pixelg
Pożyczki pozabankowe - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Pożyczki pozabankowe

Kasia Stefanska
Wpisów: 1 238
Wysłane: 5 lipca 2019 13:09:25
Siema,

Otwieram temat branży, która za niecałe 2 tygodnie może się zwinąć z polskiego rynku. Ja już wypowiedziałam się na wątku Kruka, że nie uważam tego za dobry pomysł. Ludzie pójdą po pieniądze do prawdziwych lichwiarzy i będzie jeszcze gorzej.

Tą ustawą Ziobro robi dobrze Skokom?

Co sądzicie?

Koruptos
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 162
Wysłane: 5 lipca 2019 15:01:42
Cytat:
Tą ustawą Ziobro robi dobrze Skokom?

To też był mój pierwszy pomysł, ale teoretycznie one również są (obecnie) objęte zakresem tej nowelizacji. Mała poprawka na etapie Senatu, czy jednak chodzi o coś innego? Może walka polityczna i podłożenie problemu Morawieckiemu (słuchałem wywiadu z Ministrem Sprawiedliwości, który stwierdził, że pomysł tak restrykcyjnej zmiany to skutek interwencji właśnie Premiera)? A może po prostu konformizm, krótkowzroczność i zwykła głupota?

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 714
Wysłane: 5 lipca 2019 15:06:16
Kasia,
nie do końca rozumiem z jakiego powodu branża miałaby zwinąć się. Jeżeli ograniczą ich apetyt na koszta pozaodsetkowe, to będą mogli przecież nadrabiać straty podnosząc odsetki, kto im zabroni?
Moim zdaniem problem leży gdzie indziej - niewyedukowane ekonomicznie społeczeństwo i na dodatek biedne jest łatwym celem i doskonałą pożywką dla mistrzów marketingu finansowego. Gdyby nie te czynniki, wystarczyłoby zobligować pożyczkodawców do podawania RRSO wyboldowaną czcionką dwukrotnie większą od czcionki zastosowanej w umowie pożyczki ;)

Koruptos
Wysłane: 5 lipca 2019 16:08:49
@ Krewa - w kwestii odsetek nie mogę się zgodzić. Wysokość odsetek jest ograniczona przepisami KC (obecnie 10%), więc na wielu umowach pożyczek już obecnie jest wykorzystywane maksymalne oprocentowanie. Przy kosztach finansowania na rynku sięgającym w niektórych przypadkach 8+ % (oprocentowanie obligacji) takie odsetki przy dużym apetycie na ryzyko są dla branży dalece niewystarczające, stąd szukanie zarobku gdzieś indziej (w kosztach pozaodsetkowych). Przy rosnącej inflacji ten problem będzie się tylko pogarszał, co oznacza dalsze zmniejszenie apetytu na ryzyko, co oznacza jeszcze większy ścisk na rynku klientów wiarygodnych i wypychanie tych mniej wiarygodnych poza rynek (legalnych) dotychczasowych źródła finansowania.

Odnośnie niewyedukowanego społeczeństwa - tu częściowa zgoda, natomiast upieram się, że spora część klientów chwilówek nie chodzi tam, bo wpadła w sidła mistrzów marketingu finansowego, tylko dlatego, że nigdzie indziej pożyczki już nie dostała.

Kasia Stefanska
Wysłane: 5 lipca 2019 16:10:21
Moim zdaniem się zwinie, bo ustawa wprowadzi ograniczenie do 20% a przy takim poziomie przychodów taka działalność jest nieopłacalna. Nie starczy na pokrycie kosztów działalności, które w tej branży są właśnie głównie pozaodsetkowe.

Koszt kapitału w postaci obligacji jest tylko jednym z niewielu kosztów do pokrycia. To akurat łatwo sprawdzić, że obligacje są oprocentowane 10-12%.

