pixelg
GETINOBLE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99

GETINOBLE [GNB]

AKTUALNY KURS: 0,31 zł (-0,16%) 15-11-2019 15:29
kokospl
Wpisów: 1 237
Wysłane: 2 października 2019 11:40:55 przy kursie: 0,31 zł
A jak jeszcze slysze ekonomistow pozal sie Boze ktorzy decyzje TSUE postrzegaja jako impuls konsumpcyjny wspierajacy wzrost gospodarczy to robi mi sie niedobrze...
Pojdzmy dalej niech banki oddadza swoim klientom wszystkie pobrane prowizje - to bylby dopiero impuls!

Reanoe
Wpisów: 4
Wysłane: 2 października 2019 12:42:09 przy kursie: 0,31 zł
bankrucik napisał(a):

bank to instytucja zaufania publicznego i wielu ludzi w to wierzy ... że nie są to pospolici gangsterzy tylko w garniturach, dlatego nie weryfikowali tego co im banksterzy opowiadali... bo nie jestes w stanie jako zwykły obywatel sprawdzać co bank ci oferuje...

Jeżeli nie jesteś w stanie zweryfikować lub tego nie rozumiesz to masz dwa proste rozwiązania:
1. Idziesz do prawnika, kładziesz pieniądze na stół i prosisz i weryfikacje i tłumaczenie. Na podstawie tych informacji podejmujesz decyzję.
2. Nie zawracasz sobie głowy prawnikiem i nie podpisujesz.

Natomiast Ci tak zwani frankowicze wybrali rozwiązanie nr 3. Nie rozumieją, nie weryfikują ale podpisują. I teraz krzyczą że im się należy.
Brak minimalnego poczucia odpowiedzialności za swoje czyny.
Albo próba wykorzystania sytuacji i uszczknięcia czegoś dla siebie.

Tylko dlaczego ja mam za to płacić?
Zostałem wychowany/nauczony że życie na kredyt jest krótkie i niewesołe. Z tego powodu kredyty omijam szerokim łukiem. Nie stać mnie to nie kupuję, nie tracę czasu i energii na szukanie taniego kredytu, tylko poświęcam czas na zarobienie dodatkowych środków które pozwolą mi na zakup.
I bardzo mi się nie podoba, że grupa cwaniaków bądź ludzi zachłannych chce teraz z mojej kieszeni jakieś odszkodowania dostać. Bo to ja finalnie zapłacę za te wszystkie TSUE. Czy to obniżeniem stawek lokat, czy podniesieniem opłat w bankach, czy spadkiem kursów ich akcji, czy też zmniejszeniem dywidend.

Joker
Wpisów: 1 454
Wysłane: 2 października 2019 13:03:31 przy kursie: 0,31 zł
Może obracam się w specyficznym środowisku, ale znam jedynie frankowiczów cwaniaków: sprawdzali, weryfikowali i liczyli, że dodatkowa zarobią. Czysta spekulacja.
W tym samym czasie ja brałem kredyt złotówkowy i dla nich byłem dziwakiem, co uprawia czarnowidztwo.
Finalnie się może okazać, że byłem naiwniakiem, bo im Państwo pomoże. Chory system wychowujący roszczeniowe społeczeństwo, nie potrafiące wziąć odpowiedzialności za swoje błędne decyzje.

Ja też jestem takim cwaniakiem dokonując transakcji na giełdzie. Z zysku się cieszę, a za straty biorę odpowiedzialność i nie robię z siebie głupka, że nie wiedziałem.

Pomagać tym co są w potrzebie, a nie wszystkim. Ale mnie ten temat wkurza...d'oh!

Finalnie i tak zapłaci klient/podatnik za to cwaniactwo.

