pixelg
GRUPAAZOTY - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

GRUPAAZOTY [ATT]

AKTUALNY KURS: 32,48 zł (+1,18%) 13-04-2021 16:49
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 23 sierpnia 2012 12:06:40 przy kursie: 46,10 zł
Ocena wyników GK Azoty Tarnów jest w istocie zadaniem karkołomnym. Grupa dokonała pomiędzy porównywalnymi kwartałami[Q2/Q2] przejęcia Polic i wyniki tej spółki, a właściwie także grupy kapitałowej konsoliduje metodą pełną(W wynikach i bilansie wygląda to tak jakby wszystkie akcje GK Police należały do GK Azoty Tarnów), przez co dane są nieporównywalne. W związku z faktem, że pewne zachowania rachunku wyników wspomnianych Polic, a także zmian w bilansie rodzą kłopoty interpretacyjne, to ocena wyników Tarnowa jest naprawdę wyzwaniem.

Wyniki GKAT zależą w dużym stopniu od otoczenia rynkowego na początek należałoby sobie zadać pytanie w jakiej fazie cyklu na rynku nawozów się obecnie znajdujemy. Zmiana poziomu sprzedaży na poziomie skonsolidowanym niewiele nam w tej kwestii powie, bo do konsolidacji weszła GK Police, a dodatkowo nie ma danych nt wolumenów.


kliknij, aby powiększyć


Z raportu Polic wiadomo, że w ujęciu rocznym wzrósł wolumen sprzedaży nawozów wieloskładnikowych, ale co ważniejsze wzrósł także względem poprzedniego kwartału przy nie zmienionych cenach sprzedaży. Ceny mocznika i przede wszystkim amoniaku wzrosły w ujęciu Q2/Q1. Takie zachowanie sprzedaży wskazuje na stosunkowo stabilny popyt.
Sprzedaż GK Azoty Tarnów jest podobna kwotowo do raportowanej w poprzednim kwartale(Q1), co biorąc pod uwagę zwyżkę sprzedaży Polic musi prowadzić do wniosku, że sprzedaż w ZAT i ZAK łącznie musiała względem Q1 spaść.

W raporcie jednostkowym odnajdziemy potwierdzenie tego faktu:


kliknij, aby powiększyć


Spadek przychodów względem Q1 wyniósł 24%, czyli znacznie więcej niż w roku ubiegłym(15%). Tym niemniej sprzedaż zwiększyła się w porównaniu do zeszłego roku o 14,5%(Niestety do sprawozdania jednostkowego nie ma not, więc ciężko określić czy wzrost przychodów pochodzi od wzrostu cen, wzrostu wolumenów)
W ujęciu Q2/Q2 na poziomie jednostkowym udało się nawet nieco poprawić marżę. W porównaniu do pierwszego kwartału mamy spadek rentowności z 26 do 20%. To spadek większy niż w okresie porównywalnym (23% do 19%). Wydawać się może, że spadek jest ciut większy niż wynikałby z zakładanej sezonowości.

Na poziomie skonsolidowanym marża Q2/Q2 spadła z 24 do 13,6%, przy czym w samej GK Police uzyskano w tym kwartale marże na poziomie 8,7%(14,4 w Q1), co przy udziale w przychodach GK Tarnowa na poziomie 48% musiało po prostu zmiażdżyć ją na poziomie skonsolidowanym. Doskonale widać to na pierwszym przedstawionym wykresie.

Z rachunku segmentowego wynika, że to nie tylko segment nawozowy jest odpowiedzialny za spadek skonsolidowanej marży względem poprzedniego kwartału.


kliknij, aby powiększyć


Police z pewnością odłożyły się na spadku rentowności segmentu nawozowego. Rentowność brutto tego segmentu spadła z 19,5% w Q1 do obecnie raportowanych 13%. Warto zauważyć, że rentowność segmentu nawozowego jest znacznie wyższa dla GK Tarnów niż GK Police. W tworzywach niestety także spada marża, co niejako objawiło się także w spadku rentowności w sprawozdaniu jednostkowym. Spadek przychodów względem Q1 wpisuje się w sezonowy trend. Prawdopodobnie dobrze wygląda marża Kędzierzyna, bo segment alkoholi OXO odnotował wzrost rentowności brutto na sprzedaży z 14 do 19%. Spadek przychodów nie jest duży i prawdopodobnie powiązany z sytuacją gospodarczą.

Ciekawe wnioski można wyciągnąć z rachunku rodzajowego. W tabeli zawarłem porównanie w stosunku do poprzedniego kwartału, ale także do odpowiadającego w roku poprzednim:


kliknij, aby powiększyć


Wzrost kosztów amortyzacji[Q2/Q2] wynika oczywiście z konsolidacji nowego podmiotu. Wzrost cen materiałów i energii także, ale dołożył się wzrost cen podstawowych surowców.
Jednocześnie dużo wyższy wzrost kosztów gazu od kosztów materiałów każe nam sądzić, że ten surowiec jest zużywany w największym stopniu w Policach. Zagadkowy jest wzrost poziomu kosztów usług obcych. Jeśli zaś rozpatrujemy zachowanie kosztów w ujęciu Q2/Q1 to uwidacznia się także wzrost kosztów usług obcych, co ma prawdopodobnie związek z większymi wolumenami sprzedaży Polic, ale także istotny wzrost kosztu gazu ziemnego. Tutaj kłania się marcowa podwyżka taryfy PGNiG. Pomimo prób dywersyfikacji dostaw, krajowy potentat do momentu uwolnienia rynku i tak zostanie głównym dostawcą.
Wzrost kosztów operacyjnych względem odpowiadającego kwartału roku poprzedniego nie jest duży. Na działalności finansowej odnotowano nawet drobny zysk.

Omawianie wyników stricte finansowych w ujęciu nominalnym nie ma większego sensu, bo po drodze było przejęcie Polic i związana z tym emisja akcji. Dla akcjonariuszy ważniejsze jest porównanie wskaźników na akcję.


kliknij, aby powiększyć


Z takiego porównania wynika, że miniony kwartał był dla akcjonariuszy słabszy niż porównywalny w roku ubiegłym na każdym poziomie rachunku wyników poniżej przychodów. W jakim stopniu to wina otocznia a w jakim konsolidacji nisko-marżowych Polic ciężko w tej chwili powiedzieć. Skoro zmiany rynkowe w jakiś drastyczny sposób nie pogorszyły wyników Grupy to można pokusić się o jakieś drobne estymacje i wyceny.
W najprostszy sposób wynik tego kwartału na poziomie zysku dla akcjonariuszy jd można urocznić, co da nam około 5,56 zysku na akcję. Przy stopie dyskontowej na poziomie 12% otrzymamy wartość akcji metodą renty wieczystej na poziomie 46 PLN. Oczywiście na temat tak arbitralnie przyjętej stopy dyskontowej można dyskutować, ale według mnie oddaje ona ryzyko pogorszenia sytuacji rynkowej. Przyjmując niższe stopy dyskontowe otrzymamy oczywiście wyższe wartości spółki.


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

lucznik
0
Dołączył: 2009-07-09
Wpisów: 218
Wysłane: 24 sierpnia 2012 14:36:32 przy kursie: 46,00 zł
Antytereso protestuje.
Lokomotywą sektora chemicznego są aktualnie nawozy.Najlepszym sezonowo kwartałem jest I i IV, w drugim sprzedaż chodzi po dużym dyskoncie (20%).II q w ogóle nie nadaje się do "uraczniania".Ja bym urocznił II+IV (ale że brak IV),proponuje I+II wtedy objawią Ci się prawdziwe wyceny.
Pozdrawiam.
The Dogs of deal.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 24 sierpnia 2012 15:08:20 przy kursie: 46,00 zł
Każdy na własne potrzeby może zakładać, co mu się żywnie podoba. Oczywiście zaprezentowany przeze mnie sposób jest najprostszy, co nie oznacza, że najlepszy. Z pewnością jest bardziej konserwatywny. Mam świadomość, że wybrałem kwartał dość specyficzny, gdzie najczęściej jest sezonowa obniżka cen, ale zwróć uwagę, że takiej nie było w Policach. Ba, ceny mocznika nawet mocno wzrosły! W związku z tym być może upusty w Tarnowie wcale nie były tak duże, choć z pewnością były na co wskazuje jednostkowy spadek sprzedaży i marży.

Tak naprawdę trzeba założyć pewną sezonowość na rynku rolnym, która przekłada się na sezonowość rynku nawozów.
Szukając wartości wewnętrznej trzeba tę sezonowość uwzględnić(czego nie robią maklerzy w rekomendacjach), bo ona wpływa na FCFF. Pięknie ją widać w Policach o czym napisałem w omówieniu.


yoda
9
Dołączył: 2011-11-03
Wpisów: 97
Wysłane: 15 listopada 2012 09:37:45 przy kursie: 49,60 zł
Sporo się dzieje w spółce a na wątku cisza. Azoty pokazały wyniki za III kw. gorsze od konsensusu ale dostały rekomendację kupuj na cenę 65 zł.
www.bankier.pl/wiadomosc/DM-ID...
Czyżby obniżka gazu tak znacząco miałaby wpłynąć na przyszłe zyski? A może chodzi o wypłatę dywidendy?
www.bankier.pl/wiadomosc/Zarza...
Można prosić o omówienie wyników za III kwartał? Dziękuję:)

yoda
9
Dołączył: 2011-11-03
Wpisów: 97
Wysłane: 15 listopada 2012 10:26:27 przy kursie: 49,60 zł
Czegoś nie rozumiem... skoro Police miały 28 mln zysku netto a Azoty jako grupa tylko 11,6 mln to co się stało z resztą?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 15 listopada 2012 11:37:58 przy kursie: 49,60 zł
To znaczy, że Grupa po wyłączeniu Polic miała najprawdopodobniej stratę

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 17 listopada 2012 16:42:11 przy kursie: 50,15 zł
Grupa kapitałowa odczuwa niestety skutki niekorzystnego otoczenia, w szczególności spowolnienia w segmencie chemicznym oraz wysokich cen surowców.

GK Azoty zaraportowały 1687M przychodów. To niby 29% więcej niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego, ale trzeba pamiętać o zmianach w składzie grupy kapitałowej. Pod koniec sierpnia zeszłego roku rozpoczęto konsolidowanie wyniku Polic, w związku z czym wszystkie przychody osiągnięte przez tą jednostkę w pierwszych dwóch miesiącach kwartału nie są uwzględnione. Porównanie do II kwartału obrazuje miedzy innymi sezonowy spadek sprzedaży. Sama jednostka dominująca przychody na poziomie jedynie 2% wyższym. Niestety nie da się ocenić wpływu Polic, bo nie wiemy jak rozkładały się przychody na poszczególne miesiące w okresie porównawczym. Z tego samego względu nie jesteśmy w stanie ocenić sezonowości na poziomie grupy. W jednostce dominującej przychody wzrosły o 22% w porównaniu do wzrostu 37% pomiędzy 2 a 3 kwartałem zeszłego roku. W Policach sezonowy spadek sprzedaży jest większy niż w roku ubiegłym (-18% vs –12%), ale spółka upłynniła w poprzednim kwartale sporą część nisko-marżowych produktów. Niektórych czytelników może dziwić fakt, że Azoty Tarnów zachowują się zupełnie różnie od Polic(sprzedaż Azotów pomiędzy 2 i 3 kwartałem rośnie, a Polic spada), ale ma to wytłumaczenie w innej kategorii produkowanych nawozów. Azoty jak nazwa wskazuje produkują głównie nawozy azotowe, natomiast Police nawozy wieloskładnikowe i DAP(NPK; NP). Jeśli od przychodów grupy odejmiemy przychody Polic i Azotów Tarnów to dostaniemy przychód pozostałych jednostek(w szczególności ZAKu) obarczony błędem transakcji wewnątrz-grupowych. Z takiego zestawienia wynika, że spadek przychodów ZAKu wyniósł rdr 34%.

Niestety w III kwartale eksplodowały koszty i to w najważniejszych liniach sprawozdania z całkowitego dochodu. Przede wszystkim mocno wzrosły koszty własne sprzedaży, co doprowadziło do znaczącej utraty rentowności. W Azotach Tarnów rentowność zysku brutto spadła z 26% w 3Q11 do 12% obecnie. W poprzednim kwartale było 20%. W Policach także odnotowano spadek rdr -> 9,4 vs 14,87, ale mamy wzrost względem Q2(8,7%). Na poziomie GK spadek wygląda naprawdę źle(10,8% wobec 22 przed rokiem), ale trzeba pamiętać o konsolidacji Polic, które mają niższą rentowność. Poniżej prezentuję jak rozwijały się poszczególne jednostki i grupa w perspektywie czasowej.
Azoty Tarnów

kliknij, aby powiększyć

Police

kliknij, aby powiększyć

Grupa

kliknij, aby powiększyć


W sprawozdaniu finansowym można znaleźć naprawdę szczegółowy rachunek segmentowy. Da się z niego wyciągnąć zarówno zysk brutto na sprzedaży jak też wynik operacyjny. Skoro wiemy jaka była główna przyczyna słabego wyniku, to warto zerknąć jak radziły sobie poszczególne segmenty działalności. Na początek proponuję rzut oka na porównanie z analogicznym kwartałem zeszłego roku:

kliknij, aby powiększyć

W segmentach „chemicznych” czyli OXO i tworzyw mamy spadek sprzedaży na zewnątrz odpowiednio o 17 i 8%. Co istotne w segmencie alkoholi wynik brutto nurkuje pod wodę. To naprawdę bardzo nieciekawe zjawisko. Strata na poziomie operacyjnym w tym segmencie to 25M złotych. Sugeruje to spore problemy w Kędzierzynie. Pokaźny spadek wyników mamy także w segmencie tworzyw(plastyfikatory). Segment pigmentów jest niemiarodajny, przez niepełną konsolidację Polic. Kluczowy segment odnotował co prawa zwyżkę w przychodach, ale na poziomie wyniku brutto było już 58 milionów mniej pomimo konsolidacji Polic przez trzy miesiące zamiast jednego.

kliknij, aby powiększyć

W porównaniu do poprzedniego kwartału wnioski są analogiczne. Wynik OXO ląduje pod wodą już na poziomie ZBNS. Segment tworzyw przy delikatnym spadku przychodów
notuje spadek wyniku o 61%. W segmencie nawozowym sprzedaż spadła o 7,1% co przełożyło się na utratę połowy zysku. W pigmentach także notowane są spadki.
To wszystko niestety obrazuje pogarszającą się koniunkturę. W pierwszej chwili myślałem, że zmieniono jakieś zasady rachunkowości patrząc na wyniki Q3/Q2, ale nic takiego nie miało miejsca.

Jak wspomniałem wcześniej wzrosły nie tylko koszty własne, ale także koszty korporacyjne w porównaniu do pierwszych dwóch kwartałów. Koszty sprzedaży spadły o 4 miliony, czyli mniej więcej proporcjonalnie do spadku przychodów. Koszty ogólnego zarządu w porównaniu do poprzedniego kwartału rosną o 26M, a w relacji do Q1 o 13. Prawie 14 milionów pochłonęły pozostałe koszty operacyjne. Zwiększony poziom kosztów ogólnego zarządu może wynikać z prób dokonania fuzji z Puławami. Badania spółki, negocjacje itd to dodatkowe koszty nie związane z produkcją i odkładają się w kosztach ogólnego zarządu.

Z rachunku rodzajowego wynikają także ciekawe wnioski.

kliknij, aby powiększyć


W stosunku do poprzedniego kwartału wzrosły koszty materiałów i energii o 22M i to przy spadku zapasów. Możliwe, że wynika to ze zmiany struktury sprzedaży, co sugeruje zmniejszenie kosztów gazu ziemnego. Obserwujemy wzrost kosztów usług obcych oraz pozostałych, łącznie na 12 milionów. Te pierwsze powinny być w dużej części zmienne.

Wynik operacyjny grupy spadł do 20 milionów złotych. Jednostka dominująca pokazała stratę na poziomie 8,5M, natomiast Police prawie 30M zysku. Wniosek z tego taki, że w Kędzierzynie także musiano notować słaby wynik. Podatek dochodowy jest niwelowany przez działalność finansową dzięki czemu grupa odnotowała 20 milionów zysku netto. Akcjonariusze Azotów niestety odnotowali jeszcze mniej 11,6, bo wynik w części należy do akcjonariatu mniejszościowego Polic.

Wynik jest dość słaby choć obciążony prawdopodobnie kosztami jednorazowymi. Jaka jest ich wielkość niewiadomo, ale z pewnością liczy się w milionach jak nie dziesiątkach.
Faktem natomiast jest, że szczyt koniunktury został minięty i wyniki zeszłego roku ciężko będzie powtórzyć. Wzrost cen nawozów z nawiązką pokrywały wzrosty cen surowców. W okresie spowolnienia można także spodziewać się utraty rentowności. W okresie prosperity ceny nawozów rosły i były gonione przez ceny surowców, a w przypadku spowolnienia będzie odwrotnie.Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 17 listopada 2012 16:43

MiHu
2
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-06-09
Wpisów: 75
Wysłane: 2 stycznia 2013 20:59:30 przy kursie: 56,40 zł
Witam.
Na dniach trochę ma się wydarzyć w spółce.
Jakieś prognozy? Jak to się będzie miało do wyceny spółki w najbliższym okresie jeżeli Tarnów zbierze min. 60% Puław, a pewnie tak będzie. Ewentualnie co jeżeli emisja nie wypali, co jest mało prawdopodobne ale oczywiście wszystko jest możliwe. Wg mnie zmiana przelicznika na inny niż 2,5:1 nie wchodzi tutaj w grę.

yoda
9
Dołączył: 2011-11-03
Wpisów: 97
Wysłane: 4 stycznia 2013 21:35:28 przy kursie: 55,00 zł
Znamy już cenę emisji nowych akcji
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...
Cytat:
Zarząd, za zgodą Rady Nadzorczej, ustalił Cenę Emisyjną Akcji Oferowanych w wysokości 44 zł
(słownie: czterdzieści cztery złote) za każdą Akcję Oferowaną.


Czy cena na poziomie 44 zł nie spowoduje, że od poniedziałku kurs ATT spadnie do poziomu 44 zł? Przy emisji z prawem poboru bodajże w 2011r. zarząd naraził akcjonariuszy ATT na duże straty ustalając cenę emisji na poziomie 24,10 wówczas gdy cena rynkowa akcji była powyżej 30 zł. Czy tym razem będzie podobnie? Jaka będzie cena ZAP, 110 zł?
Edytowany: 5 stycznia 2013 14:30

robertus
0
Dołączył: 2008-08-31
Wpisów: 389
Wysłane: 5 stycznia 2013 07:09:34 przy kursie: 55,00 zł
Powiem Wam, że nie do końca rozumiem co to za cena emisyjna.
Czy nie miało być tak, że akcje będą wykorzystane do wymiany za akcje ZAP w przeliczniku 1->2,5? Więc co oznacza cena emisyjna, skoro akcje miały być tylko do wymiany barterowej?
Pewnie czegoś nie rozumiem, prośba o wytłumaczenie.

Robertus


quake
quake PREMIUM
2
Dołączył: 2009-09-23
Wpisów: 67
Wysłane: 5 stycznia 2013 14:22:53 przy kursie: 55,00 zł
Nie znam się, ale czy ta emisja nie jest robiona aby sfinansować zakup akcji w wyniku wezwania?

Tarnów w połowie lipca wezwał do sprzedaży 6.116.800 akcji Puław, stanowiących 32 proc. walorów, po 110 zł za akcję. W wezwaniu złożono zapisy na 10,3 proc. akcji. Ok. 10 proc. akcji sprzedała w wezwaniu Kompania Węglowa, natomiast zbycie przez Skarb Państwa pozostałych akcji Puław ma nastąpić w drodze wymiany akcji.

Ja rozumiem, że ta emisja pójdzie na sfinansowanie właśnie tych 10% które odpowiedziały na wezwanie po 110 zł.


Jeżeli się mylę to proszę o wyprowadzenie z błędu.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
191
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 553
Wysłane: 5 stycznia 2013 14:47:35 przy kursie: 55,00 zł
Emisja akcji serii D nie jest związana z nabyciem 10% akcji Puław w formie wezwania. Tamto wezwanie zostało sfinansowane ze środków własnych. Emisja akcji D jest w celu zwiększenia udziału i przejęcia kontroli nad spółką wedle parytetu wymiany 2,5:1

Tak czy owak jakoś trzeba emisję ująć w Kapitale Własnym, czyli wyznaczyć cenę emisyjną. Zgodnie z
Uchwałą o podwyżeszeniu kapitału cena emisyjna akcji serii D zostanie wyznaczona jako 6-o miesięczna średnia kursu Puław. Stąd owe 44PLN, czyli 110PLN -> średnia 6 miechów.

Edytowany: 5 stycznia 2013 14:48

sasky
sasky PREMIUM
32
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 651
Wysłane: 17 stycznia 2013 08:31:46 przy kursie: 54,55 zł
Kurs Azotów Tarnów odchorowuje ciężki rok - analiza techniczna w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/kurs-...
Edytowany: 17 stycznia 2013 08:32

yoda
9
Dołączył: 2011-11-03
Wpisów: 97
Wysłane: 25 stycznia 2013 12:19:48 przy kursie: 56,90 zł
Przeczytałem sobie przed chwilą artykuł na Onecie: biznes.onet.pl/basf-wybral-pol... i tak sobie myślę, że skoro BASF buduje w Polsce wielką fabrykę i przygląda się sytuacji Grupy Azoty, to może SP negocjuje z BASF sprzedaż nadwyżkowego (powyżej 33%) pakietu akcji. Skoro SP nie będzie dokupować akcji ATT do 66% to wcale nie musi ich sprzedawać na giełdzie powodując wodospad jak się niektórzy obawiają. Już od dawna była mowa o BASF jako inwestorze strategicznym dla Azotów. Myślicie, że jest to realne?

kikan123
0
Dołączył: 2009-06-16
Wpisów: 66
Wysłane: 25 stycznia 2013 13:50:40 przy kursie: 56,90 zł
haha to sobie wymyśliłeś :)

BASF w Środzie Śląskiej będzie produkował katalizatory samochodowe. Co do możliwości zaangażowania w Tarnów to należy pamiętać że ATT to spółka w 60% nawozowa a BASF nie tak dawno temu porzucił nawozy i sprzedał do ruskich, uznając je za mało perspektywiczne.
www.basf.com/group/pressreleas...

PS. Z nawozów wychodzą też inni wielcy jak Bayer czy Dow Chemical. Trudno się temu dziwić. Nawozy to produkt masowy, gdzie o marży decyduje cena głównego surowca, czyli gazu (60% kosztów). Przy cenie gazu w Rosji 3-3,5 USD/MMBTU czy USA (3,5 USD/MMBTU Henry Hub) niemozliwa jest konkurencja (Europa 10 USD/MMBTU, Polska 10-11 USD). Prosty przykład: marża w nawozach puławy/tarnów (EBITDA) ok 7-10%, w Rosji (Acron) ok 30%, a w USA przy lepszej efektywności zakładów nawet 50-70% (np. CF Industries, ponad .... 6 mln ton mocy w moczniku :)). W chemii liczy się R&D i wielkie firmy inwestują w całkiem innowacyjne obszary chemii czy petrochemii. W ostatnich latach wiele zmieniła rewolucja łupkowa, tzw MTO czy wszystko z przedrostkiem bio-. Nasi jednak tego nie widzą bo liczy się utrzmanie stołków a nie efektywność czy innowacyjność. Jedyną firmą która inwestuje w R&D i ma pomysł na rozwój to Synthos. Reszta nie da rady w dynamicznie zmieniajacym sie otoczeniu.

yoda
9
Dołączył: 2011-11-03
Wpisów: 97
Wysłane: 25 stycznia 2013 14:45:45 przy kursie: 56,90 zł
Dzięki za wyjaśnienie:) jako laik myślałem, że jest to ciekawa opcja ale teraz widzę, że to nierealne. Nie wiem jak się ma R%D w Grupie Azoty ale mają realizować jakieś wspólne przedsięwzięcie z Lotosem. Co prawda lata 2014-2018 to jak dla mnie odległa przyszłość ale zobaczymy co z tego będzie. Kto wg was skupi papiery ATT od SP? Jakubas? Acron? OFE?

kikan123
0
Dołączył: 2009-06-16
Wpisów: 66
Wysłane: 25 stycznia 2013 15:46:22 przy kursie: 56,90 zł
Instalacja ATT/LTS (kraking parowy na bazie ciężkiego wsadu naftowego) to też niewypał jeśli weźmiesz pod uwagę jakie kierunki w petrochemi wyznacza rewolucja łupkowa w USA (kraking na bazie etanu). Europejskie czy azjatyckie krakery naftowe nie mają szans, choć Chińczycy znaleźli na to sposób i Polska mogłaby już dawno pójść tą drogą. Mamy wiele wspólnego z Chinami. Tylko że tu się NIE myśli. Był kiedyś fajny projekt (metanol) ale wszyscy podniecili się łupkami w Polsce, których nie ma. No cóż, naczelny geolog kraju vel Harry Potter ma nosa, że jest :) Powodzenia.

PS. Akcje MSP weźmie pewnie Jakubas, kiedy "skeszuje" się z Puław (stąd to wezwanie ATT na pozostałośc ZAP).

le rom
31
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 1 167
Wysłane: 27 stycznia 2013 11:06:26 przy kursie: 56,90 zł
angry3

Który to raz tworzy sie w Polsce "pseudoGrupy" kapitałowe na glinianych nogach. Inicjatorami są badz to światli managerowie (zwykle tzw. pozytywnie nakreceni np.Quant w bankowości BPH , Hanhara w sektorze stalowym STX, Wiśniewki PBG), czy też przez czynniki rzadowe. A kończy sie to jak zwykle - romantyczny zapał i klapa i przejecie przez Globalne koncerny.

Gdzie jest ten kapitał w Polsce? gdzie jest klasa średnia? gdzie jest wylegarnia prawdziwych kapitalistów?
gdzie jest skrywana i prawdziwa wiedza techniczna (R&D). I wreszcie gdzie koncentruje sie wiedza o aktualnym świecie biznesu. A co wiedzą młodzi menagerowie o globalnych procesach i konkurencyjności.
I w rzeczy samej kilian 123 podnosi słuszne zastrzeżenie - jak z konkurencyjnoscia w biznesie ATT. Jakie paliwo ma pchać ten biznes do przodu - czy tylko chłopstwo z Polski?

Powstała Grupa ATT (ZAP, PCE, Kedz.) o rynkowej wartości prawie 1 mld Euro. (Obecna wycena to znaczne przewartościowanie tego biznesu) Utrzymanie takiej kapitalizacji wymagałoby wypłacanie conajmniej dywidendy
na poziomie 3 zł na akcje rokrocznie.

Widzę dwie przyczyny tego zmieszania - oczekiwany wzrost kursu akcji (doraźne zyski giełdowe włączonych w projekt w 2012r -wzrost kursu imponujący już jest zrealizowany), a drugi -to liczenie na tani gaz z łupków (i tu mamy dyskontowanie niewiadomej).

A co będzie realnie czas pokaże - czy tak jak zwykle?

MiHu
2
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-06-09
Wpisów: 75
Wysłane: 16 kwietnia 2013 16:14:00 przy kursie: 61,55 zł
Wiemy już, że najpewniej SP zmniejszy swoje zaangażowanie w ATT do 33%, jest też info o rozmowach z EBOiR na temat odkupienia przez nich pewnego pakietu akcji.

www.parkiet.com/artykul/7,1316...

Mam nadzieję, że SP bierze pod uwagę, że wypadałoby zwiększyć free float jeżeli faktycznie chce widzieć ATT w WIGu20

Abner1984
Abner1984 PREMIUM
0
Dołączył: 2009-12-01
Wpisów: 696
Wysłane: 19 kwietnia 2013 09:24:37 przy kursie: 65,40 zł
I faktycznie tak jak pisałeś SP zmniejszył swoje zaangażowane na rzecz EBOiR...

Wszystko ładnie tylko ta cena...52pln za akcję. Prawie 20% poniżej wczorajszego kursu zamknięcia. Czyżbyśmy mogli spodziewać się przeceny tutaj?Think

"Ekonomista to ekspert który będzie wiedział jutro dlaczego nie sprawdziło się dzisiaj to co prognozował wczoraj..."

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,083 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +156,86% +31 371,74 zł 51 371,74 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d