pixelg
AILLERON - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

AILLERON [ALL]

AKTUALNY KURS: 11,70 zł (-1,68%) 22-01-2021 17:00
Deogracias
Deogracias PREMIUM
5
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 467
Wysłane: 20 listopada 2015 01:15:31 przy kursie: 7,65 zł
Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej Grupy Kapitałowej AILLERON S.A. (dalej AILLERON) za okres od 1 lipca do 30 września 2015 2015 roku (sprawozdanie kwartalne)

Spółka niedawno zmieniła nazwę z nowocześnie brzmiącego WIND MOBILE na intrygującą i tajemniczo brzmiącą nazwę AILLERON. Dodatkowo całkiem niedawno miało miejsce przeniesienie się z rynku NewConnect na główny parkiet GPW.


Analiza sprawozdania finansowego


kliknij, aby powiększyć

Spółka jest już około półtora roku po fuzji z SOFTWARE MIND. Jak widać - okres przed i po niej są nieporównywalne pod względem skali działania. Porównanie za 3 kwartały tego i poprzedniego roku nie jest jeszcze do końca miarodajne, ponieważ 1 kwartał był jeszcze okresem samodzielnego działania WIND MOBILE.

Trzeba zwrócić uwagę, że spółka stosuje dość agresywne metody prezentacji wyniku finansowego. Koszty prac rozwojowych nie trafiają do rachunku wyników tylko do wartości niematerialnych i prawnych. Jest to oczywiście zgodne z zasadami rachunkowości. Liczony na sposób AILLERON wynik finansowy będzie jednak wyższy, niż gdyby wszystkie koszty od razu trafiały do rachunku wyników.

Spółka ma wyjątkowo rozbudowany rachunek segmentowy. Działalność jest podzielona na 8 obszarów, z których każdy ma swój rachunek wyników.

kliknij, aby powiększyć


Jak widać - w tym roku 4 segmenty są rentowne i generują całą marżę handlową. W porównaniu do 3 pierwszych kwartałów 2014 tylko 2 z nich były rentowne w obu okresach. W zeszłym roku rentowne było 5 segmentów, zaś tylko jeden był nierentowny w obydwu prezentowanych okresach.
Łącząc to z informacją o sporej koncentracji klientów - 6 wiodących klientów odpowiada za 18,3 mln zł przychodów z 41,7 mln zł (43,8%) sprzedaży w tym roku widać, że działalność AILLERON jest mocno rozproszona pomiędzy wielu klientów i wiele obszarów działalności. Plusem tej sytuacji jest mniejsze ryzyko związane z uzależnieniem od wiodących odbiorców, minusem są zapewne spore koszty związane z utrzymaniem i marketingiem wielu produktów.

Spółka raportuje koszty finansowe w specyficzny sposób. Nie jest trudno policzyć odsetki od wyemitowanych obligacji, ale tak uzyskane kwoty nie są zgodne z kwotą kosztów finansowych za dany okres. Część odsetek, związana z pracami rozwojowymi prowadzonymi przez AILLERON, trafia do bilansu jako "skapitalizowane prace rozwojowe".


kliknij, aby powiększyć

Wyniki 3 kwartału są generalnie kiepskie - najsłabsze w tym roku. Pewną linią obrony jest fakt, że i w zeszłym roku 3 kwartał był dość kiepski. Należy mieć nadzieję, że 4 kwartał okaże się ponownie pomyślny dla spółki, tak jak to było poprzednio.
Warto jeszcze skomentować wynik z operacji finansowych - nie uwzględnia on całości odsetek od obligacji wyemitowanych przez spółkę. Łącznie 3 kwartały 2015 wypadają wyraźnie lepiej niż w 2014, ale trzeba pamiętać, że w 1 kwartale 2014 SOFTWARE MIND nie należało jeszcze do grupy kapitałowej.


kliknij, aby powiększyć

AILLERON generuje gotówkę z bieżącej działalności, ale warto zwrócić uwagę, że są to kwoty wyraźnie niższe niż raportowane zyski. Taka sytuacja nakazuje zwrócić uwagę na "jakość" raportowanych przychodów i zysków. Spółka może prowadzić zbyt agresywną politykę handlową, która skutkuje potem problemami z wyegzekwowaniem zapłaty za zrealizowane prace.
W bilansie pojawiły się należności przeterminowane o ponad 360 dni na kwotę 2,8 mln zł. Spółka nie dokonała ich odpisu, więc taka strata jest zagrożeniem dla wyników przyszłych okresów. Realnie patrząc - te pieniądze są dla spółki stracone.

Analiza wypłacalności


kliknij, aby powiększyć

Główną pozycją w aktywach spółki są wartości niematerialne. W zdecydowanej większości jest to wartość firmy, wykreowana podczas przejęcia spółki SOFTWARE MIND. Jest to nadwyżka zapłaconej ceny nad wyceną wartości przejętych składników majątku. W przypadku firm informatycznych wskaźniki ceny do wartości księgowej bywają bardzo wysokie z uwagi na fakt, że prowadzenie takiej działalności wymaga bardzo niewiele aktywów trwałych.
Można zaobserwować w ostatnim kwartale duży wzrost majątku trwałego. Według noty do sprawozdania finansowego jest to leasing budynków o wartości około 13 mln zł. Podobna kwota pojawiła się również w pasywach jako zobowiązania długoterminowe.


kliknij, aby powiększyć

Dla celów analizy wypłacalności jako kwoty odsetek zostały użyte kwoty wypłaconych kuponów od wyemitowanych obligacji.
Kwoty zaciągniętego przez spółkę długu są niskie, więc wskaźniki zadłużenia są na niewysokim poziomie.
Podobnie wskaźniki zdolności do obsługi zadłużenia. EBITDA przekracza roczną kwotę odsetek 11-krotnie, co jest poziomem bezpiecznym.

Ranking Altmana jest cały czas na najwyższym możliwym poziomie.

Podsumowanie

3 kwartał 2015 był słaby dla AILLERON, co może (ale wcale nie musi) wynikać z sezonowości działalności. Pozostaje mieć nadzieję, że ostatni kwartał roku pozwoli na osiągnięcie wyników co najmniej tak dobrych jak w 2014. Pomóc może w tym praktyka wykorzystywania w korporacjach przyznanych na dany rok budżetów inwestycyjnych.

Spółka nie ma w zwyczaju raportować o wielkości podpisanych do realizacji umów, czyli tzw. backlogu. Wśród potentatów z branży informatycznej na GPW jest to jednak standardem i powinna to jednak rozważyć.

Warto odnotować, że spółka w lipcu podała informację o podpisaniu pięcioletniego kontraktu o wartości 100 mln zł. Jak na razie nie widać przychodów z jego realizacji. Zobaczymy w kolejnych okresach, ile z tych 100 mln zł uda się faktycznie osiągnąć.

Można pokusić się o po półtora roku o wstępną ocenę fuzji WIND MOBILE z SOFTWARE MIND. Skala działania i osiąganych zysków oczywiście się zwiększyła, ale warto sprawdzić czy odbyło się to z korzyścią dla pierwotnych akcjonariuszy spółki. Pomoże nam w tym wskaźnik EPS (Earnings Per Share), czyli zysk na 1 akcję. Jest to zysk za ostatnie 12 miesięcy podzielony przez średnią liczbę akcji w tym okresie.


kliknij, aby powiększyć

Jak widać - zyski systematycznie pną się w górę i fuzja z SOFTWARE MIND, w dużej mierze opłacona nową emisją akcji, nie zaszkodziła pod tym względem interesom akcjonariuszy jeszcze wtedy WIND MOBILE.

Spółka cały czas ma atrakcyjna pulę oferowanych produktów (ILumio, Livebank), choć informacje o podpisywanych kontraktach i rachunek segmentowy wskazują, że w dużej części spółka działa jako softwarehouse. Przykładem może być kontrakt na dostawę bankowości mobilnej i internetowej dla Banku Pocztowego. Flagowy swego czasu produkt spółki - dzwonki do telefonów komórkowych, powoli już odchodzi do lamusa.

AILLERON cały czas pozyskuje klientów na swoje flagowe produkty, ale po wynikach za 3 kwartał nie widać, żeby działo się to w jakimś oszałamiającym tempie.

Wskaźnik cena/zysk (aktualnie 10,0) ma atrakcyjny poziom, ale trzeba pamiętać, że wynika on również ze sposobu księgowania kosztów spółki, które pojawiają się w rachunku wyników z dużym opóźnieniem. Firmy stosujące bardziej konserwatywną polityką rachunkowości wypadłyby w tym ujęciu gorzej, mimo takiego samego stanu faktycznego.

Jak na razie kurs spółki od prawie 2 lat porusza się w trendzie bocznym. Jeśli AILLERON będzie w stanie poszerzać pulę klientów na swoje produkty i w ten sposób zwiększać zyski, to powinien stanowić ciekawą opcję inwestycyjną.

>> Wyceny, wskaźniki oraz inne informacje dotyczące spółki - tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych - tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

bzdkas
bzdkas PREMIUM
0
Dołączył: 2013-12-02
Wpisów: 322
Wysłane: 20 listopada 2015 11:43:39 przy kursie: 7,65 zł
Bardzo dziekuje za analize. Mam nadzieje, ze podpisane kontrakty przeloza sie na wyniki spolki. Dzisiaj mamy kolejny, nie jest duzy ale wazny, bo moze otworzyc nowy rynek (Azje) dla spolki:
tutaj
Edytowany: 20 listopada 2015 11:46

bzdkas
bzdkas PREMIUM
0
Dołączył: 2013-12-02
Wpisów: 322
Wysłane: 13 kwietnia 2016 22:31:06 przy kursie: 7,87 zł
Rozpoczecie współpracy z największym bankiem w Emiratach Arabskich - Emirates National Bank of Dubai, to bank o aktywach ponad 100 mld USD:

mojeinwestycje.interia.pl/news...

i co? I kurs wzrosl o cale 2,2%,czyli nawet deczko lepiej niz WIG20. Wow!

Po obrotach widac wzrost zainteresowania, ale generalnie jest kiepsko, mimo ze branza ciekawa papier caly czas w cieniu. Nawet tutaj na SW, czy jest jeszcze jakis papier na rynku glownym, ktory nie ma wprowadzonych wynikow za IV kwartal? Niedlugo beda wyniki za Ikw. to poprosze wtedy od razu o hurtowe uaktualnienie...


mackopl
mackopl PREMIUM
35
Dołączył: 2011-01-02
Wpisów: 1 038
Wysłane: 25 maja 2017 16:08:20 przy kursie: 14,45 zł
Proszę o omówienie raportu.

tomasz321
tomasz321 PREMIUM
38
Dołączył: 2013-10-13
Wpisów: 199
Wysłane: 30 maja 2017 13:37:19 przy kursie: 14,40 zł
Też przyłączam się do prośby o analizę raportu.

