pixelg
CORMAY - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

CORMAY [CRM]

AKTUALNY KURS: 1,228 zł (+2,68%) 22-06-2021 12:40
scoobik
0
Dołączył: 2009-11-09
Wpisów: 49
Wysłane: 10 maja 2011 09:47:50 przy kursie: 16,39 zł
A czy nie uważasz ze jeszcze jest szansa na odbicie się od fioletowej linii ograniczenia?
Dziś spadliśmy poniżej tej linii by następnie wrócić ...

pop
0
Dołączył: 2008-12-30
Wpisów: 3 427
Wysłane: 10 maja 2011 09:56:25 przy kursie: 16,39 zł
Jeśli dziś byłaby trzecia czarna świeca,to chyba będzie formacja trzech czarnych kruków...
Sorry,ale cały czas mi tu coś nie gra z tą super-informacją,dlaczego ktoś z grubym portfelem się wysypał,skoro "spółka ma zarobić miliardy",przecież to nielogiczne...Think

Zacny
0
Dołączył: 2010-09-19
Wpisów: 23
Wysłane: 10 maja 2011 10:20:59 przy kursie: 16,39 zł
Wydaje mi sie, że to PKO OFE pozbywa sie aktualnie akcji, poniżej 5% zeszli 4 listopada, a od tego czasu nie widać było jakichś większych transakcji. Kiedy nie wykorzystać takiej informacji, jaka sie ostatnio pojawila, do pozbycia sie papierów, jak nie teraz. Przy zwiększonych obrotach nie ryzyuja tąpnięcia kuru o kilkadziesiąt procent.
Jeżeli jest to ktoś inny, a patrząc na strukture akcjonariatu to nie mam pojęcia kto to mógłby byc, to dowiemy się o tym na dniach.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 654
Wysłane: 10 maja 2011 13:33:38 przy kursie: 16,39 zł
Tak się zastanowiłem co to mogłoby mierzyć i mieć naprawdę rewolucyjny charakter. Przyszło mi do głowy, że mogłoby być to np. pomiar CRP z natychmiastowym wynikiem. Dlaczego? Ano, dlatego, że powszechnie nadal niestety choroby wirusowe często leczy się antybiotykami, przez co bakterie mutują i uzyskują odporność na coraz więcej leków. W większych ośrodkach coraz częściej przed zastosowaniem takiego leku robi się właśnie badania krwi. Podwyższone CRP przy infekcji wskazuje na bakterię tak w skrócie, ale trzeba czekać na wynik parę godzin i znów pokazać wynik lekarzowi, lub choć sknsultować go telefonicznie. Jeśli urządzenie mogłoby mierzyć np CRP, wtedy potencjalnie wielkość rynku to ilość lekarzy medycyny rodzinnej :)

gilbertus
0
Dołączył: 2010-01-03
Wpisów: 4
Wysłane: 14 maja 2011 10:55:40 przy kursie: 16,65 zł
Witam wszystkich
Wczoraj Prezes Tuora udzielił wywiadu dla PAP:
www.gpwinfostrefa.pl/palio/htm...

Natomiast na stronie Wirtualnej Polski pojawiły się prognozy odnośnie zysku i przychodów.
Zysk wg PZ Cormay w 2011 ma być większy o 125 procent, a przychodu o 60 procent po przejęciu firmy z Europy Zachodniej pod koniec drugiego kwartału :
gielda.wp.pl/kat,7511,title,Pr...

Zacny
0
Dołączył: 2010-09-19
Wpisów: 23
Wysłane: 14 maja 2011 22:50:44 przy kursie: 16,65 zł
Bardzo dobre wyniki za I kw., szczególnie cieszy dynamiczny wzrost sprzedaży w Brazylii i Indiach.

Kasia Stefanska
0
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 246
Wysłane: 17 maja 2011 19:53:10 przy kursie: 16,17 zł
Omówienie skonsolidowanych wyników CORMAY za 1 kwartał 2011 roku

Cormay jest spółką z bardzo ciekawej branży, która powszechnie może być uznawana za innowacyjną. Nowe technologie w zakresie medycyny i chemii święcą teraz triumfy na międzynarodowych rynkach aniołów biznesu. My taką spółkę mamy na parkiecie, więc nasze emocje również sięgają zenitu. Niestety innowacyjne technologie mają to do siebie, że ich zbyt wczesne ujawnienie może faktycznie działać na szkodę spółki. Ale w przypadku spółki notowanej takie działanie może przyprawiać akcjonariuszy o ból głowy.

Dla planujących czytać sprawozdanie uwaga: kolumny w danych są ustawione niechronologicznie a dane przedstawione bez separatorów tysięcy. Czyta się to fatalnie.

www.stockwatch.pl/gpw/cormay,w... – zapraszam do zapoznania się z wyliczeniem wskaźników. Wszystkie są na czerwono.

Dane finansowe spółki są w mojej ocenie więcej niż zadowalające. Przychody rosną nieprzerwanie od czasu jej powstania. W porównaniu do poprzedniego kwartału mamy wzrost o 29%. Trzeba podkreślić, że tak znaczący wzrost nie jest wynikiem kolejnego przejęcia ale wzrostu organicznego całej grupy. Spółka rośnie więc dzięki własnym działaniom a nie istotnym wydatkom inwestycyjnym. Dodatkowo wygląda na niezależną od czynników makroekonomicznych – w jej liczbach nie do końca widać jakikolwiek kryzys.

W porównaniu do poprzednich kwartałów bardzo ładnie udało się podnieść rentowność operacyjną. W analizowanym kwartale wyniosła ona 21%, podczas gdy w dotychczasowej historii spółki zdarzało jej się przekraczać 10%. Wysoka jest także masa wygenerowanego zysku netto. Wg stanowiska spółki jest to wynikiem działań restrukturyzacyjnych, które szczególnie dotknęły niedawno przejętą genewską Orphee. Jeśli taka tendencja utrzyma się na dłużej, to Cormay poza obiecującą i innowacyjną spółką może okazać się także wysokomarżową. I wtedy okazać się może, że roczne przychody spółki zbliżą się do 80 mln PLN (skoro kwartalnie ma prawie 20).

Ponieważ tabele prezentujące poszczególne segmenty działalności są dość nieczytelne, pozwoliłam sobie przygotować zestawienie najistotniejszych zmian:


kliknij, aby powiększyć


Jak widać z powyższej tabelki w spółce nie nastąpiła istotna zmiana w strukturze sprzedaży. Najważniejsze pozostają branże, w których Cormay czuje się najlepiej od początku swojej działalności. Wzrosty w tych segmentach są największe w całej strukturze sprzedaży grupy.


kliknij, aby powiększyć


W zakresie geograficznych segmentów sprzedaży to cały czas polski rynek zapewnia największy zbyt na produkty Cormay. Na drugim miejscu pozostaje Rosja, która historycznie okazywała się już dla polskich przedsiębiorstw rynkiem trudnym. Dziwi mnie spadek sprzedaży do Chin – tu spółka nie zamieściła niestety wyjaśnienia. Z drugiej strony dzięki szwajcarskiemu przejęciu mamy bardzo dynamiczne wzrosty sprzedaży w Indiach i Brazylii. Ponieważ tylko 16% sprzedaży realizowane jest w walucie sprawozdania, spółka narażona jest na znaczne ryzyko walutowe.

Niestety za wzrostami przychodów nie poszła poprawa w zakresie przepływów pieniężnych. Te z działalności operacyjnej praktycznie od początku funkcjonowania spółki na giełdzie są mizerne bądź nawet ujemne. Spółka co prawda posiada jeszcze nadwyżki z zeszłorocznej emisji ale nie starczą one na długie finansowanie działalności operacyjnej oraz na wydatki inwestycyjne. Tym bardziej, że Cormay realizuje 2 projekty, na które dostał dofinansowanie z UE i które musi częściowo sam sfinansować. Oczekiwałabym od spółki trochę więcej dyscypliny i wykazania poprawy w ściąganiu należności z działalności operacyjnej. Dopiero wtedy poprawiające się przychody będą dla spółki realnie odczuwalne.Rozumiem oczekiwania związane ze zgłaszanym właśnie przez spółkę międzynarodowym patentem na nowe rozwiązanie diagnostyczne. Deklaracje w stylu „utworzenie nowego segmentu rynku w skali światowej poprzez udostępnienie możliwości wykonywania pełnego spektrum badań indywidualnie lub w gabinecie lekarskim (rewolucyjna zmiana w zakresie Point of Care Testing)” rzadko zdarzają się w spółkach notowanych na warszawskim parkiecie. Jest to raczej domena venture capital, więc nieczęsto o tym słyszymy.

Oczekiwania mogą być wielkie, bo widzimy możliwość przejęcia przez Cormay gigantycznego rynku i zmonopolizowania go dzięki patentowi. Obawiam się jednak, że z takimi działaniami wiąże się dość istotne ryzyko inwestycyjne. Przede wszystkim trzeba zainwestować czas i pieniądze w upowszechnienie się urządzenia, a więc de facto edukację rynku i działania sprzedażowe. Przy obecnych informacjach nie jesteśmy w stanie przewidzieć momentu komercjalizacji rozwiązania, czyli efektywnego rozpoczęcia sprzedaży. Do tego momentu projekt będzie pod kreską i dla inwestorów będzie wielką niewiadomą. Czyli albo będziemy mieć case Facebooka albo i nie.

Rozumiem też z drugiej strony niechęć niektórych Forumowiczów do spółki rzucającej takie deklaracje. Bioton się na tym sparzył i zraził do siebie inwestorów na długie lata, dając w ich ocenie deklaracje bez pokrycia. Co Cormay mógłby zrobić, żeby tego uniknąć? Ano przynajmniej podać kwotę już poniesionych na rozwój projektu kosztów. Ze sprawozdań nie jesteśmy w stanie wyłuskać nakładów na nowe wartości niematerialne i prawne w tym zakresie. Przynajmniej wiedzielibyśmy, ile dokładnie nakładów spółka ryzykuje. Zaznaczam, że nie są o wydatki finansowane z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

del-20160301
0
Dołączył: 2010-09-29
Wpisów: 1 491
Wysłane: 20 maja 2011 14:41:22 przy kursie: 14,50 zł
Moim zdaniem za dużo szumu zrobiło się wokół tej spółki. Wszystko było w porządku dopóki prezes nie ogłosił że ma nowy wynalazek. Jak na ironię to zakończyło wzrosty z hukiem. Trend jak już wspomniano został złamany. Patrząc na przegrzane wskaźniki to nie wiadomo gdzie może się zatrzymać. Papier nie ma siły iść w górę i od ostatniej dużej czarnej świecy zaczął się osuwać. Patrząc po pakietach handluje nim drobnica, ona sama nie uniesie tego kursu. Jeśli większy nie włączy odkurzacza to może nastąpić spora korekta. Muszę przyznać że choć nienawidzę zlecenia STOPLOSS to tym razem, jego ustawienie było słuszne. Przynajmniej sen mam spokojny.
Edytowany: 20 maja 2011 14:42

Oswald
0
Dołączył: 2011-05-24
Wpisów: 54
Wysłane: 24 maja 2011 11:29:45 przy kursie: 15,00 zł
Kurs powinien trochę pójść w górę, znalazłem w necie info, że Tuora nie będzie sprzedawał akcji:

Prezes PZ Cormay nie sprzedaje akcji, rozważa ich dokupienie

Obawy o podaż akcji po wprowadzeniu do obrotu walorów serii G są nieuzasadnione.

W piątek, 20 maja 2011 roku, PZ Cormay poinformował o uchwale Zarządu KDPW w sprawie przyjęcia do depozytu 1,736 mln akcji serii G. O wprowadzeniu akcji do obrotu Spółka poinformuje osobnym komunikatem. Piątkowy komunikat wywołał jednak wśród inwestorów falę spekulacji o możliwej podaży akcji, co mogło negatywnie wpłynąć na notowania akcji PZ Cormay. Tymczasem obawy te są bezpodstawne, a cała operacja ma charakter techniczny.

- Akcje te należą do spółki Cormay AG, którą kontroluję. Cormay AG nie sprzedaje i nie zamierza sprzedawać akcji PZ Cormay, gdyż jesteśmy przekonani o niezwykle dobrych perspektywach spółki – mówi Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay.

Do giełdowego obrotu ma wejść 1,736 mln akcji z 4 mln akcji serii G wyemitowanych w listopadzie 2010 roku. Walory serii G w całości objął Cormay AG. Emisja akcji serii G o wartości 22 mln zł wyposażyła PZ Cormay w kapitał na atrakcyjne przejęcia spółek z branży.

