pixelg
POLICE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

POLICE [PCE]

AKTUALNY KURS: 11,60 zł (-0,85%) 23-10-2020 14:17
WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 575
Wysłane: 17 czerwca 2011 08:52:43 przy kursie: 13,70 zł
fifi napisał(a):
Wg mnie, analitycy tego domu maklerskiego nie powinni się wypowiadać w taki sposób.
Niejednokrotnie wydawali swoje rekomendacje co do kursu akcji Polic.
A jakie one były? Moim zdaniem bardzo nietrafione. I teraz wyszło szydło z worka.
Co warte są rekomendacje analityków?

Zestawienie rekomendacji dla Polic:
www.stockwatch.pl/gpw/police,r...

Zestawienie wszystkich rekomendacji DM IDM SA:
www.stockwatch.pl/rekomendacje...

Statystyka rekomendacji:
Liczba wydanych rekomendacji 905
Pozytywne 767 Skuteczność 20,86%
Negatywne 138 Skuteczność 54,35%

A oto co o wartości wewnętrznej Polic myślą nasze automaty:


kliknij, aby powiększyć


Stan wg kursu zamknięcia z 16 czerwca. Wyliczenia są aktualizowane codziennie i dostępne na stronie spółki
www.stockwatch.pl/gpw/police,w...
Edytowany: 17 czerwca 2011 08:53

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 308
Wysłane: 18 sierpnia 2011 00:14:44 przy kursie: 11,35 zł
Omówienie sprawozdania za II kwartał Police S.A.

W drugim kwartale obecnego roku nadal utrzymywała się dobra koniunktura dla spółki. Sprzedaż względem odpowiadającego kwartału zeszłego roku zwiększyła się o 34%, czyli 12 punktów mniej niż w ubiegłym kwartale. Stało się to oczywiście za sprawą największego segmentu spółki, czyli nawozów odpowiadających za 85% przychodów. Marża też wygląda w porównaniu do zeszłego roku znacznie lepiej, ale wtedy rynek dopiero wychodzi z dołka.


kliknij, aby powiększyć


Rentowność na poziomie 14%, pozwoliła uzyskać ponad 94 miliony zysku brutto na sprzedaży. To nieco mniej niż w pierwszym kwartale, ale jak podaje spółka to czynnik sezonowy, wynikający z obniżki cen. W zeszłym roku pomiędzy pierwszym a drugim kwartałem odnotowano spadek marży z 6 do 3 procent, a obecnie z 17 do 14, co potwierdza tę tezę.

Koszty sprzedaży wzrosły o 30% względem poprzedniego roku, ale pozostały na prawie identycznym poziomie jak w pierwszym kwartale. Taki wzrost jest dużo wyższy niż wzrost wolumenu sprzedaży, ale w odniesieniu do pierwszego kwartału wolumen także wzrósł, w związku z czym się nie czepiam.


kliknij, aby powiększyć


Wygląda to tak, jakby w zeszłym roku aktywowano większe koszta w pierwszym kwartale. Spółka odpisy na należności zalicza do kosztów sprzedaży.
Koszty ogólnego zarządu wyniosły w raportowanym okresie 23,3 miliona złotych, czyli prawie 600 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym. Należy jednak pamiętać, że w pierwszym kwartale tego roku oszczędności na kosztach zarządu były kwotowo większe. Całe półrocze wypada więc lepiej. Pozostała działalność operacyjna obciążyła wynik znacznie mniej niż w roku ubiegłym (-5,2 vs. 7,4), przy czym powstała głównie w spółkach zależnych. Ostatecznie wynik operacyjny kwartału wyniósł 53 miliony wobec straty przed rokiem.

W rachunku segmentowym nie znajdujemy potwierdzenia tezy o sezonowości przychodów

kliknij, aby powiększyć


Obniżka cen powinna spowodować oczywiście utratę marży. Jeśli natomiast wolumen sprzedaży rośnie wolniej od przychodów, to cena jednostkowa się zwiększa. Wniosek z tego taki, że koszty rosną szybciej od przychodów i to one są motorem obniżki rentowności segmentu nawozów. To jest już niepokojący objaw, który może przełożyć się na wyniki kolejnych kwartałów. W segmencie bieli tytanowej notowana jest znacząca poprawa przychodów niezależnie czy dokonujemy tego w stosunku do pierwszego kwartału, czy odpowiadającego w roku poprzednim.
Warto też zwrócić uwagę, że zysk operacyjny spółki za II kwartał wyniósł tylko 53 miliony wobec 73 raportowanych za pierwsze trzy miesiące obecnego roku.

Znacząco większe są obciążenia finansowe. Obecnie kwartalnie jest to około 5 milionów złotych, z czego większość to odsetki płacone za zobowiązania wobec PGNiG. Spółka zarobiła netto 48 milionów, co jest potwierdzone przepływami z działalności operacyjnej. Do kasy wpłynęło ponad 65 milionów złotych. Wypracowywanym pieniądzem spłacane są kredyty i pożyczki. Spółka zaczęła nieśmiało inwestować zarobioną gotówkę. Na aktywa trwałe wydano w tym okresie około 15 milionów złotych.

Po tym kwartale kapitał własny przewyższył zobowiązania. Nie widać tego jeszcze w serwisowym wskaźniku zadłużenia całkowitego, na skutek uśredniania danych za okres. Tym niemniej widać spadek zadłużenia na przestrzeni kwartału z poziomu 57 do 54%.
Pierwszy raz od pierwszego kwartału 2009 roku kapitał obrotowy spółki stał się dodatni, a wskaźniki płynności się polepszyły. Spółka wchodzi w strefę bezpieczną ratingu i to skokowo.

