pixelg
ujemne przepływy na działaności operacyjnej - Analiza fundamentalna - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

ujemne przepływy na działaności operacyjnej

Bartosz
0
Wpisów: 364
Wysłane: 7 września 2010 10:06:57
jezeli moge poradzic to proponowalbym dodawanie fazami, dzieki temu uzytkownicy beda mogli sie powoli zapoznawac z nowymi narzedziami i dobrze poznac ich strukture i zasady interpretacji.

pzdr

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 7 września 2010 10:16:13
OK, to cenna uwaga.
Brak podania zaplecza teoretycznego i interpretacji to mój błąd już przy obecnych wskaźnikach, który chcę niedługo nadrobić - dopisać i podlinkować opisy, żeby nic nie było ot tak rzucone bez wyjaśnienia.
Edytowany: 7 września 2010 10:21

montanes
0
Wpisów: 47
Wysłane: 5 czerwca 2011 18:24:18
Witam, chciałbym podbić temat. Interesują mnie wskaźniki oparte na przepływach pieniężnych za pomocą których mogę ocenić uwaga! Efektywność Finansową. Znam podział wskaźników na:
1. wskaźniki wystarczalności gotówkowej,
2. wskaźniki wydajności gotówkowej.
Gdzie: wskaźniki wystarczalności gotówkowej pozwalają na ocenę możliwości generowania środków finansowych przez działalność operacyjną przedsiębiorstwa. Np. wskaźnik ogólnej wystarczalności gotówki operacyjnej.
Natomiast interesujący wskaźnik dotyczący wydajności wynika z rentowności pod kątem Kasowym: wskaźnik pieniężnej wydajności kapitału własnego. Co sadzicie na temat tych wskaźników czy nadają sie one do analizy efektywności finansowej. Proszę również o propozycje. W załączniku jak sie liczy te dwa wskaźniki.
kliknij, aby powiększyć
myśl Góral, myśl!
Edytowany: 5 czerwca 2011 18:25

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 5 czerwca 2011 18:41:25
Ludzkość nie wymyśliła nic lepszego niż FCFF i FCFE. Wg mnie wystarczające w 90% wypadków.
Edytowany: 5 czerwca 2011 18:44

montanes
0
Wysłane: 5 czerwca 2011 21:23:05
Ciekawe. Dzięki.
FCFE = Zysk operacyjny – odsetki – podatek od zysku operacyjnego pomniejszonego o odsetki + amortyzacja – nakłady inwestycyjne – zmiana zapotrzebowania na kapitał obrotowy – spłata rat kapitałowych + wpływy z zaciągniętych pożyczek, kredytów

lub łatwiej;

FCFE = Zysk netto – Nakłady inwestycyjne + Amortyzacja – Zmiana w kapitale obrotowym + Zmiana stanu zadłużenia

Zastanawia mnie pojęcie nakładów inwestycyjnych, czy mają one wynikać z CF z działalności inwest. będąc sumą wydatków i wpływów, czy też z bilansu. To samo z zadłużeniem?
myśl Góral, myśl!

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Wysłane: 5 czerwca 2011 21:40:46
Wydatki inwestycyjne to zwiększenie środków trwałych.
Kwoty z Cash Flow powinny się pokrywać z różnicą wartości z bilansu plus odpisy amortyzacyjne z rachunku wyników. Tutaj się ją z powrotem dodaje, bo nie jest kosztem gotówkowym.
Zmiana zadłużenia do odczytania z pasywów.
Working Capital na pewno też porównasz bez problemu.

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 246
Wysłane: 6 czerwca 2011 13:58:02
To jeszcze ja dorzucę coś od siebie:

Zmiana zadłużenia powinna wynikać z cash flow, bo tam będzie widać nowe zaciągnięcia i spłaty. Bilansowa zmiana może wynikać jeszcze z naliczenia kolejnej transzy odsetek, która jeszcze nie została spłacona. Poza tym, jeśli zadłużenie jest w innej walucie, to na koniec każdego okresu następuje wycena do aktualnego kursu. Ta zmiana będzie widoczna w bilansie ale nie wpływa na bieżący cash flow.

Wydatki inwestycyjne także lepiej odczytać z przepływów. Bilans ma to do siebie, że agreguje wiele zmian - tak jak w przypadku zadłużenia omówionego powyżej. W tym zakresie przydatne są noty do sprawozdań finansowych - tabela ruchów środków trwałych i zmiany w zakresie inwestycji. Problem jest w tym, że te noty najczęściej występują tylko w rocznych i półrocznych sprawozdaniach, więc może za rzadko na Twoje potrzeby analityczne.
wave

montanes
0
Wysłane: 8 czerwca 2011 18:47:35
Cześć, uczę się liczyć różne ciekawe zjawiska statystyczne. Zastanawiam się jak interpretować dynamikę i tempo zmian (za bardzo nie rozróżniam tych dwóch wartości :/). W załączniku przesyłam rachunek p.p. (od komórki J30). Chciałbym sie dowiedzieć jak policzyć tempo zmian przy pierwszej wartości dodatniej a drugiej ujemnej. Przykład w Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej w korektach ? Wytłumaczy ktoś ? tam wychodzi -122%
http://www.wrzuc.to/nL4ls7TaP.wt
myśl Góral, myśl!
Edytowany: 8 czerwca 2011 18:48

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 12 czerwca 2011 21:43:33
A do czego to tempo zmian ma służyć? I po co chcesz je liczyć, skoro nie wiesz, czym jest?

paukmer
0
Wpisów: 159
Wysłane: 12 czerwca 2011 22:40:38
montanes napisał(a):
Chciałbym sie dowiedzieć jak policzyć tempo zmian przy pierwszej wartości dodatniej a drugiej ujemnej. Przykład w Zysk (strata) z działalności inwestycyjnej w korektach ? Wytłumaczy ktoś ? tam wychodzi -122%
http://www.wrzuc.to/nL4ls7TaP.wt

jeśli chcesz, żeby tempo >0 pokazywało zawsze poprawę wyniku finansowego, a tempo <0, pogorszenie wyniku -> do mianownika weź wartość bezwzględną

liczenie bez wartości bezwzględnej:
jeśli w okresie zerowym są straty, a tempo <0, oznacza, że zmniejszyłeś straty
jeśli tempo >0, zwiększyłeś straty.

Co do różnic i zastosowania tempo/dynamika --> polecam dr G. lub książki ze statystyki/ekonometrii.

p.s. nie zaglądałem do komórki J30
Edytowany: 12 czerwca 2011 22:41

paukmer
0
Wysłane: 12 czerwca 2011 22:49:59
montanes napisał(a):

Zastanawia mnie pojęcie nakładów inwestycyjnych, czy mają one wynikać z CF z działalności inwest. będąc sumą wydatków i wpływów, czy też z bilansu. To samo z zadłużeniem?

to jeśli też mogę dorzucić jedną uwagę.
oprócz tego, że z przepływów warto brać wydatki inwestycyjne, to trzeba by je pomniejszyć o wpływy z tej działalności, czyli należałoby by brać CF z działalności inwestycyjnej jako saldo

(poprawcie, jeśli źle myślę)

paukmer
0
Wysłane: 12 czerwca 2011 23:02:01
montanes napisał(a):

2. wskaźniki wydajności gotówkowej.
Natomiast interesujący wskaźnik dotyczący wydajności wynika z rentowności pod kątem Kasowym: wskaźnik pieniężnej wydajności kapitału własnego. Co sadzicie na temat tych wskaźników czy nadają sie one do analizy efektywności finansowej. Proszę również o propozycje. W załączniku jak sie liczy te dwa wskaźniki.
kliknij, aby powiększyć

czy dodawanie do salda operacyjnego odsetek (jako wynagrodzenia płaconego kapitałodawcom za kapitał obcy) nie jest trochę bez sensu?
przecież to już jest uwzględnione w ramach korekty "odsetki i udziały w zyskach" (co innego gdyby do zysku netto dodać), czyli 2 razy uwzględniamy
no chyba że dodajemy odsetki rozumiane jako przychody finansowe, które w ramach wspomnianej korekty wyeliminowaliśmy

druga korekta czyli dodanie podatku - też sens tego nie jest dla mnie jasny, ponieważ właściciela interesuje gotówka po zapłacie podatku i po zapłacie odsetek
gdyby w mianowniku był kapitał obcy, to bym się dłużej zastanowił

przepraszam, że trzy posty na raz, ale ciekawy wątek z wciągającymi wątkami

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 13 czerwca 2011 14:22:45
paukmer napisał(a):
montanes napisał(a):

to jeśli też mogę dorzucić jedną uwagę.
oprócz tego, że z przepływów warto brać wydatki inwestycyjne, to trzeba by je pomniejszyć o wpływy z tej działalności, czyli należałoby by brać CF z działalności inwestycyjnej jako saldo

(poprawcie, jeśli źle myślę)

Nie zgadzam się.

Saldo nakładów inwestycyjnych nie daje pełnej informacji. Tylko wydatki na inwestycje dają np. zwiększenie możliwości produkcyjnych, które w następnych latach przyczynią się do rozwoju działalności np. produkcyjnej. W założeniach CFA podaje się, że powinny być one wyższe niż amortyzacja i wszelkie odpisy środków trwałych.

Wpływy z działalności inwestycyjnej bardzo często zależą od szczególnej sytuacji spółki. Weźmy na przykład grupę Impexmetalu, która chętnie pozbywała się ostatnio zbędnego majątku. Ale najważniejsze słowo to ZBĘDNEGO.

paukmer
0
Wysłane: 13 czerwca 2011 16:33:47
do analizy efektywności działalności i jej potencjału jak najbardziej bym rozdzielał
nawet więcej, osobno prowadziłbym analizę w potencjał (wydatki na RZŚT i WNiP), a osobno w inwestycje finansowe

ale tu mowa jest w kontekście FCFE/FCFF

songe-creux
0
Wpisów: 180
Wysłane: 15 czerwca 2011 12:14:30
buldi napisał(a):
Postanowiłem trochę odświeżyć wątek.
Bezposrednim powodem tego kroku jest obecna sytuacja z jaką mamy doczynienia na Techmexie. W tym wypadku wskaźnik Altmana nie ostrzegł Nas w wystarczającym stopniu przed zbliżającą się upadłością.
Zastanawiam się, czy analiza przepływów, która ponoć dla wprawionego ekonoma nie ma tajemnic była by w stanie wysłać jakieś sygnały ostrzegawcze.
Jako że ze mnie ani ekonom, ani tym bardziej wprawiony, postanowiłem przeanalizować w skrócie i po fakcie - bo tak najłatwiej - ogólno dostępny wykres przepływów tej spółki.

kliknij, aby powiększyć

Pobieżnie można by to ująć tak (stan na koniec czerwca):
1 gotówką Techmex nie śmierdział
2 przepływy inwestycyjne które zamarły już kwartał wcześniej świadczą o cięciach lub całkowitym zaniechaniu takowych, co w obecnej sytuacji makroekonomicznej nie jest czymś nagannym.
3 przepływy finansowe pomimo że ujemne świadczyć mogą z jednej strony o stopniowym wychodzeniu z długów, czyli spłacają więcej niż "zaciągają" ale z dugiej strony mogą też świadczyć o braku możliwości pozyskania dalszego finansowania z zewnątrz.
4. Przepływy operacyjne stały się ujemne co oznacza, że koszty wytworzenia "produktu" przewyższyły przychód z jego sprzedaży. Tu jednak, przynajmniej na tym wykresie zauważalna jest pewna cylkiczność. Widać, że IVQ - przynajmniej tak było w 2007 i 2008 roku jest okresem realizacji zysków wytworzonych w poprzednich miesiącach. Być może wiąże się to z płatnościami wynikającymi z umów na roboty z zamówień publicznych, których najwięcej zawiera się po 1Q? Nie wiem, nie wnikałem, ale czasowo pasuje.
Reasumując dla mnie ten wykres nie świadczył jednoznacznie o zagładzie którą jest obecny wniosek o upadłość. Wręcz wydaje mi się, że jest o co powalczyć, szczególnie, że patrząc na wykres już 4Q powinien przynieść odbicie w "operacyjnej". Zasadniczym mankamentem, jaki być może był pretekstem uruchomienia procedury upadłościowej wydaje się być permanentny brak gotówki, którą jak wspomniałem w pkt 1 Techmex nie śmierdzi. I jeszcze jedno - gdybym chciał przejąć Techmex obecna chwila wydaje się dobrym momentem na podkręcanie czarnego PRu by zaniżyć kurs, ale to już tylko moje chore przypuszczenia.

Dla porównania przepływy Monnari

kliknij, aby powiększyć

Dodatnie przepływy finansowe mogą świadczyć o coraz większym zadłużeniu - więcej pożyczają niż spłacają. W tej sytuacji pojawiła się jakaś gotówka, ale proporcjonalnie mniejsza gdyż działalność operacyjna czyli to co jest solą działaności tej firmy, czyli sprzedaż "ciuchów" generuje straty. Niezmiennie od połowy 2007 (zakres wykresu) Monnari generuje straty w przepływach inwestycyjnych. Żenada. Dziwi tylko, że w tym wypadku wierzyciele tak późno złożyli wniosek o upadłość.

Wiem, że za chwilę dostanie mi się tu za zbytnie upraszczanie tematu lub nie zrozumienie tematu przepływów wogóle, ale chętnie przyjmę wszelkie uwagi które naprostują moje "skrzywione" myślenie.Angel

W ogóle przydało by się na SW parę wskaźników cash flow, które by można wrzucić do screenera.Silenced

Buldi pisze a propos drugiego wykresu, spolki Monnari: "Niezmiennie od połowy 2007 (zakres wykresu) Monnari generuje straty w przepływach inwestycyjnych. [...]" Ale czy to nie jest tak, ze wykres inwestycji pod osia opisuje sytuacje w ktorej Monnari inwestowalo i to dlatego przeplyw z dzialalnosci inwestycyjnej byl ujemny? Ja to tak rozumiem. Jesli niebieska linia jest nad osia X, oznacza to, ze przedsiębiorstwo gromadzi środki pieniężne na koncie aby np. przeznaczyć je na przyszłe inwestycje.

paukmer
0
Wysłane: 17 czerwca 2011 14:23:09
może trochę obok tematu Techmexu i Monnari...

"Niezmiennie od połowy 2007 (zakres wykresu) Monnari generuje straty w przepływach inwestycyjnych. [...]"
to pewnie skrót myślowy, ale lepiej nie pisać o stratach na przepływach inwestycyjnych
(straty --> wynik ujemny memoriałowy)
chodziło pewnie o przewagę wydatków inwestycyjnych na wpływami w ramach tej części działalności.

działalność inwestycyjna, taka, która obowiązuje teraz w RPP, obejmuje trzy aspekty:
- inwestowanie w potencjał (kupno aktywów trwałych i wartości niematerialnych na potrzeby własnej działalności) (BTW, niedługo pewnie zostaną zaliczone do części operacyjnej w nowej wersji RPP)
- inwestowanie w spółki powiązane (czasem jest to inwestowanie w potencjał/ czasem inwestowanie nadwyżek finansowych)
- inwestowanie nadwyżek finansowych (kupno bonów skarbowych, lokaty >3M, itp)

w MON przeważały inwestycje w potencjał (w 2008), łącznie na 56,9 mln zł, sfinansowane z wpływów (kredyty+pożyczki)

wpływy z działalności inwestycyjnej też mogą mieć różny charakter i odmienną interpretację:
- wpływy z wcześniejszych inwestycji finansowych (zwrot pożyczek, odsetki i dywidendy otrzymane, sprzedaż papierów wartościowych itp.)
- wpływy z upłynnienia potencjały (sprzedaż niepotrzebnych/ starych/przestarzałych środków trwałych, itp).

podobnie niejednoznaczne info w przypadkach zagrożonych daje saldo na działalności operacyjnej. przykładowo w MON na koniec 2008 i 2009 (sprawozdania roczne) jest nadwyżka gotówki (13,7 i 6,6 mln) mimo strat (-29,8 i -114,5). Zwłaszcza + w 2009 jest mylący, bo wynika ze wzrostu zobowiązań operacyjnych, czyli mieli kasę, bo przestali płacić.
wniosek - analiza tylko sald ( +/- ) może wprowadzić w błąd w sytuacjach kryzysowych

Pit8
0
Wpisów: 27
Wysłane: 18 sierpnia 2011 09:59:29
WatchDog napisał(a):
Przepływy to najważniejszy rachunek. Resztę możesz wyrzucić do śmieci, jak będziesz wiedział co się dzieje w firmie z gotówką, to wiesz o niej wszystko.

Operacyjne są dwie metody: pośrednia i bezpośrednia. Ta pierwsza jest trudniejsza, ale bardziej poglądowa.

Zaczynamy od zysku netto z rachunku wyników.
Dodajemy amortyzację (bo nie jest kosztem cashowym, a została odjęta od wyniku).
Odejmujemy dodatnie, a dodajemy ujemne różnice kursowe (wyłączamy je do działalności finansowej). [uwaga księgowi, pomijam co robić z nie zrealizowanymi różnicami kursowymi oraz tymi dotyczącymi gotówki w walucie obcej]
Odejmujemy otrzymane, a dodajemy zapłacone odsetki i dywidendy (wyłączamy je do działalności finansowej).
Odejmujemy zyski, a dodajemy straty z działalności inwestycyjnej (czyli też ją wyłączamy) takiej jak zbycie/nabycie środków trwałych, podobnie likwidacje, nadwyżki, niedobory, odpisy i inne takie.
Dodajemy zwiększenie, a odejmujemy zmniejszenie stanu rezerw (usuwając ten efekt czysto papierowego regulowania zyskiem z wyniku).
Odejmujemy wzrost, a dodajemy spadek stanu zapasów (gdyż w rachunku wyników kosztem jest wartość tylko towarów sprzedanych).
Odejmujemy wzrost, a dodajemy spadek stanu należności (gdyż rachunek wyników w ogóle się nie zajmuje tym, czy nam zapłacono za sprzedany towar).
Dodajemy wzrost, a odejmujemy spadek stanu zobowiązań (gdyż rachunek wyników ignoruje też to, czy my płacimy za towary, materiały, surowce i inne koszty odejmowane od wyniku).
Usuwamy też zmianę stanu rozliczeń międzyokresowych, w zależności czy są bierne czy czynne (to już odpuszczę, możesz nie wytrzymać...).

Jak widzisz, jest 10 sposobów na to, żeby spółka wykazywała zysk, mając ujemne przepływy operacyjne czyli w istocie pochłaniała gotówkę, a udawała zyskowną. Patrz na rachunek i szukaj dużych liczb w najnowszym kwartale, oraz dużych zmian między kwartałami. Zobaczysz wiele, jak tam się przepompowują pieniądze i w którą stronę. W różnych firmach bywa różnie, ale przepływów się nie da oszukać.

Dawaj lepiej jakiś przykład, to podrążymy praktycznie, na wątku spółki.

przepraszam, że odświeżam, ale temat mnie nęci. mógłbyś pokazać na przykładzie krok po kroku, na liczbach pokazać jak wyjść od zysku netto?

link

aha i co znaczy w przepływach pieniężnych, że"
-rezerwy są na minusie
-zapasy są na minusie
-należności są ujemne? (tzn. że tyle nam są winni kontrahenci ale jest to ujemne bo tej kasy nie dostaliśmy faktycznie?)

przepraszam, za trywialność, ale dopiero się uczę
Edytowany: 18 sierpnia 2011 11:34

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 18 sierpnia 2011 10:56:17
Co do przykładu, to nie obiecuję, że zrobię binky

Ale zasadniczo rozumowanie jest takie: zastanawiam się, w której pozycji bilansowej mam zamrożone pieniądze.

I tak:
- zapasy stanowią wartość, dlatego mam je w aktywach
- należności stanowią wartość, więc mam je w aktywach
Zgodnie z definicją, te aktywa mają spowodować wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Czyli de facto wpływ gotówki w tym przypadku. Tak długo, jak mam coś w aktywach, nie dostaję z tego gotówki.

Jeśli w ciągu roku wzrosła wartość zapasów, to:
- mamy więcej zapasów w aktywach
- ponieśliśmy wydatki na ich zakup bądź wytworzenie (zapłaciliśmy pracownikom i dostawcom)
- jeszcze nie dostaliśmy gotówki z ich sprzedaży,
więc zwiększona wartość zapasów powoduje, że gotówki mamy mniej.

Tak samo jest z należnościami:
- mamy mniej należności w aktywach,
- to znaczy, że w porównaniu do poprzedniego okresu wpłynęło do nas więcej gotówki w tym czasie,
więc zmniejszony stan należności oznacza większy wpływ gotówki.

Ze zobowiązaniami jest na odwrót:
- mamy w bilansie więcej zobowiązań,
- czyli mamy zobowiązanie do zapłacenia komuś gotówki w przyszłości,
- w zamian za to zobowiązanie coś dostaliśmy (najczęściej jest to widoczne w aktywach - na przykład zapasach),
więc więcej zobowiązań oznacza więcej gotówki u nas.

wave

Pit8
0
Wpisów: 27
Wysłane: 18 sierpnia 2011 12:09:53
bardzo bym prosił o przykład, co odjąć/dodać od zysku netto, żeby dojść do właściwej wartości netto przepływów.

czyli :

zmiana stany rezerw -335 ->to znaczy, że stan rezerw zmniejszył się od ostatniego kw. o 335 tys. zł tak? czyli wychodząc od ZN zgodnie z tym co pisał WD należy ZN pomniejszyć o tę wartość?

Zmiana stanu zapasów -15 424 -> to znaczy, że zapasy zmniejszyły się o 15 424 ? ZN należy powiększyć o tę minusową wartość, czyli faktycznie odjąć?

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 19 sierpnia 2011 15:31:35
Nad przykładem będę musiała trochę popracować, więc nie będzie go dziś.

Nie próbuj przełożyć myślenia na wzorki, tylko zrozum mechanizm. Potem pójdzie jak z płatka.

Zacznę od zapasów:
- bilansowa zmiana stanu zapasów (15 424)
- czyli w bilansie mamy mniej zapasów w porównaniu do poprzedniego roku
- skoro jest mniej zapasów, to co się z nimi stało? Najpewniej zostały upłynnione, więc mamy wpływ gotówki.
- czyli nie odjąć od zysku netto ale dodać, bo gotówki mamy więcej.
- cash flow operacyjny jest więc większy od zysku netto o 15 424.

Rezerwy rozpisz sam i wyślij mi na maila, to popracujemy nad tym.

salute

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3