pixelg
Zortrax - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Zortrax

witcher
0
Wpisów: 16
Wysłane: 6 lutego 2015 13:09:25
Spółka planuje debiut na GPW jeszcze w tym roku.

http://stooq.pl/n/?f=944269

Firma, która kojarzy się z branżą drukarek 3D.
Pierwsza polska firma, która odniosła sukces na Kickstarterze. Kampania, która zbierała fundusze na zrealizowanie projektu drukarki 3D Zortrax M200, zakończyła się 21.06.2013
Spółka choć chciała pozyskać 100.000$, w rzeczywistości zebrała prawie 180.000$.

centrumdruku3d.pl/projekt-druk...

Później zrobiło się o spółce głośno, dzięki kontraktowi z firmą Dell zaledwie kilka miesięcy od Kampanii na Kickstarterze, w którym wspomniany Dell zamówił 5.000 drukarek.

pierwszymilion.forbes.pl/polsk...

Następnie jako pierwsza firma w Polsce i jedna z pierwszych w Europie otworzyła sklep z drukarkami 3d w Krakowie. Nie wiem kiedy został otwarty, ale już funkcjonuje.

pierwszymilion.forbes.pl/zortr...

W grudniu zeszłego roku drukarka firmy Zortrax została uznana najlepszą na świecie.

www.chip.pl/news/sprzet/drukar...

Tutaj jeszcze w razie czego link do wywiadu z właścicielami firmy.

Branża 3D dopiero raczkuje na świecie, ale bez wątpienia ma ogromny potencjał.
Polski firmy wydają się bardzo konkurencyjne w tej branży i osiągają swoje małe sukcesy, na pewno jest szansa na świetlaną przyszłość przed nimi. Z drugiej strony, wiadomo że konkurencja nie śpi, więc jest ryzyko, że wszystko szybko upadnie.

Macie jakieś przemyślenia na ten temat?
Obserwuję spółkę od jakiegoś czasu i bez wątpienia mnie zaintrygowała.

Nie wiem czy wybrałem dobry temat, gdyż nie ma informacji czy spółka planuje debiut na rynku głównym GPW czy na NewConnect (pewnie bliżej do tego drugiego, na tym etapie rozwoju).

ucofb
1
Wpisów: 1 199
Wysłane: 7 lutego 2015 18:20:53
To jest firma, którą chciałbym mieć w portfelu w związku z dużym potencjałem rozwoju. Jeśli będzie ipo, a prospekt emisyjny będzie ok to poważnie się zastanowię nad kupnem.

Kwestie są jednak też dwie:
1. Jakie wyniki pokazuje spółka, oraz jak to będzie wycenione,
2. Jestem uprzedzony do kupowania spółek na debiutach, wole kupić po kilku dniach, tygodniach po obserwacji jak rynek spółkę je czyt. jak zachowuje się kurs.

To jest jedna z niewielu firm polskich o których jest dosyć głośno w dolinie krzemowej. Czytałem wywiad gdzie gość siedzący w dolinie od lat na pytanie czy wymieni jakieś polskie innowacyjne firmy to zortax wymienił jako number one, a to wbrew pozorom jest coś, kontrakt od della dla mało znanej polskiej firmy to też coś.
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 7 lutego 2015 18:23

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 653
Wysłane: 7 lutego 2015 19:45:03
Spółka jest też korzystnie prowadzona dla obecnych właścicieli. Najpierw przyszli po pieniądze na Catalyst. Skoro udało się domknąć emisję, to znaczy, że skonsumują zysk, a dopiero potem wejdą na GPW. I wycena będzie już naprawdę duża, bo ryzyka wzięli na siebie w dużej mierze obligatariusze, więc ryzyko kapitału akcyjnego zostało zmniejszone.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Ann
0
Wpisów: 703
Wysłane: 7 lutego 2015 23:23:14
Bardzo ciekawa spółka i spory potencjał w związku z mocno perspektywicznym rynkiem.

