pixelg
KERNEL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

KERNEL [KER]

AKTUALNY KURS: 41,00 zł (-0,61%) 10-07-2020 17:00
pawlooos
Dołączył: 2010-09-21
Wpisów: 71
Wysłane: 25 kwietnia 2012 23:13:21 przy kursie: 69,75 zł
Cena oleju jadalnego jest w znacznym stopniu skorelowana z ceną oleju napędowego/grzewczego. Z wiadomych względów. Proszę zobaczyć ile kosztuje w tej chwili w supermarketach butelka dobrego oleju. Jest rekordowo drogi. Moim zdaniem Kernelowi na chwilę obecną bardziej zaszkodziły siarczyste mrozy, które doprowadziły do wymarznięcia znacznej części ozimin. Co prawda Kernel zajmuje się bardziej przetwórstwem niż uprawą, no ale surowiec do produkcji oleju też będzie droższy.

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 533
Wysłane: 15 maja 2012 08:13:09 przy kursie: 64,05 zł
Tym razem Kernel jest ciśnięty w dół - analiza techniczna w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/spadk...

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 533
Wysłane: 23 sierpnia 2012 08:29:03 przy kursie: 72,75 zł
Kurs wyciskany pod prasą – analiza techniczna spółki Kernel w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/kurs-...


lasek
Dołączył: 2012-03-30
Wpisów: 10
Wysłane: 30 marca 2013 12:51:45 przy kursie: 59,10 zł

kliknij, aby powiększyć

Formacja ABCD + zgrupowanie zniesień fibonacciego pozwalają przypuszczać, że kurs Kernela powinien zmierzać w rejony 65-70 zł
Edytowany: 31 marca 2013 06:59

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 533
Wysłane: 2 maja 2013 08:24:52 przy kursie: 57,30 zł
Zryw przytłoczonego popytu - analiza techniczna Kernel w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/zryw-...

sbyszek
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 808
Wysłane: 15 lipca 2013 16:47:38 przy kursie: 53,30 zł
Cytat:
За полгода в Украине объем сельскохозяйственного производства вырос на 15,5% по сравнению с прошлым годом. Рост произошел в 24 областях.

Об этом сегодня в ходе выездной коллегии Министерства аграрной политики и продовольствия заявил глава ведомства Николай Присяжнюк.

«Аграрный сектор стал едва ли не единственным в экономике государства, продемонстрировавшим значительный прирост за первое полугодие этого года. Так, за 6 месяцев удалось нарастить производство на 15,5%», − сообщил министр.

В частности, лидерами стали Николаевская, Херсонская, Запорожская, Винницкая и Одесская области.

Так, сельхозпредприятия увеличили производство на 27,5%, а хозяйства населения − на 6,4%. Если же говорить об отраслях, то наибольший прирост продемонстрировала отрасль растениеводства − 67,1%.

«В этом году мы планируем произвести 54 млн тонн зерна. А наращивание экспорта до 27 млн тонн зерна выведет Украину в мировые лидеры», − отметил министр.

Ciekawa informacja z godz.16,38 dzisiaj z Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy TUUUU Zapewne spółki giełdowe z Kernelem na czele też na to zapracowały. Tylko czy ta klęska urodzaju nie przełoży się też na ceny? Jeżeli nie to będą rewelacyjne zyski. Jeszcze korzystnie by było aby Jankesi takiej dynamiki w produkcji rolnej nie odnotowali. No i te unijne ograniczenia w biopaliwach też obniżają ceny na surowce do biopaliw.
Kopanie się z koniem jest najlepszą reklamą konia.

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 533
Wysłane: 12 września 2013 08:36:31 przy kursie: 50,50 zł
Kernel próbuje uciec spod prasy – analiza techniczna w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/kerne...