Deogracias
Deogracias PREMIUM
5
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 467
Wysłane: 2 czerwca 2017 16:34:20 przy kursie: 14,32 zł
Zrobimy.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

Deogracias
Deogracias PREMIUM
5
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 467
Wysłane: 4 czerwca 2017 08:38:01 przy kursie: 14,32 zł
AILLERON - dobre wyniki i inwestor finansowy napompowały ceny akcji

Omówienie wyników oraz sytuacji finansowej i rynkowej Grupy Kapitałowej AILLERON S.A. (dalej AILLERON) za okres od 1 stycznia do 31 marca 2017 roku (sprawozdanie kwartalne)


Analiza sprawozdania finansowego


kliknij, aby powiększyć

Jak widać na wykresie - w działalności spółki występuje duża nieregularność przychodów. Około 40% rocznej sprzedaży to ostatni kwartał roku kalendarzowego. Jest związane z cyklami budżetowymi korporacji, które są głównym konkurentem AILLERON-a, pod koniec roku następuje intensywna konsumpcja przyznanych budżetów.

Trudno jednak nie zauważyć, że ogólna suma przychodów systematycznie rośnie - dynamika roczna jest rzędu 30%. Niestety nie udaje się zachować przy tym poziomu marży, ale analiza segmentowa pozwala zrozumieć to zjawisko.


kliknij, aby powiększyć

Spółka w 2017 roku zmieniła rachunek segmentowy, z 8 segmentów wcześniej teraz mamy 4. Zwraca uwagę bardzo słaby wynik w ostatnim kwartale segmentu TELCO (czyli produkty dla telekomunikacji i dzwonki, z których firma wyrosła), ale według raportu ma on charakter cykliczny. Inne segmenty radzą sobie bardzo dobrze. Przoduje segment Outsourcing (usługi programistyczne na zlecenie) - ma on najwyższą rentowność, chociaż jest w gruncie rzeczy dodatkiem do głównych produktów spółki. Duży postęp pod względem obrotów i wypracowanego zysku wykonał segment FINTECH, czyli głównie flagowy obecnie produkt LIVEBANK. Straty przynosi segment HOTELTECH, co wynika z faktu, że są to stosunkowo mało popularne produkty. Patrząc na powodzenie segmentu FINTECH spółkę stać w tej chwili na inwestycję w kolejne produkty.


kliknij, aby powiększyć

1 kwartał 2017 wygląda dużo lepiej niż rok wcześniej. Przychody wzrosły o 19%, co jest zgodne z tendencją z ostatnich 3 lat, a zysk netto wzrósł o prawie 40%. Zysk 1 kwartału 2017 to jednak tylko 7% całego zysku z 2016 roku. Słaby 1 kwartał roku jest jednak typowy dla spółki, więc na wynikach w 2017 będą ważyć osiągnięcia kolejnych 3 okresów. Na razie warto odnotować wzrost obrotów i poprawę wyników w porównaniu do zeszłego roku.


kliknij, aby powiększyć

Zapotrzebowanie na kapitał obrotowy jest stabilne. Skok na koniec 2016 wynika z dużej sprzedaży w tym kwartale, która zapewne została rozliczona (zapłacono faktury) już w kolejnym okresie rozliczeniowym. Poziom nieuregulowanych należności wrócił do wcześniejszych poziomów, po skoku na koniec 2016 roku, kiedy było ich ponad 3 mln zł.


kliknij, aby powiększyć

Spółka generuje przepływy z działalności operacyjnej. W 2016 były one wyższe niż wypracowany zysk netto co jest pozytywnym zjawiskiem. Spółka praktycznie nie ma wydatków inwestycyjnych - prace rozwojowe nad oferowanymi produktami obciążają od razu rachunek wyników. Działalnośc finansowa to spłata odsetek i kredytów. Dojdzie do tego wypłata dywidendy. Ogólnie pod względem kasowym spółka wygląda bardzo solidnie.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć

Skok aktywów i pasywów na początku 2014 wynika z połączenia ze spółką SOFTWARE MIND. Od tego czasu suma bilansowa systematycznie rośnie wraz ze wzrostem biznesu.
Spółka w aktywach ma duży udział wartości firmy, co jest efektem połączenia WIND MOBILE (wcześniejsza nazwa spółki) z SOFTWARE MIND - nie ma w tym nic negatywnego, choć oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że wartość likwidacyjna tego składnika jest równa zeru. Wysoka wartość firmy jest często spotykana w branży IT, co wynika z faktu, że tego rodzaju firmy potrafią mieć spore zyski przy bardzo niewielkim majątku księgowym.

AILLERON w 2016 zamienił zadłużenie z tytułu obligacji na długoterminowy kredyt bankowy. Sam poziom zadłużenia odsetkowego jest niewielki w odniesieniu do całego bilansu, jak i do EBITDA.

Podsumowanie

AILLERON rozwija sie stabilnie w ostatnich 3 latach po fuzji z SOFTWARE MIND. Pozycja biznesowa opiera się na kilku mocnych własnych produktach (Livebank, ILumio, produkty dla sektora finansowego) oraz na świadczenie usług programistycznych na zlecenie, co w ostatnich latach było najbardziej rentowną gałęzią biznesu. Te wszystkie segmenty aktualnie przynoszą solidne przychody przy dobrej rentowności. Słabiej obecnie wygląda segment Telco, ale trzeba przyznać, że firma dobrze sobie przestawiła się z handlu dzwonkami do telefonów komórkowym na oferowanie zaawansowanych technologicznie własnych produktów. Trzeba też zwrócić uwagę, że AILLERON ma szeroką paletę produktów, które oferuje na rynku - są to różne rozwiązania oferowane klientów z różnych branż na całym świecie, co pwooduje że spółka nie jest zakładnikiem jednego rynku czy klienta.
Strategia spółki zakłada rosnącą rentowność wraz z rosnącą liczbą klientów. Jeśli uda się spełnić te założenia to zyski powinny rosnąć w dużo szybszym tempie niż przychody. Na razie widać taki efekt dla produktu Livebank, gdzie wzrost obrotów o 108% wygenerował poprawę zysku segmentu o 521% (2016 rok w porównaniu do 2015). Podobny, pozytywny efekt dźwigni operacyjnej można zaobserwować w 1 kwartale 2017 dla segmentu FINTECH, do które została zaliczona usługa wirtualnego oddziału Livebank. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że cykl życia produktu będzie wystarczająco długi.

Notowania akcji spółki w 1 kwartale 2017 wyraźnie wzrosły. Bliższa analiza pokazuje, że prawdopodobnie miało to związek z wejściem do akcjonariatu BZ WBK TFI, które nabyło prawie 7% spółki, co przy niewielkich obrotach wcześniej (np. styczeń - miesięczny obrót to tylko 1,0% wszystkich akcji, luty 1,7%) wywindowało kurs z poziomu 9 do 13 zł. Od tego czasu trzyma się on tego poziomu, a nawet nieco wzrósł.

W międzyczasie główny akcjonariusz (fundusz IIF) sprzedał inwestorom instytucjonalnym 10% akcji. Oznacza to, że AILLERON mocno wszedł w orbitę zainteresowań inwestorów instytucjonalnych, co było jednym z celów przejścia na główny parkiet. Powinno to również zapewnić stabilizację notowań.

W 2016 AILLERON dokonał połączenia ze spółką zależną SOFTWARE MIND (w grupie kapitałowej od 2014) - miało to charakter techniczny, bez wpływu na biznes spółki.

Spółka ogłosiła program motywacyjny, przyznający osobom uprawnionym (zarząd, rada nadzorcza, pewnie kluczowi pracownicy) 5% akcji pod warunkiem podwojenia kapitalizacji w ciągu 3 lat (w porównaniu do 1 kwartału 2017). Akcje maja być objęte z dyskontem 50% osiągniętej ceny rynkowej. Wartość programu, pod warunkiem zrealizowania celu to około 8-9 mln zł. Relatywnie dużo, aczkolwiek założenia są dość restrykcyjne, a punktem odniesienia jest wartość rynkowa akcji z 1 kwartału.

AILLERON ma wskaźnik cena/zysk na poziomie 22. Jest to dość wysoko, ale spółka ma charakter rozwojowy, co oznacza, że aktualna wycena zakłada poprawę wyników. W gruncie rzeczy jest to czynnik ryzyka, bo potrzebna jest kolejny rok poprawy wyników.
Wskaźnik cena/wartość księgowa na dość wysoką wartość 2,35, ale jak podmiot z branży IT jest ona dość umiarkowana. Tego rodzaju firmy często mają wskaźnik cena/wartość księgowa na bardzo wysokim poziomie, z uwagi na niską kapitałochłonność biznesu.

Notowania w ostatnim czasie rosły z uwagi na wejście inwestorów finansowych. Jeśli spółka ich nie rozczaruje wynikami finansowymi w kolejnych okresach kurs powinien przynajmniej zachować aktualny poziom.

>> Wyceny, wskaźniki oraz inne informacje dotyczące spółki - tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych - tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Top 10 wpisów z 2020 roku
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki

Wojetek
85
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 5 043
Wysłane: 17 października 2017 20:51:26 przy kursie: 15,05 zł
Ailleron
wykres tyg.kliknij, aby powiększyć


Na ALL po dwóch silnych sygnałach kupna (oznaczone na wykresie), które były poparte sporymi obrotami nastąpiło przejście do korekty spadkowej. Ostatnie dynamiczne spadki mogą być okazją na dołączenie do trendu wzrostowego z krótkim stop lossem. Kurs dotarł do miejsca poprzedniego wybicia tj. okolic 15,60 zł które obecnie powinny stanowić wsparcie. Jeśli trend wzrostowy nie ma zostać złamany, kurs nie powinien schodzić poniżej podstawy świecy atakującej z końca czerwca - okolice 12,3-13 zł. Warto obserwować jak zakończy się świeca w obecnym tygodniu - dłuższy popytowy cień będzie elementem pozytywnym, świadczącym o możliwym końcu korekty na obecnych poziomach.

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 17 października 2017 21:00

ImP
0
Dołączył: 2014-08-29
Wpisów: 69
Wysłane: 18 października 2017 17:05:24 przy kursie: 15,80 zł
Gotowi na podbój rynków zagranicznych - omówienie skonsolidowanego raportu kwartalnego Grupy Ailleron S.A. za drugi kwartał 2017r


Grupa Kapitałowa Ailleron S.A. osiągnęła w drugim kwartale 2017r przychody ze sprzedaży w wysokości 23,9 mln zł, co oznacza 20-procentową poprawę względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. Przy okazji jest to wynik rekordowy w historii grupy, jeżeli chodzi o drugi kwartał. Lepsze dotychczas były tylko czwarte kwartały lat 2015 i 2016, co wynika z sezonowości sprzedaży w branży IT, dla której koniec roku jest zdecydowanie finansowo najlepszy.

