pixelg
JSW - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

JSW [JSW]

AKTUALNY KURS: 32,22 zł (+4,37%) 07-05-2021 17:04
Szutnik
93
Dołączył: 2011-10-30
Wpisów: 1 799
Wysłane: 25 czerwca 2015 11:07:55 przy kursie: 11,70 zł
quiris napisał(a):
jak czytam, niektórzy cięgle jeszcze wierzą w niewidzialną rękę rynku. Niestety ta ręka ma wyraźne odciski palców i po takich lekturach:
www.wiadomosci24.pl/artykul/pa...
trudno uwierzyć w przypadki. Jako zwolennik teorii spiskowych przypomnę też np. o ostatniej aferze z manipulacją liborem czy o naszych frankowiczach.


Przejrzałem tę twórczość (choć słowo "tfurczość" jest tu bardziej na miejscuAngel ) Marka Szolca.
Niestety jest to jeden wielki stek bzdur.
Zacznijmy od tego, że ziemski klimat stale się zmienia. W ostatnim tysiącleciu mieliśmy 2 wyraźne okresy ochłodzenia: w XIV i XVII wieku.
Od połowy XVII wieku temperatura Ziemii rośnie. I ten fakt jest mierzalny. I to wcale nie termometrem (choć tym instrumentem również, tyle że Celsius i Fahrenheit to czasy ciut późniejsze), tylko...granicami zasięgów ciepłolubnych roślin, przesuwającymi się od tamtego momentu wyraźnie ku północy na naszej półkuli i to wszędzie: tak w Europie jak i Azji i Ameryce. Jak to można było ustalić? Np. poprzez badania pyłków roślin w osadach z XVII w i późniejszych...
Globalne ocieplenie jest więc faktem klimatycznym, a nie wymysłem bankierów.
Aby jednak nie było tak prosto dla "zielonych progresistów": nadal nie znamy jego przyczyn i jeśli ktoś twierdzi inaczej, to zajmuje stanowisko ideologiczne, a nie naukowe.
Dlaczego? A choćby dlatego, ze w XVII wieku nie było jakiegoś wyraźnego wzrostu zawartości CO2, ani antropogenicznego ani naturalnego. To też umiemy ustalić.
A więc globalne ocieplenie ma jakąś inną przyczynę pierwotną, niż emisja CO2.

Co więc z tym CO2?
Najpierw kilka faktów:
- CO2 jest gazem "cieplarnianym"; podobnie jak np. para wodna czy metan, CH4
- rzeczywiście tak, jak twierdzą zieloni, w tej chwili jest najwięcej CO2 w powietrzu od co najmniej kilkunastu milionów lat: 400 ppm (czyli 400 na milion gramów) i ta ilość rośnie.

I znowu: zieloni posługują się tu symulacjami komputerowymi, mającymi dowodzić, ze teraz głównym czynnikiem, odpowiadającym za ocieplenie jest emisja antropogenicznego CO2.
Problem z symulacjami polega jednak na tym, że one zawsze coś upraszczają, pomijając pewne zmienne niezależne, które projektując symulację uważa się za drugo- i trzeciorzędne dla wyniku końcowego.
Tymczasem atmosfera ziemska jest niesamowicie skomplikowanym systemem, z mnóstwem zmiennych niezależnych i szeregiem wmontowanych sprzężeń zwrotnych (np. wymiana ciepła z oceanami, połączona z parowaniem i skraplaniem). Jeśli dodać do tego, że wiele procesów atmosferycznych to tzw. nieliniowe zjawiska dynamiczne (znane bardziej pod nazwą chaosu deterministycznego i niedeterministycznego), o bardzo ograniczonej możliwości prognozowania efektów końcowych, dostajemy obraz, w którym trudno uznać nasze symulacje wpływu CO2 na globalne ocieplenie za szczególnie wiarygodne.
Reasumując ten temat: ocieplenie jest faktem i jakiś (ale dokładnie jaki?? tego nie wiemy) wpływ antropogenicznego CO2 na temperaturę Ziemii jest faktem, ale tak naprawdę nie potrafimy powiedzieć, czy ocieplenie nadal ma główną przyczynę naturalną, a antropogeniczny CO2 to ciągle jeszcze mało istotny czynnik w ogólnym bilansie cieplnym, czy też wpływ CO2 stał się już wiodącym czynnikiem, podnoszącym temperaturę.

Sprawa druga: certyfikaty CO2.
Tu dopiero widać bzdurność argumentów Mr Szolca. Bredni o bankach inwestycyjnych nie będę komentować. Szkoda mi klawiatury.
Otóż program cerytyfikatów okazał się....klęską a nie sukcesem Brukseli, któremu teraz na szybko dorabia się w sposób czysto polityczny protezę, by go ratować. Dlaczego?
Gdy program powstawał, założono dużo wyższe poziomy emisji CO2, niż te faktyczne, które miały miejsce. W efekcie ceny certyfikatów CO2 praktycznie nieustannie spadały, zmuszając Brukselę do interwencji na tym rynku.
Ostatnim trickiem, mającym ten "szkodliwy" (w mniemaniu Brukseli) proces zatrzymać i odwrócić, jest tzw. Market Stability Reserve, a ściślej kompromis, dotyczący działania tego tworu, zawarty niedawno w Rydze przez wszystkie państwa UE (przy niemrawych protestach Polski i zmianie frontu przez Czechy, dzięki czemu kompromis stał się możliwy w tym kształcie).
Chodzi o to, że MSR po Rydze staje się tworem, który w sposób dowolny może wpływać na podaż certyfikatów, wycofując ich nadmiar z rynku wedle uznania, gdy cena jest zdaniem Brukseli zbyt niska.
Mamy tu więc politycznie uchwaloną ręczną interwencję na rynku, wedle urzędniczego uznania, w celu odwrócenia niekorzystnej tendencji cenowej, de facto kończącą pomysł wolnego rynku na certyfikaty CO2. I to jest to, co naprawdę jest w tym niebezpieczne, bo ręczne sterowanie rynkiem zawsze otwiera pole do nadużyć. I nie mam złudzeń co do tego, że polski węgiel, nie tylko z JSW, będzie ofiarą MSR...

Co zaś do ceny JSW - akcje JSW są akcjami producenta surowca. Na rynku surowców energetycznych mamy do czynienia z bessą od 2008 r. Bessa ta początkowo była w miarę łagodna, jeśli nie liczyć katastrofy z przełomu 2008/09, szybko skontrowanej silnym wzrostem cen w latach 2009/10 ale jak w każdej bessie, przyszedł w końcu czas na bolesne spadki cen surowca. Trudno oczekiwać, by ceny surowców spadały, a ceny akcji jego producntów rosły.

"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

diR
1
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 979
Wysłane: 25 czerwca 2015 16:22:30 przy kursie: 11,70 zł
"rekordy na JSW... nowa prognoza "

www.money.pl/gielda/spolka-dni...

salute
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

ChiefMike
0
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 575
Wysłane: 25 czerwca 2015 16:27:48 przy kursie: 11,70 zł
Nowa ? Artykuł z dnia 2015-04-30 12:15.


lesgs
lesgs PREMIUM
25
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 859
Wysłane: 25 czerwca 2015 16:42:28 przy kursie: 11,70 zł
Jedyny spisek, w jaki jestem skłonny uwierzyć, to wspólne działanie władz centralnych i lokalnych, zarządów górnictwa węglowego, związków zawodowych i temu podobnych instytucji na rzecz utrzymania się przy żłobie powstałym wokół kopalnictwa. Oni robią wszystko, by nic się nie zmieniło, by utrzymały się przywileje i pieniądze z najlepszych lat tego przemysłu, by wszystko było brudne od sadz i odpadów spalania, by węgiel zawierał 30% kamienia (tak bywało) - wszystko, byle oni byli górą. Te święte krowy nie chcą dostrzec zmian, postępu technicznego, a władza bojąc się ich, niczego nie chce robić. Certyfikaty, ekologia, to wszystko jest "mowa trawa". Brytyjczycy przestali wydobywać węgiel i ich gospodarka się nie załamała - ale oni mieli plany i programy. Ten zapewne nieformalnie zawiązany spisek spowodował, że zmarnowaliśmy na Śląsku ok. 30 lat. Teraz jest już za późno na bezbolesne i planowane transformacje.

Teraz wszędzie będą się pojawiali różni "cudotwórcy" - lepiej jednak "cudotfurcy" - oferując magiczne rozwiązania dla kopalnictwa węgla. Papier jest cierpliwy, a ten co czyta niech ma się na baczności.

Jeszcze uwaga: praca górników to bardzo ciężki trud. Należy się im szacunek i - przy nieuchronnych zmianach w tej branży - ratunek przed bezrobociem i ubóstwem. Ratunek oznacza wszechstronny program, jaki powinien był być wdrożony te 30 lat temu. Nie jakieś tam rekompensaty, bo człowiek nienauczony nie będzie w stanie mądrze zagospodarować takie środki. Zresztą, to już przerabialiśmy.
Edytowany: 25 czerwca 2015 16:45

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 301
Wysłane: 25 czerwca 2015 17:09:38 przy kursie: 11,70 zł
E tam! Legs, Ty tego nie widzisz, ale to oczywista oczywistość, że jest jeden wielki, światowy spisek przeciwko Polsce. A polskiemu górnictwu, stoczniom i im podobnym związkowym matecznikom w szczególności. Wszyscy w nim są. Ostatnio nawet Watykan się ujawnił. Tylko Polacy jak zawsze na lodzie. (Jak było z Nord Streamem? Wszyscy się w końcu dogadali, tylko my nie.)

Bawią mnie gadki o tym, jakie to normalne, że się klimat zmienia, że kiedyś były epoki lodowcowe itp. Kiedyś siedzieliśmy na drzewach, to może tam wróćmy? Normalne jest, że ludzie umierali i umierają. To może zlikwidujmy medycynę. Będzie tak, jak Polacy lubią - tanio.

I tego się trzymajmy. A może kiedyś się odkujemy na sprzedaży biletów do tego naszego skansenu.
Ale i tak zarobioną kasę zeżrą związkowe nieroby. I żeby było jasne: nie mówię tu o ciężko pracujących górnikach.

romualdf
0
Dołączył: 2014-07-10
Wpisów: 28
Wysłane: 29 czerwca 2015 17:03:37 przy kursie: 11,76 zł
JSW uruchamia nową ścianę w kopalni Knurów – Szczygłowice
Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła ścianę XV w pokładzie 405/1 w kopalni Knurów - Szczygłowice, której możliwości wydobywcze szacowane są na niemal 4000 ton węgla na dobę

Jak podkreśla spółka, wydobywany tam surowiec to węgiel koksowy, na który wciąż jest duże zapotrzebowanie na rynku krajowym i europejskim. Ściana XV miała zostać uruchomiona znacznie wcześniej, bo już w lutym tego roku. Plany te pokrzyżował jednak pożar w sąsiedniej ścianie XIV, do którego doszło w lutym w okresie przeszło dwutygodniowego postoju związanego ze strajkiem załogi JSW. Jak tłumaczy spółka, zasięg zagrożenia pożarowego był tak duży, że kopalnia straciła nie tylko eksploatowaną już ścianę XIV, ale nie mogła też oddać zgodnie z planem przygotowywanej do eksploatacji pobliskiej ściany XV.

- Dzięki intensywnym pracom profilaktycznym, ogromnemu zaangażowaniu załóg i sprzyjającym warunkom naturalnym udało się opanować zagrożenie w rejonie, zlikwidować pole pożarowe i stworzyć bezpieczne warunki dla wydobywania węgla z tej ściany – podkreśla Jerzy Borecki, zastępca prezesa JSW ds. technicznych.

Władze spółki przekonują też, że po uruchomieniu ściany XV i odzyskaniu pełnych zdolności wydobywczych kopalnia ma wszelkie przesłanki, by zrealizować - mimo wcześniejszych trudności - plan wydobycia na 2015 r., podobnie jak cała JSW. Obecnie kopalnia prowadzi wydobycie w pięciu ścianach.
Zaczyna się jakiś przełom po tych strajkach. Tylko czy to się w końcu kiedyś przełoży na zmianę kursu cen akcji.?

AnalizujWgrywaj
2
Dołączył: 2014-07-26
Wpisów: 169
Wysłane: 29 czerwca 2015 19:22:32 przy kursie: 11,76 zł
takie tam:Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla.
Norweski państwowy fundusz Norges Bank Investment Management (NBIM), którego majątek wycenia się na 900 mld dolarów, poinformował, że zamierza stopniowo wycofywać się z firm zajmujących się wydobyciem węgla.
gramwzielone.pl/trendy/16080/n...

le rom
33
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 1 201
Wysłane: 14 lipca 2015 00:49:20 przy kursie: 11,98 zł
angry3
Włącz myślenie. NBIM to 1% aktywów giełdowych świata, a że to ok. 0,9 bln dol, być może ok. 0,5 bln w akcjach, 0,35 w obligacjach i ok 0,05 bln w nieruch.. Fundusz transferuje wygenerowane środki z ropy i gazu w aktywa na rynkach zagranicznych w tym być może (ułamek procenta w Polsce). Logicznym jest, że czerpiąc środki z kopalin paliw nieodnawialnych (gaz, ropa) , nie inwestuje praktycznie w paliwa z przyczyn dywersyfikacji. Jeśli prawdą jest , że miał zaangażowane 2,6 mld NOT (0,35 mld dol) a obecnie ma 0,5 mld NOT (0,07 mld dol) w kopalnie -to są kwoty do zaniedbania - obecnie rzędu 0,007% aktywów. Z tych 70 mln dol w LWB posiada ok. 20 mln tj ok.30 % , ale to jest zupełnie wielkość do zaniedbania , bowiem bardziej świadczy o dowartościowaniu LWB , niż zagrożeniu ze strony NBIM dla akcjonariatu LWB (3,6% akcjonariatu).
Nie wydaje mi się , aby wychodzenie z LWB miało dla NBIM jakiekolwiek znaczenie. To, że weszli do LWB można uznać za nieco dziwaczne z przyczyn o czym było wyżej. Dla NBIM jest to zapewne probierz polskiego rynku.

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 301
Wysłane: 3 sierpnia 2015 22:01:03 przy kursie: 11,69 zł
Ja nie myślę, ja czytam.
Cytat:
(...) Alpha Natural bankruptcy points to industry troubles.
The bankruptcy filing by Alpha Natural Resources comes on the same day that the Obama administration released its Clean Power Plan (...)
...
Indeed, three rival companies have filed for bankruptcy in the past 15 months, Bloomberg reported: Walter Energy, Patriot Coal, and James River Coal.(...)


link

Lubimy traktować z wyższością i "zaniedbywać" globalne trendy. Nie tylko w energetyce. Potem budzimy się zaskoczeni z ręką w nocniku. Może to się jeszcze odwróci. Zwłaszcza, że nic na świecie nie przebiega liniowo, a (nomen-omen) klimat jest teraz dla węgla fatalny. W sam raz na rebound. Ale obyśmy w długim terminie nie skończyli, jak ta żaba w garnku, która beztrosko pozwoliła się ugotować. To w końcu mój kraj.
Edytowany: 3 sierpnia 2015 22:01

sasky
sasky PREMIUM
32
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 654
Wysłane: 26 sierpnia 2015 07:59:29 przy kursie: 10,69 zł
Podróż do wnętrza Ziemi – analiza techniczna JSW w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/podro...


norbert80
2
Dołączył: 2014-10-30
Wpisów: 276
Wysłane: 26 sierpnia 2015 20:19:34 przy kursie: 10,00 zł
jsw cena wartsoc ksiegowa 0.14 kiedys musi skonczyc sie spadek a SKARB PANSTWA moze sobie odkupic akcje w promocji 90% taniej,pomagaja frankowiczom moze pomoga akcjonariuszom jswhello1 czekamy pani Kopacz Liar

Vox
132
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 615
Wysłane: 26 sierpnia 2015 21:39:41 przy kursie: 10,00 zł
Cytat:
Podróż do wnętrza Ziemi – analiza techniczna JSW w porannym Wykresie dnia.


dobry humor sie ceni blackeye

piotrszwed
0
Dołączył: 2013-11-22
Wpisów: 90
Wysłane: 26 sierpnia 2015 22:38:09 przy kursie: 10,00 zł
norbert80 napisał(a):
jsw cena wartsoc ksiegowa 0.14 kiedys musi skonczyc sie spadek a SKARB PANSTWA moze sobie odkupic akcje w promocji 90% taniej,pomagaja frankowiczom moze pomoga akcjonariuszom jswhello1 czekamy pani Kopacz Liar


no to się teraz uśmiałem... ale pomysł dobry- może kolejne pytanie do październikowego referendum?
Czy jesteś za pomocą każdemu gdzie winny jest Skarb Państwa?
proponowane odpowiedzi:
a) TAK
b) TAK
blah5

Vox
132
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 6 615
Wysłane: 27 sierpnia 2015 01:16:52 przy kursie: 10,00 zł
A moze bedzie tak jak z NWR?


kliknij, aby powiększyć


Wegiel w Polsce moze byc wogole niewydobywany


kliknij, aby powiększyć


forsal.pl/galerie/890334,duze-...
Edytowany: 27 sierpnia 2015 01:18

norbert80
2
Dołączył: 2014-10-30
Wpisów: 276
Wysłane: 27 sierpnia 2015 19:07:19 przy kursie: 10,60 zł
na pierwszy rzut oka wyniki tragiczn,ale po glebszej analizie wyglada to ze "robia postepy" zreszta co sie bede rozpisywala ,zapraszam do lektury.link ponizej

gornictwo.wnp.pl/strata-jsw-wz...

Kakarotto
23
Dołączył: 2013-05-08
Wpisów: 1 062
Wysłane: 27 sierpnia 2015 19:12:28 przy kursie: 10,60 zł
Wydobycie każdej tony węgla przynosi stratę - tak więc po co chwalą się wzrostem wydobycia... czy mógłby mnie ktoś oświecić dlaczego tak robią?

olotyracz
0
Dołączył: 2013-11-24
Wpisów: 74
Wysłane: 27 sierpnia 2015 21:07:48 przy kursie: 10,60 zł
Podpierając się podstawami ekonomii - bo mają koszt krańcowy niższy od zarówno ceny, jak i kosztu przeciętnego ;)
Edytowany: 27 sierpnia 2015 21:08

piotrszwed
0
Dołączył: 2013-11-22
Wpisów: 90
Wysłane: 28 sierpnia 2015 08:28:58 przy kursie: 10,60 zł
Vox napisał(a):

Wegiel w Polsce moze byc wogole niewydobywany


kliknij, aby powiększyć


forsal.pl/galerie/890334,duze-...


chyba ktoś wierzy, że Polskę stać na tak drastyczne wzrosty w inwestycje, aby za maksymalnie
30 lat cały przemysł węglowy został odstawiony na bok, oj chyba to na dziś dzień niemożliwe,
część nowych bloków energetycznych będzie w dalszym ciągu eksploatowanych, poza tym zakończona budowa elektrowni jądrowej ma się opóźnić, no i jeszcze środki z Unii Europejskiej się skończą, więc mało to prawdopodobne by zrezygnowano z węgla
Edytowany: 28 sierpnia 2015 08:29

kozalesz
0
Dołączył: 2008-10-07
Wpisów: 79
Wysłane: 28 sierpnia 2015 10:52:03 przy kursie: 11,40 zł
Kakarotto napisał(a):
Wydobycie każdej tony węgla przynosi stratę - tak więc po co chwalą się wzrostem wydobycia... czy mógłby mnie ktoś oświecić dlaczego tak robią?

Na koszty wydobycia składają się zarówno koszty bezpośrednie wydobycia jak i ogólne całej spółki. Poprzez zwiększenie wydobycia, koszty ogólne rozkładają się na więcej ton, co obniża koszt jednostkowy wydobycia jednej tony.

piotrszwed
0
Dołączył: 2013-11-22
Wpisów: 90
Wysłane: 28 sierpnia 2015 10:58:18 przy kursie: 11,40 zł
Szczegóły z raportu:

Jednostkowy gotówkowy koszt wydobycia węgla w I półroczu był o 16,3 proc. niższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej i wyniósł 325 zł na tonę. W II kwartale wyniósł on 306 zł na tonę. Średnia cena sprzedaży węgla koksowego do odbiorców zewnętrznych spadła w minionym półroczu w ujęciu rocznym o 5,8 proc. do 401,21 zł.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,860 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +169,37% +33 874,13 zł 53 874,13 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło