pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

totmes4

totmes4

Ostatnie 10 wpisów
Pod jaki scenariusz jest obecny wzrost cen akcji? Wydaje się wątpliwe, żeby skup był w okolicach 2,4 zł.

Kłopot z tą kurą jest taki, że ona znosi te złote jajka od wielu lat, ale niestety w trybie niedokonanym.

Dlaczego ta spółka jest taka tania, pomimo znakomitych wyników? Gdzie jest haczyk?

Niewątpliwie masz rację co do wielu czynników. Jednak analitycy z Thunderbirds utrzymywali negatywny stosunek do Kruka przez prawie 1,5 roku ( i nie tylko oni rss.knf.gov.pl/RssOuterView/fa...). Natomiast przez ten okres w analizach SW stosunek był raczej pozytywny. Moim celem jest dowiedzenie się czy można wskazać jaki czynnik był przeszacowany/niedoszacowany zgodnie z założeniem, że najwięcej można się nauczyć na nietrafnych prognozach.

27.04.2018 Thunderbird Partners LPP otworzył krótką pozycję na Kruku i trzyma ją do dziś. Miał rację, bo cena akcji spadła w tym czasie z około 230 zł. Na SW były analizy fundamentalne Kruka co kwartał. Rzuciłem okiem na wstępy i podsumowania. Nie licząc tego sprzed kilku dni albo były raczej pozytywne co do wyników, albo raczej optymistyczne co do przyszłości. Dlatego mam pytanie retrospektywne - co w analizach poszło nie tak?

Dlaczego taka negatywna reakcja po raporcie?

A propos podatku VAT. Spółki standardowo nie zgadzają się z zaległym VAT wykazywanym podczas kontroli. Jak wygląda oszacowanie jaki procent takich spraw spółki wygrywają?

Taka skala spadków przy wysokich obrotach sugeruje jednak trupa w szafie, bo tylko z raportu to chyba nieuzasadnione by było.

Dwa ostatnie kwartały dobre i lepsze r/r. Wskaźnikowo wygląda nieźle. Dywidenda chyba będzie dobra. Jednocześnie kurs spadł od początku listopada o jakieś 35%. Co dyskontuje rynek?

Odpowiedź, że akcje spadają, bo zmniejszył się popyt jest oczywista. Natomiast bardziej interesujące są głębsze przyczyny.

Nieco poza tematem, ale w nawiązaniu do postu Adagio a propos niszowych spółek. Czy byłaby możliwość zrobienia analizy przyczyn spadków SWIG przez ostatnie pół roku i perspektyw na przyszłość?

Proszę o analizę raportu.

Dziękuję za wyjaśnienie i pokazanie mechanizmu.

Jaka jest przyczyna tak słabych przepływów gotówki operacyjnej przez ostatnie 4 kwartały?

@Adam Kruchy
Zgodnie z komunikatem spółki z 11.07 Enterprise pozbył się wszystkich akcji, więc to nie oni.
Obstawiałbym potencjalne problemy z VAT, tłumacząc niezborne zachowanie akcjonariuszy różnym szacowaniem ryzyka.

Czy macie spójną hipotezę o co chodzi?
Wcześniejsze ruchy na akcjonariacie raczej nie sugerowałyby fundamentalnej tragedii, co prawda jeden fundusz wyszedł, ale inny zwiększył zaangażowanie, a w czerwcu insiderzy z zarządu i rady nadzorczej dokupywali.
Z drugiej strony dzisiaj duży akcjonariusz sprzedawał, zapewne ze stratą, bo tak nisko nie byliśmy od 3 lat.

Dziękuję za analizę. Spółka spodziewa się pogorszenia rentowności, czy w związku z tym jest realny scenariusz jaki miał miejsce w przeszłości na kontraktach drogowych, kiedy to spółki je realizujące na dużą skalę popadły w kłopoty?

Proszę o analizę raportu, zwłaszcza IV kwartał.

Moim zdaniem Midas byłby bezkonkurencyjny. Trzeba go tylko znaleźć, odkopać, zatrudnić i wszyscy jesteśmy bogaci. Nawet 500+ na pierwsze dziecko i 8000 wolnej kwoty by udźwignął, jakby po nocach pracował (macał znaczy się).

Przejrzałem wyniki historyczne Kanii. Od IV kwartału 2013 raportowany kwartalnie zysk netto, operacyjny i przychody zawsze rósł rok do roku. Za ostatni kwartał wyniki bardzo dobre, wskaźniki ROE, C/ZO i C/Z również. Zadłużenie ogólne powyżej średniej sektorowej, ale od lat na zbliżonym poziomie. Mimo to kurs przez ten okres spadł znacząco i nie widać, żeby miał ruszyć z miejsca. Czy rzeczywiście kłopoty z gotówką wyczerpują temat, czy też kryje się za tym drugie dno i kreatywna księgowość?

Bardzo mi się spodobało, że analiza była poprzez przepływy gotówkowe, bo przepuszczenie odpisów przez zysk operacyjny mocno go wypaczyło jako wskaźnik do porównań. Sektor mocno zanurkował, a bez głębszej analizy niełatwo się zorientować, kto jest outsiderem, a kto potencjalnym liderem. Dlatego mam prośbę o artykuł z porównaniem spółek energetycznych i ich perspektyw.

@eMPe
Długoterminowo nie mam pojęcia. Natomiast krótkoterminowo obstawiam, że część akcjonariuszy dywidendowych, a ta grupa jest pewnie liczna na spółce, będzie szukać okazji do zamknięcia pozycji wskutek utraty zaufania do Synthosa i jego polityki dywidendowej, na co spółka solidnie zapracowała. Dlatego nie spodziewałbym się przebicia 4,80 w krótkim terminie.

1. Mój pierwotny post dotyczył podniesienia wyceny spółki o 50% i zmiany rekomendacji o 180 stopni w przeciągu 1,5 miesiąca przez DM BOŚ, tudzież dodania do top picks. Informacje, które napłynęły w międzyczasie, są moim zdaniem zdecydowanie nieadekwatne do skali wzrostu. Nie wypowiadałem się o bezwzględnej cenie, a w szczególności o tym, która rekomendacja jest moim zdaniem bliższa prawdy. W związku z tym odniesienia do bezwzględnych wycen innych domów maklerskich, innych spółek, czy rekomendacji jako takich jest nie na temat.
2. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że Synthos jest traktowany jako spółka dywidendowa i w związku z tym informacja o dywidendzie wpływa istotnie na sentyment do spółki. Jak wiadomo sentyment jest kluczowy krótkoterminowo dla kursu, ale nie dla wyników jakie spółka osiągnie, a chyba zgodzimy się, że te są najistotniejsze dla wyceny spółki.
3. Przedłużona awaria krakera, który nie działał już przy pierwszej analizie, jako główny motor wzrostu wyceny? Tzn. jak go już uruchomią, to obetną rekomendację do 4zł?

1. Rekomendacja z sierpnia z ceną 3,39 i trzymaj to rekomendacja mBanku. DM BOŚ dał sprzedaj i 3,40.
2. Zgoda na przejęcia Ineosa nie jest niespodzianką, co więcej w tej wycenie z sierpnia jest to traktowane jako fakt.
3. Jak zauważył anty_teresa trzy posty wyżej dywidenda nie powinna wpływać na fundamentalną wycenę wartości spółki (wspieranie kursu przez dywidendę to inna sprawa).
4. To co się zmieniło, to poprawa na rynku butadienu. Rzecz w tym, że od solidnego raportu z rekomendacją, oczekiwałbym przewidywania takiej sytuacji.

Nie wiem czy analizy DM BOŚ można traktować poważnie zważywszy na żenującą woltę jaką wykonał. W rekomendacji z 17 sierpnia wskazał cenę docelową 3,40 z rekomendacją sprzedaj. Natomiast 12 października wydaje rekomendację kupuj z ceną docelową 5,10 przy okazji dodając Synthosa do swoich top picks. W międzyczasie Aviva przekracza 5% udziałów w Synthosie.

Dziękuję za analizę. Mam jeszcze pytanie o oszacowanie w jakim stopniu wzrost zysków Relpolu jest skutkiem korzystnych kursów walut i surowców, a w jakim rozwoju Relpolu.

Jak oceniacie ryzyko, że skarbówka doczepi się do VAT-u?

Wyniki złe, ale kluczowy będzie IV kwartał i to czy były kombinacje z VAT.

Proszę o analizę raportu spółki.

W analizie raportu pojawiło się zdanie:

Cytat:
Niestety spadek sprzedaży widoczny u wszystkich dystrybutorów IT pokazuje, że branża ta była w mocny (choć zapewne nie bezpośredni i świadomy) sposób uwikłana w praktyki związane z wyłudzeniami podatku VAT.

W związku z tym mam pytanie czy jest realne ryzyko, że spółka zostanie oskarżona o wyłudzenia VAT?

Dziękuję za analizę. Co może dyskontować rynek, skoro po serii dobrych raportów jesteśmy o 25% niżej niż rok temu, a publikacja ostatniego raportu nie wpłynęła na kurs?

Przy raportach kwartalnych przeglądam wyniki wielu spółek. Niestety trzy rzeczy są moim zdaniem nieergonomiczne .
1) Brak prezentacji zysku operacyjnego na zakładce aktualne wyniki. Jest tam niewykorzystane miejsce do pokazania go ze zmianą kwartał do kwartału. W tej chwili, aby go zobaczyć, to muszę przejść na zakładkę dane historyczne.
2) W danych historycznych dla odmiany nie ma pokazanego zysku netto. Oznacza to, że nie ma pokazanych kwartalnych zysków netto innych niż ostatni (ten jest w aktualnych wynikach). Jeśli zwiększenie liczby wierszy w tabeli nie jest pożądane, to proponowałbym usunąć liczbę akcję i wstawić zysk netto.
3) Tytuł po otwarciu zakładki aktualne wyniki brzmi "PODSUMOWANIE WYNIKÓW FINANSOWYCH Z OSTATNIEGO RAPORTU", ale ponieważ wyniki są wprowadzane z opóźnieniem, a czasami zdarza się że opóźnienie jest spore, to nie ma pewności o który raport chodzi. Proponuję jawnie wpisać w tytule, który to raport albo dodać tę informację drobnym drukiem pod aktualnymi wynikami.

Proszę o analizę raportu spółki z oceną ceny z wezwania.

Czy wpisywanie przeszacowań wartości do zysku operacyjnego jest merytorycznie poprawne? Skutecznie to zaburza możliwość wykorzystania zysku operacyjnego czy wskaźnika C/ZO do porównań.

Dziękuję za analizę. Mam jeszcze 2 pytania.
1) Czy patrząc realnie cydr ma szansę pociągnąć Ambrę w przyszłym roku, czy też w wynikach już widać, że niewiele więcej da się z tego produktu wykrzesać?
2) Dlaczego Ambra przegrywa z konkurencją cenowo (np. cydr lubelski jest w Tesco wyraźnie droższy od innych cydrów, podobnie kwestia win z dyskontów) i czy widać potencjalne rezerwy w biznesie Ambry?

Nie przypadkiem od roku tematem jest sprzedaż akcji przez Falentę, ponieważ odkąd wyszła sprawa taśm jest on dużym obciążeniem dla Hawe. Jak mawia mój znajomy "nie sztuka zrobić sztuka zainkasować". Za ten numer, który Falenta wyciął PO trudno mu liczyć na jakąkolwiek przychylność władzy, a przy dużych kontraktach jest ona potrzebna, bo przy dużych pracach prawie zawsze się można do czegoś przyczepić (skądinąd wiem jak się przepycha kontrakty w górnictwie, przy większych wsparcie lokalnych polityków bardzo pożądane) i odroczyć płatności.
Przy obecnym kursie trudno liczyć na udaną emisję, trzeba by go podciągnąć, a nie widać dlaczego miałby teraz rosnąć albo kto by miał go podbić.
Moim zdaniem Falenta gra na czas, licząc na zmianę władzy po wyborach, która miałaby mu co nieco do zawdzięczenia.

@anty_teresa
Dziękuję za opinię, dla mnie wystarczająca, no może z wyjątkiem punktu 2, ale za to poczucie humoru mi się spodobało Angel.

Niewątpliwie po półroczu, będzie łatwiej ją zrobić. Pytanie tylko czy za 2 miesiące analiza nie zamieni się w sekcję zwłok :). Nurtują mnie dwie kwestie:
1. Hawe jest właścicielem Mediatela, którego kapitalizacja jest 1,5 razy wyższa niż Hawe. Skojarzenia mam z sytuacją pomiędzy PBG a Rafako. Czy upadłość Hawe jest realna?
2. Mam kłopot z ogarnięciem działań głównego akcjonariusza.
a) Nie skorzystał z szansy sprzedania akcji przy próbie wykupu menadżerskiego, a było raczej jasne, że po nieudanej próbie wykupu akcje bardzo mocno zadołują, więc po co było temat nakręcać (no chyba że wersja spiskowa - aby na podbitce krewni królika mogli się pozbyć walorów),
b) Cytat z wiceprezesa Paluchowskiego dotyczący zapowiadanej emisji:
Cytat:
Według mojej wiedzy Marek Falenta nie jest zainteresowany udziałem w emisji, ale mam nadzieję, że poprze ją na walnym zgromadzeniu – powiedział za to Pawel Paluchowski.

Z tego należałoby wnioskować, że Falenta nie jest pewny czy poprze emisję? To skąd spółka weźmie gotówkę? A nawet jak poprze, a nie wykupi, to przecież nie uda się uzbierać potrzebnych 50mln. Czyżby kolejna ściema i żadnej emisji nie będzie?
c) Na dobrą sprawę Marek Falenta, poza słownymi zapowiedziami, nie potwierdził czynami chęci sprzedania akcji, jego pakiet gwałtownie traci na wartości, a spółka ma coraz większe problemy płynnościowe, więc na co liczy i o co w tym wszystkim chodzi?

Byłbym wdzięczny za przeanalizowanie sytuacji fundamentalnej HAWE i tego co się aktualnie dzieje w spółce.

Dziękuję za analizę. Mam jeszcze pytania o korelację ceny ropy z wynikami Synthosa. Czy dobrze zrozumiałem, że wyższe ceny ropy są dla Synthosa korzystne? Jak silna jest ta zależność i jak mocno odbicie cen ropy, które miało miejsce od kwietnia, powinno się przełożyć na wyniki za drugi kwartał?

Wracam do tematu wycen, ponieważ po ostatnim "wybitnym" kwartale Instal Kraków jego potencjał zmiany kursu podskoczył z 25% do 115%. Nie trzyma to parametrów i zaczynam się zastanawiać czy nie grać kontrariańsko na waszych potencjałach zmian :).

Sądzę, że wzrost kursu może być związany z planowaną emisją, ponieważ aby zakończyła się sukcesem kurs nie może być za nisko. Obstawiałbym, że za zakupami stoją pośrednio lub bezpośrednio obecni władcy Cormaya.

Dziękuję za analizę. Mam jeszcze pytanie o obniżkę kosztów.
Czy ma charakter zdarzenia jednorazowego, czy raczej będzie utrzymana?

Czy macie wyrobione zdanie na temat gry, która się rozgrywa w i wokół Cormaya? Ja niestety chyba przestałem ogarniać.

Antyteresa, bardzo cenię twoje analizy raportów kwartalnych. Pod koniec analizy raportu jest często opinia na temat wyceny spółki, czyli de facto jaki ma potencjał zmiany kursu (bo taką ma nazwę te 74% na zakładce Agory). Czy jest ona formułowana na podstawie c/wk i wartości likwidacyjnej bez uwzględnienia rentowności?

Dziękuję za wyjaśnienia. Gdyby przyjąć jako miarę zysku dla akcjonariuszy podawany współczynnik sEva, to Instal ma około 0%, co można zinterpretować jako brak zysku, tyle że Agora ma -8%. Moim zdaniem jest to istotna różnica, która w wycenie nie powinna być pomijana.

Otwarłem na Stockwatchu spółkę Agora i spółkę InstalKraków. Agora ma podany potencjał zmiany kursu +74%, a Instal +25%. Agora ma ujemne ROE, C/ZO, C/Z przy C/WK 0,4, natomiast Instal dodatnie ROE, przyzwoite C/Z i C/ZO przy C/WK 0,55. Czy wasz algorytm określania potencjału jest OK?