Cytat:
W swoim raporcie Deloitte zwraca także uwagę na dynamiczny rozwój druku 3D. Według prognozy Deloitte w tym roku na świecie zostanie sprzedanych blisko 220 tys. drukarek 3D o łącznej wartości 1,6 mld dolarów. Do roku 2017 około 70 proc. całej sprzedaży tych urządzeń trafi do konsumentów prywatnych, będą to jednak urządzenie o ograniczonej funkcjonalności.

Agnieszka Zielińska dyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte podkreśliła, że polskie firmy, jako jedne z pierwszych wkroczyły na rynek drukarek 3D, co pozwoliło im zająć dobrą pozycję.

„W ubiegłym roku sprzedały one około 10 proc. drukarek 3D na świecie. Z polskiej drukarki 3D korzysta m.in. BMW, Audi i Stihl oraz Dell. Obecnie produkty jednej z polskich firm są dostępne w 16 krajach. Inna polska firm w ub. roku podpisała kontrakt wart 100 tys. dolarów z amerykańskim gigantem sprzedaży internetowej Amazon.com. Z naszych rozmów z polskimi producentami drukarek 3D wynika, że w najbliższych latach Polska powinna utrzymać swoją znaczącą pozycję” – mówiła Zielińska. Dodała, że branże, które skorzystają na druku 3D to motoryzacja, architektura, biżuteria czy medycyna.

www.pb.pl/3992896,65598,deloit...

Poniżej też parę słów o spółce :

pulsinwestora.pb.pl/3994175,51...

PituPitu
0
Wpisów: 3
Wysłane: 8 lutego 2015 07:11:56
ucofb napisał(a):

Kwestie są jednak też dwie:
1. Jakie wyniki pokazuje spółka, oraz jak to będzie wycenione,
2. Jestem uprzedzony do kupowania spółek na debiutach, wole kupić po kilku dniach, tygodniach po obserwacji jak rynek spółkę je czyt. jak zachowuje się kurs.

1. Wedlug mnie jezeli bedą mieli kilka mln zysków to inwestuje w ciemno. Ale czas pokaże, na razie nic nie słychać o żadnym sprawozdaniu.
2. Tez wyznaję taką samą zasadę, aczkolwiek czasami robie wyjątki.

Póki co pozostaje czekać, nie ukrywam że nowe technologie dają duże zyski ale obarczone są też dużym ryzykiem. Mam troche ich obligacji, mam nadzieję że dotrzymają słowa i spełnia obietnice z czasów emisji.
Edytowany: 8 lutego 2015 07:13

psychologtlumu
0
Wpisów: 79
Wysłane: 8 lutego 2015 08:32:37
Ja trochę ostrożniej podchodzęn do tematu po przygodzie z firmą VIGO System z sektora kosmicznego, która zadebiutowała w tamtym roku na giełdzie. Co z tego, że były fajne wyniki finansowe, unikalny sektor działalności i na prawdę "kosmiczne" perspektywy. Właściciele, którzy również sprzedawali część swoich akcji w ofercie wycenili ją tak wysoko na starcie, że teraz jest to kłopotem dla kursu.

A przypominam, że zapisy zredukowano w detalu o 89% co ostatnimi czasy jest raczej rzadkością na rynku. I cena cały czas kręci się wokół ceny z oferty.

http://stooq.pl/q/g/?s=vgo

Ale wycena na poziomie gdzie C/WK wynosi ponad 8 dyskontuje zyski na kilka lat wstecz. Dlatego poczekajmy na cenę emisyjną i na szczegóły prospektu.

witcher
0
Wysłane: 9 lutego 2015 12:04:24
Ja również zdecydowałem się kupić obligacje za niewielką kwotę, ponieważ miały zapewniać posiadaczom prawo do akcji w razie debiutu. Biorąc pod uwagę, że redukcja będzie ogromna pewnie na poziomie 90% jak to bywało w przypadku niektórych spółek, ciekawe czy obligatariusze będą mieli zapewniony udział przynajmniej na poziomie wartości wykupionych obligacji.

Biorąc pod uwagę ogromne oczekiwania i bardzo dobre perspektywy spółki może być tak, że początkowo po debiucie spółka zyska kilkadziesiąt albo i więcej % i zrobi się z tego balon, zanim rynek zacznie wyceniać spółkę na optymalnym poziomie.

Sam też jestem ciekaw wyników spółki, biorąc pod uwagę, że została założona dopiero w grudniu 2013 roku, z początkowym kapitałem zakładowym na kwotę 1.000.000 zł (obecnie 6.800.000 zł).

W kwietniu, także dopiero co po starcie spółka opublikowała pierwszą prognozę za 2014 rok, tj.

- zysk operacyjny 10.739.449 zł
- zysk netto 8.071.154 zł

Gdyby udało się to zrealizować, to myślę, że już mamy pierwszy sukces, ale póki co trzeba czekać na faktyczne wyniki.

psychologtlumu
0
Wpisów: 79
Wysłane: 9 lutego 2015 12:08:31
Jeszcze raz podeprę się przykładem VIGO System. Co z tego, że spółka generuje ładne zyski, działa w unikatowym wycinku biznesowym skoro debiut robiony jest p takiej cenie, ze pole dla ewentualnej dużej aprecjacji kursu jest już na starcie mocno ograniczone. A jak oprocentowane sa te obligacje?

witcher
0
Wysłane: 9 lutego 2015 12:58:16
Ja zapisywałem się po 9%, nie pamiętam jak w pozostałych transzach

grubaspekula
0
Wpisów: 133
Wysłane: 9 lutego 2015 23:22:55
9% to bardzo ładna stopa zwrotu przy raczej niewielkim ryzyku. A wiele osób narzeka na lokaty bankowe i obligacje skarbu państwa. Mam pytanie jakie macie uprzywilejowanie w zakresie nabywania akcji przed ewentualnym debiutem na giełdzie. Chodzi o cene, o stopę ewentualnej redukcji, czy o coś jeszcze?

witcher
0
Wysłane: 10 lutego 2015 11:16:43
Obligacje mają gwarantować pierwszeństwo zakupu akcji w razie emisji podczas debiutu (bez większych konkretów).

Teraz można mówić, że ryzyko jest niewielkie, ale wówczas spółka istniała 4 miesiące (gdy ja się zapisywałem, a była to już druga emisja), jej kapitał zakładowy wynosił 1.000.000 zł, a dług z emisji obligacji przekraczał go kilkukrotnie, więc gwarancji nikt nie miał, że spółka nie przesadzi z inwestycjami i straci rentowność zanim dobrze się rozwinie.

Rynek jest bardzo perspektywiczny, ale konkurencja nie śpi

grubaspekula
0
Wysłane: 20 lutego 2015 21:39:53
Widać jak na razie ryzyko się opłaciło. Ja wiem, że właściciele chcą jak najwięcej zarobić. Jednak najważniejsze, aby nie przesadzili w górę z ceną emisyjną. Takie moje zdanie. Dzięki temu zyskają wierniejszy akcjonariat. Ale może jestwwm idealistą.binky

siwy
0
Wpisów: 130
Wysłane: 21 lutego 2015 08:25:01
To kiedy jest planowany debiut ?

grubaspekula
0
Wysłane: 22 lutego 2015 21:25:57
na razie to cisza w temacie, cisza w zakresie konkretów. Ale do właścicieli: dajcie jakąś rozsądną cenę która zachęci inwestorów.

witcher
0
Wysłane: 2 kwietnia 2015 13:29:04
Drukarka Zortrax M200 ponownie uznana za najlepszą na świecie.

W ubiegłym roku drukarka została uznana za najlepsze urządzenie typu plug&play, zaś tym razem za najlepsze urządzenie desktopowe.

tech.pb.pl/4042655,69333,polsk...

ChiefMike
0
Wpisów: 575
Wysłane: 24 maja 2015 18:15:03
psychologtlumu napisał(a):
Jeszcze raz podeprę się przykładem VIGO System. Co z tego, że spółka generuje ładne zyski, działa w unikatowym wycinku biznesowym skoro debiut robiony jest p takiej cenie, ze pole dla ewentualnej dużej aprecjacji kursu jest już na starcie mocno ograniczone. A jak oprocentowane sa te obligacje?

Przecież Akcje VIGO 'zdrożały' od debiutu na małym wolumenie co prawda ale nie zmienia to faktu, że jest drożej.

