pixelg
TAURONPE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8

TAURONPE [TPE]

AKTUALNY KURS: 1,735 zł (-3,45%) 30-10-2020 17:02
WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 575
Wysłane: 1 czerwca 2010 14:19:02
Tauron to kolejna emisja, z której spółka nie będzie miała nic oprócz kosztów przeprowadzenia oferty.
Jedyna pociecha, że pieniądze trafią do skarbu państwa i zostaną w kraju.

Konstrukcja oferty, w przeciwieństwie do PZU, jest trudna do ogarnięcia, szczególnie dla początkującego inwestora. Zaraz po emisji nastąpi scalenie i dopiero wtedy przydział, w wyniku tego kapitał spółki będzie dzielił się na 1,7 mld sztuk akcji. Ale najpierw będzie oferta, której cenę poznamy jutro. Zdaniem analityków, będzie ona najwyżej w wysokości 0,80 zł. Ta opinia ma swoje odzwierciedlenie we wskaźnikach, choć gdyby przystawić je do PGE, cena mogłaby być nawet wyższa. Pamiętamy jednak, jak trudna i wysiłkowa była ta emisja. Dodatkowo, porównanie wskaźników finansowych pokazuje, że PGE jest wydatnie niereprezentatywna od strony finansowej. Głównie z powodu jednorazowych zysków operacyjnych w 2009 roku, które podniosły tak mocno rentowność.

Na podstawie prognozowanej maksymalnej ceny oraz sprawozdań finansowych spółek za 2009 rok, przygotowałem poniższe symulację wskaźników, wycen oraz analizę aktywności Tauronu w porównaniu do PGE i ENEA.

kliknij, aby powiększyć

Wynikają z niej jasno dwie rzeczy:
- całe czary-mary z przekształcaniem i scaleniem akcji pozwolą na wyrównanie wskaźników przy cenie, która dla 0,80 w emisji odpowiada 6,36 po zakończeniu procesu
- cena emisyjna Tauronu próbuje równać w górę do wskaźników sektora energetycznego, podczas gdy są one w wielu pozycjach znacznie wyżej niż wskaźniki ENEA i PGE.

Kolejne światło rzuca porównanie efektywności biznesowej tych trzech spółek:

kliknij, aby powiększyć

Tauron wypada tutaj jako spółka o ewidentnie wyciśniętych cyklach, czyli już osuszonej gotówce operacyjnej. Natomiast rentowność jest na poziomie ENEA, dużo słabsza niż średnia sektora. Tę średnią nieco zawyża PGE, które miało wyjątkowo obfity wynikowo rok, co uznałbym za zdarzenie jednorazowe i niereprezentatywne.

Na podstawie wszystkich wyliczeń i kursów zamknięcia z poniedziałku, przygotowałem też zestaw teoretycznych wycen Taurona:

kliknij, aby powiększyć

Oczywiście odnoszę się do sytuacji po scaleniu akcji. Jak widać, widełki cenowe mają chęć sięgnąć trochę wyżej, niż symulowana cena z konwersji. Może to znaczyć, że spółka ma nieduży potencjał wzrostu wartości rynkowej, albo że cena będzie ustalona wyżej, niż to co dzisiaj sądzą analitycy. Zaraze widać, że Tauron jest nieefektywny marżowo, to jest, wyceny ze wskaźników przychodowych wychodzą wyraźnie wyższe, niż wszystkie pozostałe. Są w każdym ranie nieźle skupione i celowanie między 6 a 10 złotych, nawet przy dzisiejszym słabym rynku i trwającej korekcie, nie jest wykluczone.

Trzeba pamiętać, że na tle sektora energetycznego, zarówno PGE jak i ENEA są wyraźnie niedowartościowane. Sektor ciągną jednak w gorę wskaźnikowo takie spółki jak CEZ i jak PEP, z których pierwsza jest na zupełnie innym etapie rozwoju niż nasze świeżo sprywatyzowane i jeszcze nie zrestrukturyzowane firmy, a druga działa w innym segmencie, do którego giełda przykłada wyższą wycenę. Dlatego należy ostrożnie patrzeć na wskaźniki i raczej porównywać Tauron z ENEA, niż z PGE, z powodów o których wyżej.

Gdy pojawi się cena emisyjna, zaktualizuję powyższe tabelki i wyliczenia.

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 1 czerwca 2010 14:19

nocnygracz
0
Wpisów: 2 104
Wysłane: 2 czerwca 2010 11:54:18
Cenę maksymalną dla inwestorów indywidualnych ustalono na 70 groszy.

wyborcza.biz/gieldy/1,101260,7...

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Wysłane: 2 czerwca 2010 12:48:57
Zaktualizowałem wyliczenia wskaźników i wyceny w oparciu o cenę 0,70 zł.
Parametry biznesowe spółek pozostają bez zmian, wrzucam więc tylko tabelki cenowe.
Wpisałem do nich aktualne wskaźniki z wczorajszego zamknięcia.
Obraz nadal jest interesujący, to znaczy cena za Taurona nie jest wygórowana. Raczej niskie stany średnie. Ale spółce grozi też to, że po debiucie będzie utrzymywać w boczniaku, przez dłuższy czas wykazując podobnie jak PGE i ENEA nieduże niedowartościowanie fundamentalne. Polska energetyka jest notowana z wyraźnym dyskontem. To zarówno szansa, jak i zagrożenie.

Wskaźniki cenowe

kliknij, aby powiększyć

Wyceny

kliknij, aby powiększyć

Powyższa treść przez 20 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

morfeusz
0
Wpisów: 936
Wysłane: 2 czerwca 2010 16:38:53
WD a dlaczego cena po emisji to 5,56 ?

Bigben
0
Wpisów: 37
Wysłane: 2 czerwca 2010 16:38:54
Dzięki WD za szybką aktualizacjęwave patrząc na te dane chyba się skusze i zapisze na akcje, czy wiadomo juz o ewentulanych ograniczeniach w zakupie?

Pozd
BB
Cytat:
Sięgaj gdzie wzrok niesięga

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Wysłane: 2 czerwca 2010 16:40:51
morfeusz napisał(a):

Ustawiłem taką z palca, żeby zrównać wskaźniki z tymi, które wychodzą przed emisją z ceny 0,70. Taki kurs odniesienia. Scalenie 9:1 mocno namiesza ludziom w głowach i mało kto będzie miał orientację, od jakiej ceny zarabia.

morfeusz
0
Wysłane: 2 czerwca 2010 16:46:48
WatchDog napisał(a):
morfeusz napisał(a):

Ustawiłem taką z palca, żeby zrównać wskaźniki z tymi, które wychodzą przed emisją z ceny 0,70. Taki kurs odniesienia. Scalenie 9:1 mocno namiesza ludziom w głowach i mało kto będzie miał orientację, od jakiej ceny zarabia.

A to nie 9*0,70 = 6,3 zł

Vox
56
Wpisów: 6 259
Wysłane: 2 czerwca 2010 16:54:05
Wydaje się że dali dobrą cenę. dzięki za analizy WD.
jeszcze się zastanawiam (bo martwi mnie ogólna sytuacja rynkowa)
ale chyba powtórzę manewr z PZU. 10% zysku mnie zadowoli.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Wysłane: 2 czerwca 2010 17:06:48
Cytat:
A to nie 9*0,70 = 6,3 zł

Masz rację. Powinno być 6,30 zł. Policzyłem za wcześnie akcje aportowe, które mają być wyemitowane po 13 sierpnia. Ale na pewno się pojawią, a w zamian za nie jakieś aktywa, które też trochę pozmieniają w danych.

Za moment poprawię źródłowe tabelki.
Edytowany: 2 czerwca 2010 17:10

morfeusz
0
Wysłane: 2 czerwca 2010 17:23:07
WatchDog napisał(a):
Cytat:
A to nie 9*0,70 = 6,3 zł

Masz rację. Powinno być 6,30 zł. Policzyłem za wcześnie akcje aportowe, które mają być wyemitowane po 13 sierpnia. Ale na pewno się pojawią, a w zamian za nie jakieś aktywa, które też trochę pozmieniają w danych.

Za moment poprawię źródłowe tabelki.

OK, dzięki za analizę szukałem jej wszędzie a jest tylko na Stockwatch

GieKSa
0
Wpisów: 22
Wysłane: 2 czerwca 2010 18:45:34
napisał(a):
Vox

Mimo wszystko Tauron to nie jest PZU, bo upłynie sporo wody w Rawie zanim wejdzie do WIG-u20, jeżeli w ogóle wejdzie. 2 razy większą spółką musiałby być Tauron, zeby spełnić kryterium nadzwyczajnego wejścia do tego indeksu, jeżeli dobrze liczę.
KATOWICE
iKandydat na Europejską
iStolicę Kultury

i2016

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 2 czerwca 2010 19:04

piechu
0
Wpisów: 20
Wysłane: 2 czerwca 2010 19:53:45
GieKSa napisał(a):
napisał(a):
Vox

Mimo wszystko Tauron to nie jest PZU, bo upłynie sporo wody w Rawie zanim wejdzie do WIG-u20, jeżeli w ogóle wejdzie. 2 razy większą spółką musiałby być Tauron, zeby spełnić kryterium nadzwyczajnego wejścia do tego indeksu, jeżeli dobrze liczę.

Czy ja wiem - prezes GPW mówił, że po kilku sesjach może wskoczyć do W20 -> stooq.pl/n/?f=333240&c=1&a...

Cytat:
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwik Sobolewski uważa, że Tauron może wejść do indeksu największych spółek w ciągu kilku sesji po debiucie. Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział dziś, że spółka energetyczna wejdzie na giełdę około 30 czerwca.

Ludwik Sobolewski zapowiada, że wejście Tauronu do indeksu WIG 20 nastąpi równie szybko, jak miało to miejsce niedawno po prywatyzacji PZU. Prezes GPW podkreśla, że indeksy giełdowe są tworzone dla potrzeb inwestorów i muszą nadążać za ich oczekiwaniami.

GieKSa
0
Wpisów: 22
Wysłane: 2 czerwca 2010 20:55:06
piechu napisał(a):

Czy ja wiem - prezes GPW mówił, że po kilku sesjach może wskoczyć do W20 -> stooq.pl/n/?f=333240&c=1&a...

Cytat:
Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwik Sobolewski uważa, że Tauron może wejść do indeksu największych spółek w ciągu kilku sesji po debiucie. Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział dziś, że spółka energetyczna wejdzie na giełdę około 30 czerwca.

Ludwik Sobolewski zapowiada, że wejście Taurona do indeksu WIG 20 nastąpi równie szybko, jak miało to miejsce niedawno po prywatyzacji PZU. Prezes GPW podkreśla, że indeksy giełdowe są tworzone dla potrzeb inwestorów i muszą nadążać za ich oczekiwaniami.

Czy ktoś może wyjaśnić słowa Pana Prezesa? Tzn. rozumiem co znaczy "równie szybko". Chciałbym tylko wiedzieć na jakiej zasadzie by wszedł, w jakim trybie?

Coś mi się wydaje, ze trochę mało ułożona jest ta nasza GPW. Dwa: ilu mamy inwestorów, tyle różnych oczekiwań. Chociaż, wśród analityków jest przecież 2 razy więcej opinii niż ich samych, bo każdy ma dwie opinie na ten sam temat, zaprzeczające sobie na wzajem Angel
KATOWICE
iKandydat na Europejską
iStolicę Kultury

i2016

kliknij, aby powiększyć

pop
0
Wpisów: 3 427
Wysłane: 3 czerwca 2010 22:32:01
O ile dostępne mi parametry są prawidłowe,to tak przedstawia się atrakcyjność Tauronu:
-liczba wszystkich akcji:14mld(przy cenie 0,70gr)
-zysk roczny po uwzględnieniu 1q: 1,040mld
Czyli:zysk na akcję wyn.1,04mld / 14mld=0,07gr
Wówczas wskaźnik P/E:0,70gr/0,07gr=10

Kamil
0
Wpisów: 637
Wysłane: 5 czerwca 2010 13:15:06
Gdyby spółka należała do jakiejkolwiek innej branży to przy takich wskaźnikach brałbym ją w ciemno. Złotówka zysku jest tu naprawdę niedroga. Podobnie jak w PGE i Enei. Zastanawiam się jak rynek potraktuje spółki energetyczne przez następny rok. Naturalny powinien być wzrost całego sektora, tak aby wskaźnikami zbliżył się do całego rynku. Może się jednak przydarzyć że wszystkie spółki będą notowane z dyskontem i inwestycja w nie nie ma sensu. Fundamentalne przyczyny takiego dyskonta? Przede wszystkim obawa przed dużymi nakładami na inwestycje. Podobno większość elektrowni potrzebuje modernizacji, powoli trzeba się przerzucać na el. atomowe i energię ""ekologiczną"". Prawdopodobny jest też wzrost haraczu za emisję CO2 co w polskie elektrownie uderzy boleśniej niż inne. Ale czy rynek jest aż tak dalekowzroczny? Myślę że nie, zapiszę się na te akcje. W stratę nie wierzę, conajwyżej będzie tu trzeba posiedzieć trochę dłużej..
Aktualnie: MRB(100%)

Kamil Gemra
0
Wpisów: 3 001
Wysłane: 5 czerwca 2010 14:19:27
Ja uważam, że wszystko będzie zależało od ogólnej sytuacji w dniu debiutu. Jak przysłowie Polak, Węgier dwa bratanki będzie idealnie realizowane na rynkach finansowych to może być problem z udanym debiutem. Z drugiej strony złoty już chyba nie powinien się jakoś silnie deprecjonować przez najbliższe tygodnie. Powiedziałbym, że możliwa jest nawet jakaś korekta. Dzięki temu dla zagranicy sam debiut byłby bardziej atrakcyjny.

Podsumowując: dla mnie najważniejsze w tego typu transakcjach są nastroje na rynku. PZU miało to szczęście, że debiut był w czasie odbicia na giełdach. Tauron może podobnie trafić, ale ryzyko jest większe niż przy PZU.

Kamil
0
Wpisów: 637
Wysłane: 5 czerwca 2010 15:00:59
W krótkim terminie zysk jest niemal pewny. Strategia zakładająca sprzedaż w pierwszym tygodniu notowań powinna dać 5%-15%. To naturalne, że jeśli SP chce sprzedać taki duży pakiet musi dać sporą zniżkę. Wyobraź sobie jakie konsekwencje polityczne miałoby ewentualne niepowodzenie emisji - spółka będzie debiutowała między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich. Nie twierdzę że niepowodzenie może zmienić wynik, ale PO nie może sobie pozwolić na ryzyko utraty choćby kilku procent.

Zastanawiałem się nad bardziej długoterminową perspektywą. Jaką taktykę obejmie SP w najbliższych miesiącach. Do sprzedania jest jeszcze pakiet kontrolny Enei, kolejne akcje PGE mają być sprzedawane na jesieni, a niedługo dowiemy się na jakich warunkach i komu będzie sprzedawana Energa. Wątpię żeby inwestorzy branżowi znaleźli środki żeby to wszystko pochłonąć. Oni też muszą inwestować w modernizację swoich elektrowni. Fundusze wyceniają energetykę dosyć nisko i w najbliższym czasie nie będą kupowały drożej. Po debiucie Taurona widzę długą konsolidację na poziomie od 6,60-7,60. Jeśli energetyka ruszy, to Tauron też. Będzie to w największym stopniu zależało od presji podażowej ze strony SP i cen po jakich sprzedaje energetyę po za rynkiem.
Aktualnie: MRB(100%)

Vox
56
Wpisów: 6 259
Wysłane: 5 czerwca 2010 17:00:30
Cytat:
Tauron: Fundusze są skłonne płacić tylko 55 groszy
Justyna Piszczatowska , Natalia Chudzyńska 05-06-2010, ostatnia aktualizacja 05-06-2010 15:52

www.parkiet.com/artykul/936246...

Cytat:
Zarządzający funduszami inwestycyjnymi przyznają, że 70 gr za akcję Tauronu to zdecydowanie za dużo. – 55 groszy to jest cena, którą można zaakceptować i należy się spodziewać, że po takiej, a nie wyższej, będą zapisywali się inwestorzy instytucjonalni – mówi Jarosław Lis, zarządzający funduszami w Union Investment TFI. – 70 groszy to zdecydowanie za wysoka cena. To z pewnością nie jest sytuacja analogiczna do oferty PZU, gdzie górne widełki były i tak okazją dla inwestorów. W przypadku Tauronu zarządzający będą się raczej zapisywać po cenie zbliżonej do 55 groszy – komentuje Andrzej Pawłowski, członek zarządu Skarbiec TFI.
Edytowany: 5 czerwca 2010 17:01

le rom
5
Wpisów: 1 004
Wysłane: 6 czerwca 2010 02:01:09
Ryzykując własną gotówką, uczysz się przez całe życie. I wreszcie zauważono, że tzw. doradca finansowy - to zwykle "nie-inwestor" po zdanym egzaminie obrasta w "piórka" i dalej wszyscy wiedzą co potrafi spłatać ludziom.[Uwaga: nie każdy!] Pomysł likwidacji namaszczania takich jednostek jest słuszny. To rynek weryfikuje kto jest dobry a kto nie . Ucz się tracąc własną kasę . Tauron jest tu jedynie małorynkowym wyzwaniem. Tu nie masz rynku i od wewnątrz i na zewnątrz. A jako całość wchodzi w handel. Stąd dyskonto musi być duże. Okazją, wcale nie musi być nawet cena 0,5 zł. Rynek to splot naczyń połączonych i płynie z wielka woda lub jak kto woli "razem z gawronami"
Blog "lerom"
Czy TAURON skusi Ekokapitał ?

www.ekorodzice.pl/index.php?ak...
Edytowany: 6 czerwca 2010 02:15

del20110217
0
Wpisów: 211
Wysłane: 6 czerwca 2010 09:36:02
Cytat:
Tauron: Fundusze są skłonne płacić tylko 55 groszy
Justyna Piszczatowska , Natalia Chudzyńska 05-06-2010, ostatnia aktualizacja 05-06-2010 15:52

hmm
jeszcze kilka dni temu 70 groszy wydawało się niską wartością. teraz jest 55 groszy. na moje to jest swoista propaganda funduszy i nie tylko skierowana na zysk ale także na wybory. wczesniej 70 groszy uwazalem za zagranie PO. dla mnie ta oferta to jedna wielka gra, przedwyborcza kielbasa. jednak już gubię się kto pociąga sznurki, PO czy PIS.
pozdro

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8