- W przeciągu około miesiąca powinniśmy zaprezentować spółkę z Europy Zachodniej, której przejęcie sfinalizujemy. Jej oferta jest komplementarna do naszej, a jednocześnie stosunkowo szybko jesteśmy w stanie zwiększyć jej skalę działania. Pozyskamy cenny zespół badań i rozwoju, a także mocniej wejdziemy na rynki azjatyckie – mówi prezes Tuora.

PZ Cormay posiada również rewolucyjną w skali globalną technologię, która zmieni oblicze diagnostyki medycznej. Niezwykle mocno polepszy się dostępność badań krwi, jakość i powtarzalność wyników oraz inwazyjność badania dla pacjenta. Relatywnie niskie koszty i przełomowa technologia sprawią, że całe spektrum badań będzie można wykonać w gabinecie lekarskim podczas jednej wizyty.

- Obecna przecena notowań akcji PZ Cormay na GPW stwarza niezwykle atrakcyjną okazję inwestycyjną. Dlatego rozważam zwiększenie stanu posiadania akcji PZ Cormay poprzez zakupy walorów na sesjach giełdowych – mówi Tomasz Tuora.

Obecnie Tomasz Tuora kontroluje 30,55 proc. kapitału i jest największym akcjonariuszem PZ Cormay.Co o tym myślicie?

Zacny
0
Dołączył: 2010-09-19
Wpisów: 23
Wysłane: 24 maja 2011 15:20:03 przy kursie: 15,00 zł
W wypowiedzi prezesa nalezy zauważyc jedna rzecz, on nie zapowiedzial, ze kupi akcje, tylko ze rozwaza taka mozliwość. Wiec spokojnie z ta euforia.
Zwróciłbym bardziej uwagę na fakt, ze w ciagu miesiąca chca zfinalizowac przejecie spolki z europy zachodniej,co sprawia, ze poki co nie sa goloslowni.


scoobik
0
Dołączył: 2009-11-09
Wpisów: 49
Wysłane: 25 maja 2011 15:29:27 przy kursie: 15,29 zł
Cytat:

Działając na podstawie art. 160 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz.1538) Zarząd PZ CORMAY S.A. (Spółka) z siedzibą w Łomiankach zawiadamia o otrzymaniu informacji o zakupie w dniach 23-24 maja 2011 r. przez TT Management Sp. z o. o. z siedzibą w Łomiankach 11.500 (słownie: jedenaście tysięcy pięćset ) akcji PZ CORMAY S.A po średniej cenie 14,95 zł (słownie: czternaście złotych 95/100) za akcję

Źródło: demo.e-pap.pl/espi?plik=dane/2...To już wiadomo kto kupował i kto nie rzuca słów na wiatr.

gilbertus
0
Dołączył: 2010-01-03
Wpisów: 4
Wysłane: 30 maja 2011 09:37:58 przy kursie: 16,99 zł
Dzisiaj w parkiecie pojawiły się dwa ciekawe artykuły:
Wywiad z Prezesem Tuorą:
www.parkiet.com/artykul/7,1057...
oraz
www.parkiet.com/artykul/105747...

smoldom
0
Dołączył: 2011-05-15
Wpisów: 1
Wysłane: 30 maja 2011 14:11:08 przy kursie: 16,99 zł
http://stooq.pl/n/?f=467417


Cytat:
PZ Cormay na przełomie VI/VII przejmie firmę z Europy Zachodniej za około 5 mln zł
PAP - Biznes
30 Maj 2011, 13:28


30.05. Warszawa (PAP) - PZ Cormay zapowiada, że na przełomie czerwca i lipca przejmie firmę z Europy Zachodniej za około 5 mln zł, a następnie dofinansuję ją kwotą ok. 2-3 mln euro. Dzięki akwizycji produkcja własnych odczynników firmy wzrośnie z 40 obecnie do 68 - poinformował prezes Cormaya Tomasz Tuora.

"W wyniku akwizycji wzmocnimy swoją obecność na rynkach azjatyckich. Firma, którą będziemy przejmować, ma spółki-córki w Chinach, gdzie realizuje ok. 40 proc. swojej sprzedaży, i w Indiach. Skokowo wzrośnie liczba produkowanych przez nas odczynników, zaczniemy uzyskiwać wyższe marże. To przejęcie zwiększy naszą pozycję konkurencyjną" - powiedział prezes na konferencji.

Dodał, że koszt transakcji szacowany jest na około 5 mln zł. W dalszej kolejności konieczne będzie dofinansowanie przejętej spółki w kwocie 2-3 mln euro.

Cormay prowadził też rozmowy o przejęciu z firmą amerykańską, ale w związku z przygotowywaniem nowego projektu - specjalistycznej platformy diagnostycznej - rozmowy zostały "na razie odłożone na półkę".

PZ Cormay kupił od polskich naukowców technologię, która pozwoli stworzyć urządzenie do diagnostyki medycznej. W lipcu spodziewane jest otrzymanie potwierdzenia ochrony patentowej, a na przełomie 2011 i 2012 roku gotowy ma być prototyp urządzenia.

"Chcemy jeszcze w tym roku zaprezentować je na największych kongresach laboratoryjnych. To platforma technologiczna, która umożliwia wykonywanie badań biochemicznych, immunologicznych i genetycznych. Z jednej kropli krwi będzie można wykonać nawet 4 tys. testów" - powiedział Tuora.

"W pierwszej kolejności aparat będzie dedykowany do gabinetów lekarskich, następny krok to oferowanie go do badań indywidualnych" - dodał.

Prezes poinformował, że koszt produkcji urządzenia to ok. 2 tys. zł. Jego zdaniem cena aparatu finalnie może wynosić poniżej 3 tys. euro. Aparat będzie miał wymiary laptopa lub drukarki.

Tuora szacuje, że do wejścia w fazę produkcyjną konieczne będzie zainwestowanie w nowy produkt jeszcze 6-10 mln zł.

Wcześniej przedstawiciele spółki informowali, że pierwsze przychody ze sprzedaży aparatu mogą pojawić się w 2012 roku, a sprzedaż masowa ma zostać uruchomiona w 2013 roku. (PAP)
Edytowany: 30 maja 2011 14:11

marrynika
0
Dołączył: 2010-08-10
Wpisów: 48
Wysłane: 22 lipca 2011 18:04:26 przy kursie: 14,99 zł
biznes.pap.pl z 22.07.2011 16:29
C.ormay pracuje nad urządzeniem do badania krwi; koszt projektu to 20 mln zł.
A jednak jest nfo

666
0
Dołączył: 2009-03-08
Wpisów: 319
Wysłane: 22 lipca 2011 21:13:44 przy kursie: 14,99 zł
A to jest to samo tajne urządzenie co ostatnio miało zrewolucjonizować globalny rynek odczyników, czy jakieś nowe, które jeszcze bardziej zrewolucjonizuje wcześniej zrewolucjonizowany globalny rynek przez to pierwsze i będzie jeszcze bardziej globalne?

Oswald
0
Dołączył: 2011-05-24
Wpisów: 54
Wysłane: 25 lipca 2011 11:42:21 przy kursie: 14,98 zł
i przejęli:
www.parkiet.com/artykul/7,1076...

Cytat:
Zarząd Cormaya, produkującego odczynniki diagnostyczne i dystrybuującego sprzęt diagnostyczny, podpisał umowę dotyczącą przejęcia 98,62 proc. akcji irlandzkiej spółki Innovation Enterprise. Transakcja była zapowiadana już wcześniej. Teraz podano jej szczegóły.

Giełdowa spółka na przejęcie zagranicznej firmy z tej samej branży przeznaczy łącznie około 16 mln zł. Tomasz Tuora, prezes Cormaya, ostatnio w wywiadzie dla „Parkietu” podkreślał, że transakcja zostanie sfinansowana pieniędzmi pozyskanymi z ubiegłorocznej emisji akcji.

Za kupowany pakiet walorów Cormay zapłaci teraz 1,2 mln euro oraz 200 tys. zł. Zobowiązał się też objąć za 2 mln euro akcje pochodzące z planowanego podwyższenia kapitału. W efekcie giełdowa spółka będzie posiadała 99 proc. akcji Innovation Enterprise.


Kod:
mod: dodawaj cytaty do linków
Edytowany: 25 lipca 2011 13:31

gilbertus
0
Dołączył: 2010-01-03
Wpisów: 4
Wysłane: 29 lipca 2011 09:46:01 przy kursie: 14,20 zł
Wygląda na to, że prezes ponownie wykonuje manewr ze sprzedażą akcji jak to miało miejsce poprzednio w zeszłym roku. Pewnie firma wyemituje mu równowartość tego co właśnie sprzedał. Czy tak będzie tym razem ? Pieniądze pewnie pójdą na ten nowy wynalazek.
www.gpwinfostrefa.pl/palio/htm...

Cytat:
Zarząd PZ CORMAY S.A. (Spółka) z siedzibą w Łomiankach informuje, że w dniu 27 lipca 2011 r. do siedziby Spółki wpłynęło zawiadomienie od akcjonariusza CORMAY AG w wykonaniu obowiązku informacyjnego wynikającego z art. 69 ustawy o ofercie publicznej, że dnia 29 października 2010 r. CORMAY AG z siedzibą w Lichtensteinie dokonał sprzedaży 1.500.000 (słownie: jeden milion pięćset tysięcy) akcji PZ CORMAY S.A. w transakcjach pakietowych. Akcje zostały sprzedane po cenie 14,50 zł (słownie: czternaście złotych 50/100) za akcję.


Kod:
mod: dodawaj cytaty do linków
Edytowany: 29 lipca 2011 10:32

andypaton
andypaton PREMIUM
0
Dołączył: 2009-02-01
Wpisów: 279
Wysłane: 28 sierpnia 2011 05:10:46 przy kursie: 12,80 zł
Dziwne, że na tym wątku taka cisza. Cormay przecież zgarnął ponad 21 baniek z nowej emisji (czy tam z pakietówki, jak to zwał to zwał), a tu zaraz potem taki zjazd na giełdzie. Prezes Tuora chyba się w czepku urodził. I jeszcze mu dali ponad 6 mln dotacji. Cormayowi wpadło ponad 28 milionów złotych (jeśli dobrze liczę) w czasie niezłej giełdowej zawieruchy. Nic tylko pogratulować salute

OriUL
0
Dołączył: 2010-01-27
Wpisów: 75
Wysłane: 5 września 2011 15:08:59 przy kursie: 13,50 zł
To może, żeby wyrównać rachunek złych i dobrych wieści, przypomnę, że ostatnio (chyba to był członek zarządu) gościł w TVNCNBC i mówił, że koszty w Szwajcarii w związku z umacnianiem CHFu rosną o ok 20%...i będzie to pewnie miało odzwierciedlenie w III kw.
Unia Leszno - Drużynowy Mistrz Polski 2010!

Kasia Stefanska
0
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 246
Wysłane: 12 września 2011 02:13:11 przy kursie: 15,00 zł
Omówienie skonsolidowanych wyników CORMAY za półrocze 2011 roku

www.stockwatch.pl/gpw/cormay,w... – w monitorze spółki znajdują się już przeliczone wskaźniki. Wskazują one na przewartościowanie spółki. Teraz jednak kurs Cormay odnosi się nie do liczbowej historii ale do wizji świetlanej przyszłości związanej z nowymi wynalazkami i przejęciem zagranicznej spółki.

O ile przejęcie zagranicznej spółki można jako-tako przeanalizować, o tyle wszelkie wynalazki są ogromną niewiadomą. Nakłady poniesione dotychczas na rozwój produktu i te planowane jeszcze w przyszłości (do 10 mln PLN) mogą okazać się absolutnie utopione. Nie podejmuję się oszacowania ryzyka, rynku i możliwej sprzedaży dla takiego produktu. Wiem jednak, że jest to zachowanie z pogranicza venture capital, które charakteryzuje się wysokim ryzykiem inwestycyjnym.

Omawiane przeze mnie liczby nie zawierają jeszcze świeżo przejętej irlandzkiej spółki Innovation Enterprise. Kolejne zaraportowane przez Cormay wyniki będą więc istotnie różne. Co ciekawe nazwa nowego podmiotu nie wskazuje na branżę medyczną a raczej na spółkę zainteresowaną rozwojem technologii i sprzedażą własnych udziałów.

To przejęcie może mieć ciekawy wpływ na kształt grupy Cormay. Ze względów oczywistych oczekuje się, że skokowo wzrosną najważniejsze wartości w sprawozdaniu. Przede wszystkim 40% dotychczasowej sprzedaży tej spółki realizowanej jest w Chinach – Cormay ma nadzieję na rozwinięcie tego kierunku. Spółka podaje, że nowy podmiot charakteryzuje się wyższą rentownością, więc można spodziewać się także wzrostu marży. Do tego Innovation Enterprise jest producentem białek, które Cormay dotychczas kupował na rynku. Takie przejęcie spowoduje, że część działalności grupy będzie tańsza, jednak tego efektu należy spodziewać się dopiero po czasie integracji obu podmiotów.Liczby za 2q2011 nie prezentują się spektakularnie. Przede wszystkim przychody z kwartału na kwartał wzrosły o zaledwie 1%. W tym kwartale nie konsolidowano w wynikach żadnej nowej spółki, więc Cormay musiałby pochwalić się wzrostem organicznym. Ten jest niestety na nieistotnym poziomie. Oczywiście wyciąganie daleko idących stwierdzeń dotyczących rozwoju spółki na podstawie danych jednego kwartału nie jest uprawnione. Przyznaję jednak, że spodziewałam się czegoś więcej. No bo czy to oznacza, że Cormay nie jest w stanie rozwijać się organicznie? Że już posiadane produkty i spółki nie będą generować dodatkowej wartości same w sobie?

Analiza poprzednich kwartałów wskazuje, że wszelkie większe wzrosty wynikały z dokonywanych przejęć. Zdaję sobie sprawę, że jest to relatywnie nowy rynek, na którym Cormay konkuruje z graczami raczej globalnymi. I że wzrosty na tym rynku uzależnione są od koniunktury oraz wydatków państwowych na służbę zdrowia. Te przecież nie rosną z roku na rok skokowo. Mimo to uzależnianie wzrostów od przejęć powoduje zamazanie fundamentalnego obrazu i utrudnia analizę spółki (tak jak to ma miejsce w przypadku ACP). To oczywiście trzeba będzie obserwować ale zapaliła mi się żółta lampka.

Do tego jeszcze w porównaniu do poprzedniego kwartału pogorszyła się rentowność. Marża brutto na sprzedaży spadła z 48% kwartał wcześniej do 29%. Natomiast zysk z działalności operacyjnej spadł z 21% do 13%. Zdecydowanie większe niż w 1q2011 były koszty administracyjne (jak rozumiem chodzi o koszty ogólnego zarządu). Możliwe jest, że w tych kosztach zostały zaksięgowane jakieś rezerwy związane z planowanymi przejęciami i badaniami nad nowymi rozwiązaniami. Niestety spółka praktycznie nie skomentowała swoich wyników za 2 kwartał a jedynie za całe półrocze w porównaniu do półrocza 2010 roku.Spółka na koniec omawianego półrocza ma dość wysoki stan środków pieniężnych, które pochodzą jeszcze z emisji. Z kwoty 22 mln PLN w bilansie około 17 mln PLN ma zostać przeznaczone na przejęcie i dofinansowane Innovation Enterprise. Kolejne 6 do 10 mln PLN posłużyć ma dokończeniu rozwijania nowej technologii i „wynalazku”, który Cormay planuje wprowadzić niedługo na rynek. Może właśnie dlatego zdobycie tak znaczącej kwoty nie zostało przez rynek odnotowane? Wiemy bowiem, że przez spółką są bardzo poważne wydatki.

Jak widać bilansowe środki nie wystarczą na pokrycie wszelkich planowanych wydatków inwestycyjnych. Konieczne będzie generowanie większej płynności lub wzrost zadłużenia. To pierwsze będzie raczej trudne, bo od ponad roku Cormay ma problem z generowaniem dodatnich przepływów z działalności operacyjnej. Zadłużenie natomiast od pewnego czasu systematycznie rośnie ale jest niewielkie – zaledwie 7% sumy bilansowej.Na podsumowanie muszę powiedzieć, że chciałabym w tej spółce widzieć wzrost organiczny sprzedaży i zysku. Widać natomiast skokowe przyrosty dzięki kolejnym przejęciom. Jest to łatwiejsze ale odsuwa kurs akcji od sytuacji fundamentalnej, którą coraz trudniej zanalizować. Przyznaję jednak, że jest to spółka, która w relatywnie krótkim czasie zbudowała istotną wartość i jest spółką innowacyjną. Jeśli jej plany się powiodą, to ma szanse na ponadprzeciętne zyski. Ale tego nie jesteśmy w stanie zweryfikować.


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 2,495 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +167,59% +33 518,43 zł 53 518,43 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło