pixelg
PEKABEX - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

PEKABEX [PBX]

AKTUALNY KURS: 8,25 zł (-0,60%) 18-10-2019 11:55
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 778
Wysłane: 15 czerwca 2015 21:05:22
Omówienie prospektu emisyjnego i sytuacji finansowej GK Pekabex SA

Pekabex już kiedyś był obecny na polskiej giełdzie, ale nie wytrzymał konkurencji, popadł w tarapaty, a teraz wraca po udanej restrukturyzacji grupy.

Podmiot jest dość specyficzny i nie ma tak naprawdę spółki wprost porównywalnej na warszawskiej giełdzie. Pekabex mimo, że działa w branży budowlanej, to tak naprawdę podstawową działalność stanowi głównie odlewnictwo żelbetowe, czyli produkcja prefabrykatów dla budownictwa. Produkty spółki wytwarzane są głównie przy wznoszeniu obiektów wielkopowierzniowych, gdzie ujawniają się przewagi technologiczne prefabrykatów – np. większe rozpiętości bez konieczności stosowania podpór.

Spółka w części kontraktów jest także głównym wykonawcą, ale jest to działalność jedynie dodatkowa zwiększająca wolumen sprzedaży podstawowej. Przez ten fakt spółki nie można porównywać bezpośrednio z żadną grupą budowlaną notowaną na giełdzie, choćby dlatego, że większość działa także w budownictwie mieszkaniowym, które wykorzystuje tylko konstrukcje monolityczne – w pełni odlewane na placu budowy. Choćby dlatego spółka jest już ciekawa, a to wcale nie koniec!


Ze względu na niesprzyjające warunki klimatyczne, budowy z wykorzystaniem prefabrykatów są popularne w Skandynawii - nie może zatem dziwić, że właśnie w tym kierunku spółka rozwinęła skrzydła. Eksport w ostatnich latach waha się w okolicy ¼ przychodów grupy.


kliknij, aby powiększyć


Spółka w poprzednich latach rozwijała się dość dynamicznie, w dużej mierze przez przejęcia. W 2012r. Pekabex przejął od syndyka masy upadłościowej zakład w Bielsku Białej, natomiast w roku 2014 nabyto CNP (Centrum Nowoczesnej Prefabrykacji). W tym roku do grupy trafiła spółka Kokoszki Prefabrykacja z Gdańsku. W tym miejscu należy dodać, że CNP nabyto od jednego z właścicieli, czyli cena nabycia mogła nie być do końca rynkowa. W prospekcie emisyjnym transakcje kapitałowe z właścicielami wymieniono jako jedno z ryzyk. Tak czy owak zdolności produkcyjne rosną, a co najważniejsze rośnie poziom ich wykorzystania.


kliknij, aby powiększyć


Na przedstawionym powyżej wykresie nie ma jeszcze zdolności produkcyjnych zakładu w Gdańsku, który nota bene otwiera jeszcze mocniej drzwi dla Grupy w kierunku północnym. Kłania się renta geograficzna. Dodatkowo, wygląda na to, że Pekabex w rozwoju geograficznym nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Spółka w marcu podpisała umowę ze stroną trzecią na wyłączne przedstawicielstwo w Kuwejcie. Co prawda nie ma z tego jeszcze żadnych przychodów, ale widać, ze spółka nie zamierza spocząć na laurach. Prorozwojowo wygląda także backlog. Na koniec 2013r. spółka posiadała portfel zamówień w kwocie 92 mln (bez CNP), na koniec 2014r. 140 mln, a na koniec 1 kwartału już 154 mln zł.

Biznes spółki pomimo zmian korporacyjnych wygląda na stabilny. Proszę zwrócić uwagę, że pomimo faktu wzrostu przychodów, Grupie cały czas udaje się utrzymywać podobną marże brutto na sprzedaży – około 16 proc.


kliknij, aby powiększyć


Jak na branże budowlaną jest to wartość dość wysoka. Choć średnia dla sektora budowlanego wynosi 11,3 proc., to jest ciągnięta w górę przez działalność deweloperską niektórych spółek, gdzie marże sięgają nawet 30 proc. Lider branży – Budimex, który także ma dywizję deweloperską posiada marżę zysku brutto na sprzedaży na poziomie 8,17 proc. i 4,87 procenta rentowności operacyjnej. Marża specjalistycznych Trakcji, czy Tesgasu oscyluje wokół 12-13 proc. na poziomie zysku brutto i nie przekracza 6 proc. na poziomie operacyjnym.

Wyższa rentowność Pekabexu to w dużej mierze efekt integracji pionowej i skracania łańcucha dostaw. Wydaje się, że w modelu biznesowym najbliżej spółce do podmiotów budowlanych, które same produkują konstrukcje stalowe (Pekabex z nimi do pewnego stopnia konkuruje). Do tego grona należy zaliczyć upadły Polimex, a także Vistal Gdynia (17,3 proc. marży ZBNS, 8 proc. marży EBIT) i Projprzem (21,8 proc. marży ZBNS, strata operacyjna).

Wynik operacyjny Pekabexu za ostatnie 12 miesięcy wynosi prawie 23 mln (6,4 proc. marży) i nie wynika ze zdarzeń jednorazowych. W 2014r. EBIT wyniósł 19,8 mln zł, co dało rentowność operacyjną równą 6 proc., natomiast rok wcześniej 18,9 mln przy dokładnie takiej samej rentowności.

Patrząc jedynie na główne tendencje w rachunku wyników, biznes wygląda na bardzo stabilny jeśli chodzi o planowanie. Trochę pomaga w tym kontraktowanie części surowców w cenach stałych, ale jeśli zerkniemy nieco głębiej – do rachunku segmentowego, to widać, że pod powierzchnia zachodzą dość istotne procesy.


kliknij, aby powiększyć


W ostatnich latach znaczący regres rentowności zalicza segment usług budowlanych, natomiast mocno poprawia marżę segment „działalność pozostała”. W najważniejszym, podstawowym i największym segmencie, czyli prefabrykacji rentowność powolutku, systematycznie wzrasta. Być może spadek narzutu na usługach obcych w kontraktach budowlanych wynika z wysokiej konkurencji w sektorze, przez co spółka musi rezygnować z marży generalnego wykonawstwa, aby uplasować na rynku większą ilość produkowanych prefabrykatów. Z drugiej strony wydaje się, że akurat w tej chwili buduje się całkiem sporo jeśli chodzi o projekty kubaturowe. Podaż nowej powierzchni biurowej należy do rekordowych, a dość dynamicznie rośnie także segment nieruchomości magazynowo-logistycznych. Z not do sprawozdania wynika, że część kontraktów budowlanych jest stratna, co także dało efekt na wynik segmentu budownictwa.

Na poziomie netto spółka w 2014r. zaraportowała niecałe 16 mln, natomiast za ostatnie 12 miesięcy mamy już zysk powyżej 18 mln zł. Wyniki jednak to nie wszystko, bo wszyscy pamiętamy serię spektakularnych upadłości w branży budowlanej związaną z utratą płynności. W przypadku Pekabexu zyski są jednak „zdrowe”, bo pokryte przepływami operacyjnymi. We wszystkich latach, za które dane finansowe zostały upublicznione spółka pokazywała dodatni Cash Flow operacyjny. Oczywiście mogłoby być lepiej w szczególności w ostatnim okresie, bo jednak przepływy są istotnie niższe od raportowanej EBITDA.


kliknij, aby powiększyć


Być może ma to związek ze wzrostem udziału kontraktów w których spółka jest generalnym wykonawcą i raportuje przychody według MSR11 – kontraktów długoterminowych, czyli jeszcze przed fakturowaniem.

Dług netto spółki jest ujemny – spółka ma więcej gotówki niż kredytów. Zobowiązania krótkoterminowe są niższe niż aktywa obrotowe, a wskaźnik płynności drugiego stopnia jest wyższy od jedności. Poziom zadłużenia ogólnego nie jest wysoki – 47 proc., ale jego struktura jest dość niekorzystna. Jak na debiutanta przystało kondycja finansowa spółki jest dobra, mimo że większość zobowiązań ma charakter krótkoterminowy.

Spółka nie podała ceny maksymalnej akcji, ale z oczekiwanych wpływów możemy oszacować, że wynosi ona około 6 zł na akcję. Daje to wycenę biznesu przed emisją na kwotę 127 mln zł, czyli poniżej wartości księgowej – 135 mln zł. Ważniejsza jest jednak wycena dochodowa, choćby ze względu na wykonywane w przeszłości transakcje z właścicielami. Przy raportowanym zysku w kwocie 18 mln i koszcie kapitału na poziomie 11 proc (wysoki ze względu na znikomy udział kredytów)dostalibyśmy wartość spółki na poziomie 165 mln zł., a więc z premią do ceny emisyjnej.

Z drugiej strony spółka posiada także parę specyficznych ryzyk, które w koszcie kapitału nie zostały ujęte. W grupie działają związki zawodowe, co oczywiście jest związane z historią spółki – wcześniej działała jako podmiot państwowy. To jednak nie wszystko. Jedna ze spółek zależnych jest stroną postępowania administracyjnego ws. maksymalnego poziomu dopuszczalnego hałasu emitowanego przez zakład w Poznaniu. W razie utrzymania niekorzystnej dla spółki decyzji, Pekabex będzie zmuszony ponieść spore wydatki na modernizację. W przypadku przekroczenia poziomu grozi mu nawet zamknięcie zakładu.

Pekabex jest spółką ponadprzeciętnie rentowną, nisko zadłużoną posiadającą możliwości dalszego wzrostu i poprawy wyników. Potencjalne wyższe zyski drzemią w jeszcze większym wykorzystaniu mocy produkcyjnych, a także zmniejszeniu kosztów transportu produkcji przeznaczonej na eksport do Skandynawii. W tym kontekście zupełnie zrozumiałe jest nabycie podmiotu zlokalizowanego w Gdańsku. Wyniki spółki wyglądają na zdrowe, spółka ma charakter wzrostowy, a oczekiwania cenowe dotychczasowych właścicieli nie wydają się być mocno wygórowane. Niestety Pekabex nie zamierza rozpieszczać inwestorów dywidendą. Zarząd spółki planuje dla inwestorów przeznaczać jedynie około 15 proc. zysku netto.


EDIT: Ostateczna cena akcji wynosi 10 zł za sztukę, co daje wycenę dochodową biznesu Pekabexu przed emisją na poziomie 212 mln zł, wobec 165 mln zł wartości wewnętrznej (renta wieczysta dyskontowana stopą 11 proc.). Podobnie o 40 proc. stopniała stopa dywidendy, która i tak nie była silną stroną spółki. Oferta nowych walorów zmniejszyła się do 3 mln akcji. Niestety, atrakcyjność oferty mocno spadła.Symulacja parametrów oferty dostępna jest pod poniższym linkiem:
www.stockwatch.pl/ipo/poznaska...
Edytowany: 28 lipca 2015 01:06

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 437
Wysłane: 2 października 2015 16:17:15 przy kursie: 10,50 zł
Wczoraj spółka poinformowała o kontrakcie na 146 mln zł na budowę hal w Kuwejcie , trzy dni wcześniej o kontrakcie na 17 mln zł , świeża rekomendacja +27% , rekordowy porfel w historii ......niewiarygodne że kurs ani drgnie Think
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 437
Wysłane: 14 października 2015 13:07:33
Wygląda na to że przejęcie Ergonu to już formalność , mamy zgodę UOKIKu na fuzje, wg wyliczeń DM Vestor wycena po przejęciu wzrośnie do 15,2 zł za akcję , dla mnie bardziej interesujący jest fakt że moce produkcyjne Pekabeksu wzrosną o 40 % kosztem 45 mln zł przy dotychczasowej kapitalizacji ok 260 mln zł ....wydaje się że robią świetny interes a dodatkowo zakład w okolicach Warszawy po Gdańsku, Bielsku Białej i Poznaniu doskonale zwiększa geograficzny zasięg działalności firmy.
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!


Washington Irving
Dołączył: 2014-04-10
Wpisów: 165
Wysłane: 25 października 2015 20:57:40 przy kursie: 11,62 zł
Przejęcie Ergon, według szacunków Vestor DM ma się odbyć na wskaźniku EV/EBITDA'17 4.0

link do rekomendacji

Przy cenie 10.5 kiedy V. wydawał rekomendację, Pekabex był wyceniany na 5.2 EV/EBITDA '17 (obecnie kurs to 11.62). Biorąc założenia Vestor za dobrą monetę, kurs powinien odzwierciedlić przejęcie korzystnie (spółki kupuje taniej aktywa niż jest notowana - gdyby rentowność biznesu Ergon była podobna do rentowności Pekabex, to w zasadzie jest to czysty arbitraż).

link do informacji o zgodniez UOKiK
Edytowany: 25 października 2015 20:59

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 437
Wysłane: 30 października 2015 14:44:35 przy kursie: 11,80 zł
Wydaje się że może być jedynie lepiej , jeżeli Pekabx wykorzysta skokowy wzrost mocy produkcyjnych to zysk już za 2016 rok może być znacznie wyższy niż prognozuje to Vestor w swej rekomendacji . Zobaczymy czy po przejęciu Ergonu posypią się kontrakty i jak będą duże, na razie jest bardzo dobrze .
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 437
Wysłane: 16 stycznia 2016 09:22:06 przy kursie: 10,62 zł
Przejęcie sfinalizowane , nowa rekomendacja ....szkoda że otoczenie nie sprzyja

www.parkiet.com/artykul/9,1458...

,,.....w tym roku przychody grupy wyniosą prawie 477 mln zł, czyli o 35 proc. więcej, niż grupa powinna pokazać za ubiegły rok. Prognoza zakłada wzrost EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) o 32 proc., do 39,5 mln zł. Skonsolidowany zysk netto ma wzrosnąć o blisko 34 proc., do 24,2 mln zł. ,,
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 437
Wysłane: 1 lutego 2016 10:41:00 przy kursie: 9,20 zł
Może ktoś się orienuje jak są rozliczane takie kontrakty jak ten o którym mowa w komunikacie z dnia 01.10.2015 na budowę hal w Kuwejcie ? Kontrakt opiewa na 146 mln zł ( 11.643.961 dinarów kuwejckich ) , tyle że od tego momentu dinar mocno podrożał , wg moich wyliczeń kontrakt jest dziasiaj wart o 10 mln zł więcej . Czy ta różnica będzie dodatkowym zyskiem dla Pekabexu ?
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 778
Wysłane: 1 lutego 2016 22:39:18 przy kursie: 9,20 zł
To zależy, ale w dużej mierze pewnie tak. Generalnie fakturę wystawia się po zakończeniu robót (albo ich części ściśle określonych w kontrakcie) i potem zgodnie z terminem płatności następuje przelew. W najprostszym przypadku mamy roboty i fakturę oraz płatność na końcu. Wtedy oczywiście wzrost kursu wpłynąłby pozytywnie. Częściej jednak fakturuje się i przyjmuje płatności na podstawie robót częściowych. Czasem takie prace są zaliczkowane i wtedy wartość umowy w pieniądzu zależy od terminu wpływu zaliczki względem zachowania kursu.

cegielka
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 203
Wysłane: 29 listopada 2018 02:40:40 przy kursie: 12,70 zł
Wyniki potęga, to musi robić wrażenie... A przy takich wskaźnikach to wycena akcji powyżej 20 zł nie powinna nikogo dziwić.

c/z przy dzisiejszej wycenie = 6,2
ROE powyżej 20
ROA ponad 10

Wyniki samego 3-go kw 2018r.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 254,47 mln zł w III kw. 2018 r. wobec 162,43 mln zł rok wcześniej.
Zysk operacyjny w III kw. wyniósł 20,99 mln zł wobec 9,34 mln zł zysku rok wcześniej.
Firma wypracowała w tym czasie 18 mln zł zysku netto wobec 7,24 mln zł przed rokiem

Robi wrażenie.

Narastająco. 1-3 kw 2018r.

Przychody ze sprzedaży w wysokości 646,06 mln zł w porównaniu z 444,27 mln zł rok wcześniej.
Skonsolidowany poziom EBITDA sięgnął narastająco po trzech kwartałach 63,9 mln zł, o 96,1% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Wartość skonsolidowanego zysku z działalności operacyjnej grupy kapitałowej narastająco wyniosła 53,3 mln zł i była wyższa o 132,8% w porównaniu do trzech kwartałów 2017 r. (22,9 mln zł).
W I-III kw. 2018 r. spółka miała 40,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 16,62 mln zł zysku rok wcześniej, przy

Wyniki petarda.

sebosoft
Dołączył: 2011-11-30
Wpisów: 17
Wysłane: 29 listopada 2018 20:09:23 przy kursie: 12,60 zł
Rzeczywiście ładnie to wygląda, do tego technicznie blisko historycznego szczytu i wybicia z 3 letnich wahań. Ale póki co, ktoś korzysta z obrotów i sprzedaje na oporze.


cegielka
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 203
Wysłane: 30 listopada 2018 05:08:19 przy kursie: 12,60 zł
PEKABEX to bardzo stabilnie i bezpiecznie się rozwija, wystarczy spojrzeć na skonsolidowane wyniki roczne.

W dobie bardzo wysokich kosztów pracowniczych to nowoczesne konstrukcje prefabrykowane dają wartość dodaną, co widać w zyskach rocznych i bardzo wysokiej, powtarzalnej rentowności. Rentowność PEKABEXU jest bardzo wysoka od wielu lat. Są bardzo nowocześni. W Polsce to PEKABEX przeciera szlaki jeśli chodzi o duże moduły sprężone (długość ponad 100 m i waga ponad 100 ton) i to PEKABEX wyznacza standardy w dziedzinach betonu sprężonego i strunobetonu.

Myślę, że inwestorzy patrzą na PEKABEX przez pryzmat trochę siermiężnego żelbetu... a tu Panie nowoczesność, nowoczesność, nowoczesność (klasyk mawiał zmiany, zmiany, zmiany).

cegielka
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 203
Wysłane: 13 grudnia 2018 05:18:37 przy kursie: 13,10 zł
sebosoft napisał(a):
Rzeczywiście ładnie to wygląda, do tego technicznie blisko historycznego szczytu i wybicia z 3 letnich wahań. Ale póki co, ktoś korzysta z obrotów i sprzedaje na oporze.


Najwyższa pora zakończyć ten 3 letni zakres w poziomach między 9 i 13 zł. Jak przebijemy historyczny szczyt (kilka sesji temu naruszyliśmy 13,6) to technicznie wchodzimy w hossę... Napiszę drukowanymi (bo to słowo zapomniane na naszym rynku kapitałowym - HOSSA na PEKABEX puka do drzwi.

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 320
Wysłane: 27 grudnia 2018 11:29:39 przy kursie: 12,70 zł
Niech się zyskowne mury pną do góry - omówienie sprawozdania finansowego GK Pekabex po 3 kw. 2018 r.

Ostatnia analiza wyników finansowych Pekabex była przeprowadzona ponad 3 lata temu. Czas zatem na odświeżenie informacji o spółce i przeanalizowanie jej wyników. Dla przypomnienia dodam, że spółka jest wiodącym wytwórcą prefabrykowanych konstrukcji w Polsce, które wytwarza w 4 krajowych fabrykach. Prefabrykacja to wytwarzanie dużych elementów budowlanych sposobem przemysłowym w halach fabrycznych, poza miejscem budowy. Elementy te są następnie transportowane na plac budowy, gdzie są odpowiednio montowane w większą całość. Taki sposób produkcji i montażu w naturalnym sposób może przekładać się na konkurencyjne ceny oraz krótszy montaż niż przy tradycyjnym sposobie budowy. Produkty prefabrykowane sprzedawane przez Pekabex używane są m. in. w budowie hal produkcyjnych, magazynów, obiektów handlowych, mostów, tuneli czy również obiektów mieszkaniowych.

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 27-12-2019 11:29:39.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 28635)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 7 maja 2019 19:11

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 320
Wysłane: 8 stycznia 2019 20:42:49 przy kursie: 12,40 zł
Spółka zaraportowała produkcję w tys. m3 za grudzień 2018.Podczas ostatniej analizy napisałem "Zwracam uwagę, że ostatnio zaraportowaną produkcję gdzie dwa ostatnie miesiące (październik-listopad) wykazały ujemną dynamikę. Czy jest to chwilowy przestój i po prostu efekty wysokiej bazy czwartego kwartału 2017 roku czy jednak coś więcej tego nie wiemy i musimy poczekać na kolejne dane oraz ich przełożenie na sprzedaż i zyskowność w czwartym kwartale."

Spółka w dniu wczorajszym (07/01/2019) podała, ze "...łączna wielkość produkcji w zakładach należących do grupy kapitałowej Emitenta w grudniu 2018 roku wyniosła 7 673 m3." Zobaczmy jak wygląda w takim razie produkcja w porównaniu r/r.


kliknij, aby powiększyć


Niestety jak widać na powyższym wykresie, jest to czwarty z kolei miesiąc ze spadkiem produkcji, co oczywiście nie może nastrajać optymistycznie co do przewidywań jeśli chodzi o wyniki czwartego kwartału 2018 roku. W chwili obecnej nie znamy powodów tak niskiej produkcji, w szczególności w grudniu gdzie r/r była ona niższa aż o 38,1 proc. Trudno jednak być dużym optymistą jeśli chodzi o wyniki czwartego kwartału, skoro produkcja w ostatnim kwartale spadła r/r prawie o 20 proc. Dodatkowo gdy porównamy produkcję z poprzednim (trzecim) kwartałem 2018 roku to również widzimy spadek na poziomie prawie 25 proc.

Przy analizowaniu tych wartości pamiętać należy oczywiście, że produkcja to jedno a sprzedaż i osiągana marża to drugie i nie zawsze te dwie rzeczy muszą iść ze sobą w parze. Warto jednak mieć z tyłu głowy ten spadek produkcji i poczekać na wytłumaczenia spółki w tym temacie.
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

griego
griego PREMIUM
Dołączył: 2010-02-01
Wpisów: 5
Wysłane: 24 kwietnia 2019 19:30:26 przy kursie: 9,95 zł
Wie ktoś może czym są spowodowane ostatnie spadki na walorze?

mindek
Dołączył: 2009-09-03
Wpisów: 1 043
Wysłane: 24 kwietnia 2019 23:02:50 przy kursie: 9,95 zł
Wiele spółek łapie nowe dołki, powiazalbym to z wykładami z tfi.

Jeżeli miałbym powiązać że spółką to planowana inwestycja w DE a kosztem dla inwestorów może być brak dywidend.

cegielka
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 203
Wysłane: 25 kwietnia 2019 04:34:43 przy kursie: 9,95 zł
Sądzę, że dywidendę tutaj zobaczymy. PEKABEX przeznacza co roku do 20 % zysku na dywidendę czyli stopa dywidendy powinna być miedzy 3,5 % do 4 %.
To był świetny rok dla PEKABEXU, niestety pierwszy kwartał będzie słabszy, przesunięcia zleceń. Kto ma pytania niech pisze do spółki, odpowiadają dosyć szybko.

Co do spadków, to pewnie któryś z TFI sprzedaje, mają wypłaty i skracają pozycję... Ale dzięki temu można kupić dobre spółki w świetnej cenie.
Historia zysku, ROE i ROA robią wrażenie. PEKABEX to dobra, niezadłużona i bardzo zyskowna spółka.

cegielka
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 203
Wysłane: 27 maja 2019 03:01:28 przy kursie: 9,30 zł
Mamy wyniki za 1 kwartał 2019r. Szalona rentowność 2018 była nie do utrzymania, jednak nadal kasa płynie do spółki bardzo szerokim strumieniem...

Przychody ze sprzedaży w I kwartale 2019 roku wzrosły o 10% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku i wyniosły 181 mln zł. Wartość skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej osiągnięta w I kwartale 2019 roku wyniosła 6,8 mln zł i była niższa o 31% w porównaniu z I kwartałem roku 2018 (9,9 mln zł). Wypracowany skonsolidowany poziom EBITDA wyniósł 12,4 mln zł, co oznacza spadek o 26% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Czasami z dalszej perspektywy rozwój spółki widać lepiej.
W stosunku do I kwartału 2017 roku wynik netto Grupy Pekabex jest wyższy o 2 718 tys. zł, co oznacza wzrost o 66%.”
pekabex.pl/pl/relacje-inwestor...

Spółka się rozwija, chociaż patrząc na kurs i wykres to można odnieść odwrotne wrażenie.
Jak na branżę budowlaną ROE i ROA robią wrażenie, coroczna dywidenda także jest standardem (mogła by być % wyższa z zysku) ale skoro mają zostać europejskim zawodnikiem to na tą chwilę niech tak będzie. Wskaźnikowo podaje za SW, c/z = 4,4 i c/zo = 1,8 czyli taniocha.

In minus to raportowana mniejsza wielkość produkcji w m3 rok do roku. Jednak ilość m3 zależy od tego co wdanym momencie Grupa realizuje / produkuje, m3 produktu wysoko przetworzonego... Spółka raportuję tę wielkość co miesiąc, podobno ma być lepiej.
Edytowany: 27 maja 2019 03:11

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 320
Wysłane: 5 czerwca 2019 19:15:07 przy kursie: 9,80 zł
Prefabrykacja szansą, koszty wyzwaniem, dywidenda nadzieją - omówienie sprawozdania finansowego Pekabeksu po 1 kw. 2019 r.

Ostatnia analiza wyników finansowych Pekabex dotyczyła 3 kwartału 2018 roku. W tamtym momencie spółka notowała rekordowe wyniki, choć informacje na temat spadającej produkcji mogły budzić pewien niepokój.
Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 04-06-2020 19:15:7.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 21192)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 6 czerwca 2019 12:21

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,511 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d