Warren Buffett
Wpisów: 48
Wysłane: 2 października 2019 13:29:50 przy kursie: 0,31 zł
kokospl napisał(a):
Zgoda z WB
Tylko jeszcze 1 sprawa : kredyty frankowe splacaja sie lepiej anizeli zlotowe ,a kredytobiorcy frankowi sa zamozniejsi od tych zlotowych - wiec prosze skonczyc ten belkot o biednych frankowiczach oszukanych przez wykwalifikowanych banksterow...
To wlasnie dlatego PiS zrezygnowal z obietnicy systemowego rozwiazania ( po analizie szczegolowych badan okazalo sie ,ze to nie jest ich elektorat )
Powiedzmy sobie szczerze gdyby nie to ,ze sprawa dotyczy tej "wysokiej klasy spolecznej" (lekarze,prawnicy,sedziowie,politycy,dziennikarze) to nie byloby zadnego problemu ani zadnego TSUE.

Czy w przypadku podwyzek stop procentowych w Polsce rowniez kredytobiorcy powinni isc do sadow ? Bo przeciez tez pewnie nie oczekuja gwaltownego wzrostu rat?

W pełni się zgadzam, wczoraj w nocy jak odpisywałem, byłem już padnięty, więc nie ująłem tych spraw o których napisałeś, a są ważne.
To bardzo istotne, te kredyty lepiej się spłacają niż złotowe, z powodu takiego, że nie zaciągały tych kredytów osoby biedne. I tak jak piszesz, sprawy by pewnie nie było, gdyby to inna klasa społeczna (przepraszam za wyrażenie, bardzo go nie lubię) je zaciągała.

Pozdrawiam!

Warren Buffett
Wysłane: 2 października 2019 13:41:44 przy kursie: 0,31 zł
kokospl napisał(a):
A jak jeszcze slysze ekonomistow pozal sie Boze ktorzy decyzje TSUE postrzegaja jako impuls konsumpcyjny wspierajacy wzrost gospodarczy to robi mi sie niedobrze...
Pojdzmy dalej niech banki oddadza swoim klientom wszystkie pobrane prowizje - to bylby dopiero impuls!

W tym kontekście, przypomina mi się książeczka Frederica Bastiata "Co widać i czego nie widać", w której jest metafora zbitej szyby.

www.youtube.com/watch?v=4WuMKI...

Polecam całą książeczkę.

Warren Buffett
Wysłane: 2 października 2019 13:45:30 przy kursie: 0,31 zł
Reanoe napisał(a):
bankrucik napisał(a):

bank to instytucja zaufania publicznego i wielu ludzi w to wierzy ... że nie są to pospolici gangsterzy tylko w garniturach, dlatego nie weryfikowali tego co im banksterzy opowiadali... bo nie jestes w stanie jako zwykły obywatel sprawdzać co bank ci oferuje...

Jeżeli nie jesteś w stanie zweryfikować lub tego nie rozumiesz to masz dwa proste rozwiązania:
1. Idziesz do prawnika, kładziesz pieniądze na stół i prosisz i weryfikacje i tłumaczenie. Na podstawie tych informacji podejmujesz decyzję.
2. Nie zawracasz sobie głowy prawnikiem i nie podpisujesz.

Natomiast Ci tak zwani frankowicze wybrali rozwiązanie nr 3. Nie rozumieją, nie weryfikują ale podpisują. I teraz krzyczą że im się należy.
Brak minimalnego poczucia odpowiedzialności za swoje czyny.
Albo próba wykorzystania sytuacji i uszczknięcia czegoś dla siebie.

Tylko dlaczego ja mam za to płacić?
Zostałem wychowany/nauczony że życie na kredyt jest krótkie i niewesołe. Z tego powodu kredyty omijam szerokim łukiem. Nie stać mnie to nie kupuję, nie tracę czasu i energii na szukanie taniego kredytu, tylko poświęcam czas na zarobienie dodatkowych środków które pozwolą mi na zakup.
I bardzo mi się nie podoba, że grupa cwaniaków bądź ludzi zachłannych chce teraz z mojej kieszeni jakieś odszkodowania dostać. Bo to ja finalnie zapłacę za te wszystkie TSUE. Czy to obniżeniem stawek lokat, czy podniesieniem opłat w bankach, czy spadkiem kursów ich akcji, czy też zmniejszeniem dywidend.

Poczucie odpowiedzialności, to słowo klucz. Zgadzam się w pełni.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 272
Wysłane: 2 października 2019 13:59:20 przy kursie: 0,31 zł
Joker napisał(a):
W tym samym czasie ja brałem kredyt złotówkowy i dla nich byłem dziwakiem, co uprawia czarnowidztwo.
Finalnie się może okazać, że byłem naiwniakiem, bo im Państwo pomoże.

Frajerem jesteś :) Witam w klubie.
- Też wziąłem PLN. Wtedy było drożej, ale bezpieczniej. Teraz mam mniejsze mieszkanie, niż mógłbym mieć i nie zawracam wszystkim booty , że mnie "oszukali". No i błąd!
- Polisę OC mam przyzwoitą, więc jak odpukać spowoduję wypadek, to druga strona nie będzie miała problemu z odszkodowaniem. A jak mnie strzelił raz jeden dureń, to na dzień dobry się okazało, że nie ma badania technicznego. Zaoszczędził. Zaradny gość po prostu. Nie to, co ja.
- Kurs pierwszej pomocy mam zrobiony w PCK. Ktoś się zająknął o jakiejś zniżce w ubezpieczeniu? Ponoć inne kraje dają. Zapomnij! Chcesz wiedzieć, jak uratować komuś życie? To Twój problem. Ty zapłaciłeś, my ewentualnie skorzystamy. Sam chciałeś. A jak zemdlejesz na ulicy, to Cię żaden baran nie będzie nawet potrafił skutecznie obrócić do bezpieczniej pozycji.

Cytat:
Chory system wychowujący roszczeniowe społeczeństwo, nie potrafiące wziąć odpowiedzialności za swoje błędne decyzje.

Odwrotnie, Kolego: chore społeczeństwo, które zbudowało sobie taki system na miarę własnych, infantylnych wyobrażeń. I, śmiem twierdzić, możliwości. I nie zmieni tego mantra-ściema, że "Unia kazała". Tu zawsze ktoś inny jest winien. Jak w przedszkolu. Niestety "you can't talk your way around this".

Cytat:

Zapłacą ostrożni i przezorni frajerzy, jak Ty czy ja. cheers

Warren Buffett
Wysłane: 2 października 2019 14:02:06 przy kursie: 0,31 zł
Joker napisał(a):
Może obracam się w specyficznym środowisku, ale znam jedynie frankowiczów cwaniaków: sprawdzali, weryfikowali i liczyli, że dodatkowa zarobią. Czysta spekulacja.
Finalnie się może okazać, że byłem naiwniakiem, bo im Państwo pomoże. Chory system wychowujący roszczeniowe społeczeństwo, nie potrafiące wziąć odpowiedzialności za swoje błędne decyzje.

Ja też jestem takim cwaniakiem dokonując transakcji na giełdzie. Z zysku się cieszę, a za straty biorę odpowiedzialność i nie robię z siebie głupka, że nie wiedziałem.

Pomagać tym co są w potrzebie, a nie wszystkim. Ale mnie ten temat wkurza...d'oh!

Też mnie wkurza, dlatego właśnie wczoraj nieco zarwałem nockę, bo czułem potrzebę odpowiadania. Oby nie było tego "finalnie".

Pozdrawiam

PS. jutro ważny dzień, zobaczymy jaki wyrok, i co zrobi z tym rynek, bo to jest najważniejsze. Oczekuję odreagowania na bankach, ale nie jakieś hossy, nie teraz. Październik często jest podażowy niestety, ale listopad, czy już nawet koniec października, może wreszcie się zazieleni, ale bardzo ciężko jest obecnie cokolwiek w tej sprawie wyrokować, rynki są bowiem hiper-nietransparentne. Czekać, obserwować, reagować, nic innego, nam cwaniakom, nie pozostaje ;)

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 272
Wysłane: 2 października 2019 14:25:15 przy kursie: 0,31 zł
bankrucik napisał(a):
bank to instytucja zaufania publicznego i wielu ludzi w to wierzy

No teraz to popłynąłeś! Litości!
Gładziutko przeniosłeś się zarówno w przestrzeni, jak i w czasie.

W czasie, bo nawet w społeczeństwach zachodnich, gdzie nie było komunizmu, od dawna nikt nie wierzy w cnotę bankierów.

A w przestrzeni, bo tutaj w Polsce to ja non stop słyszę, że nie możemy tego, czy owego, albo mamy drętwe pojęcie o czymś tam, bo to zaszłości historyczne. Ostatnio czytałem, że segregacja śmieci u nas kuleje, bo PRL. By the way: żałosne. I przypominam, że w PRL był skup butelek.

I co? I te dekady PRL-u i wstrętu do kapitalistów nauczyły ludzi, że bank, to instytucja zaufania publicznego i jest cacy??? To czemu ludzie bali się denominacji? Przecież NBP to organizował. Bank banków.

Zderzyły się: cwaniactwo korporacyjne z cwaniactwem prywatnym. Trafił swój na swego.
A jak się zupa wylewa, to korporacje zawsze są górą i spadają na cztery łapy. Jednostki zaś zwykle dostają po pysku.
I tak też się stało.

amajsterek
Wpisów: 47
Wysłane: 2 października 2019 16:19:44 przy kursie: 0,31 zł
Cytat:

Chyba tyczy się to tylko czasów po którejś tam rekomendacji. Na początku zdaje się, że zdarzały się sytuacje, że frankowy kredyt był bardziej dostępny niż złotowy z racji niższej raty.Ale i kurs franka na początku nie był tak niski więc i problem teraz mniejszy.

TSUE nie zastanawia się czy kredyty frankowe były zgodne z prawem tylko ma odpowiedzieć na ogólną kwestię co zrobić z umową gdy jej podstawowe zapisy zostają uznane za niebyłe. Chociaż pytanie prejudycjalne dotyczy sprawy konkretnej p. Dziubaków to odpowiedź ma być wskazówką do orzekania we wszystkich sprawach na linii profesjonalista-konsument (a przynajmniej ja tak to rozumiem). Kwestia czy frankowicze byli cwaniakami czy zostali oszukani nie wiąże się z wyrokiem TSUE tylko co najwyżej z linią orzeczniczą polskich sądów.

Właściwie połowa (ta większa) dyskusji w internecie na temat frankowiczów jest bezprzedmiotowa bo nie dotyczy rzeczywistych problemów z tymi umowami. To nie ambergold.

I jeszcze tylko dwie kwestie.

1. Banki strasznie dały dupy z ustalaniem kursu wymiany wg własnych tabel. Wiadomo, że chciały ukryć spread (albo oszukać klientów co kto woli), ale sposób był nieładny i prawnie wątpliwy. I co wtedy UOKIK robił? (ja nie pamiętam)

2. Kwestia linii orzeczniczej. Z sądami to nigdy nie wiadomo. Zazwyczaj dura lex sed lex i jeszcze pacta sunt servanda, ale czasami nagle zasady współżycia społecznego, ochrona konsumenta interpretacja literalna, zawężająca, rozszerzająca albo jeszcze inne i nie wiadomo nagle jakie jest prawo.

I na koniec. Może wystarczyłoby nagiąć trochę interpretację art 358 KC
www.arslege.pl/spelnienie-w-wa...
wywalić bankowe tabele w kosmos i zostać przy kursie NBP? (choć to temat na inne forum.) Kredyty frankowe już w ogóle stracą dochodowość dla banków, ale przynajmniej system nie klęknie.

No nic. Byle do jutra:-)

Kakarotto
Wpisów: 656
Wysłane: 2 października 2019 18:00:46 przy kursie: 0,31 zł
Polecam obejrzeć zapis z konferencji RPP, prezesowi jak nigdy ręce drżały podczas pytań o TSUE Whistle

Odnośnie kredytów frankowych to roztacza się dziwna aura jakoby to zamożni brali te kredyty bo się ładnie "spłacają". Jakoś nie zbiega się to z moimi obserwacjami ludzi którzy te kredyty wówczas brali. Tak jak pamiętam to brali je głównie dlatego że złotowych nie chcieli im dać ze względu na niższe zarobki.

kokospl
Wysłane: 2 października 2019 18:42:31 przy kursie: 0,31 zł
W moim otoczrniu sa to osoby o dochodach kilkukrotnie wyzszych niz srednia krajowa takze mit o "biednych" frankowiczach mi nie pasuje .
Co wiecej sa to osoby ktore doskonale znaly ryzyko i nawet nie probuja zaprzeczac , natomiast jesli TSUE sie wypowie pozytywnie dla kredytobiorcow to wg mojej niemiarodajnej ankiety wszyscy pojda do sadu...
No i w sumie im sie nie dziwie bo skoro mozna dostac "easy money" to tylko frajer by nie skorzystal

Zeby nie bylo - nie mowie ,ze nie ma biednych "frankowiczow" ale twarde dane sa nie nieublagane i kredyty frankowe splacaja sie lepiej anizeli te zlotowkowe .

Exboss
Exboss PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 45
Wysłane: 2 października 2019 18:59:11 przy kursie: 0,31 zł
Według mnie większość kredytów frankowych brali ludzie młodzi i niemłodzi na wymarzone lokum a sprytne zagrywki PR banksterów miały dawać komfort psychiczny że robią dobry interes .

To co mnie najbardziej dołuje na styku obywatel - bank to ogromna nierównowaga wobec prawa .
Jako obywatel jestem zmuszany pod karą więzienia do trzymania pieniędzy i płacenia przez bank. W przypadku przedsiębiorców to jest już pełne niewolnictwo ekonomiczne .
Natomiast banki mają za sobą rzesze prawników i innych specjalistów od zniewalania klientów + cały aparat przymusu państwa .
Najgorsza jest bajka że w banku są pieniądze ludzi ? otóż w dużej części są to wykreowane pieniądze banków czyli najczęściej prywatnych biznesów .Nie chcę przez to chwalić własności państwowej banków bo to jest dno den .Ale nie mogę zrozumieć że na straży interesów banksterów stoi sądownictwo utrzymywane z moich podatków a obywatel ma ….. płacić i płacić i płacić

Dlatego proszę sie nie dziwić zachowaniom ludzi biorących kredyty frankowe . uwierzcie że nie mieli żadnych szans w walce z ta machiną wyzysku .

Joker
Wysłane: 2 października 2019 19:05:54 przy kursie: 0,31 zł
A Ci co brali w PLN i placili raty przy Wiborze 5% to mieli szanse z ta machina wyzysku? d'oh!
Pomagac tym co sa w potrzebie a nie tym co glosniej krzycza.
Edytowany: 2 października 2019 19:06

bankrucik
Wpisów: 3 847
Wysłane: 2 października 2019 19:10:37 przy kursie: 0,31 zł
kompletnie dyskusja obraca się tak naprawdę wokół polskiej zawisci ( oby inny nie miał lepiej)dlatego bez znaczenia są u wielu z was argumenty prawne, byle sąsiad nie miał lepiej.. "niż ja co wziąłem w złotówkach"
i wokół kompletnego nie zrozumienia w czym jest problem....
nie ma dla większosci znaczenia, że to czego domagają się frankowicze to po prostu rozstrzygnięcie zgodnie z prawem..
Państwo za to nie płaci tak samo jak nie wy nie płacicie.
to, że ktos odbierze od złodzieja cos co mu się prawnie należy nie powoduje że ktos inny traci, no chyba, że w prezentowanej pokreconej logice zawisci odebranie złodziejowi swojej własnosci jest niesprawiedliwepuke_l puke_l puke_l

bardzo dużo bajdurzenia o tym kto za to zapłaci (widać propagandę banków),

partie polityczne wskutek nacisku banksterów olały temat i kazały ludziom isc do sądów a więc ci ludzie oszukani poszli do sadu... (i to w wielu krajach) i teraz jest propagandowy jazgot banksterów napuszczania złotówkowych na frankowych

zakaz stosowania klauzul abuzywnych chroni także was tych nie frankowych tylko w innych sytuacjach, po to żeby was korporacje ze sztabami prawników na usługach nie "dymali" czy w umowach turystycznych, lotniczych, ubezpieczeniowych,czy w innych dziedzinach życia.. i jakos wtedy macie ochotę isc do sadu i domagać się sprawiedliwosci...hipokryzja do kwadratu.

większosc z was nie zrozumie, że prawo które tutaj zostanie wygzekwowane od złodziei będzie także was chronić w przyszłosci przed innymi złodziejami w innych dziedzinach życia...
a jak nie ma reakcji państwa albo sadow to potem tacy bansterzy oszukują dalej
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

bankrucik
Wysłane: 2 października 2019 19:13:01 przy kursie: 0,31 zł
Joker napisał(a):
A Ci co brali w PLN i placili raty przy Wiborze 5% to mieli szanse z ta machina wyzysku? d'oh!

o pomocy nikt nie mówi, tutaj decydują sady do których ci sami banksterzy i politycy odsyłali
jak budowlaniec oszuka cię na budowie i pójdziesz do sadu do też bedziesz mówił o pomocy???

bankrucik
Wysłane: 2 października 2019 19:14:55 przy kursie: 0,31 zł
kokospl napisał(a):
W moim otoczrniu sa to osoby o dochodach kilkukrotnie wyzszych niz srednia krajowa takze mit o "biednych" frankowiczach mi nie pasuje .
Co wiecej sa to osoby ktore doskonale znaly ryzyko i nawet nie probuja zaprzeczac , natomiast jesli TSUE sie wypowie pozytywnie dla kredytobiorcow to wg mojej niemiarodajnej ankiety wszyscy pojda do sadu...
No i w sumie im sie nie dziwie bo skoro mozna dostac "easy money" to tylko frajer by nie skorzystal

Zeby nie bylo - nie mowie ,ze nie ma biednych "frankowiczow" ale twarde dane sa nie nieublagane i kredyty frankowe splacaja sie lepiej anizeli te zlotowkowe .

a jakie ma znaczenie dla samego faktu kradzieży to czy ukradnę malucha czy mercedesa? no chyba, że kolega zakazuje kradzieży tylko biednym a bogatym można?

Joker
Wysłane: 2 października 2019 19:41:24 przy kursie: 0,31 zł
bankrucik napisał(a):
Joker napisał(a):

o pomocy nikt nie mówi, tutaj decydują sady do których ci sami banksterzy i politycy odsyłali
jak budowlaniec oszuka cię na budowie i pójdziesz do sadu do też bedziesz mówił o pomocy???
Nie wiem co Ci odpowiedziec. Przypomina mi sie pewien dowcip:
W ZSRR zbudowano nowy superkomputer. Testują go zagraniczni dziennikarze akredytowani w Moskwie.
– W którym kraju produkuje się najwięcej stali?
– W ZSRR – wyrzuca odpowiedź komputer.
– W którym kraju produkuje się najwięcej energii elektrycznej?
– W ZSRR
– W którym kraju ludzie żyją najbiedniej?
– … a u was to Murzynów biją!

kokospl
Wysłane: 2 października 2019 20:13:29 przy kursie: 0,31 zł
O jakim oszustwie Ty mowisz?
Przeciez gdyby CHF nie umocnil sie znaczaco to zadnego oszustwa by nie nie bylo...
Kredyty frankowe ( czy to indeksowane czy denominowane) to nie jest technologia kosmiczna i takie podstawowe czynniki ryzyka jak ryzyko walutowe czy ryzyko zmiany stop procentowych kazdy powinien rozumiec biorac kredyt...

Kakarotto
Wpisów: 656
Wysłane: 2 października 2019 20:25:25 przy kursie: 0,31 zł
Już to chyba pisałem kiedyś, powtórzę: Kowalski idzie kupić buty to ogląda jest 100 razy potem w telefonie sprawdza czy gdzieś nie ma tanie. Kowalski idzie po kredyt na 400 000 to pyta gdzie podpisać. No jak szkoda odżałować 100\200zł na poradę albo nawet wejść na takie forum jak to poczytać. No ale po co? Ułożyło się tak a nie inaczej. Jutro TSUE, nie wiadomo co będzie. Czy ew klienci pójdą do sądów? Tak, bo jak jest do ugrania kilkadziesiąt tysięcy to już można nawet te 10k zapłacić adwokatowi za prowadzenie sprawy byle powiedzmy 10 razy tyle potem odzyskać.

Pożyjemy zobaczymy, dziś czerwona sesja u nas i w stanach, nawet korekta na złocie słaba (chyba że to tylko powrót pod byłe wsparcie?). Idą takie czasy że trzeba swoje grosze trzymać blisko siebie.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99