Kwartał był naturalnie udany, a sytuacja spółki pod względem zadłużenia i płynności się poprawia. Widmo bankructwa zostało odsunięte. Jak pewnie większość czytelników wie, Azoty Tarnów wezwały do sprzedaży akcji w cenie 11,5 za akcję.
Automat wycenia spółkę znacznie wyżej dając potencjał wzrostu w okolicy 45% od ceny z wezwania. Do kalkulacji renty wieczystej wykorzystywany jest zysk netto. Pytanie jest czy taki jak obecnie czyli 164 miliony można uznać za powtarzalny albo średni w długim okresie. Wynik zależy głównie od koniunktury w nawozach i cen surowców. Popyt zaś jest pochodną opłacalności produkcji rolniczej i zamożności portfela. Obecne ceny produktów rolnych wydają się nadal wysokie i rosną. Prawdopodobnie wynik spółki poprawi się w drugim półroczu i potencjał zmiany jeszcze wzrośnie, co sprawia, że cena w wezwaniu jest jeszcze mniej atrakcyjna. Jeśli ceny zbóż, czy żywca będą się utrzymywać na obecnych poziomach to ważny będzie także koszt własny, czyli koszt fosforanów, czy gazy ziemnego. Wygląda na to, że koszty zaczęły rosnąć szybciej niż przychody, być może tylko chwilowo, ale należy to obserwować. Przejęcie kontroli przez Tarnów, hipotetycznie daje pewne możliwości synergii kosztowych. Zakłady jednak są od sienie stosunkowo daleko i nie wszystkie da się wykorzystać.Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 18 sierpnia 2011 00:15

NNN
0
Dołączył: 2011-05-16
Wpisów: 4
Wysłane: 8 września 2011 23:18:53 przy kursie: 10,51 zł
stooq.pl/n/?f=508667&searc...

No to jest chyba jakiś żart.
IDM SA zmienił wycenę Polic i to podwyższył ją do 13,70 złotych a reszcie spółek (poza Azotami Tarnów) obniżył. Jak widać minęły dwa miesiące i jest już po wezwaniu więc są i inne cele bo jakie wyniki będą za II kwartał i wskaźniki spółki to były do przewidzenia od dawnaangry3


WatchDog
WatchDog PREMIUM
16
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 575
Wysłane: 13 października 2011 11:36:29 przy kursie: 10,84 zł
Spółka kojarząca się ze Stingiem zwróciła dzisiaj rano uwagę naszych techników i został jej poświęcony Wykres dnia.


kliknij, aby powiększyć


Komentarz pod linkiem
wiadomosci.stockwatch.pl/polic...

lucznik
0
Dołączył: 2009-07-09
Wpisów: 216
Wysłane: 14 listopada 2011 10:24:19 przy kursie: 11,05 zł
Witam
proszę o podsumowanie wyników finansowych za III kwartał spółki Police
The Dogs of deal.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 308
Wysłane: 19 listopada 2011 00:34:22 przy kursie: 10,40 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Police S.A. za III kwartał 2011r.
Ten kwartał wzbudził pewne bardzo niepokojące skojarzenia.

Przypomnę, że GK Police działa w segmencie nawozów oraz bieli tytanowej, przy czym segment nawozowy jest dominujący i ma kluczowy wpływ na wyniki spółki. W ofercie grupy znajdują się przede wszystkim nawozy wieloskładnikowe NPK, w mniejszym stopniu azotowe, gdzie z innymi polskimi podmiotami chemicznymi konkuruje właściwie tylko oferując mocznik, także nie jest to taka sama spółka jak Tarnów czy Puławy. Gama oferowanych produktów jest znacząco różna, choć mają takie same zastosowanie.

Największą negatywną niespodzianką sprawozdania jest istotny spadek wolumenu sprzedaży.
Przypomina się niestety rok 2008 kiedy mieliśmy po okresie prosperity nagłe załamanie na rynku nawozów, w szczególności fosforowych(P) i potasowych(K). Spadek jest dość nieoczekiwany tak samo jak było 3 lata temu, bo jest większy niż wynikałoby to z pewnej sezonowości sprzedaży, która występuje na rynku nawozów. Dla przypomnienia przedstawiam jak się rozkładał wolumen sprzedaży na przestrzeni ostatnich lat w poszczególnych kwartałach:


kliknij, aby powiększyć


Wolumen sprzedaży nawozów w porównaniu do poprzedniego kwartału spadł o 22%. Rok wcześniej mieliśmy spadek tylko o 2,6%, natomiast w roku 2008 wyniósł 24%. Oczywiście prognozowanie zachowania rynku tylko na tej podstawie nie jest uprawnione, bo uwarunkowania nabywcze rolnictwa są różne. Obecnie mamy dalej stosunkowo wysokie ceny płodów rolnych, a dopłaty unijne są znacząco większe, natomiast cykliczność w tej branży jest normą i warto o tym pamiętać.

Wolumen sprzedaży w porównaniu do odpowiadającego kwartału roku poprzedniego spadł o prawie 23%, natomiast przychody wzrosły o 12%, w związku czym jasnym jest, że ceny nawozów znacząco poszły do góry na przestrzeni ostatniego roku.


kliknij, aby powiększyć


Rentowność sprzedaży została utrzymana w porównaniu do poprzedniego kwartału, a nawet wzrosła o jeden punkt procentowy. Za ostatnie cztery kwartały mamy pewną powtarzalność na tym poziomie rachunku wyników.