Ja chce dużą dywidendę prognoza DI Investors SA, to 9-17% zysku z dywidendy za kilka lat. Kopiłeś Akcje a one nie wzrosły tyle ile chciałeś ? Jak one śmiały ! Nie dobre Akcje ! Nie dobre VIGO !

Było by bardzo fajnie jeśli Zortax udało by się wprowadzić na Giełdę - potrzebujemy więcej takich historii i produktów.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 653
Wysłane: 2 lipca 2015 00:55:14
Omówienie prospektu i sytuacji finansowej Zortax SA po 1 kw. 2015r

Po pieniążki do inwestorów rusza znany już z rynku Catalyst Zortax, jeden z liderów branży druku 3D. Spółka w ofercie publicznej oferuje 162.500 akcji w cenie 32,5 zł, ale nie jest to klasyczne IPO, bo o dopuszczenie akcji do obrotu na GPW spółka będzie wnioskować dopiero po kolejnej emisji, która planowana jest na 1 połowę 2016 r.

Przypomnijmy, że w marcu zeszłego roku poprzednik prawny czyli Zortax sp. zo.o pozyskał ponad 6 mln zł z publicznej emisji obligacji, ale sukces nie był pełny. Spółka planowała zgarnąć z rynku nawet 10 mln, ale ze względu na krótki okres istnienia inwestorzy podeszli dość nieufnie – część użytkowników SW sugerowała, że na tym etapie lepsza byłaby emisja akcji. Przed publiczną emisją Zortax pozyskał wcześniej 1,2 mln w ofercie prywatnej.

Już wtedy duży sukces komercyjny wróżył kontrakt podpisany z Dell’em na 5000 tys. szt M200. Pieniądze z emisji obligacji miały posłużyć do komercjalizacji kolejnych modeli (choćby mniejszej wersji drukarki, czy metody druku z płynnej żywicy), rozbudowy mocy produkcyjnych, zwiększenia zatrudnienia.

Cytat:
Tak, pracujemy nad nowymi modelami drukarek i nowymi materiałami do druku. Pracujemy nad mniejszą wersją drukarki M200, która będzie nosiła nazwę M120 oraz nad nową drukarką, która będzie wykorzystywała technologię druku z płynnej żywicy
– mówił na czacie w StockWatch Rafał Tomasiak

Po roku czasu i pozyskaniu niemałej kwoty z emisji obligacji nie udało się Zortaxawi zakończyć do tej pory sukcesem prowadzonych prac badawczych. Co więcej, o wymienianych wcześniej projektach nie ma w prospekcie słowa, co sugeruje, że zostały porzucone i zakończyły się fiaskiem.
Tym niemniej spółce udało się zbudować kolejny model drukarki 3D - Inventure, który umożliwia drukowanie skomplikowanych form geometrycznych przy wykorzystaniu dwóch głowic drukujących, z których jedna jest przeznaczona do drukowania z materiału bazowego, a druga z materiału podporowego, który następnie jest rozpuszczany.

Efekty kluczowego podpisanego kontraktu z Dellem widać w wynikach Zortaxa, a sama spółka chwali się obecnie 50 krajami docelowymi sprzedaży i siecią ponad 100 dystrybutorów w różnych krajach. Przychody w kolejnych kwartałach 2014 r. rosły bardzo dynamicznie, aby ustabilizować przynajmniej chwilowo poziom sprzedaży na poziomie niecałych 7 mln kwartalnie.
Mimo wszystko spółce nie udało się wypełnić prognozy finansowej na rok 2014, kiedy planowała uzyskać około 8 mln zysku na poziomie netto. Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu 3 ostatnich kwartałów spółka pokazała około 2 mln netto, to wynik 8 mln zostanie osiągnięty prawdopodobnie dopiero w tym roku.

kliknij, aby powiększyć

Dlaczego spółce nie udało się osiągnąć prognozy do końca nie wiadomo, ale można spekulować, że wyniki zostały obciążone dość wysokimi kosztami prac rozwojowych, które uwidaczniają się prawdopodobnie na poziomie kosztów ogólnego zarządu. W raporcie rocznym napisano, że prognoza była wykonana przez zewnętrzny podmiot, bez danych historycznych i przy założeniu tylko zysków i przychodów z kontraktów związanych z drukarką serii M200.

Uwagę zwraca wysoka rentowność. W 2014 r. przy przychodach na poziomie 12,5 mln spółka pokazała 7,5 mln zysku brutto na sprzedaży. Marża na poziomie 62 proc. może zrobić wrażenie na każdym, tym bardziej, że produkcję komponentów drukarek spółka zleca do zewnętrznego podmiotu w Chinach. Także rentowność netto godna jest pozazdroszczenia. Raportowane 27-52 proc. w ostatnich 3 kwartałach zarezerwowane jest dla spółek innowacyjnych i posiadających duże przewagi technologiczne, którymi w przypadku Zortaxu jest software oferowanych urządzeń. Rozrzut rentowności na poziomie netto może wydawać się duży, ale zwróćmy uwagę, że zarówno w raporcie rocznym i raporcie za 1q marża brutto na produktach grubo przekracza 50 proc, za to mocno zmienia się marża na towarach.

Niestety raporty mają także parę zagadek. Skoro głównym źródłem finansowania były obligacje – emisja na ponad 7 mln zł, które dały 400 tys.kosztów odsetek w 2014r (według rzis, według przepływów finansowych spółka zapłaciła ponad 700 tys.), to dlaczego w 1 kw. 2015 koszty wynoszą tylko 26 tys. zł? Przypomnę, obligacje miały stały kupon 9 proc. rocznie!

W raporcie za rok 2014 spółka zaraportowała przepływy operacyjne na kwotę 2,4 mln zł, ale przy korekcie zobowiązań na kwotę prawie 7,9 mln zł. Zwróćmy uwagę, że na dzień bilansowy suma zobowiązań w bilansie zamyka się kwotą nieco ponad 8 mln zł. Jedyne co przychodzi na myśl, to fakt, że wpływy z emisji obligacji potraktowano jako gotówkę operacyjną, co oczywiście byłoby błędem. Ciekawostką pozostają inne wydatki inwestycyjne na kwotę ponad 4 mln zł. Być może to takie prowizoryczne ujęcie zmiany formy prawnej spółki na spółkę akcyjną, ale tak czy owak liczby są mocno intrygujące.

Na koniec wypada powiedzieć parę słów na temat wartości spółki. Spółka wyceniła swoją akcję na 32,5 zł, co implikuje wartość przedsiębiorstwa przed emisją na poziomie 221 mln zł. Przy obecnym rocznym wyniku dałoby to wskaźnik C/Z na poziomie 42,5. Jeśli założymy, że wynik 2 mln powtórzy się w kolejnym kwartale to mamy C/Z na poziomie niecałych 27 (cały czas liczony dla starej liczby akcji). Idąc dalej, załóżmy nawet podwojenie zakładanego już rocznego wyniku w związku z wprowadzeniem do oferty nowej drukarki – przyszły C/Z wyniesie 13.
Krótko mówiąc oczekiwana wycena dyskontuje już w przyszłe sukcesy w skali nie do pominięcia dla inwestora, co nie zmienia oczywiście faktu, że Zortax jest spółką niesłychanie interesującą.

>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 2 lipca 2015 08:38

ChiefMike
0
Wysłane: 2 lipca 2015 22:33:46
Można prosić o komentarze i przemyślenia na temat IPO Zortrax ?

ChiefMike
0
Wysłane: 3 lipca 2015 11:57:15
W Artykule na temat zapisu na Akcje nie widzę informacji jak kupić te Akcje...

http://www.zortrax.ventusam.pl/

http://www.zapisy.ventusam.pl/

GRAF78
45
Wpisów: 1 243
Wysłane: 3 lipca 2015 12:08:13
ChiefMike napisał(a):
Można prosić o komentarze i przemyślenia na temat IPO Zortrax ?

po pierwsze to nie IPO a pre-IPO i akcje nie będą narazie dopuszczone do obrotu
na I kwaratał 2016 planowana jest kolejna emisja i debiut na GPW
dwa jest drogo bardzo, drogo kapitalizacja przy tej cenie akcji to ok. 226 mln sporo jak na starup.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3