pixelg
Portfel średnioterminowy mrk - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

Portfel średnioterminowy mrk

obs
0
Wpisów: 490
Wysłane: 28 marca 2014 09:18:50
mrk napisał(a):

Kupiłem za to w piątek trochę Tesgazu po pozytywnym raporcie za rok 2013. Pozycja na razie jest bardzo mała, 4% portfela po 4,60 zł. Zamierzam ją jednak powiększyć.

A możesz coś więcej napisać, dlaczego Tesgas?
Faktycznie wynik r/r jest dużo lepszy, ale jak się patrzy na wyniki kwartalne, to raczej nie ma tu dynamiki wzrostu. Gdyby nie czyszczenie bilansu w 2Q12 (odpis 52 mln zł - Ćwiertnia, PBG, biogazowania) to wynik 2013 byłby niższy od 2012r.
Zastanawia mnie natomiast potężna ilość środków pieniężnych. Po co im to - od kilku lat ponad 30 mln zł w kasie?
Podstawowe pytanie, czy są w stanie wrócić do zysków z lat poprzednich po katastrofie, jaką był 2012 r.
Można oczekiwać tu wzrostu wyniku, ale faktycznie aż o tyle?
Napisz coś, please.

mrk
17
Wpisów: 1 941
Wysłane: 29 marca 2014 22:28:36
hej, generalnie 3 rzeczy:
1. Wykres - na spółkę już zerkałem jakiś czas temu. Blisko 2 lata konsoli 3-5 złotych, w końcu musi się wybić w którąś stronę. Podobno kończy się kryzys, więc obstaiwiam, że ten boczniak to akumulacja i wybicie będzie w górę. Im dłuższa konsola tym mocniejsze wybicie. Potrzeba tylko jakiegoś zapalnika, mam nadzieję że takim zapalnikiem będzie raort.
2. Gotówka - bardzo duży margines bezpieczeństwa. Gotówka wynosi 37 mln , gotówka netto bodaj 25 mln przy kapitalizacji 55 mln nie daje raczej miejsca na duże spadki. Z drugiej strony trzeba przyznać, że kiszenie takiej ilości kasy nie służy za bardzo budowaniu wartości. Tutaj gdybam sobie, że zarząd trzymł to właśnie jako taki bufor na gorsze czasy jak lata 2012-2013, a jak czasy się polepszą to coś z tym zrobią, np wypłacą. Za tą tezą niestety nie przemawia okres przez jaki do tej pory ją trzymają, ale jeśli zaczną znowu zarabiać jakieś sensowne pieniądze (a na tym polu mają niezłe osiągnięcia - przez ostatnie 6 lat tylko raz mieli ujemne przepływy operacyjne) to nie będzie ekonomicznego uzasadnienia dla takiej ilości cashu.
3. Potfel zamówień - na dzień raportu mieli podpsiane kontrakty za 58 mln na rok 2014. W zeszłym roku o tej porze mieli 34 mln. Sugeruje to, że dołek przychodów za nami.
58/34=1,7
1,7*61=103
Taka prosta ekstrapolacja daje 103 mln zł przychodów na ten rok. Gdyby założyć, że pozyskają do końca tego roku tylko tyle ile w zeszłym to byłoby 61-34+58=85 mln zł. To daje szansę na kilka mln zysku netto w tym roku. Dlatego też od obecnej ceny widzę potencjał.

i jeszcze przy okazji update portfela:
sprzedałem trochę kontraktów na CD Red, średnia gdzieś w okolicach 15,5 zł. Nominalnie stanowią one 6% portfela. Liczę, że przesunięcie premimery będzie pretekstem do mocniejszej przeceny, na początek w rejony poprzedniego dołka 13 zł.

Dersu132
0
Wpisów: 14
Wysłane: 31 marca 2014 22:19:22
Tesgas znalazł się na liście 19 spółek polecanych na kwiecień przez DM IDM. W ogóle kwiecień zapowiada się obiecująco. Może pora pójść na całość? Tak w ogóle to miałem zapytać o Atrem, bo spadł do wspomnianych przez Ciebie 7 złotych i rano na tle rynku wyglądał kiepsko, ale teraz wieczorem widzę, że już nie ma o co pytać - dzisiejsza świeczka mnie oświeciła. Pozdrawiam.
Edytowany: 31 marca 2014 22:26

Dersu132
0
Wysłane: 1 kwietnia 2014 10:45:16
No i znowu bingo. Kolejny świetny wybór spółki kolegi mrk! Tesgas prawdopodobnie wybija się dziś z trendu bocznego przy ładnych obrotach (rano +700% średnich obrotów dziennych). Spółkę umieściła w swoim portfelu (Milion w portfelu) Sylwia Jaśkiewicz, ale to akurat nic dziwnego, bo to przecież ten sam Dom Maklerski - IDM. 5% w tym nowym portfelu to Tesgas. Inne spółki też wyglądają zachęcająco np. Medicalgorithmics (MACD daje właśnie sygnał zakupu)...

mrk
17
Wysłane: 2 kwietnia 2014 23:39:54
Pójścia na całość w tej chwili nie rozważam. Raz, że cały czas nie jestem nastawiony byczo do rynku, chociaż przez to nastawienie ucieka mi na razie szansa do zarobku, bo rynek jakoś tam powoli sobie rośnie, a dwa to nie mam obecnie kompletnie czasu żeby poszukać nowych spółek do portfela.

Co do Tesgazu to faktycznie ostatnie dni były udane. Wczoraj wyszło pozytywne reko od WBK, co kurs przywitał luką startu. Obcnie wykres wygląda nieźle i osobiście też podobnie jak wbk celuję w okolice 8 zeta.
Atrem - na razie wstrzymałem się z zakupami, poczekam na wyklarowanie sytuacji technicznej. Wydaje mi się jednak, że cena 7 zł jest w perspektywie kliku miesięcy atrakcyjna. Spółka ma bardzo zdrowy bilans i szansę na kilka milionów zysku w tym roku.

W weekend postaram się zamieścić podsumowanie marca, który nawiasem mówią był dosyć kiepski.
Tak jak pisałem nic nowego do portfela w ostatnich czasach nie szukałem, skupiam się na tym co mam i dziś dobrałem trochę akcji Eko Exportu - zaczyna moim zdaniem wyglądać coraz lepiej. Mam już w nim 20% portfela w średniej 40,67 zł. Na razie najbliższa przeszkoda to 42 zł.

Kinvest
0
Wpisów: 37
Wysłane: 3 kwietnia 2014 12:42:50
A ja sprzedałem wczoraj BRS po 5,22 więc odrobiona została większa część strat, ale przyznam, że liczyłem na większy wzrost.
Treść powyższej analizy jest tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

mrk
17
Wysłane: 5 kwietnia 2014 21:57:52
Podsumowanie marca:

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Minus 5 procent najlepiej nie wygląda, ale właściwie marzec nie zakończył się najgorzej jeśli weźmie się pod uwagę, że w najniższym punkcie 14 marca portfel tracił 13 procent.
To chyba ostatni raz kiedy używam swig80, czy tam obecnie mis80 jako benchmarku. Wg stooqa wszystkie spółki mają w nim teraz jednakową wagę równą 1/80, a według GPW wagi są zależne od kapitalizacji, ale np Mabionowi i AC Autogaz GPW przypisuje miliard zł kapitalizacji Think . Dlatego ten indeks jest już dla mnie niemiarodajny.
Obecnie dalej preferuję gotówkę i trzymam tylko 50-60% w akcjach. Dodatkowo dochodzi eSka na akcjach CDRed na wypadek spadków, która stanowi nominalnie 6% portfela z potencjałem na zwiększenie w przypadku korzystnego zachowania kursu..
Edytowany: 5 kwietnia 2014 22:02

mrk
17
Wysłane: 16 kwietnia 2014 22:27:39
Mały update. Od ostatniego wpisu wykonałem małe ruchy na papierach w obrębie portfela.
Po pierwsze zredukowałem Trans Polonię o 1/4 stanu, średnio po 6,86 co dało mi +2,8%. Słabo jak na tak długi okres inwestycji.
Po drugie zwiększyłem nieco Tesgas do 8% portfela. Trochę się pospieszyłem, bo kupowałem po 5,2 przez co średnia podskoczyła mi do 4,8 zł.
Dziś natomiast odkupiłem część kontraktów na CDR sprzedanych po 15,5 zł, bo pojawiła się płynność, co niestety przy kontraktach na akcje nie jest regułą.

Poza tym przyglądam się dwóm spółkom pod zagranie krótkoterminowe i techniczne odbicie - Groclinowi i 4fun Media.

mrk
17
Wysłane: 27 kwietnia 2014 21:31:38
Witam po małej przerwie. Zaraz po świętach podjąłem decyzję o dalszej wyprzedaży portfela i ten plan wcielałem w życie w minionym tygodniu. Także niewykluczone, że spadki mają się ku końcowi i lada moment wzrostyAngel . Postanowiłem wywalić wszystko oprócz Boś, Elemental i Eko oraz cały czas mam małego shorta na kontraktach na Cdred.
Sprzedany Tesgas średnio po 5,12 co przy średniej cenie kupna 4,8 dało +6,7%. Niepotrzebnie uśredniałem niedawno po 5,20 zł.
Sprzedane 90% pakietu Transpolonii. Została resztka, którą wywalę przy najbliższej okazji. Średnia cena sprzedaży zapowiada się w w przedziale 6,7-6,8 więc transakcja niestety na zero.
Taki sam los czeka Atrem, ale tutaj jeszcze się wstrzymuję, bo wydaje mi się, że niedługo uda mi się to zrobić drożej.
Zredukowałem nawet o kilkanaście procent Eko, bo również słabo się zachowuje i całkiem prawdopodobny jest test 35 zł, gdzie mógłbym odkupić sprzedany pakiet.

Zerkam na kilka spółek w celu szybkiej gry po odbicie. Między innymi wcześniej wspomniane Groclin i 4fun media.
Edytowany: 27 kwietnia 2014 21:32

kostek-mundek
1
Wpisów: 307
Wysłane: 29 kwietnia 2014 19:45:48
Trans Polonię sprzedajesz tuz przed ogłoszeniem wyników za 1 kw (15.05) a będą chyba bardzo dobre - duży wzrost sprzedaży, szansa na utrzymanie rentowności z końcówki zeszłego roku. Poza tym dziwne zabawy jedną akcją po lewej dają do myślenia. Zobaczymy co dalej.

mrk
17
Wysłane: 30 kwietnia 2014 19:30:13
Możesz mieć rację, że wyniki będą niezłe. Trochę nawet o tym myślałem, ale zabrakło mi już cierpliwości do tej spółki. No i ta płynność, dziury czasami takie, że spread wynosi 8%.
Nie zgadzam się natomiast, że ta sprzedaż jednej akcji miałaby cokolwiek znaczyć, bo jest tak już od bardzo dawna niezależnie czy kurs wynosił 7, 8 czy 6 zeta.

Tymczasem w portfelu pojawiły się u mnie dwie nowy spółki, z czego jedna jak na mnie egzotyczna, bo z NC. Mowa o Kopahaus. Głównie brałem wczoraj w średniej 0,31 zł po dobrym porannym info. Po sesji spłynęło kolejne. Zresztą ta spółka mignęła mi już wcześniej. Jest dobrym przykładem, co się dzieje kiedy duży gracz chce wyjść ze swojego pakietu na NC - końcówka lutego i minus 60% w jedną sesję. Myślę, że wyszło to na dobre, bo od tamtego czasu akcje zyskały całkiem przyzwoitą płynność, a jak widać po komunikatach działalność operacyjna idzie osobnym torem - całkiem dobrze, w dodatku C/Z równe 6.
Pakiet stosunkowo mały, 7% portfela, bo jednak to Newconnect.

Drugiej spółce już dałem wyraz zainteresowania na wątku konkursowym - jest to SMT.
Spółka też dosyć tania, dynamicznie rosnąca i możliwe, że po korekcie.
Całkiem ciekawe spółki zależne, szczególnie iAlbatros.
Udział również 7% portfela.

Sprzedałem też resztkę Transpolonii, na któymś z fixingów. Ostatecznie średnia cena sprzedaży to 6,78 zł i +1,6% zysku - marnie.

W weekend stworzę podsumowanie portfela. Z jego perspektywy był to dosyć nudny miesiąc wynik w okolicach zera.

mrk
17
Wysłane: 4 maja 2014 20:31:23
Podsumowanie kwietnia:

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Kwiecień nie przyniósł, większych zmian dla wyniku portfela. Obecnie 50% to akcje, a 50% gotówka. Dodatkowo dochodzi pozycja krótka w kontraktach na CDRed, która zmniejsza jeszcze bardziej ekspozycję na wzrosty.

Na rynku nadal trwa korekta. Patrząc na dłuższy wykres, na przykład ostatnie 3 lata, na wykresach wciąż nie dzieje się nic niepokojącego. Zwyczajna korekta po solidnym kilkudziesięcioprocentowym wzroście. Właściwie uwzględniając takie czynniki jak praktyczna likwidacja OFE, wyhamowanie napływów do TFI, czy wojna na Ukrainie to patrząc na wykresy trzyletnie można powiedzieć,że Wig, wig50 czy wig250 trzymają się całkiem nieźle.
Z drugiej strony na ten moment nie wiem co mogłoby nas pociągnąć do góry. Na naszym rynku nie robią ostatnio wrażenia ani mocne indeksy zachodnie krajów rozwiniętych, ani poprawiający się wyraźnie sentyment do emerging markets. A co jeżeli np w USA zaczną się spadki? Jest to coraz bardziej prawdopodobne biorąc pod uwagę, że nie było tam porządnej korekty od 2011 roku, a s&p500 zyskał jakieś 80%. Uwzględniając to wszystko na razie wciąż spodziewam się utrzymania obecnych tendencji, czyli szeroki boczniak, może lekko spadkowy. Dlatego na razie tylko 50% w akcjach.
Edytowany: 4 maja 2014 20:35

flesz
flesz PREMIUM
15
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 588
Wysłane: 6 maja 2014 17:07:11
hej.

masz jeszcze ten KOPAHAUS??

dziś mocny spadek, na innym forum pojawiają się plotki że firma ma problemy, co potwierdza poniższy link.

www.licytacje.komornik.pl/Noti...

Cytat:
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Myśliborzu Monika Sawicka-Kostiuczuk na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 17-06-2014 o godz. 10:00 pod adresem: Sąd Rejonowy w Myśliborzu VI Zamiejscowy Wydział Cywilny z siedzibą w Choszcznie, Ul. Wolności 14, 73-200 Choszczno, pokój 3, odbędzie się pierwsza licytacja nieruchomości należącej do dłużnika: Korporacja Budowlana Kopahaus SA z siedzibą w Barlinku, położonej przy , 73-260 Pełczyce, dla której Sąd Rejonowy w Myśliborzu X Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Choszcznie prowadzi księgę wieczystą o numerze Sz1C/00004103/7.

Suma oszacowania wynosi 7 275 133,31 zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 5 456 349,98 zł.

mrk
17
Wysłane: 7 maja 2014 08:19:01
taak mam, zawiesili mnie na haku jak widać. Kolejny świetny przykład, że to płynność jest problemem a nie zyski.
Muszę się jeszcze zastanowić, co z nią zrobić. Z jednej strony po mocnym spadku może będzie w miarę atrakcyjna w stosunku potencjalnego zysku do ryzyka, ale z drugiej nie ma co hodować strat..
Pokarało mnie za głupotę i chciwość, tyle dobrze że to tylko 7% portfela, mimo wszystko o 7% za dużo.
Edytowany: 7 maja 2014 08:19

flesz
flesz PREMIUM
15
Wysłane: 7 maja 2014 09:35:02
też się dałem zwabić na te niemieckie kontrakty i pozornie dobre wyniki (pozornie, bo wskaźniki płynności sygnaliizowaly ze nie jest ciekawie)

wywaliłem wczoraj natychmiast jak zobaczyłem tą licytację komorniczą. niestety strata (31 -> 28)

flesz
flesz PREMIUM
15
Wysłane: 7 maja 2014 10:20:42
co ciekawe, ogłoszenie o licytacji komorniczej znikło.

dziwne rzeczy dzieja się wokół tej spółki.

Dersu132
0
Wysłane: 7 maja 2014 10:31:17
Tej informacji na stronie komornika nie ma. Zniknęła koło 9:30. Ktoś na forum bankiera pisze: "Dostałem odpowiedź na maila ze spółki, że informacja o licytacji została już usunięta ze strony krajowej rady komorniczej". Dogadali się? Wygląda na to, że zaczynają przeważać kupujący...

mrk
17
Wysłane: 12 maja 2014 08:46:52
Tymczasowo chyba się dogadali, ale kasę trzeba będzie i tak oddać. Ja w zeszłym tygodniu zamknąłem pozycję. Głównie po 27 groszy, część po 26, więc strata około 14%.
Na razie spółkę będę obserwował, jak upora się jakoś z zadłużeniem może być ciekawą opcją.

