pixelg
GETINOBLE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

GETINOBLE [GNB]

AKTUALNY KURS: 0,26 zł (-1,52%) 08-07-2020 17:02
konris
Dołączył: 2009-06-21
Wpisów: 1 232
Wysłane: 29 marca 2017 09:56:27 przy kursie: 2,00 zł
@ włóczykij,
trafiłeś może gdzieś na jakiś względnie profesjonalny komentarz do omówienia wyników przez prezesa banku?

konris
Dołączył: 2009-06-21
Wpisów: 1 232
Wysłane: 11 kwietnia 2017 18:57:41 przy kursie: 1,83 zł
Włąśnie pojawił się raport o podwyższeniu kapitału zakładowego:
biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...

o kapitale zakładowym wiem mniej więcej tyle:
www.prawo.egospodarka.pl/83915...

karolzielinski.com/pl/kapital-...

prawo.money.pl/iep/haslo,podwy...

do osób bardziej zorientowanych w tym temacie kieruję więc pytanie:
jaki skutek ma lub może mieć to zdarzenie dla biznesu banku i jego giełdowego wizerunku?

Kolejny raport informuje, że dywidendy nie będzie
biznes.pap.pl/espi/pl/reports/...

w uzupełnieniu dopytam więc jeszcze: czy nalezy przyjąć, iż jest to pozytywny element implementacji programu naprawczego?
Edytowany: 11 kwietnia 2017 19:06

Wloczykij
Dołączył: 2008-12-23
Wpisów: 581
Wysłane: 11 kwietnia 2017 21:54:31 przy kursie: 1,83 zł
@konris

zapoznaję się głównie z komentarzami mDM mBanku a ten uważa, że aktualnie po wzroście, wycena rynkowa jest mniej więcej adekwatna, choć tak naprawdę trudna do ustalenia ze względu na ryzyka portfela frankowego.

Co do dokapitalizowania to umiarkowanie dobre info, choć nie wiem czy to na już, czy na półkę, jak bodajże spółka w zeszłym roku uchwalała.

Kwota mała więc nie za bardzo przełoży się na bezpieczeństwo, bardziej jako dopięcie wymogów TIER1 w razie potrzeby.

Myślę że Czarnecki, będzie sprzedawał kolejne połacie kredytów PLNowych np. do Idea Banku niż zrobi dużą emisję przy obecnym C/WK. Liczy też na transfery hipotek PLN do banku hipotecznego jaki ma powstać w przyszłym roku.
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze. — Margaret Thatcher


konris
Dołączył: 2009-06-21
Wpisów: 1 232
Wysłane: 11 kwietnia 2017 22:50:02 przy kursie: 1,83 zł
dostrzegane są pozytywy tej decyzji:

Akcje zostaną wyemitowane w ofercie prywatnej, z wyłączeniem prawa poboru, do podmiotów powiązanych z Leszkiem Czarneckim, jednym z najbogatszych Polaków, kontrolującym 55,9 proc. kapitału Getin Noble Banku. Rozwodnienie nie jest jednak duże – nowe akcje będą stanowić tylko 2,1 proc. obecnego kapitału banku (dzieli się na 883,4 tys. sztuk), poza tym cena emisyjna jest wyższa niż na rynku i bank pozyska 50 mln zł kapitału, zatem jest to pozytywna informacja. /.../ Konieczność dokapitalizowania, choć stosunkowo niewielkiego, oznacza prawdopodobnie, że bank spodziewa się słabego tego roku pod względem wyniku i budowy kapitału albo spodziewa się jednorazowych kosztów.


www.parkiet.com/artykul/7,1511...

Wloczykij
Dołączył: 2008-12-23
Wpisów: 581
Wysłane: 12 kwietnia 2017 19:41:55 przy kursie: 1,85 zł
Dla banku opłaca się wykazywać niewielkie straty, tak aby jak najdłużej być w programie naprawczym i nie płacić podatku od aktywów bankowych. GNB mając spory portfel nieregularny, może bardziej restrykcyjnie go obkładać rezerwami. Kiedy bank chcąc czy nie wyjdzie z programu naprawczego i podatek będzie musiał płacić, będzie miał zdrowy portfel i możliwośc wykazywania wysokiego zysku. Do tego czasu może minąć kilka lat.
Nikt by nie pamiętał o dobrym Samarytaninie, gdyby miał tylko dobre intencje. By przejść do historii, musiał mieć też pieniądze. — Margaret Thatcher

diR
Dołączył: 2009-07-21
Wpisów: 953
Wysłane: 13 lipca 2017 09:34:39 przy kursie: 1,53 zł
Dziś ruch korekcyjny trendu spadkowego ? Think
Nie nauczysz się pływać - nie wchodząc do wody

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 529
Wysłane: 13 lipca 2017 09:39:14 przy kursie: 1,53 zł
O sytuacji technicznej na walorach GNB pisaliśmy całkiem niedawno
wiadomosci.stockwatch.pl/czter...
Cytat:
...Solidne wyprzedanie wraz ze słabą pozytywną dywergencją oraz bliskość wsparcia przyczyniły się do zainicjowania próby korekty wzrostowej, która wraz z pokonaniem oporu strefy 1,49-1,56 zł miałaby...

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 529
Wysłane: 5 października 2017 20:28:00 przy kursie: 1,43 zł
GETINOBLE - analiza techniczna

Na ostatniej wrześniowej sesji popyt jednym mocnym ciosem pokonał linię półrocznych spadków, otwierając sobię drogę do wyższych poziomów cenowych. Kapitał spekulacyjny wkroczył do akcji dostrzegając wytracanie impetu spadków, sygnalizowane przez rozbieżność linii RSI a wykresu cenowego. Przewagę strony kupującej dało się dostrzec chociażby po słupkach wolumenu na wzrostowych sesjach. Na razie jednak zwyżka wyhamowała na 200-okresowej EMA a krótkoterminowi gracze przystąpli do realizacji zysków.
O losach notowań w średnim terminie zadecyduje zachowanie kursu akcji względem dwóch istotnych poziomów - 1,50 zł oraz 1,28 zł. Utrata tego ostatniego zdecydowanie przekreśli szanse na realizację pozytywnego scenariusza. W przypadku wyjścia ponad długoterminową wykładniczą pojawią się perspektywy kontynuacji korekty wzrostowej do strefy luki bessy z maja bieżącego roku. Z uwagi chociażby na naruszenie sekwencji opadających szczytów to właśnie wariant wzrostowy ma większe szanse na realizację.


kliknij, aby powiększyć

Deogracias
Deogracias PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 451
Wysłane: 11 lutego 2018 00:20:08 przy kursie: 1,62 zł
"Nowa nadzieja" czy "mroczne widmo" - omówienie sytuacji finansowej i rynkowej GETIN NOBLE BANK SA po III kw. 2017 r.

Na początek kilka słów o kontekście w jakim jest prowadzona niniejsza analiza. Cytat z ostatniej prezentacji dla inwestorów:
Cytat:
30 sierpnia 2017 roku Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała „Plan trwałej poprawy rentowności Getin Noble Bank S.A. na lata 2017-2021” [PPN] będący aktualizacją Programu Postępowania Naprawczego na lata 2016-2019.


Jak widać - GETIN NOBLE BANK (dalej GNB) jest bankiem, który znajduje się w kłopotach. Od dłuższego czasu bank realizuje program naprawczy, którego realizacji zażądała Komisja Nadzoru Finansowego. KNF stoi na straży klientów banków, którzy deponują w nich swoje środki i ustala określone wskaźniki bezpieczeństwa, tak aby złożone depozyty miały odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Banki prowadzą swój biznes pod silnym nadzorem KNF oraz NBP z uwagi na swoje znaczenie systemowe. Jeśli pojawiają się oznaki problemów z sytuacją finansową banku, KNF stara się wypracować rozwiązania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa zgromadzonych depozytów. Do arsenału środków KNF należą zakulisowe naciski na właścicieli, publicznie kierowane zalecenia, programy naprawcze lub nawet zarząd komisaryczny.

GNB we wcześniejszych latach działał na rynku bardzo agresywnie, co polegało na sprzedaży jak największej ilości kredytów (w tym klientom, którzy nie mogli ich otrzymać w innych bankach) oraz skomplikowanych produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych, co często wiązało się z tzw. misselingiem (sprzedażą klientowi produktu niedopasowanego do jego sytuacji życiowej i finansowej). Konsekwencją tego jest kiepski wizerunek banku wśród klientów, największy na polskim rynku portfel kredytów w CHF (w odniesieniu do całości portfela), ryzyka związane z procesami z klientami oraz duże odpisy związane z kredytami niespłacanymi terminowo przez klientów.

GNB balansuje na granicy dopuszczalnych przez KNF wskaźników bezpieczeństwa. Jego przetrwanie nie jest raczej zagrożone, ale ryzyko konieczności dokapitalizowania i przejęcia banku przez inny podmiot jest spore. Co w takim przypadku czeka posiadaczy akcji i obligacji banku?

Akcjonariusze:

Dokapitalizowanie wiązałoby się z emisją nowych akcji. To z kolei wiązałoby się ze znacznym spadkiem wartości wcześniej wyemitowanych akcji. Tego typu operacje można było zaobserwować w krajach Europy Zachodniej kilka lat temu. W przypadku wejścia podmiotu z zewnątrz dotychczasowi akcjonariusze ponosili duże straty.

Obligatariusze:

Gdyby bank zaprzestał spłaty obligacji mogłoby w grę wchodzić bankructwo banku lub postępowania naprawcze/układowe. W takiej sytuacji posiadacze obligacji nie dostaliby nic (podobnie jak wcześniej posiadacze obligacji SK Banku) - w kolejce roszczeń byliby na samym końcu. W scenariuszach mniej katastrofalnych (podniesienie kapitału) interes obligatariuszy raczej nie zostałby narażony. Ryzyko niewypłacalności GNB jest jednak spore, co jednak przekłada się na atrakcyjne marże.


Analiza sprawozdania finansowego


kliknij, aby powiększyć

GNB stara się ograniczać sumę bilansową, co ma pozwolić na poprawienie wskaźników bezpieczeństwa. Nie jest to jednak trywialne zadanie, bo jednocześnie bank nie może sobie pozwolić na spadek przychodów – straty z bieżącej działalności również pogarszają te wskaźniki. Jak widać na wykresie - od 2 lat spada zarówno kwota kredytów jak też depozytów ulokowanych w GNB.

GNB koncentruje się na najbardziej rentownych produktach, którymi są ubezpieczenia, karty kredytowe i kredyty gotówkowe. Bank całkowicie wycofał się ze sprzedaży kredytów hipotecznych. W tym obszarze koncentruje się tylko na obsłudze posiadanego portfela oraz na próbach restrukturyzacji portfela kredytów mieszkaniowych w CHF. Na spadek wartości posiadanych kredytów w GNB złożył się efekt spłacania ich przez klientów, ale również korzystny w 2017 kurs CHF.

Wskaźnik L/D (kredyty podzielone przez depozyty) jest na bezpiecznym poziomie 85%. To jedna z niewielu pozytywnych obserwacji, jakie można wyciągnąć z analizy sprawozdania GNB.


kliknij, aby powiększyć

GNB za 3 pierwsze kwartały 2017 pokazał stratę w wysokości prawie ćwierć miliarda zł. Jak to zwykle bywa w przypadku spółek z grupy Leszka Czarneckiego, trzeba włożyć sporo pracy we wskazanie wpływu zdarzeń jednorazowych na wyniki banku.

Przychody z podstawowej działalności w 2017 roku stabilne:
- dochody odsetkowe wzrosły o 0,4% w ciągu 3 pierwszych kwartałów 2017 w porównaniu do 2016 roku
- dochody prowizyjne wzrosły o 33%

Gorzej wyglądają koszty działania, które w tym okresie wzrosły o 4%. Można stwierdzić, że bank niezbyt dobrze radzi sobie z kontrolą kosztów, skoro ma to miejsce w sytuacji kiedy jest to priorytetowa sprawa dla zarządu. Wzrost kosztów w większości wynika ze składek na BFG (w 2017 wyższych o 21 mln zł niż w 2017), ale nawet bez nich koszty nieznacznie wzrosły - o około 1%.

W 2017 roku bardzo mocno wzrosła kwota odpisów z tytułu utraty wartości kredytów (786 mln zł w 3 pierwszych kwartałach 2017 i 484 mln zł rok wcześniej) i to one w większości spowodowały tak dużą stratę. W tej kwocie odpisów zostały ujęte również wartości związane ze spadkiem wartości aktywów finansowych:
- utrata wartości inwestycji w OPEN FINANCE (-50 mln zł)
- spadek wartości portfela wierzytelności przeznaczonego do sprzedaży (-60 mln zł)

Wynik z kolei został "podciągnięty" przez pozostałą działalność. GNB poza standardową działalnością bankową zarobił prawie 120 mln. Najważniejsze pozycje w tym obszarze to:
- utrata kontroli nad Noble Funds TFI – sumaryczny wpływ na wyniki to +152 mln zł
- sprzedaż udziałów w Getin Leasing - zysk 45 mln zł
- utrata wartości posiadanych przez bank nieruchomości (gruntach rolne) - strata 86 mln zł

Ostatecznie 3 pierwsze kwartały 2017 zakończyły się stratą prawie 250 mln zł, mimo ratunkowego wsparcia w jednorazowych operacjach (wyprzedaż aktywów), które przyniosły prawie 200 mln zł.


kliknij, aby powiększyć

Patrząc na wyniki GNB w szerszej perspektywie widać zdecydowanie negatywne tendencje. Przychody odsetkowe są w stagnacji. Przychody prowizyjne, choć w 2017 były wyraźnie wyższe niż w 2016, są jednak znacznie mniejsze niż kilka lat temu. Wynika to z tego, że GNB wycofał się z większości najbardziej lukratywnych obszarów działalności, które jednocześnie spowodowały długotrwałe straty wizerunkowe (polisolokaty, kredyty mieszkaniowe).

Nie widać spadku kosztów w związku z restrukturyzacją, choć trzeba przyznać, że przez ostatnie 3 lata system bankowy poniósł duże wydatki związane z restrukturyzacją systemu SKOK, SK Banku w Wołominie i kredytów mieszkaniowych udzielanych w walutach. GNB jako bank o sporej wartości aktywów ponosił spore wydatki w z tego tytułu. W 2016 roku GNB miał jeszcze stosunkowo niewielką stratę (-39 mln), w 2017 roku będzie ona pewnie sporo większa (-246 mln zł po 3 kwartałach). Jest to związane z coraz większymi odpisami z tytułu utraty wartości aktywów finansowych (kredytów).


kliknij, aby powiększyć

Jak widać na powyższym wykresie, koszt ryzyka od 2 lat systematycznie rośnie. W ciągu roku bank traci już około 2% wartości portfela z tytułu niespłacanych kredytów. Niestety portfel kredytów jest cały czas duży i utrzymywanie się odpisów w takiej wielkości jest całkiem możliwe w kolejnych kwartałach.

Na korzyść banku działa może jedynie dobra sytuacja makroekonomiczna (rosnące dochody ludności). W sytuacji słabej koniunktury spłacalność kredytów maleje globalnie, a bank z tak kiepskim portfelem kredytów jak GNB mocno to odczułby. Trudno stwierdzić, czy bank kumuluje odpisy, tak aby wyczyścić portfel przed kolejnymi latami, czy raczej unika ich tworzenia. Za tym drugim scenariuszem przemawia słaba sytuacja kapitałowa banku - kumulacja odpisów, związane z tym straty i spadek kapitałów własnych mogłaby sprowokować mocniejszą reakcję KNF.

Wracając do wykresu - jako pozytyw można odnotować poprawiającą się marżę depozytową.

Podsumowanie

Wyniki biznesowe GNB w 2017 nie są dobre - poziom przychodów jest stabilny, a koszty nie maleją. Na wyniki rzutują głównie transakcje jednorazowe związane z transakcjami kapitałowymi i coraz większe odpisy. Wcześniej za pomocą transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi z grupą Leszka Czarneckiego był kreowany kapitał pozwalający na ekspansję biznesową, teraz podobny modus operandi jest używany do utrzymywania wskaźników kapitałowych GNB na poziomach wymaganych przez KNF.

Dużym problemem są ograniczenia KNF dotyczące finansowania kapitałów banków obligacjami, z czego GNB korzystał bardzo intensywnie. Komisja zarządziła że minimalna wartość nominalna takich obligacji musi wynosić co najmniej 400 tys. zł, co w praktyce eliminuje możliwość sprzedaży takich papierów wartościowych klientom detalicznym. Ci z kolei byli kuszeni atrakcyjnym, w porównaniu do lokat bankowych, oprocentowaniem bez pełnej świadomości jakie jest bezpieczeństwo takiej inwestycji w porównaniu do depozytów bankowych.

O skali problemu może świadczyć kilka liczb. Na koniec 3 kwartału 2017 zobowiązania GNB z tytułu emisji papierów dłużnych wynosiły 4 532 mln zł, podczas gdy kapitał własny spółki wynosił niewiele więcej (5 009 mln zł). W ciągu ostatnich lat GNB sprzedawał swoje obligacje bardzo aktywnie i wykorzystanie tego źródła finansowania było coraz intensywniejsze. Nawet na początku 2017 kwota zadłużenia z tytułu obligacji była wyraźnie mniejsza - 3 819 mln zł i w ciągu 3 kwartałów wzrosła o ponad 700 mln zł.

W najbliższym czasie GNB będzie miał problem z refinansowaniem zapadających obligacji. W odniesieniu do papierów notowanych na Catalyst wygląda to następująco:
2018 - 768 mln zł obligacji do wykupu przez GNB
2019 - 311 mln zł obligacji do wykupu przez GNB
2020 - 645 mln zł obligacji do wykupu przez GNB
2021 - 262 mln zł obligacji do wykupu przez GNB

GNB nawet bez częściowego odcięcia od finansowania obligacjami miał problemy ze spełnieniem wymogów kapitałowych. Alternatywą dla sprzedaży obligacji klientów detalicznym są inwestorzy instytucjonalni (OFE, TFI), ale oni mogą nie być zbyt skorzy do postawienia swoich aktywów na sukces planu naprawczego.

Kurs Getin Noble Banku wystrzelił po zapowiedzi emisji akcji po cenie dużo wyższej od rynkowej

W tym momencie pojawia się kwestia nowej emisji akcji na kwotę 190 mln zł, którą w całości, po cenie kilkadziesiąt procent wyższej niż rynkowa, obejmą podmioty powiązane z Leszkiem Czarneckim. Oczywiście poprawi to sytuację banku, ale zwracam uwagę, że jest to kwota niższa niż strata w ciągu 3 pierwszych kwartałów 2017 i nie jest ona w stanie definitywnie rozwiązać problemów GNB. Dzięki tej emisji większościowy właściciel "kupił" po prostu trochę czasu. W dłuższym terminie konieczne jest radykalna poprawa rentowności albo duży inwestor z zewnątrz, który dokapitalizuje bank.

W najbliższych kwartałach może zajść konieczność kolejnych emisji akcji. Jak na razie drobni akcjonariusze są dobrze zabezpieczeni przed ewentualnymi stratami z tytułu utraty wartości posiadanych akcji, bo kodeks spółek handlowych nie pozwala na emisję poniżej wartości nominalnej (2,73 zł na 1 akcję - po resplicie 3:1), a zmiana wartości nominalnej akcji mogłaby spowodować obiekcje KNF.

Z tyłu głowy, dodatkowo, cały czas trzeba mieć problem kredytów frankowych. W tej chwili problem ten wydaje się być dość odległy, ale kto wie, czy nie wróci w czasie zbliżającego się maratonu wyborczego w 2018 i kolejnych latach. GNB nie płaci podatku bankowego, ponieważ realizuje program naprawczy. Gdyby bank wyszedł na prostą, poprawił swoje wskaźniki i rentowność, byłoby to kolejnym obciążeniem dla wyniku banku.

Notowanie banku w dłuższym terminie będą zależały od sukcesu planu naprawczego. Jeśli się on powiedzie, kurs akcji banku może mocno wzrosnąć, jeśli nie - trzeba się liczyć z dalszym spadkami i jakimiś radykalnymi rozstrzygnięciami. W krótkim terminie wahania cen akcji będą zależeć od wyników za kolejne okresy, sukcesu w refinansowaniu zobowiązań dłużnych oraz czynników wpływających na całą branżę bankową.

>> Wyceny, wskaźniki oraz inne informacje dotyczące spółki - tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych - tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Krach koronawirusa – co dalej z tą giełdą?
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki
Edytowany: 11 lutego 2018 11:57

kryza
kryza PREMIUM
Dołączył: 2014-04-23
Wpisów: 100
Wysłane: 13 lutego 2018 07:45:05 przy kursie: 1,61 zł
Czym sie rozni koszt ryzyka 1Q od 4Q? Czym w tym kontekscie jest 1Q i 4Q?


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 132
Wysłane: 13 lutego 2018 08:12:52 przy kursie: 1,61 zł
1Q - ujęcie kwartalne
4Q - ujęcie roczne, czyli za kroczące 4 ostatnie kwartały

addison
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 1 924
Wysłane: 14 maja 2018 12:48:17 przy kursie: 1,22 zł
w kontekście modelu ekonomicznego naszej władzy.

Państwo przejmuje wszystko co ma większe lub mniejsze problemy i chce wejść pod parasol państwa. Stocznie, PESA, Solaris, Polimex, Rafako i pewnie wiele innych.

Na razie Leszek wnosi środki do banku, ale kto wie czy nie będzie szukał modelu odcięcia tego wrzodu i przerzucenia go na pko bp, pzu, pekao sa. władza pewnie nie lubi LC, ale spokój społeczeństwa jest najważniejszy.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 529
Wysłane: 28 maja 2018 20:12:16 przy kursie: 1,07 zł
GETIN NOBLE BANK - analiza techniczna

Kurs akcji spółki znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym, który zdołał sprowadzić notowania do strefy groszówek. Błyskawiczna reakcja kupujących przywróciła jedynkę z przodu, ale to zdaje się być tymczasowe.
W ubiegłym tygodniu kurs akcji ustalił nowe historyczne minimum i na chwilę obecną nie wudać przesłanek ku zakończeniu spadków. Opadające szczyty z ostatniego roku notowań zamknęły notowania w ramionach trójkąta zniżkującego, lecz z uwagi na miejsce wybicia nie mierzyłbym potencjału spadków wysokością tej formacji. Powód jest prosty - wybicie nastąpiło za wcześnie w stosunku do odległości do apeksu.
W tej sytuacji poziomy docelowe możemy wyznaczyć za pomocą zewnętrznych zniesień Fibonacciego. Z uwagi na kumulację zniesień na 0,68 zł możemy uznać, że ten poziom kryje w sobie potencjał punktu zwrotnego. Ten negatywny scenariusz mógłby zanegować jedynie powrót notowań powyżej strefy 1,12-1,15 zł.


kliknij, aby powiększyć

lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 788
Wysłane: 22 czerwca 2018 12:27:06 przy kursie: 1,01 zł
wiadomosci.stockwatch.pl/lesze...

Poza tym, przecież obiecał dokupić akcje samego banku. Ciekawe na ile jest to inwestycja przemyślana, a na ile wymuszona. Ostatnio wszystkie jego spółki bankowe mocno dołują, a rating GNB według SW na poziomie CCC niczego dobrego nie wróży. W lutym zdaje się LC dokupił akcje Noble Bank, co spowodowało chwilową zwyżkę notowań. Od tamtego czasu walory straciły ponad 40% na wartości. Ponieważ akcje te były obejmowane przez LC w ramach emisji prywatnej po cenie 2,73 zł za sztukę, można przypuszczać, że bankowe straty Pana LC zaczynają sięgać naprawdę poważnych kwot. Czy on ma aż takie rezerwy? Przecież to, co dzieje się na Getin (spadek 60% od stycznia) i Idea (spadek ok. 75% od stycznia) może już naruszać bardzo ważne kowenanty umów (chyba, że LC całość swoich środków ma w gotówce, co byłoby śmieszne). W końcu każda złota passa (nawet bankowa) może się skończyć.

Ciekawe tylko, czym się to skończy.
Edytowany: 22 czerwca 2018 12:27

konris
Dołączył: 2009-06-21
Wpisów: 1 232
Wysłane: 23 czerwca 2018 11:48:40 przy kursie: 1,01 zł
Czy to należy rozumieć jako formę kolejnego (i wcześniej zapowiadanego) dokapitalizowania GNB przez LC?

i odmienię na przeciwną formę tezy z poprzedniego wpisu:
W końcu każda zła passa (nawet giełdowa) kiedyś się kończy.
Edytowany: 23 czerwca 2018 11:49

Joker
Joker PREMIUM
Dołączył: 2009-03-01
Wpisów: 1 622
Wysłane: 17 lipca 2018 09:42:05 przy kursie: 0,96 zł
Co raz czesciej pojawiaja sie glosy o mozliwym polaczeniu Idea Banku oraz GNB.
Moglbym prosic ekipe SW o odniesienie sie do tych plotek. Czy pod katem finansowym ma to sens?
Z gory wielkie dzieki.

addison
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 1 924
Wysłane: 17 lipca 2018 12:02:56 przy kursie: 0,96 zł
wszystko kwestią parytetu, ale obecnie byłoby to ze szkodą dla akcjonariuszy idea banku.

Może leszek już nie ma środków aby samemu dofinansowywać GNB stąd pomysł na wrzucenie idea banku.

Joker
Joker PREMIUM
Dołączył: 2009-03-01
Wpisów: 1 622
Wysłane: 17 lipca 2018 19:47:48 przy kursie: 0,96 zł

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 529
Wysłane: 17 lipca 2018 20:19:00 przy kursie: 0,96 zł

mindek
Dołączył: 2009-09-03
Wpisów: 1 096
Wysłane: 20 sierpnia 2018 12:31:17 przy kursie: 0,75 zł
i Getin holding i Getin Noble będą musiały odpisać sporo na spadku akcji idea banku.

holding jest już wart tylko 320 mln. samonapędzająca się karuzela spadków. Jedyny plus, to oszczędzają na podatku bankowym :)

Docelowo Leszek może być zmuszony do oddania banków w repolonizacyjne ręce, kiedy źródełko wyschnie aby dokapitalizować gnb i ideę. Kasa z LCC to może być mało.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,825 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +130,00% +25 999,92 zł 45 999,92 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d