pixelg
11BIT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11BIT [11B]

AKTUALNY KURS: 489,00 zł (-0,41%) 14-06-2021 17:03
Tofik
Tofik PREMIUM
4
Wpisów: 94
Wysłane: 3 lutego 2015 11:10:19 przy kursie: 80,00 zł
antyteresa to jeszcze raz bo nie rozumiem w ogóle Twojej filozofii, za 4 kwartał bedzie 10 mln zysku pewnie, za cały rok 2015 twom sprzeda sie pewnie 2x tyle co w 2014. do tego dochodza mobilki które wcale nie trudno zmonetyzować zwłaszcza że tak dobrze sprzedała się wersja TYLKO NA PC !!. obstawiam że cały rok 2015 wyjdzie średnio po 10 mln zysku na kwartał plus kolejne zapowiedzi a wy tutaj bredzicie ze spółka nie zasługuje na c/z 20 plus. a cdred guzik pokazał z cyberpunka a wiedzmin sie już kończy i co ? i jakoś jego cena do zysku i wk odbiega od rzeczywistości . to jak to wytłumaczysz a i popatrz na c/z na vivid i wk i to porównaj bo w/g ciebie to 11 bit to najwiekszy szajs obecnie i spółka która po TWOM na PC to idzie do piachu :Dthumbright

GRAF78
44
Wpisów: 1 242
Wysłane: 3 lutego 2015 11:12:12 przy kursie: 80,00 zł
anty_teresa napisał(a):

@Elemis
Zgoda do 200 mln brakuje ciut ponad 20 proc., ale jadąc od Wojtkowego 10-11 mln zysku netto na dzień 30 września 2015 to moim zdaniem wartość wewnętrzna spółki to okolice 120-130 mln zł, a więc potencjał do spadku kapitalizacji.

Już mi się tego czytać nie chce, ile miał zysku CD Projekt r/r i dlaczego ma taka wycene jaka ma? można prosić o uzasadnienie? Bo nie wydaje mi się zeby co roku wydawali kolejnego wiedźmina i zarabiali na nim na czysto min 100mln.

ps: to że ludzi można kupić to oczywiste przypominam że rok temu kluczowych pracowników z CD projekt przeszło do 11Bitstudios a nie na odwrót.

Tofik
Tofik PREMIUM
4
Wysłane: 3 lutego 2015 11:24:48 przy kursie: 80,00 zł
w/g anytteresy wychodzi na to że firma 11 bit jest jedną z najgorszych firm tworzacych gry komputerowe na giełdzie w warszawie. Nie ma żadnych perspektyw i jeden tytuł który już praktycznie nie bedzie niedługo generował zysków. Ja uważam wręcz odwrotnie. Pozdrawiam posiadaczy i czekamy na konferencję

Wojetek
124
Wpisów: 5 389
Wysłane: 3 lutego 2015 11:27:15 przy kursie: 80,00 zł
@Tofik

Nie ma powodu do nerwów :) Anty wycenia spółkę bardzo konserwatywnie i bez premii (wręcz z dyskontem). Ja wyceniam MZ konserwatywnie (z małą premią) a rynek może mieć wycenę znacznie wyższą. Akcje na giełdzie poruszają się od max niedowartościowania (poniżej wartości wewn) aż do max przewartościowania (dużo powyżej ww). 11bit zdecydowanie idzie w kierunku przewartościowania (trend wzrostowy) więc bardzo konserwatywna wycena najprawdopodobniej jest nieuzasadniona bo rynek będzie wyceniał spółkę wyżej.
Edytowany: 3 lutego 2015 11:29

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 650
Wysłane: 3 lutego 2015 11:45:15 przy kursie: 80,00 zł
GRAF78 napisał(a):
anty_teresa napisał(a):
Planować hit, a zrobić hit to zupełnie dwie różne rzeczy. Przywoływałem już tutaj przykład T2, z C/Z na poziomie 6, a nie 20, kiedy już zaabsorbował wynik swojego hitu. Jasne można się przekomarzać ile powinno to być. Przy powtarzalności wyniku rozsądne jest 10. 20 jak napisałem zakłada kolejny hit. To jest branża gier. Rozumiem próby wyceny na historycznych cenach sprzedaży do większego, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że ta firma to ludzie i można kupić samych ludzi. Nikomu licencja do TWOM nie będzie potrzebna. Można dyskontować jeszcze dalej np 3 hity rocznie, wtedy obecny C/Z będzie 30, ale to jak wspomniałem nie jest konserwatywne. Że rynek NC? Co to zmienia. O wycenie nie decyduje rynek, tylko spółka. A jeśli już bierzemy pod uwagę rynek to za rynek i płynność należy się dyskonto, a nie premia.

