pixelg
PBKM - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

PBKM [BKM]

AKTUALNY KURS: 89,80 zł (+0,90%) 18-06-2021 17:00
Vox
134
Wpisów: 6 639
Wysłane: 15 kwietnia 2016 12:35:36
Cytat:
Wbrew pozorom roczna opłata za przechowywanie w niesprzyjających ekonomicznie okolicznościach może okazać się barierą nie do przejścia.

a ile sobie licza za rok?
Edytowany: 15 kwietnia 2016 12:35

krewa
krewa PREMIUM
436
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 128
Wysłane: 15 kwietnia 2016 13:38:46

sbyszek
0
Wpisów: 807
Wysłane: 15 kwietnia 2016 16:23:54
cocomo napisał(a):

(...) dlatego nie oceniałbym aż tak pesymistycznie perspektyw wzrostu.

Nie chodzi tu o negatywną ocenę perspektyw wzrostu biznesu spółki, bo nie znamy założonych przez dotychczasowych właścicieli planów i kierunków jej dalszego rozwoju. Chodzi natomiast o przeanalizowanie za i przeciw inwestycji w jej akcje. Biznes jest bardzo innowacyjny jeśli mówimy o technologi usługi. Bardzo przypomina działalność firmy ubezpieczeniowej, gdyż charakter usługi proponowanej przez spółkę - jest podobna jak usługa zawarcia polisy ubezpieczeniowej w firmie asekuracyjnej. Systematycznie płaczisz składkę, ale nie wiesz czy i kiedy skorzystasz z takiego odszkodowania (komórek macierzystyh).
krewa napisał(a):
Komórki są swoistą polisą na życie/zdrowie, więc ciekaw jestem zachowania klientów w warunkach kryzysu ekonomicznego.

A tak dodatkowo to może zdarzyć się wpadka z pomyleniem lub uszkodzeniem zdeponowanego materiału. Co też może znacząco wpłynąć na decyzje klientów.
cocomo napisał(a):
Sam biznes wydaje się dosyć stabilny. Wartość istniejącego portfela można dość łatwo wycenić, natomiast dla wyceny całej spółki kluczowe jest to do jakiego stopnia spółka jest w stanie zwiększyć skalę pozyskiwania nowych klientów. (...)

I tu masz rację, że rozwój spółki to zwiększenie skali pozyskiwania nowych klientów - jak to określiłeś. Do perspektywy możliwego rozwoju w aktualnym profilu działania, dodałbym jeszcze ewentualne zmiejszenie kosztów czy podniesienie ceny usługi.
Kopanie się z koniem jest najlepszą reklamą konia.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

kotecci
0
Wpisów: 4
Wysłane: 15 kwietnia 2016 20:39:15
Wg mnie jest spora szansa, ze 500+ moze zwiekszyc dzietnosc co przlozy sie na wieksza liczbe klientow.
W ostatnim czasie to w miare sensowne IPO;)
Zobaczymy.

Kasia Stefanska
0
Wpisów: 1 246
Wysłane: 17 kwietnia 2016 16:10:06
@kotecci:

Tylko potencjalych klientów.

cocomo
0
Wpisów: 5
Wysłane: 17 kwietnia 2016 23:20:02
sbyszek napisał(a):
Bardzo przypomina działalność firmy ubezpieczeniowej, gdyż charakter usługi proponowanej przez spółkę - jest podobna jak usługa zawarcia polisy ubezpieczeniowej w firmie asekuracyjnej. Systematycznie płaczisz składkę, ale nie wiesz czy i kiedy skorzystasz z takiego odszkodowania (komórek macierzystyh).

Podobieństwa do ubezpieczeń rzeczywiście są, ale nie do końca. W firmie ubezpieczeniowej, jeśli zajdzie zdarzenie musisz wypłacić odszkodowanie, którego kwota może być bardzo różna, bardzo często znacznie przewyższająca przychód z danej umowy. To sprawia, że koszt związany z daną umową czy nawet portfelem umów jest mocno nieprzewidywalny i często zależny od czynników poza kontrolą firm ubezpieczeniowych (katastrofy naturalne, zmiany stóp procentowych, zmiana prawa).

W przypadku PBKM koszt przechowywania jest dużo bardziej przewidywalny. To trochę takie wieloletnie ubezpieczenie pozbawione istotnego elementu ryzyka - dlatego pisałem wcześniej o stabilności biznesu.

Natomiast sama wycena akcji to oczywiście inna kwestia, ale to się okaże jak poznamy wyniki przydziału dla instytucjonalnych a ostatecznie na debiucie.

sbyszek
0
Wysłane: 18 kwietnia 2016 10:40:28
cocomo napisał(a):
(...) To sprawia, że koszt związany z daną umową czy nawet portfelem umów jest mocno nieprzewidywalny i często zależny od czynników poza kontrolą firm ubezpieczeniowych (katastrofy naturalne, zmiany stóp procentowych, zmiana prawa).

Oczywiście zgadzam się z tą opinią. Ale firmy ubezpieczeniowe z zasady reasekurują swoje ryzyko u większych globalnych ubezpieczycieli.

cocomo napisał(a):
W przypadku PBKM koszt przechowywania jest dużo bardziej przewidywalny. To trochę takie wieloletnie ubezpieczenie pozbawione istotnego elementu ryzyka - dlatego pisałem wcześniej o stabilności biznesu.

W przypadku PBKM nie wiem jak to praktycznie wygląda, ale wyobrażam to sobie tak, że w momencie wydania klientowi zdeponowanych KM spółka traci klienta.

U wielu klientów płacających wieloletnio jakieś dobrowolne składki ubezpieczeniowe przychodzi taki moment, że zastanawiają się nad celowością kontynuowania ubezpieczenia, z którego nigdy nie skorzystali i prawdopodobnie nie skorzystają. Taka wątpliwość ogarnia ich wtedy, gdy przeliczą sobie poniesione dotychczas koszty z wartością potencjalnej odszkodowawczej rekompensaty. Ale ta wątpliwość jest tłumiona taką refleksją, że zaszło się za daleko, aby teraz się wycofać.

I tak to jest w tym biznesie, że koszty ubezpieczonego są zyskiem ubezpieczyciela.

srebrnyptak
0
Wpisów: 361
Wysłane: 18 kwietnia 2016 11:27:55
drobni zredukowani o 46% (tak mi rozliczyl BOS sa)

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 18 kwietnia 2016 13:59:22
sbyszek napisał(a):
[
W przypadku PBKM nie wiem jak to praktycznie wygląda, ale wyobrażam to sobie tak, że w momencie wydania klientowi zdeponowanych KM spółka traci klienta.

.

PBKM traci takiego klienta, ponieważ pobrana próbka nadaje się do jednorazowego wydania. Po pierwsze dlatego, że próbki są bardzo małe (okazuje się czasem, że nie starczają nawet do przeprowadzenia badań), po drugie następuje rozmrożenie. Dla tego samego człowieka nie da się pobrać drugi raz.

InwestorMRO
0
Wpisów: 7
Wysłane: 18 kwietnia 2016 18:17:06
Chciałem zapytać gdyż dziś przydzielono mi akcje Spółki PBKM na której IPO wziąłem udział, zapisałem się na 157 akcji a otrzymałem tylko 85 dlaczego tak się stało? Wiem że była zmiana ceny i ilości akcji IPO ale chyba powinnem dostać 157 akcji czy innaczej bo nie rozumiem, pierwszy raz biorę udział w IPO? Bardzo byłbym wdzięczny jesli mi to ktoś wytłumaczy.

soonny
0
Wpisów: 179
Wysłane: 18 kwietnia 2016 18:43:32
To się nazywa redukcja zapisów. Twoj zapis został zredukowany o jakieś 46%, także dostaniesz 85 akcji, resztę środków zwrócą ci na konto, to jest różnicy od ceny zakupów, płaciłeś bodajże po 63 zł za akcję a zostanie ona rozliczona za 47 zł oraz różnice z redukcji o te 46%. Aha a do tego jeszcze dojdzie jakaś prowizja ale to już zależności od biura różne kwoty .
Edytowany: 18 kwietnia 2016 18:47

InwestorMRO
0
Wpisów: 7
Wysłane: 18 kwietnia 2016 18:46:39
czyli było wiecej chetnych na kupno niż akcji oferowanych? i co teraz zrobic? kupowac na debiucie?

kotecci
0
Wysłane: 18 kwietnia 2016 21:26:47
Kasia Stefanska napisał(a):
@kotecci:

Tylko potencjalych klientów.

O to wlasnie chodzi, liczy sie potencjal. Kupuj plotki, sprzedawaj fakty.
Gdyby tylko fakty liczyly sie to nie byloby petrolinvestu po ~500 zl :)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 18 kwietnia 2016 21:30:09
Słuchaj, nikt Ci nie broni kupić akcji Petrolinvestu po 500 zł. Podejrzewam, że gdybyś złożył takie zlecenie, to zrealizowałoby się nawet taniej. blackeye

bankrucik
54
Wpisów: 4 315
Wysłane: 18 kwietnia 2016 23:12:54
@ Watchdog

coś Ci się humor wyostrzyłhello1
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

sbyszek
0
Wysłane: 19 kwietnia 2016 12:24:36
srebrnyptak napisał(a):
Spółka jest podmiotem bezpośrednio kontrolowanym przez EVF I Investments S.à r.l. spółkę prawa luksemburskiego,, która posiada 2 622 200 akcji spółki, co stanowi 55,38% akcji oraz 55,38% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Po zakończeniu oferty, zakładając, że EVF I Investments S.à r.l. ostatecznie zaoferuje i sprzeda 1 651 214 akcji oferowanych w ramach oferty, posiadał będzie akcje stanowiące 20,50% łącznej liczby głosów na WZA i przestawnie być podmiotem dominującym i sprawującym kontrolę nad spółką.

Te założenie w IPO pozostawiające funduszowi te 20,5% akcji czyniły go dalej największym akcjonariuszem. Tak było planowane. A wyszło tak, że zamiast sprzedać 1651214 akcji z posiadanych 2622200 szt., fundusz sprzedał zdecydowanie mniej.
Ogólna zaoferowana ostatecznie przez stary akcjonariat transza liczyła 1 200 000 szt. i stanowiła 51,72% pierwotnej oferty. Jeżeli przyjąć poprzednie zaplanowane wskaźniki proporcjonalności zbywających akcje w ofercie - jako takie same w ofercie zrealizowanej, to funusz mógł pozbyć się 1651214 akcji x51,72% = ok. 854000 akcji co przekłada się na stan w dalszym posiadaniu ok. 37,34% wyemitowanych dotychczas akcji. Z takim pakietem pewnie nadal jest największym akcjonariuszem spółki. Spółka planowała w IPO zbyć ok. 49% swoich akcji, a sprzedała ok.25%.Obniżenie ceny i transzy do sprzedaży zapewne wynikało z małego popytu ze strony dużych inwestorów. Jeżeli popyt ze strony drobnych inwestorów był jednak tak duży, że zdecydowano się go nie zaspokoić redukując zapisy w przydzielonych akcjach, to zastanawiające jest co się stało i jaki był powód zredukowania ich ofert. Wiadomym jest, że na pierwszych notowaniach duzi raczej nie będą handlowali. Ten największy zapewne wyjdzie przy wyższych cenach. Spekuluję więc, że takie niezaspokojenie popytu przy zapisach może być chęcią wywołania "głodu" u drobnych, co być może przełoży się odpowiednim popytem w początkowych notowaniach.
(jbczz)
Edytowany: 19 kwietnia 2016 12:26

kotecci
0
Wysłane: 19 kwietnia 2016 18:34:36
WatchDog napisał(a):
Słuchaj, nikt Ci nie broni kupić akcji Petrolinvestu po 500 zł. Podejrzewam, że gdybyś złożył takie zlecenie, to zrealizowałoby się nawet taniej. blackeye

Fajnie jakbys poczytal o rodzajach zlecen to nie musialbys podejrzewac czy sie zrealizuje czy nie :)
I pewnie byli tacy co kupili petrola po 500 i sprzedali drozej. I tu moze byc podobnie
Tylko nie kazdy ma cojones zeby zaryzykowac :)

WatchDog
WatchDog PREMIUM
35
Grupa: Bus Driver
Wpisów: 8 584
Wysłane: 20 kwietnia 2016 10:35:44
Ciekaw jestem bardzo, bo chciałbym się też dokształcić ze spekulacji - po ile można było sprzedać Petrola kupionego po 500?

kotecci
0
Wysłane: 24 kwietnia 2016 21:00:32
Cytat:
Ciekaw jestem bardzo, bo chciałbym się też dokształcić ze spekulacji - po ile można było sprzedać Petrola kupionego po 500?

Zobacz sobie notowania z dnia debiutu to bedziesz mial odpowiedz i doksztalcaj sie king

Kasia Stefanska
0
Wysłane: 25 kwietnia 2016 11:39:00
argue
WatchDog napisał(a):

WatchDogu, bo będziesz się musiał sam zbanować

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5