kliknij, aby powiększyć


Bardzo fajnie, że spółka przedstawiła nam rachunek segmentowy w którym mamy wyszczególnione przypisane do segmentów koszty sprzedaży, zarządu a także efekt pozostałej działalności operacyjnej. Problem w tym, że zmieniono prezentację nie tylko w tym zakresie o czym nie pisze się wprost w sprawozdaniu. Proszę zauważyć, że różnica EBIT pomiędzy wynikiem za okres dziewięciu miesięcy a tego kwartału różni się od tego co raportowano w sprawozdaniu półrocznym. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie porównywać wyniku tego okresu z poprzednimi, w tym w szczególności z poprzednim.
Ważna informacja jaka płynie, że poprawa wyniku skonsolidowanego na poziomie zysku brutto na sprzedaży o 104,5% pochodzi bardziej z segmentu bieli tytanowej niż nawozów. Biel tytanowa zwiększyła wynik o 27 milionów natomiast nawozy tylko o 15. Marża w tym segmencie bujnęła do prawie 35%.
W sprawozdaniu zasygnalizowano spadek kosztów własnych sprzedaży. Jest prawdą, że istotnie nie zmieniły się w przeliczeniu na sprzedaną tonę, ale jeśli uwzględnić, że w tym miejscu spółka raportuje także odpisy aktualizacyjne na należności, to wtedy otrzymamy wzrost kosztów. Na kosztach ogólnego zarządu mamy nawet pewne drobne oszczędności.
Koszty w układzie kalkulacyjnym mogą zwierać różne elementy zniekształcające. Fajnie jest mieć jeszcze do porównania koszty w układzie rodzajowym. Spółka niby podaje prezentację w procentowym udziale poszczególnych pozycji, ale bez liczb nie sposób ocenić jak jest dokładnie. W końcu jeśli udział jakiegoś kosztu maleje, to może to być efektem obniżenia tego kosztu, ale także wzrostu ogólnej sumy kosztów i mniejszego wzrostu danego kosztu.
Spółka nie podaje sumy, więc nie można tego przeliczyć.
Tak czy owak koszty wyglądają stabilnie. Pozostała działalność obciążyła wynik operacyjny kwotą ponad 4 milionów złotych, która pochodzi ze zbycia aktywów trwałych oraz w mniejszym stopniu różnic kursowych. W działalności finansowej wpływ różnic jest kompensowany przez rozliczenie derywatów. Ujemne saldo wynika z obciążeń odsetkowych.

Minusem tego sprawdzania jest ujemny CF z działalności operacyjnej, ale to zjawisko sezonowe. Około 95 milionów gotówki poszło w kapitał obrotowy.

Sytuacja finansowa spółki znacząco się poprawia. Co prawda wskaźnik ogólnego zadłużenia liczony z tego kwartału się pogorszył względem poprzedniego, ale ze względu na cykliczność lepiej używać jak w serwisie wskaźnika średniego z roku, który wskazuje na zmniejszenie poziomu ogólnego zadłużenia. Powiększa się kapitał obrotowy, a wskaźniki płynności wypłynęły spod wody. Jest zdecydowanie lepiej niż choćby rok temu. Spółka poprawia efektywność działania co widać w skracających się cyklach i dzięki temu mniejszemu zapotrzebowaniu na kapitał, ale ostatnie dwa kwartały wskazują na pewne pogorszenie. To wina rosnącego cyklu rotacji zapasów, spowodowanego mniejszą sprzedażą i wzrostem wartości jednostkowej.

W Policach dobrze się dzieje ostatnio jak w całej polskiej chemii. W poprzednim omówieniu stwierdziłem że o synergię może być ciężko w związku z połączeniem z Azotami. To jednak było błędne. W końcu jest efekt skali na zakupach. Pozytywnie oceniam także próby zmniejszenia ceny gazu, przez import z Niemiec. W Polce jest taryfa i nic się nie da z tym zrobić. Prawdopodobne są podwyżki w związku z ujemną marżą PGNiG. Rosną ceny pozostałych surowców, a nie ma pewności że próba przełożenia podwyżek na odbiorców się powiedzie. Taka naprawdę kryzys na rynku nawozów zaczął się od wysokich cen surowców i braku siły nabywczej w rolnictwie. W przypadku tej branży trzeba obserwować zmiany ceny płodów rolnych i opłacalności produkcji.

Dobrym miejscem do tego są strony ministerstwa rolnictwa: , gdzie można śledzić ceny produktów i płodów rolnych. Spółka niby podchodzi optymistycznie do przyszłości, ale warto zawsze dmuchać na zimne. Minusem jest także słabe wykonanie planu restrukturyzacyjnego. Podobno miało to być w II połowie roku, ale jakoś w tym kwartale tego nie widać.

Wyceny spółki mówią że jest tanio:
www.stockwatch.pl/gpw/police,w...
Wydaje się, że faktycznie jest, ale pozostaje pytanie o kondycję rynku nawozowego.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 308
Wysłane: 21 marca 2012 22:09:48 przy kursie: 10,99 zł
To niewątpliwie był bardzo dobry kwartał dla spółki. Na skutek dobrej koniunktury w rolnictwie i utrzymujących się wysokich historycznie cen zbóż zdolności nabywcze rolnictwa były nadal wysokie.

Po wakacyjnej korekcie ceny zbóż były i pozostają stabilne aż do chwili obecnej.

Prognozy ARR przewidują stabilizację cen także w drugim kwartale roku.

Wolumen sprzedaży nawozów był rekordowy, co przełożyło się także na rekordowe przychody spółki.

kliknij, aby powiększyć


Nadal jednak występuje lekko niepokojący objaw spadku cen jednostkowych:

kliknij, aby powiększyć

Być może to objaw sezonowości, ale wydaje mi się, że producenci na skutek zniżki wolumenów w III kwartale zdecydowali się jeszcze nieco obniżyć ceny sprzedaży.
Z zestawienia powyżej wynika, że korekta miała miejsce dopiero w tym kwartale, ale jak zobaczymy w rachunku segmentowym zachowanie rentowności segmentu nawozów świadczy raczej o tym, że szczyt cenowy został minięty już jakiś czas temu.

Police od ponad roku utrzymują stałą marżę zysku brutto na sprzedaży, która waha się w okolicach 15-16%. Dzięki temu spółka przy przychodach 885M wykazała zysk brutto na sprzedaży w kwocie 145M złotych, czyli najwyższy w historii. Warto jednak pamiętać, że spółka sporo swojej produkcji eksportuje, więc wynikom sprzyjał wysoki kurs EUR.

Wydaje się, że restrukturyzacja przynosi efekty. Z poniższego wykresu wynika, że w tym roku obniżono poziom stałych kosztów operacyjnych:

kliknij, aby powiększyć


To oczywiście tylko pewna estymacja i nie należy jej traktować dosłownie. Nieco przeczy temu eksplozja kosztów ogólnego zarządu w IV kwartale, ale nie znamy powodów tego zjawiska, w związku z czym nie jesteśmy w stanie określić czy to efekt trwały, czy jednorazowy:


kliknij, aby powiększyć


Ostatecznie wynik operacyjny wyniósł 80 milionów złotych. Pozostała działalność obciążyła EBIT kwotą 12,5 miliona złotych co jest na przestrzeni całego roku, ale także w porównaniu do poprzedniego roku jest kwotą znaczącą. Nie mamy niestety noty do tej pozycji za III kwartał, ale z wielkości rocznych jakie zaraportowano największe były straty ze zbycia majątku trwałego(9M)oraz dość enigmatycznie brzmiącej pozycji: pozostałe zagregowane pozycje nieistotne. Police skonsolidowały w tym roku więcej swoich spółek zależnych i zaraportowały w tym miejscu zmianę wartości księgowej od dnia nabycia. Troszkę to wygląda jak wyczyszczenie bilansu pod bardzo dobrym wynikiem operacyjnym.

Skoro jesteśmy przy rachunku operacyjnym to weźmy na warsztat rachunek segmentowy:


kliknij, aby powiększyć


Oczywiście nie wiemy jak alokowane były poszczególne pozostałe koszty działalności operacyjnej, ale jeśli założymy, że nie wpływały w znaczący sposób na rentowność poszczególnych segmentów, to pierwsze co wpada w oko, to spadająca marża w segmencie nawozowym i rosnąca w segmencie pigmentów. Pomimo tego, że rentowność zysku brutto na sprzedaży pozostaje mniej więcej stała, to widać, że zmienia się dość mocno wkład poszczególnych segmentów. Takie zachowanie marży nawozów sugeruje, że ceny surowców wykorzystywanych do produkcji rosną szybciej niż ceny sprzedaży nawozów. W przypadku spółki są to głównie fosforyty importowane z bliskiego wschody i gaz. Taryfy gazowe nie były podnoszone w ostatnim czasie, więc można sądzić, że chodzi o cenę fosforytów. To nieco dziwne jeśli wziąć pod uwagę, że sytuacja na bliskim wschodzie nieco się ustabilizowała, ale może minęło jeszcze zbyt mało czasu. W końcu zapasy w spółce rotują 2 miesiące, a mamy obraz z końca grudnia. Druga możliwość, że wynik jest powoli obciążany pozostałymi kosztami operacyjnymi.
Segment pigmentów zanotował po raz kolejny bardzo dobre wyniki. W sprawozdaniu zarządu znajdziemy informację, że segment ten dobrze przeszedł testy na utratę wartości, więc można sądzić, że w wyniku mamy odwrócenie odpisów aktualizacyjnych. Pigmenty mają także większy udział eksportu, więc umacniające się Euro znacznie mocniej wpłynęło na ten segment.

Działalność finansowa zabrała z wyniku 3,8MPLN, głównie za sprawą należnych odsetek od kredytów i pożyczek.
Wynik netto wynosi w IV kwartale 150 milionów złotych, ale aż połowa to wynik odwrócenia podatku dochodowego. W latach poprzednich dokonano odpisu aktualizacyjnego aktywa z tytuły podatku odroczonego sądząc, że spółka nie będzie miała tego jak rozliczyć. Znacząca poprawa sytuacji spółki skłoniła do rewizji takiego poglądu i odwrócenia. Do estymacji FCF, wskaźników itd. należałoby wziąć raczej wynik brutto obciążony normalną stopą podatkową CIT, czyli 61M PLN

Roczny wynik netto wygląda obłędnie – 312MPLN. Szkoda, że nie jest niestety powtarzalny choćby ze względu na podatek dochodowy – do zdjęcia jest 1/3 wyniku.

Przepływy z działalności operacyjnej wyniosły w tym kwartale niecałe 65 milionów złotych, natomiast w całym roku tylko dwa razy więcej. Połowa generowanej gotówki jest konsumowana przez kapitał obrotowy, w szczególności zapasy. Skoro produkcja w tym roku była podobna do ubiegłorocznej, sprzedaż niewiele większa, to wzrost zapasów jest wynikiem wzrostu kosztu ich wytworzenia, a nie powiększania trzymanego tonażu.

Police w ostatnim kwartale dokonały rolowania kredytów i to na długoterminowe, dzięki czemu poprawiła się znacząco sytuacja płynnościowa spółki. Kapitał obrotowy wynosi już prawie 250 milionów złotych. Korzystnie wygląda nawet szybki wskaźnik płynności.
Na te korzystne zmiany skokowo wzrósł rating spółki. Teraz Police to całkiem sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. Pomimo faktu, że kłopoty były całkiem niedawno, to w aktualnym bilansie i wynikach już tego nie widać.

Spółka nawet po korektach podatkowych wydaje się tania:
www.stockwatch.pl/gpw/police,w...

Rynek nadal oczekuje najwyraźniej tąpnięcia podobnego do tego z roku 2008. W mojej ocenie ten raport troszkę powinien te obawy studzić, choć malejące ceny nawozów są z pewnością problemem.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

lucznik
0
Dołączył: 2009-07-09
Wpisów: 216
Wysłane: 9 maja 2012 12:34:25 przy kursie: 9,08 zł
Witam
prosze o podsumowanie wyników finansowych spółki Police SA za I kwartał 2012

The Dogs of deal.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 308
Wysłane: 10 maja 2012 00:01:30 przy kursie: 9,08 zł
Wyniki finansowe Polic nadal są bardzo dobre, ale niestety negatywne tendencje na które wskazywałem w poprzednim omówieniu jeszcze się pogłębiły.

Przychody spółki wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku o 18%, ale w najlepszym okresie sprzedażowym mamy spadek przychodów względem poprzedniego kwartału. Niestety siadły wolumeny sprzedaży nawozów, a dodatkowo wydaje się, że spadły także ceny jednostkowe.


kliknij, aby powiększyćkliknij, aby powiększyć


Umacniająca się złotówka źle wpływała na przychody i rentowność eksportu. Dodatkowo przez warunki pogodowe zasiewy słabo przezimowały i wymagają uzupełnienia, co nieco ograniczyło zdolności nabywcze rolników pomimo stałości cen zbóż na rynku rolnym. Marża zysku brutto ze sprzedaży spadła do 14%, przez co mimo większych przychodów spółka zaraportowała taki sam zysk brutto na sprzedaży.

Niestety dość mocno do góry poszły koszty zarządu. Poprzednio wskazywałem, że niekoniecznie może to być efekt jednorazowy, czego właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie.


kliknij, aby powiększyć


To właśnie głównie przez tę pozycję koszową zysk operacyjny Polic jest niższy o 19%. W raporcie można przeczytać, że to efekty outsourceingu IT. Dostajemy sugestię, że część kosztów obsługi IT kiedyś przechodziła przez koszty własne sprzedaży i koszty sprzedaży, a teraz w całości mamy je w kosztach ogólnego zarządu. Jeśli tak jest to spadek marży handlowej trzeba ocenić jeszcze surowiej. Powinniśmy też zadać sobie pytanie po co spółka ootsourcuje obsługę? To jest najczęściej droższe, ale koszt taki w razie kłopotów daje się łatwo ciąć. Czyżby pomimo dobrej miny szykowano się na powtórkę z roku 2009? Pozostała działalność operacyjna była dla wyniku obojętna.

Z rachunku segmentowego:

kliknij, aby powiększyć

dowiadujemy się, że spadek rentowności dotknął głównie segment nawozów. Marża operacyjna spadła z 12 do 7 procent. W segmencie pigmentów obserwujemy stabilną marże, dzięki stałym i wysokim cenom bieli tytanowej na rynkach.

Koszty finansowe obciążyły wynik brutto kwotą o 2 miliony większą niż w okresie porównywalnym. Stało się tak prawdopodobnie na skutek ujemnych różnic kursowych. Zapłacone odsetki to tylko trochę ponad połowa kosztów. Widać także, że Police zaciągnęły nowe kredyty, w związku z czym mogły się pojawić prowizje bankowe od udzielenia kredytu.

Zysk brutto jest tylko o 9 milionów mniejszy niż rok temu, bo sporą sumkę dołożyły do wyniku spółki stowarzyszone. Pokazuje to, że chemii jest cały czas dobrze, poza oczywiście nawozami wieloskładnikowymi.
Na poziomie netto wynik jest o 26% mniejszy ze względu na fakt, że spółka nie ma już możliwości rozliczania strat z lat poprzednich, które zmniejszały obciążenia podatkowe.

Kolejnym minusem sprawozdania jest mocno ujemny CF z działalności operacyjnej. Kapitał obrotowy pochłonął ponad 100 milionów złotych. Dzięki prowadzonej restrukturyzacji zadłużenia znacząco poprawiła się płynność spółki. Nawet bez zapasów spółka jest w stanie spłacić zobowiązania krótkoterminowe. Można powiedzieć, że tym razem Police są gotowe na kryzys. Czy taki nastąpi to oczywiście nie wiadomo, ale w obecnej strukturze nie powinno być problemów jak poprzednio.

Na horyzoncie mamy niestety wzrost cen gazu od PGNiG, który z pewnością pogorszy rentowność segmentu nawozów, która i tak się kurczy na skutek wysokich cen surowców i niższych cen sprzedaży związanych z malejącym popytem. Wyniki kwartału mogą i pewnie są zaburzone przez wstrzymanie dostaw gazu w pierwszym kwartale tego roku, przez co spółka nie osiągnęła planowanej sprzedaży amoniaku. Prawdopodobnie poprawiłoby to wyniki, ale niestety nie umiem powiedzieć jak bardzo. Rynek oczywiście symptomy pogorszenia przyszłych wyników też widzi, przez co wycena spółki nie wydaje się wygórowana.

www.stockwatch.pl/gpw/police,w...

Inwestując w akcje Polic trzeba być świadomym dużej cykliczności branży. Wartość akcji zależy od oceny tego jak głęboko może zanurkować sprzedaż w razie kłopotów, które wcześniej czy później nadejdą. Na tak uśrednionych zyskach można wyceniać wartość wewnętrzną spółki.

Na razie prognozy dla rolnictwa są cały czas optymistyczne przynajmniej jeśli chodzi o rynek krajowy. Na rok 2009 się na razie nie zapowiada, w związku z czym przecena spółki wydaje się surowa.


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

tompot
0
Dołączył: 2010-07-01
Wpisów: 32
Wysłane: 20 maja 2012 14:52:44 przy kursie: 8,40 zł
Ostatnie miesiace nie sa dla spółki najlepsze - pomimo reweleacyjnych wyników za ubiegły rok i niezłych za IQ 2012 kurs od paru miesięcy silnie spada. Dodatkowo do inwestowania zniechęcaja bardzo niskie obroty.

Zastanawiam się jak ewentualnie mogłaby zmienić się sytuacja w przypadku przejęcia Azotów Tarnów (które jak wiadomo sa większościowym akcjonariuszem) przez Acron badź inna spółkę?


longterm
longterm PREMIUM
3
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-11-09
Wpisów: 52
Wysłane: 26 czerwca 2012 23:09:36 przy kursie: 9,64 zł
Acron Azotow najprawdopodobniej nie kupi wiec odpadnie ryzyko zamkniecia linii amoniaku w policach; kurs zdaje sie ze juz wyprzedza fakty i w koncu zaczyna zachowywac sie jak reszta "chemii" a nie odstawac takze przelamanie dlugoterminowego trendu spadkowego wydaje sie byc kwestia czasu; ostatnie bardzo silne wzrosty na swiatowym rynku zboz powinny pozytywnie wplynac na kurs, czolowka swiatowych firm nawozowych jest na wzrostowej fali; licze rowniez na pozytywny wynik arbitrazu pomiedzy pgnig i gazpromem oraz na obnizke cen gazu (aczkolwiek pgnig wnioskuje o jego podwyzke); kurs pce powinno rowniez wpierac potencjalne wezwanie Azotow na Police, w tym kontekscie nie dziwi tresc uchwal na walne Azotow oraz fakt ze MSP chetnie pozbyloby sie resztowki Polic w taki sposob, trudno sobie wyobrazic zeby cena w wezwaniu bylaby nizsza niz w poprzedni; reasumujac - moze byc ciekawie

sasky
sasky PREMIUM
14
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 585
Wysłane: 9 sierpnia 2012 08:17:12 przy kursie: 11,98 zł
Na granicy wyczerpania – analiza techniczna spółki Police w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/na-gr...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 308
Wysłane: 23 sierpnia 2012 12:01:18 przy kursie: 11,19 zł
Zaprezentowane wyniki GK Police budzą mieszane uczucia. Z jednej strony obserwujemy zaprzeczenie hipotetycznego spadku wolumenów sprzedaży z poprzedniego kwartału, ale także spadek uzyskiwanych marż.

Zaraportowane przychody były rekordowe w historii spółki, czemu sprzyjała ponownie wysoka sprzedaż nawozów. Wolumen sprzedaży wzrósł w porównaniu do ubiegłego roku o 3%, natomiast w odniesieniu do poprzedniego kwartału Police zanotowały 25% zwyżkę.
Obserwujemy odwrotną sytuację zachowania wolumenu sprzedaży niż w roku ubiegłym:


kliknij, aby powiększyć


Niestety niemiła niespodzianka czeka w raportowanych rentownościach. Jakże ryba psuje się od głowy to już na najwyższym poziomie rachunku wyników, czyli rentowności zysku brutto ze sprzedaży uwidacznia się spadek z 14,6% raportowanych przed rokiem do 8,7 w tym kwartale. Spółka w omówieniu wyników, ale w stosunku do wyników półrocznych, podaje za główną przyczynę spadku rentowności wzrost kosztu surowców, w szczególności fosforytów importowanych z ogarniętego niepokojami bliskiego wschodu. Potwierdzenie tego znajdziemy w raportowanym rachunku rodzajowym, gdzie mocno rosną koszty materiałów i energii.
To zjawisko oczywiście jest jak najbardziej dobrym wytłumaczeniem tyle, że pojawiło się już w poprzednim kwartale, a rentowność sprzedaży runęła w zasadzie na przełomie tego i pierwszego kwartału. Wcześniej zmiany nie były tak drastyczne:


kliknij, aby powiększyć


Takiego opóźnienia w spadku rentowności nie tłumaczy długość cyklu rotacji zapasów. Skoro wyprodukowany towar zalega średnio na magazynie raptem półtora miesiąca to nie powinien ujawnić się w tak dużym stopniu dopiero teraz. Kluczem jest jednak słowo średni, bo różne grupy asortymentu mogą rotować z różną prędkością.
Wytłumaczenia spadku pomiędzy raportowanym a poprzednim kwartałem w sprawozdaniu nie ma, ale można znaleźć informację, że w pierwszym kwartale rozpoczęto konsolidację niektórych spółek zależnych, więc czym prędzej sięgamy do raportu jednostkowego. Okazuje się, że w spółce dominującej marża handlowa spadła w podobnym stopniu, więc obniżka nie jest efektem konsolidacji.

Z rachunku segmentowego wynika, że obydwie gałęzie odczuły spadek rentowności w stosunku do poprzedniego kwartału.


kliknij, aby powiększyć


Zmniejszają się marże zarówno w segmencie nawozów jak też w segmencie pigmentów, czyli bieli tytanowej. W takim razie zerkamy do rachunku rodzajowego, ale w ujęciu Q2/Q1


kliknij, aby powiększyć


W oczy rzuca się wzrost kosztów usług obcych i w mniejszym stopniu płac. W usługach obcych prawdopodobnie mamy koszty sprzedaży i to one prawdopodobnie odpowiadają za wzrost, bo wolumen sprzedaży wzrósł w porównaniu do poprzedniego kwartału nawet bardziej. Ciekawie za to wygląda wzrost płac. W sprawozdaniu znajdziemy informację, że w tym półroczu Police zmieniły system wynagrodzeń i być może z tego faktu wynika wzrost kosztów pracowniczych. Nieco dziwne może się wydawać, że ceny materiałów i energii pozostały na stałym poziomie skoro od kwietnia obowiązują nowe taryfy PGNiG.

Spadek rentowności może także wynikać ze zmiany struktury sprzedaży.


kliknij, aby powiększyć


Jeśli chodzi o nawozy faktycznie zmiana struktury mogła obniżyć rentowność. W szczególności wzrost sprzedaży amoniaku. Dodatkowo w segmencie nawozowym sprzedawano mniej pozostałych produktów niż podstawowe. Proszę zauważyć, że przychody z nawozów wieloskładnikowych, mocznika i amoniaku to łącznie 768M, natomiast raportowane w rachunku segmentowym 808. Różnica wynosi 40 milionów i jest dwukrotnie mniejsza niż w ubiegłym kwartale.

Z zaprezentowanych rozważań wynika, że możliwych powodów spadku rentowności jest całkiem sporo. Od zmiany struktury sprzedaży, przez wzrost kosztów pracowniczych na opóźnionym efekcie wzrostu kosztów surowców kończąc. Jest jeszcze jeden możliwy powód, a mianowicie nie do końca prawdziwe zobrazowanie rentowności w poprzednim kwartale. W sprawozdaniu znajdziemy notę o nieprawidłowym naliczeniu wyniku jednostek konsolidowanych metodą praw własności, co niejako obrazuje przykładaną wagę do raportów śródrocznych.

Skoro mniej lub więcej wiemy, dlaczego spadła marża na sprzedaży to wróćmy do sprawozdania z całkowitych dochodów i jego niższych linii. Koszty korporacyjne(zarządu, sprzedaży, pozostałej działalności) pozostały na podobnym poziomie co w pierwszym kwartale, ale zanotowano 7% wzrost w porównaniu do 2Q2011r. Niestety wygląda na to, że powtarzalna część może być większa. Koszty zarządu wzrosły o 35% w ujęciu Q2/Q2, co związane jest z konsolidacją nowych spółek. Ostatecznie EBIT wyniósł 38M w porównaniu do 62M w poprzednim kwartale i 59M przed rokiem.
O kosztach finansowych tego kwartału poza faktem, że wyniosły 5,7M(11,5 w 2Q2011) niewiele da się powiedzieć ze względu na brak not do sprawozdania za pierwszy kwartał. W ujęciu półrocznym 40% z raportowanych 16M stanowią odsetki, a 60% ujemne różnice kursowe. Można spekulować, że proporcje istotnie się zmieniły pomiędzy kwartałami. Po pierwsze złoty był w drugim kwartale wyjątkowo niestabilny, a po drugie średni stan zobowiązań odsetkowych był znacząco mniejszy. Po uwzględnieniu zysku jednostek konsolidowanych metodą praw własności i podatku otrzymamy 31,7M zysku netto akcjonariuszy jednostki dominującej, w porównaniu do 43M w poprzednim kwartale i 48M przed rokiem.

Miłą niespodzianką są przepływy operacyjne, które wyniosły 190M! To efekt uwolnienia 152M z kapitału obrotowego.


kliknij, aby powiększyć


W końcu zanotowano istotny spadek zapasów, ale przede wszystkim zwiększono zobowiązania wobec dostawców, czym spłacono część zobowiązań kredytowych.

Dość ciekawym jest fakt, że w bilansie znacząco spadła wartość nieruchomości inwestycyjnych. W sprawozdaniu nie ma na ten temat niestety nawet słowa. Możliwe są trzy rozwiązania. Sprzedaż, przeszacowanie, przejęcie do środków trwałych. Rzeczowe aktywa trwałe rosną, ale w CF widać wydatki, które uzasadniają taki wzrost. Wydaje się, że na stan rzeczowych aktywów trwałych przeszły grunty. Jednocześnie w notach znajdziemy informację, że zawiązano odpisy aktualizacyjne na kwotę 15 milionów złotych, ale w pozostałej działalności nie widać kosztów tego zdarzenia. Może przeszacowanie wrzucono w koszt własny sprzedaży co spowodowało spadek rentowności?

Police poprawiły swoją sytuację płynnościową i zdolność do obsługi zadłużenia. Udział długu w kapitale osiągnął poziom 43%, czyli nienotowany od 2008 roku. W obecnej sytuacji Police są w stanie spłacić całe zadłużenie krótkoterminowe gotówką i należnościami, bez sprzedaży zapasów. Rating co prawda nie wskoczył jeszcze na AAA-, ale Z”score zwiększył się względem poprzedniego kwartału.

Aktualny zysk netto TTM to 271M, co implikuje wycenę dochodową przy koszcie kapitału 12% na poziomie 30PLN. Rynek jest jednak cykliczny, więc o powtarzalności wyniku na tym poziomie ciężko mówić. Jeśli weźmiemy średnią z 5 lat, to średniorocznie dostaniemy jedynie 31 milionów zysku i cenę akcji 3,40...Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

longterm
longterm PREMIUM
3
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-11-09
Wpisów: 52
Wysłane: 17 listopada 2012 23:58:03 przy kursie: 11,30 zł
bylbym wdzieczny za ocene raportu za Q3 2012

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 308
Wysłane: 18 listopada 2012 23:01:42 przy kursie: 11,30 zł
Sytuacja Polic wygląda podobnie jak wszystkich naszych spółek z segmentu chemicznego, w szczególności nawozów.
Daje znać o sobie spowolnienie w branży i wysokie ceny surowców.

Przychody Polic wzrosły w stosunku do porównywalnego kwartału o 28% i wyniosły prawie 760 milionów złotych. Wzrost spowodowany jest głównie zwiększeniem wolumenów sprzedaży co doskonale pokazuje poniższa tabela:

kliknij, aby powiększyć

Największy wzrost zaliczyła sprzedaż mocznika(29%), ale za wzrost przychodów odpowiada najbardziej segment nawozów wieloskładnikowych. W dużo mniejszym stopniu do wzrostu przychodów dołożył się wzrost cen(6,3% dla nawozów NPK;NP;NS)

kliknij, aby powiększyć

Niestety spada marża zysku brutto na sprzedaży, przez co mamy znacznie mniejszą podstawę do budowania wyniku w niższych liniach SF

kliknij, aby powiększyć


W porównaniu do trzeciego kwartału zeszłego roku mamy do czynienia z dużo szybszym wzrostem cen surowców w porównaniu do wzrostu cen nawozów. Widać to w kosztach rodzajowych, gdzie znacząco wzrósł udział kosztów materiałów i energii:

kliknij, aby powiększyć


Zwyżka rentowności względem poprzedniego kwartału wynika prawdopodobnie ze zwiększenia ceny NPK. Udział kosztów pozostaje na podobnym poziomie co w poprzednich kwartałach roku. Można powiedzieć, że szczyt prosperity na rynku nawozów za nami. w 2010 roku mieliśmy silny wzrost cen, za którymi nie nadążał wzrost cen surowców. Rok 2011 to stabilizacja zwiastująca odwrócenie się tendencji. Rok 2012 to dużo bardziej dynamiczny wzrost cen surowców niż produktów, w szczególności gazu ziemnego. Nie chcę być złym prorokiem, ale teraz wedle teorii cykli czekać powinien zjazd cen nawozów przy wolniejszym spadku cen produktów w roku 2013. Na razie nie ma do tego żadnych przesłanek poza pewnymi historycznymi zależnościami. Bardziej prawdopodobna wydaje się stabilizacja niż dynamiczny spadek, ale to wszystko wróżenie z fusów.

Zysk brutto spada o 16 milionów do poziomu 71M PLN. Na skutek włączenia do konsolidacji nowych jednostek rosną koszty pracownicze, w tym koszty zarządu(+6,5M) Koszty sprzedaży także pochłaniają więcej(3,2M), co wynika ze zwiększenia wolumenów sprzedaży.
Te czynniki zdecydowały o zmniejszeniu się zysku operacyjnego o 22M, czyli 43%. Z rachunku segmentowego widać, że w znaczącej części za utratę rentowności odpowiada segment pigmentów. Ceny bieli tytanowej dość szybko spadały w III kwartale co spowodowane było słabą koniunkturą w budownictwie i agresywną polityką cenową. Koszt głównych surowców czyli ilmenitu i szlaki nie bardzo chciały spadać, w związku z czym segment znacząco obniżył loty. W zeszłym roku wkład do wyniku równomiernie rozkładał się na poszczególne sektory działania spółki. Tym razem wynik robią tylko „nawozy” Te tendencje są zauważalne już od zeszłego kwartału.
Dzięki różnicy 7,5M w linii finansowej spadek na poziomie zysku brutto nie wygląda tak słabo jak w przypadku EBIT->Tylko 30%.

Przepływy wyglądają dużo lepiej niż w roku ubiegłym. Police wygenerowały 45 milionów złoty czystej gotówki z działalności operacyjnej. Rok temu podobną kwotę działalność operacyjna wchłonęła co oczywiście miało związek ze zmiana stany kapitału obrotowego. Na jednym z powyższych rysunków widać, że w IIIq11 zmiana stanu zapasów wyniosła ponad 100 milionów.

Rynek jest na tyle efektywny, że dyskontuje dalsze pogorszenie wyników. W końcu jeszcze zostało w historycznych wynikach trochę „dobrego” wyniku bieli tytanowej.
www.stockwatch.pl/gpw/police,w...
Wydawać by się mogło, że spółka jest znacznie bardziej przeceniona od swoich konkurentek, a właściwie obecnych bądź przyszłych sióstr. To wynika po pierwsze z tego, że ma znacząco mniejszą rentowność operacyjną przez co mocniej reaguje na zmianę otoczenia, w szczególności relacji sprzedaży do cen surowców. Trzeba także pamiętać, że podczas zastoju na rynku Police mało co nie upadły, a właściwie tak by się stało gdyby nie rządowa pomoc.
Rynek też to pamięta i przecenia spółkę. Teraz jest przygotowana na kryzys znacznie lepiej, co pokazuje choćby syntetyczny wskaźnik jak Rating Altmana. Średnioroczne zadłużenie spadło z 51 do 40%, Kapitał obrotowy wzrósł z 64 do 341M, a wskaźnik płynności gotówkowej z 7 do 20%. Wydaje się, że teraz spółka przez ewentualne pogorszenie powinna przejść suchą nogą, ale czy ono nastąpi to nawet nie wiemy. Rynek spodziewa się, że tak.


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 18 listopada 2012 23:03

Salak
Salak PREMIUM
2
Dołączył: 2012-10-31
Wpisów: 557
Wysłane: 13 marca 2013 10:25:16 przy kursie: 16,50 zł
Witam

widze ze watek tutaj troche zamarl...a Police ostatnimi czasy calkiem ladnie sobie radza, opory dluterminowe wygladaja na przelamane, wczoraj deklaracja zarzadu co do dywidendy...Moze ktos by sie pokusil na jakas analize techniczna?
pozdrawiam

k201244
0
Dołączył: 2010-05-13
Wpisów: 187
Wysłane: 23 kwietnia 2013 10:10:34 przy kursie: 18,70 zł
na Policach cisza od miesiecy, a ladny kanal wzrostowy od dluzszego czasu. Spolka dala ladnie zarobic, a watek ciezko znalezc. Moze ktos pokusilby sie o jakies kreski?

jaskol
0
Dołączył: 2009-11-06
Wpisów: 127
Wysłane: 2 maja 2013 12:13:11 przy kursie: 21,07 zł
Uwzględniając spowolnienie w branży ostatnie wzrosty są zaskakujące,
nawet jak uwzględnimy spadek ceny surowców (gazu) to przyszłość nie rysuje się tak dobrze

sasky
sasky PREMIUM
14
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 585
Wysłane: 7 maja 2013 08:28:00 przy kursie: 21,00 zł
Chemiczna wunderwaffe - analiza techniczna Police w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/chemi...

k201244
0
Dołączył: 2010-05-13
Wpisów: 187
Wysłane: 7 maja 2013 12:47:53 przy kursie: 20,95 zł
analiza postraszyla:) stopy znow wyczyszczone, raport w czwartek:)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,389 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +135,80% +27 160,25 zł 47 160,25 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d