Dersu132
0
Wysłane: 12 maja 2014 17:42:55
Też w zeszłym tygodniu wyrzuciłem za burtę te papiery, choć nie było w tym żadnej logiki, działałem emocjonalnie. W moim przypadku była to mniejsza część portfela. Jak oceniasz obecną sytuację? Czy spadki na maluchach się pogłębią? Czy nie lepiej się przestawić na wig20? Choćby chociaż na etfwig20 łapać małe zwyżki. Dziś siłę pokazał KGHM dzięki kitajcom. Albo w ogóle wyjść z rynku i lizać rany przez wakacje... Eko export dziś się obronił wcześniej (spadł na 30zł a nie 25zł). Cóż, dobrzy gracze w spadkach widzą okazję, a tacy durnie jak ja tylko straty.

W moim portfelu największą wartość ma teraz Action, który nie powinien zbytnio tracić. Jak myślisz? O dziwo dużo mam też Elementalu, bo dokupiłem po 2,50 i oczywiście zaraz spadło na 2,20. Tesgas - porażka. Wyszedłem z niego SL bez strat gdy MACD dawał sygnał sprzedaj i... w chwili optymizmu, który i Tobie się udzielił (a niezgodnie z moją strategią) odkupiłem taniej ale mniej i teraz siedzę na stracie. Już zapomniałem, że portfel może być aż taki czerwony.

mrk
17
Wysłane: 15 maja 2014 08:31:54
Sorki za trochę spóźnioną odpowiedź. Co do wymienionych spółek:
Elemental - nie jest to w tej chwili moim zdaniem wielka okazja. Gdybym miał tutaj większy pakiet to pewnie dawno bym sprzedał, ale że to tylko 3% portfela i z powodu obecności Enterprise Investors postanowiłem potrzymać na dłuższy okres to stosuję buy and hold.
Sporo zależy od regulacji, celem jest zwiększenie udziału przerobu elektroniki kosztem nisko marżowych metali, gdzie można tylko nabijać przychody. Cierpliwie poczekam na efekty, wiele nie ryzykując.

Tesgas - spółka ma poduszkę w postaci dużej ilości gotówki, więc za nisko nie spadnie. W rejonie 4-4,4 zł może być okazją na jakieś 20% zysku. Niestety ma problem z zarabianiem na tyle dużo żeby się wyrwać z długoletniej konsolidacji. Wcześniej trochę zrewidowałem swoje oczekiwania, co do zysku i przychodów na ten rok - backlog w raporcie rocznym wyglądał obiecująco, ale w tej branży przychody robione są pojedynczymi dużymi kontraktami, więc ekstrapolacja którą kiedyś na wątku poczyniłem może prowadzić do złych wniosków.

Action - tuta za dużo powiedzieć nie mogę, bo się spółką nie interesuję. Jest w korekcie długoterminowego trendu wzrostowego i moim zdaniem nie opłaca się teraz kupować, bo nie wiadomo ile jeszcze może ona potrwać albo się pogłębić. Dla mnie tylko do obserwacji na ten moment.

Jeżeli chodzi o cały rynek to pogląd mam niezmienny. OFE nie kupują już u nas akcji, bo wyniosły się za granicę (gdzieś czytałem że w kwietniu ich saldo zakupów na GPW było koło zera), TFI też, bo nie mają napływów. Kto miałby zatem pociągnąć rynek do wzrostów w segmencie małych i średnich spółek? Spodziewam się szerokiego boczniaka, chociaż aktualnie możliwe jest odbicie, które właściwie zaczęło się dwie sesje temu. Doszliśmy do dołków z marca, które są jednocześnie szczytami z 2011 roku, ale fajerwerków się nie spodziewam.

Mam teraz prawie 50% w akcjach i raczej taką alokację zamierzam utrzymać. Wiadomo jak to w boczniaku niektóre spółki będą rosnąć niektóre spadać, żeby indeks mógł się nie zmienić. Trzeba wybrać te rosnące i to będę próbował robic, ale tylko częścią portfela. Pozostała część poczeka, aż zmieni się moje nastawienie do rynku.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23