Zdecydowanie większym problemem są właśnie koszty pozaodsetkowe. Związane jest to ze sposobem udzielania pożyczek:
- trzeba pozyskać leada i zapłacić za to 7-15% wartości pożyczki
- sprawdzić go w bazach BIK, BIG i szeregu innych
- zadzwonić, żeby zweryfikować
- uruchomić pożyczkę
Tu są największe koszty, które trzeba pokryć. A jeśli jeszcze weźmiesz pod uwagę fakt jak gigantyczny procent pożyczek nie jest spłacanych, to właśnie te inicjalne koszty jej udzielenia są największe.

RRSO nikt nie rozumie. Poza tym to jest tak jakby analizować roczny koszt jazdy uberem - to jest bez sensu i nikt tego nie robi.

A o braku edukacji pisałam już wcześniej właśnie na forum Kruka.

jck
jck PREMIUM
Wpisów: 17
Wysłane: 5 lipca 2019 17:00:51
Najgorsze co może spotkać ludzi w trudnej sytuacji finansowej to szara strefa i tego kierunku powinien ustawodawca unikać jak dżumy!!! Ponadto RRSO to nie jest najważniejszy parametr. Załóżmy, że potrzebuję pożyczyć 1 grosz na jeden dzień, nawet jeżeli oddam złotówkę następnego dnia (10.000%) to ani ja nie stracę, ani pożyczkodawca nie zarobi. Kluczowym i najbardziej zrozumiałym parametrem jest rzeczywisty koszt pożyczki: pożyczasz 1000 PLN oddajesz 1500 - to jest czytelne dla każdego. Ta informacja powinna być zmieszczona w pierwszym akapicie umowy, wyboldowana i opisana największą czcionką jaka występuje w reklamie, umowie, czy innym dokumencie. Druga zasadnicza rzecz to edukacja - jako świadomy człowiek regularnie czytam forum, co skutecznie od lat powstrzymuje mnie od inwestowania na giełdzie i w obligacje korporacyjne, ale nie każdy wie że musi się uczyć...

sasky
sasky PREMIUM
Wpisów: 2 494

Kakarotto
Wpisów: 672
Wysłane: 6 lipca 2019 07:05:42
Ciekawy artykuł, a najbardziej ostatnie zdanie. 70% będzie szukać innego źródła finansowania. Rozumiem że mają na myśli nadgodziny w pracy lub po prostu praca? Whistle

Dla mnie to jest dziwne że jest nadal popyt na takie usługi, chwilówki i lombardy są tylko w dużych miastach. To już na prawdę tak wielka liczba osób nie potrafi dociągnąć finansowo do końca miesiąca?

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 715
Wysłane: 6 lipca 2019 21:46:06
Kiedyś byłem w Krośnie i zobaczyłem lokal oferujący pożyczki tego rodzaju. To był broker i można było się u niego zadłużyć wedle wyboru tak w ok. 30 firmach.

Z kolei o brakach w umiejętnościach finansowych w Polsce napisano już tony papieru. Także wielokrotnie na tym forum. Tu niewiele się zmienia i zmieni - zaciąganie nierealnych pożyczek często wynika z uwarunkowań kulturowych (wesela, chrzciny, itp.)

Należy także pamiętać, że relacja pożyczkodawcy - dłużnika jest dwustronna, a więc działający w szarej strefie oferent łatwo może stać się przedmiotem doniesienia i innych ataków ze strony dłużników chcących uniknąć spłaty. Szara strefa dla powodzenia wymaga rozbudowanych nielegalnych struktur i nieformalnych układów. Przy dość silnych działaniach restrykcyjnych obecnych władz powodzenie takiej struktury obarczone jest dużym ryzykiem. Nie wątpię, że stworzona zostanie możliwość anonimowych doniesień i ochrony dla dłużników. Skala szarej strefy powinna być niewielka.

To nie są czasy Prohibicji. Istnieje wiele mechanizmów państwowych ograniczających takie działania. Oczywiście, muszę tu założyć, że władze pozostają silne i zdecydowane i nie zamienią się w lokalne koterie.

Ten biznes wcale nie zniknie, ale ulegnie konsolidacji. Znikną najbardziej drastyczne oferty, a osiągnięcie opłacalności w ramach nowej ustawy wymusi prowadzenie działalności na dużą skalę. Zostanie kilka podmiotów, które będą oferować produkty na granicy dopuszczalnej przez prawo. Z drugiej strony, zachęci to banki do podwyższania oprocentowania kredytów i jednoczesnego (nieznacznego) złagodzenia wymagań kredytowych.

Kasia Stefanska
Wysłane: 8 lipca 2019 11:33:14
Kakarotto napisał(a):
Ciekawy artykuł, a najbardziej ostatnie zdanie. 70% będzie szukać innego źródła finansowania. Rozumiem że mają na myśli nadgodziny w pracy lub po prostu praca? Whistle

Dla mnie to jest dziwne że jest nadal popyt na takie usługi, chwilówki i lombardy są tylko w dużych miastach. To już na prawdę tak wielka liczba osób nie potrafi dociągnąć finansowo do końca miesiąca?

1. Nie będzie to dodatkowa praca ani nadgodziny. Skoro dziś tak nie jest przy wzroście gospodarczym i zapotrzebowaniu na pracę, to nie ma co liczyć na nagłą pracowitość Polaków.
2. Chwilówki i lombardy stacjonarne są w dużych miastach ale jest ogrom ofert online. Są ludzie, którzy potrafią takie wnioski online wypełniać na pełen etat (oczywiście nic nie dostają).
3. Ja nie znam powodów korzystania z takich rozwiązań. Nie wydaje mi się, żeby była to kwestia dociągnięcia do końca miesiąca. Raczej braku odpowiedzialności finansowej i chęci życia ponad stan. Od 2 lat działam w branży i nadal nie wiem z czego to się bierze.

Koruptos
Wysłane: 8 lipca 2019 13:46:20
Z natury ludzkiej. Sąsiad ma nowy telewizor/samochód, więc ja też chcę lepszy/nowszy, niech widzi, że mnie również stać. Dziecko chce (nową) konsolę/drona/quada, koleżanka wychodzi za mąż i chce zrobić "panieński", po którym innym koleżankom oczy i języki na wierzch wyjdą. Chrześniak ma komunię (i tu już zwykły rower nie wystarczy) a i na wakacje też by się wyjechało na Kretę czy inną Majorkę, a że to raz w roku to nie będę se żałował. Przecież cały rok na to tyram. No i meble w salonie też by się wymieniło, bo te mają już x lat i są niemodne.

Nie ma co gdybać skąd takie a nie inne potrzeby. One po prostu są (od dekad, jeśli nie stuleci) i osoby, które je mają, nie sfinansują ich nagle nadgodzinami czy dodatkowym źródłem dochodów. Edukacja finansowa może to zjawisko zmniejszy ale go nie zlikwiduje, a i tak zajmie to pokolenia. Dodatkowo strumień świadczeń socjalnych tylko przyzwyczaja ludzi do wyższego poziomu życia przy niższym nakładzie pracy, co przy zmniejszeniu ww. strumienia nie ograniczy cudownie oczekiwań jego beneficjentów (vide Grecja/Włochy).
Edytowany: 8 lipca 2019 13:47

sasky
sasky PREMIUM
Wpisów: 2 494
Wysłane: 12 lipca 2019 14:16:30
Trochę taki branżowy lament. Nie sądzę żeby lombardy przeżyły w najbliższym czasie szał klientów.

Cytat:
– Jeżeli ustawa zostanie w takim kształcie uchwalona, obawiamy się eksplozji punktów lombardowych i szarej strefy, bardzo dużej patologizacji stosunków społecznych na tle finansowym. To będzie ogromny problem dla prokuratury, która zostanie zalana falą doniesień o różnego rodzaju drobnych oszustwach pożyczkowych, które będą poza całkowitą kontrolą, bo rynek nie znosi próżni. Dla budżetu będzie to oznaczało spadki dochodów w skali roku o 2,2 mld zł, bo tyle wpłaca sektor instytucji pożyczkowych – mówi Jarosław Ryba.

www.stockwatch.pl/wiadomosci/4...

krewa
krewa PREMIUM
Wpisów: 5 714
Wysłane: 12 lipca 2019 14:34:38
Cytat:
– Jeżeli potrzebujemy pożyczki na 1 tys. zł i mamy do wyboru złożyć wniosek w aplikacji i dostać za 15 minut pożyczkę na konto, albo udać się do banku i przedstawiać pełną dokumentację o zarobkach, zaświadczenie od pracodawcy, zakładać konto bankowe, to jest chyba oczywiste, że wolimy zapłacić 100 czy też 200 zł więcej i uzyskać taką pożyczkę wygodnie, bezpośrednio na konto – ocenia Jarosław Ryba.

Nie do końca jestem przekonany, że przy kredycie w wysokości 1K banki będą wymagać pełną dokumentację + zaświadczenie od proboszcza. Trochę ten pan biadoli, niczym rasowy polski rolnik.
Rasowy polki rolnik napisał(a):
Paaaaaanie, no przy tej cenie skupu to mi się nie opłaca zbierać. Lepiej niech zgnije na polu/drzewach/krzakach

Po czym wsiada do A8 i odjeżdża w siną dal.

Wojtek007
Wpisów: 9
Wysłane: 12 lipca 2019 15:17:27
Modele wielu firm pożyczkowych opierają się na współpracy:
pośrednik - firma pożyczkowa - FIZ - windykator.
I wszyscy z nich zarabiają.

Dostosować i zoptymalizować, wyciąć tych którzy dodatkowo zarabiają niemałe pieniądze. Nie będzie płaczu.

P.S. A ten fragment wypowiedzi:
"Jeżeli potrzebujemy pożyczki na 1 tys. zł i mamy do wyboru złożyć wniosek w aplikacji i dostać za 15 minut pożyczkę na konto, albo udać się do banku i przedstawiać pełną dokumentację o zarobkach, zaświadczenie od pracodawcy, zakładać konto bankowe, to jest chyba oczywiste, że wolimy zapłacić 100 czy też 200 zł więcej i uzyskać taką pożyczkę wygodnie, bezpośrednio na konto"

to już zamozaoranie w kilku wymiarach. Pomijam kwestie produktów bankowych, bo tu można dużo dyskutować, ale średnio za pożyczkę 1k płaci się 100-200zł więcej (tu w domyśle zakładam, że wartością bazową jest koszt uzyskania finansowania w banku)? Wtedy nie byłoby żadnego tematu i całego tego płaczu.
Edytowany: 12 lipca 2019 15:33

Kasia Stefanska
Wysłane: 15 lipca 2019 10:05:45
"wyciąć tych którzy dodatkowo zarabiają niemałe pieniądze" - ciekawe :) nie wiem o kogo chodzi ale to ciekawe podejście do kształtowania się branży :)

I jeśli chodzi o porównanie pożyczki pozabankowej do kredytu, to coś jeszcze w tym jest. Na pewno kredyt w banku jest uzyskać trudniej, bo trzeba wypełnić wiele procedur. Ale pożyczka pozabankowa ma inną procedurę weryfikacji zdolności kredytowej - jest łagodniejsza właśnie ze względu na większe oprocentowanie (wyższe wynagrodzenie za ryzyko).

plakowski90
Wpisów: 3
Wysłane: 26 września 2019 12:18:46
Ta kredyt w banku ciezko dostac, ale telefony z ofertami kredytów to mam codziennie a jak przychodzi co do czego to go nie udzielają... Not talking Pozyczki są spoko, ale nie dla chołoty

Kasia Stefanska
Wysłane: 27 września 2019 12:40:10
Uau, pożyczki tylko dla lepszych :) Niestety ani banki ani firmy pożyczkowe nie mają kryterium weryfikowania "hołota" ani "burak". Ani tym bardziej "błędy ortograficzne".

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość