pixelg
arkusz excela do zarządzania kapitałem na giełdzie - Warsztat - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

arkusz excela do zarządzania kapitałem na giełdzie

kijekjjk
0
Wpisów: 336
Wysłane: 6 grudnia 2009 18:52:46
Witajcie
Chciałbym się podzielić z Wami, czymś co może w znaczny sposób ułatwić zarządzanie kapitałem na giełdzie. Na początku, gdy zaczynałem swoją przygodę z giełdą, zawsze miałem problem z zarządzaniem moimi skromnymi finansami. Podczas dokonywania wielu transakcji kupna i sprzedaży trzeba było siedzieć z kalkulatorem w ręku, żeby się w tym wszystkim nie pogubić. Owszem, istnieją portfele na portalach internetowych, jednak mają (jak dla mnie) 2 wady: wymagają logowania/dostępu do internetu oraz mają ograniczone możliwości analizy dokonywanych przez nas transakcji. Idealnym rozwiązaniem, pozbawionym tych wad, jest w mojej opinii excel.
Postanowiłem więc uprościć sobie życie. Powstał 'arkusz giełdowy', na początku bardzo prosty. Z czasem ewoluował. W momencie, gdy przybrał on formę taką jak widzicie poniżej, postanowiłem podzielić się nim z Wami. Z pewnością można byłoby to zrobić lepiej (korzystając z baz danych czy po prostu napisać sprawniej działające makra;), jednak przy całym zapale do analiz własnych poczynań giełdowych, chciałem, aby narzędzie mające mi pomóc w archiwizacji i analizie, pozostało czymś banalnym, co mogę otworzyć sobie na każdym komputerze.

Tyle tytułem wstępu..
Do rzeczy!

Przykładowo dla wiersza pierwszego:
SKOROSZYT AKCJE
Kupiłem 200 akcje KGHM; wpisuję:nazwę spółki, datę, dom maklerski, naciskam przycisk „Wyświetl posiadane akcje”, wpisuję liczbę zakupionych akcji, cenę 1zakupionej akcji, wyświetla się wydana przeze mnie kwota, wpisuję wartość stop loss, Take profit;
sprzedałem 100 akcji KGHM tego samego dnia, wpisuję:liczbę sprzedanych akcji, cenę 1 sprzedanej akcji;wyświetla się kwota uzyskana ze sprzedaży, zysk/strata na sprzedanych akcjach (nie uwzględnia zapłaconej prowizji), procentowy zysk/strata, pozostałą liczba akcji, średnia cena pozostałych akcji, prowizje zapłacone za zakup, sprzedaż oraz łączna kwota wydana na prowizje.

kliknij, aby powiększyć

SKOROSZYT OPIS
Wiersz pierwszy: wyświetlane są wartości dotyczące transakcji pobrane z arkusza akcje, wpisuję swoje wyjaśnienia dotyczące transakcji; wyświetlane są: aktualny bilans gry(strata bądź przychód), wysokość należnego podatku oraz zarobione pieniądze pomniejszone o wysokość podatku.

kliknij, aby powiększyć

SKOROSZYT PORTFEL:
wciskam „Pokaż posiadane akcje”, następuje wyświetlenie posiadanej: spółki, liczby akcji, średniej cenie 1 akcji, zainwestowanej kwoty, ustalonych stop loss, take profit;
następnie „Pokaż aktualne wartości”. Wyświetlane są aktualne: ceny akcji, wartości posiadanych akcji (akt. cena * liczba posiadanych akcji), zysk/strata, zmiana %, kurs odniesienia, otwarcia, min, max, zmiana do kursu odniesienia (%). Następuje również zmiana koloru komórek stop loss i take profit, odpowiednio na czerwony i zielony kolor, jeśli aktualna cena przekroczy zadany przez nas próg, od którego chcemy być o tym informowani.

kliknij, aby powiększyć

Analogiczne funkcje przewidziane są dla kontratków:

kliknij, aby powiększyć

media.stockwatch.pl/data/2009/...

Dla podsumowania stanu finansow powstal arkusz 'ogolem':
wpisywanie przelewów dotyczących wpłat i wypłat z kont inwestycyjnych umożliwia wyświetlenie dostępnych środków pieniężnych z podziałem ze względu na ich rozlokowanie, tzn wyświetlane są: całkowita kwota dostępnych środków,środki w akcjach, środki w kontraktach,

kliknij, aby powiększyć

Miesieczne dokonania na gieldzie mozna ogladac w arkuszu 'dane miesieczne':

kliknij, aby powiększyć

do prostych analiz oplacalnosi inwestycji powstal 'WO':

kliknij, aby powiększyć

kolejne miejsca zajmuja tzw. arkusz robocze, czyli
arkusz prowizje

kliknij, aby powiększyć

arkusze notowan akcji i kontraktow

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

na koncu dolaczylem instrukcje, ktora wyglada tak:

kliknij, aby powiększyć

Oczywiste jest, ze powyższa instrukcja moze nie byc w pelni jasna. Dlatego tez prosze o zadawanie pytan na temat wszelkich watpliwosci na forum. Nie jest tez wykluczone, ze arkusz zawiera jakies bledy. Za wszelkie uwagi i spostrzezenia bede bardzo wdzieczny i w miare mozliwosci postaram sie je usunac. Arkusz jest wypelniony do 1500 wiersza, co mi mialo starczac na 1 rok obrotu kapitalem na gieldzie.
Przedstawiony przeze mnie arkusz udostepniam TYLKO osobom, ktore pragna przyczynic sie do rozwoju serwisu STOCKWATCH i oplacaja abonament. Choc wiem, ze jest to malo prawdopodobne, ale apeluje o to, aby NIE ROZPOWSZECHNIAĆ arkusza wśród osób, które nie maja wykupionego abonamentu.
Poniżej znajduje się instrukcja, w jaki sposób można zdobyć arkusz, widoczna tylko dla abonentów:
Uwaga! Treść tego wpisu jest dostępna tylko dla posiadaczy abonamentu do Strefy Premium.

Zamów abonament aby uzyskać natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 364)

Wspierajcie stockwatch, bo warto;)
wave
„Inwestorzy nie planują przegrywać. Przegrywają, bo nie planują”...
"Taka jest moja koncepcja
Tak ja to widzę"
Edytowany: 18 stycznia 2010 23:40

Frog
6
Wpisów: 5 488
Wysłane: 6 grudnia 2009 19:16:05
Witam.

Chyba każdy ma coś takiego. Mój jest również w Excellu. W jednej zakładce wpisuję swoje tranzakcje, w drugiej kwartalne wyniki finansowe spółek które mnie interesują.

W głównej zakładce automatyczne naczytuje mi się lista spółek których akcje posiadam, średnia cena zakupu, ilość posiadanych akcji itp. Tam też mogę wpisać akutualną cenę na giełdzie - wtedy mam obecny wynik z danej inwestycji, wskaźniki itp.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

Snake
0
Wpisów: 403
Wysłane: 6 grudnia 2009 19:19:35
Frog napisał(a):
Chyba każdy ma coś takiego.

Ale nie każdy się dzieli.
Szacunek, kijekjjk king - fajnie, że Ci się chce.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

buldi
0
Wpisów: 5 064
Wysłane: 6 grudnia 2009 19:51:43
Snake napisał(a):
Frog napisał(a):
Chyba każdy ma coś takiego.

Ale nie każdy się dzieli.
Szacunek, kijekjjk king - fajnie, że Ci się chce.

O to to właśnie....
Dzięki Kijekjjk.notworthy

krewa
krewa PREMIUM
436
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 134
Wysłane: 6 grudnia 2009 21:04:10
kijekjjk,
dobrze, że dzielisz się, szacunek salute
tylko ściągnięcie tego dla free userów na rapidshare graniczy z cudem. prędzej WIG20 3500 osiągnie aniżeli wolny slot się pojawi. dla osób niekorzystających z rapidshare jednorazowy wydatek 7 euro jest jakąś tam przeszkodą.

kijekjjk
0
Wysłane: 6 grudnia 2009 21:24:34
krewa napisał(a):
kijekjjk,
dobrze, że dzielisz się, szacunek salute
tylko ściągnięcie tego dla free userów na rapidshare graniczy z cudem. prędzej WIG20 3500 osiągnie aniżeli wolny slot się pojawi. dla osób niekorzystających z rapidshare jednorazowy wydatek 7 euro jest jakąś tam przeszkodą.

dziekuje za sluszna uwage..korekta sposobu pobierania nastapila..Angel
Tak ja to widzę"

szalony_ikar
0
Wpisów: 48
Wysłane: 6 grudnia 2009 23:17:43
A ja, jeśli można, poprosiłbym z rozszerzeniem XLS (dla Microsoft Excel 2000 i wcześniejszych).

EDIT: Dziękuję. :)
Edytowany: 6 grudnia 2009 23:42

kijekjjk
0
Wysłane: 6 grudnia 2009 23:37:55
szalony_ikar napisał(a):
A ja, jeśli można, poprosiłbym z rozszerzeniem XLS (dla Microsoft Excel 2000 i wcześniejszych).

wykonane..ale..
arkusz nie był tworzony pod kątem starszych wersji excela..mogą pojawić się problemy z działaniem..
na tę chwilę dokonałem zwykłego zapisu w formacie xls..widzę, że arkusz zgubił miejscami formatowanie komórek..jest potrzeba, więc nie testowałem..tylko od razu udostępniłem

Tak ja to widzę"

szalony_ikar
0
Wysłane: 7 grudnia 2009 00:13:21
Wygląda na to, że działa poprawnie. Ogólnie jestem pod ogromnym wrażeniem, w sumie przyzwyczaiłem się do mojej prostej bazy w Excelu (Twoja jest, jak na moje skromne potrzeby, trochę zbyt rozbudowana, mam rachunek tylko w jednym DM, nie gram na futures...), ale u siebie muszę wszystko wklepywać ręcznie, a Ty masz to wszystko zautomatyzowane. Nawet nie sądziłem, że można coś takiego pod MS Excel wykonać.
Edytowany: 7 grudnia 2009 00:14

gramer
0
Wpisów: 41
Wysłane: 8 grudnia 2009 20:43:01
wyglada fajnie...uwazam ze plik powinien byc dla wszystkich, nie tylko dla abonamentowcow...wtedy moglby sie rozwijac.

kijekjjk
0
Wysłane: 8 grudnia 2009 21:40:46
gramer napisał(a):
wyglada fajnie...uwazam ze plik powinien byc dla wszystkich, nie tylko dla abonamentowcow...wtedy moglby sie rozwijac.

hm..no jak widać, ja uważam inaczej;)
chciałbym również zwrócić uwagę na fakt, że dostępność pliku tylko dla abonamentowców nie wyklucza jego dalszego rozwoju;)
//
tak się jeszcze zadumałem..
najtańszy abonament 59,78 zł brutto..wyceń pracę włożoną w arkusz..
powiedzmy, że to promocja: płacisz za arkusz i dostęp do portalu gratis albo płacisz za dostęp do portalu i arkusz gratis..
Tak ja to widzę"
Edytowany: 8 grudnia 2009 22:00

Dapi
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 1 002
Wysłane: 11 grudnia 2009 20:23:49
Różne templatki do excela znajdują sie na tej stronie.
Nie korzystałem ale moze ktoś znajdzie coś dla siebie ponieważ linka miałem gdzies w czelusciach i się kurzył...

http://exceltemplates.net/
Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż ty możesz pozostać wypłacalny.

Rozbudowane wykresy: http://www.atcharts.pl
Centrum analizy technicznej: http://www.attrader.pl

szalony_ikar
0
Wysłane: 12 grudnia 2009 10:23:56
Kijekjjk, mam sugestię do arkusza - brakuje mi możliwości dopisania zysków z dywidendy.
Grasz na akcjach tylko krótkoterminowo i nigdy nie miałeś spółki płacącej dywidendę? W jaki sposób księgujesz tego rodzaju wpływy?

kijekjjk
0
Wysłane: 12 grudnia 2009 11:33:52
szalony_ikar napisał(a):
Kijekjjk, mam sugestię do arkusza - brakuje mi możliwości dopisania zysków z dywidendy.
Grasz na akcjach tylko krótkoterminowo i nigdy nie miałeś spółki płacącej dywidendę? W jaki sposób księgujesz tego rodzaju wpływy?

ostatnia dywidenda, na którą miałem okazję się załapać była jeszcze przed arkuszem;)..
dziękuję za sugestię..zrobi się..
a no i czekam na następne..
plan jest taki, żeby arkusz po ewentualnym naprawieniu wykrytych błędów i uzupełnieniu może o jakieś nowe funkcje był zaktualizowany na nowy rok..
Tak ja to widzę"

Parow
0
Wpisów: 4
Wysłane: 13 grudnia 2009 22:07:21
Wielkie dzieki! Probowalem wlasnie uporzadkowac sobie wszystko w excelu, ale do takiego arkusza bylo mi daleko. Profeska. Wiecej takich inicjatyw!

adambo
0
Wysłane: 23 grudnia 2009 12:01:31
witam;
fajna sprawa -- ale może by jeszcze zrobić wersje która by działała pod OpenOffice ??

adambo
0
Wysłane: 28 grudnia 2009 21:44:24
witam po raz drugi;
coś mi nie pasuje w zakładce 'kontrakty'
pozycję długą liczy dobrze ale załużmy mam system
przy którym jestem cały czas na rynku i tylko odwracam pozycje
grając cały czas trzema kontraktami /czyli np. 3kupno->3+3sprzedaż->3+3kupno->3+3 ..../ do momentu wygenerowania zysku +10000zł wtedy powiększam pozycje o 1 kontrakt
-- jak to zapisać ???
pozdrawiam

kijekjjk
0
Wysłane: 29 grudnia 2009 12:47:13
3kupno->3+3sprzedaż
kolumna F: 3 , kolumna G: wartość w pkt
teraz zależy którego dnia nastąpiła transakcja przeciwna:
jeżeli tego samego dnia to w tym samym wierszu
kolumna J: 6 (3 zamykam + 3 sprzedaje..czyli właśnie dokonuje transakcji sprzedaży 6 kontraktów), kolumna K: wartość w punktach
jeżeli transakcja nastąpiła innego dnia, to wpisujemy to w następnym wierszu z inną datą

kiedyś tam znowu odwracamy, czyli ->3+3kupno => kolumna F: 6.

co do openofice'a..to szczerze nie mam pojecia..nie korzystam z OO..nie wiem jak on traktuje makra
Tak ja to widzę"

adambo
0
Wysłane: 29 grudnia 2009 20:06:06
witam;
niestety nie działa - exel 2000 + plik .xls
założenia - 3+3 kontrakty; transakcje innego dnia
wpisuję:
F3 - 3
G3 - wartość
J4 - 6
K4 - wartość
F5 - 6
G5 - wartość
J6 - 6
K6 - wartość
nie wyświetla Zysku i Straty;
wylicza od kolumny N do S

coś robię dalej nie tak ??
czy to kwestia wersji Exela ??
pozdrawiam

kijekjjk
0
Wysłane: 29 grudnia 2009 22:28:27
kijekjjk napisał(a):
dziękuję za sugestię..zrobi się..
a no i czekam na następne..
plan jest taki, żeby arkusz po ewentualnym naprawieniu wykrytych błędów i uzupełnieniu może o jakieś nowe funkcje był zaktualizowany na nowy rok..

no..i jak widać błędy są..
czyli do zrobienia:
poprawić arkusz kontrakty;
dorzucić dywidende - sądzę że po prostu nowy skoroszyt będzie na notatki w tym temacie; tak myślę, jakie pozycje powinny być: nazwa spółki, data, liczba posiadanych akcji, wartość dywidendy na akcję, całkowita kwota dywidendy <-starczy?
coś jeszcze?
ogarniam się już powoli..pierwsza sesja noworoczna w poniedziałek..aktualizacja się ukaże
Tak ja to widzę"

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7