pixelg
Kiedy dno bessy? - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kiedy dno bessy?

Kakarotto
23
Wpisów: 1 061
Wysłane: 12 stycznia 2021 15:52:32
Mamy korektę którą masa osób wyglądała. Samo to że tyle ludzi jej wyczekuje czyni ją nie do końca prawdopodobną. Scenariusz podpowiada że przyjdzie ale w późniejszym momencie. Dzisiejsze spadki są pokłosiem zderzenia się z sufitem (w ujęciu wykresowym) z którego spadliśmy w lutym i marcu. Wskaźniki typu MACD i STS na interwałach tygodniowych również chciałyby odpocząć niżej.

To co teraz należy obserwować to postęp szczepień i ich rezultat - reszta przyjdzie sama. Ludzie są wystarczająco wyposzczeni, chcą wrócić do normalności. Szczególnie tyczy się to handlu i turystyki!

januszw
7
Wpisów: 324
Wysłane: 12 stycznia 2021 16:37:46
to co nazywasz Rynkiem to od 2008 jest totalnym zaprzeczeniem regułom normalnej ekonomi ,patrz wycena Tesli a na naszym GPW np.Allegro salute

Ammianus
15
Wpisów: 525
Wysłane: 12 stycznia 2021 17:15:21

Ale co wnosi do dyskusji Twoja opinia, że akcje Allegro są notowane wyżej (Twoim zdaniem) nić być "powinny" ?

Jeśli tak uważasz, to może ich nie kupuj ?

I serio tak chcesz dyskutować ?

Joker
103
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 995
Wysłane: 12 stycznia 2021 17:30:38
Oczekiwałem większej dynamiki podczas korekty. A póki co rynek bardzo mocny.
Dawno takiej zagwozdki nie miałem co robić. Strach kupować, żal patrzeć jak odjeżdża. ;)

jwk
24
Wpisów: 76
Wysłane: 12 stycznia 2021 18:39:59
Ammianus napisał(a):

Ale co wnosi do dyskusji Twoja opinia, że akcje Allegro są notowane wyżej (Twoim zdaniem) nić być "powinny" ?

Po co tak agresywnie, przecież wiadomo o co koledze wyżej chodziło. Jest wiele różnych wyrobionych metod wyceny spółek/projektów itp. i wedle wielu z nich Allergro jest obecnie przez rynek przecenione - nie licząc zakładania pozytywnych scenariuszy, ale jednocześnie nawet pomijając te negatywne, jak np. wejście konkurencji do Polski.

Wiadomo, że z punktu widzenia notowań nie oznacza to, że od jutra kurs Allegro będzie tylko spadać, aż dojdzie do "wartości godziwej", bo rynki tak nie działają - jest hossa, branża e-commerce jest popularna, a Allegro to lider branży - dlatego też na godziwą cenę przyjdzie pora w innych czasach.

Warto jednak mieć z tyłu głowy, że jakaś tam "wartość godziwa" istnieje i według niektórych jest ona znacznie poniżej kapitalizacji spółki, gdy takie zachowanie dotyczy wielu spółek - jak kolega wyżej zwrócił uwagę np. dla Tesli, a jest to tylko jeden jaskrawy przypadek całej obecnej kondycji NASDAQ - można się zastanawiać, czy szczyt hossy nie jest blisko :)

januszw
7
Wysłane: 12 stycznia 2021 18:59:46
Ammianus napisał(a):

jestem starej daty i dla mnie wskażniki c/z, c/wk to nie jest coś co już odeszło do lamusa historii prznajmniej taką mam nadzieje, tak jak najstarszy i nabardziej uznany inwestor w USA Think Warren Buffett

Ammianus
15
Wysłane: 12 stycznia 2021 19:54:21
jwk napisał(a):
Ammianus napisał(a):

Po co tak agresywnie, przecież wiadomo o co koledze wyżej chodziło. ............... - jak kolega wyżej zwrócił uwagę np. dla Tesli, a jest to tylko jeden jaskrawy przypadek całej obecnej kondycji NASDAQ - można się zastanawiać, czy szczyt hossy nie jest blisko :)

Można i trzeba.
Niektórzy tak robią już od 10 lat szortując Nasdaka.
Podać linki do poczytnych blogów, nazwisk itp ?
A kolega od dobrych miesięcy narzeka, że Rynek rośnie i rośnie, więc zapytałem co jest powodem tego nieustannego zdumienia, które na forum powraca co parę dni w formie lapidarnych wpisów.
Przypominam, że jak jeszcze nie tak dawno c/z Misiów była na najniższych poziomach w Europie, to było tu jeszcze więcej zdumionych, że ktoś może kupować nasze akcje.

Nie ja wywołałem temat Allegro. To jakiś tam przykład, jakich w historii były setkii bez wzgl. czy Rynek miał coś wspólnego z "prawdziwą ekonomią", czy nie miał.

Ja mogę jedynie ponowić pytanie - co jest na ten moment aż tak "nie hallo" w otoczeniu makro i jakie są poważne alternatywy, dla rynku akcji ażeby poważny kapitał nie miał lokować w nich części portfela i co wskazywałoby, że obecne wzrosty to jakieś kuriozum?

Może jeszcze inaczej - chętnie przeczytam nt. tylko jednej poważnej alternatyw dla tego rynku ?
I w czym przejawia się będzie "risk-off" jeśli przy rzekomym "risk-on" wszystko rośnie, choć spadać na łeb powinno ?

007
007 PREMIUM
13
Wpisów: 314
Wysłane: 12 stycznia 2021 21:49:37
O ile C/Z było ważne, jest ważne i zawsze będzie stanowiło podstawę wyceny fundamentalnej, to C/WK rzeczywiście można całkowicie odstawić do lamusa. Po pierwsze dlatego, że wiele spółek ma sztucznie nadmuchane WK, a po drugie, że jeszcze więcej ma to WK całkowicie niedoszacowane. Wynika to z tego, że księgowość całkowicie pomija to co aktualnie w wielu przypadkach jest największym kapitałem spółki czyli kapitał ludzki.

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 301
Wysłane: 13 stycznia 2021 03:21:57
januszw napisał(a):
to co nazywasz Rynkiem to od 2008 jest totalnym zaprzeczeniem regułom normalnej ekonomi ,patrz wycena Tesli a na naszym GPW np.Allegro

W sensie, że inwestorzy przypisują jakimś spółkom świetlaną przyszłość i właśnie na nie stawiają kapitał, zamiast pchać kasę w maruderów i loserów?

Ludzie mogą się mylić w osądach i prognozach, albo przeszarżować z zaangażowaniem, ale same reguły ekonomii są jak najbardziej ok. Tak właśnie funkcjonuje rozwijająca się gospodarka. Tam, gdzie bezradnie obstawiają czerstwe tematy jak np. górnictwo węgla kamiennego, to może być rzeczywiście zdumiewające.

Na marginesie: parę lat temu jedna kobieta powiedziała, że akcje Tesli będą po $4k. Większość wtedy pukała się w czoło i radośnie śmała.
Kto się śmieje teraz?...

lesgs
lesgs PREMIUM
25
Wpisów: 859
Wysłane: 13 stycznia 2021 08:51:48
Dla mnie, hossa trwa dotąd, dopóki znajdują się kupcy na walory. Nieważne są C/Z, C/WK i inne charakterystyczne wskaźniki. Koniec nastąpi dopiero jak zabraknie chętnych do kupna. Na rynek, przede wszystkim w związku z pandemią, napłynął olbrzymi świeży kapitał. To właśnie ten kapitał wspiera obecne, trwające rekordowo długo wzrosty. To wynik niepojętego osłabiania walut i obniżania stóp procentowych. Psychologicznie - to także potrzeba zajęcia się czymś w warunkach braku pracy, i pomysłów na zyski.

Dla mnie oznacza to także, że hossa skończy się, gdy zmienią się warunki otoczenia. Gdy zakończą się restrykcje, a forsa przestanie być zrzucana, wystąpi potrzeba odzyskania zainwestowanych pieniędzy i przeznaczenia ich na inne cele, w tym także na przeżycie. Dla mnie to wariant podstawowy rozwoju wypadków, ale to zapewne to tylko jeden z możliwych wariantów, bo nie wątpię, że różne FEDy i temu podobne już o tym myślą będą chciały temu zapobiec.

Wtedy nagle np. akcje Amazon po $3500 staną się za drogie, ta sieczka oszołomów na CDR nagle zniknie, i ktoś nagle zauważy, że źle zarządzana KGH, kupująca wszystko PKN, molochy państwowe z W20 to beznadziejne rokowania na przyszłość. Itp.

Zniknie też wielu "profesorów" AT, koniecznie naginających analizę do własnych potrzeb i dążących do usprawiedliwienia własnych strat lub marzeń o cudownych zwrotach w notowaniach.

januszw
7
Wysłane: 13 stycznia 2021 09:45:29
Ciekawe spostrzeżenia .zakładam że następnym pomysłem Fedu bedzie zakupy akcji poprzez np.ETEFy oczywiście za kolejne biliony dolarów z powietrza ,rynek obligacji praktycznie jest całkowicie pozbawiony regułom rynkowym.Po raz kolejny powtórzę system emerytalny w USA jest w bardzo dużej czesci uzależniony od giełdy i tam po prostu nie może być krachu tylko małe korekty .ale to wszystko do czasu.

Nataniel
4
Wpisów: 167
Wysłane: 13 stycznia 2021 10:48:04
Ale przecież wszystkie KGH i PKN były cały czas dojone przez politykę tylko po cichu. Każdy ma krótką pamięć ale tak było zawsze. Tylko teraz się ludzie denerwują, bo obecnie jest to w butach robione, bez pardonu i dyplomacji. Ale teraz taka u nas polityka cham jest dumny, że jest chamem, że pokazał. Oszczędził 10 złotych ale stracił tysiące.

Ja jestem też bardzo sceptyczny do państwówek ale nawet jak kapitał zacznie się cofać to one pokażą realne zyski. Gospodarka się podniesie towary/usługi zaczną krążyć i ktoś będzie musiał na tym PKN zatankować a miedź w CHRL na produkt przekuć. To będą realne zyski, gotówka na koncie. Obecnie są jeszcze w miarę dobrze wyceniane, wyglądają jakby były w połowie drogi. Dla mnie dopiero jak PZU dojdzie do 40zł , PKN do 100-120zł, PKOBP do 40 zł to można się zwijać. Do tego czasu jest ok.

Na rynku obecnie jest cokolwiek trudno przewidzieć. Ekonomia się odrywa od wszystkiego. Jedziemy jakiś rozpędzonym pociągiem, który nie jest się w stanie zatrzymać. Wycen muszą rosnąć, dług musi rosnąć, wszystko musi rosnąć. Jakby ktoś przycisk start nacisnął.

Takie tam przemyślenia:)Boo hoo!

januszw
7
Wysłane: 13 stycznia 2021 11:30:41
Wczoraj pan S,Buczek pochwalił się że pieniądze do funduszy akcyjnych płyną szerokim strumieniem .kolejny powód żeby zachować ostrożność , a wracając do mojego wcześniejszego wpisu odnośnie sytuacji w USA ta jeżeli na giełdzie nastąpiłby krach, to te ostatnie zamieszki pod Kapitolem byłyby jak ustawka kiboli przed meczem ,oszalały tłum wznieciłby powstanie zbrojne ,no bo jaby okazało się ze akcje takiej Tesli spadłyby o 90% to społeczeńtwo stwierdziło by że zostaoi okradzene.Ciekawe jak to się wszystko skończy?.

sebastian88
7
Wpisów: 71
Wysłane: 13 stycznia 2021 11:32:38
pakietem stymulacyjnym

Kakarotto
23
Wysłane: 14 stycznia 2021 10:44:29
Są pierwsze, podkreślam powierzchowne dane, dotyczące skuteczności szczepień w praktyce.

Link

Wg mojej oceny, jest światełko w tunelu do drogi ku wytłumieniu zarażeń, ale pełne wyeliminowanie choroby jest nie możliwe.

Gim
Gim PREMIUM
2
Wpisów: 300
Wysłane: 14 stycznia 2021 10:50:11
Kontenery z Chin dalej drożeją, coraz głośniej się mówi o opłacalności transportu z tamtych rejonów.

krewa
krewa PREMIUM
390
Wpisów: 7 943
Wysłane: 14 stycznia 2021 11:09:18
Mówi się już o nieopłacalności ;)
Transport kolejowy też podrożał jeszcze niedawno 1 cbm można było przewieźć na $75, teraz cena skoczyła do $325

Kakarotto
23
Wysłane: 14 stycznia 2021 13:08:34
@krewa, sugerujesz że mamy bańkę na tej...części rynku? blackeye

Ammianus
15
Wysłane: 14 stycznia 2021 13:10:41
Kakarotto napisał(a):
ale pełne wyeliminowanie choroby jest nie możliwe.

A czy ktoś w ogóle stawiał sobie taki cel ?

krewa
krewa PREMIUM
390
Wpisów: 7 943
Wysłane: 14 stycznia 2021 13:47:30
Kakarotto napisał(a):
@krewa, sugerujesz że mamy bańkę na tej...części rynku? blackeye

Nie, ja zastanawiam się nad przyczyną, wszak rynek transportu morskiego jest opanowany przez europejskie firmy

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość