pixelg
Zmiany OFE - wpływ na nasze emerytury i wyniki inwestycyjne - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Zmiany OFE - wpływ na nasze emerytury i wyniki inwestycyjne

Taurus80
Wpisów: 2 936
Wysłane: 5 stycznia 2011 11:54:00
Chce wam sie liczyc ??
To prosze bardzo :)

www.mojaemerytura.zus.pl/1.asp...

Jak ktos skonczy w pelni ta droge przez meke to prosze o podanie parametwow z obliczen i samego WYNIKU wave

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 555
Wysłane: 5 stycznia 2011 13:07:13
Płacę ZUS od 26 lat, bo tyle pracuję. Miałem różne wynagrodzenia, najczęściej powyżej średniej. Ostatnio co jakiś czas przychodzą listy z wyliczeniem hipoteteycznej emerytury. Gdybym teraz dał sobie spokój, miałbym 680 zł miesięcznie. Jeśli dotrwam do ustawowej emerytury, podbiję stawkę do 1400 zł. Wow.

buldi
Wpisów: 5 064
Wysłane: 5 stycznia 2011 13:19:48
Ja mam 5 lat krótszy staż pracy i miażdżąco gorsze perspektywy przyszłej emerytury.
Przy Tobie będę wyglądał jak dziad kalwaryjski. d'oh!

plynacyzrynkiem
Wpisów: 1 349
Wysłane: 5 stycznia 2011 13:20:16
dzieki Taurus, jeszcze tylko musze pomyslec, gdzie ostatni list z zusu wepchnalem;) nie znam paru danych wejsciowych na dzis

WD - ponad 100% zwyzki - warto ;)
a tak na powaznie, na jakim oni swiecie zyja :/

kolega kupowal ostatnio samochod. Nie byloby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, ze szukal tylko takich, gdzie zmieszcza sie...3 foteliki z tylu. Juz wiem dlaczego ;)

Taurus80
Wpisów: 2 936
Wysłane: 5 stycznia 2011 13:27:04
WatchDog napisał(a):
Płacę ZUS od 26 lat, bo tyle pracuję. Miałem różne wynagrodzenia, najczęściej powyżej średniej. Ostatnio co jakiś czas przychodzą listy z wyliczeniem hipoteteycznej emerytury. Gdybym teraz dał sobie spokój, miałbym 680 zł miesięcznie. Jeśli dotrwam do ustawowej emerytury, podbiję stawkę do 1400 zł. Wow.

WD bedziesz bardzo bogatym emerytem z 1400 miesiecznie a to wszystko bedzie spowodowane twoimi wysokimi zarobkami :)
Pamietajmy ze wiekszosc polskiego spoleczenstwa moze pomarzyc o sredniej krajowej a co dopiero wyzszej niz srednia :)

Frog
Wpisów: 5 426
Wysłane: 5 stycznia 2011 13:28:49
Wniosek panowie prosty - mądrze inwestować, bo państwo nam dostatku na starość nie zapewni...
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

mathu
Wpisów: 4 615
Wysłane: 5 stycznia 2011 13:30:58
U mnie nawet nieźle to wychodzi, bo 4,5k po uwzględnieniu inflacji (i przy założeniu, że zacząłem pracę w 2010, bo w kapitałach wpisałem 0, nie mam tu tych danych), ale kto wierzy, że za 40 lat dostanie jakąkolwiek emeryturę z zusu? :)))))))))
The recovery in profitability has been amazing following the reorganization, leaving Barings to conclude that it was not actually terribly difficult to make money in the securities market.

buldi
Wysłane: 6 stycznia 2011 13:40:48
Zmiany w OFE to walka o 0,8 - 0,9% deficytu budżetowego, ale czy rzeczywiście tyle da się "przeksięgować" bez ponoszenia dodatkowych kosztów?
Można przypuszczać że konsekwecje tego ruchu nie pozostaną bez wpływu również na wzrost deficytu poprzez conajmniej trzy punkty:

1. Wzrost kosztów obsługi długu państwa poprzez zmniejsznie udziału w zakupie bonów i obligacji skarbowych , który wynosił w ostanich dwóch latach ok 24%
2. Mniejsze wpływy z prywatyzacji w ofertach których OFE aktywnie uczestniczyły podkręcając popyt i cenę.
3. Mniejsze wpływy z uwagi na relatywnie słabszą koniunkturę naszej giełdy spowodowaną odpływem kapitałów - wiec choćby poprzez niższe wpływy z podatku od zysków kapitałowych i spadek kapitalizacji spółek których SP jest udziałowcem.

ad pkt 3
Co prawda udział OFE w obrotach Naszej giełdy nie jest przytłaczający bo wynosi ok 5%, ale spełniają one również dosyć istotna rolę jako bufor zmniejszający zmienność rynku w średnioterminowych wachaniach koniunktury.
Zwiększona zmienność to wyższe ryzyko. Szczególnie w połączniu z ostatnią zapowiedzią Belki o podwyżkach stóp procentowych może to tworzyć wybuchową miesznkę , gdyż potęguje to nagły wzrost premiowania ryzyka w inwstycje na polskiej GPW.
Skutkiem będzie zatem nie tylko zmniejszenie inwestycji samych OFE ale i spodziewać się można odływu części kapitałów zagranicznych na rynki o niższym ryzyku.

Bilans zysków i strat tej decyzji jest więc dla samego rządu niewiadomą, natomiast dla nas przyszłych emerytów i dzisiejszych czynnych inwestorów będzie opłakany w konsekwencjach.

Edytowany: 6 stycznia 2011 13:42

plynacyzrynkiem
Wysłane: 6 stycznia 2011 17:03:38
dokladnie, skali zadluzenia panstwa nie zmienia w ofe niemal wcale, ocieramy sie wciaz o 55%, a cale zamieszanie z ofe to tylko ostatnia deska ratunku, by...no wlasnie po co. Nic wielkiego by sie nie stalo, rownie dobrze moznaby zmienic ustawe o finansach publicznych zamiast mieszac w emeryturach i tracic wiarygodnosc na rynkach finansowych. Wegrzy skasowali emerytury, podniesli podatki od najwiekszych korporacji, co skutkuje tym, ze zamiast nowych inwestycji, obecne juz firmy skarza sie na wegry do komisji europejskiej i rzadaja od wegrow odszkodowania

nas zmiany ofe beda kosztowalo wiele, rzadowi zbyt wiele to nie zmieni...

ad 3 - skad wyliczenia odnosnie 5% obrotu?

plynacyzrynkiem
Wysłane: 7 stycznia 2011 11:03:40

www.wnp.pl/wiadomosci/jakie-sk...

wnp.pl napisał(a):
W ciągu ostatnich pięciu lat średni dzienny udział OFE w obrotach na giełdzie przekraczał 5 proc. W ciągu ostatnich trzech lat w trakcie każdej sesji OFE handlowały akcjami o wartości od 85 do 114 mln zł. Wartość akcji, notowanych na warszawskim parkiecie, znajdujących się w ich portfelach w 2010 roku przekroczyła 71 mld zł., a ich udział w aktywach OFE wyniósł ponad 39 proc., zaś udział OFE w kapitalizacji warszawskiej giełdy sięgnął 8,9 proc. W drugim kwartale 2010 roku dodatnie saldo transakcji akcjami dokonywanych przez fundusze wyniosło 5,5 mld zł.

wnp.pl napisał(a):
W ostatnich dniach analitycy BNP Paribas ostrzegli, że OFE nie będą w stanie pełnić roli "pochłaniaczy szoku" w okresie zwiększonego odpływu zagranicznego kapitału z warszawskiego parkietu oraz z rynku papierów dłużnych. Ich zdaniem wzrośnie ryzyko związane ze zwiększonymi wahaniami cen akcji i obligacji.

wnp.pl napisał(a):
Od września 2007 r. do września 2010 r. OFE otrzymały prawie 65 mld zł składek. Odliczając prowizje i opłaty, miały do dyspozycji około 20 mld zł rocznie, czyli średnio prawie 1,7 mld zł miesięcznie. Już od 2011 roku będą mieć do zainwestowania około jednej trzeciej tego, co dotychczas, czyli niecałe 7 mld zł rocznie i niecałe 600 mln zł miesięcznie.

wnp.pl napisał(a):
W ciągu ostatnich trzech lat średni udział w liczących od w tym czasie od 140 do ponad 200 mld zł aktywach papierów skarbowych wynosił średnio dwie trzecie, a momentami sięgał nawet 80 proc. Fundusze emerytalne i składki klientów w nich gromadzone odgrywają bardzo istotną rolę w finansowaniu zadłużenia Skarbu Państwa. Na koniec września 2010 roku udział ten wynosił 22,1 proc. całego zadłużenia krajowego, zaś od września 2008 do stycznia 2010 roku sięgał około 24 proc. Nietrudno się domyślić, że obniżenie o dwie trzecie środków ze składek płynących do OFE znacząco zmniejszy i ten udział i skalę zakupów bonów i obligacji skarbowych przez fundusze.

buldi
Wysłane: 7 stycznia 2011 11:31:55
Ano właśnie, z tym 5% udziałem OFE w obrotach akcjami powtórzyłem obiegowe informacje o jakich się trabi w mediach, ale sprowokowany Twoim pytaniem sięgnąłem do samego źródła i znalazłem tam ostatni dostępny raport za I półrocze 2010.

kliknij, aby powiększyć

Cały raport znajduje sie na stronie http://www.gpw.pl/analizy

Czyzby dotychczasowy udział w obrotach i skala konsekwencji dla GPW miała by być czterokrotnie wyższa niż nagłasniane 5%?

plynacyzrynkiem
Wysłane: 7 stycznia 2011 11:48:06
dzieki buldi

z tych wykresow wynika, ze udzial instytucjonalnych polskich to 33% a 21% tej czesci to OFE; czyli razem jakies 7% calych obrotow rynku (w 1 polowie 2010)

widze tez, w slajdach za 2009r, ze na koniec 2009 roku aktywa OFE to raptem 180 mld, podczas gdy wg artykulu rzepy sprzed paru dni jest to juz 220 mld - czyli +40mld wzrostu aktywow w ciagu roku

podsumowujac, 5% pewnie bylo gdzies w przeszlosci, albo tez 5 czy 7 nie robilo roznicy pierwszemu dziennikarzowi, potem inni od niego przepisali nie wnikajac ;) a tak naprawde jest 7 i rosloby mocno w sile

buldi
Wysłane: 7 stycznia 2011 12:03:39
Rzeczywiście to 21% dotyczy tylko udziału wśród instytucjonalnych. d'oh!
Dobrze że jest forum gdzie można wspólnie takie dane weryfikować. wave

buldi
Wysłane: 7 stycznia 2011 13:06:19
Kolejna rozprawka na temat zakłamanej propozycji rządu.
Cytat:

......Budżet będzie rósł w siłę, a ludziom będzie żyło się dostatniej — zapewnia rząd, forsując reformę OFE........

...... Pieniądze, które trafią na indywidualne konta w ZUS, miałyby być waloryzowane o nominalny wzrost PKB albo na podstawie stopy zwrotu z obligacji — tłumaczył Michał Boni.

+ tabelka

kliknij, aby powiększyć

www.pb.pl/a/2011/01/07/Liczby_...

Różnica dla przyszłych emerytów?
Bagatela ok -2% rocznie !!!!
Edytowany: 7 stycznia 2011 13:09

plynacyzrynkiem
Wysłane: 9 stycznia 2011 11:48:36
ciekawy (moim zdaniem) glos w dyskusji - zmiany w skladkach a wplyw na nasze podatki i emerytury; jak sie okazuje, niektorzy ekonomisci uwazaja, ze wplyw na same emerytury moze byc pozytywny

www.wnp.pl/wiadomosci/129566.h...

wnp.pl, prof. Gomułka napisał(a):
Dla ekonomisty odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Wymuszone ustawą przesunięcie części składki z OFE do ZUS można interpretować jako swego rodzaju pożyczkę składkowiczów ZUS-owi, czyli państwu, na wypłacanie bieżących emerytur i rent. Ta pożyczka jest odnotowana na koncie każdego przyszłego emeryta w ZUS i ma być oprocentowana. Ale jej kosztami obciążony będzie przyszły podatnik.

- Zatem gra o zyski i straty toczy się między przyszłym emerytem a przyszłym podatnikiem - mówi profesor. - Jeśli pożyczka będzie na pewno zwrócona i oprocentowanie będzie wysokie, to zyska przyszły emeryt, a straci przyszły podatnik - dodaje.

nemooo
Wpisów: 363
Wysłane: 9 stycznia 2011 14:18:59
Taurus80 napisał(a):
Chce wam sie liczyc ??
To prosze bardzo :)

www.mojaemerytura.zus.pl/1.asp...

Jak ktos skonczy w pelni ta droge przez meke to prosze o podanie parametwow z obliczen i samego WYNIKU wave

policzyłem i wyszly mi jakies glupoty:P

Ja pracę na umowę o prace zacząłem dopiero w tym roku (24 lata) więc place skladki dopiero od tego roku. Z kalkulatora wyszlo mi:
Cytat:
Stan konta ubezpieczonego w ZUS w momencie przejścia na emeryturę: 724 296,42 zł
z tego:

* kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, z wyłączeniem składek na otwarte fundusze emerytalne: 724 296,42 zł
* kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego: 0,00 zł

Miesięczna kwota emerytury według nowego systemu z I filara w momencie jej przyznania w roku 2050 (bez podnoszenia do kwoty emerytury najniższej): 3 533,15 zł

Miesięczna kwota emerytury według nowego systemu (w momencie przyznania) w procencie przeciętnego wynagrodzenia z ostatniego roku, w którym Pan/Pani pracował(a)/mógł(a) pracować: 12,18 %

Miesięczna kwota emerytury według nowego systemu (w momencie przyznania) zdyskontowana inflacją na obecny rok, tzn. na rok 2011: 1 567,18 zł

Gdyby nie inflacja przez te 40 lat to byloby chya niezle:P

plynacyzrynkiem
Wysłane: 16 stycznia 2011 22:20:14
rp.pl napisał(a):
W poniedziałek rusza kampania przygotowana przez fundusze emerytalne. To pierwsza tak duża akcja od 1999 roku

Spot reklamowy, billboardy i ogłoszenia w prasie pojawią się już od poniedziałku w ramach akcji przygotowanej przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych. To pierwsza tak duża akcja od 1999 roku, kiedy fundusze startowały.

www.rp.pl/artykul/7,593744_OFE...

Kamil Gemra
Wpisów: 3 001
Wysłane: 18 stycznia 2011 21:21:51
Akcja izby zrzeszającej PTE: http://www.obronemeryture.pl/

Z tego co się dowiedziałem całość kosztuje milion złotych co świadczy o tym, że OFE bronią swojego biznesu i nie szczędzą kasy binky Nie wszystkie OFE biorą w tym udział. Ten powiązane z "kapitałem państwowym" nie popierają akcji.

plynacyzrynkiem
Wysłane: 21 stycznia 2011 23:08:40
wg szacunkow ING, zakupy akcyjne OFE w 2011 zmniejsza sie o polowe:

Cytat:
— Ubiegłoroczne zakupy akcji były niewiele niższe niż wartość IPO na GPW wynoszące 15,3 mld zł. Szacujemy, że inwestycje OFE w akcje w tym roku wyniosą 7,5 mld zł — mówi Ewa Radkowska-Świętoń.

www.parkiet.com/artykul/100999...

Kamil Gemra
Wpisów: 3 001
Wysłane: 24 stycznia 2011 13:34:37
Dopuszczalne zaangażowanie funduszy w akcje ma zwiększać się stopniowo o 2,5 punktu procentowego rocznie, poczynając od 2011 roku. W tym roku OFE będą mogły zwiększyć swój portfel akcyjny z 40 do 42,5 proc. Docelowo, w 2020 roku ma to być 62 proc.

Pewnie wiele osób się zawiodło. W pierwotnej wersji mówiło się, że OFE będą mogły nawet do 100 procent zainwestować w akcje. Jeżeli zaproponowane rozwiązanie zostanie zaakceptowane oznacza to, że OFE faktycznie wydadzą mniej na zakupy akcji a to już nie jest dobra informacja dla naszej giełdy. Oczywiście można się sprzeczać czy pieniadze z OFE to dużo czy mało itp.

Moim zdaniem rozwiązanie jest za bardzo zachowawcze i jest potwierdzeniem tezy, że kapitałowy system emerytalny jest powoli rozbierany.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9