Ceny miedzi tąpnęły, a kurs FERRO też. Dlaczego? Czy niska cena miedzi nie jest dobra dla Ferro?

Proszę o analizę raportu Cigames.

Zrealizowałem kilka transakcji CFD na spadki na polskich akcjach na city index. Mam mieszane uczucia. Owszem CI ma ze 60 polskich spółek, ale na spadki da się grać tylko na niewiele ponad 20. Sesja dla CI kończy się o 16:50, więc jak coś się stanie na zamknięciu to pech. Raz się poczułem "oszukany", bo mimo że rynek przebił przez chwilę wyraźnie poziom otwarcia pozycji, to CI jej nie otworzyło. Na "normalnym rynku" a nie market makerze by się otworzyła. Ale ogólnie fajnie, że da się grać na krótko z dźwignią.

Dziękuję za analizę. Trochę to zawiłe, dlatego spróbuję zreasumować.
1) Wzrost marży wynika głównie ze spadku kursu hrywny (typowe dla eksporterów przy spadku kursu waluty krajowej).
2) Zły wykazany wynik netto oprócz realnego spadku produkcji jest w znacznym stopniu wirtualny, gdyż jego przyczyny to m.in.:
a) sposób księgowania upraw rolnych,
b) spadek kursu hrywny, przy wynikach przeliczanych na USD nawet przy operacjach wewnątrzukraińskich.
Czy dobrze zrozumiałem?

Mam jeszcze pytania dodatkowe:
1) Czy Kernel potrzebuje zamieniać hrywny na walutę, czy też jego wpływy z eksportu pokrywają to zapotrzebowanie?
2) Czy dla rozwoju Kernela niski kurs hrywny jest korzystny?

Sądzę, że warto by było nawiązać też kontakt z TotalFiz i posłuchać co oni mają do powiedzenia. Jak jest konflikt to przydałoby się wysłuchać obu stron. Zwłaszcza, że to raczej fundusze mają teraz realną władzę w spółce.

Dziękuję za analizę. Mam jeszcze pytania dotyczące dywidendy. W analizie było napisane, że

Cytat:
Wypłacanie dywidend odbywa się kosztem zwiększania zadłużenia spółki, czyli odbywa się niejako na kredyt.

Z drugiej strony spółka deklaruje zwiększenie dywidendy za 2014
Cytat:
"Nasz zysk jednostkowy, z którego wypłacana jest dywidenda rośnie, więc dywidenda też powinna rosnąć w zbliżony sposób" - powiedział na konferencji prezes spółki Norbert Biedrzycki.

Czy spółka wypłaca (i planuje wypłacać) dywidendę ponad swoje możliwości finansowe?

Kłopot w tym, że pozostałe wskaźniki nie wyglądają tak różowo. Dlatego chętnie zaznajomiłbym się z analizą, która by to całościowo ogarnęła.

Proszę o analizę raportu Ferro.

Szacuje się, że gaz z gazoportu, który byłby alternatywą dla rosyjskiego, może być nawet do 50% droższy niż rosyjski obecnie.

Ad. 2
Chodzi mi o istotny wzrost cen gazu z Rosji (czyli jego niewiele niższe ceny od tego z innych kierunków).

Dziękuję za analizę.
Mam jeszcze dwa pytania.
1) Czy spadek zysków wynika raczej z tego że rynek zrobił się trudniejszy, czy przyczyn należy szukać na Wschodzie?
2) Załóżmy, że na Wschodzie sytuacja się pogorszy i Rosja zacznie sprzedawać gaz po cenach niewiele niższych od tego z innych kierunków. Jak silna jest ekspozycja AC na taki scenariusz? Realny jest wtedy spadek ROE poniżej 20%?

Proszę o analizę raportu Protektora.

Dziękuję za analizę. Szczególnie byłem zainteresowany oceną przepływów pieniężnych.

Informacje
Stopień: Rozgadany
Ostatnia wizyta: 8 marca 2021 16:16:26
Liczba wpisów: 108
[0,03% wszystkich postów / 0,03 postów dziennie]
Punkty respektu: 0

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,721 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +159,15% +31 829,33 zł 51 829,33 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d