Działalność Ailleron aktualnie dzieli się na 4 segmenty operacyjne: FinTech, Telco, Outsourcing, HotelTech.Jak wynika z poniższego wykresu, ilustrującego wartości przychodów w poszczególnych kwartałach, największy udział w sprzedaży mają segmenty FinTech oraz Telco, charakteryzujące się jednak dużą zmiennością, w przeciwieństwie do segmentu Outsourcing generującego stabilne wyniki w każdym sezonie. Segment HotelTech i rozwiązanie Ilumio są najmniej rozwiniętymi obszarami działania i dlatego ich wpływ na skonsolidowany wynik jest wciąż bardzo mały (w ostatnim kwartale około 8% przychodów).


Przy okazji, warto również zwrócić uwagę na geograficzną strukturę przychodów. Aktualnie 65 proc. pochodzi nadal z Polski, a tylko 35 proc. z kontraktów zagranicznych, jednak ta proporcja w sposób naturalny zmienia się powoli na korzyść eksportu. Nowe duże umowy zawierane w ostatnim czasie to przede wszystkim zagranica. Ailleron jako spółka globalna w ciągu kilku lat powinna doprowadzić do znaczącej przewagi sprzedaży eksportowej nad krajową.

Wyniki eksportu były w ostatnim czasie obciążone niekorzystnymi kursami USD/PLN i EUR/PLN. W sprawozdaniu za 2016r pojawiła się informacja o okazjonalnym zawieraniu przez spółkę kontraktów terminowych na sprzedaż dolarów i zakup euro, jako elementu polityki ograniczającej ryzyko walutowe, ale były to transakcje incydentalne i nie można ich określić jako kompletnej polityki zabezpieczeń ryzyka kursowego. Akcjonariusze Ailleronu muszą zaakceptować tą sytuację i to ryzyko jako nieodłączną część biznesu spółki coraz bardziej otwierającego się na rynki światowe.

Zauważalnie lepiej niż sprzedaż, jeżeli chodzi o dynamikę wzrostu, zachowuje się zysk operacyjny. W drugim kwartale wzrósł on aż o 32 proc. r/r, z kwoty 2,1 mln zł do 2,8 mln zł. Jest to spowodowane zauważalnym wzrostem marży w FinTech (z -3 proc. do +14 proc.) oraz ogromnym skokiem w HotelTech (z -46 proc. do +69 proc.). Niestety, wyłącznie na tej podstawie nie można wysnuć jakiegoś długoterminowego wniosku, ponieważ zyski i marże wszystkich segmentów (a w szczególności dla HotelTech i Telco) zachowują się w krótkim terminie bardzo niestabilnie.


Dla poprawienia czytelności wykresu została usunięta bardzo zmienna marża HotelTech oraz w III kw. 2015r została zmodyfikowana wartość marży Telco, ponieważ wyniosła 1100%.

Jeżeli spojrzymy na ostatnie dwa lata to rzeczywiście można powiedzieć, że uśredniona marża w FinTech i Outsourcing trzyma stały poziom, natomiast skoki Telco i HotelTech są zbyt duże żeby określić trend. Warto jednak zwrócić uwagę, że ostatni drugi kwartał był jednym z nielicznych, kiedy wszystkie działalności były na plusie i w miarę równomiernie dokładały się do wyniku całej grupy. Zobaczymy czy zgodnie z zapowiedziami uda się ustabilizować tą sytuację w kolejnych kwartałach. Ma to być zrealizowane poprzez większą liczbę kontraktów i zmianę charakteru kontraktów z jednorazowych na bardziej powtarzalne. Na celownik została również wzięta działalność outsourcingowa, która mimo małej atrakcyjności marketingowej jest źródłem stałego dochodu przy ładnej marży.

Rachunek zysków i strat zamyka zysk netto, który w II kw. 2017r wzrósł o 11 proc. r/r. Wynik byłby lepszy gdyby nie wyższe koszty finansowe (209 tys. zł vs. -23 tys. zł) związane z obsługą zadłużenia. Dla pełności obrazu należy także zauważyć, że od wielu kwartałów spółka płaci minimalne podatki albo wręcz są one ujemne (zysk netto przewyższa zysk brutto). Taka sytuacja nie może trwać wiecznie, w związku z czym należy zdawać sobie sprawę, że potencjalne przyszłe zyski Ailleronu mogą być obciążone 19 proc. stopą CIT, co mocno pogorszy ich dynamikę. To sprawia, że aktualne duże oczekiwania wobec przyszłych wyników, stają się jeszcze wyższe, jeżeli będą musiały zostać skorygowane o większy podatek.

Suma bilansowa firmy powoli, ale sukcesywnie zwiększa się wraz ze wzrostem biznesu. Aktywa trwałe stanowią aż 50% ogółu aktywów, co może dziwić w firmie informatycznej, nie posiadającej przecież wielu linii produkcyjnych czy nieruchomości. Tak duży ich udział spółka zawdzięcza przede wszystkim wycenie wartości niematerialnych i prawnych, w tym w większości pozycji „Wartość firmy” (tzw. „goodwill”), czyli nadwyżce zapłaconej za Software Mind S.A. ponad wycenę jej wartości księgowej.

Aktywa firmy są finansowane w większości kapitałem własnym (63%), a aktywa trwałe są pokryte przez ten kapitał, aż w 124%. Jest to z pewnością pozytywny obraz, szczególnie w oczach aktualnych i potencjalnych wierzycieli spółki.

Ailleron jest spółką mało zadłużoną i nie ma problemów ze spłatą bieżących zobowiązań. Dług netto w ostatnich kwartałach ma wartość wręcz ujemną. Jest to pochodną dodatniego bilansu przepływów pieniężnych: dodatnich przepływów operacyjnych, relatywnie małych wydatków inwestycyjnych i wciąż niedużych, ale rosnących kosztów rat kredytów i przede wszystkim leasingu.W kolejnych okresach należy spodziewać się jeszcze mocniejszych wyników ze strony segmentu FinTech (LiveBank) ze względu na podpisanie w czerwcu br. dużej umowy z Citibank na dostarczenie tego rozwiązania do oddziałów banku w 16 krajach. Zarząd sygnalizuje również możliwość zawierania w najbliższej przyszłości nowych umów w rejonie Azji. Ma do tego służyć nowopowstała spółka Ailleron Asia PTE Ltd.

Według najnowszych doniesień, w ramach jednostki FinTech spółka zaprojektuje i wdroży również nową platformę bankowości internetowej dla DNB Bank Polska.

Z kolei w segmencie Telco podpisano dwie długoterminowe umowy (z Orange Polska i Telekom Austria Group) na odpowiednio przedłużenie i wdrożenie usługi „Halodzwonek”. Powinno to pomóc ustabilizować przychody i zyski tego segmentu.

W kręgu zainteresowań samych akcjonariuszy znalazła się też na pewno uchwalona po raz pierwszy dywidenda, wypłacona w sierpniu 2017r.

Wszystkie te pozytywne informacje, w tym przede wszystkim umowa z Citi, znalazły odzwierciedlenie w rosnącym kursie akcji, który w ostatnim półroczu wystrzelił w górę o 40%. Teraz natomiast obserwujemy schłodzenie nastrojów spowodowane być może obawami co do wysokości zysków w najbliższym raporcie publikowanym 29 listopada. Stres u inwestorów na pewno jest, gdyż balon oczekiwań został napompowany naprawdę mocno. Wliczając tegoroczny wzrost kursu rynek oczekuje już nie dwu, ale dwuipółkrotnego powiększenia zysku.

Należy przy tym pamiętać co napisałem na temat jednocyfrowej efektywnej stopy podatkowej, której prawdopodobny wzrost w przyszłości obciąży wynik netto.

Drugim czynnikiem ryzyka w przypadku wyceny Ailleronu są kontrakty długoterminowe realizowane w ramach umów z klientami. Zgodnie z zasadami rachunkowości w ich ramach część przychodów jest szacowana i w razie zmiany budżetów (np. na skutek przeciągającej się realizacji lub niedoszacowania kosztów) mogą pojawiać się nagłe mocne zmiany w przychodach, które w obciążą wyniki przyszłych okresów.

Patrząc więc na Ailleron z szerszej perspektywy należy stwierdzić, że w chwili obecnej to nie tyle dość, co mocno ryzykowna inwestycja, nie tyle ze względu na rozwojowy przecież biznes spółki, ale na wciąż bardzo wysoki kurs akcji.

Czas i najbliższe raporty pokażą czy nosa miało BZWBK TFI, które już w lipcu zaczęło realizować zysk na akcjach Ailleron czy też wyniki sprostają albo wręcz pobiją oczekiwania i kurs podtrzyma trend wzrostowy.>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

ImP
0
Dołączył: 2014-08-29
Wpisów: 69
Wysłane: 16 grudnia 2017 19:01:05 przy kursie: 17,50 zł
W oczekiwaniu na świętego Mikołaja - omówienie skonsolidowanego raportu GK Ailleron S.A za III kw. 2017r


W trzecim kwartale 2017r Ailleron zanotował 7,3-procentowy wzrost przychodów w ujęciu rocznym oraz 11-procentowy spadek przychodów w ujęciu kwartalnym. Trochę zaskakujący jest wpływ poszczególnych segmentów na ten wynik. Największy pod względem udziałów w sprzedaży Fintech, który miał być siłą napędową spółki, spadł o 33 proc. r/r. Drugi w kolejności Telco wzrósł o 14 proc. r/r., natomiast bardzo mocno w górę poszły wyniki sprzedaży wydawać by się mogło niszowych działalności: Outsourcingu (+35 proc. r/r) i HotelTech (+334 proc. r/r).

Dla pełnego zrozumienia sytuacji należy sprawdzić także wyniki w ujęciu ilościowym (w skali roku). Fintech: -2,1mln zł, Telco: +0,78 mln zł, Outsourcing: +1,4mln zł, HotelTech: +0,96mln zł, pozostałe: +0,45 mln zł (wynajem pomieszczeń i urządzeń). Razem 1,45 mln zł więcej, niż rok temu. Można powiedzieć więc, że flagowe segmenty mocno kuleją, a sytuację ratują działalności uważane dotychczas za poboczne. Z pewnością nie widać tu jeszcze wpływu umowy z Citibankiem w Azji (Livebank) oraz prawdopodobnie umowy z A1 Telekom Austria (Ringback tones). Obie zostały podpisane dopiero latem br.O ile dynamika i pochodzenie przychodów jak na tak obiecującej spółce stawiają delikatny znak zapytania na krótkoterminową przyszłość, o tyle zyski sprawiają już bardzo złe wrażenie. Marża zysku brutto na sprzedaży spadła do 26 proc. (średnia ostatnich kwartałów to około 33-35 proc.), a dalej nie jest lepiej. Nie jest to jednak wina wyższych kosztów, tylko wina relatywnie niższych przychodów w stosunku do tych samych kosztów. Dobrze to widać w porównaniu z drugim kwartałem ’17.Ogólny poziom zysku EBIT spadł o 64 proc. w porównaniu do trzeciego kwartału 2016r, do kwoty 0,596 mln zł. Jest to oczywiście pochodną wspomnianego spadku marży brutto - poziom kosztów operacyjnych został utrzymany zarówno w relacji rocznej jak i kwartalnej. W końcowych linijkach rachunku zysków i strat nie ma nic zaskakującego. Za sprawą bliskiemu zeru podatkowi zysk netto wyniósł 0,59 mln zł, czyli 7 proc. mniej niż rok temu. Spadek na poziomie netto jest niewielki w porównaniu do spadku zysku operacyjnego ze względu na bardzo wysoką efektywną stawkę podatkową w 3 kw. 2016 r. – 58 proc.

W bilansie po stronie aktywów nie widać żadnych istotnych zmian. Spadła nieznacznie wartość aktywów trwałych, a wzrosła wartość należności krótkoterminowych. W efekcie aktywa wzrosły w ciągu roku o około 4,5 mln zł.

Po stronie pasywów wzrosła wartość kapitału własnego (osiągnięty zysk netto minus dywidenda). Zmieniła się też minimalnie relacja zobowiązań długoterminowych do krótkoterminowych na korzyść tych drugich. Sumaryczna wartość zobowiązań zmieniła się jednak jedynie o milion złotych.

Także w przepływach pieniężnych nie widać większych zmian. Tak jak na ogół w przeszłości, przepływy operacyjne pozostają dodatnie. Tym razem ich wartość jest mniejsza w związku z minimalnym zyskiem okresu. Na szczęście zmiany w kapitale obrotowym są korzystne i powodują dopływ gotówki do firmy. Cechą charakterystyczną ostatnich okresów jest też minimalna wartość przepływów inwestycyjnych, która jest nawet zdecydowanie mniejsza od wartości amortyzacji. Ujemne przepływy finansowe to obsługa i redukcja zadłużenia oraz wypłata dywidendy. Tym samym wartość środków pieniężnych zmniejszyła się w ostatnim kwartale o 1,8 mln zł, ale mimo to nadal oscyluje wokół średniej z ostatnich dwóch lat. Na dzień 30.09.17 wyniosła 12 mln zł.W raporcie największym zaskoczeniem jest spadek marży na sprzedaży, którego spółka niestety nie wyjaśnia. Możliwe, że to efekt niższej sprzedaży we flagowych segmentach (tam można się spodziewać nieco wyższej marży) i zmiany miksu sprzedażowego. Możliwe także, że spółka dokonała jakichś przeszacowań budżetów realizowanych kontraktów lub nieco inaczej rozłożyło się ich rozliczanie. Przypomnę, że spółka część projektów realizuje w ramach MSR11, czyli mamy szacunki przychodów na tle stopnia zaawansowania planowanych do poniesienia kosztów. W takim wypadku możliwym jest, że rozliczenie końcowe realizowanych usług mocno wpływa na wynik. To oczywiście spekulacje, bo jak wspomniałem spółka nie podaje żadnego wyjaśnienia. Warto jednak pamiętać, że III kw. w roku nie należy do najlepszych i tak naprawdę o wyniku rocznym zdecyduje kolejny, najlepszy sezonowo w branży IT.

Jeśli chodzi o wycenę to niewiele się zmienia - rynek oczekuje naprawdę dużego, dwu-trzykrotnego skoku ilościowego w wynikach netto. Widocznym tego objawem jest przekroczenie progu 5 proc. i ujawnienie się w akcjonariacie funduszu Esaliens TFI oraz ponowne wejście BZWBK TFI.>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutajPowyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


krewa
krewa PREMIUM
245
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 501
Wysłane: 28 lutego 2018 19:39:51 przy kursie: 14,80 zł
AILLERON - analiza techniczna na życzenie


Od lipca ubiegłego roku walory spółki Ailleron znajdują się w odwrocie. Kupującym jednak udaje się utrzymywać kurs akcji powyżej poziomy szczytu z maja 2017, pomimo, że podaż nie ustaje w wysiłkach zrzucenia notowań poniżej 14,80 zł. I to właśnie zachowanie kursu akcji względem tego poziomu określi średnioterminowe perspektywy notowań. Jego utrata poskutkuje rozbudowaniem przeceny do strefy 11,90-12,10 zł. Niepokojąco wygląda fakt, że kurs nie jest w stanie wzbić się powyżej długoterminowej wykładniczej.

Wskaźniki techniczne znajdują się po ciemnej stronie mocy, ale sygnalizują wytracanie impetu spadków. Widać to chociażby po zanikającym histogramie MACD lub pozytywnej dywergencji na RSI. Warto jednak pamiętać, że to nie są sygnały kupna.kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
66
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 529
Wysłane: 27 kwietnia 2018 11:24:23 przy kursie: 16,95 zł
Finteh Equity driver- omówienie sprawozdania finansowego Ailleron po 4 kw. 2017 r.


Ostatnia analiza Ailleron była całkiem niedawno (w grudniu 2017 - raport za 3 kwartały 2017), więc niniejsze omówienie będzie skoncentrowane na ciekawych kwestiach, które pojawiły się w czwartym kwartale oraz sprawdzeniu czy oczekiwany święty Mikołaj się pojawił. Jednocześnie spojrzymy również w ujęciu rocznym, aby podsumować pewne trendy i tendencje, które się zarysowały w ostatnim roku obrachunkowym. Dane i wykresy oparte są na danych z sprawozdania za czwarty kwartał 2017 roku. Opublikowany przedwczoraj raport roczny nie spowodował żadnych istotnych zmian w wynikach (różnica na rocznym zysku netto to 20 tys. zł) oraz wnioskach wyciągniętych na podstawie ich analizy.

Analizując wyniki spółki należy pamiętać o sezonowości występującej w branży IT, gdzie wciąż gro przychodów jak i zysków jest rozpoznawanych w czwartym kwartale. Nie inaczej było w rok 2017, gdzie sprzedaż stanowiła ponad 38% rocznej sprzedaży, a zysk operacyjny aż 58,9 proc. Był to kwartał zarówno rekordowy pod względem wyników sprzedażowych jak i zyskowności oraz nadrobił z nawiązką słabe wyniki poprzedniego kwartału.kliknij, aby powiększyć


W ślad za istotnym wzrostem sprzedaży, zarówno w stosunku do kwartału poprzedniego jak i tego samego kwartału roku poprzedniego (odpowiednio wzrost o 82,4 proc. oraz 11,9 proc.) starała się podążyć marża brutto na sprzedaży, a także pozostałe poziomy zyskowności spółki. Zysk operacyjny wzrósł o 50,6 proc. r/r, podczas gdy zysk netto urósł o 27,1 proc. Mniejsza dynamik zyskowności netto była głownie spowodowana negatywnym wpływem działalności finansowej, która przyniosła wynik gorszy o 0,5 mln zł. niż w tym samym kwartale rok wcześniej.kliknij, aby powiększyć


Jeśli zejdziemy do szczegółów to zobaczymy, że wzrost zysku brutto na sprzedaży o 1,3 mln zł. osiągnięty został przy tej samej procentowej marży, czyli wynika praktycznie w całości ze zwiększenia wolumenów sprzedażowych. Natomiast dzięki istotnie mniejszym kosztom sprzedaży, które porównując kwartały r/r, spadły aż o 1,2 mln. zł (23,1 proc.) spółka uzyskała istotnie wyższy zysk EBIT oraz EBITDA. Dla pełnego obrazu sytuacji trzeba jednak podkreślić, że niższe niż rok temu koszty sprzedaży są bardziej zasługą wysokiej zeszłorocznej bazy, niż istotnej redukcji kosztów sprzedaży w analizowanym okresie.

Porównajmy w takim razie wyniki kwartału z całym rokiem, w czym nam pomoże poniższy wykres.kliknij, aby powiększyć


Sprzedaż w całym 2017 roku rosła nieco szybciej niż w ostatnim kwartale i wzrost ten wyniósł prawie 14 proc. co pozwoliło na przekroczenie bariery 100 mln zł sprzedaży. Z kolei rentowność brutto na sprzedaży wzrosła w całym roku tylko o ponad 5,3 pro,c co spowodowało wartościowy przyrost zysku brutto na sprzedaży o 1,6 mln zł. Tak niski wzrost tego zysku był spowodowany niższą procentową marżą aż o 2.5 p.p, do czego głównie, choć nie tylko, przyczyniła się bardzo słaba marża brutto na sprzedaży w trzecim kwartale, niższa o ponad 8 p.p. niż rok wcześniej. Niestety nie znamy powodów, ale można się domyślać, że zarówno mniej korzystne kursy walutowe jaki i wzrost kosztów wynagrodzeń oraz usług obcych wydatnie się przyczynił do mniejszej procentowej rentowności w roku 2017.

Spójrzmy zatem na działalność segmentową, która pokaże nam, gdzie spółka rozwija się na szybciej a gdzie zaczynają pojawiać się kłopoty. Omówienie specyfiki segmentów znajduje się w analizach za poprzednie okresy, więc odsyłam tam zainteresowanych. www.stockwatch.pl/forum/wpis-n...
kliknij, aby powiększyć


Sprzedaż w czwartym kwartale napędzana była dzięki segmentowi Telco, który wzrósł o 29,2 proc. r/r osiągając prawie 48 proc. udział w całkowitej sprzedaży. Drugim silnie rosnącym sprzedażowo segmentem w ostatnim kwartale 2017 był outsourcing, rosnący o 24,9 proc. r/r, a w strukturze sprzedaży mający udział na poziomie prawie 13 procent. Nieco rozczarował segment Fintech, który zwiększył sprzedaż tylko o 5 proc. w porównaniu do czwartego kwartału roku poprzedniego. Jeśli chodzi o analizę kwartalną sprzedaży i zysków to trzeba pamiętać o stosowaniu przez spółkę zasady rozliczania kontraktów terminowych wg MSR 11 dla części realizowanych projektów. Niestety brak jest w raportach kwartalnych wystarczających danych, które umożliwiłyby wykazanie tego wpływu w poszczególnych segmentach.

Jeśli chodzi natomiast o wyniki sprzedaży roczne to kształtuję się one nieco inaczej. Segment Fintech został pierwszy raz liderem z 35% udziałem w strukturze sprzedaży, zaraz po nim Telco z 34 proc. udziałem oraz outsourcing mający około 20 proc. Bazując na informacjach płynących ze spółki wydaje się, że segment Fintech nie odda pozycji lidera w nadchodzącym czasie.

Spójrzmy natomiast jak rozkłada się roczny wynik operacyjny w ujęciu segmentowym, bo tutaj czeka nas spora niespodzianka w porównaniu do samych wyników czwartego kwartału.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać powyżej, o ile Telco przyczyniło się mocno do osiągnięcia rekordowych zysków w czwartym kwartale 2017, to w całym roku praktycznie wyszło na zero. Podobnie sytuacja wyglądała z segmentem Hoteltech, który dzięki solidnym zyskom w czwartym kwartale osiągnął wynik roczny w pobliżu zera. Analizując roczną zyskowność operacyjną można stwierdzić, że w praktyce tylko Fintech jak i Outsorcing kontrybuowały do zysku Ailleronu. Dość dobrze obrazuje to poniższy wykres zysku operacyjnego w segmentach w ujęciu kwartalnym.kliknij, aby powiększyć


Prawdziwą gwiazdą jest segment Fintech z najbardziej znanym produktem LiveBank. Zwiększył on roczną sprzedaż o prawie 16 proc., a zysk operacyjny aż o 62,5 proc. osiągając 5,4 mln zł, czyli o 2,1 mln. zł więcej niż rok wcześniej. Tak duży przyrost zysku zawdzięczamy zwiększenie rentowności operacyjnej z 10 do 15 proc. Możemy założyć, że jest to związana z efektem skali oraz ilością wdrożeń tego produktu, gdzie koszt jednostkowy każdego kolejnego wdrożenia jest niższy niż poprzednio. Biorąc pod uwagę bogate plany na przyszłość i już podpisane umowy w czwartym kwartale 2017 roku (Alfa Bank, Sri Lanka, DNB) powinno napawać to optymizmem w odniesieniu do marżowości. Biorąc pod uwagę jakość produktu oraz zainteresowanie nim wśród klientów z całego świata, spółka podjęła odważną decyzję o istotnym zwiększeniu sił sprzedażowych (do 15 osób) oraz podwojeniu zespołu programistycznego w tym biznes unicie. W perspektywie takie działania moją przynieść istotne zwiększenie sprzedaży oraz, co za tym idzie, zyskowności. Zasadnym pozostaje pytanie czy będzie to widoczne już w wynikach 2018 roku, czy też raczej dopiero w 2019. Z jednej strony w bieżącym roku spółka wciąż powinna profitować z rozliczenia kontraktu z Citibank (podpisanym w 2017), z drugiej strony koszty programistów i sił sprzedaży zapewne początkowo nie będą się bezpośrednio przekładały na rosnące przychody. Dodatkowo spółka zamierza wprowadzać nowe produkty takie jak RoboWealth, czyli rozwiązanie internetowo-mobilne do zarządzania majątkiem przez klienta detalicznego banku. Potencjał sprzedażowy takiego rozwiązania, zdaniem prezesa spółki, wydaje się być w okresie długoterminowym nawet przewyższający LiveBank. W dodatku rozwiązanie to ma być fakturowane na zasadzie rev share (podział przychodów) przypominające abonamentowy model SaaS .

Nadal dobrze wypada segment outsourcingu, który zwiększając sprzedaż o ponad 16 proc. przyniósł zysk operacyjny o 3,3 mln zł wyższy niż rok wcześniej. Rentowność operacyjna spadła o 1,1 p.p. w porównaniu do 2016 roku. Biorąc pod uwagę specyfikę tego segmentu czyli produkcję oprogramowania dla klientów zagranicznych (głównie Europa w tym Niemcy, Skandynawia, Wielka Brytania ale również USA) to wydaje się to być usprawiedliwione w związku z mniej korzystnym kształtowaniem się kursów walutowych jak i presją płacową w gospodarce, w szczególności w sektorze IT. Tym niemniej rentowność operacyjna na poziomie 21,6 proc. jest nadal bardzo atrakcyjna oraz stabilizuje przepływy oraz zyskowność. Celem zarządu jest pozyskiwanie klientów na okres dłuższy niż jeden projekt co też powinno stabilizować przychody oraz marże. W 2017 roku liczba pracowników tego biznes unitu wynosiła około 80 przy czym prognozowany jest dalszy istotny wzrost. Mocno jest to związane, choć nie tylko, z pozyskaniem fińskiego klienta, gdzie obecnie pracuje 25 osób a w planach jest osiągnięcie liczby 50-100 osób.

Jak widać straty poniesione przez Telco oraz Hoteltech w pierwszym kwartale zostały skompensowane zyskami w ostatnim kwartale raportowanego okresu. Hoteltech poprawił swoje całoroczne wyniki wychodząc operacyjnie na delikatny plus przy praktycznie niezmienionej wartości sprzedaży. Pod koniec października 2017 Spółka podpisała umowę inwestycyjną z udziałowcami Hoteliga B.V. nabywając większościowy pakiet w spółce posiadającej rozwiązanie typu System Zarządzania Hotelem wraz z silnikiem rezerwacyjnym oraz modułem zarządzania kanałami sprzedaży dla branży hotelarskiej. Rozwiązanie to jest sprzedawane jest w modelu abonamentowym (Software as a Service - SaaS) a systemu używany jest obecnie przez ponad 200 płatnych klientów w 22 krajach na całym świecie. Celem na najbliższe 3 lata jest zwiększenie liczby klientów do 2,000. Wydaje się, że Hoteltech jest kolejna trzecią nogą na którą mocno zamierza postawić Ailleron. W tym wypadku jest spora szansa na zbudowanie stabilnych przepływów finansowych w związku z sprzedażą w modelu SaaS co powinno lekko wygładzić obecną dużą sezonowość wyników.

Natomiast segment Telco zaliczył spory spadek zyskowności, który zwiększył sprzedaż o 7,3 proc. natomiast zyskowność operacyjna runęła z 5,6 proc. do 0,3 proc. w roku 2017, co w efekcie dało zysk operacyjny aż o 1,7 mln zł niższy w roku 2017 niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę sytuację biznesową panującą w tym segmencie czyli nasycenie rynku operatorów komórkowych oraz pewne naturalne starzenie się produktów (Halodzwonek, poczty głosowe, etc.) wydaje się, że spółka stoi przed sporym wyzwaniem w tym zakresie. Zarząd potwierdza słabe dokonania tego segmentu w roku 2017, tłumacząc to wstrzymaniem inwestycji przez operatorów komórkowych. Jednocześnie segment ten pozostaje nadal strategicznym wyborem, ze względu na istotność operatorów komórkowych w kwestii dostarczania usługi transmisji danych.

Analizując rozbicie sprzedaży na kraj oraz eksport, należy zauważyć trend istotnego zwiększania sprzedaży eksportowej. W 2016 sprzedaż zagraniczna osiągnęła poziom 18 mln zł, co przy sprzedaży eksportowej w chwili obecnej na poziomie 42 mln zł, oznacza blisko 2,5-krotny wzrost eksportu w ciągu ostatnich dwóch lat. W tym czasie sprzedaż krajowa wzrosła o zaledwie 18%. Wydaje się, że jest to naturalny trend, który będzie trwał i być może już w 2017 roku sprzedaż eksportowa przewyższy lub istotnie zbliży się do wartości sprzedaży w kraju. Sprzedaż eksportowa jest w naturalny sposób wzmacniania poprzez pozyskiwanie nowych klientów w segmentach Fintech, Outsourcing oraz Hoteltech.

Podsumowując roczne wyniki segmentów nie sposób zauważyć dynamicznego rozwoju Fintechu, nadal silnej pozycji outsourcingu, osiągnięcia break-even w segmencie Hoteltech oraz problemów z rentownością Telco.

Podsumowując analizę rachunku zysków i strat warto spojrzeć na rentowność w ujęcie kwartalnym w ostatnich 4 latach.kliknij, aby powiększyć


Jak widać Spółka wciąż poruszą się schodkami, jeden kwartał dobry, jeden słaby. Jaki widać zastosowanie zasady rozliczania kontraktów długoterminowych nie spowodowało wypłaszczenia rezultatów i dość mocno utrudnia szacowanie wyników kolejnych kwartałów.

Majątek trwały, ale nie rzeczowy

Różnica między wynikiem EBIT a EBITDA czyli amortyzacja jest w wypadku Ailleronu dość znaczna. W 2017wynosiła 7,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej 6,6 mln zł. Spójrzmy na wykresy poniżej.kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć


Jak widzimy spółka w majątku trwałym posiada głównie wartości niematerialne i prawne. Z tego 36,7 mln zł stanowi wartość firmy głównie związana z nabycie w roku 2014 spółki Software Mind S.A., która nie jest amortyzowana, lecz corocznie poddawana testowi na trwałą utratę wartości. Około 74 proc. pozostałej kwoty wartości niematerialnych i prawnych stanowią skapitalizowane prace rozwojowe. Na koniec 2017 roku wyniosły one 4,6 mln zł i spadły o 0.5 mln r/r. Spora część z tych kosztów dotyczy inwestycji związanych z rozwojem mobilnej rozrywki Software Mind Outsourcing Services. Skapitalizowane prace rozwojowe są amortzyowane w okresie od 5 do 10 lat. W 2017 roku pojawiły się również inwestycje w jednostki stowarzyszone (Hoteligo). Spółka nie wyklucza możliwych akwizycji, poszukuje podmiotów posiadających unikalny produkt, który może być sprzedawany na całym świecie oraz podobną kulturę organizacyjną.

Posiadając około 60 mln zł aktywów trwałych, z czego tylko około 1/3 jest rzeczywiście amortyzowanych, Ailleron rocznie ponosi ponad 7 mln zł amortyzacji, z czego ponad 2,5 mln zł dotyczy amortyzacji budynków. W tym wypadku jest to de facto umowa najmu siedziby spółki. Wartość umowy najmu budynku została wyceniona i wykazana w bilansie zgodnie z MSSF dotyczącym prezentacji umów zawartych na prawach leasingu. W efekcie w momencie zawarcia umowy spółka wykazała istotne aktywa trwałe na ponad 14 mln zł, a także inne zobowiązania krótko i długoterminowe. Jest to dość istotne, ponieważ w takim wypadku EBITDA obliczana jako zysk operacyjny + amortyzacja nie daje rzeczywistej wartości gotówkowej, ponieważ amortyzacja w rzeczywistości stanowi mniej więcej wartość raty czynszu płatnej właścicielowi budynku. Wartość netto budynków i budowli wynosi na koniec 2017 roku 9,1 mln zł, podczas gdy zobowiązania z tego tytułu zostały wykazane w wartości 9,7 mln zł z czego 2,4 mln jako krótkoterminowe. Umowa będzie obowiązywać do końca 2020 roku. Podobni sprawa wygląda z urządzeniami i środkami transportu, które Ailleron użytkuje w leasingu finansowym, choć skala tego jest sporo mniejsza - zobowiązania z tego tytułu na koniec 2017 roku wynosiły 2,0 mln zł.

Kapitał obrotowy nadal do optymalizacji

Jeśli chodzi o majątek obrotowy to przypominam, że spółka rozpoznaje część projektów jako kontrakty długoterminowe, czego efektem jest pojawienie się w pozycji należności zarówno tych wynikających z zafakturowanych usług i produktów jak i tych rozliczonych metodą stopnia zaawansowania projektu.kliknij, aby powiększyć


Powyższy wykres oparty jest na uśrednionych rocznych danych dotyczących kapitału obrotowego, sprzedaży oraz kosztu wytworzenia. Generalnie średni roczny cykl konwersji gotówki ulega lekkiej poprawie, poza końcem 2017 roku co wynikał z niższej wartości zobowiązań krótkoterminowych.

W wypadku należności handlowych ich zafakturowana wartość na koniec 2017 roku wyniosła 37,5 mln zł, czyli o 3,5 mln zł więcej nż rok wcześniej. Z kolei wartości rozpoznane w należnościach z tytułu rozliczania kontraktów długoterminowych wyniosły 10,6 mln zł, czyli 0,5 mln więcej r/r. Spółka w swoim raporcie podaje, że „Średni termin spłaty należności z tytułu sprzedaży towarów i usług wynosi 45 dni”. Niestety wartości te nijak się mają do tych obliczanych na podstawie danych bilansowych, gdzie rotacja należności wynosi ponad 100 dni. Nawet wyłączywszy należności wynikające z rozliczania kontraktów długoterminowych i pozostałe należności, nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do wartości podawanej przez spółkę. Spółka posiada około 300 tys. zł należności przeterminowanych powyżej 90 dni, które nie są objęte odpisem aktualizacyjnym, a więc nie jest to wartość specjalnie istotna.

W związku z cyklem konwersji gotówki na poziomie około 80 dni wskaźniki płynnościowe są na bezpiecznym poziomie, a wręcz można wskazywać na lekką nadpłynność.kliknij, aby powiększyć


Wskaźnik płynności bieżącej w ostatnim kwartale wyniósł 2,49, podczas gdy wskaźnik szybki osiągnął wartość 2,23 a środki pieniężne pokrywały aż 27 proc. zobowiązań krótkoterminowych. Trzeba zauważyć jednak, że tendencja jest spadkowa co w tym konkretnym przypadku należy ocenić pozytywnie.

Cash is king

Ailleron w roku 2017 wypracowała dość przeciętny OCF na poziomie 7,5 mln zł, choć jest to o 1,6 mln więcej niż rok wcześniej. Zysk netto oraz amortyzacja razem wynoszące 16,5 mln zostały skonsumowane przez negatywną zmianę w kapitale obrotowym, głównie w związku ze wzrostem wartości należności o 5,5 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


Ujemne były przepływy z działalności inwestycyjnej, co oczywiście wynikało z inwestycji w jednostkę stowarzyszoną oraz rzeczowy majątek trwały. Również działalności finansowa była ujemna, głównie ze względu na spłatę kredytów oraz zobowiązań leasingowych w kwocie 7,3 mln zł oraz wypłatę dywidendy w wysokości prawie 2,5 mln zł.

Zarząd spółki w chwili obecnej nie wypowiedział się jasno w stosunku do propozycji wypłaty dywidendy. Bazując jednak na informacjach z konferencji wynikowej można dostrzec lekki dystans do takiego pomysłu. Częściowo może to dziwić, biorąc pod uwagę wartości środków pieniężnych posiadanych na koniec roku w stosunku do zobowiązań krótkoterminowych. Z drugiej jednak strony Ailleron zapowiada istotne inwestycje w kapitał ludzki zarówno w zakresie sił sprzedażowych jak i programistycznych oraz otwieranie nowych biur poza granicami kraju. Rozwój kosztuje i musi być zabezpieczony na wypadek gdyby sprzedaż nie przyszła tak szybko jak się oczekuje. Poczekajmy jednak do końcowej decyzji Zarządu, która zapewne będzie pokrywać się z decyzją WZA biorąc pod uwagę strukturę akcjonariatu.

Podsumowanie

Ailleron to spółka, która osiągnęła rekordowe wyniki w roku 2017 pod względem sprzedaży jak i zysku. Wzrost zyskowności spółki przełożył się na jej kurs. W ciągu 2017 roku kapitalizacja spółki podwoiła się i obecnie wynosi ponad 200 mln zł.

Na dzień dzisiejszy serwisowe automaty mnożnikowe w większości wskazują na przewartościowanie akcji Ailleron na GPW. Jest to związane z faktem wyceny Aillerona jako spółki wzrostowej. Spółka jest obecnie wyceniana w okolicach 21 P/E, co biorąc pod uwagę jej historię plasuje ją w średnich stanach wycen. Przy wskaźniku EV/EBITDA na poziomie powyżej 11 wydaje się, że spółka jest wyceniana na drogo. Jednakże nie można zapominać, że jest to firma, która posiada innowacyjny produkt, z powodzeniem wprowadzany w wielu krajach i cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami. Inwestorzy w obecnej wycenie wydają się już zakładać istotne zwiększenie zysków w najbliższej przyszłości co wydaje się jak najbardziej do osiągnięcia. Pytanie tylko czy biorąc pod uwagę zakładane inwestycje w kapitał ludzki wydarzy się to już w 2018 roku.>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 28 kwietnia 2018 19:53

krewa
krewa PREMIUM
245
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 501
Wysłane: 28 czerwca 2018 18:11:10 przy kursie: 14,35 zł
AILLERON - analiza techniczna na życzenie [aktualizacja]


Kilka słów w ramach aktualizacji sytuacji technicznej. Kurs akcji przełamał wsparcie, które w przeszłości wielokrotnie spełniało swoją rolę. Wybicie otwiera przed notowaniami drogę w kierunku 12 zł, utrata którego z kolei sprzyjałaby rozwinięciu spadków do poziomu 10 zł. Zanegować ten pesymistyczny scenariusz mógłby dopiero powrót powyżej poziomu 14,80 zł, co może być trudne w obliczu braku pozytywnych sygnałów płynących z wskaźników technicznych.
Na chwilę obecną, by myśleć o powrocie do nadrzędnego trendu wzrostowego, kurs akcji musiałby powrócić powyżej 17,90 zł.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
66
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 529
Wysłane: 4 marca 2019 15:10:33 przy kursie: 10,35 zł
Zadyszka przed wzrostem? - omówienie sprawozdania finansowego Ailleron po 4 kw. 2018 r.


Ostatnia analiza Ailleron dotyczyła wyników za rok 2017 i kończyła się konkluzją na temat rekordowego roku zarówno pod względem sprzedaży jak i zysku, co oczywiście znalazło swoje przełożenie w wzroście kapitalizacji spółki. Niestety wyniki 2018 roku w zasadzie już od pierwszego kwartału nie przynosiły spodziewanych dynamik na poziomie zysków operacyjnych czy netto. Zobaczmy więc jak spółka zakończyła ostatecznie rok 2018.Warto pamiętać, że spółka działa w branży sezonowej, co powoduje dość dużą zmienność jeśli chodzi o sprzedaż a także zyski. Oczywiście kluczowym jest tutaj ostatni kwartał roku kalendarzowego.kliknij, aby powiększyć


W ślad za przyzwoitym wzrostem sprzedaży, zarówno w stosunku do kwartału poprzedniego jak i tego samego kwartału roku poprzedniego (odpowiednio wzrost o 85,6 proc. oraz 14,6 proc.) niestety nie podążyła marża brutto na sprzedaży, ani pozostałe poziomy zyskowności spółki. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 11,5 mln zł, czyli o 1,1 mln mniej niż rok wcześniej. W efekcie spowodowało to spadek rentowności brutto na sprzedaży do poziomu 25,9 proc., czyli aż o 6,7 p.p. mniej r/r.

Utrata rentowności na poziomie marży pierwszej oczywiście wpłynęła na gorsze wyniki na pozostałych rentownościach. Zysk operacyjny spadł aż o 60,4 proc. r/r, podczas gdy zysk netto zmniejszył się o 66,4 proc. Tak duży spadek rentowności operacyjnej był również spowodowany istotnym wzrostem kosztów sprzedaży i zarządu, które zwiększyło się r/r o około 40 proc. Wydaje się, że podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy było, zapowiadane zresztą wcześniej, inwestycje w zespół sprzedażowy oraz rozwój w USA (utworzenie dwóch nowych spółek). Nakłady zostały poczynione, natomiast przychody, miejmy nadzieję, pojawią się już w kolejnych kwartałach.


kliknij, aby powiększyć


Jeśli przeanalizujemy wyniki roczne, to możemy wyciągnąć w zasadzie dość podobne wnioski co przy okazji analizy wyników czwartego kwartału. Sprzedaż ładnie rośnie o ponad 16 proc., niestety nie nadąża za nią marżą brutto na sprzedaży, które zwiększyła się tylko o 4,8 proc. Biorąc pod uwagę wzrost kosztów sprzedaży i zarządu r/r na poziomie 24-25 proc., efektem jest sporo niższy zysk operacyjny, który wyniósł zaledwie 62 proc. wartości ubiegłorocznej. Jeśli jednak spojrzymy na wskaźnik EBITDA (zysk operacyjny + amortyzacja) to tutaj wygląda to trochę lepiej, ponieważ wartości uzyskane w 2018 roku stanowiły około 81 proc. wartości z roku poprzedniego. Z tego należy wyciągnąć całkiem logiczny argument, że koszty amortyzacji rosły wolniej niż sprzedaży, co każe szukać powodów utraty rentowności na innych polach niż te związane z dużymi nakładami inwestycyjnymi w latach poprzednich skutkującymi zwiększonymi odpisami amortyzacyjnymi w kolejnych okresach. I w takim razie wracamy znów do istotnych wzrostów kosztów sprzedaży i zarządu jako przyczyn istotnego spadku zyskowności operacyjnej.

Sprawdźmy jeszcze historyczne poziomy rentowności cofając się kilkanaście kwartałów wstecz, w czym nam pomoże poniższy wykres.kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć


Spółka, jak w latach poprzednich pokazują „ząbkowaną rentowność”, czyli jeden kwartał do góry, kolejny w dół. Na powyższym wykresie można zauważyć, że sama wartość marży brutto na sprzedaży w czwartym kwartale była niższa niż w zeszłym roku, lecz porównywalna z wartościami osiągniętymi w roku 2015 i 2016. Cały problem jednak polegał na tym, że sprzedaż od tego czasu się istotnie zwiększyła, a to musiało za sobą pociągnąć zarówno zwiększone (przynajmniej wartościowo – a jak się później okazało również procentowo) koszty sprzedaży oraz koszty zarządu.

Jeszcze jedna ciekawa uwaga nasunęła mi się przy przeglądaniu rachunku zysków i strat. Otóż spółka zaraportowała w czwartym kwartale 2018 roku stratę na sprzedaży towarów i materiałów w wysokości ponad 8,6 mln zł, co nie zdarzało się w okresach poprzednich. Niestety zarząd spółki nie ustosunkował się do tego ani w sprawozdaniu, ani w prezentacji czy podczas konferencji. Roboczo zakładam, że jest to błąd rachunkowo-formalny (przesunięcie marży między towarami a produktami), choć gdyby tak było to sprawa robiłaby się ciekawa i trzeba by dobrze zrozumieć powody takiej straty.

Spójrzmy zatem na działalność segmentową, która pokaże nam, gdzie spółka rozwija się najszybciej, a gdzie zaczynają pojawiać się kłopoty. Spółka przygotowała oddzielną prezentację na konferencję wynikową i jeden ze slajdów prezentujący właśnie segmenty można zobaczyć poniżej. Nie będę powtarzał opisu segmentów, z którymi można się zapoznać przy okazji czytania naszych poprzednich analiz tej spółki.

kliknij, aby powiększyć


W zasadzie rzut oka na ten slajd mówi wszystko, dwa segmenty zawiodły, a dwa zaprezentowały się bardzo ładnie. Niestety te linie biznesowe, które nie wykonały budżetów również pogorszyły się znacznie r/r co przełożyło się ogółem na niższe wyniki całej spółki.

Zacznijmy analizę od tych segmentów, które radziły sobie dobrze lub nawet bardzo dobrze. W tym roku były to segmenty związane z świadczeniem usług dla klientów. Segment Software Services (outsourcing usług IT) nadal radzi sobie dobrze, zwiększając sprzedaż o ponad 36 proc. przyniósł zysk operacyjny o 0,9 mln zł wyższy niż rok wcześniej. Jednak trzeba tutaj podkreślić, że roczna rentowność operacyjna nawet wzrosła o 1,2 p.p. w porównaniu do 2017 roku. Pamiętajmy o specyfice tej linii biznesowej, czyli pracy na rzecz tylko klientów zagranicznych (głównie Europa w tym Niemcy, Skandynawia, Wielka Brytania ale również USA) oraz współpracą z klientami zazwyczaj na sporo dłuższy okres czasu niż jeden projekt co w dłuższym terminie powinno wpływać pozytywnie na marżę. Spółka informuje również, że pozyskała kontrakty z nowymi klientami, które zgodnie z prawidłowością funkcjonowania tego segmentu w kolejnych okresach powinny się zwiększać wolumenowo. Warto też przypomnieć, że w wypadku tego segmentu działa przede wszystkim model przychodowy time & material, który jest wprost uzależniony od czasu pracy programistów. W efekcie jest on mniej wrażliwy na presję wynagrodzeniową niż w standardowych firmach outsourcingowych. Spółka dodatkowo podkreśla, że jej rotacja pracowników jest niższa niż w branży, co oczywiście należy ocenić jednoznacznie pozytywnie.

O ile segment Telco w poprzednim roku był kulą u nogi i padały wręcz sugestie ze strony analityków o wygaszaniu tej linii, o tyle w 2018 roku sytuacja prezentuje się lepiej. Sprzedaż wzrosła istotnie aż o 25 proc, co pozwoliło uzyskać zysk operacyjny na poziomie 2,4 mln zł, co było wynikiem lepszym niż budżet. Spółka podaje, że lepsze wyniki tego segmentu niż rok wcześniej to przede wszystkim zasługa działań reorganizacyjnych oraz zwiększenie udziału w przychodach wysokomarżowych produktów (Ringback tone dla A1 czy Mtel oraz sprzedaż platformy Steering of Roaming dla NOVA).

Teraz przejdźmy do tych segmentów, które 2018 roku nie zaliczą do udanych. Na pierwszy ogień idzie
Fintech, który co prawda zwiększył sprzedaż w 2018 roku o prawie 11 proc., ale zanotował istotne spadki na poziomie zysku EIBT (2,6 mln zł obecnie vs 5,4 mln zł w 2017 roku). Spółka jako powody gorszego wyniku wskazała przede wszystkim przeciągnięcie wdrożenia LiveBanku w dwóch pierwszych krajach (Singapur i Hongkong) dla Citibanku o 9 miesięcy, co skutkowało dodatkowymi kosztami na poziomie 1 mln zł. Dodatkowo spółka zatrudniła 10 osób jako zaplecze sprzedażowe, co w kwocie około 2 mln zł obciążyło koszty tego roku, a nie skutkowało jeszcze zdobytą sprzedażą. Prezes spółki podkreśla, że w takim wypadku okres kontraktacji trwa około roku. Ja odczytuję to jako oczekiwanie zwiększenia sprzedaży tego produktu od drugiego półrocza 2019 roku. Spółka przyznała, że opóźnienia w realizacji projektu skutkowała rozpoznaniem przychodu mniejszego o 2 mln zł w 2018 roku, który przesunie się na rok bieżący. Moim zdaniem, nie należy jednak wnioskować, z tego, że będzie to czyste 2 mln zł zysku więcej w 2019 roku, ponieważ zasada współmierności kosztów i przychodów obowiązuje, a dyrektor finansowy potwierdził jej stosowanie.

Na pewno należy podkreślić, że zdaniem zarządu, choć proces wdrożenia się przeciągnął, to spółka uzyskała bardzo pozytywne opinie z Citibanku i z optymizmem patrzy na kolejne 14 wdrożeń, które powinno nastąpić do końca 2020 roku. Niewątpliwie spółka ma rację, twierdząc, że najtrudniejszy etap wdrożenia tego całego projektu ma już za sobą, choć niewątpliwie wdrożenie kolejnych krajów w przeciągu 2 lat będzie zapewne wyzwaniem. Pozytywnie również należy odczytywać informację przekazaną w trakcie konferencji prasowej o ewolucji modelu biznesowego w kierunku powtarzalnego model SaaS w zakresie opłat licencyjnych. To powinno stabilizować przychody i marże w dłuższym okresie czasu.

Zarząd spółki wyjaśnił, że poniósł również dodatkowe 1 mln zł kosztów związany z odstąpieniem od projektu jednego z większych banków europejskich co spowodowało „wyrwę” w budżecie przychodów jak i zysków. Prezes deklaruje, że o ile rok 2018 był rokiem budowania bazy nowych klientów, to rok 2019 ma być rokiem skupienia się na zamykaniu i finalizacji kontraktów, tak aby przełożyć to na wyniki finansowe.

Ostatnią nogą biznesową jest segment Hoteltech, który zaraportował sprzedaż niższą o 1,4 mln zł oraz zysk operacyjny niższy aż o 3,9 mln zł niż rok wcześniej. W tym biznesie spółka musiała się zmierzyć z wyzwaniami takimi jak niższa od spodziewanej konwersja z hardware do software. W efekcie spółka nie osiągnęła przychodów, które zakładała, a dodatkowo część z nich była realizowana na niskich marżach (sprzęt jest sporo niżej marżowany niż usługi). Dodatkowo część pozyskanych kontraktów z nowo budowanych hoteli przesunęła się na rok 2019. Ostatnim istotnym powodem był fakt, że ponoszono koszty Hoteliga, który znajduje się na etapie inwestycji w budowanie bazy klientów w modelu SaaS. Warto przypomnieć, że Ailleron w końcówce 2017 roku zakupił Hoteliga B.V. czyli de facto rozwiązanie typu System Zarządzania Hotelem wraz z silnikiem rezerwacyjnym oraz modułem zarządzania kanałami sprzedaży dla branży hotelarskiej. W momencie zakupu spółka informowała, że celem na najbliższe 3 lata jest zwiększenie liczby klientów do 2.000. W chwili obecnej liczba klientów to mniej więcej 350 w porównaniu do 200 rok wcześniej. Bazując tylko na tych dynamikach to zadanie się wydaje być bardzo ambitnym i raczej będzie je trudno osiągnąć. O ile w zeszłym roku entuzjazm zarządu był w tym temacie wyczuwalnym i bardzo wysoki to teraz wypowiedzi są ostrożniejsze, choć prezes nadal podkreśla, że bardzo wierzy w tę linię biznesową. Oczywiście nie należy niczego przekreślać ani przesądzać niepowodzenia. Rok temu podobna sytuacja miała miejsce w segmencie Telco, który jednak miło zaskoczył wynikami w 2018 roku.

Podsumowując roczne wyniki segmentów nie sposób zauważyć problemów w segmentach Fintech oraz Hoteltech, nadal silnej pozycji outsourcingu, oraz powrotu do rentowności w segmencie Telco. Zarząd spółki przekonywał inwestorów o jednorazowym charakterze wydarzeń, których efektem był istotnie gorszy wynik w 2018 roku. O ile wszystkie tłumaczenia zarządu się potwierdzą (a to pokażą wyniki kolejnych kwartałów), to faktycznie można je uznać za wydarzenia jednorazowe, co powinno skutkować powrotem do wzrostów sprzedażowych i istotnej poprawy zyskowności w roku 2019.

W bilansie nic nowego

Jeśli chodzi o majątek obrotowy to przypominam, że spółka rozpoznaje część projektów jako kontrakty długoterminowe, czego efektem jest pojawienie się w pozycji należności zarówno tych wynikających z zafakturowanych usług i produktów jak i tych rozliczonych metodą stopnia zaawansowania projektu.kliknij, aby powiększyć


Powyższy wykres oparty jest na uśrednionych rocznych danych dotyczących kapitału obrotowego, sprzedaży oraz kosztu wytworzenia. Generalnie średni roczny cykl konwersji gotówki ulega pogorszeniu o około 10-12 dni.

W wypadku należności handlowych ich zafakturowana wartość na koniec 2018 roku wyniosła 50,7 mln zł, czyli o 12,4 mln zł więcej niż rok wcześniej. Z kolei wartości rozpoznane w należnościach z tytułu rozliczania kontraktów długoterminowych wyniosły 11,4 mln zł, czyli 0,8 mln więcej r/r. Spółka w swoim raporcie podaje, że „Średni termin spłaty należności z tytułu sprzedaży towarów i usług wynosi 45 dni”. Jak widać rotacja należności w dniach przekracza istotnie w naszym zestawieniu 100 dni. Nawet wyłączywszy należności wynikające z rozliczania kontraktów długoterminowych oraz pozostałe należności nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do wartości podawanej przez spółkę. Dodatkowo Ailleron podaje, że wartość przeterminowanych należności w okresie 1-90 dni to ok. 5,0 mln zł. Biorąc pod uwagę, fakt, że spółka handluje z dość dużymi silnymi kapitałowo podmiotami jak np. banki, ryzyko istnienia znacznych nieściągalnych należności jest raczej umiarkowane.

W związku z cyklem konwersji gotówki na poziomie około 90 dni wskaźniki płynnościowe są na bezpiecznym poziomie, choć na wykresie można dostrzec jasny trend spadkowy.kliknij, aby powiększyć


Wskaźnik płynności bieżącej w ostatnim kwartale wyniósł 2,14, podczas gdy wskaźnik szybki osiągnął wartość 1,91, a środki pieniężne pokrywały 15 proc. zobowiązań krótkoterminowych.

Analiza majątku trwałego nie dostarcza również specjalnie istotnych zmian na przestrzeni ostatniego roku. Spółka posiada około 57 mln zł majątku trwałego, który stanowi około 42 proc. całości aktywów. Należy przypomnieć, że istotną część (38,4 mln zł) stanowi wartość firmy, o której pisaliśmy szerzej podczas poprzedniej analizy. Wartość firmy w porównaniu r/r wzrosła o 1,6 mln zł w związku z nabyciem Hoteliga International sp. z o.o. Warto o tym pamiętać, ponieważ w chwili obecnej wyniki tego segmentu nie są zadowalające. Dodatkowo spółka posiada również 5,6 mln zł pozostałych wartości niematerialnych, z których zapewne większość stanowią skapitalizowane prace rozwojowe nad nowymi produktami i usługami.

Poprawa w generowaniu gotówki

Ailleron w 2018 roku wypracowała dodatnie przepływy operacyjne na poziomie 8,5 mln zł, to jest o 1,0 mln więcej niż rok wcześniej oraz 2,6 mln zł więcej niż dwa lata temu. To niewątpliwie dobry rezultat porównując do lat poprzednich i pamiętając o osiągnięciu gorszego wyniki niż w 2017 roku. Zysk netto oraz amortyzacja razem wynoszące 16,0 mln zostały skonsumowane częściowo przez negatywną zmianę w kapitale obrotowym, głównie w związku ze wzrostem wartości należności o 13,3 mln zł. Trzeba uczciwie jednak przyznać, że negatywna zmiana na należnościach została „odrobiona” w części poprzez pozytywną zmianę w krótkoterminowych zobowiązaniach handlowych i pozostałych w kwocie 8,1 mln zł.kliknij, aby powiększyć


Ujemne były przepływy z działalności inwestycyjnej, co wynikało przede wszystkim z inwestycji w rzeczowy majątek trwały oraz wartości niematerialne i prawne (najprawdopodobniej skapitalizowane prace rozwojowe). Również działalność finansowa była ujemna, ze względu na spłatę kredytów oraz zobowiązań leasingowych w kwocie 6,9 mln zł. Spółka nie wypłacała dywidendy z zysku za 2017 rok, co było zgodne z moim wrażeniem po konferencji wynikowej 2017, gdzie istniał pewien dystans do tego pomysłu. Biorąc pod uwagę jednak sporo słabsze wyniki w 2018 nie nastawiałbym się również w tym wypadku na kwestię redystrybucji zysków do akcjonariuszy.

Podsumowanie

Ailleron to spółka, która osiągnęła rekordowe wyniki w roku 2017 pod względem sprzedaży jak i zysku, natomiast w 2018 roku poprawiła przychody ale rentowność istotnie się obniżyła. Miało to oczywiście przełożenie na kurs, który porównując do swoich szczytów cofnął się nawet o 60 proc. W chwili obecnej kapitalizacja spółki wynosi około 130 mln zł, podczas gdy rok temu osiągała nawet 200-220 mln zł.

Na dzień dzisiejszy serwisowe automaty wskazują sprzeczne informacje. Część z nich pokazuje na przewartościowanie, choć są takie (w szczególności mnożnikowe oparte na przychodach), które sygnalizują potencjał do wzrostów. Pamiętajmy, ze Aillerona był wyceniany jako spółka wzrostowa, która powinna notować istotne przyrosty sprzedaży z założeniem, że będą się one ponad proporcjonalnie przekładać na zyski. Spółka jest obecnie wyceniana w okolicach 14-15 P/E, choć rok temu wycena wskaźnikowa była o około 50 proc. wyższa (P/E 20-22). Przy wskaźniku EV/EBITDA na poziomie powyżej 9 trudno jednak uznać to ze specjalną okazję inwestycyjną.

Pamiętajmy, że jest to firma, która posiada innowacyjny produkt (LiveBank), z powodzeniem wprowadzany za granicą i cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami. Wyniki 2018 roku były słabsze, lecz jeśli założymy, że były one spowodowane w dużej mierze kosztami typu one-off, a spółka będzie w stanie powrócić do rentowności z roku 2017 to przy rosnących przychodach, wycena wskaźnikowa stać się może atrakcyjna. Otwartym pozostaje pytanie czy i kiedy tak się stanie.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Powyższa treść przez 365 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 7 maja 2019 19:07

krewa
krewa PREMIUM
245
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 501
Wysłane: 21 listopada 2019 09:01:09 przy kursie: 7,70 zł
AILLERON - analiza techniczna na życzenie


Jest to analiza na miarę płynności waloru. Mamy do czynienia z trendem spadkowym, wytracającym na chwilę obecną swoją siłę. Na wczorajszej sesji gracze postanowili to wykorzystać, kreśląc lukę hossy na wykresie cenowym. Niestety, przewaga pesymistów jest wciąż widoczna i wzrost wykorzystano przede wszystkim do sprzedaży akcji.
Żeby myśleć o rozbudowie odreagowania w średnim terminie, kurs akcji musiałby pokonać opór w okolicy 9,40 zł, wówczas pojawiłaby się szansa na sięgnięcie poziomu 12 zł.
Najbliższe wsparcie w strefie wczorajszej luki.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

mackopl
mackopl PREMIUM
35
Dołączył: 2011-01-02
Wpisów: 1 038
Wysłane: 22 listopada 2019 12:46:46 przy kursie: 7,78 zł
Zaszaleli, 1 dzień.. :D:D:D
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Analityk Fundamentalny
66
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 529
Wysłane: 1 marca 2020 12:50:37 przy kursie: 6,22 zł
Amerykańskie marzenia, polskie zyski - omówienie sprawozdania finansowego Ailleron po IV kw. 2019 r.


Ostatnia analiza Ailleron dotyczyła wyników za rok 2018 i kończyła się konkluzją o słabszych wynikach, które być może były spowodowane wydarzeniami one-off i pewnymi inwestycjami. To miało dać szansę na odrodzenie spółki w kolejnym roku. Niestety tak się nie stało. Za cały komentarz niech wystarczy reakcja rynku, który po ogłoszeniu rocznych wyników przecenił spółkę w jeden dzień o 19 proc. i ogólna sytuacja na giełdzie zapewne tylko w części może za to odpowiadać.
Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 24-02-2021 12:50:37.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 18730)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 2 marca 2020 12:08

mackopl
mackopl PREMIUM
35
Dołączył: 2011-01-02
Wpisów: 1 038
Wysłane: 1 maja 2020 19:04:48 przy kursie: 6,66 zł
Akcjonariat podany na wątku spółki jest odmienny od tego ze strony macierzystej Ailleronu
ailleron.com/pl/inwestorzy/#sh...

daniels
9
Dołączył: 2011-03-18
Wpisów: 69
Wysłane: 8 października 2020 18:31:07 przy kursie: 6,80 zł
Spółkę ponownie obserwuję od pewnego czasu. Do tej pory prawdziwy muł i to niestety wina Zarządu, a raczej braku zadbanie o jakąkolwiek komunikację z rynkiem. Chyba jednak ostatnie miesiące dostali po głowie, bo zaczęło się zmieniać. Widziałem ostatni tez 2 konferencje online z prezentacją i omówieniami:

- mają gotówkę w kasie, bodajże 18 mln
- pozbyli się wreszcie Hoteligi – ucięli statę i zamiast poświęcać czas i ludzi na słabe biznesy w hotelach skupią się na tym co przynosi dochód
- a przynosi Enterprise Services – rośnie dobrze, już 50% to zagranica. Sam Software Mind jest dziś więcej warty niż cała Spółka, Prezi gdzieś powiedział, że oferowali za niego 150 mln ale nie jest na sprzedaż, bo rośnie i przynosi cash
- pokazali kilka rzeczy, które wdrażają i że covid jednak im pomógł, bo dziś już nie muszą edukować klientów, że coś trzeba zrobić - tylko tojest oczywiste
- są bardzo asekuracyjni w wypowiedziach (nadal niestety) i powinni to zmienić ale widać było, że wyciągnęli wnioski i IV kwartał – bo to on zamyka rok – będzie dobry
- gdzieś pojawia się na forach przetarg na Citi – to jakiś mega projekt ale on trwa i trwa – z tego co jednak mówię, to na pewno rozwój Spółki nie jest uzależniony od tego ale gdyby to jeszcze wpadło to jest to coś extra
- do poprawy ich marketing, relacje, tak by byli w mediach, pokazywali się inwestorom. Coś zaczęło się dziać ale jeszcze długa droga przed nimi
- no i z ciekawostek, na stronie wisi ponad 40 ofert rekrutacji – rozwijają się w pandemii (taki PGE Software już np. nie) – z tego też można wyczytać info
- a C/WK to chyba 0,9

Interesująca byłaby jakaś analiza, ja chętnie bym udostępnił tą prezentację co dostałem po online konferecji. Może ktoś bardziej doświadczony spojrzałby na to

daniels
9
Dołączył: 2011-03-18
Wpisów: 69
Wysłane: 11 października 2020 12:39:31 przy kursie: 6,64 zł
Zastanawiam się też jak Spółka może zyskać na covidzie, bo raczej zyska:

- już nie musi przekonywać klientów CZY tylko JAK i KIEDY
- jej klienci to głównie banki, telekomy, może coś z ubezpieczeń, czy leasing - czyli segmenty, które nie dostają jakoś mocno po d... przez covid ale które szukają pomocy i rozwiązań w tym czasie (one muszą w to inwestować, mają środki w przeciwieństwie np. do klientów z branży turystycznej, lotniczej itp - tu akurat Ailleron nie ma klientów)
- dobrym przykładem jest ostatni projekt dla Spółdzielczej Grupy Banków (chwalą się tym ale niestety tylko na LinkedIn i nie pokazują tego inwestorom w StockWatch :(, a to byłoby ciekawe, taki namacalne doświadczenie produktu

We are proud to be a part of Mobile Trends! That w here our partner, SGB Bank, shared the news about its latest app developed by Ailleron in just 6 months. We do not stop there - our next step will be an implementation of automated eKYC feature allowing the bank to acquire new customers remotely. https://lnkd.in/ewp-MPB
#program #MTC2020 #SGBmobile #fintech #digitalbank #challengerbank #digitalpayments #mobilebanking #digitalbanking #cooperativebank #sgb #sgbmobile #ailleronUX

2020.mobiletrends.pl/program#p...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,593 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +158,21% +31 642,98 zł 51 642,98 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d