Bonzai
Dołączył: 2009-11-21
Wpisów: 98
Wysłane: 24 września 2013 22:08:17 przy kursie: 49,90 zł
Tak się zastanawiam nad wstąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej a inwestycją długoterminową w akcje Kernela. Po wstąpieniu grunty rolne (i ogólnie ziemia) powinna wzrosnąć, Unia na pewno będzie chciała nadal wspierać (dotować) produkcję rolną (zatem Kernel, który posiada ogromne zasoby ziemi) będzie zbierał dużo dopłat. Spółka będzie się szybciej modernizować, a do jej produktów będą dopłaty (i do posiadanej ziemi) więc wartość spółki wzrośnie, dotacje sprawią, że zysk także będzie wyższy. Co sądzicie o inwestycji w akcje pod tym właśnie względem?


Chiny kupiły 5% Ukrainy.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 544
Wysłane: 25 września 2013 07:50:23 przy kursie: 49,90 zł
O szansach wstąpienia Ukrainy do UE pisałem nie tak dawno na wątku Serinusa. generalnie droga do tego daleka. mówi się raczej o strefie wspólnego handlu.
co zaś ziemi dotyczy - proszę pamiętać, że na Ukrainie obowiązuje moratorium na obrót ziemią rolną. ostatnio został on przedłużony do stycznia 2016 roku. na dodatek ziemia nie jest własnością spółki, jest dzierżawiona.

a zalinkowany przez Ciebie artykuł z PB prezentuje styl "mamymadzi" - w tytule mamy czas przeszły dokonany, co zupełnie nie pokrywa się z treścią i faktami.

Bonzai
Dołączył: 2009-11-21
Wpisów: 98
Wysłane: 25 września 2013 14:34:20 przy kursie: 49,89 zł
Ukraina blisko Unii - link tvncnbc

Gdyby Ukraina przystąpiła do strefy wolnego handlu, a nie byłaby państwem stowarzyszonym to rzeczywiście nie wyglądałoby już tak to obiecująco (pod względem dopłat). To moratorium, można się spodziewać, że zapewne mogłoby zostać przedłużone, tak aby państwo jednak zachowało swój majątek (i na przykład politycznie aby nie drażnić tych wyborców, którzy prezentują poglądy nacjonalistyczne lub antyeuropejskie).

Ale (hipotetycznie) wychodząc z założenia, że Ukraina jednak wstąpiłaby do UE jako państwo stowarzyszone, to wydaje mi się, że dzierżawca mógłby pobierać dopłaty (o ile właściciel wyraziłby zgodę). Na przykład mój znajomy dzierżawi grunty rolne na których uprawia zboże, wszystkie dotacje on samodzielnie otrzymuje, a nie właściciel. Natomiast on płaci właścicielowi umówioną wcześniej kwotę raz do roku.


Ten link z pb.pl to tak tylko dodatkowo wrzuciłem jako ciekawostkę.


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 28 października 2013 14:54:24 przy kursie: 42,15 zł
Wyniki spółki w 4 kwartale nie są satysfakcjonujące. Podobnie wynik roczny jest dużo niższy od prognoz analityków, które widoczne są w rekomendacjach jak też prognoz samej spółki. O takim a nie innym obrazie liczb z raportu zdecydowało pogarszające się otocznie makroekonomiczne, pogoda i niedostateczne wykorzystanie operacyjne własnych zdolności i oczekiwanych możliwości produkcyjnych.

Przypomnę, że Kernel cały czas jest spółką dynamicznie inwestującą, więc nawet płaski wynik operacyjny byłby poniżej oczekiwań przynajmniej analityków. Przed opublikowaniem sprawozdania kapitalizacja spółki przekraczała 4 miliardy złotych(1,4 miliada dolarów). Można więc powiedzieć, że wycenie było osiągnięcie 210M USD(przy stopie dyskontowej 15% wziętej z rekomendacji DIBRE - wysokie ryzyko polityczne i kursowe) powtarzalnego zysku netto w dość szybkiej i niedalekiej przyszłości, a spółka zaraportowała tylko połowę, więc nie może nikogo dziwić wyprzedaż jaką obserwujemy na rynku. Inna sprawa, czy te oczekiwania nie były rozdmuchane? Proszę zerknąć na poniższy wykres:

kliknij, aby powiększyć

O ile przychody Holdingu stale rosną, to wszystko odbywa się kosztem realizowanej marży, która wydaje się być trwale w trendzie spadkowym. Owszem ostatni kwartał ma najniższą rentowność sprzedaży, ale nadal mieści się w odchyleniu od linii trendu.

Pogorszenie wyników jest niewątpliwie skutkiem utraty rentowności. W tym momencie nie pozostaje nic innego jak zerknąć do poszczególnych segmentów spółki. Kernel jest holdingiem mocno zintegrowanym pionowo, ale nadal dominującą rolę odgrywa rafinacja oleju słonecznikowego. Poniżej znajduje się tabela z rentownością EBITDA oraz wynikami operacyjnymi segmentów:


kliknij, aby powiększyćkliknij, aby powiększyć


O ile marża rafineryjna spada od dłuższego czasu to jej utrata w 4 kwartale jest naprawdę zaskakująca. Spółka nie podaje powodów takie stanu rzeczy jeśli chodzi o 4 kwartał, natomiast w ujęciu rocznym to efekt dwóch zjawisk. Mianowicie pojawiającej się konkurencji(nowych mocy przetwórczych) oraz niskiej podaży ziarna w związku z suszami. Spółka w niewystarczającym stopniu wykorzystała posiadane moce produkcyjne. Wyraźnie lepsza sprzedaż roczna to w dużej mierze efekt sprzedaży zapasów na początku roku obrotowego. Spółka ostrzega, że ten stan rzeczy nie zmienił się także w pierwszym kwartale roku obrotowego. W kolejnym sezonie spodziewana jest znacząc poprawa w dostępności ziarna, w związku z czym presja na marże powinna się zmniejszyć.

Pomimo dużego wzrostu wolumenów sprzedaży ziarna segment ten nie znacząco pogorszył wynik operacyjny. W czwartym kwartale mamy nawet w tym segmencie stratę. Jeśli dobrze rozumiem intencje mieliśmy chyba tutaj do czynienia z działaniami, które miały na celu zmniejszenie konkurencji, co czyni się także przez konsolidację areałów uprawnych. Ja mam podejżenia, że faktyczny powód był zupełnie inny, ale o tym będziecie mogli drodzy użytkownicy przeczytać przy omawianiu CF.

Słabszy wynik segmentu produkcyjnego to efekt braku efektywności nowo nabytych upraw, a także słabej pogody oraz oczywiście spadku cen. Nie bez znaczenia wydaje się także fakt, że dokonano w połowie tego roku zmiany zarządzającego tym segmentem spółki. W przyszłym roku wynik będzie z pewnością gorszy. Mamy niestety klęskę urodzaju i spadające ceny zbóż, co także powoduje mniejsze przeszacowania aktywów biologicznych(niższe ceny rynkowe to niższe wyceny wzrastających upraw), które w stosunku 1:1 odkładają się na wyniku. Proszę zauważyć, że spółka zwiększyła areał o około 35% natomiast zysk z przeszacowania aktywów jest na zbliżonym poziomie(w ujęciu rocznym).

Największym pozytywem sprawozdania jest rekordowy CF operacyjny, który sięgnął 430M USD(głównie przez spadek zapasów), co pozwoliło w efekcie zmniejszyć zadłużenie(-400M CF finansowego). Warto zwrócić uwagę, że poziom kredytów i zobowiązań odsetkowych spadł na przestrzeni pół roku o 0,5 miliarda dolarów. Jak wiemy, były to kredyty głównie krótkoterminowe, w dodatku obwarowane poziomem max współczynnika dług netto/EBITDA(patrz rekomendacje).
Być może słaby wynik segmentu ziarna wynikał z wymagalności kredytów i potrzeby uwolnienia gotówki na ich spłatę. Proszę zauważyć, że przychody w 4 kwartale roku są parokrotnie większe niż rok temu. Wiadomo, że jak sprzedaje się pod przymusem to osiągana cena nie może być satysfakcjonująca i stąd ujemny wynik segmentu. Inna sprawa, że trzymanie ziaren przy spadających cenach tez źle wpływa na rentowność.

Spadek kursu spowodowany jest także niską prognozą EBITDA na przyszły rok. W sezonie 12/13 prognozowano 310M EBITDA a faktycznie zrealizowano 288M. Teraz mamy 250, co oznacza spadek o 40M w stosunku do poprzedniego roku,(około 100M wobec prognoz analityków), a do tego warto zauważyć, że rośnie amortyzacja. Przez pierwsze 3 kwartały roku mieliśmy około 20M dolarów kwartalenie, natomiast w ostatnim już ponad 30. To daje ewentualnie 40M więcej kosztów. Jeśli EBITDA prognozowana na 13/14 spada wobec zrealizowanej w 12/13 o 33M, to wynik operacyjny ma szansę tąpnąć o 70M z osiągniętych w tym roku 200...

Nie ma się co dziwić reakcji rynku.Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

mackopl
mackopl PREMIUM
Dołączył: 2011-01-02
Wpisów: 908
Wysłane: 28 października 2013 17:02:21 przy kursie: 42,15 zł
Pisałeś, że jest to rozwijająca się spółka więc rynek oczekuje progresu. Jednak w moim odczuciu tak jest przy wycenach C/Z powyżej 20, patrz LPP MLG, gdzie tam jest 40. Vistula 25.
Natomiast tu mamy rosnące przychody, malejąca marże, jednak zysk generowany jest już dość wysoki, jeżeli byłaby wysoka dynamika to zmierzalibyśmy w 5? C/Z 10 biorąc pod uwagę stopy procentowe wygląda dość atrakcyjnie. Jeżeli spadnie zysk w stosunku do tego roku to na wskaźnik wywrze to minimalny wpływ. Nie chce przekownywać, że nie powinno być spadków, tylko zastanawiam sie czy kolejny raz nei mamy do czynienia z nadwrażliwością rynku. Dzisiaj jest to okazja do zakupu? 38 zł wygląda na dość mocne wsparcie. Patrząc na wyceny innych spółek zysk wygląda okazale. Najbardziej martwi mnie, że spółka jest ukraińska, tu upatruję barierę wejścia.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 28 października 2013 17:35:07 przy kursie: 42,15 zł
Ale wyceny spółki nie można dokonywać przez pryzmat tylko C/Z, bo to nie oddaje ryzyka. Jak biznes jest stabilny, powtarzalny bez odchyleń z dużym udziałem taniego kredytu to może mieć wycenę taką, że da C/Z=1x

Zobacz, że wycena to mnożnik razy zysk, ale także zysk przez stopę dyskontową. Stąd mnożnik zysku jest odwrotnie proporcjonalny do stopy dyskontowej. Im wyższa stopa tym mnożnik mniejszy i im mniejsza tym mnożnik większy. Teraz od czego zależy stopa dyskontowa? Po pierwsze od proporcji finansowania. Im wyższy udział taniego kredytu tym stopa mniejsza. Przy takich np nieruchomościach komercyjnych masz yeldy. One nawet sięgają 5,x%, czyli prawie tyle co lokata. Dlaczego? Ano dlatego, że finansowanie jest tanie, przychód pewny itd. Odwrotność tego to C/Z w okolicy prawie 20. Cały czas pisze o biznesie stabilnym, który nie rośnie. Z tego powodu C/Z dla spółki stabilnej nie może być wyższy niż naście. Dla "zwykłych" spółek publicznych to powiedzmy 10. Dla niepublicznych jest to bardziej 5, co odpowiada stopie dyskontowej na poziomie 20%. Analitycy w rekomendacjach dla Kernela przyjęli 15, ale także wzrostowy charakter biznesu. Zachowując te 15%, przy kapitalizacji 1,4M USD daje to jak napisałem oczekiwanie co do zysku w kwocie 210M USD netto dla powtarzalnej wartości. Może być to wartość mniejsza ale jak się zakłada potem ciągły wzrost. Tylko czy to oczekiwanie do wzrostu wyników jest realne? Wykres mówi, że nie... Oczekiwany C/Z dla wspomnianej stopy dyskontowej(15%) to 6,6. Ten C/Z wzrośnie jeśli założymy, ze zyski będą rosnąć o jakąś procentową wartość aż do nieskończoności. Jeśli to tempo wyniosłoby 5%, to wynik tego roku powinien wynieść 140M, a w kolejnym 5% więcej, a dalej znów 5% więcej itd. Teraz w wyniku jest oczekiwanych nieco ponad 120MUSD(już po wczorajszych spadkach) zysku netto, czyli nadal mniej niż wspomniane 140 i to z perspektywą spadku w roku przyszłym a nie 5% wzrostu... Te 140 daje C/Z na poziomie 10. Wartości większe niż 20 to nic innego jak oczekiwanie wzrostu biznesu o 10% rocznie przy ryzyku spółki takim jak w KER. KER ma bardzo duże ryzyka. Raz polityczne(cła limity itd), dwa pogodowe(zima, pożar id), czy walutowe(działalność w UAH, sprzedaż w USD, a dla nas ważne wyniki w PLN). To są ryzyka, które w normalnym biznesie nie występują. Z tego powodu właśnie oczekiwany C/Z będzie znacznie niższy niż dla spółki w innych warunkach jak choćby wspomniany LPP
Edytowany: 28 października 2013 17:39

korni3zon
Dołączył: 2009-06-09
Wpisów: 1
Wysłane: 25 lutego 2014 13:50:37 przy kursie: 36,75 zł
www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl...

Cytat:
on 21 February 2014 its subsidiary entered into USD 80 million credit line agreement with a syndicate of Ukrainian and European banks. The facility will be drawn to finance working capital of the company's crop production in 2014.


Kod:
/mod:proszę dodawać cytaty do linków i nie wstawiać komunikatów spółki. One wszystkie są dostępne w monitorze spółki/
Edytowany: 26 lutego 2014 08:14

kuzniakadr
Dołączył: 2013-11-27
Wpisów: 2
Wysłane: 18 marca 2014 16:59:22 przy kursie: 27,02 zł
Czy mógłby się tutaj jakiś technik pokusić o analizę ?
Czy dostrzegacie 3 luki (startu, ucieczki i wyczerpania) ? Z czego ta ostatnia niebawem może być zamknięta

irfy
Dołączył: 2009-04-09
Wpisów: 1 143
Wysłane: 18 marca 2014 17:27:16 przy kursie: 27,02 zł
Może ci ktoś taką analizę techniczną zrobi. Problem polega na tym, że moim zdaniem w obecnej sytuacji coś takiego jest bez sensu, bo sytuacja na Ukrainie jest skrajnie niepewna a analiza techniczna powinna być stosowana w przypadku spółek i sytuacji stabilnych.

Tutaj teraz może się zdarzyć wszystko. Co więcej odnoszę wrażenie, że na wszystkich ukraińskich spółkach trwa właśnie w tej chwili potężna spekulacja i nie można być pewnym dosłownie niczego. Uważam, że ze wszystkimi analizami należy powstrzymać się przynajmniej do czasu jakiego takiego uspokojenia się sytuacji na Ukrainie. Nawet jeśli tym uspokojeniem byłaby stagnacja polegająca na wzajemnym nieuznawaniu się przez władze w Kijowie i Moskwie oraz niekończących się połajankach "zachodu".

Dopóki jednak aneksja Krymu nie przyschnie i nie przycichną separatyści w Donbasie i na wschodzie Ukrainy, lepiej nie publikować analiz, bo może się potem okazać, że technicznie wyglądało świetnie, ktoś te akcje kupił a następnego dnia Putin anektował też Donieck, Charków i Ługańsk i nieszczęsny nabywca straci kilkadziesiąt procent...
Czmychnąć na czas, by móc jeszcze raz :)
A tu do posłuchania :) www.youtube.com/watch?v=_-clFZ...

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 533
Wysłane: 27 maja 2014 08:05:31 przy kursie: 30,11 zł
Lekko skwierczące wzrosty - analiza techniczna Kernel w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/lekko...

totmes4
totmes4 PREMIUM
Dołączył: 2012-04-07
Wpisów: 107
Wysłane: 24 października 2014 21:00:17 przy kursie: 23,48 zł
Proszę o analizę raportu spółki.

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 533
Wysłane: 30 października 2014 08:27:23 przy kursie: 26,50 zł
Dożynki na wykresie – analiza techniczna Kernela w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/dozyn...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 2 listopada 2014 10:46:59 przy kursie: 26,50 zł
Omówienie sprawozdania GK Kernel Holding za rok obrotowy 2014

Sytuacja geopolityczna nie sprzyja spółkom ukraińskim, ale to nie jedyny powód raportowanych przez największego notowanego na warszawskiej giełdzie producenta żywności strat. Na wyniku odłożyło się osłabienie Hrywny, spadające ceny produktów rolnych, a także dostępność surowców na początku roku.

Kernel tworzy zintegrowany pionowo holding, dlatego aby zrozumieć co się stało przejdźmy od razu do rachunku segmentowego.

Najważniejszą aktywności spółki jest rafinacja/tłoczenie oleju słonecznikowego, który sprzedawany
jest hurtowo (luzem) na rynki zagraniczne, jak również w postaci butelkowanej pod markami własnymi na rynku wewnętrznym. Aktywności te choć mocno powiązana tworzą dwa odrębne segmenty sprawozdawcze. W 2014 roku obrotowym (zakończonym 30 czerwca) Kernel sprzedał 920 tys. ton oleju w hurcie, czyli o 11,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Utrata wolumenów przerobu i sprzedaży miała miejsce głównie w pierwszym kwartale roku obrotowego, czego przyczyną była niska dostępność surowca zarówno z produkcji własnej, jak też zakupionego u dostawców. To efekt nie najlepszego urodzaju słonecznika w roku 2012. W kolejnych kwartałach roku nie udało się odrobić wolumenu i wykorzystania mocy przerobowych pomimo rekordowych zbiorów ziaren słonecznika w kolejnym cyklu produkcyjnym.

Przychody segmentu spadły o 29 proc., a więc jasnym jest, że spadła także cena jednostkowa sprzedaży. Ukraina jest największym producentem oleju słonecznikowego z udziałem 55 proc. w całkowitym eksporcie tego produktu. Rekordowe zbiory 11,1 mln ton ziaren słonecznika wywołały presję na ceny dostaw jeszcze większe niż na ceny sprzedaży, co zaowocowało poprawą rentowności operacyjnej segmentu z 10 proc. w roku obrotowym 2013 do 12 proc. w roku 2014. Nie bez znaczenia prawdopodobnie było także osłabienie Hrywny. Nominalnie wynik spadł o 23 mln, do poziomu 130 mln USD. Mogło być gorzej.

Jeszcze lepiej zachowywały się marże segmentu oleju butelkowanego, które wzrosły z 12,4 do 18,6 proc. Kernel korzysta ze swojej pozycji na rynku wewnętrznym i obniża ceny wolniej niż wynika to ze spadku cen w hurcie, dzięki czemu mógł zwiększyć uzyskiwaną marżę. To zjawisko podobne jak w przypadku naszych spółek rafineryjnych, które przy spadkach cen ropy naftowej wykorzystują różnice w tempie spadku do poprawy marż. Pomimo spadku wolumenu sprzedaży o kilkanaście procent, a także spadku cen sprzedaży wynik segmentu nawet wzrósł o 2 mln. Spółka spodziewa się także urodzaju produkcji na Ukrainie w kończącym się właśnie okresu okresie zbiorów, co pewnie nie pozostaje bez wpływu na rynkowe ceny, które znajdują się 5-15 proc. poniżej notowanych cen sprzedaży w 2014 roku.

Wysoka produkcja rolna na świecie w roku 2014 doprowadziła do spadku cen ziaren nawet o ponad 30 proc, a tempo spadku na wewnętrznym rynku było jeszcze wyższe. Przy wzroście wolumenu sprzedaży o 120 proc. przychody segmentu wzrosły jedynie o 50 i wyniosły 290 mln USD. Co gorsza wynik segmentu zanurkowała głęboko pod wodę – 102 mln USD straty. Na pierwszy rzut oka dane mogą się wydawać szokujące, ale nieco się wyjaśnia przy zrozumieniu zasad rachunkowości . Otóż zasady te reguluje MSR41, który nakazuje zmianę wartości upraw związaną z ich fizycznym wzrostem pokazywać w wyniku jako zmianę wartości aktywów biologicznych.
Na poniższym wykresie zobrazowałem jak wygląda cykl od strony księgowej dla zbóż jarych:

