PLAYWAY - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9

PLAYWAY [PLW]

AKTUALNY KURS: 136,00 zł (-0,37%) 14-12-2018 17:01
sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 340
Wysłane: 21 września 2016 14:07:32
Play Way zaprosił naszą redakcję do bliższego zapoznania się z produktami studia. Dostaliśmy garść kodów do gier na platformie Steam, więc postanowiliśmy się podzielić. Na przestrzeni najbliższych dni będziemy publikować na wątku kod do wybranej gry - nie podajemy dnia ani godziny, więc zaglądajcie ;)
Dziś pierwszy tytuł:
Car Mechanic Simulator 2015 - GOLD EDITION:
http://store.steampowered.com/app/320300/?snr=1_7_15__13

440VD-MDHTG-I3FDZ

Have fun!
Edytowany: 21 września 2016 14:09

bart6891
Wpisów: 9
Wysłane: 23 września 2016 14:37:40
wg mnie strona www PlayWaya powinna zostać poprawiona i to zaraz. Bardzo chaotyczne treści, są informacje, że prospekt emisyjny można zobaczyć na ich stronie, ale za chiny ludowe nie da się znaleźć odpowiedniego linka do niego.puke_l

sasky
sasky PREMIUM
Wysłane: 23 września 2016 16:22:43
@bart6891 Pytaliśmy spółkę o prospekt, jeszcze nie został opublikowany. Pewnie na dniach pojawi się na stronie - tym bardziej, że na poniedziałek zaplanowana jest konferencja prasowa z udziałem prezesa. Szczere mówiąc, to też liczę, że zrobią dobrze widoczną zakładkę relacji inwestorskich.

btw. poniżej kod dostępu na Steam do dodatku do Car Mechanic Simulator 2015 (CMS DELOREAN DLC):
MFWZ6-E0LTX-DJMXI
Edytowany: 23 września 2016 16:22

mori
Wpisów: 129
Wysłane: 23 września 2016 16:41:43
strona [strony grupy, gier z grupy i spółek powiązanych] była robiona przez jednego człowieka, może to za duże obciążenie.. ale spółka z branży IT, gdzie główny kanał sprzedaży jest online, wypadałoby mieć coś porządnego.

dla aktywacji DLCków potrzebna podstawowa gra. Ostatnio za darmo rozdawali wersję 2014 i sporo innych :)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 9 483

mori
Wysłane: 26 września 2016 10:21:58
~58 pln offtheair
może znajdą się klienci na bazie popularności branży...
ale trzeba się 'zagłębić' w prospekt propagandowy

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM

bart6891
Wpisów: 9
Wysłane: 26 września 2016 10:54:22
Pan kriswawa wycenia swoje akcje na 165mln PLN. Widać, że bardzo szybko i na skróty chce dogonić braci Kicińskich, znajomych z młodości. Chciałem wziąć udział w IPO ale podziękuje. Shame on you
Edytowany: 26 września 2016 10:54

jurror
Wpisów: 650
Wysłane: 26 września 2016 11:44:58
Tez nie biere, chce 60mln zgarnać z takimi wynikami?? Sorry nie ten klimat.Speak to the hand

tom239
Wpisów: 73
Wysłane: 26 września 2016 12:44:06
Przy 55 kapitalizacja będzie prawie 400 mln, faktycznie dobra cenna by wyjść z spółki. A tak się napaliłem na kupno. Myślałem sobie, żę jak po maksymalnej będzie z 200 to dużo ale wejdę bo pewnie zbiją cenę instytucjonalni. Może i tak zbiją ale do ilu? 25-30? Problem, jest freefloat 18+% po emisji.... liczyłem na raczej na 33-50%. Już to przerabiałem 2 fundusze I prezes i puste arkusze zleceń. I to już się nie zmieni bo cenna może.

sasky
sasky PREMIUM
Wysłane: 26 września 2016 14:50:45

win1248
Wpisów: 524
Wysłane: 26 września 2016 15:08:19
tom239 napisał(a):
Przy 55 kapitalizacja będzie prawie 400 mln, faktycznie dobra cenna by wyjść z spółki. A tak się napaliłem na kupno. Myślałem sobie, żę jak po maksymalnej będzie z 200 to dużo ale wejdę bo pewnie zbiją cenę instytucjonalni. Może i tak zbiją ale do ilu? 25-30? Problem, jest freefloat 18+% po emisji.... liczyłem na raczej na 33-50%. Już to przerabiałem 2 fundusze I prezes i puste arkusze zleceń. I to już się nie zmieni bo cenna może.

To IPO to jest metoda typu zjeść ciastko i mieć ciastko. Tyle co oni chcą zgarnąć z IPO to jest warta ich spółka, czyli tak jakby ją sprzedali, ale i tak dalej ją mają. Na bazie popularności branży gier wyceny zaczynają być coraz bardziej że tak to ujmę 'bezczelne'. Ta cena jest od czapy wg mnie nawet jak na spółkę wzrostową. 7 mln zysku i wycena 400 mln. c/z 20 to byłaby cena za wzrost czyli ok. 140 mln to byłaby i tak wycena z premią za wzrost. Dziękuję, nie wezmę udziału.

Kris59
Wpisów: 65
Wysłane: 26 września 2016 16:02:43
W tej społeczce to chyba powariowali. Myslą,że z ludzi można bezczelnie robić niemyślących idiotów. Cena max 55zł/akcja to przy wynikach za 2015r. i po emisji daje C/Z na poziomie 65 !!! A jeszcze za 1-sze połrocze 2016r. wyniki im spadły. Branża ciekawa ale największe wzrosty ma juz za sobą. Spółka spoźniła się z emisja i nie otrzyma bonusu z tyt. atrakcyjnosci branży.
Nawet zbicie ceny o połowę ( co jest mało prawdopodobne) nie czyni spolkę atrakcyjną.
Chyba pan Kostowski pozostanie sam ze swoją spolką na wiele lat. No chyba nie znajdzie sie fund, ktory by zaplacił taką ceną a nawet i o połowę niższą.
Pozostaje odwołanie oferty ale drastyczne zejście z ceny.

leszczcomeback
Wpisów: 25
Wysłane: 26 września 2016 20:21:57
Anxious
Ciekawe jak Pan Kostecki będzie argumentował taką kosmiczna cenę. Wszystko to sprawa popytu i podaży, nie ma co skomleć. W końcu w funduszach siedzą ludzie który mają pojęcie w tych tematach, my indywidualni możemy sie tylko podłączyć.
Proponuję wrzucać do dyskusji uzasadnienia tej wyceny z sieci.
Chcialbym wziąć udział w IPO, ale nie po to aby na debiucie stracić, bo Pan prezes chce odebrać swoją zaległą pensję za ileś lat, oczywiście z szacunkiem dla tego człowieka sukcesu jakby nie było.

mindek
Wpisów: 937
Wysłane: 27 września 2016 10:57:14
"W końcu w funduszach siedzą ludzie który mają pojęcie w tych tematach..."

Błędne założenie. Wszyscy powinni mieć pojęcie, ale nie wszyscy mają pojęcie. Czasem nawet jak mają napisane czarne na białym to i tak podpytają co robi konkurencja i ... robią to samo.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 27 września 2016 16:20:05
Omówienie prospektu emisyjnego PlayWay SA

Efekt Pokemon Go i wzrosty kursów polskich spółek z segmentu gier video wydają się dobrym momentem do debiutów. Sprzyjającą koniunkturę postanowił wykorzystać PlayWay SA (dalej PW), który oferuje 1,2 mln papierów (600 tys. pochodzących z emisji nowych akcji) w cenie maksymalnej 55 zł. Zapisy na akcje spółki trwają do 5 października, a w poniższym omówieniu postaram się przybliżyć spółkę i ułatwić podjęcie decyzji inwestycyjnej.

PlayWay jest (a w zasadzie chce być) pewnego rodzaju funduszem inwestującym w zespoły deweloperskie. Formalnie na datę prospektu spółka posiadała tylko 6 spółek zależnych, z czego 5 stanowiło swoiste studia deweloperskie z udziałem od 63 proc. do 85 proc. PlayWay, oraz jedną spółkę stowarzyszoną. Warto jednak zwrócić uwagę, że dane finansowe za lata 2014 i 2015 obejmują tylko CreativeForge Games SA. Reszta spółek powstała dopiero w tym roku i jest uwzględniona w sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze. Choć kapitałowe wyodrębnienie większości spółek zależnych nastąpiło dopiero w tym roku, to wewnątrz spółki na koniec 2015 r. działały 44 zespoły deweloperskie (31 zespołów na koniec 2014 r.) . Tak duża liczba zespołów musi oczywiście obfitować w znaczną liczbę produkcji i premier, czego potwierdzenie znajdziemy w prospekcie emisyjnym:

kliknij, aby powiększyć

Choć liczba oferowanych gier jest chyba największa wśród publicznych spółek i może robić wrażenie na inwestorach, to jednak sukces finansowy odniosło zaledwie kilka pozycji. W ryzykach spółka informuje, że 10 (ok. 25 proc.) z wyprodukowanych gier nie osiągnęło progu rentowności. Koniem pociągowym wyników jest seria Car Mechanic Simulator. Relase z roku 2015 (premiera w kwietniu) sprzedał się do tej pory na platformie Steam w liczbie około 285 tys. szt. (dane steamspy.com) Przy założeniu efektywnej ceny sprzedaży na poziomie 12 dolarów (19,99 dolarów cena bez promocji), odliczeniu kosztów podatków i prowizji Steam można szacować przychody z tego tytułu na poziomie 7,8 mln zł i około 10 mln zł sprzedaży na wszystkie platformy dystrybucyjne (1,9 mln sprzedaży do Koch Media w 2015 r.). Drugi ważny tytuł Hard West wydany w listopadzie ubiegłego roku wygenerował sprzedaż na poziomie 75 tys. zł. Analogiczna symulacja (dla efektywnej ceny 14 dolarów) prowadzi do wniosku, że tytuł do tej pory wygenerował około 2,5 mln sprzedaży na Steam i około 3 mln na wszystkie platformy dystrybucyjne. Tylko te dwa tytuły wygenerowały prawdopodobnie w ciągu ostatniego roku około 13 mln zł przychodów. Jeśli zerkniemy do danych finansowych, to okazuje się, że w okresie od 1 stycznia 2015 do końca czerwca 2016 spółka osiągnęła sprzedaż na poziomie 15,4 mln zł. Innymi słowy choć w 2015 roku miało miejsce ponad 20 premier to tak naprawdę wyniki zrobiły tylko 2 pozycje…

Można mniemać, że nie inaczej było w roku 2014, kiedy spółka wydała w styczniu Car Mechanic Simulator 2014 (łączna sprzedaż na Steam wg stemspy przekracza 380 tys. szt.). Prawdopodobnie do wyniku przyczyniła się także premiera w grudniu 2013 r. gry Profesional Farmer (sprzedaż 200 tys. szt.). Innymi słowy choć w ofercie spółki jest 40 tytułów to sukces komercyjny osiągnęło tak naprawdę tylko 4 gry, a tylko jedna z nich jest warta większej uwagi - CMS. Sama spółka informuje, że do tej pory sprzedała około 1 mln gier, a to wynik mniejszy niż samego This War of Mine ze studia 11Bit.

PlayWay chwali się także, że jego gry zostały pobrane w liczbie 14 mln razy, z czego CMS 2014 w wersji mobilnej około 5 mln razy. Co ciekawe biorąc estymowaną sprzedaż CMS 2015 oraz Hard Work na przychody z dodatkowych płatności i reklam nie zostaje prawie nic mimo posiadania w portfelu 11 pozycji na urządzenia mobilne. A zatem wydaje się, że spółka nie ma jeszcze stosownego know-how w zakresie monetyzacji modelu FTP. Vivid Games który specjalizuje się w tym modelu w ciągu ostatnich 18 miesięcy miał 20 mln przychodów praktycznie tylko z dwóch tytułów.

Warto jednak także dodać, że spółka bardzo dynamicznie rośnie, a według deklaracji ma obecnie 60 tytułów w produkcji. Liczba oczywiście robi wrażenie, ale mam nadzieję, że powyższe dywagacje pozwoliły sobie wyrobić zdanie na prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Z dotychczasowych osiągnięć można statystycznie szacować, że spółka w produkcji posiada 1-2 hity pokroju CMS. Z drugiej strony skapitalizowana na zapasie produkcja w toku (koszty pisania niezakończonych jeszcze gier) to tylko 5 mln zł. Dzieląc liczbę tytułów dostajemy mniej niż 100 tys. poniesionych kosztów na tytuł. Albo są to więc bardzo proste gry, albo stopień realizacji jest na bardzo wczesnym, wręcz koncepcyjnym poziomie. Choć kwota nie jest duża, to mimo wszystko stanowi spory wzrost względem końca roku (2,5 mln zł), czy końca 2014 r. (1,7 mln zł).
Skoro mowa już o zapasach to warto zauważyć, że spółka miała na koniec półrocza na zapasie ponad 5,5 mln nierozliczonych kosztów gier które są w sprzedaży (PW stosuje szacowany rozchód kosztów względem oczekiwanej sprzedaży, czyli ma podobny sposób do konkurencji, która amortyzuje WNIP), w porównaniu do 5 mln na koniec 2015 r. i 3 mln na koniec 2014 r.

PlayWay nie odstaje rentownością operacyjną od branży. Marża operacyjna w dostępnych okresach zawierała się w przedziale 40-55 proc., w porównaniu do 50 proc. za ostatnie 4 kwartały dla 11B.
Ostatecznie spółka skończyła 2015 r. wynikiem 6 mln netto, natomiast ostatnie 4 pełne kwartały wynikiem 5,3 mln netto. Spółka nie wyróżnia się także w jakiś znaczący sposób jakością oferowanych produktów. Średnia ocen recenzentów na metacritic wynosi dla CMS 68 proc., natomiast najwyżej oceniona pozycja (Hard West) ma wynik 73 proc. Dla porównania This War of mine ma w tym najbardziej opiniotwórczym serwisie ocenę na poziomie 83 proc.

Przy obecnym poziomie zysków i wycenie rentą wieczystą ze stopą dyskontową na poziomie 10 proc. dostalibyśmy wartość spółki na poziomie 50-60 mln zł. Emitent wycenia się jednak znacznie wyżej – przed emisją na nawet 330 mln zł (dla ceny maksymalnej).
Jednak jak wspomniałem powyżej spółka nie generuje znaczącego wyniku z modelu FTP, ale sama liczba użytkowników ma pewną wartość i potencjał. Gdyby kierować się liczbą pobrań w relacji do Vivida to część biznesu z modelem FTP jest warta około 50 mln zł, a zatem łączną wartość spółki można szacować na kwotę 100 mln zł.

Choć spółka nie posiadała, a przynajmniej poziomem sprzedaży czy ocen nie udowodniła do tej pory kompetencji do pisania gier na takim poziomie jak 11Bit, czy Vivid i nie umiała także na takim poziomie monetyzować swoich produktów to z ceny maksymalnej wynika, że swoja wartość szacuje tylko niecałe 20 proc. niżej niż wynosi obecnie ŁĄCZNA kapitalizacja 11Bit oraz Vivid Games razem wziętych - 400 mln zł. Ciężko nie odnieść wrażenia, że spółka po prostu próbuje wykorzystać koniunkturę i sentyment inwestorów do branży.
Nawet uwzględniając statystyczny potencjał płynący z obecnego portfela gier w realizacji (czyli produkcja kolejnej lub nawet dwóch gier na poziomie CMS) z takim poziomem sprzedaży i wyników ciężko ocenić ofertę jako atrakcyjną dla inwestorów, wręcz przeciwnie – PlayWay wydaje się być niesamowicie droga.

Wyceny automatyczne są tutaj: http://www.stockwatch.pl/ipo/playway-sa.aspx
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 27 września 2016 16:21

leszczcomeback
Wpisów: 25
Wysłane: 28 września 2016 20:39:23
Po takiej profesjonalnej analizie poprzeczka jest tak wysoko postawiona, że ciężko coś mądrego napisać, a więc napiszę coś prostego, operając się na wyliczeniach powyższych :

Czyli według aktualnej wartości 60 mln jedna akcja powinna kosztować 60mln/400mln*55= 8 PLN, a zakładając wzrost w przyszłości to załóżmy atrakcyjna cena jednej akcji na fali games-hossy powinna wyniesć 100mln/400mln*55= 14 PLN.
Jeśli się gdzieś walnąłem to przepraszam.
Ciekawa sytuacja, bardzo ciekawa, zobaczymy co pokaże przyszłość.
Whistle

Jeden ze scenariuszy mógłby wyglądać tak : Fundusze zbijają cenę akcji do 20-25 PLN, a więc mamy "super promocję" jak w sklepie z dzinsami, gdzie para kosztowała przed wyprzedażą ponad dwa razy tyle, ale czy to aby na prawdę dobra cena ?

Nie wezmę udziału w tej promocji, ale szczerze życzę żeby IPO się udało i żebym żałował, że się nie przyłączyłem, a dlatego, że z tego wyniknie, że ta branża ma w naszym pieknym kraju super perspektywy.

I jeszcze mam nadzieję, że to wpłynie jakoś na debiut ArtifexMundi, na który założę sie też wielu czeka.....
Boo hoo!

Kris59
Wpisów: 65
Wysłane: 29 września 2016 06:03:48
Ja też jestem bardzo ciekaw czy w ogóle dojdzie do debiutu. Czy znajdą się jakies fundy, ktore zaryzykują i mocno przepłaca tę spółkę. I do tego w sytuacji gdy branża gier jest już "mocno rozgrzana" a do tego b.prawdopodobne,że giełdy moga zanurkować np.po wyborach prezydenckich w USA. Zakupy na giełdzie w 4-tym kwartale br można realizować tylko przy wyjatkowo atrakcyjnych wycenach. A PlayWay zaserwowała nam cenę z ...kosmosu.
Zdecydowanie nie kupie tych akcji w ofercie pierwotnej.

mori
Wysłane: 29 września 2016 06:36:32

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 29 września 2016 09:17:56
Nie, tej tabelki nie ma. W zasadzie poza jednym wykresem jest sam tekst, choć odniesienie do jakości wynikającej z ocen także jest. A skąd to pytanie jeśli mogę wiedzieć?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9