeci kwartał bez niespodzianek.

Przychody rosną o około 16% względem 2013r. Zysk jest nadal stratą, ale "tylko" -2mlnPLN (za IIkw było "tylko" -4mlnPLN). Cały czas mamy restrukturyzację i przenosiny produkcji do Grodziska Wlkp. Zarząd podtrzymuje, że ma się to zakończyć do końca roku (chyba kiedyś była mowa o listopadzie). Wygląda na to, że skończyły się już te duże odpisy amortyzacyjne (hotel sprzedano we wrześniu).

Podtrzymana jest też prognoza 450-500mln PLN sprzedaży oraz 30-32mlnPLN EBITDA. O ile sprzedaż wydaje się być realna do wykonania (za trzy kwartały 336mln) o tyle 30mln EBITDA wydaje się być niemożliwe (za trzy kwartały 19mln, w tym 2,8mln za trzeci kwartał).

Jako ciekawostka, w raporcie podają, że EBITDA oczyszczona z tegorocznych jednorazowych wydatków wyniosłaby około 36mln za 9 miesięcy (czyli tyle powinniśmy oczekiwać w 2015-16).

Fabryka w Użogorodzie ma się dobrze, ale obecna sytuacja jest na tyle niepewna, że trudno przewidzieć czy będzie możliwy dalszy rozwój produkcji na Ukrainie.

Zadłużenie oczywiście bez zmian, bardzo wysokie. W samym tylko IIIkw wpłynęło kolejne 10mln gotówki z kredytów.

a rzuć okiem na ten artykuł:

sourceable.net/world-housing-g...

nie ma tu konkretnych cen, ale jest mowa o 5-6% ich wzroście

minął tydzień, głosowanie zakończone; transmisja z wręczenia nagród Golden Joystick 2014 o godzinie 16:40 pod poniższym linkiem:

www.twitch.tv/goldenjoystickaw...

dla przypomnienia, Wiedźmin 3 startuje w kategorii Most Wanted (w 2013r wygrał, pokonując nawet takie wydarzenia jak debiut konsol X1 i PS4)

Czy mógłbyś podać źródło liczb którymi operujesz?

Na stronie 106 tego wątku cytowany jest prezes Kiciński:
Cytat:
Jak zdradza Adam Kiciński, prezes warszawskiej spółki, koszty produkcji i późniejszego marketingu trzeciej części Wiedźmina przekroczą 100 mln zł.

- Bezpośrednio na produkcję gry planujemy wydać co najmniej 45 mln zł. Oczekujemy także, że budżet marketingowy trzeciej części Wiedźmina będzie w okolicach 25 mln USD – mówi szef CD Projekt.

Łącznie daje to ponad 110 mln zł.

Cytat:
Adam Kiciński podkreśla, że o ile 40 mln zł, które idzie na produkcję, od razu wpadnie w koszty CD Projekt Red, to 25 mln USD będzie rozliczane inaczej. Założenie jest takie, że najpierw wyłożą je przyszli dystrybutorzy Wiedźmina 3, a następnie odbiorą je od przychodów z każdego sprzedanego egzemplarza. Światowym wydawcą gry jest bowiem CD Projekt.

- Wydatki na marketing poniesione przez naszych dystrybutorów nie będą naszymi kosztami, ale zostaną potrącone z należnych nam przychodów ze sprzedaży gry – tłumaczy Adam Kiciński.

Krótko mówiąc nie wydali 100 baniek na produkcję, tylko wydadzą w sumie (łącznie z IVkw 2014 i Ikw 2015) około 45mln. Nie ma z tym problemu, bo firma nie ma zadłużenia i mimo takich obciążeń jeszcze generuje gotówkę. Większość kosztów w sensie gotówki została poniesiona.

Koszty marketingu ~75mlnPLN zostaną potrącone z wpływów ze sprzedaży.

Krytyczne pytanie brzmi jaka będzie sprzedaż i przy jakiej marży? Jeżeli rzeczywiście będzie to tak dobra gra na jaką się zapowiada, to nie wyobrażam sobie, że nie sprzeda się w sumie w 10mln kopii, odnosząc to do ~20mln bezpośredniego rywala sprzed kilku lat czyli Skyrim-a, którego większość internetu uważa za grę porównywalną klasą do W3.

Nie umiem wyliczyć kursu na podstawie tych hipotetycznych danych. Ciężko jednak wątpię by kurs stał w miejscu, lub spadał jeżeli będą w stanie pokazać >100mlnPLN zysku netto w przyszłym roku.

Tak czy inaczej W3 to dopiero początek. Za nim idzie Cyberpunk 2077, który jest osadzony w świecie nieporównywalnie bardziej popularnym niż świat Sapkowskiego. Tu powinno być znacznie łatwiej o szersze grono odbiorców, a co za tym idzie skalę sprzedaży.

"Na pewno" odnosiło się do firmy Pana Bagińskiego. Wszystko co do tej pory realizowali dla CD Projektu było (moim zdaniem) najwyższych lotów, jestem więc o nich spokojny. Co do samego W3, to bardziej pasuje w tej chwili określenie "mam nadzieję graniczącą z pewnością".

Tak czy inaczej karty zostaną wyłożone na stół dopiero gdy dowiemy się o pierwszych danych sprzedażowych, czyli jakiś początek marca.

Geralt to dopiero wyciągnie miecz jak za tydzień po zamknięciu naszej giełdy otrzyma Golden Joystick Award w kategorii Most Wanted. Nawet jeżeli nie dostanie, to na pewno obejrzymy sobie kolejne wspaniałe intro CGI autorstwa Platige Image i będziemy o jedno wydarzenie bliżej do lutowej premiery.

Dziś opublikowany wywiad z prezesem Calińskim nastraja dość optymistycznie:

1. Prognozy zysku z rekomendacji DM BOŚ i DM PKOBP (około 19-21mlnPLN zysku netto) realne do spełnienia, ale więcej informacji dopiero po wynikach za IIIkw.

2. Możliwe poprawienie wyników w 2015r (zysk powyżej 20mlnPLN) w związku ze wzrostem obrotu gazem i energią elektryczną

3. Rozważane jest rozpoczęcie wypłaty niewielkich dywidend.

4. Duon mierzy w dwucyfrowy udział w rynku (obecnie 1%) w mniej niż 5 lat. Warunkiem uwolnienie taryf dla przedsiębiorców.

Żródło darmowe:

www.trigon.pl/files/daily_08_2...

Żródło płatne:

www.parkiet.com/artykul/139378...

Holding Wronki S.A. podpisał z polskimi TFI umowę przedwstępną na sprzedaż 400k akcji po 104PLN/szt.

Ciekawe czy to będą pieniądze na budowę tej nowej hali produkcyjnej we Wronkach. ?

www.bankier.pl/wiadomosc/Holdi...

Kilka nowych faktów z dzisiejszego Trigon Daily (podsumowanie wywiadu z prezesem):

-brak spodziewanych zdarzeń jednorazowych w II półroczu
-kontrakt dla Nissana w Rosji niezagrożony (ale przychody o 20% niższe niż planowano)
-produkcja na Ukrainie bez zakłóceń
-zakończenie restrukturyzacji do końca listopada
-w perspektywie 1mldPLN przychodów (w ciągu 5 lat) oraz wypłata dywidendy (od 2016r)

źródło:
www.trigon.pl/files/daily_08_2...

Podczas wczorajszej prezentacji Iphone 6, CDProjekt Red został wymieniony jako jeden z twórców gier na nowe telefony Apple'a.

www.cdprojekt.com/Press_Room/A...

Mała rzecz, a cieszy.

Jeżeli chodzi o informacje o przychodach Użgorodu znajduje się ona na 26 stronie raportu:

Cytat:
W pierwszym półroczu 2014 r. Groclin Karpaty osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 4.000 tys. PLN oraz zatrudniała blisko 300 pracowników.

Rzeczywiście wygląda na to, że kupują oni półprodukt z Polski, dodają kolejne procesy i sprzedają z powrotem.

Chciałem podkreślić dwie rzeczy: 1)wyniki są złe, ale nie wynikają z podstawowej działalności firmy tylko z wydarzeń jednorazowych spowodowanych sensowną, jak się wydaje, konsolidacją i restrukturyzacją. 2) Wpływ Ukrainy jest lekko demonizowany - spójrzcie gdzie leży Użgorod i Dolina i pomyślcie jak mocno konflikt musiałby się rozszerzyć, żeby wpłynął na ich działalność. Gdyby Rosja poszła czołgami na Kijów, wtedy niepokój byłby uzasadniony.

Żeby być jednak obiektywnym, trzeba dodać jeszcze to:

Cytat:
Rozwój sytuacji na Ukrainie i jej wpływ na działanie fabryki w Użgorodzie. Niestabilna sytuacja polityczna na Ukrainie, a w szczególności potencjalny negatywny rozwój wydarzeń w tym kraju może niekorzystnie wpłynąć na możliwość zrealizowania planów, przede wszystkim w zakresie pozyskania nowych kontraktów, ale także realizacji obecnie prowadzonych. Spółka jest jednym z oferentów ubiegających się o pozyskanie nowych kontraktów realizowanych między innymi w branży motoryzacyjnej.
Sytuacja na Ukrainie, wpływa bezpośrednio na ocenę Grupy w procesie wyboru dostawcy. Nie jesteśmy w stanie określić, w jakim stopniu obecna sytuacja będzie wpływała na ostateczny wybór dostawcy.

Na koniec, tytułem żartu, można by nawet pospekulować, że fatalny kurs hrywny pomaga Groclinowi (koszty w hrywnach, sprzedaż finalna w euro) ;)

pozdrawiam posiadaczy akcji

Nareszcie są kolejne (dobre) wyniki. Przychody, zysk, marża brutto w górę. Może wreszcie kurs ruszy w tą samą stronę. Teoretycznie, w związku z emisją obligacji z przeznaczeniem na kapitał obrotowy, w drugim półroczu powinno być jeszcze lepiej.
Mam nadzieję, że ktoś z bardziej kompetentnych forumowiczów wrzuci tu szczegółową analizę raportu.

Dokładnie tak. Wygląda źle i tak miało być, więc trochę dziwne jest to -8% w dniu dzisiejszym.
Poniżej kilka faktów z raportu skonsolidowanego:

1. Wyniki z 2013r to wyniki firmy Kabel-Technik Polska + efekt rozliczenia odwrotnego (połączenie z Groclin SA), natomiast 2014r to już wyniki całej grupy po połączeniu - trudno to porównywać.

2. Wyniki sprzedaży są zgodne z założeniami i mają rosnąć. Problemem są zyski z tej sprzedaży które są obciążone kilkoma zdarzeniami jednorazowymi:

a) przyspieszona amortyzacja obiektów hotelowo-sportowych (8.7 mln PLN). Chcą to sprzedać, jest już umowa przedwstępna na 3,6mln

b) kosztowna przeprowadzka produkcji wiązek z Czaplinka do Grodziska w celu zwolnienia powierzchni na projekty dla kolei

c) koszty akwizycji (SeaTcon), bądź prób akwizycji (CarTrim)

d) zysk z okazjonalnego nabycia SeaTcon (6.7mln)

3. Jeżeli dobrze rozumiem to fabryka na Ukrainie miała w pierwszym półroczu sprzedaż 4mlnPLN, co stanowi 1.7% sprzedaży grupy i wiele mówi o ukraińskim ryzyku dla całej firmy

4. Firma prowadzi program redukcji kosztów

5. Firmę czeka w 2015r wydatek min. 2.7mln PLN na budowę fabryki w specjalnej strefie ekonomicznej

6. Prognozy na cały 2014r co do przychodów i EBITDA zostały podtrzymane

7. Firma jest mocno zadłużona (~300mlnPLN)

Dodatkowo, jeżeli chodzi o emisję akcji, którą przegłosują na NWZ 23.09, to stanowić ona będzie 3% dotychczasowej liczby akcji. Będzie skierowana do managementu w ramach progamu motywacyjnego. Objęcie akcji może nastąpić dopiero w 2018r po realizacji programu.

Takie są fakty, chyba że coś źle interpretuję.
Jak dla mnie: jest źle, będzie sporo lepiej w 2015.

Informacje
Stopień: Obeznany
Ostatnia wizyta: 10 stycznia 2018 22:24:59
Liczba wpisów: 69
[0,02% wszystkich postów / 0,03 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,656 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,47% +30 293,47 zł 50 293,47 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d