kliknij, aby powiększyć


A dodatkowo pozwoliłem sobie przedstawić notę z raportu

kliknij, aby powiększyć

Raportowany rok zaznaczyłem czerwonym prostokątem. Początkowo w cyklu na wiosnę prowadzone są prace polowe i zasiewy. Koszty nie idą przez wynik tylko odkładają się na aktywach biologicznych. Potem uprawy wzrastają. Zmiana wartości wyliczana na podstawie DCF, przy założeniu zbioru z hektara, kosztów potrzebnych jeszcze do poniesienia, możliwych do uzyskania cen sprzedaży, a także potrzebnych wydatków przechodzi przez wynik. W momencie żniw, wartość aktywów biologicznych transformuje się na zapasy, a konkretnie produkty rolne, przy czym zgodnie znów z zasadami MSR, wartość zapasów podaje się w niższej z cen wytworzenia i możliwej do uzyskania. Tak więc przez cały cykl zmiana cen wpływa na wycenę zapasów i produkcji rolnej w toku, czyli aktywów biologicznych. Jeśli ceny rynkowe spadają to pomimo tego, że IRR z całego procesu może być dodatni, to możemy pokazać ujemny wynik – część wyceny przeszłą w poprzednim okresie sprawozdawczym. Tak też stało się w przypadku Kernela, który w sezonie 2013 notował pozytywne efekty rewaluacji aktywów biologicznych. Ponadto na wynik rewaluacji miały także niższe niż zakładane uzyski z hektara i wyższe od planowanych koszty suszenia.

Segment handlu zbożem zanotował 40 proc. zwyżkę wolumenu sprzedaży, co przełożyło się na 8 proc. wzrost przychodów i 275 proc. wzrostu wyniku operacyjnego – 59 mln USD. To głównie zasługa przywrócenia zwrotu VAT od eksportu z początkiem tego roku i zmniejszenie walki konkurencyjnej pomiędzy eksporterami. Przychody i wyniki segmentu morskich terminali eksportowych w zasadzie się nie zmieniły, natomiast wzrosły w usługach przechowywania. W sumie po uwzględnieniu wyłączeń sprzedaży międzysegmentowej Kernel zaraportował 128 mln USD zysku operacyjnego w porównaniu do 201 rok wcześniej.


kliknij, aby powiększyć


Koszty odsetkowe kredytów i pożyczek pozostały na podobnym poziomie a nawet ciutek spadły ( 72 mln USD obecnie vs 75 mln w roku 2013) pomimo wyższej wartości długu w bilansie na koniec okresów sprawozdawczych, co związane jest z niższym średnim saldem zadłużenia liczonym jako średnia z 4 kwartałów. Wynik za to zdemolowały różnice kursowe – prawie 100 mln dolarów. Tu znów należy się czytelnikom pewne wyjaśnienie. Otóż, Kernel za walutę sprawozdawczą i funkcjonalną przyjął amerykańskiego dolara, co oznacza, że wszystkie transakcje w Hrywnie traktowane są jako transakcje w walucie obcej, z których różnice przechodzą przez wynik, w szczególności należności ze zwrotu VAT z eksportu, a także zaliczek na podatek dochodowy.

Rok zakończony 30 czerwca nie wygląda także imponująco pod względem przepływów operacyjnych. Te z działalności operacyjnej wyniosły 154 mln zł, z czego odsetki na kredyty pochłonęły 72. W roku poprzednim było to odpowiednio 380 i 76 mln dolarów.

Rynek wycenia Kernela w tej chwili na ca 700 mln dolarów, czyli mniej więcej 8,5 razy gotówka operacyjna pomniejszona o wydatki na obsługę długu. Nie można do takiej wyceny mieć większych zastrzeżeń. Kurs giełdowy będzie mocno korespondował z wydarzeniami na Ukrainie, kursem Hrywny i cenami produktów rolnych.


Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 2 listopada 2014 10:47

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,403 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +132,30% +26 459,17 zł 46 459,17 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d