@antyteresa w swoich obliczeniach zapomninasz o jednym 11Bit moga zrobić prawdziwego hita przy którym TWoM bedzie tylko bardzo dobrze sprzedająca się grą i rynek powinien płacić premie za taką możliwość szczególnie że zespół jaki posiada 11Bit jest bardzo kompetetny i w mojej ocenie prawdopodobieństwo wydania takiego mega hitu w przypadku tej Spółki jest największe w branży. Pomijam Techland ale w przypadku tej Spółki o miliardowej kapitalizacji (jeśli się upubliczni) megahity to już obowiązek.

Oczywiście, że może. Jednak sedno sprawy tkwi w tym, że nie ma do tego żadnej przesłanki w tej chwili, a więc płacenie premii nie jest konserwatywne.
GRAF78 napisał(a):
anty_teresa napisał(a):

@Elemis
Zgoda do 200 mln brakuje ciut ponad 20 proc., ale jadąc od Wojtkowego 10-11 mln zysku netto na dzień 30 września 2015 to moim zdaniem wartość wewnętrzna spółki to okolice 120-130 mln zł, a więc potencjał do spadku kapitalizacji.

Już mi się tego czytać nie chce, ile miał zysku CD Projekt r/r i dlaczego ma taka wycene jaka ma? można prosić o uzasadnienie? Bo nie wydaje mi się zeby co roku wydawali kolejnego wiedźmina i zarabiali na nim na czysto min 100mln.

ps: to że ludzi można kupić to oczywiste przypominam że rok temu kluczowych pracowników z CD projekt przeszło do 11Bitstudios a nie na odwrót.

To, że mi się także tak zdaje, nie oznacza, że nie zdaje się tak Panu Rynkowi., poza tym tam artością jest już gog. Fakt, 11B wygląda najkorzystniej na tle polskiego GameDevu, co wcale nie oznacza, że My tutaj mamy równać do pewnych absurdów. Zobacz co się stało. Był skuces TWOM. Rynek go zdyskontoał, ale nagle zaczęło wszystko iść do góry... Czyli co na wycenach porównawczych kolej żeby poszedł 11B, a skoro znów 11B to dlaczego nie cała branża?
Edytowany: 3 lutego 2015 11:49

Tofik
Tofik PREMIUM
4
Wysłane: 3 lutego 2015 11:46:55 przy kursie: 80,00 zł
Ja nie mam nic przeciwko bardzo konserwatywnej wycenie ale wycena antyteresy nie jest konserwatywna ale każdy ma prawo myślęc to co chce.

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wpisów: 817
Wysłane: 3 lutego 2015 12:07:11 przy kursie: 80,00 zł
Panowie - spokojnie, inwestycje to też cierpliwość ;)
Najpierw była kłótnia o ilość sztuk, teraz o wskaźniki.

Pamiętajcie, że jeszcze 3 miesiące temu firma była prawie nie zauważana (pomimo sukcesu na mobile - Anomaly) - nikt nie chciał odebrać pakietu od OFE. Stąd też nagły wzrost kursu po zauważonym sukcesie i doszacowanie wyceny.
Cdr na początku (po wiedźminie) nie miał kapitalizacji 1,6 mld i na razie nie ma powodu do tego, aby wymagać takiego poziomu na 11Bit.
Na to potrzeba czasu - zebrania kontaktów, określenia roadmapy zbieżnej z punktem widzenia kluczowych inwestorów, no i pojawienie się kluczowych inwestorów.

Całkiem możliwe, że moje 15-18 mln było zbyt optymistyczne, ale zakładam jednak rozwój platform sprzedażowych typu Steam rok do roku (być może zbyt optymistycznie).

Same informacje ze spółki skłaniają do określenia pewnego minimalnego progu dość wysoko
- zwrot kosztów produkcji w pierwszy weekend (potem dookreślono że koszty były bliżej 2mln)
- znacząco większa sprzedaż podczas weekendu "czarnego czwartku" niż premierowego weekendu
- wyprzedaż świąteczna, która (moim zdaniem) powinna znowu znacząco przebić sprzedaż z "czarnego czwartku"

to powinno wykluczyć zysk na poziomie (tylko) 5 mln.

Należy też dodać, że na forum pojawiały się informacje o zwiększeniu sprzedaży serii anomaly - nie powinny to być pomijalne wartości.

Owszem od premiery pojawiły się dodatkowe koszty - reklamy, prace nad patchami, być może dlc - nie wiem jakie to mogą być koszty, więc zakładam widełki.

baks
27
Wpisów: 2 591
Wysłane: 3 lutego 2015 12:17:08 przy kursie: 80,00 zł
GRAF78 napisał(a):
anty_teresa napisał(a):

@Elemis

Daj spokój przecież już znamy argumentację tej grupy ludzi (fantastów CDP). Piszą, że w cenie jest giga sukces W3 ... jaki sukces pytam się ja Pray z ostatnich trajlerów wygląda, że może nie być lepszy od LoF i w wycenę wliczony jest zysk co najmniej 100-150mln co roku (zachowując styl argumentacji kolegów). Jak jest z tą sprzedażą już wiemy za ostatnie lata. Czy będzie zysk chociaż raz na 100mln też nie jest pewne bo trajlery głowy nie urywają jak piszą ludzie których zdanie szanuję salute
Kolejny megahit z CDP z tego co piszą ukaże się dopiero w 2018 roku więc skąt ta kosmiczna wycena - myślę, że ktoś kiedyś obudził się i na jawie (nie mylić z dobrym motocyklemwave ) powiedział ma być 1,5mld ... i tak zostało
Nie ma żadnych argumentów na dzień dzisiejszy aby kapitalizacja przekraczała poziom 800-900mln. Według znanych dziś faktów nie wierzę aby spółka miała w latach 2015-2016 więcej niż 300mln przychodów a tylko taki poziom uzasadniałby krótkoterminową wycenę powyżej 1,2mld. W tych do 300mln 220-240 może będzie z W3 z tego zyski 100-150mln. Choć nie wierzę w takie poziomy jak wiemy z W2 było kilka razy gorzej. W3 jak widać nie będzie dużo lepszy. Na plus jest tylko to, że dodatkowo na XOne ale to da może 500tyś więcej i ze 30-40mln w 2 lata - szału nie ma.
To moje zdanie, miałem kiedyś CDP i już przy 11zł się rozstałem bo nie widziałem zdrowych podstaw do pójścia wyżej. Nadal tak uważam ale każdy ma własną strategię i sam ponosi za nią koszty.
Nie ma co się spierać ludzie którzy wierzą w spółkę nie dadzą się zniechęcić widząc coś innego we własnej "kuli" inwestycyjnej wave
Jak wiadomo każdy się może mylić ale jak chętnie sprawdzę czy moje oczekiwania za 2-3 lata się sprawdzą. Przypomnę kolegom, że były takie 2 fundusze, które na słowo zawierzyły autorom wyszukiwarki Google i zainwestowały kilkanaście mln USD tylko w zapewnienie, że mają najlepszą wyszukiwarkę na rynku. Po 5-6 latach sprzedali pakiet akcji za kilka MLD !! USD.
Przyznaję, że 11bit to nie Google (jeszcze) ale każda spółka z branży gier zaczynała od małych projektów a może ktoś wie ile sprzedało się GTA V
cytat z artykułu wspominanego już portalu Onet
gry.onet.pl/w-swiecie-gier-mam...
Polska jest lokalną potęgą, ale do najsilniejszych jeszcze jej brakuje. Amerykański rynek gier wart jest 13,2 mld dol. Piąta część legendarnej serii GTA sprzedała się nakładem 40 mln egzemplarzy, bijąc przy okazji siedem światowych rekordów, i dała przychody 2 mld dol. "Call of Duty MW 3" sprzedano w ponad 26 mln egzemplarzy, "TES V: Skyrim" - 20 mln.

kto więc może zapewnić, że za 3-5 lat 11bit nie będzie dość daleko na ścieżce jaką szedł producent GTA V - czy kliku innych wymienionych gier. Tu nie trzeba czekać latami czy miesiącami na wybudowanie fabryki czy wyprodukowanie 2-5 mln kopii płyt. Pobranie 1mln sztuk gry może się odbyć nawet w tydzień - naprawdę serwery to wytrzymają - wiem coś o tym bo to akurat moja "działka".
TWOM ma jeszcze ogromne możliwości eksploracyjne Industrial trudne do oszacowania na razie - ale temat serii Wiedźmin jest już dość mocno wypalony podobnie jak ten temat. Gigahitów już tam być nie może , ot klepanie kolejnych podobnych kopii.
Potrzebny jest powiew świeżości w branży gier a taką świeżość wnosi 11bit - czy się to komuś podoba czy też nie. I to jest główny powód , że jestem na tej spółce. Tyle w temacie.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

baks
27
Wysłane: 3 lutego 2015 12:34:55 przy kursie: 80,00 zł
anty_teresa napisał(a):

To, że mi się także tak zdaje, nie oznacza, że nie zdaje się tak Panu Rynkowi., poza tym tam artością jest już gog. Fakt, 11B wygląda najkorzystniej na tle polskiego GameDevu, co wcale nie oznacza, że My tutaj mamy równać do pewnych absurdów. Zobacz co się stało. Był skuces TWOM. Rynek go zdyskontoał, ale nagle zaczęło wszystko iść do góry... Czyli co na wycenach porównawczych kolej żeby poszedł 11B, a skoro znów 11B to dlaczego nie cała branża?

I tu na pewno bym się z Tobą zgodził bo widzę, że podzielasz nasze zdanie choć nie wyrażasz tego wprost. Wydaje mi się jednak, że przeceniasz na razie znaczenie GOG - nie ma na razie nawet 10% udziału w rynku gdy osiągnie 10% sprzedaży Steam to uznam za sukces . Na razie jednak jest jeszcze daleko do tego i jeszcze za wcześnie oceniać czy się utrzyma na rynku. Może się tak zdarzyć, że za 3lata GR dogoni lub przegoni GOG. Oceniam, że GR ma lepszy model biznesowy - choć może nie mamy dostępu do wielu kluczowych elementów tej układanki. Na razie GOG nie wkłada aż tak dużo do spółki jest to rząd kilku mln rocznie. Będzie to można ocenić znając dane porównawcze ze 6 mies 2015 roku dla GOG i GR w jakim tempie rozwijają się obydwie platformy. Na razie GOG ma przewagę 3 lat dłuższego istnienia na rynku i większych nakładów na rozwój. Zobaczymy jakie będą proporcje po roku od początków budowy platformy GR. Jeśli będą mieli więcej niż 1,5mln zł zysku za ten rok to uznam za ogromny sukces. Uważam, że w ciągu 3-5 lat 11bit będzie walczył o pozycję lidera z .... Techlandem. Dlaczego odpowiedź jest prosta - są lepsi od CDP.salute

Greenthumb
0
Wpisów: 162
Wysłane: 3 lutego 2015 12:45:15 przy kursie: 80,00 zł
@baks
Cytat:
że może nie być lepszy od LoF

To chyba wszyscy musieliby wycofać obecne pre-ordery. Bez przesady...

Cytat:
trajlery głowy nie urywają

Masz na myśli ostatni gameplay i relacje z hands-onów? Ja wyczytałem więcej pochlebstw niż krytyki, zwłaszcza w mediach zachodnich.

Cytat:
dodatkowo na XOne

Dodatkowo? W2 był na X360, dodatkowo to jest port na PS4, które posiada niemal 2x więcej ludzi.

Cytat:
miałem kiedyś CDP i już przy 11zł się rozstałem

To już wiadomo, dlaczego kłuje Cię w oko obecny kurs i naganiasz na spadki :)

Cytat:
"TES V: Skyrim" - 20 mln

A co jeśli W3 przebije te liczby? Sam w to nie wierzę, ale kto wie? Ty wiesz na pewno?

Sorry za offtop

baks
27
Wysłane: 3 lutego 2015 12:54:33 przy kursie: 80,00 zł
Wybacz ale ta spółka nic nie oferuje co miałoby dawać szansę na zarobienie na akcjach - a tego szukam na giełdzie. A CDP jest spalony dla moich inwestycji - tak jak "wypalony" jest ich zespół kreatywny. Najlepsi ludzie odchodzą od nich - po prostu wypaliła się pewna formuła i nie widząc szans na dalszy kreatywny rozwój ludzie odchodzą szukając nowych wyzwań. Tak samo ze mną szukałem nowych spółek mających lepsze perspektywy ale Ty chyba nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Mnie inni nie interesują nie zabraniam nikomu kupować akcji CDP nawet po 55zł tylko pytanie kto od nich kupi ?
Nie twierdzę, że nie wchodzi się 2 razy do tej samej rzeki (porzekadło) , bo na giełdzie ta formuła nie ma zastosowania. W CDP byłem 3 razy ale teraz nie widzę perspektyw zbyt dużo musiałoby się zmienić w firmie - może kiedyś wrócę ale nie przez najbliższe 2-3 lata tak mi się wydaje. A Ty możesz tam siedzieć do emerytury - Pozdrawiam

A co do tych liczb powiedz , że sam w to nie wierzysz bo uznam Cię ...... nieważnewave

Przypominam, że to są wyniki w większości roczne a jak czytałem ostatnio W1 i W2 sprzedały się łącznie w ilości 8mln przez wiele lat i nie ma dużo większego rynku. Tak więc sądzę, że docelowo przez 4 lata nie sprzeda się więcej jak 5-6mln łącznie z wyprzedażami tak jak ostatnio W2 ce cenie kilka USD. No chyba, że będą za darmo rozdawać z Gazetą Wyborczą to sam kupię gazetę mimo, że nie mam konsoli nowej generacji...thumbright
Edytowany: 3 lutego 2015 12:59

bbartt
bbartt PREMIUM
1
Wpisów: 73
Wysłane: 3 lutego 2015 12:56:48 przy kursie: 80,00 zł
baks, spokorniałeś z wycenami, szalejesz, zgadzasz się z anty, normalnie wyczyścili cię z rana czy jak?

Kod:
mod: usunięto treść niemerytoryczną

co do oczekiwań, o ile pokażą wszystkie kanały sprzedażowe do końca 2014 to minimum 15 mln PLN zysku przy sprzedaży TWOM na poziomie min. 400-450 tys. sztuk.

Edytowany: 3 lutego 2015 13:38

baks
27
Wysłane: 3 lutego 2015 13:06:13 przy kursie: 80,00 zł
Widzisz ja dość często zgadzam się z Teresą tylko rzadko o tym piszę. W jednym się z nim nie zgadzałem, że spółka nie ma perspektyw na szybki wzrost i tak jest nadal - nic się tu nie zmieniło. Moje oczekiwania to nadal powyżej 15mln zysku ale poziom tego nie jest tak istotny jak dalsze perspektywy rozwoju. Moje oczekiwania to potrojenie wartości sprzedaży w ciągu 3-5 lat.
Jak wartość wzrośnie o 100% także będę usatysfakcjonowany choć nieco mniej. Będę bardzo uradowany jak sprzedaż przewyższy te 300% wzrostu. Od tych wskaźników będą zależały dalsze moje plany wobec spółki. To chyba wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości i kilku adwersarzy thumbright Think

Żeby było wszystko jasne za podstawę do potrojenia uznaję dane jakie ukażą się w raporcie. Jeśli rację maiłby Teresa , że byłby to przedział 10mln zysku to współczynnik moich oczekiwań będzie większy niż + 200% w ciągu 3-5 lat.
Edytowany: 3 lutego 2015 13:09

pies_lancuchowy
0
Wpisów: 136
Wysłane: 3 lutego 2015 13:47:12 przy kursie: 80,00 zł
IMO sporą część tej niekończącej się dyskusji o 'właściwej' wycenie można krótko skwitować w następujący sposób, który wyjaśnia czemu przy niewielkich w sumie rozbieżnościach w założeniach mogą być bardzo duże rozbieżności w wycenie. Otóż po zrobieniu 'hita', pojawia się mniejsze lub większe prawdopodobieństwo, że ci sami ludzie, mając już w kieszeni trochę forsy, doświadczenie , pewność siebie itd itp, powtórzą to tylko że na większą skalę. Jeżeli ktoś przyjmie, że jest 10% szans na hit, który będzie pięć razy większym kasowym przebojem, to wycena wg niego idzie w górę o połowę (nie wgłębiam się w rachunki). A ktoś inny może konserwatywnie uznać że nie bierze tego w ogóle pod uwagę, bo nie jest to zgodne z jego podejściem do inwestowania. Dziwię się, że tyle miejsca tutaj zajmują obszerne dyskusje tych 2 'typów', bo różnica między nimi jest naturalna, a podejścia są odmienne i nigdy nie będzie między nimi 'konsensusu'. Odmiennie niż w naukach ścisłych, na giełdzie, jeżeli ktoś argumentuje że prawda leży w pkt A, a drugi, że punkcie B, to często faktycznie znajduje się między punktami A i B. Trzeba zgadywać (szacować..) jakie są szanse na wielką przyszłość, a jednocześnie mieć na uwadze,że firmy robiące gry to tylko kilkunastu (kilku - kluczowych) ludzi, a ludziom zawsze coś się może odmienić, mogą zmieniać plany, kłócić się, zabierać zabawki do innej piaskownicy itd . pozdr

Wojetek
124
Wpisów: 5 389
Wysłane: 3 lutego 2015 14:11:24 przy kursie: 80,00 zł
To ja tylko technicznie wrzucę ;)

11bit day

kliknij, aby powiększyć

Jeżeli wybicie hist. max zostanie utrzymanie do zamknięcia rysuje się nowy sygnał kupna. Wybicie z konsolidacji zapowiada kontynuację trendu wzrostowego. Zasięg wybicia to min. 79-58 = 21 zł co daje ok 100 zł na kursie. Oczywiście są możliwe wzrosty dużo wyżej jak to wielokrotnie bywało przy kontynuacjach trendów. Zwracam też uwagę na wybicie lokalnego max na RSI jak i podwyższone obroty w stosunku do ostatnich sesji.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 650
Wysłane: 3 lutego 2015 14:16:38 przy kursie: 80,00 zł
@Pies, ja mówię zawsze o wycenie konserwatywnej, poniżej której akcje są niedowartościowane, natomiast FV można szacować wyżej, dyskontując przyszłe sukcesy z jakąś miarą p-stwa. To oczywiste. Natomiast czym innym jest rzucanie, że za rok czy dwa będzie tu drugi Apple, a takie wpisy też tutaj się pojawiały.

Scarry
184
Wpisów: 4 915
Wysłane: 3 lutego 2015 14:22:37 przy kursie: 80,00 zł
dla mnie wycena takich spółek jak soft rozrywkowy metoda inną niż cena sprzedazy spółki w razie przejęcia nei ma sensu. Ten rynek jest niewiarygodnie płynny, niestabilny, wybuchowy, a przy tym przejęcia w tej branży są na świecie codziennością.

Taką wyceną, sprzedania spółki, jest wyceniany i CDProjekt i CIGames i Vivid Games i Farma51. Nie wiem dlaczego nie miałaby być wyceniana ta spółka?

A za ile właściciele takiej odnoszącej wyjątkowo duży sukces spółki jak 11bit, mogą chcieć ją sprzedać ? Za 80 zł akcja? Really ?

wycena oparta o nawet chwilowe C/Z 1/20 jest po prostu ceną mniej więcej zbliżoną do takiego podejścia, stąd ona pewnie pada.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
* "scared money don’t make money"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD
Edytowany: 3 lutego 2015 14:29

baks
27
Wysłane: 3 lutego 2015 14:25:34 przy kursie: 80,00 zł
pies_lancuchowy napisał(a):
IMO sporą część tej niekończącej się dyskusji o 'właściwej' wycenie można krótko skwitować w następujący sposób, który wyjaśnia czemu przy niewielkich w sumie rozbieżnościach w założeniach mogą być bardzo duże rozbieżności w wycenie. Otóż po zrobieniu 'hita', pojawia się mniejsze lub większe prawdopodobieństwo, że ci sami ludzie, mając już w kieszeni trochę forsy, doświadczenie , pewność siebie itd itp, powtórzą to tylko że na większą skalę. Jeżeli ktoś przyjmie, że jest 10% szans na hit, który będzie pięć razy większym kasowym przebojem, to wycena wg niego idzie w górę o połowę (nie wgłębiam się w rachunki). A ktoś inny może konserwatywnie uznać że nie bierze tego w ogóle pod uwagę, bo nie jest to zgodne z jego podejściem do inwestowania. Dziwię się, że tyle miejsca tutaj zajmują obszerne dyskusje tych 2 'typów', bo różnica między nimi jest naturalna, a podejścia są odmienne i nigdy nie będzie między nimi 'konsensusu'. Odmiennie niż w naukach ścisłych, na giełdzie, jeżeli ktoś argumentuje że prawda leży w pkt A, a drugi, że punkcie B, to często faktycznie znajduje się między punktami A i B. Trzeba zgadywać (szacować..) jakie są szanse na wielką przyszłość, a jednocześnie mieć na uwadze,że firmy robiące gry to tylko kilkunastu (kilku - kluczowych) ludzi, a ludziom zawsze coś się może odmienić, mogą zmieniać plany, kłócić się, zabierać zabawki do innej piaskownicy itd . pozdr

Wydaje mi się, że nie masz racji (przynajmniej z mojego punktu) konsensus między 2 stronami jest w zasadzie dość wyraźny z jakiejś wypowiedzi wynikało, że nawet Teresa uznał, że konsensus rynkowy jest na poziomie 10mln zysku. Ja bym się z tym zgodził i wielu zapewne także, że podstawą i barierą różnic jest podejście do tych 10mln.
Pesymiści (z różnych przyczyn nie warto teraz tego rozstrzygać dlaczego) uważają 10mln za nieprzekraczalną granicę uznania możliwych zysków.
Grupa zwolenników uważa , że 10mln jest niedopuszczalną granicą uznania zysków za mniejsze niż 10mln.
Granicy naszych rozważań jest więc jasna i spójna jesteśmy zgodni co do tego, że nie wykluczamy zysków w okolicach 10mln a to już dużo. Jedni woleliby aby to było mniej a drudzy aby to było więcej. Dla mnie to dość prosty schemat.

pies_lancuchowy
0
Wpisów: 136
Wysłane: 3 lutego 2015 14:37:25 przy kursie: 80,00 zł
@baks
słowo 'konsensus' nie zawsze dotyczy zysku, mimo, że faktycznie to jest najczęściej spotykany związek słowny..

baks
27
Wysłane: 3 lutego 2015 14:38:12 przy kursie: 80,00 zł
anty_teresa napisał(a):
@Pies, ja mówię zawsze o wycenie konserwatywnej, poniżej której akcje są niedowartościowane, natomiast FV można szacować wyżej, dyskontując przyszłe sukcesy z jakąś miarą p-stwa. To oczywiste. Natomiast czym innym jest rzucanie, że za rok czy dwa będzie tu drugi Apple, a takie wpisy też tutaj się pojawiały.

Chyba bardzo upraszczasz wyciągając z kontekstu chyba moich wypowiedzi - nikt poważny nie zaprzeczy podobnemu sukcesowi ani go nie zagwarantuje. Jednak na skalę naszej gospodarki jest to spółka tego typu. Postawisz orzechy przeciwko czemuś, że za 5 lat nie przebija znacznie CDP w przychodach i kapitalizacji - nie sądzę abyś tak uważał. Ja oceniam, że CDP na razie utknął w zaułku rozwojowym - przeliczyli się z kosztami i możliwościami trochę tak jak CIGames. 11bit idzie jak na razie drogą z lepszymi perspektywami i widać u nich dużo większą innowacyjność a tylko to daje dużo większe szanse na szybki rozwój. W CDP nie widzę tego - to jak fabryka produkująca coraz nowsze i ładniejsze kombajny do zbóż. Zboża zawsze się będzie uprawiać i klienci co jakiś czas kupią nowszy kombajn ale ilość rolników jest ograniczona. 11bit jest bardziej jak sprzedawca tanich utworów MP3. Nie chce Ci się kopiować wcześniej kupionego utworu na tablet to kupujesz za ,99$ raz jeszcze ściągając sobie na IPhona - może porównanie niezbyt szczęśliwe ale chyba można zrozumieć o co mi chodziło. Kombajn kosztuje ogromne pieniądze i na produkcji zarabia się stosunkowo niedużo a rynek ograniczony a produkcja trwa długo. Z MP3 jest zupełnie inaczej.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość